شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

کوفته شانس


کوفته شانس
● مواد لازم:
▪ گوشت گوسالۀ چرخ کرده: ۳۰۰ گرم؛
▪ پیاز رنده شده: ۱ عدد متوسط؛
▪ برنج پخته شده: ۱ و نیم پیمانه؛
▪ تخم مرغ: ۳ عدد؛
▪ سبزیجات (نعنا، جعفری، ریحان و گشنیز): ۲ پیمانه (ریز خرد شده)؛
▪ نمک و فلفل و ادویۀ دلخواه: به میزان لازم؛
▪ آرد سوخاری یا آرد سفید: به میزان لازم؛
▪ روغن برای سرخ کردن: نصف پیمانه؛
▪ پیاز داغ (رنده شده): ۲ قاشق غذاخوری؛
▪ آب گوجه فرنگی: ۲ پیمانه؛
▪ فلفل دلمه ای: ۱ عدد بزرگ.
● طرز تهیه:
پیاز رنده شده، سبزیجات ریز خرد شده، برنج پخته و تخم مرغ ها را به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و پس از مزه دار کردن آن با نمک، فلفل و ادویه های دلخواه آن را خوب مخلوط کنید. سپس از مخلوط به اندازۀ یک نارنگی کوچک بردارید و در دست به صورت ماهی درآورید و بعد در آرد سفید یا آرد سوخاری بغلطانید.
سپس روغن را در ظرف مناسبی داغ کنید و کوفته های ماهی شکل را در آن سرخ کنید.
پس از این که کوفته ها را سرخ کردید، آب گوجه فرنگی را در روغن بریزید و پیاز داغ را اضافه کنید. سپس نمک، فلفل و ادویه بزنید و اجازه دهید جوش بیاید و سپس کوفته ها را یکی یکی به ظرف اضافه کنید و روی آن ها را با فلفل دلمه ای ورقه شده بپوشانید. پس از ۲۰ دقیقه غذای شما حاضر است.
▪ نکته:
چاشنی این غذا آب گوجه فرنگی است اما، اگر دوست دارید ترش تر باشد می توانید از آب لیمو یا جوهر لیمو استفاده کنید.
با این مقدار مواد می توان ۱۶ تا ۱۸ کوفته تهیه کرد.
بهتر است که کوفته ها را قبل از سرو به آب گوجه فرنگی افزود و بلافاصله سرو کرد چرا که آب گوجه فرنگی به خورد کوفته ها می رود و نرم می شود.
این غذا با نان سرو می شود و نان های سنتی در کنار آن بسیار مطبوع خواهد بود.
میزان ۳ عدد تخم مرغ برای این میزان مواد ممکن است زیاد باشد بهتر است تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه می کنیم. در صورتی که مواد شکل گرفت نیاز به افزودن تخم مرغ بعدی نیست.

منبع : خانواده ما

مطالب مرتبط

دلمه بادنجان

● مواد لازم برای ۸ نفر:
بادنجان قلمی متوسط=۸ عدد(یا بادنجان دلمه ای ۳ عدد)
گوشت چرخ کرده=نیم کیلو
سبزی دلمه(تره،جعفری،نعناع،ترخان،پیازچه)=نیم کیلو
برنج=یک پیمانه پر(۲۰۰ گرم)
پیاز سرخ کرده=دو تا سه قاشق سوپخوری
روغن=۱ پیمانه(۲۰۰ گرم)
رب گوجه فرنگی=یک قاشق سوپخوری
و یا آب گوجه فرنگی=۲ لیوان
آبلیمو=به مقدار کافی
شکر(در صورت تمایل)=۱ قاشق سوپخوری
نمک و فلفل=به مقدار کافی
● طرز تهیه:
گوشت چرخ کرده را با پیاز سرخ می‌کنیم، تا حدی که آب گوشت کشیده شود، بعد یک لیوان آب و کمی نمک و فلفل و یک لیوان آب گوجه فرنگی و یا نصف قاشق رب گوجه فرنگی داخل گوشت می ریزیم حرارت را ملایم می‌کنیم تا آب گوشت کشیده شود، سبزی را بدقت تمیز و ریز خرد می‌کنیم و با یکی دو قاشق روغن کمی سرخ می‌کنیم، گوشت را از روی آتش برمی‌داریم و با سبزی مخلوط می‌کنیم بعد برنج را با دو لیوان آب و کمی نمک یک دو جوش می‌دهیم تا کمی نرم شود، در آبکش می‌ریزیم و با مایه گوشت و سبزی مخلوط می‌نماییم. ممکن است داخل این مایه دو تا سه عدد تخم مرغ سفت نیز رنده کرد. کمی آبلیمو و شکر و رب گوجه فرنگی و بقدر کافی نمک و فلفل با مایه دلمه مخلوط می‌کنیم و مایه را آماده و کنار می‌گذاریم. پوست بادنجانها را می‌کنیم و سر بادنجان را بشکل دایره کوچک عمیق برمی‌داریم بعد داخل بادنجان را خالی می‌کنیم بطوریکه دیواره و ته دیواره بادنجان سوراخ نشود و به قطر دو سانتیمتر باقی بماند. داخل و اطراف بادنجان را کمی نمک می‌زنیم و با مایه دلمه پر می‌کنیم و در بادنجانها را می‌گذاریم و کمی فشار می‌دهیم تا نیفتد بعد روغن را در ظرفی می‌ریزیم و اطراف بادنجانها را در روغن سرخ می‌کنیم. بادنجانها را در ظرف مناسبی در یک ردیف می‌چینیم و نصف قاشق رب گوجه فرنگی را در یک لیوان آب گوشت یا آب ساده حل می‌کنیم و داخل ظرف بادنجان می‌ریزیم و یا در صورت مصرف آب گوجه فرنگی آن را اضافه می‌کنیم و کمی نمک و فلفل و یکی دو قاشق آبلیمو و در صورت تمایل یک قاشق شکر در ظرف دلمه می‌ریزیم و ظرف را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا آهسته بجوشد تا دلمه بپزد اما له نشود و در صورتیکه با این مقدار آب دلمه پخته نشد ممکن است کمی آب اضافه کنیم. وقتی دلمه ها آماده شدند (باید آب آن کاملا تبخیر شده باشد)آنها را در ظرف می‌چینیم و ممکن است یک پیمانه سس گوجه فرنگی که با سه چهار قاشق خامه مخلوط شده باشد روی دلمه ها بدهیم و بقیه را در سس خوری بریزیم و با دلمه ها سر میز ببریم.

وبگردی
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.