جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

آشنایی با انقلاب اکتبر


آشنایی با انقلاب اکتبر
نودمین سالگرد انقلاب بلشویکی روسیه چهارشنبه ۷ نوامبر فرا رسید.
انقلاب نوامبر یا آنگونه که مرسوم است و آن را در تواریخ برحسب روز شمار و ماه شمار تقویم قدیم روسی انقلاب اکتبر می‌نامند، در واقع کودتایی است که در ۷ نوامبر ۱۹۱۷ علیه حکومت موقت روسیه که خود برخاسته از انقلاب ماه فوریه بود، بوقوع پیوست. در واقع انقلاب نوامبر دومین مرحله از انقلاب روسیه محسوب می‌شود. براثر این انقلاب دولت موقت روسیه سرنگون و دولتی بلشویکی با آرمان‌های کمونیستی بر سر کار آمد.
رهبران انقلاب نوامبر بلشویک‌ها ، سوسیالیست‌های چپ گرا وآنارشیست‌ها بودند.براساس تاریخ تقویم روسی یا گریگوری، نیرو‌های بلشویک تصرف ساختمان‌های دولتی را در ۲۴ اکتبر آغاز کردند، ودر روز ۲۵ اکتبر ۱۹۱۷(مطابق با تقویم روسی) کاخ زمستانی واقع در پتروگراد(در دوران اتحاد جماهیر شوروی لنین گراد و اکنون سن پترزبورگ) پایتخت وقت روسیه را به تصرف درآوردند و این گونه طومار حکومت موقت را که پس از استعفای نیکلای دوم آخرین تزار روسیه، بر سر کار آمده بود ، در هم پیچیدند و به مدت ۷۴ سال یک نظام حکومتی کمونیستی را در سراسر روسیه و جمهوری‌های تابعه آن حاکم کردند.
اولین رهبر این حکومت جدید لنین بود که در صدد برآمده بود با استفاده از تفکرات مارکس روسیه را به کشوری چپ گرا تبدیل کند، همانگونه که او خود نیز گفته بود، او دیگر سوسیال دموکرات نبود، یعنی به نظام دموکراتیک برای اداره کشور و ترویج دیدگاه‌ها اعتقاد نداشت و به شاخه‌ای از سوسیالیسم نظر داشت که رادیکال ترین مبانی چپگرایی را ترویج می‌کرد.لنین در واقع به قدرت رسیدنش را مدیون بروز جنگ جهانی اول و شکست‌های پی در پی روسیه تزاری از آلمان‌ها و وضعیت نامساعد اقتصادی روسیه بود.
روسیه‌ای که به رغم تشکیل مجلس دوما در آن، همچنان دارای اقتصادی کشاورزی و نظام اشرافی کهن و جامعه‌ای فئودال بود.
در ابتدا از انقلاب دوم روسیه و یا اگر انقلاب ۱۹۰۵ را نیز به شمار آوریم، انقلاب سوم روسیه، تحت عنوان قیام اکتبر و یا قیام بیست و پنجم یاد شد.اما با گذر زمان واژگان انقلاب اکتبر جایگزین واژگان قیام اکتبر شدند. در۱۹۲۷ و در دهمین سالگرد انقلاب بلشویکی روسیه ، حکومت کمونیست، به آن لقب انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر را داد .امروزه نیز این نام از سوی کمونیست‌های روسیه بر قیام ۲۵ اکتبر اطلاق می‌شود.

منبع : همشهری آنلاین

مطالب مرتبط

دموکراسی و آگاهی در حوزه عمومی

دموکراسی و آگاهی در حوزه عمومی
اکثر دموکراسی هایی که پس از جنگ جهانی اول و در پی سرنگونی امپراتوری های آلمان، اتریش- مجارستان و روسیه تزاری به وجود آمدند، دوام نیاوردند.
دموکراسی های پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای امریکای لاتین و آفریقا نیز حکومت های ضعیف بودند و اکثر آنها شاهد فراز و فرودهایی در زمینه حقوق سیاسی بوده اند. این کشورها، علاوه بر ناکارایی اقتصادی، منابع لازم برای جلب علاقه شهروندان عادی و نخبگان را نداشتند. لذا در چندین کشور آنها، تلاش برای ایجاد دموکراسی ناکام مانده است. رژیم های دموکراتیک ایتالیا و آلمان پس از جنگ، که پیش از این دولت های فاشیستی بودند، همچون جمهوری وایمار، با حمایت فاتحان جنگ مستقر شدند. بدیهی است که این دموکراسی ها در بدو امر مشروعیتی نداشتند اما از امتیاز «معجزات اقتصادی» پس از جنگ بهره مند بودند؛ معجزاتی که مشاغلی ایجاد کردند و معیارهای زندگی را دائماً بالا بردند و همین امر به این رژیم ها مشروعیت بخشید. این نظام های جدید به مدت ۵۰ سال اقتصادی کارآمد داشته اند. ثباتشان نیز به این علت بوده است که گرایش های ضد دموکراتیک و دست راستی را بی اعتبار کرده اند؛ عوامل که مرتبط با فاشیسم و شکست نظامی شمرده می شدند.
پس دموکراسی را می توان وسیله یی برای تسهیل ثبات دانست. ثبات هم به سهم خود ممکن است مشوق رشد اقتصادی باشد. دموکراسی به شهروندان امکان می دهد که اجتماع سیاسی را شامل و جامع همه آحاد جامعه ببینند نه منحصر به معدودی صاحب قدرت. رای دهندگان به صورت جزیی از ساختار ایجاد مشروعیت در می آیند و اقتدار نهایی در دست آنها است نه در اختیار حکومت. کسانی که رای می دهند، ضمن حفظ وفاداری خود به نظام، تشویق می شوند که تغییراتی در حکومت بدهند. گاه این دلیل اقامه شده است که نظام دموکراتیک، چون بر حمایت عموم مردم متکی است و همواره باید برای کسب چنین پشتوانه یی رقابت کند، «ضعیف تر» از دیکتاتوری و ثبات قدم آن هم کمتر است. اما صاحبنظران مختلفی چون ماکس وبر و میخائیل گورباچف درست عکس این سخن را گفته اند؛ اختلاف منافع و تعارض خواست ها عناصر مثبتی هستند که موجب تحکیم اقتدار می شوند. وجود مخالفت در حکم نوعی ساز و کار برای ایجاد ارتباط است که توجه را به مشکلات حکومت و جامعه جلب می کند. آزادی مخالفان موجب گردش آزاد اطلاعات درباره اقتصاد و نیز درباره حکومت می شود. وبر نشان داد که حاکم مستبد غالباً قدرتی کمتر از زمامدار دموکراتیک دارد. دیکتاتور، به علت محدودیت های موجود در زمینه گردش آزاد اطلاعات، ممکن است نداند که مقامات اداری و گروه های ذی نفعی که با دستورهای او مخالفند چه موقع از آن دستورها سرپیچی کرده اند. وبر شکست اصلاحات ارضی به دست فردریک کبیر در سده هجدهم در پروس را به عنوان نمونه ذکر می کرد.
دستگاه اداری و مقامات محلی پروس، که با اشرافیت زمین دار مرتبط بودند، قوانین جدید را به آسانی پشت گوش انداختند و کسی هم موضوع را به گوش پادشاه نرساند.
اما بر عکس در دموکراسی، مخالفان یا مطبوعات می توانند این قبیل کارشکنی ها را افشا کنند. گورباچف طی چند سال زمامداری اش در مقام رهبر اتحاد شوروی، عواقب اخلالگری هایی را که در رژیم های تک حزبی پیش می آیند با عبارتی شبیه به کلام وبر بیان کرد. گورباچف با یادآوری این نکته که دستگاه اداری به اجرای دستورها و اصلاحاتی که مخالف با آنها بود توجهی نمی کرد، گفت که ممکن نیست چنین وضعیتی در یک نظام چندحزبی پیش بیاید. البته از وجود احزاب بیشتر هم دفاعی نکرد. اما در عوض، مطبوعات و روشنفکران شوروی را دعوت به انتقال و عرضه صریح افکار و عقاید کرد، غامریف که در کشورهای دموکراتیک کار نیروهای مخالف است.

دموکراسی و آگاهی در حوزه عمومی
برگرفته از دایره المعارف دموکراسی

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!