چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

لوچی (انحراف چشم)


لوچی (انحراف چشم)
از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ در شهرستان محروم برازجان مشغول خدمت بود، در سال ۱۳۷۷ عضو هیئت علمی داشنگاه علوم پزشکی ایران شد و در همان سال به مدت یک‌سال زیر نظر دکتر پارسا استاد مهمان از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا فلوشیپ پدیاتریک و واسترابیسم و نورو افتالمولوژی را گذراند و در سال ۸۰ تا ۸۱ در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دوباره دورهٔ تکمیلی این دوفلوشیپ را گذرانده و پس از بازگشت در بیمارستان حضرت رسول‌اکرم (ص) مشغول آموزش و پژوهش است.
استرابیسم یکی از شایع‌ترین مشکلات جسمی به‌خصوص در کودکان است و در دوران کودکی اگر درمان نشود باعث اختلال دید دائمی خواهد شد. معاینهٔ به موقع کودک شما و درمان صحیح آن می‌تواند سبب بهبود دید وی برای تمام عمر شود. با مطالعهٔ این مختصر در مورد این بیماری بیشتر خواهید آموخت.
دید خوب
دید خوب نتیجهٔ یک کار گروهی است که در آن کرهٔ چشم عضلات چشمی و مغز باید باهم همکاری کنند. عضلات چشمی کنترل حرکات چشمی را به‌عهده دارند، چشم مثل یک دوربین عکاسی تصاویر را با دقت دریافت کرده و آنها را به مغز می‌فرستد. مغز مسئول تفسیر این تصاویر و تبدیل آنها به یک تصویر واحد سه‌بعدی است که بدین‌وسیله دید عمق ایجاد می‌شود.
چشم‌ها چگونه کار می‌کنند؟
برای داشتن دید خوب، هر دو چشم باید توانائی حرکت داشته و بتوانند تصویری واضح روی شبکیه ایجاد کنند. عضلات چشمی با کشیدن چشم در جهات مختلف، کرهٔ چشم را در جهتی قرار می‌دهند که سعی در دیدن آن داریم. کار قسمت‌های دیگر چشم تنظیم تصویر روی شبکیه بوده و شبکیه این تصاویر را به مغز می‌فرستد.
چگونه هر دو چشم باهم کار می‌کنند؟
هر چشم با زاویه‌ای کمی متفاوت از چشم دیگر به اجسام نگاه می‌کند و این بدان معنی است که دو تصویر جداگانه به مغز ارسال شده و مغز این دو تصویر را تبدیل به یک تصویر سه‌بعدی می‌کند. وقتی مجموعهٔ عضلات چشم و مغز خوب کار کند شخص دارای دید دوچشمی (دید سه‌بعدی - دید عمق) خواهد بود.
پاسخ مغز چگونه است؟
اگر تصاویری که از دو چشم به‌طور جداگانه به مغز می‌رسد به‌علت انحراف چشم یا عیب انکساری وضوح مشابه نداشته باشد، مغز توانائی یکی کردن این دو تصویر را نخواهد داشت. در کودکان خردسال به‌علت انعطاف‌پذیری سیستم اعصاب مرکزی، مغز تصویری را که وضوح لازم ندارد نادیده گرفته و یک تصویر، بدون وجود احساس عمق (غیر سه‌بعدی) در تشکیل خواهد شد. وقتی نادیده گرفتن تصویر (Suppression) ادامه پیدا کرد سبب ایجاد آمبلیوپی یا تنبلی در چشم منحرف یا مبتلا به عیب انکساری خواهد شد. اگر این مسئله بعد از ۸ سالگی رخ دهد، سبب ایجاد دوبینی خواهد شد چون سیستم عصبی، انعطاف‌پذیری خود را از دست داده است.
بنابراین آمبلیوپی یا تنبلی چشم مسئله‌ای مربوط به مغز است و اگر در دوران کودکی درمان نشود باعث کاهش دید دائمی خواهد شد. قانون کلی در مورد تنبلی چشم آن است که هرچه زودتر تشخیص داده و درمان شود، نتیجهٔ نهائی بهتر خواهد بود.
چه زمانی کودکی باید معاینهٔ چشم شود؟
معاینات ضروری کودک شما در صورتی‌که هیچ مشکلی (نارس بودن، حرکات ناموزون چشم و ...) نداشته باشد یک‌بار در طول ماه اول زندگی، مرتبهٔ دیگر در ۴-۳ سالگی و سپس قبل از شروع مدرسه است. این حداقل معاینات چشمی برای کودکی است که کاملاً سالم به‌نظر می‌رسد. در صورتی‌که اختلالات دیگری مثل دید کم، قرمزی و یا انحراف چشم دیده شد نیاز به معاینهٔ هرچه‌ سریع‌تر دارد.
چه معایناتی بر روی چشم کودک من انجام خواهد شد؟
در کودکان زیر ۳ سال چشم پزشک دید کودک را توسط نور یا تصاویر مختلف بررسی کرده و در صورت لزوم با استفاده از قطره‌های گشادکننده مردمک عیوب انکساری و مسائل داخل چشمی وی را ارزیابی خواهد کرد. در کودکان بزرگ تار ۳ سال قبل از مراجعه به چشم‌پزشک بهتر است به کودک خود بیاموزید که چگونه جهت شاخه‌های E را با انگشتان خود نشان دهد زیرا در صورت همکاری او بررسی وضعیت دید و انحراف چشم‌ها با دقت بیشتری صورت خواهد گرفت. در ضمن دید سه‌بعدی کودک در این سن قابل ارزیابی خواهد بود.
استرابیسم
استرابیسم یا لوچی اختلال چشمی است که در آن محور چشم‌ها در یک راستا نبوده و هر کدام از چشم‌ها در جهات مختلف نگاه می‌کنند. معمولاً یکی از چشم‌ها مستقیم نگاه کرده و در همین زمان چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا، یا پائین منحرف شده است. این انحراف ممکن است همیشه وجود داشته باشد یا اینکه به‌صورت گاهگاهی ظاهر شود. گاهی اوقات ممکن است چشمی که قبلاً انحراف داشته، مستقیماً نگاه کند و در این زمان چشمی که قبلاً مستقیم نگاه می‌کرده، منحرف شود. انحرافات چشم یک اختلال شایع در بچه‌ها بوده و در تقریباً ۴% کودکان دیده می‌شود. البته ممکن است استرابیسم در بالغین نیز ایجاد شود که شاید ناشی از فلج اعصاب عضلات، دید کم بعد از دیگر جراحی‌های چشمی و مشخص‌تر شدن انحراف چشمی مخفی قبلی باشد. در بعضی از فامیل‌ها شیوع استرابیسم بیشتر است ولی در بیشتر موارد استرابیسم‌، این مسئله صدق نمی‌کند. فرم ارثی ثابت‌نشده‌ای در اکثر موارد موجود نیست.
علت ایجاد انحراف چشم
سه علت عمدهٔ انحراف چشم به‌خصوص در کودکان به‌شرح زیر است:
۱. اختلال در واضح دیده شدن تصویر مثل مواردی که دوبینی قابل توجه وجود داشته و سعی در ایجاد تصویر واضح باعث منحرف شدن چشم‌ها می‌شود.
۲. اختلالات عضلات خارج چشمی و یا اعصاب این عضلات که در نتیجهٔ آن توانائی مستقیم نگاه داشتن چشم‌ها وجود نداشته باشد.
۳. اختلالات مغزی مختلف.
از شایع‌ترین انواع استرابیسم یکی انحراف چشم‌ها به داخل (به سمت بینی) بوده که به آن ایزوتروپی می‌گویند. دیگری انحراف چشم‌ها به خارج (دور از بینی) بوده که به آن اگزوتروپی می‌گویند.
استرابیسم کاذب
در بچه‌های زیر یک‌سال قسمت بالای بینی معمولاً پهن بوده و چین پوستی در قسمت داخلی چشم به‌وجود می‌آید که باعث پوشاندن قسمت سفید چشم در داخل شده و بنابراین به‌نظر می‌رسد که چشم‌ها به سمت داخل منحرف شده‌اند، ولی رفلکس نوری وسط مردمک تشکیل می‌شود. این مسئله با رشد بچه برطرف خواهد شد ولی استرابیسم واقعی هیچ‌گاه خودبه‌خود برطرف نمی‌گردد.
چگونه و چرا استرابیسم درمان می‌شود؟
درمان استرابیسم به سه منظور انجام می‌شود: ۱. ایجاد دید خوب ۲. برطرف کردن انحراف چشم ۳. برقراری دید دوچشمی هم‌زمان برای پیدا کردن دید سه‌بعدی یا درک عمق
چشم پزشک بعد از معاینهٔ کامل چشم می‌تواند درمان لازم را به شما پیشنهاد کند. در بعضی موارد با تجویز عینک می‌توان دید کودک را بهبود بخشیده و انحراف چشم را نیز برطرف کرد. درمان‌های دیگر شامل بستن چشم سالم، جراحی آب مروارید برای بهبود دید چشم مبتلا یا جراحی عضلات خارج چشمی است.
آیا جراحی استرابیسم در بالغین فقط به‌منظور زیبائی انجام می‌شود؟
مهمتر از مسئله زیبائی این است که ارتباط هر شخص با افراد دیگر از طریق چشم می‌باشد و در صورت وجود انحراف چشم این ارتباط چشم با چشم مختل خواهد شد. مسئله دوم بهبود میدان دید فرد مبتلا است و مسئله سوم اینکه این جراحی در مواردی سبب ایجاد دید عمق در فرد مبتلا خواهد شد. بنابراین مسئله زیبائی کوچکترین سود ناشی از درمان استرابیسم در بالغین است.
جراحی استرابیسم
در هیچ‌کدام از جراحی‌های چشمی هیچ‌گاه کره چشم از حدقه جدا نخواهد شد. در جراحی استرابیسم، چشم‌پزشک با ایجاد برش کوچکی روی بافت پوشانندهٔ کرهٔ چشم می‌تواند به عضلات خارج چشمی دست یابد و بر مبنای نوع انحراف، هر یک از عضلات خارج چشمی را ممکن است در جای جدیدی قرار داده، تضعیف یا تقویت نماید. جراحی ممکن است روی یک یا هر دو چشم انجام شود. جراحی در کودکان حتماً با بیهوش کردن آنان صورت گرفته ولی در بالغین می‌توان جراحی را حتی با بی‌حسی موضعی انجام داد. می‌توان برای تنظیم دقیق‌تر محورهای چشم از بخیه‌های قابل تنظیم استفاده کرد که اگر بعد از جراحی مقداری از انحراف باقی مانده بود، این مقدار کم نیز بعد از جراحی برطرف شود. دورهٔ بهبودی سریع بوده و در عرض چند روز فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را شروع کند. بعد از جراحی ممکن است نیاز به استفاده از عینک و یا منشور باشد. همچنین در بعضی موارد ممکن است جراحی مجدد برای برطرف کردن کمی انحراف لازم باشد. مثل هر عمل جراحی دیگری جراجی استرابیسم نیز ممکن است در موارد کمی همراه با عوارضی مثل عفونت، خونریزی و عوارض دیگر باشد ولی عوارض جدی آن بسیار نادر است.
به‌طور کلی جراحی استرابیسم درمانی مؤثر برای برطرف کردن انحراف بوده ولی جانشینی برای عینک و درمان تنبلی چشم نیست.
نقش تزریق دارو در درمان استرابیسم چیست؟
داروئی به نام بوتولینوم وجود دارد که می‌توان از آن برای شل کردن موقتی عضلات چشمی استفاده کرد. با تزریق این دارو در عضله مورد‌نظر، این عضله به مدت ۳۶ ماه شل می‌شود. اگرچه این دارو موقتی است ولی در بعضی موارد سبب بهبود انحراف چشم می‌شود. ممکن است نیاز به تزریق‌های مکرر دارو باشد ولی در بسیاری از موارد، تأثیر آن به خوبی جراحی نیست. از سوی دیگر در بعضی از موارد نیز بهترین راه درمان است.


مطالب مرتبط

اصول کنترل و پیشگیری از سفرزدگی و پرواززدگی

اصول کنترل و پیشگیری از سفرزدگی و پرواززدگی
احساس خستگی در ۹۰ درصد افراد، عدم تمرکز و نداشتن انرژی و بی‌انگیزگی در ۹۴ درصد افراد، کاهش توانائی و عملکرد مهارتی، آشفتگی، نداشتن اشراف کامل به زمان و مکان در ۵۳ درصد افراد، تحرک‌پذیری، خواب‌آلودگی در روز و بیدار شدن مکرر در شب در ۹۳ درصد افراد در کاهش آب و مایعات بدن در ۷۰ درصد افراد که این مسئله خود باعث سردرد، خشکی پوست، تحریک مخاط بینی، و زمینه‌سازی برای سرماخوردگی می‌شود.
خستگی و احساس ناراحتی و تورم در پاها نیز در ۳۲ درصد افراد شیوع دارد. مشکلات گوارشی نیز عارضه دیگری است که در ۵۰ درصد افراد در پروازهای طولانی به‌وجود می‌آید.
گذر از مدارهای جغرافیائی، خشکی هوا، نبود هوای تازه و تهویه نامناسب و فشار هوای داخل هواپیما، نداشتن تحرک، مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای مورد استفاده در هواپیما از مهم‌ترین عواملی هستند که باعث این عوارض می‌شوند. البته مسائل فردی و ژنتیکی حساسیت‌های فردی و شرایط قبل از سفر همچون: کم‌خوابی در شب، سرماخوردگی و کسالت یا بیماری‌های دیگر، خستگی و کار بیش از حد، استرس و مشکلات روحی و عصبی از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند باعث تشدید عوارض ناشی از سفر شوند. همان‌طور که گفته شد عوامل قبل از سفر، عوامل در حین سفر و عوال بعد از سفر می‌توانند در این مشکلات نقش داشته باشند لذا توصیه‌های موجد نیز به همین ترتیب تقسیم‌بندی می‌شوند:
● قبل از سفر
قبل از سفر باید از تمامی استرس‌ها و مسائلی که باعث ناراحتی‌های روحی و عصبی می‌شوند پرهیز کرد و خونسردی خود را در هر شرایطی حفظ نمود. از بی‌خوابی، خستگی و کار بیش از حد اجتناب شود و در شب قبل از سفر به‌خوبی استراحت کرد.
در صورتی‌که کسالت یا بیماری وجود دارد، پرواز را به تأخیر انداخت یا اقدامات لازم را برای بهبود سریع‌تر انجام داد. حتی در بهترین شرایط و با منظم‌ترین برنامه‌ریزی هاف امکان تأخیر در برنامه پرواز وجود دارد. به همین منظور لازم است تا افراد با درک شرایط و آمادگی برای چنین احتمالاتی وسایل لازم برای سرگرم کردن خود به‌همراه داشته باشند.
نرمش و ورزش در روز پرواز در کاهش علائم و عوارض مفید است. لوازم استراحت مثل چشم‌بند، بالش مسافرتی یو شکل، پلاگ‌های داخل گوش که مانع رسیدن صداهای محیطی می‌شوند و بالش زیردستی کوچک به همراه داشته باشید.
● در حین پرواز
سعی کنید صندلی مناسب و مطلوب خود را انتخاب کرده و آن‌را در وضعیت راحت و مناسبی تنظیم کنید. همچنین از مصرف غذاهای حجیم و زیاد خودداری کنید. استفاده از موادغذائی پرادویه و محرک یا موادغذائی که ایجاد نفخ می‌کنند، در حین پرواز توصیه نمی‌شود. نوشیدنی‌ها و غذاهائی مثل سالاد، گوشت سرد و ماهی باعث مشکلات گوارشی می‌شوند. نوشیدن مایعات کافی در حین پرواز بسیار مهم است. توصیه می‌شود تا هرکس به‌همراه خود حداقل یک لیتر آب یا نوشیدنی مناسب داشته باشد و در طی پرواز نیز در صورت لزوم از پرسنل پرواز تقاضای مایعات کند. مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث کاهش آب و مایعات بدن و بروز آثار سمی ناشی از آن و تشدید علایم می‌شوند. نوشیدن مایعات حاوی کافئین مانند چای، قهوه و کوکاکولا را در حین پرواز به حداقل کاهش دهید. آب‌میوه یا آب ساده و بدون گاز بهترین نوشیدنی هستند. به فکر سرگرم کردن خود در طول پرواز باشید و به همین منظور کتاب، مجله و... به‌همراه داشته باشید. در صورت نیاز به مصرف داروئی خاص، آن‌را به میزان کافی به‌همراه داشته باشید. توصیه می‌شود تا در طول پرواز استفاده کنید.
چنانچه از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید، وسایل و محلول‌های شست‌وشوی لنز را فراموش نکنید. استفاده از لنزهای چشمی به مدت طولانی در طی پرواز می‌تواند باعث خستگی و آسیب چشم‌ها شود. از نشستن طولانی‌مدت در حین پرواز خودداری کنید و هر از چند گاه با بلند شدن و راه رفتن در طول هواپیما کمی تحرک کنید. در صورت امکان، ضمن بلند شدن از صندلی با انجام تمرینات کششی ممکن و ساده بپردازید. یکی از عوارض بی‌حرکتی و عدم تحرک در پروازهای طولانی، خصوصاً در سنین بالای ۴۰ سال، عارضه لخته‌شدن خون در رگ‌های عمقی پا است.این عارضه امروزه بسیار مورد توجه قرار دارد، زیرا در صورت وقوع می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی به‌همراه داشته باشد. لذا در صورت وجود هرگونه سابقه‌ای از این عارضه یا در افراد بالاتر از ۴۰ سال توصیه می‌شود تا ضمن هماهنگی با پزشکان کاروان اعزامی، با پوشیدن جوراب ضدواریس و مصرف قرص آسپرین در حین پرواز از بروز احتمالی آن پیشگیری کنید. داشتن دندان‌های پوشیده و مشکل‌دار به‌همراه احتمالات تغییر فشار داخل کابین هواپیما در طی پرواز می‌تواند باعث بروز دردهای شدیدی شود، لذا توصیه می‌شود قبل از اعزام نسبت به معاینه و درمان مشکلات احتمالی دندان‌ها توجه خاص شود. همچنین با توجه به شرایط مشابه در مورد بیماری‌های گوش ضروری است معاینه و درمان‌های لازم به منظور پیشگیری از مشکلات احتمالی انجام شود.
● بعد از سفر
دوش گرفتن بعد از رسیدن باعث تحریک گردش خون خصوصاً در عضلات شده و ایجاد احساس تازگی و سرحالی می‌کند. انجام ماساژ مناسب و اصولی نیز توصیه می‌شود تا خستگی را کاهش دهد. مصرف غذای سبک و استراحت در یک محل آرام در کاهش عوارض به‌وجود آمده بسیار مناسب است. البته در هر فردی درجه گرفتاری به عوارض و علایم یاد شده متفاوت است. کلاً در افراد خردسال کمتر و در سالمندان بیشتر است؛ به‌عبارت دیگر خردسالان سازگاری بیشتری با شرایط جدید دارند. بسیاری از افراد در مسافرت‌های طولانی به مصرف داروهای خواب‌آور رو می‌آورند این داروها ممکن است باعث احساس گذشت سریع زمان شود اما استفاده از آن خطرناک است، چرا که باعث کم‌آبی بدن شده و احتمال بروز لخته در رگ‌های عمقی را زیاد می‌کند. مرگ‌های ناگهانی در بسیاری از افراد که از قرص‌های خواب‌آور استفاده می‌کنند گزارش شده است.
مسافرت به‌خودی خود با خستگی و اختلال خواب همراه است. قطعاً با افزایش مسافت و زمان سفر احساس خستگی نیز افزایش می‌یابد. چنانچه سفر در جهت شرق یا غرب با پشت‌سر گذاشتن مدارهای جغرافیائی و تغییر ساعت همراه شود، علاوه بر خستگی، علائم دیگری هم در فرد مسافر ایجاد می‌شود که به مجموع این شرایط و اختلالات جسمی پدیده پرواززدگی (Jet Lag) گفته می‌شود. علت اصلی ایجاد این عارضه به‌هم خوردن ریتم شب و روز ساعت بیولوژیک بدن به‌دلیل کاهش یا افزایش تابش نور خورشید در مقصد جدید است. تطابق با محیط جدید معمولاً نیاز به چند روز زمان دارد و هر چه تعداد مدارهای طی شده بیشتر باشد، زمان لازم برای تطابق افزایش می‌یابد.
وقتی فردی به شرق یا غرب سفر می‌کند، در جهت حرکت یا خلاف حرکت وضعی زمین (حرکت زمین به دور خودش) حرکت می‌کند، لذا در سفر به شرق روز او کوتاه‌تر و در سفر به غرب روز او طولانی‌تر می‌شود. به‌طور مثال، وقتی فردی از ایران به شرق دور مسافرت می‌کند، به خاطر تفاوت مکانی (هر مدار جغرافیائی معادل یک‌ساعت اختلاف ساعت است) و اختلاف ساعت، ۶ تا ۷ ساعت از طول روز او کاسته می‌شود و شاهد یک شبانه‌روز کوتاه‌تری می‌شود و در نتیجه عوارض و علایم شدیدتری را تجربه می‌کند. در حالی‌که در سفر به غرب به‌خاطر افزایش شبانه‌روز و طولانی شدن شب استراحت بیشتری داشته و از عوارض و علائم احتمالی کمتری نسبت به شرق برخوردار است. اگر اختلاف ساعت بیش از ۳ ساعت باشد (بیشتر از سه مدار جغرافیائی)، علائم و عوارض سفرزدگی تشدید می‌شود.
از غده پینه‌آل در مغز هورمونی به نام ملاتونین ترشح می‌شود که نظم‌دهنده ساعت بیولوژیک و زیستی انسان است. این هورمون باعث می‌شود تا بدن در ساعات خاصی نیازهای زیستی از جمله خواب و بیداری را یادآوری کند. ترشح این هورمون تحت‌تأثیر نور و روز و شب افزایش و کاهش می‌یابد. وقتی در اثر سفر طولانی میزان ساعات روز یا شب تغییر کند، مقدار این هورمون نیز تغییر پیدا کرده و باعث بی‌نظمی در ساعات بیولوژیک و زیستی خصوصاً خواب و بیداری می‌شود، لذا باعث تشدید علائم و عوارض سفرزدگی می‌شود. کاهش یا افزایش این هورمون علائم سفرزدگی را تشدید می‌کنند، زیرا هر دو باعث بی‌نظمی هستند. اما بدن انسان در مقابل افزایش آن سازگارتر است تا در مقابل کاهش آن. به‌عبارت دیگر، در سفر به شرق که روز کوتاه‌تر می‌شود و ساعات شبانه‌روز کاهش می‌یابد و مقدار هورمون کاهش پیدا می‌کند، شرایط و عوارض شدیدتری به‌وجود می‌آید تا زمانی‌که فرد به غرب سفر می‌کند و مقدار هورمون افزایش می‌یابد.
برای پرهیز از مسائل و مشکلاتی که در اثر گذر از مدارهای جغرافیائی به‌وجود می‌آید و عوارض سفرزدگی را تشدید می‌کند بهتر است پرواز در روز صورت بگیرد. امروزه ثابت شده کسانی که پرواز آنها در روز صورت می‌گیرد، مشکلات کمتری نسبت به کسانی‌که پرواز آنها در شب آغاز می‌شود، دارند چرا که عوارض در افرادی که خستگی و کم‌خوابی قبل از سفر داشته باشند شدیدتر است.
برای کاهش علائم پرواززدگی داروهای بسیاری وجود دارند، اما اثرات مفید و قطعی آنها هنوز کاملاً به اثبات نرسیده و مورد بحث و بررسی بیشتر است. قرص هی‌ملاتونین و محصولات هومیوپاتی از جمله آرنیکا از مشهورترین این مواد هستند. استفاده زیاد و بدون دستور پزشک می‌تواند باعث تشدید علائم و عوارض ناشی از سفرزدگی شود.


کلمات در حال جستجو
سینا فروزش , فاضل جمشیدی , سالانه دانشجویی طراحی گرافیک دال , عقاید تکفیری , شرایط اسفبار , شکرالهی , کشف ایدز , تشکیل ستاد , فیض‌آبادی , رقابت های سه گانه ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
چه کردم؟ دلبرا، از من چه دیدی؟ , علف چمنی (چچم) Lolium SPP , جدول مقادیر توصیه شده فاصله نازل‌ها روی لاترال (S1) و فاصله لاترال‌ها روی لوله صالی (Sm) نسبت به قطر دایره خیس شده (Dw). , وین هُلت , نارسائی و معلولیت کودکان , مهرپادین، روستای مهرپادین، مهریز , روش‌های تکثیر , به گدائی به سر کوی شما آمده‌ایم , دوام نثر پهلوی(۲) , درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد ,

برخی منابع مهم خبری
piroozionline.ir روزنامه پیروزی , khorasannews.com روزنامه خراسان , roozannews.ir روزنامه روزان , faradeed.ir فرادید , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , bartarinha.ir برترینها , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , armandaily.ir روزنامه آرمان , pana.ir خبرگزاری پانا , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد ,

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!