شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

لوچی (انحراف چشم)


لوچی (انحراف چشم)
از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ در شهرستان محروم برازجان مشغول خدمت بود، در سال ۱۳۷۷ عضو هیئت علمی داشنگاه علوم پزشکی ایران شد و در همان سال به مدت یک‌سال زیر نظر دکتر پارسا استاد مهمان از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا فلوشیپ پدیاتریک و واسترابیسم و نورو افتالمولوژی را گذراند و در سال ۸۰ تا ۸۱ در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دوباره دورهٔ تکمیلی این دوفلوشیپ را گذرانده و پس از بازگشت در بیمارستان حضرت رسول‌اکرم (ص) مشغول آموزش و پژوهش است.
استرابیسم یکی از شایع‌ترین مشکلات جسمی به‌خصوص در کودکان است و در دوران کودکی اگر درمان نشود باعث اختلال دید دائمی خواهد شد. معاینهٔ به موقع کودک شما و درمان صحیح آن می‌تواند سبب بهبود دید وی برای تمام عمر شود. با مطالعهٔ این مختصر در مورد این بیماری بیشتر خواهید آموخت.
دید خوب
دید خوب نتیجهٔ یک کار گروهی است که در آن کرهٔ چشم عضلات چشمی و مغز باید باهم همکاری کنند. عضلات چشمی کنترل حرکات چشمی را به‌عهده دارند، چشم مثل یک دوربین عکاسی تصاویر را با دقت دریافت کرده و آنها را به مغز می‌فرستد. مغز مسئول تفسیر این تصاویر و تبدیل آنها به یک تصویر واحد سه‌بعدی است که بدین‌وسیله دید عمق ایجاد می‌شود.
چشم‌ها چگونه کار می‌کنند؟
برای داشتن دید خوب، هر دو چشم باید توانائی حرکت داشته و بتوانند تصویری واضح روی شبکیه ایجاد کنند. عضلات چشمی با کشیدن چشم در جهات مختلف، کرهٔ چشم را در جهتی قرار می‌دهند که سعی در دیدن آن داریم. کار قسمت‌های دیگر چشم تنظیم تصویر روی شبکیه بوده و شبکیه این تصاویر را به مغز می‌فرستد.
چگونه هر دو چشم باهم کار می‌کنند؟
هر چشم با زاویه‌ای کمی متفاوت از چشم دیگر به اجسام نگاه می‌کند و این بدان معنی است که دو تصویر جداگانه به مغز ارسال شده و مغز این دو تصویر را تبدیل به یک تصویر سه‌بعدی می‌کند. وقتی مجموعهٔ عضلات چشم و مغز خوب کار کند شخص دارای دید دوچشمی (دید سه‌بعدی - دید عمق) خواهد بود.
پاسخ مغز چگونه است؟
اگر تصاویری که از دو چشم به‌طور جداگانه به مغز می‌رسد به‌علت انحراف چشم یا عیب انکساری وضوح مشابه نداشته باشد، مغز توانائی یکی کردن این دو تصویر را نخواهد داشت. در کودکان خردسال به‌علت انعطاف‌پذیری سیستم اعصاب مرکزی، مغز تصویری را که وضوح لازم ندارد نادیده گرفته و یک تصویر، بدون وجود احساس عمق (غیر سه‌بعدی) در تشکیل خواهد شد. وقتی نادیده گرفتن تصویر (Suppression) ادامه پیدا کرد سبب ایجاد آمبلیوپی یا تنبلی در چشم منحرف یا مبتلا به عیب انکساری خواهد شد. اگر این مسئله بعد از ۸ سالگی رخ دهد، سبب ایجاد دوبینی خواهد شد چون سیستم عصبی، انعطاف‌پذیری خود را از دست داده است.
بنابراین آمبلیوپی یا تنبلی چشم مسئله‌ای مربوط به مغز است و اگر در دوران کودکی درمان نشود باعث کاهش دید دائمی خواهد شد. قانون کلی در مورد تنبلی چشم آن است که هرچه زودتر تشخیص داده و درمان شود، نتیجهٔ نهائی بهتر خواهد بود.
چه زمانی کودکی باید معاینهٔ چشم شود؟
معاینات ضروری کودک شما در صورتی‌که هیچ مشکلی (نارس بودن، حرکات ناموزون چشم و ...) نداشته باشد یک‌بار در طول ماه اول زندگی، مرتبهٔ دیگر در ۴-۳ سالگی و سپس قبل از شروع مدرسه است. این حداقل معاینات چشمی برای کودکی است که کاملاً سالم به‌نظر می‌رسد. در صورتی‌که اختلالات دیگری مثل دید کم، قرمزی و یا انحراف چشم دیده شد نیاز به معاینهٔ هرچه‌ سریع‌تر دارد.
چه معایناتی بر روی چشم کودک من انجام خواهد شد؟
در کودکان زیر ۳ سال چشم پزشک دید کودک را توسط نور یا تصاویر مختلف بررسی کرده و در صورت لزوم با استفاده از قطره‌های گشادکننده مردمک عیوب انکساری و مسائل داخل چشمی وی را ارزیابی خواهد کرد. در کودکان بزرگ تار ۳ سال قبل از مراجعه به چشم‌پزشک بهتر است به کودک خود بیاموزید که چگونه جهت شاخه‌های E را با انگشتان خود نشان دهد زیرا در صورت همکاری او بررسی وضعیت دید و انحراف چشم‌ها با دقت بیشتری صورت خواهد گرفت. در ضمن دید سه‌بعدی کودک در این سن قابل ارزیابی خواهد بود.
استرابیسم
استرابیسم یا لوچی اختلال چشمی است که در آن محور چشم‌ها در یک راستا نبوده و هر کدام از چشم‌ها در جهات مختلف نگاه می‌کنند. معمولاً یکی از چشم‌ها مستقیم نگاه کرده و در همین زمان چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا، یا پائین منحرف شده است. این انحراف ممکن است همیشه وجود داشته باشد یا اینکه به‌صورت گاهگاهی ظاهر شود. گاهی اوقات ممکن است چشمی که قبلاً انحراف داشته، مستقیماً نگاه کند و در این زمان چشمی که قبلاً مستقیم نگاه می‌کرده، منحرف شود. انحرافات چشم یک اختلال شایع در بچه‌ها بوده و در تقریباً ۴% کودکان دیده می‌شود. البته ممکن است استرابیسم در بالغین نیز ایجاد شود که شاید ناشی از فلج اعصاب عضلات، دید کم بعد از دیگر جراحی‌های چشمی و مشخص‌تر شدن انحراف چشمی مخفی قبلی باشد. در بعضی از فامیل‌ها شیوع استرابیسم بیشتر است ولی در بیشتر موارد استرابیسم‌، این مسئله صدق نمی‌کند. فرم ارثی ثابت‌نشده‌ای در اکثر موارد موجود نیست.
علت ایجاد انحراف چشم
سه علت عمدهٔ انحراف چشم به‌خصوص در کودکان به‌شرح زیر است:
۱. اختلال در واضح دیده شدن تصویر مثل مواردی که دوبینی قابل توجه وجود داشته و سعی در ایجاد تصویر واضح باعث منحرف شدن چشم‌ها می‌شود.
۲. اختلالات عضلات خارج چشمی و یا اعصاب این عضلات که در نتیجهٔ آن توانائی مستقیم نگاه داشتن چشم‌ها وجود نداشته باشد.
۳. اختلالات مغزی مختلف.
از شایع‌ترین انواع استرابیسم یکی انحراف چشم‌ها به داخل (به سمت بینی) بوده که به آن ایزوتروپی می‌گویند. دیگری انحراف چشم‌ها به خارج (دور از بینی) بوده که به آن اگزوتروپی می‌گویند.
استرابیسم کاذب
در بچه‌های زیر یک‌سال قسمت بالای بینی معمولاً پهن بوده و چین پوستی در قسمت داخلی چشم به‌وجود می‌آید که باعث پوشاندن قسمت سفید چشم در داخل شده و بنابراین به‌نظر می‌رسد که چشم‌ها به سمت داخل منحرف شده‌اند، ولی رفلکس نوری وسط مردمک تشکیل می‌شود. این مسئله با رشد بچه برطرف خواهد شد ولی استرابیسم واقعی هیچ‌گاه خودبه‌خود برطرف نمی‌گردد.
چگونه و چرا استرابیسم درمان می‌شود؟
درمان استرابیسم به سه منظور انجام می‌شود: ۱. ایجاد دید خوب ۲. برطرف کردن انحراف چشم ۳. برقراری دید دوچشمی هم‌زمان برای پیدا کردن دید سه‌بعدی یا درک عمق
چشم پزشک بعد از معاینهٔ کامل چشم می‌تواند درمان لازم را به شما پیشنهاد کند. در بعضی موارد با تجویز عینک می‌توان دید کودک را بهبود بخشیده و انحراف چشم را نیز برطرف کرد. درمان‌های دیگر شامل بستن چشم سالم، جراحی آب مروارید برای بهبود دید چشم مبتلا یا جراحی عضلات خارج چشمی است.
آیا جراحی استرابیسم در بالغین فقط به‌منظور زیبائی انجام می‌شود؟
مهمتر از مسئله زیبائی این است که ارتباط هر شخص با افراد دیگر از طریق چشم می‌باشد و در صورت وجود انحراف چشم این ارتباط چشم با چشم مختل خواهد شد. مسئله دوم بهبود میدان دید فرد مبتلا است و مسئله سوم اینکه این جراحی در مواردی سبب ایجاد دید عمق در فرد مبتلا خواهد شد. بنابراین مسئله زیبائی کوچکترین سود ناشی از درمان استرابیسم در بالغین است.
جراحی استرابیسم
در هیچ‌کدام از جراحی‌های چشمی هیچ‌گاه کره چشم از حدقه جدا نخواهد شد. در جراحی استرابیسم، چشم‌پزشک با ایجاد برش کوچکی روی بافت پوشانندهٔ کرهٔ چشم می‌تواند به عضلات خارج چشمی دست یابد و بر مبنای نوع انحراف، هر یک از عضلات خارج چشمی را ممکن است در جای جدیدی قرار داده، تضعیف یا تقویت نماید. جراحی ممکن است روی یک یا هر دو چشم انجام شود. جراحی در کودکان حتماً با بیهوش کردن آنان صورت گرفته ولی در بالغین می‌توان جراحی را حتی با بی‌حسی موضعی انجام داد. می‌توان برای تنظیم دقیق‌تر محورهای چشم از بخیه‌های قابل تنظیم استفاده کرد که اگر بعد از جراحی مقداری از انحراف باقی مانده بود، این مقدار کم نیز بعد از جراحی برطرف شود. دورهٔ بهبودی سریع بوده و در عرض چند روز فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را شروع کند. بعد از جراحی ممکن است نیاز به استفاده از عینک و یا منشور باشد. همچنین در بعضی موارد ممکن است جراحی مجدد برای برطرف کردن کمی انحراف لازم باشد. مثل هر عمل جراحی دیگری جراجی استرابیسم نیز ممکن است در موارد کمی همراه با عوارضی مثل عفونت، خونریزی و عوارض دیگر باشد ولی عوارض جدی آن بسیار نادر است.
به‌طور کلی جراحی استرابیسم درمانی مؤثر برای برطرف کردن انحراف بوده ولی جانشینی برای عینک و درمان تنبلی چشم نیست.
نقش تزریق دارو در درمان استرابیسم چیست؟
داروئی به نام بوتولینوم وجود دارد که می‌توان از آن برای شل کردن موقتی عضلات چشمی استفاده کرد. با تزریق این دارو در عضله مورد‌نظر، این عضله به مدت ۳۶ ماه شل می‌شود. اگرچه این دارو موقتی است ولی در بعضی موارد سبب بهبود انحراف چشم می‌شود. ممکن است نیاز به تزریق‌های مکرر دارو باشد ولی در بسیاری از موارد، تأثیر آن به خوبی جراحی نیست. از سوی دیگر در بعضی از موارد نیز بهترین راه درمان است.


مطالب مرتبط

به سلامت تک تک مادران و کودکان اهمیت دهیم

به سلامت تک تک مادران و کودکان اهمیت دهیم
این روز و هفته بهانه ای است برای پرداختن به یکی از موضوعات اساسی در حیطه بهداشت و سلامت جوامع و ایجاد حساسیت بین دولت ها، نهادها، سازمان های خیریه ، بخش های خصوصی ، رسانه ها و به طور کلی هر نهاد و ارگانی که به نحوی می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد.
سازمان بهداشت جهانی هرسال با توجه به وضعیت بهداشت جهانی موضوع جدیدی را مورد دقت و موشکافی قرار می دهد.امسال نیز این سازمان با شعار« به سلامت تک تک مادران و کودکان اهمیت دهیم» موضوع بهداشت و سلامت مادر و کودک را مورد توجه قرار داده است.
سلامت و توسعه جوامع مستقیما به بهداشت و زندگی مادران و کودکان وابسته است. وقتی مادران شاداب و سرزنده باشند ، کودکان آنان نیز سالم و شاداب خواهند بود و سلامت مادران و کودکان متضمن رونق و توسعه جامعه و کشوری خواهد بود که در آن زندگی می کنند.
همه ساله مادران و کودکان زیادی در جهان می میرند یا از سوئ تغذیه و مراقبت های بهداشتی نامناسب رنج می برند.هر سال بیش از نیم میلیون مادر در حین زایمان می میرند و در همین زمان ، تقریبا ۶/۱۰ میلیون کودک زیر ۵ سال بر اثر معدود بیماری هایی که بسادگی قابل پیشگیری هستند، جان خود را از دست می دهند.
تقریبا تمام این مرگ و میرها در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط و بویژه در میان فقیرترین آنها رخ می دهد. این درحالی است که با استفاده از دانش موجود بشری و ابزار های در دسترس می توان از بسیاری از این مرگ و میرها جلوگیری کرد.
هدف کلی روز جهانی بهداشت ۲۰۰۵ایجاد یک جنبش و حرکت اساسی برای وادار کردن دولت ، جامعه مدنی و افراد برای فعالیت در زمینه ارتقای بهداشت و سلامت مادران و کودکان بویژه برای حفظ جان میلیون ها مادر و کودکی است ، که همه ساله در حین دوران بارداری ، زایمان و سالهای اولیه کودکی جان خود را از دست می دهند.
هدف کلی هفته سلامت نیز تبیین شعار «انسان سالم ، محور توسعه پایدار» و جلب توجه عموم به موضوع روز جهانی بهداشت است که هر سال از طرف سازمان جهانی بهداشت اعلام می شود.آمار امیدوار کننده
سالانه بیش از یک میلیون و ۱۷۰هزار تولد در کشور اتفاق می افتد. بیش از ۵۰درصد زایمان ها از سوی متخصصان زنان و زایمان انجام می شود. از این تعداد در سال ۱۳۸۲ تنها ۳۳۲مورد مرگ مادر ناشی از عوارض بارداری و زایمان اتفاق افتاده که این تعداد در نیمه اول سال ۱۳۸۳ به ۱۳۹مورد کاهش یافته است.
مقایسه این آمارها به وضوح نشان می دهد که نسبت مرگ مادران کشور به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و این مساله ناشی از بهبود وضعیت ارائه خدمات و افزایش میزان دسترسی به خدمات ضروری تخصصی و افزایش سطح سلامت مادران کشور بوده است.
به گفته آقای دکتر آرش عازمی خواه ، رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ، میانگین نسبت مرگ مادران در کشورهای توسعه یافته ۲۰درصد هزار موالید زنده و در کشورهای در حال توسعه ۲۰۰ در صدهزار موالید زنده است.
این نسبت در سال ۱۳۷۶در کشور ما ۴/۳۷ در صدهزار موالید زنده بوده است. بر اساس برآوردهای انجام شده در کشور این نسبت در حال حاضر کمتر از ۳۰در صدهزار موالید زنده بوده و با توجه به تعهد کشور در راستای توسعه هزاره ، این میزان باید تا سال ۲۰۱۵(۱۳۹۴) به حدود ۱۸تا ۲۲در صدهزار موالید زنده کاهش یابد.
بررسی این آمارها نشان می دهد الگوی مرگ مادران در ایران از کشورهای درحال توسعه بسیار فاصله گرفته و به الگوی کشورهای توسعه یافته نزدیک شده است.
همچنین در حال حاضر ، حدود ۹۰ درصد زایمان ها در بیمارستان ها و مراکز زایمانی اتفاق می افتد؛ که این وضعیت با کشورهای توسعه یافته قابل مقایسه است. آمار ها نشان می دهند که ۷۰درصد کل مرگهای مادران بر اثر تنها ۵ عامل خونریزی ، پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی ، عفونت ، سقط غیر ایمن ، بالا بودن فشار خون و زایمان سخت اتفاق می افتد.
بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در سال ۱۳۸۲ در کشور ما خونریزی در حین زایمان و پس از آن حدود ۳۰درصد موارد مرگ را تشکیل می داده است. پس از آن عواملی مانند پره اکلامپسی و بیماری های قلبی در رده های بعد قرار دارند.
بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از کل کشور بیش از ۷۰درصد مرگ ها در بیمارستان ها اتفاق می افتد. بنابراین توجه به کیفیت خدمات مامایی و زایمان در فوریت ها و به خصوص حساس کردن کارکنان بیمارستان ها به مساله مرگ مادر می تواند نقش تعیین کننده در کاهش مرگهای بیمارستانی داشته باشد.رسیدن به وضعیت مطلوب
هدف شماره پنج اهداف توسعه هزاره - که در سال ۲۰۰۰میلادی تدوین شده است - کاهش میزان مرگ و میر مادران به میزان ۷۵ درصد تا سال ۲۰۱۵میلادی (۱۳۹۴ شمسی) عنوان شده است.
رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در این زمینه می گوید: در این زمینه کشور ما در وضعیت مطلوبی قرار دارد و امیدواریم تا پایان دوره حتی به اهدافی بیش از آنچه تعهد داده ایم دست یابیم.
عازمی خواه برنامه های وزارت بهداشت برای دستیابی به این اهداف را به ۴جز تقسیم می کند: جزئ اول نظام کشوری مراقبت از مادر است.
در این نظام تمامی موارد مرگ مادران ناشی از عوارض زایمان و بارداری بدقت مورد مطالعه قرار گرفته و علت وقوع مرگ مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا با اتخاذ راهکارهای مناسب از وقوع موارد مشابه جلوگیری شود.جزئ دوم ارائه استاندارد و پروتکل ارائه خدما ت به مادران در دوران پیش از بارداری و مشاوره های قبل از بارداری ، بارداری ، زایمان و پس از زایمان در سطوح غیر پزشک ، پزشک و ماما را تشکیل می دهد.
با اجرای این برنامه مادرانی که به صورت سرپایی به مراکز مختلف بهداشتی و پزشکی مراجعه می کنند، خدمات مناسب را دریافت کرده و موارد نیاز به خدمات تخصصی شناسایی شده و و برای دریافت این خدمات به مراکز مربوط راهنمایی می شوند.
با تنظیم این پروتکل ارتباط بین پزشکان و غیرپزشکان تعریف شده و دستورالعمل و راهکار مناسب برای هر نوع مشکلی که ممکن است برای مادر پیش آید، پیش بینی شده تا مادر بتواند در زمان مناسب خدمات مورد نیاز را دریافت کند.این برنامه در حال اجرای آزمایشی است و قرار است از نیمه دوم سال ۱۳۸۵ در تمام کشور به اجرا درآید.جزئ سوم برنامه ، تربیت عامل زایمان برای مناطق محروم است.
طبق بررسی های انجام شده ، لازم است تا پایان برنامه ۵ساله چهارم ۱۱۰۰عامل زایمان برای این مناطق تربیت شوند که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش ۵۰۰به ورز ماما و ۶۰۰ ماماروستا را در دستور کارخود دارد. جزئ چهارم برنامه ، اجرای طرح بیمارستان های دوستدار مادر است ؛ که با هدف بهبود کیفیت مراقبت های زایمان طبیعی ، کاهش هزینه ها و توجه به حقوق مادر و نوزاد مورد توجه قرار گرفته است.
این طرح از حدود ۲سال پیش در دستور کار اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. در بیمارستان های دوستدار مادر اصول حاکم بر بخش های زایمان به گونه ای تنظیم می شود که در آنها زایمان طبیعی کم درد یا بی درد با استفاده از روشهای دارویی و غیر دارویی ترویج و خدمات مورد نیاز در این راستا به شکلی مطلوب ارائه گردد؛ خدمات بیمارستانی در فوریت های مامایی و زایمان که می تواند جان مادر، جنین و نوزاد را نجات دهد با کیفیت مطلوب و به صورت استاندارد ارائه شود؛ کلاس های آمادگی برای زایمان برای مادر و همراه وی در دوران بارداری برگزار شود تا مادر برای زایمان آماده گردد؛ امکان ارزشیابی ارائه خدمات برای اطمینان از آنچه باید انجام گیرد فراهم شود.
اجرای این طرح قرار است از پایان تابستان امسال در ۴بیمارستان به صورت آزمایشی آغاز شود و پس از بررسی نتایج حاصل و ۲سال اجرای آزمایشی ، در تمام بیمارستان های کشور تعمیم یابد.محور حل چالش های اجتماعی و اقتصادی
بقا و سلامت کودکان علاوه بر اهمیت آن به عنوان حقوق فردی ، محور حل بسیاری از چالش های موجود در جوامع است.
وقتی کودکان بیمار می شوند و یا می میرند، خانواده ، جوامع و کشور آنها نیز متاثر می شود و صدمه می بیند. بهبود شرایط بهداشتی و سلامت کودکان نه تنها باعث ارتقای سطح سلامت جوامع می شود، بلکه باعث کاهش فقر و نابرابری خواهد شد.
کودکان ارزشمندترین دارایی بشریت و سرمایه های هر کشور محسوب می شوند. برخورداری کودکان از شرایطی که بتوانند در تمام مراحل زندگی توان بالقوه ی خود را به فعل تبدیل کنند، حق آنان و لازمه توسعه پایدار است.
بی تردید، سلامت جوامع ارتباط مستقیم با سلامت و بقای کودکان دارد. امروزه ، کودکان بیشماری در جهان بر اثر وضعیت نامطلوب بهداشتی ، فقر غذایی و مراقبت های بهداشتی نامناسب جان خود را از دست می دهند و یا از عوارض آن رنج می برند.
در کشور ما طبق نتایج به دست آمده در سال ۱۳۸۱، میزان مرگ نوزادان ۶۶/۱۷ در هزار تولد زنده است ؛ یعنی سالانه ۲۰ هزار نوزاد در کشور قبل از رسیدن به یک ماهگی فوت می کنند.
می توان گفت مرگ های زمان تولد و نوزادی سومین عامل شایع از دست رفتن سالهای عمر در کشور هستند. از نظر الگوی مرگ نوزاد در کشور شایع ترین علل مرگ شامل صدمات زایمانی ، کم وزنی ، ناهنجاری های مادرزادی ، عفونت ها و آسفکسی است. میزان مرگ کودکان زیر ۵سال نیز ۶/۲۸ در سال ۱۳۷۹گزارش شده است.
به این ترتیب ، الگوی مرگ در کشور ما نه شبیه کشورهای توسعه یافته است نه شبیه کشورهای در حال توسعه.

یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر کودکان زیر ۵سال تغذیه نامناسب است. سوء تغذیه کودکان سالانه ۵/۵ میلیارد دلار به کشور ضرر می زند و زیان ناشی از کم خونی فقر آهن در کشور ۵۷۵میلیون دلار برآورد شده است.
سوء تغذیه که در کشورهای در حال توسعه به طور مستقیم و غیر مستقیم بیش از ۵۴ درصد کودکان را به کام مرگ می کشد ، عمدتا ریشه در غذا، بهداشت و نحوه مراقبت از کودک دارد. تغذیه با شیر مادر از اجزای مهم و اساسی مراقبت از مادر و کودک است.
قطع زودرس تغذیه ی انحصاری با شیر مادر ، استفاده از مواد غذایی نامناسب بدون توجه به ارزش غذایی آنها، روشهای نادرست تغذیه کودک ، بخصوص در جریان بیماری و بی اشتهایی ، نا توانی دربلع یا استفراغ در جریان بیماری از علل عمده ای هستند که تغذیه کودک را در این دوران مختل می سازد و زمینه ساز تشدید بیماری یا تاخیر در بهبود حال او می شود.یک کودک هم نباید از نظر دور بماند
روز جهانی بهداشت ۲۰۰۵و هفته سلامت فرصتی طلایی برای ارتقای آگاهی های عمومی در باره تراژدی قابل پیشگیری مرگ کودکان وتلاش به منظوراتخاذ تصمیم های مناسب برای تضمین زندگی و سلامت این گوهرهای کوچک ولی ارزشمند جامعه است.
جان بیش از ۶ میلیون کودک در معرض خطر را می توان تنها با ارائه معدودی مداخلات پیشگیری کننده و درمانی مانند واکسیناسیون و درمان های ساده برای بیماری های شایع جدی و مراقبت صحیح در منزل نجات داد.
در سال ۱۹۹۹ میلادی بیش از ۱۸۹کشور جهان درباره قطعنامه هزاره و پیگیری اهداف توسعه متعهد شده اند. اهداف توسعه هزاره موید اهمیت کودکان سالم در توسعه اقتصادی و اجتماعی است.
از اهداف توسعه هزاره کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵سال به میزان دوسوم آمار موجود در سال ۱۹۹۰ است.در راستای نیل به این هدف دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی شایع ترین ، کشنده ترین و ناتوان کننده ترین بیماری ها را تعیین و بار بیماری ها را محاسبه کرد تا بتواند با تعیین مداخلات لازم و طراحی مناسب برنامه های کودکان برای رفع نواقص موجود گام بردارد.
لذا از سال ۷۶استراتژی جدیدی با عنوان مراقبت های ادغام یافته ناخوشی های اطفال با هدف کلی کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵سال مطرح شد، که برنامه کنترل عفونت های تنفسی ، بیماری های اسهالی ، مراقبت نوزادان و ترویج تغذیه با شیر مادر را با یکدیگر ادغام کرد و مهمترین و شایعترین علل مراجعه و مرگ و میرکودکان را در برگرفته ، تشخیص و درمان بیماری ها را بر اساس نشانه های موجود امکانپذیر ساخته است.
همچنین برنامه های مراقبت های ادغام یافته کودک سالم که از سال ۱۳۸۱ با هدف ارتقای سطح سلامت کودکان زیر ۸سال اجرا شده است به عنوان یافتن راهی برای جداکردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم یا مستعد به بیماری که هنوز نشانه های بیماری در آنها مستقر نشده است ، می باشد.
در راستای برنامه ی گسترش ایمن سازی نیز برنامه واکسیناسیون هپاتیت ب از سال ۱۳۷۲آغاز شد.از آغاز اجرای برنامه گسترش ایمن سازی در سال ۱۳۶۳موارد بیماری های دیفتری ، کزاز، سیاه سرفه ، سرخک ،فلج اطفال و سل کاهش چشمگیری داشته است.
باوجود این که آمارها امیدوار کننده هستند، حتی مرگ یک کودک که در اثر بی توجهی یا دسترسی نداشتن به امکانات مناسب بهداشتی جان خود را از دست می دهد ، کافی است این انگیزه را ایجاد کند تا هرچه دقیق تر عوامل را مورد بررسی قرار دهیم و برای نجات جان غنچه های نوشکفته تمام توان خود را به کار گیریم.
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی هرچند همه ما می دانیم چه باید بکنیم پیشرفت جهانی در بهبود بقا و سلامت مادران و کودکان در یک موقعیت رکود باقی مانده است. اقدامات سریع و هماهنگ مورد نیاز است تا هر مادر و کودک به مجموعه مداخلات عملی و تایید شده دسترسی پیدا کند.
این اقدامات نیاز به رهبری قوی سیاسی و فنی و تعهد منابع مالی و تلاش متمرکز برای استخدام ، آموزش و به کارگیری تعدادکافی ارائه دهندگان ماهر خدمات بهداشتی دارد. لذا انتظار می رود حاکمیت های ملی برای اطمینان از دسترسی تمام اقشار جامعه و بویژه مادران و کودکان به مداخلات مناسب برنامه های جامعی را طراحی کنند.
این استراتژی ها باید دربرگیرنده راههایی برای ترغیب همکاری های ملی در سطح تمام بخش ها و سازمان های مرتبط برای گسترش خدمات بهداشتی و پزشکی باشد.

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    دسر سیب پخته
    بهتر است برای تهیه این دسر از سیب‌های قرمز استفاده کنید ● مواد لازم برای ۴ نفر ▪ سیب بزرگ ‌۴ عدد، ترجیحا قرمز رنگ ▪ شکر یک چهارم پیمانه ▪ دارچین یک قاشق چای‌خوری ▪ گردوی خرد …