پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ / Thursday, 27 July, 2017

همایون شجریان: قطعات گمشده تاریخ موسیقی


همایون شجریان: قطعات گمشده تاریخ موسیقی
سینمای ایران از دیرباز تاکنون هیچ گاه توجه مشخص و حساب شده ای در روی آوردن به تولید فیلم براساس و مبنای ژانرها نداشته، هرچند بدون برنامه ریزی مشخص در گونه های مختلفی از جمله ملودرام، پلیسی، اکشن، کمدی، فیلم هایی ساخته شده اما از سوی دیگر ژانرهایی دیگر مثل ژانر ترسناک یا موزیکال همواره فراموش شده بوده. این البته دلیل نمی شود که سینماگران ایرانی غافل از جذابیت های استفاده از موسیقی و حضور خوانندگان در سینما نیز باشند.
تاریخ سینمای ایران مملو از فیلم هایی است که عناصر اصلی جذابیت خود را از موسیقی و به طور مشخص حضور خواننده ای خاص و صدای او به عنوان بازیگر و خواننده توام و یا صرفاً خواننده، برده اند، این مسئله البته با پیروزی انقلاب و شبهاتی که در مورد حضور و نقش موسیقی در جامعه وجود داشت، کاهش یافت و سپس متوقف شد. البته به مرور از میان رفت اما گام های آغازین رفع این محدودیت از طریق نفی موسیقی پاپ و بها دادن به موسیقی سنتی شکل گرفت. مرحوم علی حاتمی در دلشدگان، با استفاده از صدای محمدرضا شجریان جذابیت های اثر را چند برابر کرد و این فیلم و موفقیت آن نقش فراوانی در رواج موسیقی سنتی و استفاده از آن در سینمای ایران داشت. حالا و پس از چند سال که از زمان نمایش دلشدگان می گذرد یک بار دیگر خانواده شجریان بار عمده جذابیت یک اثر سینمایی را بر دوش می کشند.
این بار همایون شجریان فرزند محمدرضا شجریان با صدای دلنشین اش به تصاویر یدالله صمدی در شهر آشوب لطف مضا عفی داده، صرف این حضور علت انتخاب وی به عنوان چهره امروز نیست. بلکه اهمیت صدای همایون شجریان در شهر آشوب فراتر از خواندن یک خواننده روی تصاویر یک فیلم، امکانات حسی گسترده ای است که به واسطه فقط و فقط صدای این خواننده در اختیار فیلم گذارده شده، این شاید از دفعات معدودی باشد که تصور یک فیلم سینمایی، بدون حضور صدای خواننده اش غیر ممکن است و بسیاری بر این عقیده و باور هستند که شهر آشوب، بدون صدای همایون شجریان فاقد جذابیت های لازم برای تماشا می شد.
موضوع فیلم اشاراتی مستقیم به فرهنگ کهن پارسی و ایرانی دارد و چه چیز جز صدای یک خواننده موسیقی سنتی قادر است تبلور این فرهنگ و نماد مشخص آن باشد. در این میان البته نمی توان نقش موثر محمدرضا درویشی به عنوان سازنده موسیقی متن شهر آشوب را از یاد برد. درویشی از آن دسته آهنگسازان است که دلبستگی خاصی به موسیقی ایرانی و اصیل آن دارد و سوای آهنگسازی به عنوان یک محقق موسیقی همواره در پی یافتن قطعات گمشده تاریخ موسیقی اصیل ایرانی شده و جالب آن که سال ها پیش موسیقی متن دلشدگان را نیز درویشی ساخته و حضور و هنرش در آن فیلم نیز از نقاط اوج کارنامه او و موسیقی فیلم سینمای ایران به شمار می رود. باید امیدوار بود که چنین حضور تاثیر گذاری در شهر آشوب به رشد و رواج استفاده از موسیقی اصیل ایرانی در سینمای ایران بینجامد.


منبع : هنر و موسیقی

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جداکردن سلول ها , صمیمیت زناشویی , علی محمد نوریان , احترام به آرا اکثریت مردم , علما مسلمان , ستاد عمره و عتبات دانشجویی , هلی کوپتر نجات , هیات دو ومیدانی , جرس , تجهیزات فنی , طوطی سخنگو , خشم زنان , پروژه «کودک شو» , طرح مفهومی , نمایشگاه گروه «آن» , رژیم گیاهخواری , مامن روزه داران , Rouhani , ابوالاعلی مودودی , مراسم تشییع کاظم فریبرزی , جانشین پلیس آگاهی , حمایت از حقوق مصرف کنندگان , قطب بندی , نگین خودرو آفتاب , لخته های خونی , هاشمی رفستنچانی , مینایتوری , تکواندو زنان , مبارزه با اسراییل , شهرداران مدارس , 13 خانواده , آنتونی فستا , دادگاه دیوان عالی امریکا , درجنوب , صنعت بیمه , سازمان بهزیستی کشور , پایان نیم فصل نخست , هم‌گروه‌های ایران در جام جهانی جوانان , تو فکر یه سقف , اندوزیایی , محمد صدر , رقبای انتخاباتی , وزیر امور خارجه قطر , بازداشت یک ایرانی در یمن , سفره هفت سین , ایتان مرکزی , انفجار در خط لوله , نامزد انتخابات ریاست جمهوری , غار انجیری فارس , حمدی‌نژاد ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
جنگل‌ها و بیشه‌ها , ارقام مهم , مصلی یزد , میزان باسوادها , تغذیه , اسکن رادیونوکلئید (اسکن HIDA) , شیر , ای شهر شگرفان را غیر از تو امیری نه , حرکت و نحوهٔ عمل در گیاهان , افکنده ره به کلبه‌ی درویش خاکسار , مالفورماسیون‌های مادرزادی , عوارض , پیشگیری , انواع , نقش مواد و وسایل آموزشی در تدریس و یادگیری , نورالعلم ابوالحسن خرقانی , کندذهنی کودکان(۲) , در عشق ز تیغ و سر نیندیشم , یاری خواستن خسرو از قیصر و لشکر کشی او به مداین و شک... , تبلیغات تجاری ,

برخی منابع مهم خبری
1pezeshk.com یک پزشک , panevesht.com پانوشت , rastannews.ir راستان نیوز , dolatema.com دولت ما , car.ir کار(خودرو) , mehrkhane.com مهرخانه , kojaro.com کجارو , kharazmi.org خوارزمی , mehrpress.com مهرپرس , iranestekhdam.ir ایران استخدام , akkasee.com عکاسی , freezones.ir مرکز امور مناطق آزاد , dadna.ir دادنا , dolateyar.com دولت یار , funiha.com فانیها , parstourism.ir پارس توریسم , khanevarzesh.com خانه‌ ورزش , tejaratnews.com تجارت , khordadnews.ir خرداد نیوز , zistboom.com زیست‌بوم , filmnews.ir فیلم نیوز , armanpress.ir آرمان پرس , noorportal.net نورپرتال , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , mehrnameh.ir مهرنامه , qudsonline.ir قدس آنلاین , kayhan.ir روزنامه کیهان , econews.ir اکونیوز , fardanews.com فردا نیوز , ayandenews.com آینده ,

وبگردی
اظهارات جنجالی بقایی علیه قوه قضائیه!
اظهارات جنجالی بقایی علیه قوه قضائیه! - انتقادات جنجالی معاون احمدی نژاد از قوه قضائیه و معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه محسنی اژه ای
ادعاهای محمد علی رامین علیه بیت امام / فیلم
ادعاهای محمد علی رامین علیه بیت امام / فیلم - محمد علی رامین در سخنانی تعجب آور انتقاداتی صریح را متوجه بیت امام ساخته و ادعا کرده است که بیت ایشان اکنون ضد انقلاب است.
مزخرفات علی ضیا در دفاع از آزاده نامدای / فیلم
مزخرفات علی ضیا در دفاع از آزاده نامدای / فیلم - علی ضیاء مجری برنامه فرمول یک درباره بحث‌های پیش آمده پیرامون عکس‌های آزاده نامداری صحبت کرده است.
آزاده نامداری و جنجال تصاویر بی حجابش / فیلم
آزاده نامداری و جنجال تصاویر بی حجابش / فیلم - آزاده نامداری به انتشار تصاویر بی حجابش واکنش نشان داد
قدرت گرفتن نسلى از آقازاده هاى متوهم و وقيح
قدرت گرفتن نسلى از آقازاده هاى متوهم و وقيح - نادر فتوره چی روزنامه نگار در این باره خطاب به حمید رضا عارف توئیت کرده است: «موفقيت هاى رانتى» تو و امثال تو به دليل ژن خوب نيست، به دليل ساختار فاسد است.» او همچنین در توئیتی دیگر به تندی نوشته است: «پسرعارف تصويرى از آينده منطقى وضع موجود است: قدرت گرفتن نسلى از آقازاده هاى متوهم و وقيح كه هيچ نسبتى با انقلاب٥٧، به غير از«سفره» آن ندارند.»
رونمایی پسر عارف از ژن آقازادگی
رونمایی پسر عارف از ژن آقازادگی - صحبت های عجیب پسر عارف که انتقادات زیادی داشت
اولین فیلم از اظهارات قاتل آتنا مقابل دوربین
اولین فیلم از اظهارات قاتل آتنا مقابل دوربین - دهان آتنا را گرفتم به اتاق پشتی بردم، او را خفه کردم و ...
 اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد
اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد - مراسم افتتاحیه فیلم «ساعت 5 عصر» اولین ساخته مهران مدیری در حالی برگزار شد که شهرزاد دختر این کارگردان نیز در مراسم حضور داشت و برای اولین بار است که دختر مهران مدیری در چنین مراسمی حضور می یابد.
فیلم لحظه شلیک پلیس به مهاجم مترو
فیلم لحظه شلیک پلیس به مهاجم مترو - لحظه شلیک پلیس به مهاجم مترو / این فرد چند مسافر مترو و یک مامور ناجا را با چاقو مجروح و به سمت پلیس های دیگرحمله کرد، در اینجا بود که پلیس به او شلیک میکند...
گفتگوی حسین دهباشی با علی فلاحیان / سعید امامی در زندان کشته شد
گفتگوی حسین دهباشی با علی فلاحیان / سعید امامی در زندان کشته شد - خشت خام / نوبت بیست و ششم / گفتگوی حسین دهباشی با علی فلاحیان
عملیات انتحاری داعش در بالای شهر تهران! / عکس
عملیات انتحاری داعش در بالای شهر تهران! / عکس - این تصویر از صبح امروز در برخی شبکه های مجازی دست به دست می چرخد و برخی کاربران خوش ذوق با شوخی معنی داری درباره آن نوشته اند که این تصویر متعلق به بمب گذاری انتحاری داعش نیست و برای یکی از فروشگاه های بالای شهر تهران است که مد خاصی در پوشاک میان جوانان را ترویج می کند.
    پربازدیدها