پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ / Thursday, 18 October, 2018

دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟


دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟
دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌های‌ زمان‌ ما است‌. او وارث‌ واقعی‌ افکار اروپایی‌ قرن‌ هجدهم‌ است‌ که‌ منجر به‌ انقلاب‌ و صدور اولین‌ بیانیه‌ حقوق‌ بشر شد. دریدا درباره‌ بزرگان‌ دنیا، دو شخصیت‌ ژنرال‌ دوگل‌ و نلسون‌ ماندلا را مورد ستایش‌ قرار می‌دهد. دریدا کتابی‌ نوشت‌ به‌ نام‌ «فردا چه‌ خواهد شد» که‌ ثمره‌ گفت‌وگوی‌ او با خانمی‌ به‌ نام‌ رودی‌ نسکو است‌ که‌ از شاگردان‌ قدیم‌ او بود و مدت‌ سی‌ سال‌ با هم‌ رفت‌ و آمد و همکاری‌ فکری‌ و فلسفی‌ داشتند.
در این‌ کتاب‌ وقتی‌ درباره‌ انقلاب‌ بعد از فروپاشی‌ شوروی‌ به‌ بحث‌ با یکدیگر می‌پردازند دریدا به‌ نحو خاص‌ و محبت‌آمیزی‌ درباره‌ ماندلا صحبت‌ می‌کند. او وقتی‌ از انقلاب‌ سخن‌ می‌گوید نلسون‌ ماندلا را فرد انقلابی‌ به‌ معنای‌ واقعی‌ و انسانی‌ آن‌ معرفی‌ می‌کند چون‌ می‌گوید در اجرای‌ انقلاب‌ انسان‌ها باید خودشان‌ را آماده‌ مبارزه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ بکنند.
دریدا می‌گوید: مبارزه‌ بین‌المللی‌ عبارت‌ است‌ از مواجهه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ که‌ آن‌ را در ده‌ مورد می‌شمارد:
۱. بیکاری‌، ۲. طرد پناهندگان‌، ۳. جنگ‌های‌ اقتصادی‌، ۴. قاچاق‌ اسلحه‌، ۵. نژادپرستی‌، ۶. دولت‌های‌ پوشالی‌، ۷. سازمان‌های‌ مافیایی‌، ۸. مواد مخدر، ۹. حکم‌ اعدام‌ ، ۱۰. نقض‌ حقوق‌ بشر
او می‌گوید: بین‌الملل‌ حقوق‌ بشر را باید به‌ جای‌ بین‌الملل‌ احزاب‌ کمونیست‌ گذاشت‌. وجدان‌های‌ بیدار باید درباره‌ مسائل‌ فوق‌ موضع‌ بگیرند. تاکنون‌ انقلابات‌ گذشته‌ قدرت‌طلبی‌ عده‌یی‌ را به‌ حساب‌ انقلاب‌ می‌گذاشتند و به‌ این‌ جهت‌ انقلاب‌ها توام‌ با خشونت‌های‌ بیجا بوده‌ است‌. اما دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌هایی‌ زمان‌ ما است‌. وی‌ می‌گوید: ماندلا از افکار انسانی‌ بهره‌ گرفت‌ و علیه‌ استبداد مردم‌ نژادپرست‌ انگلیسی‌ در آفریقای‌ جنوبی‌ قیام‌ کرد. ماندلا کسی‌ بود که‌ بعد از تحمل‌ ۲۷ سال‌ زندان‌ که‌ من‌ از آن‌ زندان‌ دیدن‌ کرده‌ام‌ با متانت‌ و بزرگواری‌ خاصی‌ خارج‌ شد و برخلاف‌ نظر رفقای‌ همبندش‌ مذاکره‌ را با سفیدپوستان‌ شکنجه‌گر آغاز کرد و هدف‌ خود را که‌ هم‌ عفو و اغماض‌ مبارزین‌ ضدنژادپرستی‌ و هم‌ عفو گناهان‌ نژادپرستان‌ بود دنبال‌ کرد. او با این‌ رویه‌ جامعه‌ آفریقای‌ جنوبی‌ را از یک‌ جنگ‌ داخلی‌ حتمی‌ و اغتشاشی‌ پایان‌ناپذیر نجات‌ داد. مبارزات‌ او بود که‌ باعث‌ شد سازمان‌ ملل‌ متحد نژادپرستی‌ را «جنایت‌ علیه‌ بشریت‌» اعلام‌ کند.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

دل نگرانی های امام (ره) در واپسین روزهای حیات

دل نگرانی های امام (ره) در واپسین روزهای حیات
بررسی و مطالعه زندگی روحانی مردان الهی مالامال از پندها و اندرزهایی است که اگر انسان ها همت می کردند و به اندازه توان از آنها بهره می جستند، هیچ گاه جامعه خویش را تهی از آن اندیشه های تابناک نمی پنداشتند و در تار و پود مادیات گرفتار نمی آمدند.
در تاریخ اسلام بارها خوانده ایم رسول خدا (ص) پس از آخرین سفر حج و حادثه باشکوه غدیر خم به مدینه مراجعت فرموده و بر آن حضرت معلوم گردید که این دنیای فانی را وداع خواهند گفت، پیوسته در میان اصحاب، خطبه می خواندند و از آخرین فرصت ها برای ارشاد و راهنمایی خلق خدا استفاده می کردند و دغدغه های خویش را بازگو می کردند. همواره وصیت می کردند که امت من داخل فتنه ها نشوند، دست از راه و روش او برندارند، در دین خدا بدعت نگذارند و در هر شرایط، متمسک به عترت اهل بیت او شده و از دستورات الهی سرپیچی ننمایند.
مگر پیامبر مکرم اسلام (ص) درحالی که به سختی و با کمک وصی خویش امیرالمؤمنین علی (ع) و فضل بن عباس از بستر بیماری برنخاستند و در جمع مردم مدینه حاضر نشدند و با آوای بلند این گونه نفرمودند: «ای مردم آتش افروخته شده و فتنه ها همچون پاره ای شب تار روی آورده. به خدا قسم شما هیچ حجتی بر من ندارید.»(۱) «ای مردم؛ همانا شیطان نومید شده از این که در سرزمین شما مورد پرستش قرار گیرد، ولی پاره ای از کارهایتان که آنها را کم اهمیت و کوچک می شمارید، سبب خشنودی اوست.» (۲)
اما چه شد که در کمتر زمانی و با وجود این که خلف شایسته او سکان هدایت جامعه را بر عهده داشت، به کژراهه رفتند و آنی را کردند که پیش از او پیامبر(ص) بر آن هشدار داده بود. اگر زندگی پیامبر (ص) و نصایح آن بزرگوار را به امت، از لسان بزرگان دین شنیده ایم و شرایط سیاسی - اجتماعی پس از پیامبر (ص) را به درستی درک نکرده ایم، حداقل عمر بابرکت امام خویش را به عینه مشاهده کرده و از هشدارها و نگرانی های آن پیر خوش ضمیر آگاهیم.
امروز که در آستانه سالگرد ارتحال آن یار سفر کرده قرار گرفته ایم، کافی است تنها به شمه ای از آن هشدارها، نگرانی ها و نصایحی که در ماه های پایانی عمر امام (ره) شاهد آن بودیم، توجه داشته باشیم. آنجا که امام (ره) در منشور روحانیت در سوم اسفندماه ۱۳۶۷ در تعیین استراتژی نظام و رسالت حوزه های علمیه فرمودند: «نگران تقابل و تعارض جناح های مؤمن به انقلابم که مبادا منتهی به تقویت جناح رفاه طلب بی درد و نق بزن گردد.»(۳)، «هر جناح برای حذف و طرد طرف مقابل خود واژه و شعاری را انتخاب می کند، یکی متهم به طرفداری از سرمایه داری و دیگری متهم به التقاطی می شود که من برای حفظ اعتدال جناح ها همیشه تذکرات تلخ و شیرینی داده ام.»(۴)
گو این که ایشان فضای امروز کشور را به درستی رصد کرده بودند و با نگاه تیزبین خویش آینده را در گذشته ای دور می دیدند.
مگر می توان نسبت به این هشدار امام (ره) که فرمودند: «ممکن است هر کس در فضای ذهن و ایده های خود نسبت به عملکردها و مدیریت ها و سلیقه های دیگران و مسئولان انتقادی داشته باشد، ولی لحن و تعابیر نباید افکار جامعه و آیندگان را از مسیر شناخت دشمنان واقعی به طر ف مسائل فرعی منحرف کند و خدای ناکرده همه ضعف ها و مشکلات به حساب مدیریت و مسئولان گذاشته شود. این عمل کاملاً غیر منصفانه است و اعتماد مسئولان نظام را از بین می برد و زمینه را برای ورود بی تفاوت ها و بی دردها به صحنه انقلاب آماده می کند.»(۵) بی توجه بود و تمام این هشدارها و نگرانی ها را مربوط به مقطعی دانست که امام(ره) در قید حیات بودند
امروز هرچند نسل جدید از نفس مسیحایی آن پیر روشن ضمیر بی بهره است، ولی آنانی که کلام امام (ره) را بدون واسطه شنیده بودند، بر این امر واقفند که امام خمینی (ره) همچون پیامبر (ص) در حالی چشم از جهان فرو بست که در عین امیدواری، نگران آثار فتنه ای بود که می رفت در جان و روح جامعه ریشه دواند. فتنه ای که این بار اندیشه اخوت، برادری، خلوص عمل و نیت پاک را نشانه رفته بود. اگر چنین نبود، هیچ گاه در واپسین روزهای حیات پربرکت آن امام شاهد این سخن هشدارگونه نبودیم: «نباید خلوص عمل و جامعه اسلامی خودمان را به زنگار کدورت ها و اختلافات آلوده کنیم و رقابت های گذشته انتخاباتی هم هرگز نباید موجبات تفرقه و جدایی را فراهم نماید.»(۶)

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی