جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 15 December, 2017

دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟


دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟
دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌های‌ زمان‌ ما است‌. او وارث‌ واقعی‌ افکار اروپایی‌ قرن‌ هجدهم‌ است‌ که‌ منجر به‌ انقلاب‌ و صدور اولین‌ بیانیه‌ حقوق‌ بشر شد. دریدا درباره‌ بزرگان‌ دنیا، دو شخصیت‌ ژنرال‌ دوگل‌ و نلسون‌ ماندلا را مورد ستایش‌ قرار می‌دهد. دریدا کتابی‌ نوشت‌ به‌ نام‌ «فردا چه‌ خواهد شد» که‌ ثمره‌ گفت‌وگوی‌ او با خانمی‌ به‌ نام‌ رودی‌ نسکو است‌ که‌ از شاگردان‌ قدیم‌ او بود و مدت‌ سی‌ سال‌ با هم‌ رفت‌ و آمد و همکاری‌ فکری‌ و فلسفی‌ داشتند.
در این‌ کتاب‌ وقتی‌ درباره‌ انقلاب‌ بعد از فروپاشی‌ شوروی‌ به‌ بحث‌ با یکدیگر می‌پردازند دریدا به‌ نحو خاص‌ و محبت‌آمیزی‌ درباره‌ ماندلا صحبت‌ می‌کند. او وقتی‌ از انقلاب‌ سخن‌ می‌گوید نلسون‌ ماندلا را فرد انقلابی‌ به‌ معنای‌ واقعی‌ و انسانی‌ آن‌ معرفی‌ می‌کند چون‌ می‌گوید در اجرای‌ انقلاب‌ انسان‌ها باید خودشان‌ را آماده‌ مبارزه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ بکنند.
دریدا می‌گوید: مبارزه‌ بین‌المللی‌ عبارت‌ است‌ از مواجهه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ که‌ آن‌ را در ده‌ مورد می‌شمارد:
۱. بیکاری‌، ۲. طرد پناهندگان‌، ۳. جنگ‌های‌ اقتصادی‌، ۴. قاچاق‌ اسلحه‌، ۵. نژادپرستی‌، ۶. دولت‌های‌ پوشالی‌، ۷. سازمان‌های‌ مافیایی‌، ۸. مواد مخدر، ۹. حکم‌ اعدام‌ ، ۱۰. نقض‌ حقوق‌ بشر
او می‌گوید: بین‌الملل‌ حقوق‌ بشر را باید به‌ جای‌ بین‌الملل‌ احزاب‌ کمونیست‌ گذاشت‌. وجدان‌های‌ بیدار باید درباره‌ مسائل‌ فوق‌ موضع‌ بگیرند. تاکنون‌ انقلابات‌ گذشته‌ قدرت‌طلبی‌ عده‌یی‌ را به‌ حساب‌ انقلاب‌ می‌گذاشتند و به‌ این‌ جهت‌ انقلاب‌ها توام‌ با خشونت‌های‌ بیجا بوده‌ است‌. اما دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌هایی‌ زمان‌ ما است‌. وی‌ می‌گوید: ماندلا از افکار انسانی‌ بهره‌ گرفت‌ و علیه‌ استبداد مردم‌ نژادپرست‌ انگلیسی‌ در آفریقای‌ جنوبی‌ قیام‌ کرد. ماندلا کسی‌ بود که‌ بعد از تحمل‌ ۲۷ سال‌ زندان‌ که‌ من‌ از آن‌ زندان‌ دیدن‌ کرده‌ام‌ با متانت‌ و بزرگواری‌ خاصی‌ خارج‌ شد و برخلاف‌ نظر رفقای‌ همبندش‌ مذاکره‌ را با سفیدپوستان‌ شکنجه‌گر آغاز کرد و هدف‌ خود را که‌ هم‌ عفو و اغماض‌ مبارزین‌ ضدنژادپرستی‌ و هم‌ عفو گناهان‌ نژادپرستان‌ بود دنبال‌ کرد. او با این‌ رویه‌ جامعه‌ آفریقای‌ جنوبی‌ را از یک‌ جنگ‌ داخلی‌ حتمی‌ و اغتشاشی‌ پایان‌ناپذیر نجات‌ داد. مبارزات‌ او بود که‌ باعث‌ شد سازمان‌ ملل‌ متحد نژادپرستی‌ را «جنایت‌ علیه‌ بشریت‌» اعلام‌ کند.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها