دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟


دریدا از رهبر آفریقای‌ جنوبی‌ می‌گوید؛ فردا چه‌ می‌ شود؟
دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌های‌ زمان‌ ما است‌. او وارث‌ واقعی‌ افکار اروپایی‌ قرن‌ هجدهم‌ است‌ که‌ منجر به‌ انقلاب‌ و صدور اولین‌ بیانیه‌ حقوق‌ بشر شد. دریدا درباره‌ بزرگان‌ دنیا، دو شخصیت‌ ژنرال‌ دوگل‌ و نلسون‌ ماندلا را مورد ستایش‌ قرار می‌دهد. دریدا کتابی‌ نوشت‌ به‌ نام‌ «فردا چه‌ خواهد شد» که‌ ثمره‌ گفت‌وگوی‌ او با خانمی‌ به‌ نام‌ رودی‌ نسکو است‌ که‌ از شاگردان‌ قدیم‌ او بود و مدت‌ سی‌ سال‌ با هم‌ رفت‌ و آمد و همکاری‌ فکری‌ و فلسفی‌ داشتند.
در این‌ کتاب‌ وقتی‌ درباره‌ انقلاب‌ بعد از فروپاشی‌ شوروی‌ به‌ بحث‌ با یکدیگر می‌پردازند دریدا به‌ نحو خاص‌ و محبت‌آمیزی‌ درباره‌ ماندلا صحبت‌ می‌کند. او وقتی‌ از انقلاب‌ سخن‌ می‌گوید نلسون‌ ماندلا را فرد انقلابی‌ به‌ معنای‌ واقعی‌ و انسانی‌ آن‌ معرفی‌ می‌کند چون‌ می‌گوید در اجرای‌ انقلاب‌ انسان‌ها باید خودشان‌ را آماده‌ مبارزه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ بکنند.
دریدا می‌گوید: مبارزه‌ بین‌المللی‌ عبارت‌ است‌ از مواجهه‌ با مشکلات‌ اجتماعی‌ که‌ آن‌ را در ده‌ مورد می‌شمارد:
۱. بیکاری‌، ۲. طرد پناهندگان‌، ۳. جنگ‌های‌ اقتصادی‌، ۴. قاچاق‌ اسلحه‌، ۵. نژادپرستی‌، ۶. دولت‌های‌ پوشالی‌، ۷. سازمان‌های‌ مافیایی‌، ۸. مواد مخدر، ۹. حکم‌ اعدام‌ ، ۱۰. نقض‌ حقوق‌ بشر
او می‌گوید: بین‌الملل‌ حقوق‌ بشر را باید به‌ جای‌ بین‌الملل‌ احزاب‌ کمونیست‌ گذاشت‌. وجدان‌های‌ بیدار باید درباره‌ مسائل‌ فوق‌ موضع‌ بگیرند. تاکنون‌ انقلابات‌ گذشته‌ قدرت‌طلبی‌ عده‌یی‌ را به‌ حساب‌ انقلاب‌ می‌گذاشتند و به‌ این‌ جهت‌ انقلاب‌ها توام‌ با خشونت‌های‌ بیجا بوده‌ است‌. اما دریدا درباره‌ ماندلا می‌گوید او یکی‌ از درخشان‌ترین‌ چهره‌هایی‌ زمان‌ ما است‌. وی‌ می‌گوید: ماندلا از افکار انسانی‌ بهره‌ گرفت‌ و علیه‌ استبداد مردم‌ نژادپرست‌ انگلیسی‌ در آفریقای‌ جنوبی‌ قیام‌ کرد. ماندلا کسی‌ بود که‌ بعد از تحمل‌ ۲۷ سال‌ زندان‌ که‌ من‌ از آن‌ زندان‌ دیدن‌ کرده‌ام‌ با متانت‌ و بزرگواری‌ خاصی‌ خارج‌ شد و برخلاف‌ نظر رفقای‌ همبندش‌ مذاکره‌ را با سفیدپوستان‌ شکنجه‌گر آغاز کرد و هدف‌ خود را که‌ هم‌ عفو و اغماض‌ مبارزین‌ ضدنژادپرستی‌ و هم‌ عفو گناهان‌ نژادپرستان‌ بود دنبال‌ کرد. او با این‌ رویه‌ جامعه‌ آفریقای‌ جنوبی‌ را از یک‌ جنگ‌ داخلی‌ حتمی‌ و اغتشاشی‌ پایان‌ناپذیر نجات‌ داد. مبارزات‌ او بود که‌ باعث‌ شد سازمان‌ ملل‌ متحد نژادپرستی‌ را «جنایت‌ علیه‌ بشریت‌» اعلام‌ کند.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

تبعید به جرم دفاع از استقلا‌ل

تبعید به جرم دفاع از استقلا‌ل
صبحدم روز چهارشنبه سیزده آبان ۱۳۴۳ ۲۹۹ جمادی‌الثانی ۱۲۸۴) ده‌ها کماندو و چترباز مسلح منزل امام خمینی(ره) در قم را محاصره و پس از بازداشت و انتقال ایشان در کمتر از ۹۰ دقیقه، سوار بر هواپیمایی هرکولس نیروی هوایی ارتش کرده و هواپیما از فرودگاه مهرآباد به سوی ترکیه به پرواز درآمد. و پس از سه ساعت و نیم پرواز در فرودگاه آنکارا به زمین نشست. آنگاه که هواپیما اوج می‌گرفت، امام خمینی به سرهنگ افضلی- یکی از مقامات ساواک که ایشان را در این سفر همراهی می‌کرد- که در کنارش نشسته بود رو کرد و گفت: آیا می‌دانیامام خمینی بر کلمه استقلا‌ل تاکید کرده و به سرهنگ افضلی می‌گوید: <به جرم دفاع از استقلا‌ل وطنم تبعید می‌شوم.> افضلی که انتظار طرح چنین سوالی را نداشت با صدایی گرفته پاسخ داد: <تا روزی که به آمریکا احتیاج داریم، ناچاریم یک‌سری آوانس‌هایی به آنها بدهیم.> امام خمینی بی‌درنگ پاسخ داد: <یعنی حتی نوامیس مملکت خود را نیز در اختیار آنان قرار دهیم؟> که افضلی پاسخی نتوانست بدهد. در فرودگاه آنکارا یکی از ماموران امنیتی ترکیه که به زبان آلمانی حرف می‌زد، مستقیما نزد سرهنگ افضلی آمد و پس از گفت‌وگوی کوتاه به اتفاق، ایشان را سوار خودرو کرده و پس از طی ۳۵ کیلومتر مسافت فرودگاه تا شهر آنکارا، ایشان را مستقیما به هتل بلوار پالا‌س (در مرکز شهر استانبول)، طبقه چهارم، اتاق شماره ۵۱۴ که از قبل آماده شده بود، بردند.۱۱)‌ قبل از پرواز یکی از مقامات امنیتی ساواک پاسپورت امام خمینی را به وی تحویل داد و گفت: شما اکنون به ترکیه می‌روید و خانواده شما نیز به زودی به شما ملحق خواهند شد.
سپس ساعت ۲ بعدازظهر روز بعد ۱۴۴ آبان‌ماه( )سی جمادی‌الثانی ۱۲۸۴) با مراقبت کامل و طرحی پیش‌بینی‌شده، وی را به طبقه هشتم یکی از ساختمان‌های فرعی خیابان آتاتورک به نام <‌> Fotoetem که نسبت به مکان اول دارای حفاظت بیشتری بود، منتقل کردند.۲۲)‌ و سرانجام یک هفته بعد، پس از تغییرهای پیاپی محل اقامت ایشان، وی را روز پنجشنبه ۲۱ آبان، ساعت ۶ صبح به شهر بورسا <‌> Bursa واقع در ۴۶۰ کیلومتری غرب آنکارا (نزدیک دریای مرمره) انتقال دادند. این جابه‌جایی‌ها برای جلوگیری از اطلا‌ع مخبرین داخلی و خارجی در مورد صحت و سقم شایعه تبعید ایشان صورت می‌گرفت. امام خمینی در همان نخستین روزهای ورود به تبعیدگاه برآن شد تا مبارزات خود را به شیوه نوینی دنبال کند تا به نهضت تداوم بخشد. در قدم اول به آموختن زبان ترکی می‌پردازد تا بتواند با علما، روحانیون، مردم محل تبعید ارتباط برقرار کند. که البته موجب رعب و وحشت گماشته ساواک - افضلی - شد. سپس مبادرت به نگارش کتاب تحریرالوسیله - که حاوی فتاوای فقهی و احکام مربوط به جهاد و دفاع، امربه معروف و...- است (در مدت یازده ماه تبعید در ترکیه) می‌کند. به پیشنهاد امام خمینی، در دو نوبت در ۱۶ و ۱۹ آبان حدود ۵۰ دقیقه با خودرو از شهر قدیمی آنکارا دیدن کردند. با لباس اجباری روحانیان کشور ترکیه، پس از قدم زدن در بلوار آتاتورک، بر مزار چهل‌نفر از عالمان شهیدی که به‌ دست مصطفی کمال کشته شدند حاضر شدند. زمان به گونه‌ای می‌گذشت که امام خمینی در تنهایی کامل مشغول عبادت، قرائت قرآن، نوشتن کتاب تحریرالوسیله و فراگیری زبان ترکی بود تا هنگامی که رژیم شاه که نگرانی و اضطراب توده‌های مردم در مورد بی‌اطلا‌عی از سرنوشت امام را بیش از این نمی‌توانست تحمل کند و نمی‌توانست نسبت به عواطف و احساسات آنها بی‌اعتنا بماند، موافقت کرد که نماینده‌ای از طرف مقامات روحانی به ملا‌قات ایشان برود.
آن شخص سید فضل‌الله خوانساری بود که در ۲۹ آذر همان سال در محلی غیر از محل اقامت ایشان، آیت‌الله خمینی را در شهر استانبول ملا‌قات کرد. ملا‌قات در چند مرحله ازجمله ساعت ۳ بعدازظهر روز ۳۳۳۰)‌ آذر و با حضور مامور ساواک انجام شد. در آن ملا‌قات‌ها ایشان از دستگیری و زندانی شدن فرزند ارشد خود - سید مصطفی- مطلع شده که وی نیز پس از تحمل ۵۷ روز زندان در ۱۴ دی‌ماه ۱۳۴۳ به نزد پدر تبعید شد. ملا‌قات‌های بعد نیز با کنترل ساواک بین‌آیت‌الله خمینی و آیت‌الله حکیم، شیخ مصطفی جلیلی و شیخ عبدالجلیل جلیلی انجام شد. براساس اسناد و مدارک۴۴) آیت‌الله خمینی تلگراف، پیام و نامه‌‌های متعددی از طرف روحانیون، دانشجویان، مردم و... دریافت نمودند. نفوذ معنوی و ظاهری امام خمینی در بین مسلمانان اعم از شیعیان و سنی‌ها موجب وحشت‌رژیم‌های ایران و ترکیه شد و دائما تحت مراقبت شدید قرار داشتند. اما همچنان محل زندگی ایشان بر همگان پوشیده بود. موج اعتراض‌ها و استنکار بیش‌ازپیش در ایران و خارج فزونی می‌گرفت و افکار جهانی را علیه مقامات دولتی ایران و ترکیه به‌شدت تحریک می‌کرد، به‌طوری‌که رژیم نمی‌توانست بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد. ملت نگران و ناراحت بود و می‌رفت که ایران به‌سرحد انفجار برسد.
هر روز گزارشی از اتفاقات خشونت‌بار در رابطه با تبعید آیت‌الله خمینی از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسید و حتی شایعه کسالت ایشان بر سر زبان‌ها می‌افتاد. مهم‌ترین اتفاق در آن برهه ارسال نامه جمعی از دانشجویان ایرانی به نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود، که دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در مقام اجابت به درخواست دانشجویان ایرانی نامه‌ای به نمایندگی ایران می‌فرستد و می‌نویسد که تبعید رهبر مذهبی را در فهرست نامه‌های محرمانه کمیسیون حقوق بشر منعکس خواهد کرد و در آن نامه یادآور می‌شود که دولت ایران می‌تواند نظریات خود را در پاسخ این نامه به دبیرخانه سازمان ملل متحد ارسال کند. در قسمتی از این نامه تهدیدآمیز آمده است: <این تبعید به خاطر مخالفت آیت‌الله با قانون جدید که به دولت اجازه می‌دهد ۲۰۰ میلیون دلا‌ر از آمریکا برای تسلیحات نظامی وام بگیرد و همچنین اعطای مصونیت مستشاران نظامی آمریکا بوده است. تبعید آیت‌الله از ایران نشانه بارزی از بی‌شرمی و عدم اعتنا به آزادی عقیده و افکار حقوق بشر است.>۵۵)‌ نامه مزبور را وزارت خارجه ایران به ساواک تسلیم می‌کند. به دنبال رسیدن نامه به ایران ساواک فورا کمیسیونی تشکیل می‌دهد اما سردرگمی رژیم مانع تصمیمی واحد می‌شود. اعتراض‌های داخلی و مردمی، تشکل‌ها، روحانیون، دانشجویان و نامه‌های دبیرکل سازمان ملل متحد - آقای اوتانت - به وزارت خارجه ایران و نامه کمیسیون حقوق بشر به سازمان ملل در رابطه با تبعید امام و همکاری رژیم‌های ایران و ترکیه در این جریان غیرقانونی هرچند از طرف آن سازمان پیگیری نشد و رسما مطرح نگردید، لیکن در برنامه و نقشه آن رژیم‌ها نسبت به امام و محل تبعید او تاثیر ژرف و بسزایی داشت و می‌توان گفت که انگیزه اصلی جهت تغییر محل تبعید امام از طرف رژیم ایران بود. همچنان که نامه‌ها، تلگراف‌ها و یادداشت‌های اعتراض‌آمیز مقامات داخلی و خارجی در مورد تبعید امام خمینی نیز نقش مهمی در واداشتن رژیم ایران به پایان دادن تبعید امام در ترکیه و انتقال او به عراق داشت. این انتقال در مهرماه ۱۳۴۴ انجام شد.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند