یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

در زندان برازجان


در زندان برازجان
به مناسبت سالروز درگذشت زنده یاد دكتر یدالله سحابی از رهبران نهضت آزادی، با محمد بسته نگار از شاگردان و همفكران آن مرحوم به گفت وگو پرداخته ایم كه در پی از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
•••
•در مورد فضائل اخلاقی مرحوم دكتر سحابی چه خاطراتی دارید؟
اگر بخواهم در یك سطر ویژگی ها و خصوصیات ایشان را خلاصه كنم باید بگویم كه دو ویژگی در ایشان فوق العاده برجسته بود: یكی صداقت و دیگری مردمی بودن.در مورد صداقت ایشان باید بگویم وقتی ایشان در سال ۱۳۴۲ از زندان قصر به زندان قزل قلعه منتقل می شود و آن نامه معروفی كه در مورد حوادث ۱۵ خرداد با اظهارنظرهایی كه درباره آن شده بود، لو می رود و به دست مامورین می افتد، هنگامی كه مامورین از ایشان می خواهند كه آن را انكار كند، ایشان حاضر نمی شوند به دروغ مطلبی را بیان كنند كه همین بیان صداقت یكی از عوامل مهم برگزار شدن محاكمه ایشان و دیگر رهبران و اعضای فعال نهضت آزادی ایران و محكومیت شان می شود. ویژگی دوم یا مورد دوم مردمی بودن ایشان است. دكتر سحابی در طول دوران زندگی و مبارزات سیاسی هیچ گاه حق ویژه ای برای خود قائل نبود و خود را از مردم جدا نمی دانست. در جلسات شورای نهضت و یا هر شورای دیگری كه شركت می كرد همانند دیگران نظر خود را می داد و سرانجام تسلیم نظر جمع می شد، اگرچه این تصمیم با نظر او مغایر باشد. این روش را در زندان و در جمع زندانیان نیز ادامه می داد.
•شما به همراه مرحوم دكتر سحابی و سایر اعضای نهضت آزادی در سال ۴۱ بازداشت و زندانی و سپس به برازجان تبعید شدید، خاطرات آن دوران چه بود؟
به دنبال بازداشت ها و دستگیری ها و سپس محاكمات انجام شده وقتی كه در زندان شماره ۴ قصر به سر می بردیم از فعالیت سیاسی و اجتماعی بازنمی ماندیم. كار ما از جمله پشتیبانی از دیگر زندانیانی بود كه در بندهای دیگر زندان در شرایط بسیار نامناسبی به سر می بردند كه چندبار به خاطر آنها دست به اعتصاب غذا زدیم. به این علت برای اینكه ما را از این فعالیت محروم كنند، مقامات مربوطه طرح تبعید به برازجان را تهیه كرده و در آبان ،۱۳۴۴ ۱۸ نفر از دوستان نهضتی و غیرنهضتی را به دره برازجان كه تبدیل به زندان شده بود، تبعید كردند. این ۱۸ نفر عبارت بودند از: ۱- دكتر سحابی، ۲- مهندس بازرگان، ۳- مهندس عزت الله سحابی، ۴- دكتر عباس شیبانی، ۵- احمدعلی بابایی، ۶- محمدمهدی جعفری، ۷- ابوالفضل حكیمی، ۸- محمد بسته نگار، ۹- مصطفی مفیدی، ۱۰- مجتبی مفیدی، ۱۱- مهدی حمصی، ۱۲- دكتر حسین عالی، ۱۳- سیدمحسن طاهری، ۱۴- ابوالفضل وكیلی، ۱۵- فرخ قالیچه چیان، ۱۶- مهدی شاملو، ۱۷- منوچهر صفا و ۱۸- عباس عاقلی زاده.
خاطرات این دوره زیاد است. ولی مهمترین خاطره، چندین جلسه سخنرانی دكتر سحابی درباره خلقت انسان است كه بعدها به صورت كتاب «خلقت انسان» تالیف شد. كتابی هم پایه «تفسیر پرتوی از قرآن» طالقانی و «سیر تحول قرآن» مهندس بازرگان.
•نقش مرحوم دكتر سحابی در حوادث قبل و بعد از انقلاب چه بود؟
دكتر سحابی- به خصوص بعد از شهریور ۱۳۲۰- با مهندس بازرگان به همكاری با یكدیگر در زمینه های مختلف اجتماعی و سیاسی ادامه دادند و در بیشتر این فعالیت ها در كنار یكدیگر بودند. در زمان دكتر مصدق و نخست وزیری وی، دكتر سحابی از حامیان سرسخت وی بود. دكتر سحابی علت علاقه خود به دكتر مصدق را چنین بیان می كند: «وطن دوستی و دلبستگی به سرزمین، زندگی خانوادگی و اجدادی و آبادگری، احساسی است كه در همه وجود دارد... چنین احساسی از نوجوانی، از موقعی كه تازه به دبیرستان می رفتم در من وجود داشت و علت آن دو حادثه و رفتار بود كه در من تاثیر بسیار گذاشت و ذهنم را فراگرفت، كه یكی از آنها نطق های مهیج و پراخلاص و شجاعت آمیز دكتر محمد مصدق در سال های ۱۳۰۴ و ۱۳۰۵ در مجلس پنجم بود.» بعد از كودتای ۲۸ مرداد همراه طالقانی و مهندس بازرگان در نهضت مقاومت ملی نقش فعالی داشت و از جمله امضاكنندگان نامه ای است كه در جهت مخالفت با تشكیل كنسرسیوم نفتی كه متشكل از كارتل های استعمارگران بود، نوشته شد. این امر منجر به اخراج وی از دانشگاه تهران شد، بدین جهت پس از اخراج با همكاری دیگر استادان دانشگاه منجمله مهندس بازرگان در جهت تاسیس شركت «یاد» كه معرف یازده استاد دانشگاه اخراجی است، اقدام كردند. در سال ۱۳۳۹ در تاسیس جبهه ملی نقش اساسی داشته و سپس در سال ۱۳۴۰ از موسسین نهضت آزادی ایران بود. در بهمن ماه ۱۳۴۱ همراه سایر فعالان و اعضای شورای مركزی جبهه ملی و نهضت آزادی ایران بازداشت شد و در سال ۴۲ از كسانی بود كه او را همراه سران و فعالان نهضت محاكمه و به شش سال زندان محكوم كردند كه بعدها در دادگاه تجدیدنظر به علت كهولت سن و ۴۰ سال خدمت فرهنگی دكتر سحابی، این حكم را به ۴ سال تقلیل می دهند كه قسمتی از این محكومیت را در زندان برازجان می گذراند. زنده یاد سحابی بعد از آزادی از زندان به فعالیت اجتماعی خود ادامه داد. از جمله فعالیت های وی تاسیس جمعیت ایرانی دفاع از حقوق بشر است و سپس در راه اندازی مجدد نهضت آزادی ایران نقش فعالی ایفا كردند. هنگام انقلاب عضو شورای انقلاب و بعد از انقلاب مدتی همكار مهندس بازرگان در نخست وزیری، سپس نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بودند. در سال ۱۳۶۴ از جمله موسسین جمعیت دفاع از آزادی و حاكمیت ملت ایران بود. این فعالیت ها همچنان تا آخرین روز زندگی وی ادامه داشته است.
•راز محبوبیت مرحوم دكتر سحابی در بین طبقات جامعه چه بود؟
ویژگی های دكتر سحابی كه مهمترین آن را برشمردم از یك طرف صداقت و مردمی بودن وی و از طرف دیگر بیش از هفتاد سال فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی از دكتر سحابی چهره ای فوق العاده محبوب ساخته بود كه باعث شد مردم ایران در هنگام فوت و تشییع پیكر وی، سپس در مجالس بزرگداشت او در تهران و سراسر كشور آن تجلیل را از ایشان به عمل آورند و از خدمات ایشان قدرشناسی كنند، به رغم همه مشكلاتی كه در این راه وجود داشت.
مهمترین شاخصه دكتر سحابی در این زمینه تالیف كتاب «خلقت انسان» است كه تالیف این كتاب و دو كتاب دیگرش او را در ردیف اندیشمندان احیاگر قرار داده است. زیرا مسئله خلقت انسان از دیرباز ذهن روشنفكران دینی را به خود مشغول كرده بود كه چگونه می شود ظواهر بعضی از احكام دینی در مورد خلقت انسان و سیر تكاملی آن را كه ممكن است خلاف اصول علمی باشد با آن مبانی تطبیق داد كه اغلب این مسئله را تضاد بین علم و دین تلقی می كردند. دكتر سحابی در این كتاب و كتاب های دیگرش در این زمینه به این مشكل مهم پاسخ داده و در رفع تضاد بین علم و دین سعی و كوشش فراوانی انجام می دهد.
دكتر سحابی در كتاب خلقت انسان به رد نظریات آباء كلیسا در مورد خلقت انسان می پردازد كه بعداً وارد جهان اسلام شده و بین مسلمانان رواج پیدا كرده است و متاسفانه به عنوان یك عقیده قطعی دینی و قرآنی تلقی می شود. تمام تلاش های دكتر این بود كه ذهن افراد را از این اوهام پاك كند.دكتر سحابی با همكاری مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی با تفكر تضاد دین و علم به مقابله پرداختند كه شاهد آن تالیف كتاب های متعددی است كه توسط این سه نفر در زمینه های مختلف عرضه شد.
•به نظر شما علت اینكه دكتر سحابی به مانند دوستان دیگرش مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی كمتر به سخنرانی سیاسی یا مصاحبه می پرداخت چه بود؟
اندیشه سیاسی و اجتماعی دكتر سحابی همان اندیشه سیاسی و اجتماعی آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان بود. اما به علت اینكه بیشتر وقت دكتر سحابی در جهت تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش صرف می شد، وقت چندانی برای دكتر نمی ماند كه به ایراد سخنرانی در زمینه های اجتماعی به صورت وسیع همچون دو نفر دیگر بپردازد، اما این مسئله مانع از آن نبود كه هر وقت ضرورت باشد روی مسائل اجتماعی و نیز مسائل فنی و تخصصی كار كرده و نتیجه تحقیقات خود را عرضه ننماید كه مهمترین آن در مسئله تكامل و خلقت انسان بود كه پیش از تدوین و انتشار آن در چند جلسه در برازجان به صورت سخنرانی ایراد می كند كه بعد از نقدهایی كه انجام می گیرد آن را به صورت كتاب درمی آورد.
علی شاملو


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

آیت الله مفتح مجاهدبزرگ سنگرحوزه و دانشگاه

آیت الله مفتح مجاهدبزرگ سنگرحوزه و دانشگاه
در روز ۲۷ آذر ۱۳۵۸ ه ش آیت الله دکتر محمدمفتح بدست گروهک منحرف فرقان ترور شد وبه شهادت رسید .
آیت الله مفتح در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در همدان بدنیا آمد . در هفت سالگی پا به دبستان نهاد و پس از اتمام دوره دبستان جهت فراگیری معارف اسلامی به مدرسه مرحوم آخوند ملاعلی رهسپار شد پس از آن به قم هجرت نمودو در حوزه علمیه قم مدارج و مراحل علمی را پیمود همچنین در علوم دانشگاهی نیزموفق به اخذ بالاترین مدرک علمی گردید و پس از کسب معارف حوزه ای و معلومات دانشگاهی در سنگر حوزه به تعلیم و تدریس پرداخت و در کنار این فعالیت به تدریس در دبیرستان نیزهمت گماشت و در این دو سنگر برای نزدیک ساختن دو قشر دانش پژوه و طلاب تلاش نمود.
پس ازاوج گیری مبارزه روحانیت وتبعید حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه به مبارزه در ابعاد مختلف آن ادامه داد تا اینکه رژیم شاه برای جلوگیری از این فعالیت ها اقدام به اخراج ایشان از آموزش وپرورش و تبعید به نقاط دور افتاده نمود.
پس از پایان یافتن دوران تبعید ساواک از ورود او به قم جلوگیری کرد در نتیجه ایشان مجبور به اقامت در تهران شدند.
با اقامت شهید مفتح در تهران فصل دیگری اززندگی سراسر مبارزه او آغاز گشت که عبارت بود از تدریس در دانشکده الهیات در کنار استاد شهید مرتضی مطهری و فعالیت چشمگیر در مسجد جاوید این فعالیتها باعث شد که ساواک به مسجد جاوید یورش ببرد وشهید مفتح را به همراه آیت الله خامنه ای دستگیر و مسجد را تعطیل نماید.
شهید مفتح پس از آزادی اززندان امام جماعت مسجدی در نزدیکی حسینیه ارشاد را تقبل نمود و در جلسه ای با حضور مرحوم آیت الله طالقانی و متفکر شهید استاد مطهری آن مسجد را بنام « مسجد قبا » نامگذاری کردند. به این ترتیب بار دیگر برای پیشبرد اهداف نهضت اسلامی پایگاه دیگری تشکیل یافت و بادایر شدن کلاسهای معارف اسلامی و ایراد سخنرانی و تشکیل کتابخانه و صندوق خیریه و اردوهای تابستانی ویژه جوانان و نوجوانان ... حرکت پرشور اسلامی باآگاه سازی نسل جوان و قشر دانشجو تداوم یافت .
در پایان ماه رمضان مقارن با سال ۱۳۵۶ شهید مفتح نماز عید فطر را با حضور بیش از ۵ هزار نفر در زیر برق سلاحها و در حضور نظامیان تا دندان مسلح رژیم طاغوت برگزار کرد.
شهید مفتح نماز عیدفطر سال ۱۳۵۷ را نیز برگزار کرد . این نماز در تپه های قیطریه به امامت آن شهید بزرگوار برگزار شد و بعد از آن اولین تظاهرات میلیونی در تهران به راه افتاد. این تظاهرات با سیل پرخروش ملت و با شعار « نصرمن الله و فتح قریب » از شمال تهران آغاز گشت . سربازان رژیم در آنروز از هجوم و حمله به مردم و پرتاب مکرر گاز اشک آور نتیجه ای نگرفتند و مایوسانه به شخص دکتر مفتح حمله کردند و او را مضروب و مجروح کردند.
پس از انجام این راهپیمائی درتهران حکومت نظامی اعلام گشت و کشتار ۱۷ شهریور اتفاق افتاد . شهید مفتح در اولین ساعات حکومت نظامی بوسیله عناصر ساواک دستگیر شد و بیش از دو ماه در زندان به سربرد تا اینکه با اوج گیری انقلاب اسلامی و آزادی زندانیان سیاسی ازبند رژیم طاغوت رهایی جست .
با تشکیل شورای انقلاب از طرف امام خمینی قدس سره به عضویت این شورا درآمد و بهنگام بازگشت شکوهمند امام به میهن در کمیته تدارک استقبال از امام شرکت داشت .
بعد ازپیروزی انقلاب برای تشکیل کمیته های انقلاب اسلامی فعالیت چشمگیری نمود و خود سرپرستی کمیته منطقه ۴ تهران را به عهده داشت . آخرین مسئولیت شهید مفتح سرپرستی دانشکده الهیات و عضویت در شورای گسترش آموزش عالی کشور بود که بخوبی در این سنگر انجام وظیفه نمود.
شهید مفتح از شخصیت های برجسته علمی محسوب می شد و از او تالیفات با ارزشی بجا مانده است . مهمترین اثر این شهید بزرگوار حاشیه ای است که بر « اسفار » ملاصدرا نوشته است . برخی از آثار این شهید عبارتند از : کتاب روش اندیشه در علم منطق ترجمه تفسیر مجمع البیان مقاله وحدت روحانی و دانشگاهی مقالات متعدد در مجلات مکتب اسلام مکتب تشیع و معارف جعفری ....
عمرپربرکت این شهید بزرگوار در راه تبلیغ و ترویج اسلام در میان اقشار مختلف مردم بویژه نسل جوان و دانشجویان سپری شد و او یک لحظه از این تلاش و جهاد مقدس آرام نگرفت . یکی از اهداف بزرگ و مقدس شهید مفتح ایجاد پیوند میان « حوزه » و « دانشگاه » و ایجاد رابطه بین « طلبه » و « دانشجو » بود.
شهید مفتح برای خنثی کردن تبلیغات استعماری ضد حوزه در دانشگاهها و نیز تبلیغات ضددانشجو در حوزه های علمیه تلاش چشمگیری نمود . سرانجام پس ازعمری تلاش وجهاد مستمر و خستگی ناپذیر در راه تبلیغ دین در روز ۲۷ آذر ۱۳۵۸ به همراه دوپاسدار جان برکف خود توسط گروهک منحرف فرقان به شهادت رسید و در جوار رحمت حق آرمید. روز شهادت شهید مفتح به مناسبت فعالیت های چشمگیر آن شهید بزرگوار در راه تحقق وحدت بین حوزه و دانشگاه « روز وحدت روحانی و دانشجو » نامگذاری شد.

وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند