یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 27 May, 2018

شگفتی‌های‌ معماری‌ هند؛ سبک‌ منطقه‌ گرایی‌ انتقادی‌


شگفتی‌های‌ معماری‌ هند؛ سبک‌ منطقه‌ گرایی‌ انتقادی‌
تاج‌ محل‌ كه‌ یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ دنیا محسوب‌ می‌شود، سبك‌ معماری‌ مغولی‌ را دارد كه‌ تلفیقی‌ از معماری‌ و هنر ایرانی‌ است‌. یكی‌ از مظاهر تمدن‌، میراث‌ معماری‌ آن‌ است‌. هندوستان‌ از این‌ نظر در جایگاه‌ پیشكسوتان‌ قرار دارد، معماری‌ هند در واقع‌ پاسخگوی‌ شرایط‌ محیطی‌ كشور و در تطابق‌ با فرهنگ‌ و سنن‌ آن‌ است‌.
معماری‌ سبك‌ بودایی‌ در طول‌ سلطنت‌ امپراتور آشوكا اهمیت‌ و رونق‌ بسیار زیادی‌ پیدا كرد. معرف‌ این‌ سبك‌ معماری‌ سه‌ بنای‌ مشهور چایتاهال‌ (مكان‌ عبادت)، ویهارا (دیر) و استوپا (مكان‌ زیارتی) هستند كه‌ غارهای‌ شگفت‌انگیز آجانتا و الورا و بنای‌ تاریخی‌ سانچی‌ استوپا نمایانگر آنها هستند. با نفوذ سبك‌ معماری‌ یونانی‌، سبك‌ معماری‌ هند دوگونه‌ متمایز پیدا كرد. مكتب‌ هنری‌ مت‌ هورا كه‌ كاملا هندی‌ بود و مكتب‌ هنری‌ گاندهاروا كه‌ متاثر از سبك‌ معماری‌ و هنری‌ یونانیان‌ بود. تفكیك‌ سبك‌ بودایی‌ به‌ هینایانا و ماهایانا بر ماهیت‌ هنر مردمی‌ تاثیر گذاشت‌.
تاریخ‌ معابد هند به‌ معابد پانینی‌ و پاتانجاسی‌ كه‌ پراساداس‌ نامیده‌ می‌شدند، برمی‌گردد. نخستین‌ نشانه‌های‌ معماری‌ معابد هندو به‌ آثار به‌ جامانده‌ در آیهوله‌ و پاتاداكال‌ در عصر حاضر اطلاق‌ می‌شود. بعدها با وقوع‌ اختلافات‌، دراویدین‌، سبك‌ جنوبی‌ و هندو آریایی‌، شمالی‌، سبك‌ ناگارا معماری‌ معابد به‌ عنوان‌ سبك‌های‌ قالب‌ ظهور پیدا كردند كه‌ معابد بریها دیسوارا، تهانجاور وسان‌ نمونه‌های‌ بارز این‌ سبك‌ معماری‌ هستند.
شكل‌ هرمی‌ معابد از اصول‌ طراحی‌ در سبك‌ معماری‌ دراویدین‌ محسوب‌ می‌شد و از مصالح‌ اصلی‌ كه‌ معماران‌ هندی‌ در این‌ سبك‌ به‌ كار می‌بردند، سنگ‌ بود و تزیینات‌ آن‌ كاملا هندی‌ بود.
معماری‌ راجپوت‌ تا حدودی‌ متاثر از سبك‌های‌ هندی‌ موجود در آن‌ زمان‌ و معماری‌ ایرانی‌ و اسلامی‌ بود كه‌ تاق‌، گنبد و مظاهر و نمادهای‌ مسلمانان‌ در آن‌ به‌ كار گرفته‌ می‌شد. نفوذ معماری‌ اسلامی‌ و مغول‌ نیز تاثیر زیادی‌ در سبك‌ معماری‌ در هند داشت‌. در واقع‌ بعد از پیدایش‌ اسلام‌ تاق‌ و گنبد در معماری‌ بناها بسیار به‌ كار گرفته‌ شده‌ و ساخت‌ مسجد رونق‌ پیدا كرد.
یكی‌ از مشهورترین‌ بناهای‌ هند در دوران‌ مغول‌ ساخته‌ شد، معماری‌ مغولی‌ تلفیقی‌ از معماری‌ سنتی‌ هندو و ایرانی‌ بود كه‌ در نهایت‌ منجر به‌ خلق‌ یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ دنیا یعنی‌ تاج‌ محل‌ شد. این‌ بنا به‌ دلیل‌ سنگ‌های‌ مرمر سفید رنگش‌، حكاكی‌های‌ ظریف‌ و مناره‌هایش‌ غالب‌ اوقات‌ نماد كشور هند محسوب‌ می‌شود.
با ورود استعمار فصل‌ جدیدی‌ در تاریخ‌ معماری‌ هند آغاز شد. با وجود آنكه‌ هلندی‌ها، پرتغالی‌ و فرانسوی‌ها در طول‌ حضور خود تاثیر زیادی‌ بر همه‌ ابعاد هنر این‌ كشور داشتند، ولی‌ این‌ انگلیسی‌ها بودند كه‌ بیشترین‌ تغییر را در دوران‌ استعمار خود در این‌ كشور ایجاد كردند. در واقع‌ سبك‌ معماری‌ این‌ دوران‌ هندی‌ اسلامی‌ بود كه‌ تركیبی‌ از سبك‌ هندو، اسلامی‌ و غربی‌ بود. سازمان‌ها و ساختمان‌های‌ شهری‌ همچون‌ دفاتر پست‌، ایستگاه‌های‌ خط‌ آهن‌ و ... در سراسر هند ساخته‌ شدند. نمونه‌ بارز این‌ سبك‌ معماری‌ ساختمان‌ چهاتراپاتی‌ شیواجی‌ ترمینوس‌(CST) در بمبئی‌ است‌ كه‌ به‌ احترام‌ ملكه‌ ویكتوریا نامگذاری‌ شده‌ است‌.
ساخت‌ دهلی‌ نو در اوایل‌ قرن‌ بیستم‌ با جاده‌های‌ عریض‌ و ساختمان‌های‌ شگفت‌آور این‌ بحث‌ را به‌ وجود می‌آورد كه‌ در واقع‌ چه‌ نوع‌ سبكی‌ متناسب‌ با فرهنگ‌ و تمدن‌ مردم‌ هند است‌.
با آغاز فصل‌ معماری‌ نوین‌ و استقلال‌ هند، دیدگاه‌های‌ نهرو تاثیر زیادی‌ در تغییر سبك‌ معماری‌ موجود داشت‌. با طراحی‌ چاندیگار توسط‌ لی‌ كربوسیر، شهری‌ كه‌ مورد علاقه‌ و تنفر بسیاری‌ از معماران‌ است‌ حركت‌ به‌ این‌ سمت‌ آغاز شد. با نفوذ معماری‌ غربی‌ هم‌ تلاش‌ها در راستای‌ شكل‌ دادن‌ سبك‌ خاصی‌ از معماری‌ كه‌ ریشه‌ در بافت‌ سنتی‌ هند داشت‌، جهت‌ داده‌ شد و سبك‌ منطقه‌گرایی‌ انتقادی‌ را به‌ وجود آورد كه‌ معمارانی‌ همچون‌ بی‌.وی‌ دشی‌ و چارلز كرا معرف‌ این‌ سبك‌ هستند.
امروزه‌ معماری‌ هند در واقع‌ تلفیقی‌ از سبك‌های‌ گوناگون‌ است‌ كه‌ متاثر از گذشت‌ زمان‌ و حضور فرهنگ‌ها و تمدن‌های‌ مختلف‌ در این‌ كشور است‌.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

از نقاشخانه تا مسجد اعظم

از نقاشخانه تا مسجد اعظم
حدیث عشق زحافظ شنو نه از واعظ
اگرچه صنعت بسیار در عبات كرد
استاد حسین لرزاده در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشود. پدر ایشان، استاد محمد لرزاده از معماران بنام دوره اتابكی و همكار حاج صنیع الدوله بود. استاد علی مازندرانی، استاد مهدی خان، استاد حسین ینگه دنیایی، استاد رجب معمار، استاد علی گروله، استاد ابوالقاسم آب باریكه، استاد مهدی همدانی و بسیاری از اساتید دیگر معماری سنتی ایران از شاگردان ایشان بودند.استاد لرزاده در سن هفت سالگی ابتدا مدتی نزد میرزا حسن به مكتب رفت و سپس به مدرسه ای واقع در پشت گذر مهدی خان فرستاده شد. در همان سال ها بود كه استاد نقشه كشی كارهای پدر را انجام می داد. پس از دوران ابتدایی، چند سالی به دبیرستان سلطانی واقع در پل امیربهادر رفت و از سن ۱۶ سالگی در كلاس درس پدر به مشق معماری پرداخت. او پس از اتمام دوره دبیرستان به مدرسه كمال الملك رفت و به آموختن مجسمه سازی مشغول شد و سپس در محضر درس سیدمحمدتقی نقاش باشی به تحصیل علم پرداخت و در كارگاه تابلوسازی ایشان مشغول به كار شد. این كارگاه در طرح اصلاحی خیابان ناصریه (ناصرخسرو) در زمان رضاشاه قاجار تخریب شد و استاد با كسب اجازه از سیدمحمدتقی كارگاه خویش را با نام نقاشخانه حسین لرزاده افتتاح كرد. پدر استاد حدود سال ۱۳۰۵ هجری شمسی فوت كرد. پس از فوت پدر به دعوت استاد جعفرخان كاشانی كه اجرای عمارت سنگی تپه علیخان واقع در سعدآباد را برعهده داشت به كار نقاشی اتاق های این عمارت پرداخت و سپس به درخواست مستر كمل، سازنده بانك شاهی (بانك تجارت كنونی) واقع در میدان توپخانه، طراحی و اجرای سردر این بانك را برعهده گرفت. در همین ایام بود كه استاد لرزاده به سفارش حاج عباسعلی رسمی سازی سردر مدرسه دارالفنون را به اتمام رساند. پس از آن استاد به دعوت قربان قمصری تعمیر عمارت محروقه مجلس شورای ملی را برعهده گرفت. تعمیر سقف سالن بزرگ تنفس این مجلس از ابتكارات منحصر به فرد استاد بود. در سال ۱۳۱۱ استاد لرزاده برای ساختن آرامگاه فردوسی به توس اعزام شد. در این زمان طرحی شبیه به اهرام ثلاثه مصر كه توسط آقای گدار طراحی شده بود، در حال اجرا بود. اما اجرای این طرح از جانب ذكاءالملك فروغی متوقف شد و از استاد لرزاده خواسته شد كه طرحی با هویت ایرانی برای این آرامگاه تهیه كند. آرامگاه تا بالای پله ها ساخته شده بود و استاد طرح خود را بر روی این پله ها اجرا كرد. ساخت این بنا در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی و پس از ۱۸ ماه كار مداوم به پایان رسید. استاد حسین لرزاده پس از اتمام كار آرامگاه فردوسی به تهران بازگشت و به مناسبت هزاره حكیم ابوالقاسم فردوسی مفتخر به دریافت مدال فردوسی گردید. استاد لرزاده در ادامه مشغول به ساخت كاخ مرمر شد. گنبد این كاخ از یادگاری های ایشان است. كارهای متعددی نیز در كاخ مرمر و ساختمان های اطراف، مجموعه سعدآباد و كاخ اختصاصی رامسر نیز به وسیله استاد لرزاده طراحی و اجرا شده است. استاد بنا به دعوت آیت الله بروجردی مسجد اعظم قم را طراحی و اجرا كرد و همچنین از طرف ایشان برای تعمیر و ساخت قسمت هایی از حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) به كربلا اعزام گردید و به دریافت عنوان معمار افتخاری اباعبدالله الحسین نائل آمد.
استاد لرزاده از معدود معمارانی است كه در تمام شاخه های معماری همچون رسمی سازی، مقرنس، كاسه سازی و گره سازی تبحر دارد و از طرف دیگر در اجرا و در طراحی ساختمان های متعددی در تهران و شهرهای دیگر شركت داشته است. وی در خطاطی، شعر و نقاشی هم صاحب آثار بسیاری است. به جرات می توان استاد را متبحرترین معمار از دوران مشروطه تا حال حاضر در ایران دانست. استاد لرزاده ۸۴۲ مسجد را طراحی، اجرا و یا تعمیر كرده است كه تعدادی از آنها عبارتند از: مسجد لرزاده (خیابان لرزاده، خیابان خراسان)، مسجد سلیمان (خیابان شهباز، خیابان غیاثی)، مسجداعظم قم (خیابان موزه)، مسجد امام حسین(ع) (خیابان امام حسین(ع))، مسجد سجاد(ع) (خیابان جمهوری، ابتدای خیابان فخررازی)، مسجد زعیم (خیابان منیریه)، مسجد مهدیه (خیابان ری)، مسجد فرازنده (خیابان شوش)، مسجد فخریه (خیابان امیریه)، مسجد عمار (خیابان سپاه) و تعمیر و ساخت قسمتی از مسجد سپهسالار و قسمت هایی از حرم مطهر حضرت سیدالشهدا در كربلا. از تالیفات استاد می توان به احیای هنرهای از یاد رفته، خاطرات از انقلاب تا انقلاب، نغمه های لرزاده (دیوان اشعار) و صداعید (دیوان اشعار) اشاره كرد. جوایز و نشان های استاد عبارتند از: مدال فردوسی در سال ۱۳۱۳ به مناسبت هزاره حكیم فردوسی برای طراحی و ساخت ساختمان مقبره حكیم، مدال و نشان لیاقت علمی از نوع درجه دوم برای لیاقت استاد در معماری، مدال درجه اول همایون، مدال درجه پنجم همایون برای معماری كاخ ها، نشان درجه پنجم تاج برای معماری كاخ ها، دریافت درجه كارشناسی آستانه مقدس امام حسین(كربلا) به خاطر تعمیرات آستانه مقدس به ویژه جدیت در تجدید بنای ایوان بزرگ، نشان درجه چهارم همایون به خاطر كارشناسی و تصدی ساختمان كاخ ها، مدال یادبود به خاطر مشاوره عالی ساختمانی در سازمان كل فنی و خدمات اجتماعی، نشان درجه چهارم تاج برای مشاوره فنی و نشان فرهنگستان هنر ایران به عنوان منتخب فرهنگستان در بزرگداشت نام آوران در سال ۱۳۸۱.
استاد حاج حسین لرزاده استاد معماری سنتی ایرانی - اسلامی پس از ۹۸ سال زندگی پرخیر و بركت و سرشار از تلاش و كوشش صبح روز سه شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۸۳ در سن ۹۸ سالگی دارفانی را وداع گفت.

حمید حسینمردی

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!