شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

بزرگترین دانشگاه جهان اسلام


بزرگترین دانشگاه جهان اسلام
دانشگاه الازهر، قدیمی ترین و بزرگترین مركز آموزش عالی- اسلامی در جهان است. اساس تحصیل در این دانشگاه، بر پایه مذهب است و توجه مخصوصی به علوم قرآنی و سنت پیامبر دارد. الازهر، یكی از دانشگاه هایی است كه علوم مدرن را در زمینه های مختلف آموزش می دهد.
بنابراین تحصیل در آنجا در دو زمینه است و هر دانشجویی نه تنها رشته اصلی خود را مطالعه می كند، بلكه آموزش زبان عربی هم كه زبان قرآن مقدس است، از وظایف اصلی و مطالعاتی دانشجویان حساب می شود.
از سال ۱۹۶۱ بر طبق ماده ۱۰۳ قانون تشكیل دانشگاه الازهر، رشته های جدیدی مانند رشته های پزشكی و مهندسی و زیرشاخه های آن نیز اضافه شد و دانشجویان مصری در كنار دیگر دانشجویان كشورهای مختلف اروپایی و اسلامی مشغول به تحصیل شده و همگی تابع قوانین یكسانی شدند.
●تاریخچه
ساختمان مسجد ظرف مدت ۲ سال تكمیل شد. در ابتدا مكانی برای برگزاری دعا و نماز بود، اما بعد از مدتی به دانشگاه تبدیل شد.
تاریخ نویسان روایت های مختلفی را كه چطور این فضا مسجد نام گرفت، تعریف می كنند. بعضی معتقدند كه اینجا خانه بزرگی بود كه دورش احاطه شده بود و لذا آن را مسجد نامیدند. بعضی دیگر كه عقیده شان صحیح تر است، این است كه قانونی را گذراندند كه مسجد می تواند دانشجویانی بپذیرد و گروهی معتقدند نام دانشگاه برگرفته از نام حضرت فاطمه الزهرا(س) دختر حضرت محمد (ص)، پیغمبر صلح و دوستی است.
●خط مشی آموزشی در دانشگاه الازهر
مسجد بزرگ الازهر توسعه یافت و تبدیل به دانشگاه شد. الازهر بدون استثنا، از قدیمی ترین، بزرگ ترین و مشهورترین آكادمی های اسلامی و دانشگاه بی نظیری در دنیا است. این دانشگاه مركز معتبر فرهنگ اسلامی در غرب و شرق جهان و برای همگان قابل احترام است. خط مشی آموزشی حاكم بر این دانشگاه، عمدتاً براساس خاورشناسی است. در تمام مدت تحصیل دانشگاه سعی می كند متخصصینی را تربیت كند كه توان و بنیه مذهبی و اسلامی آنها تقویت شود و آنها در هر كجای دنیای اسلام كه هستند، با یكدیگر ارتباط مستحكمی داشته و وظیفه شناس و باایمان باشند.
هدف دیگر دانشگاه تربیت متخصصین و همكاری و ارتباط بین آنها در زمینه های مختلف علمی است. همین طور همكاری و ارتباط با دانشگاههای دیگر در زمینه مبادله دانشجو، برنامه های ایراد سخنرانی و اجرای آموزش های كوتاه مدت برای پیشرفت و ترقی اعضای هیأت علمی و كاركنان دانشگاه از دیگر برنامه هاست.
●شروع فعالیت های علمی در الازهر
مؤسسین مسجد، سه سال و نیم بعد آن را به دانشگاه تبدیل كردند. اولین كتاب مذهبی مرجع دانشگاه، كتاب ابوحنیفه بود. نام اولین مؤسسان مسجد و دانشگاه در لوح یادبود نامشان ثبت شده است.
سمت راست ساختمان اصلی، محل برگزاری سمینارها است. همچنین مكانی برای اعضای هیأت علمی وجود دارد كه مخصوص فعالیت ها و تحقیقات آنهاست.
در ابتدا آموزش دروس بیشتر از طریق مباحثه انجام می شد، ولی بعد از تأسیس دانشگاه، سیستم آموزشی براساس آموزش حضوری استاد و دانشجو انجام گرفت و بدین ترتیب قدیمی ترین دانشگاه مذهبی در دنیا، فعالیتش را براساس روش های جدید گسترش داد.
بنابراین دانشگاه الازهر نزدیك به یك قرن است كه رسالتش را بر پایه تعامل دروس مدرن و مذهبی یا دانشگاهی- مسجدی استوار كرده است.این دانشگاه از دانشجویان قوی حمایت می كند و برای دانشجویانی كه افتخاراتی كسب نموده اند، قوانینی را تصویب كرد.
الازهر مستقل عمل می كند و به جایی وابسته نیست و دانشجویان به طور آزاد در آنجا تحصیل می كنند و دانشگاهی با هویت اسلامی- عربی است. جاذبه این دانشگاه در آن است كه بسیاری از اساتید و دانشجویان از سراسر دنیای اسلام به آنجا می آیند.
در سال ۱۷۸۹ میلادی كه ناپلئون بناپارت به مصر حمله كرد، می دانست كه الازهر بزرگترین دانشگاه برای دنیای اسلام است. ناپلئون طی تبعیدش نوشت كه دانشگاه الازهر مشابه دانشگاه سوربن پاریس است.
زمانی كه كشور فرانسه به مصر حمله كرد، الازهر محلی برای مخالفت با تصرف كشور توسط دولت فرانسه بود. در تمام طول تاریخ، این تنها زمانی بود كه دانشگاه الازهر بسته شد. سه سال بعد كه فرانسه مصر را تخلیه كرد، دانشگاه الازهر فعالیت های عادی خود را شروع و اساتید و دانشجویان جدیدی را ثبت نام كرد.
فارغ التحصیلان این دانشگاه، ممتاز و گاهی جزو رهبران مردم هستند. این دانشگاه به صورت شورایی و هیأت امنایی كنترل می شود و مدارك آن بسیار معتبر است. امروزه بیشتر رهبران كشورهای اسلامی، فارغ التحصیل این دانشگاه هستند؛ مانند شیخ محمد عبده كه بالاترین مقام یا تولیت دانشگاه الازهر در مصربود.

مسعوده فائزی

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

که می‌گوید که رئیس باشد

که می‌گوید که رئیس باشد
ریاست بر دانشگاه‌های بزرگ کشور، سمت چندان کوچکی نیست. شما تصور می‌کنید کسی که حالا رئیس مثلا دانشگاه تهران است، آیا دوست دارد وزیر علوم شود یا این که خشنودتر خواهد بود در همین دانشگاه تهران بماند؟ فرهاد رهبر که اینک رئیس دانشگاه تهران است، در این‌باره گفته که «ریاست دانشگاه تهران از وزارت علوم مهم‌تر است.» به همین ترتیب تصور کنید ریاست دانشگاه‌هایی چون صنعتی‌شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و شهیدبهشتی، چقدر بااهمیت خواهد بود. حالا بیاییم به این فکر کنیم که ریاست چنین دانشگاه‌هایی را یا اصلا ریاست همه دانشگاه‌های کشور را چه کسی تعیین می‌کند؟ مثلا آقای فرهاد رهبر را چه کسی و روی چه حسابی رئیس دانشگاه تهران کرده است؟ احتمالا یکی از مهم‌ترین شرط‌ها باید این باشد که رئیس یک دانشگاه، دارای مدرک دکتری باشد و عضو هیات علمی همان دانشگاه هم باشد. خب، آقای فرهاد رهبر دارای چنین شرایطی است چون دکترای اقتصادی دارد و عضو دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران نیز بوده است.
در دولت نهم برخلاف روال سال‌های پیش از آن، رئیس دانشگاه را وزیر علوم تعیین کرده است. بنابراین می‌توان گفت، آقای فرهاد رهبر را آقای زاهدی وزیر علوم تعیین کرده است. آیا آقای زاهدی از استادان دانشگاه تهران که شمارشان به چند هزار نفر می‌رسد، پرسیده است که مدیریت علمی دکتر رهبر چگونه است؟ وزیر علوم وقتی که آیت‌الله عمیدزنجانی را به ریاست دانشگاه تهران منصوب کرد، گفته بود که با استادان دانشگاه تهران مشورت کرده و با نظر آنها، عمید را به ریاست مهم‌ترین دانشگاه کشور گمارده است. اما در همان روزها، خیلی از استادان دانشگاه تهران می‌گفتند که تا شنیدن خبر ریاست عمیدزنجانی، روح‌شان هم خبر نداشته که او رئیس دانشگاه خواهد شد. درباره ریاست آقای رهبر هم از بسیاری از استادان دانشگاه تهران نظری خواسته نشد. در نهایت می‌توان گفت، آقای زاهدی جناب رهبر را مستقیما به ریاست دانشگاه تهران منصوب کرده، حالا خواه استادان دانشگاه راضی باشند خواه نباشند. آیا سمت‌های قبلی آقای رهبر در دولت نهم، باعث شده بود که او به عنوان گزینه ریاست دانشگاه تهران مطرح باشد؟ ما نمی‌دانیم.
حال فرض کنیم وزیر علوم به هر دلیلی کسی را به ریاست دانشگاه تهران انتخاب کند. آیا او رئیس دانشگاه خواهد بود؟ نه، او رئیس دانشگاه نیست، او سرپرست دانشگاه است. چه وقتی رئیس خواهد شد؟ هنگامی که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ریاست او را در جلسات خود، تصویب کند. شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، یادگاری از دوران انقلاب فرهنگی و تعطیلی سه ساله دانشگاه‌ها و بازگشایی آنها در سال ۱۳۶۲ است. این شورا باید پس از انتصاب روسای دانشگاه‌ها توسط وزیر علوم، ریاست آنها را تایید کند و اگر این اتفاق نیفتد، وزیر علوم باید دوباره فرد دیگری را به عنوان رئیس به شورا معرفی کند. می‌بینید که با این روند، استادان خود دانشگاه‌ها از گردونه تصمیم‌گیری خارج می‌شوند. به همین دلیل حدود شش سال پیش، مدیران وزارت علوم تلاش می‌کردند، استادان دانشگاه‌ها را هم به چرخه تعیین رئیس دانشگاه خود، وارد کنند. البته این تصمیم خیلی هم ختم به خیر نشد.
در دوران وزارت مصطفی معین در وزارت علوم، بحث استقلال دانشگاه‌ها پیش آمد. یکی از مولفه‌های استقلال دانشگاه‌ها این بود که دانشگاه‌های کشور از نظر مدیریتی نیز مستقل باشند و جان کلام این است که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها بتوانند در تعیین رئیس دانشگاه تاثیر بگذارند. چند سناریو مطرح شد؛ یکی اینکه دانشگاه‌ها صندوق رای بگذارند و استادها به چند کاندیدا رای بدهند و رئیس تعیین شود. دیگری اینکه استادان چند کاندیدا را با رای خود به وزیر معرفی کنند تا او بتواند از میان این چند نفر، یکی را به ریاست دانشگاه منصوب کند. راه دیگر هم این بود که نه مستقیما استادان، که نهادهایی مثل هیات امنای دانشگاه، تکلیف رئیس را روشن کنند. البته شرط تایید نهایی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در این سناریوها، قابل حذف نبود.
جعفر توفیقی که پس از معین وزیر علوم شد، همین استقلال مدیریتی دانشگاه‌ها را در تعیین رئیس دانشگاه دنبال کرد و اتفاقا تنها رئیس دانشگاهی که با رای مستقیم اعضای هیات علمی انتخاب شد، در دوران او معرفی شد. این رئیس انتخابی، محمدتقی صالحی رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران بود. برای تعیین او، چند کاندیدای ریاست معرفی شدند، صندوق‌های رای آماده شدند، اعضای هیات علمی رای دادند و پس از شمارش آرا، نام صالحی از صندوق بیرون آمد. البته ریاست صالحی فرجام خوشی نداشت و نهایتا تعدادی از دانشجویان با افکاری خاص، او را با اتوبوس شرکت واحد ربودند و کتک زدند و بعد هم دولت عوض شد و صالحی قبای ریاست را واگذار کرد.
اما پس از به قدرت رسیدن دولت نهم، فرآیند تعیین ریاست دانشگاه به سال‌ها عقب‌تر بازگشت و ریاست «انتخابی» دانشگاه دوباره به ریاست «انتصابی» تبدیل شد. مثلا در دانشگاه تهران دکتر رضا فرجی‌دانا که مقبول عموم استادان بود از ریاست برکنار شده و آیت‌الله عمیدزنجانی با حکمی «انتصابی» به جایش نشست. مدتی بعد هم عمید رفت و فرهاد رهبر به ریاست «منصوب» شد. حالا رهبر با طی چنین روندی بر صندلی خود تکیه زده است.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.