سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

پرسپولیس چگونه پیروزی شد؟


پرسپولیس چگونه پیروزی شد؟
پرسپولیس یا پیروزی؟ این پرسشی است كه هواداران و دست اندركاران این باشگاه پرطرفدار و معروف پایتخت در پاسخ به آن همیشه دچار سردرگمی و ابهام بوده اند. اگر چه هر ۲ نام پرسپولیس و پیروزی در عنوان رسمی و ثبت شده باشگاه وجود دارند و این باشگاه با نام مؤسسه فرهنگی ـ ورزشی پیروزی (پرسپولیس) به ثبت رسیده است اما تغییر لحن مدیران جدید باشگاه در اطلاق نام پیروزی به این باشگاه و عدم استفاده از نام پرسپولیس هم جالب توجه است!
در حالی كه در سال های اخیر هر مدیری در این باشگاه مشغول به كار شده است حساسیتی به نام «پرسپولیس» نداشته و حتی در برنامه های خود تغییر نام باشگاه به نام اصلی را در دستور كار قرارداده است (اگر چه هیچ گاه اقدام جدی در این زمینه انجام ندادند)، مدیران جدید به استفاده از پرسپولیس حساسیت عجیبی دارند و از آن دوری می كنند. این در حالی است كه هر ۲ نام پیروزی و پرسپولیس در عنوان رسمی باشگاه آمده است.
استفاده از نام پیروزی فقط در صدا و سیما رایج است و تمام هواداران و مطبوعات ورزشی از نام پرسپولیس استفاده می كنند و حتی در یك دوره ای ارگان رسمی باشگاه با نام پرسپولیس منتشر می شد و هیچ ایرادی به آن وارد نبود. در دوره ای نیز محصولات غذایی با این نام و با سرمایه گذاری باشگاه روانه بازار شد اما داستان تغییر نام پرسپولیس چه بود و این دوگانگی ها در نام این باشگاه چرا به وجود آمد؟
پرسپولیس نامی بود كه یونانیان به تخت جمشید پایتخت هخامنشیان اطلاق می كردند و یك كلمه مركب یونانی ـ فارسی بود. پرس كلمه فارسی و پولیس كلمه ای یونانی به معنای شهر بود (مثل آكروپولیس) و پرسپولیس یعنی شهر پارسی. همچنین ایرانی ها به این شهر پارسه نیز می گفتند. پرسپولیس قسمتی از تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود و در دنیا با احترام از آن یاد می شود.
در اوایل دهه ۴۰ ، علی عبده تأسیسات ورزشی خود را در تهران بنا كرد و نام پرسپولیس را بر آن نهاد. این باشگاه مركز ورزش بولینگ بود و البته بیشتر به بولینگ عبده معروف بود تا پرسپولیس. پس از انحلال شاهین، پرسپولیس دارای تیم فوتبال قدرتمندی نیز شد. پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی این تأسیسات ورزشی به بنیاد مستضعفان سپرده شد اما در اختیار سازمان تربیت بدنی قرار گرفت تا برنامه های ورزشی سازمان در آن پیگیری شود. پرسپولیسی ها تا سال ۱۳۶۰ نیز تمرینات خود را در این مجموعه ورزشی انجام می دادند.
پس از شهادت دكتر مصطفی چمران چند تغییر نام در اماكن تهران و به پاسداشت نام این شهید بزرگوار انجام شد از جمله چهار راه پارك وی كه به نام شهید چمران تغییر یافت. سازمان تربیت بدنی نیز در اقدامی نام باشگاه را به شهید چمران تغییر داد. مصطفی داودی رییس وقت سازمان تربیت بدنی در نامه ای به دفتر امام خمینی (ره) این تغییر نام را اعلام كرد و البته قرار بود تیم فوتبال پرسپولیس از سال بعد یعنی ۱۳۶۱ نام خود را تغییر دهد.
همزمان با این تغییر نام باشگاه نیز تبدیل به خوابگاه تربیت معلم شد و پرسپولیسی ها كه از اقدامات سازمان شاكی بودند در دیدار هفته سوم خود مقابل هما در باشگاه های تهران حاضر نشدند و بدین ترتیب بازنده شدند. هما با این ۲ امتیاز مفت و مجانی در نهایت قهرمان شد و پرسپولیسی ها یك قهرمانی را به خاطر تغییر نام باشگاه از دست دادند. نهایتاً نام تیم فوتبال تغییر نكرد و دوباره به پرسپولیس بازگشت.
در دی ماه ۱۳۶۵ تیم پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار گرفت و اولین مدیر منصوب بنیاد در این باشگاه اقدام به تغییر نام باشگاه كرد. آزادی نامی بود كه برای جایگزینی پرسپولیس انتخاب شد. در قرعه كشی مسابقات باشگاه های تهران آبشناسان رییس هیأت فوتبال تهران اعلام كرد تیمی به نام پرسپولیس حق شركت در مسابقات را ندارد و باید با نام آزادی شركت كند.
خوردبین سرپرست پرسپولیس نیز انصراف خود را از حضور در مسابقات اعلام كرد. «اگر پرسپولیسی ها حاضر به شركت در مسابقات نشوند، ما با نفرات دیگری در مسابقات شركت خواهیم كرد.» دقت پور مدیر وقت باشگاه با این گفته نشان داد كه تغییر نام باشگاه جدی است. حتی شایعاتی بود مبنی بر اینكه تمام بازیكنان پرسپولیس به تیم دسته دومی اقبال خواهند رفت. آنها حاضر به بازی در تیمی تحت عنوان آزادی نبودند.
جلساتی با بازیكنان برگزار شد و نهایتاً اداره كل تربیت بدنی تهران در روز ۲۷ بهمن ۱۳۶۵ با یك اطلاعیه سر و ته قضیه را هم آورد و به جنجال دوماهه در این باشگاه پایان داد: «به پیشنهاد معاون فرهنگی بنیاد مستضعفان و موافقت اداره كل تربیت بدنی تهران باشگاه پرسپولیس به پیروزی تغییر نام یافت. این تغییر نام به پیشنهاد بازیكنان صورت گرفته است.» از آن روز تاكنون این دوگانگی همیشه وجود داشته البته این نام از سوی هواداران كمتر پذیرفته شد.
پس از واگذاری مجدد باشگاه به تربیت بدنی عباس انصاری فرد اولین مدیر انتصابی سازمان در سال ۱۳۷۰ برای هویت بخشی و ثبت این باشگاه اقدام به تأسیس مؤسسه ای به نام پرسپولیس كرد. «از طرف دستگاه های ذیربط اعلام می شود كه شما باید با نام پیروزی در مسابقات شركت كنید.» عابدینی مدیرسابق باشگاه در ادامه اشاره می كند كه «روی همین اصل در بهمن ماه ۱۳۷۰ مؤسسه پیروزی (پرسپولیس) تأسیس و ثبت می شود.» بنابر این استفاده از نام پرسپولیس كه به صورت رسمی در عنوان این باشگاه قدیمی نیز به ثبت رسیده است، هیچ اشكالی ندارد. این در حالی است كه از زمان انتخاب كاشانی به عنوان مدیر باشگاه وی در تمام مصاحبه های خود از نام پیروزی استفاده كرده و سایت رسمی باشگاه نیز در تمام اخبار خود از پیروزی استفاده می كند.
نام پرسپولیس البته محدود در میان پرانتز شده در حالی كه هواداران این باشگاه و همه اعضای تاریخ باشگاه همچنان از نام پرسپولیس استفاده می كنند. در حقیقت بدنه این مجموعه كه مركب از بازیكنان و مربیان است هرگز نام پیروزی را نپذیرفته اند و به نظر می رسد تلاش های صورت گرفته در این راستا باز هم چیزی را تغییر نخواهد داد.

اصغر زارعی

منبع : روزنامه ایران ورزشی

مطالب مرتبط

آقای رییس در سفر هستند ، لطفاً مزاحم نشوید!

آقای رییس در سفر هستند ، لطفاً مزاحم نشوید!
جلسه پنجشنبه شب هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس كه قرار بود به انتخاب مدیرعامل و همچنین سرمربی جدید برای تیم فوتبال بزرگسالان آن منتهی شود، به دلیل مشكلات شخصی بعضی از اعضاء -همان موردی كه بیش از نیمی از جلسات سالیانه هیأت مدیره را تا به امروز به تعویق انداخته است- لغو و به امروز موكول گشت.
مدیرعامل قبلی باشگاه، طی هفته های اخیر، ۲ بار استعفا كرده و هیچ كس نیست كه پاسخی به طلبكاران، بازیكنانی كه سرنوشتشان در هاله ای از ابهام قرار دارد و نیز هوادارانی كه سالهاست قربانی سوء مدیریت موجود در تیم محبوبشان شده اند، بدهد اما در این شرایط هم خیلی از كارها به مأموریت و وظیفه اصلی ترجیح داده می شود. از آن سو، استقلالی كه ماهها است بدون مدیرعامل وهیأت مدیره فعالیتش را دنبال می كند، منتظر است آن آخر هفته ای كه طبق وعده رییس محترم سازمان تربیت بدنی قرار است اعضای هیأت مدیره معرفی شوند، فرا برسد اما در حالی كه روزها یكی پس از دیگری و به سرعت برق و باد می گذرد، هنوز آخر هفته نشده، انگار كه هفته های موردنظر «آقای رییس همیشه در سفر» انتهایی ندارد!
لازم به توضیح نیست كه ۲ باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تحت سرپرستی سازمان تربیت بدنی قرار دارند و رییس آن به عنوان ریاست مجمع آنها، مهمترین تصمیم گیرنده درمورد مسایل مهم و اساسی مدیریتی شان می باشد اماقابل ذكر است كه در چنین روزهای حساس و سرنوشت سازی كه تیم های لیگ برتری در حال تعیین خط مشی خود برای فصل آینده و نیز یارگیری مناسب به منظور حضوری پرقدرت در بازی های لیگ هفتم هستند، سرخابی ها در بلاتكلیفی محض به سر می برند و منتظرند تا آقای رییس سفرهایش به پایان برسد و تصمیمی در رابطه با آینده شان اتخاذ كند.
حدود ۲ ماه و اندی دیگر، پیكارهای هفتمین دوره لیگ برتر كلید می خورد و آنگونه كه دستگیرمان شده ۵ ، ۶ هفته ای لازم است تا تیم ها تمرینات بدنسازی پیش از فصل خود را پشت سر بگذارند و این نیز مستلزم آن است كه تمام بازیكنان، اعم از قدیمی ها و نفرات تازه وارد در كنار هم حاضر باشند تا كارها آن طوری پیش رود كه اصولی و موردنظر است.
در این بازار آشفته و بی در و پیكر نقل و انتقالات فوتبال ایران هم كه استخدام مهره های كارساز و اصطلاحاً به درد بخور، كاری دشوارتر از دشوار است، خیلی نمی توان امیدوار بود پیش بینی های اولیه در این زمینه، همگی درست از آب در آید وبنابراین فرصت مذكور، خیلی كوتاه تر از آنی است كه به چشم می آید.
اكنون تیم هایی همچون سپاهان، صباباتری، ابوسلم، سایپا، پیكان و … با كادرفنی قبلی خود به دنبال تعیین راهكارها برای حضوری پرقدرت در رقابتهای فصل آتی هستند و امثال ذوب آهن نیز سرمربی جدید خود را تعیین كرده اند تا هرچه زودتر پروسه آماده سازی را آغاز كنند اما استقلال و پرسپولیس كه همیشه در عمل از رقبای اصلی خود عقب هستند، این بار نیز سرنوشت سازترین روزها را از دست می دهند، آن هم به خاطر این دست و آن دست كردنهای آقای رییس و خونسردی وی كه تعیین سرنوشت سرخابی ها را در انتهای كارهای خود قرار داده و دغدغه چندانی در مورد آنان ندارد.
ای كاش محمد علی آبادی كه همراه با كاروان هیأت دولت در سمنان حضور داشت، در تهران بود و می دید كه جلسه خطیر هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس به چه راحتی لغو شد و البته از خود سؤال می كرد آن آخر هفته ای كه مدتهاست وعده كرده ام، هنوز نیامده تا اعضای هیأت مدیره باشگاه استقلال را معرفی كنم؟!
وقتی نام ۲ باشگاه فوق الذكر به میان می آید، اولین موردی كه به ذهن خطور می كند، سرپرستی ضعیف سازمان تربیت بدنی از سالهای قبل تا به امروزی است كه فردی به نام محمد علی آبادی پشت میز ریاستش نشسته است.
عقیده و نظر ما بر این است كه درچنین شرایطی، تعیین مدیرانی كاربلد كه نه اسماً، بلكه در عمل مدیر باشند و اصول آن را بدانند، خیلی خیلی مهمتر از سفرهای استانی است و اگر هم حضور آقای رییس در این مسافرتها الزامی است، بالاخره قائم مقام و معاونی وجود دارند كه به صورت جدی پیگیر مسایل مهم در غیاب او باشند.
اگر نظر ما اشتباه است، یك نفر بگوید تا آن را ازذهن و فكر خود خارج كنیم و اگر هم نیست، یكی آن را به آقای رییس منتقل كند. البته وقتی استقلال مدعی قهرمانی، حساس ترین هفته ها را بدون مدیرعامل و مدیر سپری می كند و علی آبادی مدام وعده پایان هفته رامی دهد، خیلی هم نباید در شرایط كنونی تعجب كرد چرا كه برای آقایان،بی ارزش ترین موضوع، سرنوشت استقلال و پرسپولیس و هواداران پرشمارشان است.
اصلاً ما چرا این همه در این مورد مطلب می نویسیم؟ مگر اثری هم دارد كه این قدر می نویسیم و تذكر می دهیم؟ آری، آقای ریس در سفر هستند، مزاحم نشوید! انتخاب مدیر برای سرخابی ها هم باشد برای بعد؛ فعلاً مسافرتهای مكرر از همه چیز واجب تر است…!

وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.