دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

پرسپولیس چگونه پیروزی شد؟


پرسپولیس چگونه پیروزی شد؟
پرسپولیس یا پیروزی؟ این پرسشی است كه هواداران و دست اندركاران این باشگاه پرطرفدار و معروف پایتخت در پاسخ به آن همیشه دچار سردرگمی و ابهام بوده اند. اگر چه هر ۲ نام پرسپولیس و پیروزی در عنوان رسمی و ثبت شده باشگاه وجود دارند و این باشگاه با نام مؤسسه فرهنگی ـ ورزشی پیروزی (پرسپولیس) به ثبت رسیده است اما تغییر لحن مدیران جدید باشگاه در اطلاق نام پیروزی به این باشگاه و عدم استفاده از نام پرسپولیس هم جالب توجه است!
در حالی كه در سال های اخیر هر مدیری در این باشگاه مشغول به كار شده است حساسیتی به نام «پرسپولیس» نداشته و حتی در برنامه های خود تغییر نام باشگاه به نام اصلی را در دستور كار قرارداده است (اگر چه هیچ گاه اقدام جدی در این زمینه انجام ندادند)، مدیران جدید به استفاده از پرسپولیس حساسیت عجیبی دارند و از آن دوری می كنند. این در حالی است كه هر ۲ نام پیروزی و پرسپولیس در عنوان رسمی باشگاه آمده است.
استفاده از نام پیروزی فقط در صدا و سیما رایج است و تمام هواداران و مطبوعات ورزشی از نام پرسپولیس استفاده می كنند و حتی در یك دوره ای ارگان رسمی باشگاه با نام پرسپولیس منتشر می شد و هیچ ایرادی به آن وارد نبود. در دوره ای نیز محصولات غذایی با این نام و با سرمایه گذاری باشگاه روانه بازار شد اما داستان تغییر نام پرسپولیس چه بود و این دوگانگی ها در نام این باشگاه چرا به وجود آمد؟
پرسپولیس نامی بود كه یونانیان به تخت جمشید پایتخت هخامنشیان اطلاق می كردند و یك كلمه مركب یونانی ـ فارسی بود. پرس كلمه فارسی و پولیس كلمه ای یونانی به معنای شهر بود (مثل آكروپولیس) و پرسپولیس یعنی شهر پارسی. همچنین ایرانی ها به این شهر پارسه نیز می گفتند. پرسپولیس قسمتی از تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود و در دنیا با احترام از آن یاد می شود.
در اوایل دهه ۴۰ ، علی عبده تأسیسات ورزشی خود را در تهران بنا كرد و نام پرسپولیس را بر آن نهاد. این باشگاه مركز ورزش بولینگ بود و البته بیشتر به بولینگ عبده معروف بود تا پرسپولیس. پس از انحلال شاهین، پرسپولیس دارای تیم فوتبال قدرتمندی نیز شد. پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی این تأسیسات ورزشی به بنیاد مستضعفان سپرده شد اما در اختیار سازمان تربیت بدنی قرار گرفت تا برنامه های ورزشی سازمان در آن پیگیری شود. پرسپولیسی ها تا سال ۱۳۶۰ نیز تمرینات خود را در این مجموعه ورزشی انجام می دادند.
پس از شهادت دكتر مصطفی چمران چند تغییر نام در اماكن تهران و به پاسداشت نام این شهید بزرگوار انجام شد از جمله چهار راه پارك وی كه به نام شهید چمران تغییر یافت. سازمان تربیت بدنی نیز در اقدامی نام باشگاه را به شهید چمران تغییر داد. مصطفی داودی رییس وقت سازمان تربیت بدنی در نامه ای به دفتر امام خمینی (ره) این تغییر نام را اعلام كرد و البته قرار بود تیم فوتبال پرسپولیس از سال بعد یعنی ۱۳۶۱ نام خود را تغییر دهد.
همزمان با این تغییر نام باشگاه نیز تبدیل به خوابگاه تربیت معلم شد و پرسپولیسی ها كه از اقدامات سازمان شاكی بودند در دیدار هفته سوم خود مقابل هما در باشگاه های تهران حاضر نشدند و بدین ترتیب بازنده شدند. هما با این ۲ امتیاز مفت و مجانی در نهایت قهرمان شد و پرسپولیسی ها یك قهرمانی را به خاطر تغییر نام باشگاه از دست دادند. نهایتاً نام تیم فوتبال تغییر نكرد و دوباره به پرسپولیس بازگشت.
در دی ماه ۱۳۶۵ تیم پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار گرفت و اولین مدیر منصوب بنیاد در این باشگاه اقدام به تغییر نام باشگاه كرد. آزادی نامی بود كه برای جایگزینی پرسپولیس انتخاب شد. در قرعه كشی مسابقات باشگاه های تهران آبشناسان رییس هیأت فوتبال تهران اعلام كرد تیمی به نام پرسپولیس حق شركت در مسابقات را ندارد و باید با نام آزادی شركت كند.
خوردبین سرپرست پرسپولیس نیز انصراف خود را از حضور در مسابقات اعلام كرد. «اگر پرسپولیسی ها حاضر به شركت در مسابقات نشوند، ما با نفرات دیگری در مسابقات شركت خواهیم كرد.» دقت پور مدیر وقت باشگاه با این گفته نشان داد كه تغییر نام باشگاه جدی است. حتی شایعاتی بود مبنی بر اینكه تمام بازیكنان پرسپولیس به تیم دسته دومی اقبال خواهند رفت. آنها حاضر به بازی در تیمی تحت عنوان آزادی نبودند.
جلساتی با بازیكنان برگزار شد و نهایتاً اداره كل تربیت بدنی تهران در روز ۲۷ بهمن ۱۳۶۵ با یك اطلاعیه سر و ته قضیه را هم آورد و به جنجال دوماهه در این باشگاه پایان داد: «به پیشنهاد معاون فرهنگی بنیاد مستضعفان و موافقت اداره كل تربیت بدنی تهران باشگاه پرسپولیس به پیروزی تغییر نام یافت. این تغییر نام به پیشنهاد بازیكنان صورت گرفته است.» از آن روز تاكنون این دوگانگی همیشه وجود داشته البته این نام از سوی هواداران كمتر پذیرفته شد.
پس از واگذاری مجدد باشگاه به تربیت بدنی عباس انصاری فرد اولین مدیر انتصابی سازمان در سال ۱۳۷۰ برای هویت بخشی و ثبت این باشگاه اقدام به تأسیس مؤسسه ای به نام پرسپولیس كرد. «از طرف دستگاه های ذیربط اعلام می شود كه شما باید با نام پیروزی در مسابقات شركت كنید.» عابدینی مدیرسابق باشگاه در ادامه اشاره می كند كه «روی همین اصل در بهمن ماه ۱۳۷۰ مؤسسه پیروزی (پرسپولیس) تأسیس و ثبت می شود.» بنابر این استفاده از نام پرسپولیس كه به صورت رسمی در عنوان این باشگاه قدیمی نیز به ثبت رسیده است، هیچ اشكالی ندارد. این در حالی است كه از زمان انتخاب كاشانی به عنوان مدیر باشگاه وی در تمام مصاحبه های خود از نام پیروزی استفاده كرده و سایت رسمی باشگاه نیز در تمام اخبار خود از پیروزی استفاده می كند.
نام پرسپولیس البته محدود در میان پرانتز شده در حالی كه هواداران این باشگاه و همه اعضای تاریخ باشگاه همچنان از نام پرسپولیس استفاده می كنند. در حقیقت بدنه این مجموعه كه مركب از بازیكنان و مربیان است هرگز نام پیروزی را نپذیرفته اند و به نظر می رسد تلاش های صورت گرفته در این راستا باز هم چیزی را تغییر نخواهد داد.

اصغر زارعی

منبع : روزنامه ایران ورزشی

مطالب مرتبط

آبی ها در برزخ واقعی

آبی ها در برزخ واقعی
آن چه در تیم فوتبال استقلال تهران طی روزهای اخیر روی داده، نشان دهنده نابسامانی کامل در باشگاهی است که حتی وقتی فصل پیش با دیرکرد در ثبت نام برای شرکت در جام باشگاه های آسیا متحمل ضرری کلان و از حضور در این مسابقات محروم شد، باز هم به هوش نیامد و کار را به درازمدت و به نقطه کنونی کشاند.
بیش از آن که شکست ۲،۳ در برابر صنعت نفت در مسابقات هفته گذشته لیگ برتر فوتبال ایران بد و تلخ بوده باشد، نحوه و چگونگی این باخت اسباب حیرت شده است. گل های بسیار آسان و بدی که آبی ها خوردند، نشان داد این تیم نه روحیه دارد و نه برنامه و تمرکز و این حرف فتح الله زاده مدیرعامل باشگاه که بیش از مقصر بودن بازیکنان، مدیریت و کادر فنی استقلال تقصیرکار هستند، برآوردی صحیح می نماید. دست تقدیر نیز همیشه در این گونه حوادث، نقش دارد. کافی است توپ فرهاد مجیدی لحظه ای پیش از به ثمر رسیدن گل تساوی بخش صنعتی ها به جای تیر دروازه وارد دروازه می شد و نتیجه بازی به تساوی ۱،۱ بدل نمی گشت و آبی ها ۰،۲ جلو می افتادند و در آن صورت بعید بود تیم مسافر خوزستانی که سرمربی خود( ابراهیم قاسمپور) را نیز به مرخصی اجباری فرستاده بود، سر برآورد و جبران کند و در نهایت برنده شود.
● توقعی بیشتر
اما این جزو طبیعت فوتبال و بخشی از جذابیت ها و پی آمدهای آن است و نمی توان آن را تنها سبب و دلیل باخت پر سر و صدای تیم دانست. از کادر فنی استقلال که نام های بزرگی را در خود دارد و از کریمی و حجازی بهره می گیرد، توقعی بسیار بیش از این می رود. البته آبی ها اشتباهاتی کودکانه در عصر روز جمعه گذشته و در برابر صنعت داشتند، اما هر واقعه ای بنیادی علمی دارد و بررسی و آنالیزی از همین قبیل را می طلبد و نگه داشتن بازیکنان در زمین در پایان مسابقه و دواندن شان در زمین، برخورد سطحی با واقعه ای از آن قبیل و دور ماندن از عمق ماجرا است.
همان طور که پیش تر گفتیم استقلال اینک بیشتر خانه و مامن حاشیه ها و مشکلات داخلی شده و در نتیجه هر میزان هم که در زمین تلاش کند، ممکن است نتیجه نگیرد و بازی های برده را ببازد. این تیم در درجه اول جدیت و وحدت می خواهد و برخوردهای کریمی با تعدادی از شاگردانش که او آنها را تنبل و کم کار انگاشته چنان بازتاب بدی داشته که بعید است آن نفرات و حتی سایرین در مسابقات بعدی برای او سنگ تمام بگذارند. این که بگوییم آنها مخصوصا خوب بازی نخواهند کرد تا به کریمی لطمه بزنند، تعبیری ناصحیح است و مردان حرفه ای آبی هیچ گاه چنین نخواهند کرد، اما وقتی دلسردی بر آنها حاکم شود و از برخورد بد کادر فنی و سرکرده آن ( کریمی) با خود ناراحت باشند، بدیهی است که با جان و دل و با رضایت بازی نخواهند کرد و طبیعی است که وقتی استقلال در روزهای کوشش ۱۰۰ درصد آنها نیز کم می آورد و نتیجه نمی گرفت، اینک درصد و احتمال آن ناکامی ها نیز فزونی خواهد گرفت زیرا بازیکنان تیم نیز از تحقیر شدن در حضور تماشاگران و رسانه ها در پایان مسابقه با صنعت نفت دلگیر هستند و چیزی نمی تواند آنها را به این سادگی توجیه و آرام کند.
نه فقط قدیمی های استقلال از برخورد کریمی با شاگردانش در پایان دیدار فوق گله کرده و آن را نادرست خوانده اند، نفریه یکی از اعضای هیات رییسه باشگاه نیز با کلامی شیواتر روش سرمربی تیم را کم تاثیر خوانده و گفته است که اتفاق دیدار با نفت بیش از آن که آبی ها را تادیب کرده باشد، اسباب سرخوردگی شان شده است.
فیروز کریمی با باورهای سابقش و با همان طرز برخوردی که با شاگردانش در تیم های کوچک تر داشت، به استقلال تهران آمده و نمی داند که این راهش نیست و بدیهی است که آثار سوء این برخوردها را خودش زودتر از هر کسی حس خواهد کرد. وقایع روزهای بعدی نیز اسباب ناامیدی بیشتر شده و یک برزخ واقعی را به وجود آورده. در فردای روز شکست در برابر نفت با این بهانه که محمد نوازی به تمرین نیامده است؛ تا اطلاع ثانوی از تیم دور نگه داشته شد و طالب لو که بیش از هر کسی طی ماه های اخیر بابت شکست های استقلال سرزنش شده ( و البته بد هم بازی کرده است) خودش را سنگین نگه داشته و چند ساعت بعد از ناکامی در برابر نفت در مصاحبه ای تلویزیونی گفت که دیگر به جمع آبی ها باز نخواهد گشت و هر چند او بلافاصله تغییر عقیده داد و چند روزی است که به باشگاهش بازگشته ، ولی برخوردها با بازیکنان و همچنین حرف ها و حدیث هایی که پیرامون تمرینات بعدی استقلال شنیده شده، چیزی نیست که برای تیمی که هنوز مشغول حضور در رقابت ها است و باقی مانده یک فصل طولانی را پیش رو دارد، مناسب و سازنده است.
● وقتی مسابقه ای نیست
شاید تنها خوش اقبالی آبی ها این باشد که در میان این همه حرف و درگیری و حدیث و برخورد، نیم فصل لیگ برای آنان به اتمام رسیده و بعد از بازی روز جمعه با ذوب آهن در اصفهان در جام حذفی ایران، آنها تا اول بهمن ماه هیچ مسابقه رسمی نخواهند داشت و تازه در آن تاریخ برای نیم فصل دوم لیگ به میدان خواهند آمد. تا آن زمان استقلال وقت بازسازی خود را خواهد داشت، اما با بساطی که در این باشگاه حاکم است و دشمنان زیادی که کریمی با اقداماتش برای خود خریده، بعید است که این زمان صرف کاری مفید و اساسی شود. در چنین شرایطی یک تیم به حضور در مسابقات و فتح بازی هایش نیاز دارد تا بر حاشیه ها تفوق یابد و بردها برایش چنین خاصیتی را داشته باشد، اما در شرایطی که این تیم مسابقه ای ندارد، طبعا فقط حرف ها و حاشیه ها پیرامون تیم بیشتر خواهد شد و البته کریمی هم هست تا با حرف ها و حرکات عجیبش دایما بر آن بیافزاید

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.