یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 20 May, 2018

توصیه به زوجین که قصد بچه دار شدن دارند


توصیه به زوجین که قصد بچه دار شدن دارند
ویزیت قبل از بارداری از نظر تأثیر بر عواقب حاملگی (بر مادر و جنین) مهمترین ویزیت منفرد در مراقبتهای بهداشتی است.
ـ بارداریهایی که بدون برنامهٔ قبلی رخ می‌دهند در معرض بیشترین خطر هستند.
ـ هنگامی که اکثر خانمها متوجه بارداری خود می‌شوند (۱ تا ۲ هفته پس ا ز قطع اولین قاعدگی) طناب نخاعی جنین قبلا تشکیل شده و قلب جنین نیز می‌تپد، بنابراین بسیاری از روشهای پیشگیری از نقایص سیستم عصبی مانند مصرف اسیدفولیک، در این زمان مؤثر واقع نمی‌شوند.
▪ مشاوره قبل از بارداری به خصوص در موارد زیر بیشترین تأثیر را بر مادر و جنین دارد و قطعا توصیه می‌شود:
۱) بیماریهای مزمن طبی مادر، دیابت، صرع، هیپرتانسیون، بیماری کلیوی، بیماریهای بافت همبند، بیماری تیروئید، بیماری ریوی، بیماری قلبی
۲) بـیمـاریهای ژنـتیکی مـادرزادی: نـقـائص لولهٔ عصبی، فنیل کتونوری، تالاسمی، بیمار تی‌ساکس (Tay sacks)
۳) مصرف الکل و دخانیات بر اعتیاد به مواد مخدر
۴) ازدواج فامیلی
۵) سقط راجعه، استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری
۶) تماسهای محیطی و شغلی :
- شاغلین حرف پزشکی به خصوص کسانس که در بخش عفونی، نوزادان، رادیولوژی و ICU کار می‌کنند.
- کارگران مراکز صنعتی که در معرض مواد شیمیایی مانند فلزات سنگین، حلالهای آبی، رادیواکتیو، اشعهٔ X و غیره هستند.
- کارگران مناطق روستایی که در تماس با آفت‌کش‌ها یا آب آلودهٔ چاه هستند.
۷) عادات خاص غذایی یا کاری
- بعضی رژیمهای غذایی خاص مانند گیاه‌خواری صرف
- چاقی شدید که باعث افزایش عوارضی مانند هیپرتانسیون، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، ترومبوفلبیت، اختلالات زایمان، حاملگی پست ترم، سزارین، زایمان پره ترم و نقایص جنین می‌شود.
- بیماریهای روانی خاص مانند بی‌اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی، افسردگی یا سایکوز
۸) واکسیناسیون:
توصیه می‌شود پس از تزریق واکسنهای ویروسی زنده مانند سرخجه و سرخک حداقل تا ۳ ماه جلوگیری از بارداری داشته باشد. به علاوه در هنگام تزریق این واکسن‌ها می‌بایست از عدم وجود حاملگی اطمینان دقیق حاصل شود.
۹) بیماریهای حاد عفونی بخصوص بعضی بیماریهای ویروسی مانند آبله مرغان و سرخجه
ـ پزشکانی که در مشاورهٔ قبل از بارداری شرکت می‌کنند عبارتند از متخصصان بیماریهای زنان، متخصصان داخلی، متخصصان بیماریهای کودکان و پزشکان خانواده
ـ در بسیاری از موارد لازم است زوجی که قصد بچه‌دار شدن را دارند هر دو در مشاورهٔ قبل از بارداری شرکت کنند به خصوص در ازدواج فامیلی و سابقهٔ بیماری ژنتیکی در هر یک از زوجین و یا خانوادهٔ نزدیک.
مشاوره قبل از بارداری شامل بررسی کامل سابقهٔ طبی، مامایی، اجتماعی و خانوادگی است و ممکن است ۳۰ دقیقه تا یکساعت طول بکشد.
زوجین می‌بایست اطلاعات را به طور کامل و دقیق در اختیار پزشک بگذارند و در این زمینه به پزشک اعتماد کامل داشته باشند زیرا طبق تحقیقات ثابت شده که تنها ۳۰% زنان سابقهٔ نقایص زمان تولد در خانواده را به درستی ذکر می‌کنند.
▪ سن مادر در دوانتهای طیفی سنی بر پیامد حاملگی تأثیر می‌گذارد. بر این اساس دو طیف سنی پرخطر عبارتند از :
۱) سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی که ۱۳% کل تولدها در این گروه سنی رخ می‌دهد. احتمال آنمی در این گروه بیشتر است و بنابراین خط تولد نوزاد با محدودیت رشد، زایمان زودرس، و مرگ و میر نوزادی در این زمان بیشتر است. همینطور احتمال فشار خون بارداری نیز در این گروه بیشتر است.
۲) سن بالای ۳۵ سال که حدود ۱۰درصد حاملگی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. هر چند این گروه از زنان تقاضای بیشتری برای مشاوره قبل از بارداری دارند اما عوارض مامایی و جنینی در این گروه بیشتر می‌شود.
احتمال هیپرتانسیون، دیابت، دکولمان، زایمان زودرس،مرده‌زایی، جفت سرراهی، اختلالات زایمان، چند قلویی، مرگ و میر پری ناتال و ناهنجاریهای جنینی و اختلالات کروموزمی افزایش می‌یابد. همینطور بعضی اختلالات غیر کروموزمی نیز با افزایش سن مادر بیشتر می‌شود مانند club foot (پاچنبری) و بیماریهای قلبی
توصیه می‌شود تمام خانمهای سن بارداری که از روشهای جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنند. با این کار خطر ناهنجاریهای لولهٔ عصبی در جنین تا ۷۲% کاهش می‌یابد. البته نیاز قطعی به این دارو از ۳ ماه قبل از بارداری تا ۳ ماههٔ اول بارداری می‌باشد


منبع : تارنمای ایرانیان استرالیا

مطالب مرتبط

سزارین ، درد یا فرار از درد؟

سزارین ، درد یا فرار از درد؟
امروزه در جامعه تا از عمل سزارین سخن به میان می‌آید مردم پزشك متخصص زنان و زایمان را عامل اصلی افزایش بی‌رویه سزارین می‌داننداما باید به این نكته توجه داشت كه پزشك (به جز موارد اورژانسی) یك مشاور است ودر نهایت مادر باردار باید برای نحوه زایمان خود تصمیم بگیرد. فراموش نشود كه مادران به اطلاع‌رسانی، توانمندسازی و آگاهی كامل درباره چگونگی زایمان خود نیاز دارند تا برای زایمان طبیعی یا سزارین بدرستی تصمیم‌گیری كنند.
دكتر محمداسماعیل مطلق، مدیركل دفتر جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در گفت‌وگویی اختصاصی با هفته‌نامه سلامت در این باره می‌گوید: "در سال‌های اخیر، میانگین عمل سزارین در كشور نسبت به زایمان طبیعی از روند رو به رشدی برخوردار بوده اما این روند در استان‌ها و بیمارستان‌های مختلف متفاوت است."
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دفتر سلامت مادران وزارت بهداشت و براساس طرح پژوهشی نظام نوین پایش و ارزشیابی خدمات بهداشت باروری، به طور میانگین ۶/۴۰ درصد زایمان‌ها در كشور به روش سزارین انجام می‌گیرند كه سهم شهرها از این آمار بیشتر از روستاهاست. در این طرح مشخص شد كه تنها ۵/۱۰ درصد عمل‌های سزارین به اختیار مادر باردار و همسرش انجام پذیرفته و ۶/۶۱ درصد سزارین‌ها به تشخیص پزشك متخصص بوده است.
سیر صعودی آمار و افزایش تعداد عمل های سزارین ذهن را درگیر این مساله می‌سازد كه شاید در تشخیص پزشك متخصص، غیر از موارد اورژانسی عوامل دیگری نیز در انجام عمل سزارین نقش دارد.چرا كه استاندارد جهانی عمل سزارین به طور متوسط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد برای هر كشور است.
دكتر سید حشمت‌الله از هر، متخصص جراحی زنان، زایمان و نازایی در این باره به هفته‌نامه سلامت می‌گوید: "اینكه سزارین نسبت به زایمان طبیعی از روند رو به رشدی برخوردار بوده، غیرقابل انكار است اما باید دلایل اصلی انجام عمل‌های سزارین به طور تخصصی بررسی شود."
این استاد دانشگاه می‌افزاید: "آمارهای اعلام شده درباره سزارین و علت‌های آن نمی‌تواند دقیق باشد چرا كه تشخیص صحیح تعداد عمل‌های سزارین در سراسر كشور و بررسی عوامل آن به محاسبه آماری و عملكردی كارشناسی شده از سوی مركز آمار نیاز دارد. هیچ پزشك زنان و زایمان متعهدی به جز موارد خاص كه سلامت مادر و نوزاد در خطر است، برای عمل سزارین به طور شخصی تصمیم‌ نمی گیرد، بلكه با اطلاع‌رسانی شفاف تصمیم نهایی را به عهده مادر باردار می‌گذارد."
حق مسلم هر زنی است كه برای بارداری و نحوه زایمان خود تصمیم بگیرد. بسیار دیده می‌شود كه زن باردار به دلایل و مسائل مختلفی نظیر درد زایمان، مسائل زناشویی و... اصرار به عمل سزارین دارد و حتی به سخنان پزشك توجه ندارد، چه برسد به آنكه بخواهد راهنمایی شود.
وی با اشاره به این مطلب می‌گوید: "فرهنگ‌سازی و آموزش صحیح بهداشت باروری می‌تواند در تصمیم‌گیری شیوه زایمان به مادران كمك كند."
با بررسی‌های انجام شده، دلایل مختلفی در عمل سزارین دخیل است. به طور مثال اگر مادر باردار نخستین زایمان خود را سزارین كرده باشد و بخواهد زایمان دوم را به طور طبیعی انجام دهد، به دلیل آنكه بیشتر اتاق‌های زایمان بیمارستان‌‌‌های كشور فاقد تجهیزات كامل پزشكی برای تامین كامل سلامت مادر و نوزاد است، پزشك متخصص به اجبار عمل سزارین را در اولویت قرار می‌دهد كه این مساله خود عاملی برای افزایش سزارین در ایران است.
دكتر ازهر در ادامه گفت‌وگوی خود ناهنجاری‌های استخوان لگن، چرخش جنین در رحم و نقص فاكتورهای فردی برای زایمان طبیعی، نظیر نداشتن قدرت زایمان را از عوامل دیگر تشخیص عمل سزارین می‌داند و از وزارت بهداشت و درمان می‌خواهد كه با هدف اطلاع‌رسانی و راهنمایی مادران باردار، از تمامی متخصصان زنان و زایمان و جامعه مامایی كشور به منظور نشستی علمی دعوت به عمل آید تابا حضور مسولان وزارتخانه طی گفتمانی مشترك و تبادل نظری دوطرفه، طرحی نوین و جامع دراین زمینه ارائه شود.
زنان باردار به ویژه آنان كه نخستین زایمان خود را تجربه می‌كنند، همیشه به دنبال راهی برای كاهش درد هستند و شاید سزارین را تنها راه حل این مساله می‌داننداما راه‌های دیگری نیز برای كاهش درد زایمان وجود دارد.
سپیده مطهر، كارشناس مامایی اداره كل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی با تاكید بر آگاه‌سازی و برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای پزشكان متخصص زنان و زایمان و مجموعه مامایی و پرستاری بیمارستان‌ها، به راهكار‌های مختلف كاهش درد زایمان نظیر هیپنوتیزم، یوگاتراپی، فرافكنی افكار و زایمان در آب اشاره می‌كند و می‌گوید: عبارت زایمان بی‌درد نادرست است و باید به جای آن عبارت <زایمان كم درد> به كار رود. زایمان در آب یكی از بهترین روش‌های زایمان كم درد است و اكنون بیمارستان گنبد، وابسته به سازمان تامین اجتماعی واقع در استان گلستان تنها مركزی است كه در كشور این روش را اجرا می‌كند.
این كارشناس معتقد است، روش زایمان در آب به دلیل كاهش عوارض نامطلوب پس از زایمان، می‌تواند اشاعه یافته و جایگزین مطلوبی برای سزارین باشد. گفته می‌شود، روش زایمان در آب ابتدا در كشور روسیه مورد آزمایش قرار گرفت و بعدها از سوی دیگر كشورهای پیشرفته انجام پذیرفت اما در بعضی نقاط دنیا مردم نتوانستند آن را به عنوان روشی متداول قبول كنند. این روش در ایران نیز هنوز به طور كامل شناخته شده نیست. استفاده از روش زایمان در آب، مستلزم تكمیل تجهیزات و وسایل مورد نیاز این روش در اتاق‌های زایمان بیمارستان‌های كشور است.
در هر صورت، مسائل مختلفی در انتخاب زایمان طبیعی یا عمل سزارین، دخیل است. اما باید توجه داشت كه عواملی نظیر ارتقای سطح آگاهی، حضور همراه با بیمار هنگام زایمان، برخورد مناسب و پسندیده از سوی كاركنان بیمارستان‌ها، كاهش استرس‌های روحی و روانی و ایجاد امنیت و برقراری محیطی آرام برای مادر باردار می‌تواند زایمانی طبیعی، كم درد و بدون دغدغه را به همراه داشته باشد.
این نكته نیز قابل ذكر است كه در ایران، تسهیلات ویژه‌ای برای زایمان طبیعی در نظر گرفته نمی‌شود و تعرفه‌هایی كه به آن اختصاص می‌یابد، بسیار كمتر از عمل سزارین است؛ عمل سزارینی كه عوارض ناشی از آن می‌تواند نامطلوب‌تر از زایمان طبیعی باشد.

وبگردی
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!