شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 24 February, 2018

پانسمان کردن زخم


پانسمان کردن زخم
وقتی فردی زخمی می‌شود در زمانی که در انتظار دریافت کمک‌های پزشکی است لحظات حساسی را سپری می‌کند.
در این مدت می‌توان با انجام کارهای ساده، اما با ارزش از صدمات وارده و عوارض بعدی آن به میزان قابل توجهی کاست. شما هم ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که نیاز به پانسمان زخم دارید و با مراکز بهداشتی‌-درمانی فاصله زیادی دارید، پس لازم است که هر فردی با آموزش‌های لازم در این زمینه آشنا شود.
● عفونت
ورود، رشد و نمو و ازدیاد میکروب‌ها را در زخم عفونت می‌نامند. در این شرایط، میکروب‌ها باعث تغییر بافت‌های اطراف زخم می‌شوند. زخم ممکن است از راه هوا، دست‌ آلوده پانسمان‌کننده و یا استفاده از وسایل یا محلول‌های آلوده عفونت کند. توجه داشته باشید اگر زخم همراه با خونریزی نباشد، خطر عفونت آن بیشتر است.
● پانسمان چیست؟
پانسمان عبارت از شست‌وشوی استریل، پاک کردن و قرار دادن پوشش ضدعفونی شده روی زخم است.
● هدف از پانسمان
▪ حفاظت از زخم در طول مدت درمان
▪ کمک به کنترل خونریزی
▪ جذب خون و ترشحات زخم
▪ جلوگیری از آلودگی بیشتر زخم
▪ نگهداری دارو روی زخم (در صورتی که به دارو نیاز باشد)
▪ کاهش درد
● مشخصات پوشش پانسمان زخم
▪ تمیز و بدون آلودگی میکروبی باشد تا ضمن اینکه مانع رسیدن میکروب‌ها به سطح زخم شده و خود نیز سبب آلودگی مجدد آن نگردد.
▪ مانند پارچه توری سوراخ‌های زیادی داشته باشد تا:
- اکسیژن هوا بتواند به سطح زخم و اطراف آن برسد.
- از رشد احتمالی میکروب‌های غیرهوازی در سطح زخم جلوگیری شود.
- امکان تبخیر پوست از زیر پانسمان مهیا باشد، زیرا در غیر این صورت، پوست مرطوب‌ شده، پانسمان خیس می‌شود و محیط مناسبی برای رشد میکروب‌ها فراهم می‌شود.
- از جنسی باشد که به زخم نچسبد زیرا احتمال دارد در هنگام برداشتن از روی زخم به بافت‌های در حال ترمیم صدمه بزند، پنبه برای پانسمان مناسب نیست.
- قدرت جذب ترشحات زخم را داشته باشد.
- حجم و ضخامت کافی داشته باشد تا زخم را از ضربه‌ها و صدمات حفظ کند.
- به اندازه کافی بزرگ باشد که تمام سطح زخم را بپوشاند و لبه آن حداقل دو سانتی‌متر از لبه زخم جلوتر باشد.
● وسایل مورد نیاز برای پانسمان
گرچه وسایل مورد نیاز برای پانسمان، بستگی به نوع زخم و وسعت آن دارد ولی معمولا برای پانسمان به لوازم زیر نیاز است: پنس، قیچی، گاز، پنبه، پد، محلول‌های ضدعفونی‌کننده، آب مقطر، سرم فیزیولوژی و چسب.
▪ گاز یا تنزیب
نوعی وسیله یا پوشش پانسمان است که از پارچه توری مخصوص تهیه شده است. این پارچه بسیار نرم و سبک بوده و به سرعت ترشحات زخم را به خود جذب می‌کند. نوع استریل آن را در ابعاد مختلف می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد.
▪ پد (pad)
نوع دیگری از پوشش پانسمان است که از لایه‌هایی از پنبه و گاز یا پارچه دیگری که قدرت جذب ترشحات زخم را داشته باشد، در اندازه‌های مختلف تهیه‌شده و آن را می‌توان از داروخانه‌ها خرید.
نحوه پانسمان زخم
۱) ابتدا باید دست‌ها را با آب گرم و صابون کاملا شست و بدون خشک کردن با حوله، صبر کرد تا خشک شود. در صورت امکان بهتر است دست‌ها را با الکل سفید، ضدعفونی کرد.
۲) سپس زخم و اطراف آن را با پنبه و سرم فیزیولوژی تمیز می‌کنیم تا اگر زخم دارای خاک و گل یا مواد دیگری باشد شسته شود.
۳) زخم را با پنبه آغشته به مواد ضدعفونی‌کننده مثل بتادین از داخل زخم به سمت خارج تمیز می‌کنیم.
۴) پس از هر بار مصرف باید پنبه‌ای که برای تمیز کردن قسمتی از زخم به کار رفته، دور انداخت.
۵ ) یک قطعه گاز استریل را پس از نظافت کامل زخم روی آن بگذارید به طوری که زخم و اطراف آن را کاملا بپوشاند. سپس به وسیله باند یا چسب آن را ثابت کنید.
● نکات الزامی در پانسمان زخم
▪ هنگام پانسمان از سرفه و عطسه مستقیم روی زخم یا صحبت کردن که باعث آلوده شدن زخم می‌شود، خودداری کنید.
▪ اگر سرم فیزیولوژی برای شست‌ و شوی زخم در دسترس ندارید می‌توانید ۹ گرم نمک را در یک لیتر آب‌ جوشیده سرد شده حل کنید و به‌جای سرم جهت شست‌وشوی زخم استفاده کنید.
▪ درخصوص زخم‌های سطحی و خراش پوست استفاده از آب و صابون کفایت می‌کند.
▪ برای پانسمان باید از «پنس» استفاده شود. در غیر این صورت باید دست‌ها کاملا تمیز بوده و از دست زدن به سطحی از گاز یا پد که به‌طور مستقیم روی زخم قرار می‌گیرد، خودداری شود.
▪ هرگز پنبه یا گازی که برای نظافت اطراف زخم به کار می‌رود را روی زخم نمالید.
▪ اگر دو لبه زخم از یکدیگر خیلی فاصله داشته باشند باید به وسیله بخیه زدن دولبه را به هم نزدیک کرد تا زخم زودتر التیام پیدا کند. برای این کار مصدوم را به نزدیک‌ترین مراکز بهداشتی درمانی ببرید.
▪ اندازه گازی که روی زخم گذاشته می‌شود بستگی به وسعت زخم دارد. مهم این است که باید کاملا زخم و اطراف آن را بپوشاند.
▪ هرگز پنبه را مستقیما روی زخم قرار ندهید. زیرا پس از خشک شدن، کندن آن مشکل و دردناک است.
▪ اگر زخم با خاک یا اشیای آلوده تماس داشته است، فورا جهت تزریق سرم ضدکزاز به مراکز بهداشتی-درمانی مراجعه کنید.
▪ برای پانسمان زخم در محلی که لباس روی آن را پوشانده ابتدا باید با قیچی لباس را برید تا وسعت و چگونگی زخم کاملا آشکار شود. سپس روی زخم را تمیز می‌کنیم و روی آن را با گازاستریل یا پد می‌پوشانیم.

ناهید خداکرمی

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

حمل و نقل بیمار و مجروح


حمل و نقل بیمار و مجروح
طرق مختلفی جهت انتقال بیمار از محل حادثه و در میان اشیائی که دور و اطراف او را احاطه کرده اند به آمبولانس و از آنجا به بخش فوریت بیمارستان وجود دارد .
جز در مواقعی که حادثه به صورتی است که جان تکنیسین و بیمار در خطر می باشد، حرکت بیمار بایستی با نظم و ترتیب خاص از روی نقشه و یا کمال حوصله انجام گیرد تا باعث ایجاد خسارات بیشتر بدنی و تشدید ضایعات موجود نگردد. قسمت اعظم تغییر مکان بیمار را انتقال او از روی تخت،‌ کف اطاق یا روی زمین به برانکارد آمبولانس تشکیل می دهد. برانکارد و یا تخته حامل بیمار را بایستی در فاصله هرچه نزدیکتر به بیمار قرار داد تا حرکت او حداقل فاصله را در برگیرد.
● حمل و نقل یک نفره
سه روشی که در زیر شرح داده می شود جهت حمل بیمار در حالیکه خطر جدی جان بیمار و یا تکنیسین را تهدید نموده و احتمال رسیدن کمک نیز وجود نداشته باشد، بسیار مناسب هستند. مثلاً در موردی که پناهگاهی آتش گرفته و یا بیمار در حال بیهوشی است و محل را نیز دود پر نموده و خطر خفگی وجود دارد و باید بیماران را به سرعت از آن محل دور نمود ولی اگر آنقدر وقت و فرصت باقیست تا نیروی کمکی فرا برسد نباید از این روشها استفاده نمود.
در روش اول پشت زینی که در آن بیمار در پشت تکنیسین به حالت تاب خورده قرار می گیرد و قسمت پشت لگن تکنیسین تحمل وزن او را می نماید قرار می گیرد. در روش دوم بیمار به حالت آویزان در پشت تکنیسین قرار می گیرد به طوری که دستهای او روی شانه تکنیسین تکیه دارد؛ و در روش سوم بیمار را از روی تخت روی زمین می لغزانند و بعد روی یک پتو و یا با گرفتن لباسهای او از ساختمان خارج می نمایند. این روش را روش گهواره ای می گویند و در اینجا سر بیمار در بین بازوهای تکنیسین پنهان و محافظ گشته و دستهای تکنیسین در زیر شانه های بیمار به طوری قرار می گیرد که کف دست به بالا نگاه می کند. چنانچه بیمار بایستی پله های ساختمان را نیز طی کند تکنیسین او را به پایین می لغزاند و در حالی که سر به طرف پایین قرار دارد او را هرچه نزدیکتر به سطح پله ها حرکت می دهد.
● بلند نمودن بیمار و حمل او به طریقه مستقیم
این طریقه در اکثر کتابهای کمکهای اولیه شرح داده شده است. چون صرفنظر از تعداد نفراتی که در انجام آن شرکت دارند، حمل بیمار روی دست کار مشکلی است، این روش فقط بایستی در مواقعی به کار رود که کاملاً ضـروری باشـد و فاصله نیز طولانی نباشد .
انتقال بیمار از محل واقعه و قرار دادن او روی برانکارد بایستی حداقل به وسیله دو مرد انجام گیرد. چنانچه دستها را با یکدیگر قفل کنند، قدرت بلند کردن آنها زیادتر می گردد و در ضمن، کنترل بیمار و حرکات به اطراف نیز آسان خواهد بود. قبل از شروع به محل بایستی مطمئن بود که بیمار دارای ضایعه ای در ستون فقرات پشتی و یا گردنی نیست. برای آنکه دستهای دو نفر تکنیسین در پشت بیمار با یکدیگر در تماس کامل درآیند می توان از یک حولــه یا باند سه گوش استفاده نمود.
روش زیر جهت بلند نمودن بیمار به وسیله دو نفر تکنیسین نیز در صورتی که بیمار ضایعه ستون فقرات و شکستگی اندام تحتانی نداشته باشد، متداول و مفید است. یکی از دو نفر سر و شانه های او را در بازوها و دستهای خود حفظ و تحمل می نماید و دومی با یک دست کمربند بیمار و یا توری مخصوصی که دور کمر او پیچیده باشند گرفته و با دست دیگر نیز لبه شلوار و یا یک بند چرمی را که به دور مچ پایش بسته شده باشد می گردد و متفقاً بیمار را از روی زمین بلند می کنند. بلند نمودن و حمل و نقل بیمار به وسیله سه نفر نیز معمول و از سالها پیش بدان عمل می شده است؛ ولی در هر حال حتی با وجود تعداد کمکی بیشتر این روش نمی تواند محافظ خوبی جهت گردن و پشت باشد زیرا دو یا سه و یا حتی چهار نفر که بیماری را روی دستها و بازوهای خود بلند می کنند نمی توانند حرکـــات خود را هـــمزمان با یکـــدیگر انجام دهند.
اگر بیمار روی شکم خوابیده باشد، روش به دست آوردن سه روش تعلیق جهت بلند نمودن او روشی کافی به نظر می رسد؛ زیرا در آن حرکت، قسمتهای مختلف بدن حداقل می باشد ولی ارتفاع بیمار از روی زمین فقط بایستی به اندازه ای باشد که روی برانکارد قرار گیرد.
برای بی حرکتی بیمار می توان از یک پتو که به شکل یقه دور گردن او قرار داده ایم استفاده نماییم این پتو در پشت بیمار قرار داده شده و اگر بیمار به شکل خوابیده باشد یعنی صورت بیـمار به سمت زمین نگاه کند .
● حمل و بلند نمودن بـیمار به طریق مخـصـوص
هر تکنیسین، در دوره خدمت خود مواجه با حالات خاصی از حمل و نقل می گردد که بایستی تغییرات مخصوصی در روشهای معمولی خود داده و وضعیت بیمار را با آن توافق دهـــــد. مثلاً در مواقعی که نمی توان از بلند نموده بیمار به منظور لغزاندن یک تخته فقراتی بزیر او استفاده کنیم باید از روش شرح داده شده یعنی نفرات هر پای خود را در یک طرف بیمــار قرار داده و او را از روی زمین بلند می کنند. بلند نمودن بیمار به وسیله چهار نفر جهت قرار دادن او روی تخته بزرگ حفاظت ستون فقرات روش عالی اسـت. در اکثر موارد لازم است بیمار در همان وضعیتی که از ابتدا قرار گرفته است حمل و نقل شود .
گاهی از اوقات، تکنیسین مجبور است که از صندلی معمولی جهت حمل بیمار استفاده نماید گروه امدادی که با یک بیمار سنگین وزن سر و کار دارند قادر به بلنـد نمودن و نشانیدن او روی صندلی نیستند ملاحظه کنید که در این حالت ساقهای بیمار بلـند شده و پشتی صندلی، ناحیه پشت و لگن او را محافظت می نماید. در این حال بیمار را با دقت بسیار کم کم کشیده و روی صندلی قرار می دهیم سپس دو طرف صندلی و یا جلــــو و پشت آن را گرفته و به حالت نشسته در می آوریم این روش را در مــــورد بیماران بستری نیز می توان به کار بست و همچنین برای حمل بیمار از پله های گردان نیز می توان استفاده نمود. بلند نمودن بیمــــار به وسیله ۵ نفر مرد با یک پتو و در حال کشش در مواقع خواص است پتو را تدریجاً در زیر کشانیده و آن را در امتداد محور طولی بیمار قرار داده و هر دو طرف طولی آن را رو بهم لوله می نماییم و بدین وسیله بیمار را بلند می کنیم.

وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    بستني زمستاني بادامي
    حالا درون يك ظرف، زرده‌ها را با بقيه شكر آنقدر هم مي‌زنيم تا شكر به طور كامل حل و شبيه كرم شود. آنگاه بادام...