دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

جزیره دورافتاده یی در ایران


جزیره دورافتاده یی در ایران
جنوب کرمان هنوز هم از فقر و محرومیت در رنج است. کپرنشینان این منطقه به واسطه فقر فرهنگی و بی سوادی، در غیاب رادیو، تلویزیون و روزنامه از انبوه بحث ها و مصوباتی که مدیران ارشد و کارشناسان پایتخت نشین در جلسات هر از گاهی خود طرح می کنند بی خبرند. این بی خبری- البته- از اندوه و خشم بیشتر ساکنان منطقه که مدام رفت و آمد ماشین های مدل بالای کولردار را می نگرند و آدم هایی که وعده هایشان تا غروب آفتاب داغ جنوب هم نمی پاید، کمی می کاهد.
آخرین باری که به منطقه سفر کرده ام، به جای کپرنشینان جنوب کرمان، شماری از ساکنان منطقه شهداد را دیده ام. به جای کپر ها سقف های آجری بر سر آدم هایی دیده ام که درونش هیچ بیشتر از همان کپرها نداشته است. در زیر اتاقکی بچه خردسالی دیده ام که به دلیل ابتلا به صرع و ناراحتی مغزی توام، با پای بسته شده به تکه سنگی بزرگ به شیوه یی غیرانسانی نگهداری می شد. تلاش کارشناسان سازمان بهزیستی برای مراقبت از بچه نیز با مقاومت شدید خانواده روبه رو بود.
در کرمان هزاران تن، از کودک و نوجوان و زن و مرد، از خانواده های بی سرپرست تا افراد معلول از بیماران روانی تا توانخواهان جویای کار، پشت نوبت دریافت خدمات قرار دارند.
به یک روایت، حدود ۸۰ درصد از ساکنان منطقه را می توان به لحاظ مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی در زمره افراد حمایت پذیر تلقی کرد.
انجام این مهم در گستره پراکنده جنوب کرمان، فقر مطلق افراد و انبوه مشکلات و آسیب های اجتماعی منطقه از عهده یک سازمان و دستگاه خارج است. ستاد راهبردی که زیر نظر معاون رئیس جمهور و با حضور وزرای شماری از دستگاه ها تشکیل شد در واقع پاسخی برای این مشکل و جلوگیری از جزیره یی و کم نتیجه عمل کردن فعالیت های دستگاه ها بود. ولیکن این هدف متعالی نیز لابه لای بوروکراسی بزرگ دولت گم و کم رنگ شده و گرچه به نتایج مثبتی ختم شده است ولی به دلیل تاخیر در پروسه تصمیم گیری و برنامه سازی هنوز دستاورد عملیاتی قابل ملاحظه یی نداشته است. به نظر می رسد این ستاد به کمیته های کارشناسی مستقر در منطقه نیاز دارد و به دلیل اشتغالات زیاد اعضای ستاد بایستی شورهای کارشناسی و اجرایی مختلفی را در کنار داشته باشد. جنوب کرمان به یک نقشه راه برای توسعه نیاز دارد و تعیین اولویت های آن در عین پیچیدگی، قابل احصا است.
سازمان بهزیستی در حد بضاعت خود در طول یک سال و نیم گذشته تلاش کرده با تشکیل یک ستاد راهبردی دستگاهی نگاه ویژه یی به جامعه هدف خود داشته باشد.
بخشی از مشکلات سازمان برای پاسخگویی به این نیاز ها به دلیل مشکلاتی قانونی است که حل آن از عهده سازمان خارج است. به طور مثال زنان رها شده یی که دارای طلاقنامه رسمی نیستند گروه نسبتاً قابل توجهی از افراد سرپرست خانوار را تشکیل می دهند که به دلیل پیش گفته در دریافت قانونی خدمات از نهادهای حمایتی دچار مشکل هستند.
افراد فاقد شناسنامه گروه دیگری از مبتلایان به این مشکل هستند.
من خود در بسیاری از این سفرها، کپرنشینانی را دیده ام که به دلیل فقدان مدارس کپری در بی سوادی مطلق به سر می بردند و با وجود آمادگی سازمان برای احداث «روستا مهد» و ارائه خدمات به کودکان منطقه به دلیل فقدان حتی یک باسواد در گروه از دریافت خدمات بازمانده اند.
این مصادیق موید همان نکته است که جزیره یی عمل کردن و موازی پیش نرفتن دستگاه ها نه تنها موجب هم افزایی نمی شود بلکه سر راه انجام تکالیف دستگاهی نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.
مشکلات مردم محروم کرمان بسیار فراتر از آن است که با تخصیص بودجه های چند میلیاردی به منطقه بتوان به حل آن امید بست.
جنوب کرمان نه به دلیل محرومیت های شدید قادر به توسعه درونزا است و نه به دلیل بافت فرهنگی و قومی- قبیله یی آن از طریق اجرای الگوهای توسعه برونزا- به مفهوم تزریق منابع و امکانات از بیرون- از فقر نجات خواهد یافت.
در این شرایط بیشتر منابع باید مصروف توانمندسازی افراد و تربیت نیروهای مورد نیاز بومی و کارآمد برای حل مشکلات مردم به دست خودشان باشد.
کرمان همچنین به تدابیر ویژه و اختصاصی برای حل برخی مشکلات نیاز دارد. ایجاد اشتغال به عنوان یکی از کلیدهای توسعه پایدار در منطقه و رها کردن اقتصاد خانوارها از سیستم مستمری بگیری- که با تبعات سوء اقتصادی و اجتماعی همراه است- با الگوهای موجود نظام بانکی قابل حل نیست. سرمایه گذاری در منطقه نیز باید سیستم های تشویقی غیرمتداولی را دریافت کند تا سرمایه گذاران بیشتری انگیزه ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در منطقه را بیابند.
جست و جوی راهکارهایی برای حل این مشکلات بدیهی ترین انتظار از ستاد راهبردی عالی است که با تشکیلات فوق اداره می شود. ستاد باید طرح و مسائل مربوط به منطقه را به کمیته های اجرایی فعال بسپارد و خود درباره مشکلاتی که حل آنها فقط از عهده دولت یا مجلس برمی آید تصمیم گیری کند. نمی توان در این میان سهم نمایندگان کرمان در طرح و حل مشکلات کرمان را نادیده گرفت. آنها می توانستند در معرفی بحرانی که گریبانگیر جنوب کرمان است نقش موثرتری ایفا کنند و به برنامه ریزی ها در این زمینه جهت گیری و سرعت بیشتری ببخشند.
مهم نیست که چه کسی یا چه کسانی در شکل دهی سیمای جنوب کرمان موثر بوده و به تکالیف خود در طول دهه های گذشته عمل نکرده اند. مهم آن است که تغییر نیافتن این سیما در دولتی که شعار اصلی آن عدالت طلبی است مسوولیت متولیان را سنگین تر می کند. نجات مردم محروم منطقه جنوب کرمان به معجزه نیاز ندارد، برنامه لازم دارد.

نسترن کیان نوش
مشاور رئیس سازمان بهزیستی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

شیراز از دیدگاه جهانگردان

شیراز از دیدگاه جهانگردان
فارس بزرگترین استان ایران و زیباترین و زرخیزترین آن ها است. شهرت این استان بر اساس نامش است که به تمام کشور داده شده و نیز آب و هوای خوب و آثار باستانی و شهرهایش که در زیبایی شهرت دارند و مردان نامداری که از آن برخاسته اند. در چند فرسنگی شیراز که به راستی می توان آن را بهشت روی زمین دانست ویرانه های شگفت انگیز تخت جمشید قرار دارد.
شیراز در طول سالیان دراز عمر خود مهمانان فراوانی را پذیرا شده است و شیرازیان که در جهان به مهمان نوازی شهره اند همیشه در فراهم آوردن وسایل آسایش مهمانانشان کوشیده اند و از این رو شاید در بیش از صدها سفرنامه تاریخی مطالب فراوانی در مورد شیراز و شیرازیان می توان یافت که گزیده ای از این مطالب را تقدیم حضورتان می کنیم.
شیراز مرکز حکومت فارس است. شیراز در گذشته یکی از زیباترین و دلپذیرترین شهرهای ایران بوده است. ولی امروز چندان چیزی از آن باقی نمانده است از آن جهت شهرت یافته که زادگاه سعدی و حافظ است و کنار قبور این دو شاعر کلبه چوبی کوچکی قرار دارد که در آن مجموعه ای عالی از آثارشان گردآوری شده است. شیراز چندین بار اقامتگاه شاهان بوده از جمله کریم خان زند دربار خود را در آن جا مستقر نموده بود. کریم خان شیراز را به صورت زیبایی در آورده بود و استحکامات خوبی داشت اما آغا محمدخان بیدادگر پس از آن که شهر را تسخیر نمود آن را منهدم ساخت به طوری که امروز وضع شهر با آنچه شعرا در وصف آن گفته اند قابل شناسایی نمی باشد.
نجیب زاده ای اسپانیولی به نام « دن گارسیاد سیلوایه فیگوه را » در سال ۱۶۱۴ . م همزمان با پادشاهی شاه عباس صفوی و به فرمان فیلیپ سوم پادشاه اسپانیا به ایران می آید و در راه سفر خود به اصفهان به شهر لار وارد می شود و حاکم لار با چهارصد سوار و با ساز و دهل به استقبال او می آیند و اما هنگام ورود به شیراز حاکم شهر استقبال با شکوه تری از او می کند دن گارسیا در سفر نامه خود شیراز را به زیبایی والنسیا و قرطبه تشبیه می کند و می گوید باغهای اطراف آن فوق العاده زیباست و در ادامه سفر خود به سمت اصفهان از تخت جمشید نیز بازدید می کند و این ویرانه ها اعجاب او را بر می انگیزد و با دقت و علاقه مندی زیادی به وصف جزئیات آنها می پردازد به عقیده دن گارسیا این ویرانه های با عظمت با شکوهتر از اهرام مصر و زیباتر از معابد یونان است و می گوید : « در اینجا هنر و عظمت به وحدتی همیشگی رسیده است » و حتی در توصیف اصفهان می گوید باغات اطراف شهر زیبا بود ولی به پای باغهای شیراز نمی رسید.
اگر یک پادشاه سزاوار نامی بزرگ باشد کریم خان می تواند ادعا کند که این عنوان را به خود اختصاص داده است این پادشاه بزرگ پس از آنکه قدرت را به دست گرفت تمام هم و غم خود را به آبادانی شیراز معطوف نمود و از طرفی نیز با ابداع و تدوین قوانین تازه در جهت رفاه و بهبود مردم سرزمین ایران اقداماتی به عمل می آورد. او چند قصر در شیراز و حومه آن احداث کرد. مساجد و بقاع متبرکه را تعمیر و مرمت کرد و با ایجاد شاهراه ها، شیراز را به دیگر نواحی اطراف مرتبط نمود و کاروانسراهای مخروبه را دوباره بازسازی کرد او همچنین ترتیبی اتخاذ کرد تا تمام تجار و بازرگانان و مسافرین در قلمرو ایران بتوانند آزادانه فعالیت و رفت و آمد نمایند. کریم خان در قلمرو فرمان روایی خود بزرگوار و آزاد اندیش بود و در خلال زمامداریش چندین ساختمان به منظور تاسیسات صنعتی جهت اشتغال به کار بیکاران و محرومین ایجاد نمود او حتی نسبت به کسانی که چند بار به جانش سوء قصد کردند عفو و بخشش نشان داد و با اینکه دوستان و درباریانش به شدت طالب مجازات آنها بودند ولی کریم خان نسبت به آنها نرمی و ملایمت نشان می داد. او از توسعه و گسترش تجارت و بازرگانی حمایت می کرد و از این طریق به افزایش ثروت و رفاه مردم کشورش کمک می نمود. هرگز دیده نشده بود که بحثی از کریم خان به میان آید و مردم شیراز برای شادی روح او طلب آمرزش و مغفرت ننمایند یا اشکشان جاری نگردد. از زمان مرگ کریم خان تا کنون سه سال می گذرد ولی مردم هنوز خاطره او را گرامی می دارند. من این مطالب را از سرداران سپاه و دیگر افرادی که باوی حشر و نشر داشتند شنیده ام .
سرهارفورد جونز بریج آخرین ملاقات خود را با لفطعلی خان زند که در سال ۱۷۹۱ . م انجام گرفته این چنین شرح می دهد :افتخار یافتم که در یک چادر ژنده و محقر همراه با وی روی یک نمد بنشینم. تقوا و عزت نفسش او را در نزد رعایا و زیر دستانش عزیز و محترم تر می ساخت. شجاعت و پایمردی و خویشتن داری که در هنگام بلا و بدبختی از خود نشان می داد مضمون تصنیف و ترانه هایی است که تا زبان فارسی زنده است ممکن است باقی بماند. در دوران عزت و کامکاری، جوانمرد و خوش برخورد بوده ودر ایام مصیبت و بدبختی به اندازه ای بزرگوار و با شکوه بود، که طبیعت بشری کمتر قادر به تحمل آن خواهد بود. چنین موجود ارزشمندی که مایه امید و آرزو و مباهات کشورش بود به وسیله خیانت شخص پستی که به غلط مورد اعتمادش بود « ابراهیم خان کلانتر » گرفتار شد ... اگر تمام این ها تقدیر و مشیت الهی است ما نمی توانیم در محکمه خداوند دادخواهی نمائیم ولی اجازه داریم آن را به دیده عبرت بنگریم .
شیراز دارای شش دروازه است ولی کوچه های شهر به قدری تنگ و باریک است که هنگامی که الاغی با محموله ای از چوب عبور می کند راه عبور سواره را مسدود می نماید ولی من هیچگاه اشعار حافظ را فراموش نمی کنم .
▪ می گوید:
شیراز وآب رکنی آن باد خوش نسیم
عیبش مکن که خال رخ هفت کشور است
مسافرینی که قبل از ویرانی و حمله آغا محمدخان از شیراز دیدن کرده اند هیچ کدام از آثار و بناهای مجلل شیراز سخنی نمی گویند هربرت «Herbeert » که همراه توماس شرلی « Thomas sherley » به شیراز سفر کرده بود می گوید که مساحت شیراز در حدود هشت یا نه مایل است و پانزده مسجد درآن وجود دارد که در یکی از مساجد آن دو مناره بلند به چشم می خورد. دکتر فریر «Fryer » می نویسد شیراز دارای چند بازار چه زیبا می باشد. بازار وکیل با آجر ساخته شده و در نوع خود یکی از بهترین شاهکارهای زمان خویش به حساب می آید. یک گروه محافظ شبانه از بازار حراست می نماید و هر کالائی جای جداگانه ای مخصوص به خود را دارد که مشتری برای تهیه و خرید آن می داند به کدام قسمت مراجعه نماید نمای خارجی مسجد جامع شهر نیز بسیار زیباست و معمولاً مانند سایرعمارات و بناهای شرقی آیاتی با خظ عربی بر روی آن نوشته شده است. شهر شیراز به چندین محله تقسیم می شود و هر محله به وسیله یک نفر کدخدا اداره می شود که حقوقی از این بابت دریافت نمی نماید. کدخدا در باره مسایل عمومی با ریش سفیدان و افراد متنفذ محله مشورت می نماید و به طور مرتب جریان وقایع روزمره رابه اطلاع حاکم می رساند. کدخدایان معمولاً مدافع و پشتیبان طبقه ضعیف و کم بضاعت هستند.
اشعار سعدی و حافظ و فردوسی در ایران به طرز خاصی مورد توجه است و کمتر کسی پیدا می شود که چندین بیتی از این شاعران را به خاطر نداشته باشد زبان فارسی بسیار غنی وخوش آهنگ است از این رو برای شعرگفتن بسیار مناسب است. این نظریه را خاور شناسان در گزارشهای خود تأیید نموده اند . سرویلیام جونز یکی از با ارزش ترین خاور شناسان برای ولتر تأسف می خورد که چرا زبان فارسی نمی دانسته است. سعدی یکی ازشاعران پرآوزاه است که ایرانی ها او را سلطان الشعرا لقب داده اند. ایرانیان بسیار ناصحانه سخن می گویند زیرا اشعارشان سرشار از پند و اندرز است و عباراتی از آنها بصورت امثال و حکم رواج یافته است .
قدمت شیراز اگر چه بدلیل متون مختلف تاریخی و مدارک باستان شناسی نیازی به توضیح و تفسیر ندارد اما باید گفت که نام شیراز ظاهراً در الواح ایلامی مکشوف در تخت جمشید به صورت shira-si-ish « شیرازی ایش» آمده است و نشان می دهد که در عهد هخامنشی این شهر دایر و در آنجا کارگران مشغول کار واحداث بنایی بوده و از خزانه دستمزد دریافت می کرده اند. تدسکو حدس می زد که نام این شهر از دو کلمه sher « خوب » +raz « همیشه رز = درخت انگور » گرفته شده است. مسلمانان در زمان خلافت عمر بن خطاب، هنگام محاصره اصطخر محل شیراز را اردوگاه خویش قرار داده بودند. در قرن چهارم شیراز یک فرسخ وسعت داشت و دارای بازارهای تنگ و پر جمعیت بود و هشت دروازه داشت. عضدالدوله دیلمی در این شهر قصر، بیمارستان و کتابخانه بزرگی بنا کرد. نخستین کسی که باروی شیراز را ساخت و آن را مستحکم کرد صمصام الدوله پسر عضدالدوله بود. در نیمه قرن هشتم که آن بارو خراب شد و محمود شاه اینجو آن را مرمت کرد و برج های آجری بر آن افزود. شیراز چند مسجد داشت: اول جامع عتیق که آن را عمرو بن لیث صفاری در نیمه دوم قرن سوم ساخته بود و حمدا... مستوفی در باره آن می گوید « آن مقام هرگز از ولی خالی نبوده و بین محراب و منبر دعا را اجابت بود ». دوم مسجد نو که آن را اتابک سعد بن زنگی در نیمه دوم قرن ششم بنا کرده ... ابن بطوطه جهانگرد مراکشی در بازدید از شیراز از پنج نهری که در شهر می گذرد تمجید کرده که یکی از آنها نهر رکناباد است که از چشمه ای در پای کوهی موسوم به قلعه کوچک برمی خاسته و حوالی آن بوستانی دلکش بوده است و قبر سعدی از نیم قرن پیش از ورود ابن بطوطه به شیراز در آغوش آن بوستان جای داشته است و مردم بسیاری به زیارت آن می شتافتند حوض های مرمری زیبایی برای رختشویی در آن واقع بود که سعدی آنها را ساخته بود. شیراز در کنار رود بزرگی قرار ندارد و چنان که گفته شده نهرهای آن به سمت خاور جریان یافته و به در یاچه ای که در چند فرسخی شیراز است فرو می روند.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.