شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ / Saturday, 20 October, 2018

جزیره دورافتاده یی در ایران


جزیره دورافتاده یی در ایران
جنوب کرمان هنوز هم از فقر و محرومیت در رنج است. کپرنشینان این منطقه به واسطه فقر فرهنگی و بی سوادی، در غیاب رادیو، تلویزیون و روزنامه از انبوه بحث ها و مصوباتی که مدیران ارشد و کارشناسان پایتخت نشین در جلسات هر از گاهی خود طرح می کنند بی خبرند. این بی خبری- البته- از اندوه و خشم بیشتر ساکنان منطقه که مدام رفت و آمد ماشین های مدل بالای کولردار را می نگرند و آدم هایی که وعده هایشان تا غروب آفتاب داغ جنوب هم نمی پاید، کمی می کاهد.
آخرین باری که به منطقه سفر کرده ام، به جای کپرنشینان جنوب کرمان، شماری از ساکنان منطقه شهداد را دیده ام. به جای کپر ها سقف های آجری بر سر آدم هایی دیده ام که درونش هیچ بیشتر از همان کپرها نداشته است. در زیر اتاقکی بچه خردسالی دیده ام که به دلیل ابتلا به صرع و ناراحتی مغزی توام، با پای بسته شده به تکه سنگی بزرگ به شیوه یی غیرانسانی نگهداری می شد. تلاش کارشناسان سازمان بهزیستی برای مراقبت از بچه نیز با مقاومت شدید خانواده روبه رو بود.
در کرمان هزاران تن، از کودک و نوجوان و زن و مرد، از خانواده های بی سرپرست تا افراد معلول از بیماران روانی تا توانخواهان جویای کار، پشت نوبت دریافت خدمات قرار دارند.
به یک روایت، حدود ۸۰ درصد از ساکنان منطقه را می توان به لحاظ مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی در زمره افراد حمایت پذیر تلقی کرد.
انجام این مهم در گستره پراکنده جنوب کرمان، فقر مطلق افراد و انبوه مشکلات و آسیب های اجتماعی منطقه از عهده یک سازمان و دستگاه خارج است. ستاد راهبردی که زیر نظر معاون رئیس جمهور و با حضور وزرای شماری از دستگاه ها تشکیل شد در واقع پاسخی برای این مشکل و جلوگیری از جزیره یی و کم نتیجه عمل کردن فعالیت های دستگاه ها بود. ولیکن این هدف متعالی نیز لابه لای بوروکراسی بزرگ دولت گم و کم رنگ شده و گرچه به نتایج مثبتی ختم شده است ولی به دلیل تاخیر در پروسه تصمیم گیری و برنامه سازی هنوز دستاورد عملیاتی قابل ملاحظه یی نداشته است. به نظر می رسد این ستاد به کمیته های کارشناسی مستقر در منطقه نیاز دارد و به دلیل اشتغالات زیاد اعضای ستاد بایستی شورهای کارشناسی و اجرایی مختلفی را در کنار داشته باشد. جنوب کرمان به یک نقشه راه برای توسعه نیاز دارد و تعیین اولویت های آن در عین پیچیدگی، قابل احصا است.
سازمان بهزیستی در حد بضاعت خود در طول یک سال و نیم گذشته تلاش کرده با تشکیل یک ستاد راهبردی دستگاهی نگاه ویژه یی به جامعه هدف خود داشته باشد.
بخشی از مشکلات سازمان برای پاسخگویی به این نیاز ها به دلیل مشکلاتی قانونی است که حل آن از عهده سازمان خارج است. به طور مثال زنان رها شده یی که دارای طلاقنامه رسمی نیستند گروه نسبتاً قابل توجهی از افراد سرپرست خانوار را تشکیل می دهند که به دلیل پیش گفته در دریافت قانونی خدمات از نهادهای حمایتی دچار مشکل هستند.
افراد فاقد شناسنامه گروه دیگری از مبتلایان به این مشکل هستند.
من خود در بسیاری از این سفرها، کپرنشینانی را دیده ام که به دلیل فقدان مدارس کپری در بی سوادی مطلق به سر می بردند و با وجود آمادگی سازمان برای احداث «روستا مهد» و ارائه خدمات به کودکان منطقه به دلیل فقدان حتی یک باسواد در گروه از دریافت خدمات بازمانده اند.
این مصادیق موید همان نکته است که جزیره یی عمل کردن و موازی پیش نرفتن دستگاه ها نه تنها موجب هم افزایی نمی شود بلکه سر راه انجام تکالیف دستگاهی نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.
مشکلات مردم محروم کرمان بسیار فراتر از آن است که با تخصیص بودجه های چند میلیاردی به منطقه بتوان به حل آن امید بست.
جنوب کرمان نه به دلیل محرومیت های شدید قادر به توسعه درونزا است و نه به دلیل بافت فرهنگی و قومی- قبیله یی آن از طریق اجرای الگوهای توسعه برونزا- به مفهوم تزریق منابع و امکانات از بیرون- از فقر نجات خواهد یافت.
در این شرایط بیشتر منابع باید مصروف توانمندسازی افراد و تربیت نیروهای مورد نیاز بومی و کارآمد برای حل مشکلات مردم به دست خودشان باشد.
کرمان همچنین به تدابیر ویژه و اختصاصی برای حل برخی مشکلات نیاز دارد. ایجاد اشتغال به عنوان یکی از کلیدهای توسعه پایدار در منطقه و رها کردن اقتصاد خانوارها از سیستم مستمری بگیری- که با تبعات سوء اقتصادی و اجتماعی همراه است- با الگوهای موجود نظام بانکی قابل حل نیست. سرمایه گذاری در منطقه نیز باید سیستم های تشویقی غیرمتداولی را دریافت کند تا سرمایه گذاران بیشتری انگیزه ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در منطقه را بیابند.
جست و جوی راهکارهایی برای حل این مشکلات بدیهی ترین انتظار از ستاد راهبردی عالی است که با تشکیلات فوق اداره می شود. ستاد باید طرح و مسائل مربوط به منطقه را به کمیته های اجرایی فعال بسپارد و خود درباره مشکلاتی که حل آنها فقط از عهده دولت یا مجلس برمی آید تصمیم گیری کند. نمی توان در این میان سهم نمایندگان کرمان در طرح و حل مشکلات کرمان را نادیده گرفت. آنها می توانستند در معرفی بحرانی که گریبانگیر جنوب کرمان است نقش موثرتری ایفا کنند و به برنامه ریزی ها در این زمینه جهت گیری و سرعت بیشتری ببخشند.
مهم نیست که چه کسی یا چه کسانی در شکل دهی سیمای جنوب کرمان موثر بوده و به تکالیف خود در طول دهه های گذشته عمل نکرده اند. مهم آن است که تغییر نیافتن این سیما در دولتی که شعار اصلی آن عدالت طلبی است مسوولیت متولیان را سنگین تر می کند. نجات مردم محروم منطقه جنوب کرمان به معجزه نیاز ندارد، برنامه لازم دارد.

نسترن کیان نوش
مشاور رئیس سازمان بهزیستی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

روستاهای هدف گردشگری در فارس

روستاهای هدف گردشگری در فارس
● باغ جهان نما
باغ جهان نما از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در ضلع شمالی چهار راه حافظیه و در ضلع شرقی خیابان حافظ واقع شده است و مساحت آن بیش از ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این باغ در دوره های حکومتی آل مظفر و آل اینجو و تا زمان صفویه بسیار سرسبز و آباد بوده و جهانگردانی چون تاورنیه، شاردن، جان ملکم و ادوارد براون در سفرنامه های خود از آن نام برده اند. همچنین زرکوب شیرازی در شیرازنامه، محمدهاشم آصف رستم الحکما در رستم التواریخ، مهدی قلی خان هدایت در خاطرات و خطرات، فرصت الدوله شیرازی در آثار عجم و میرزا حسن فسایی در فارسنامه ناصری در ذکر زیبایی و آبادی این باغ از دوران آل اینجو تاکنون مطالبی نگاشته اند. پس از پایان حکومت افشاریان و تا زمان تشکیل حکومت زندیه، بر اثر کشمکش های داخلی، این باغ صدمات زیادی دید.
تا این که در سال ۱۱۸۵ ه. ق کریم خان زند دستور مرمت و تجدید بنای آن باغ را داد. پس از آن درون باغ عمارتی هشت ضلعی با نمای آجری همانند عمارت کلاه فرنگی باغ نظر (موزه پارس) ساخته شد و در چهار گوشه آن چهار شاه نشین با اتاق های دو طبقه بنا گردید. شاه نشین اصلی دارای سقفی مرتفع با مقرنس کاری ساده گچی است. در وسط عمارت هشت گوشه باغ نیز حوضی هشت گوشه از سنگ مرمر یکپارچه ساختند که در وسط آن فواره ای سنگی وجود دارد. در شرق و غرب ساختمان نیز دو حوض با فواره های سنگی در مقابل شاه نشین آن قرار دارد. دو خیابان طویل با جهت شمالی- جنوبی و شرقی- غربی در باغ ساخته شده که اطراف آن را درختان کاج و سرو کاشته اند. دو ورودی پلکان دارد در بخش های شمال شرقی و جنوب شرقی راه ارتباطی اصلی باغ به ساختمان را میسر می سازد. در سمت راست ورودی شمال شرقی راه پله ای پیچیده با خیز زیاد وجود دارد که به طبقه دوم و پشت بام متصل می شود. در دوره قاجاریه نیز این باغ یکی از باغ های آباد و پرشکوه محسوب می شد و محلی برای پذیرایی میهمان حکومتی بود. این باغ دارای چهار در بزرگ است که سه تای آن بر روی محورهای اصلی قرار دارند.
این سه در مستقیما دسترسی به کوشک میانی باغ را که در مرکز آن باغ قرار دارد، فراهم کردهف فرد را به درون باغ هدایت می کند. باغ مربع گونه است و عمارت هشت وجهی دوران زندیه در مرکز آن قرار دارد. دو محور عمود بر این بنا، باغ را به «چهار باغ» تقسیم کرده است. باغ جهان نما در سال ۱۳۸۱ پس از تصویب شورای توسعه فرهنگی استان فارس توسط سازمان مسکن و شهرسازی تملک شد و جهت احیا و نیز ایجاد باغ موزه ادبیات ایران و اتصال به مجموعه حافظیه در اختیار شهرداری شیراز قرار گرفت. فاز اول احیا و مرمت این باغ در ۲۰ مهرماه ۱۳۸۳ همزمان با یادروز حافظ به بهره برداری رسید و احیای مجموعه کامل ساختمانهای جنوبی و نیز ساختمان کلاه فرنگی و محوطه های آن ادامه دارد. این باغ در تاریخ ۲/۸/۱۳۵۱ با شماره ۹۲۸ د فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
● خانه زینت الملوک
بخشی از بنای زیبای تاریخی- فرهنگی خانه زینت الملوک شیراز پس از مرمت و بازسازی تبدیل به چایخانه سنتی می گردد.
در محله قدیمی بالاکفد شیراز که امروزه خیابان لطفعلی خان زند از آن می گذرد، در ضلع غربی نارنجستان قوام عمارتی زیبا بنا گردیده که متعلق به خاندان قوام بوده و به خانه ی زینت الملوک معروف است. این عمارت باشکوه به فاصله ی یک کوچه از نارنجستان قرار دارد و به وسیله یک راه زیرزمینی بدانجا مرتبط بوده است. این خانه که در واقع اندرونی قوام محسوب می شده از آثار دوره ی قاجار می باشد و ساخت آن در سال ۱۲۹۰ ه. ق توسط علی محمدخان قوام الملک دوم نوه ی حاج ابراهیم خان کلانتر آغاز گردید و در سال ۱۳۰۲ ه. ق به وسیله محمدرضا خان قوام الملک سوم به پایان رسید.
در ورودی بنا به طرز زیبایی معرق کاری شده و پس از گذر از یک هشتی با منظره ی مصفای حیاط روبرو می شویم که دارای یک باغچه ی زیبا و دو حوض می باشد، حوض بزرگ آن از شش قطعه سنگ یکپارچه تشکیل شده و کاشی های حوض کوچکتر دارای نقوش خورشید و فرشته می باشد.
این بنا دارای بیش از ۲۰ اتاق است یا گچ بری، آئینه کاری و نقاشیهای زیبا؛ در طبقه اول، اتاقها به یکدیگر راه دارند به گونه ای که بدون ورود به حیاط می توان از جنوبی ترین اتاق تا شمالی ترین آنها را پیمود؛ کاشیهای کف اتاق ها دارای نقوشی هستند که در مجموع طرح فرشی زیبا را به وجود آورده است.
در ضلع غربی، تالار اصلی ساختمان با آئینه کاری و نقاشی های زیبا بنا گردیده، در بخش هایی از آن و همچنین بخش هایی از اتاقها تصاویر زنان و کودکان اروپایی مشاهده می شود که گویایی تاثیرپذیری معماری قاجاری از معماری هند و اروپایی است. سرتاسر قسمت زیرین این خانه را یک زیرزمین بزرگ فرا گرفته که به وسیله ۴ راه پله به صحن حیاط راه می یابد؛ یک بخش از آن که به شکل زیبایی آجرکاری شده، در گذشته به عنوان اسلحه خانه و بخش دیگری که اتاقهای متعددی را داراست به عنوان محل نگهداری غذا مورد استفاده بوه و همچنین بخش میانی آن جایگاهی است جهت استراحت در فصل تابستان.
از سال ۱۳۷۳ این بنا در اختیار بنیاد فارس شناسی قرار گرفت که با همکاری سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی آن آغاز گردید، بخشی از زیرزمین آن در سال ۱۳۷۴ تبدیل به «نگارخانه ی فارس» شد که محلی برای عرضه ی آثار هنری هنرمندان این مرز و بوم می باشد و بخش دیگر آن نیز در آینده ای نزدیک پس از بازسازی کامل تبدیل به چایخانه سنتی خواهد شد تا پذیرایی میهمانان توریستی داخلی و خارجی باشد.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی