جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

جمهوری آذربایجان‌، دومین کشور تولیدکننده تاریخ نفت جهان‌


جمهوری آذربایجان‌، دومین کشور تولیدکننده تاریخ نفت جهان‌
● مشخصات‌
▪ رییس جمهور: حیدر علی‌اف‌
▪ تاریخ استقلال‌: ۳۰ آگوست ۱۹۹۱ (از اتحاد جماهیر شوروی‌)
▪ جمعیت‌: حدود ۸ میلیون تن‌
▪ موقعیت‌: جنوب غربی آسیا بین دریای خزر، ایران و روسیه‌
▪ وسعت‌: ۳۳.۴ هزار مایل مربع‌
▪ پایتخت‌: باکو
▪ زبان‌: ۸۹ درصد آذری‌، ۳ درصد روسی و ۲ درصد ارمنی‌
▪ گروه‌های قومی‌: ۹۰ درصد آذری‌، ۳.۲ درصد داغستانی‌، ۲.۵ درصد روسی و ۲ درصد ارمنی‌
▪ مذهب‌: ۹۳.۵ درصد مسلمان‌، ۲.۵ درصد ارتدکس روسی‌، ۲.۳ درصد ارتدکس ارمنی‌
▪ تولید ناخالص داخلی (برآورد سال ۲۰۰۱): ۵.۲ میلیارد دلار
▪ طرف‌های عمده تجاری‌: ترکیه‌، روسیه‌، گرجستان‌، ایتالیا، ایران‌، اوکراین و امارات متحد عربی‌
▪ صادرات عمده‌: نفت‌وگاز (۷۰ درصد)، ماشین‌آلات‌، پنبه و محصولات غذایی‌
▪ واردات عمده‌: ماشین‌آلات‌، محصولات غذایی و مواد شیمیایی‌
▪ ذخایر نفت‌: ۱۲.۵-۳.۶ میلیارد بشکه‌
▪ تولید نفت‌: ۲۹۴ هزار بشکه در روز
▪ ظرفیت پالایشگاه‌: ۴۳۰ هزار بشکه در روز
▪ ذخایر گاز طبیعی‌: ۱۱ تریلیون فوت‌مکعب‌
▪ تولید گاز طبیعی‌: ۲۱۲ میلیارد فوت‌مکعب‌
● چشم‌انداز عمومی‌
آذربایجان قدیمی‌ترین تولیدکننده نفت در این منطقه از جهان است‌. تولید نفت در این کشور از سال‌۱۸۷۰ آغاز شد و تا پیش از آغاز قرن بیستم‌، این کشور پس از امریکا، دومین تولیدکننده نفت جهان بود.در آن ایام‌، روچیلدها و نوبل‌ها بر سر دستیابی به ثروت عظیم نفت رقابت شدیدی داشتند. ساموئلسن نیز با اتکا به قرارداد بلندمدت خرید نفت این کشور، توانست با اختراع و ساخت کشتی‌های نفتکش‌،شیوه‌ای تازه برای انتقال ارزان و ساده نفت ابداع نماید و از این طریق بخش قابل ملاحظه‌ای از بازار نفت‌را از انحصار شرکت امریکایی استات‌اویل خارج کند.
با گسترش و رونق صنعت نفت در منطقه و جهان‌، سهم این کشور از بازار نفت جهان به‌شدت کاهش یافت‌. بیشترین تولید نفت این کشور، در خلال جنگ جهانی دوم و به‌میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود.پس از جنگ دوم جهانی تولید این کشور به‌شدت کاهش یافت‌.
تولید نفت آذربایجان‌، پس از کسب استقلال در سال ۱۹۹۹، حدود ۱۸۰ هزار بشکه در روز بود. دراین دوران این کشور با مشکلات اقتصادی شدیدی دست به گریبان بود. تولید ناخالص داخلی در برهه‌۹۵-۱۹۹۰ بیش از ۶۰ درصد کاهش داشت‌. مشکلات ناشی از مناقشه با ارمنستان بر سر حاکمیت برنارگو- قره‌باغ نیز بر بی‌ثباتی اوضاع اقتصادی و سیاسی این کشور دامن می‌زد. در ۱۸ ژوئن سال ۱۹۹۳«حیدر علی‌اف‌» با کودتایی بدون خونریزی قدرت را به‌دست گرفت و با رایزنی‌های گسترده با دولت وشرکت‌های خارجی توانست بر اوضاع مسلط شود و برنامه‌های توسعه‌ای خود را به‌اجرا درآورد. وی دراکتبر سال ۱۹۹۸ برای یک دوره ۵ ساله به ریاست جمهوری آذربایجان برگزیده شد.
● صنعت نفت‌
آذربایجان با دراختیارداشتن حدود ۷.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت‌خام‌، مقام شانزدهم جهان را دراختیار دارد. بسیاری از تجهیزات صنعت نفت این کشور در دوران شوروی سابق ساخته شده است‌.نامرغوب و فرسوده‌بودن این تجهیزاات ازجمله عواملی است که ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر در این‌بخش را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.
به‌رغم تلاش‌های فراوان‌، طی سال‌های ۱۹۹۷-۱۹۹۱ همواره از تولید نفت این کشور کاسته شده‌است‌.
در سال ۱۹۹۸ با به‌بارنشستن طرح‌های توسعه میادین نفتی‌، میزان تولید نفت‌، روند صعودی به خودگرفت و در سال ۲۰۰۰ به حدود ۲۸۳ هزار بشکه رسید. تولید متوسط روزانه نفت در سال ۲۰۰۱ حدود۲۹۴ هزار بشکه برآورد می‌شود.
بخش عمده‌ای از این نفت از میدان دریایی «گونشلی‌» واقع در ۹۰ کیلومتری بندر آذری‌، تولیدمی‌شود. در آغاز قرن ۲۱، آذربایجان امید دارد که سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام‌گرفته بتواند به یک‌صادرکننده عمده نفت تبدیل شود. دولتمردان این کشور امیدوارند که تا سال ۲۰۱۰ بالغ بر یک ‌میلیون‌بشکه در روز صادرات نفت داشته باشد.
در سال ۱۹۹۴ بزرگ‌ترین قرارداد این کشور که به قرارداد «قرن‌» مشهور شد، با یک کنسرسیوم‌بین‌المللی متشکل از شرکت‌های «بی‌پی آموکو»، «اکسان‌»، «پونوکال‌»، «دلتا-نیمیر»، «ترکیش پترولیوم‌»،«اینوچو»، «رامکو»، «لوک‌اویل‌» و «پنزویل‌» به امضا رسید. این قرارداد از نوع «مشارکت در تولید» بود که‌مدت اعتبار آن ۳۰ سال‌، ارزش آن ۸ میلیارد دلار و موضوع آن توسعه میادین خشکی و دریایی باذخایری بالغ بر ۳.۵ میلیارد بشکه بوده است‌. مجلس آذربایجان تاکنون برای توسعه ۱۸ میدان خشکی‌و دریایی‌، ازجمله میادین آذری‌، چراغ و گونشلی‌، در چارچوب این قرارداد مجوز صادر کرده است‌.
در سال ۱۹۹۷ بخشی از فعالیت‌ها و عملیات توسعه در چارچوب این قرارداد به بهره‌برداری رسید ودر سال ۲۰۰۱ تولید روزانه از ۳ میدان آذری‌، چراغ و گونشلی به حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز رسید.درامد ناشی از توسعه این میادین تاکنون بالغ بر ۳.۵ میلیارد دلار براورد می‌شود. انتظار می‌رود که تا سال‌۲۰۰۴ تولید از این ۳ میدان به ۴۰ هزار بشکه در روز برسد. البته شرکت‌های سرمایه‌گذار در مورد افزایشمیزان تولید به نتیجه واحدی نرسیده‌اند. چراکه تا مشخص‌نشدن مسیر صادراتی‌، افزایش بیش از حدتولید، ثمر چندانی برای آن‌ها نخواهد داشت‌، لذا تا قطعی‌شدن تصمیم برای احداث خط لوله صادراتنفت نمی‌توان به برنامه‌های افزایش تولید، امیدوار بود.
مسایل ناشی از نبود رژیم حقوقی مشخص برای دریای خزر، عامل دیگری است که برنامه‌های‌توسعه میادین نفت در این کشور را خطرپذیر کرده است‌. کشورهای حاشیه بحر خرز، به‌ویژه ایران وترکمنستان‌، معتقدند که آذربایجان در برنامه‌های خود برای توسعه میادین نفت‌وگاز در بستر بحر خزر، پارا از چارچوب قانونی پذیرفته‌شده فراتر گذاشته است و همواره با این کشور بر سر این موضوع مناقشهدارند.
● پالایش نفت‌
آذربایجان دو پالایشگاه نفت‌خام در اختیار دارد که هر دو در باکو، پایتخت این کشور، احداث شده‌است‌.
پالایشگاه «آذنفتیاق‌» (Azneftyag )با ظرفیت پالایش ۲۳۰ هزار بشکه نفت‌خام در روز و پالایشگاه‌«آذنفتیاناجاق‌» (Azneftyanajag) با ظرفیت حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز که در سال ۲۰۰۰ به ظرفیت‌آن ۲۸۰ هزار بشکه افزایش یافت‌.
هر دو پالایشگاه برای تولید بهینه‌، نیازمند توسعه و نوسازی است‌. آذربایجان هزینه نوسازی این دوپالایشگاه را ۶۰۰ میلیون دلار براورد می‌کند. یک شرکت امریکایی دو مطالعه امکان‌سنجی برای توسعه‌این پالایشگاه‌ها انجام داده است که هزینه نوسازی و روزآمدی فرایند عملیات در آن‌ها در مجموع ۹۰۰میلیون دلار براورد شده است‌.
در سال ۲۰۰۰ میزان صادرات نفت این کشور حدود ۱۵۵ هزار بشکه در روز بود. صادرات نفت ازطریق دو خط لوله موجود صورت می‌گیرد. نفت این کشور از طریق خط لوله باکو-نورووسیسک به‌روسیه و دریای سیاه و از طریق خط لوله باکو-ساپسا به بندر «گرجیا»، در دریای سیاه منتقل می‌شود. این‌خط لوله‌، عمدتاً برای صدور نفت تولیدشده توسط کنسرسیوم AIDC از میادین آذری‌، چراغ و گونشلی‌استفاده می‌شود.
فراورده‌های نفتی نیز عمدتاً از طریق خطوط راه‌آهن به بنادر صادراتی گرجستان به دریای سیاه حمل‌می‌شود.
احداث یک خط لوله مناسب برای صدور نفت‌، یکی از دغدغه‌های اصلی آذربایجان است‌. مشکل‌آذربایجان این است که منافع اقتصادی شرکت‌های نفتی سرمایه‌گذار با منافع سیاسی دولت‌های با نفوذدر تعارض جدی قرار گرفته است‌. کارشناسان‌، انتقال نفت از مسیر ایران را اقتصادی‌ترین و به‌صرفه‌ترین‌مسیر می‌دانند اما دولت امریکا در تلاش است که مانع از احداث خط لوله از مسیرهای ایران و روسیه‌شود. این امر باعث شده است که تاکنون در عمل‌، اقدام موثری برای احداث خط لوله صادرات نفت‌صورت نگیرد.
● گاز طبیعی‌
آذربایجان حدود ۱۱ تریلیون فوت‌مکعب ذخایر گاز طبیعی در اختیار دارد. طی سالیان متمادی این‌کشور با تمرکز بر توسعه صنعت نفت‌، از ذخایر گاز طبیعی خود چنان‌که باید و شاید استفاده نکرده وبرای رفع نیازهای داخلی خود از کشورهای روسیه‌، ترکمنستان و ایران‌، گاز طبیعی دریافت می‌کند.
به علت نبود امکانات و تجهیزات مورد نیاز، مقدار زیادی از گازهای همراه نفت سوزانده می‌شود.طی سال‌های اخیر این کشور تلاش کرده است که با گازسوزکردن نیروگاه‌های برق‌، سهم گاز طبیعی را درسبد مصرف انرژی خود تغییر دهد و با صدور نفت درامد بیشتری کسب کند.
این کشور به موازات انعقاد قرارداد با روسیه برای واردکردن گاز طبیعی -به‌منظور رفع نیازهای‌فوری‌- با ترکیه نیز قراردادی برای صدور گاز طبیعی به امضا رسانده است‌.
کشف ذخایر میدان «شاه‌دنیز» در سال ۱۹۹۹، تمایل این کشور را برای صدور گاز طبیعی به‌شدت‌افزایش داد. آذربایجان در نظر دارد که تا سال ۲۰۱۰ تولید گاز طبیعی خود را به یک‌تریلیون فوت‌مکعب‌در سال افزایش دهد.
در ۱۲ مارس ۲۰۰۱ آذربایجان اولین قرارداد صدور گاز طبیعی به ترکیه را منعقد کرد. براساس این‌قرارداد این کشور به‌مدت ۱۵ سال گاز طبیعی به ترکیه صادر خواهد کرد. صادرات گاز طبیعی از سال‌۲۰۰۴ با میزان ۸۹ میلیارد مترمکعب آغاز می‌شود و به‌تدریج در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به‌ترتیب به‌۱۷۷ و ۲۳۳ میلیارد مترمکعب افزایش و تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه می‌یابد.
برای صدور این میزان گاز طبیعی‌، احداث خط لوله‌ای از میدان شاه‌دنیز به کشور ترکیه ضروری است‌که هزینه آن یک میلیارد دلار براورد می‌شود.


منبع : نشریه مشعل

مطالب مرتبط

گلوگاهی برای از نفس انداختن انرژی

گلوگاهی برای از نفس انداختن انرژی
هفته نامه "پترولیوم آرگوس" در سر مقاله تازه ترین شماره این نشریه اثرات بحران گرجستان را بر وضعیت انرژی در منطقه دریای خزر بررسی کرده است.
نشریه پترولیوم آرگوس می نویسد: جنگ سرد از سرگرفته شده است. بحران در گرجستان روابط میان آمریکا و روسیه را به سطوح جدیدی کاهش داده و محدودیت های نفوذ واشنگتن را در منطقه ققفقاز آشکار ساخته است.
بحران گرجستان همچنین نشانگر محدودیت های سیاست انرژی غرب در منطقه قفقاز و گویای چالشی است که گوناگون سازی و تضمین امنیت عرضه نفت و گاز با آن رو به رو است. کشمکش روسیه و گرجستان همچنین شرکت های نفتی را که در پروژه های انرژی حوزه دریای خزر فعالند، مجبور خواهد کرد استراتژی های سرمایه گذاری را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند؛ همچنانکه تصورات مربوط به مسیرهای صدور انرژی به چالش کشیده شده اند.
سیاست آمریکا در حوزه دریای خزر پیوسته از ایده ایجاد یک دالان انتقال انرژی از شرق به غرب حمایت می کرده است تا بدان وسیله انرژی منطقه دریای خزر و آسیای مرکزی با عبور از قفقاز- بدون این که از روسیه و یا ایران عبور کند - به بازارهای مصرف برسد. خط لوله باکو – تفلیس – جیحان (بی تی سی) پایه و اساس چنین سیاستی است. خط لوله گاز باکو – تفلیس – ارزروم (بی تی ای) جزء مهم دیگری از این سیاست است.
از آنجا که گاز ناحیه خزر می تواند منابع مورد نیاز خط لوله گاز نابوکو را تامین کند، اروپا برای خط لوله گاز باکو – تفلیس – ارزروم اهمیت بیشتری قائل است. از نظر غرب اهمیت این خط لوله در آن است که می تواند گاز کشورهای آسیای مرکزی را، بدون آن که از روسیه عبور کند، به اروپا انتقال دهد.
آغاز به کار خط لوله نفت باکو – تفلیس – جیحان در سال ۲۰۰۶ برای واشنگتن پیروزی بزرگی بود، زیرا بر خلاف اعضای کنسرسیوم "ای آی او سی" که تحت رهبری شرکت بی پی، علاقمند به استفاده از ترکیبی از راه ها، شامل ترانزیت نفت و گاز منطقه از طریق ایران و روسیه بودند، صرفا بر دالان شرق – غرب تاکید داشت.
اما هدف از ایجاد دالان شرق – غرب تنها منزوی کردن ایران و محدود کردن نقش روسیه به عنوان یک کشور ترانزیت نبود. احداث خط لوله باکو - تفلیس - جیحان همچنین به معنای وارد ساختن جمهوری آذربایجان و گرجستان به مدار کشورهای غربی و حفظ آنان در این مدار بود. زیرا آمریکا به عنوان بخشی از استراتژی خود در دوران پس از جنگ سرد قصد داشت در منطقه نفوذ شوروی جای پایی بیابد.
واشنگتن به شدت خود را در گرجستان در گیر ساخت و بویژه کوشید نیروهای این کشور را آموزش دهد، آنان را تجهیز کند و از جاه طلبی های این کشور برای پیوستن به ناتو حمایت کند. این حمایت ها ممکن است میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان را که در آمریکا تحصیل کرده است، تشویق کرده باشد بکوشد با استفاده از زور اوستیای جنوبی را تحت کنترل در آورد.
تلاش های واشنگتن برای گسترش حوزه نفود خود در منطقه قفقاز و سایر جمهوری های شوروی سابق، مانند اوکراین، مسکو را بسیار عصبانی کرده است. روسیه پیش از این در مورد گسترش ناتو به نحوی که کشورهای شوروی سابق را در اروپای شرقی و مرکزی و یا دریای بالتیک در برگیرد، هشدار داده بود. اما مسکو در مقابل کوشیده بود با حمایت از اوستای جنوبی و آبخازیا که حکم آتش زیر خاکستر را دارند و از اوایل دهه ۱۹۹۰ با حمایت روسیه به گونه ای موثر مستقل از گرجستان می زیند، نفوذ خود را در منطقه حفظ کند.
واکنش روسیه به اقدام های گرجستان، گویای اراده آن کشور برای محدود کردن پیشروی غرب به سوی حیاط خلوت خود است. واشنگتن نیز بر حق خود برای تداوم چنین نقشی اصرار دارد و از روسیه می خواهد امکان دسترسی به گرجستان را به منظور ارائه کمک های انساندوستانه و پزشکی فراهم کند.
واشنگتن همچنین به روسیه هشدار داده است که اگر مفاد آتش بس را رعایت نکند، با تحریم های بین المللی روبه رو خواهد شد.
بسیاری در غرب بیم آن دارند که هدف نهایی روسیه اشغال گرجستان و به دست گرفتن کنترل و یا حداقل ایجاد مانع در برابر راه های عرضه انرژی از طریق این کشور باشد. اما بهانه قرار دادن کشمکش اوستای جنوبی برای انجام اقدام های بیشتر علیه گرجستان، برای روسیه استراتژی خطرناکی خواهد بود. این خطر وجود دارد که روسیه با جنگ چریکی رو به رو شود و و روابط آن کشور با غرب، که بهبود آن ده ها سال طول خواهد کشید، بدتر شود.
ادامه حضور روسیه در گرجستان برای همسایگان این کشور در حوز ه دریای خزر که دارای منابع غنی نفت و گازند –جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان - پیام ناخوشایندی را ارسال خواهد کرد. این کشورها در شرایطی که روسیه در نتیجه کسب درآمدهای قابل ملاحظه از قیمت های بالای انرژی به موقعیت مناسبی دست یافته است، روابط مبتنی بر احترام با مسکو را حفظ کرده اند. سایه های بازگشت به امپریالیسم روسی ممکن است کشورهای تولید کننده انرژی را به فکر برقراری روابط مستحکم تر، اگر نه آمریکا، اما با چین بیاندازد.
برای سرمایه گذاران غربی حتی اگر آرامش نسبی به منطقه باز گردد، تهدید از سرگیری کشمکش دورنماهای توسعه خط لوله نفت باکو – تفلیس – جیحان و خط لوله گاز باکو – تفلیس – ارزروم را تیره و تار کرده است.
چنین وضعیتی دورنماهای شکننده تضمین امنیت استفاده از گاز ترکمستان و قزاقستان را برای خط لوله نابوکو بیش از پیش تحلیل خواهد بود. اصرار واشنگتن بر صدور انرژی منطقه خزر از طریق گرجستان، با توجه به بی ثبات بودن این کشور، همواره استراتژی خطرناکی بوده است. در فضای پر تنش امروزی منطقه، دالان شرق – غرب برای انتقال انرژی، بیشتر به نقطه ای برای فشردن گلوی انرژی شباهت دارد.

وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.