یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

اقتصاد جهان در شرف بحران


اقتصاد جهان در شرف بحران
ورشکستگی بانک‌ها که از بحران بازار اعتباری آمریکا شروع شده است، نگرانی‌های فراوانی را به وجود آورده است. بدتر آن که صندوق بین‌المللی پول IMF(‌) پیش‌بینی می‌کند، اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال ۲۰۰۸، با چالش جدیدی روبه‌رو شود.
بحران مالی - بانکی اخیر ایالات متحد آمریکا که از سال ۱۹۲۹‌ تاکنون بی‌سابقه بوده، منجر به وقوع پیامدهای منفی فراوانی در بازارهای مالی این کشور گردیده و به سرعت به سایر کشورها در حال سرایت است. در این راستا، می‌توان به ورشکستگی مؤسسه مالی لیمن و همچنین بزرگ‌ترین مؤسسه پس‌انداز و وام آمریکا، واشنگتن میوچوال، اشاره کرد. به گزارش واحد اطلاعات و اخبار ماهنامه <اقتصاد ایران>، علیرغم مصوبه‌ جدید کنگره آمریکا، این مسأله در آینده نزدیک بحرانی‌تر خواهد شد.
به علاوه، تورم شدید در نیمه دوم سال جاری، موجب کُندی رشد اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان شده و باعث خواهد شد، اقتصاد کشورهای در حال توسعه با چالش‌های بزرگی مواجه شوند. چشم‌انداز اقتصاد جهانی WEO(‌) که توسط مؤسسه IMF منتشر شده است، پیش‌بینی می‌کند رشد اقتصادی جهان که در سال گذشته برابر با ۵ درصد بود، در سال جاری به رقم ۱/۴ درصد و در سال آتی یعنی ۲۰۰۹، به رقم ۹/۳ درصد کاهش یابد. گرچه در اوایل سال ۲۰۰۸ رشد اقتصادی در ایالات متحد، منطقه اروپا و ژاپن اندکی بهتر از پیش‌بینی‌های WEO بود، ولی تورم شدید و عدم توانایی کشورها در کنترل این روند، نیمه دوم سال ۲۰۰۸ را به کابوسی برای این کشورها مبدل ساخته است. ژاپن که دارای پویاترین اقتصاد جهان است و همواره از رشد اقتصادی چشمگیری برخوردار بوده، در نخستین روزهای نیمه دوم سال ۲۰۰۸، با چالش‌های شدید اقتصادی روبه‌رو شده و پیش‌بینی می‌شود در تأمین سوخت مورد نیازش، اختلال جدّی به وجود بیاید.
پیشرفت و ترقی کشورهای در حال توسعه نیز تحت تأثیر موج جدید تورم جهانی خواهد بود. پیش‌بینی می‌گردد، رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه که در سال ۲۰۰۷ برابر با ۸ درصد بوده است، در پایان سال ۲۰۰۸ به رقم ۷ درصد کاهش یابد. رشد اقتصادی چین نیز که در سال ۲۰۰۷ برابر با ۱۲ درصد اعلام شده بود، به طور یقین با مشکل تورم روبه‌رو خواهد شد و به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی چین در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ حدود ۱۰ درصد باشد. البته اگر بازار سوخت و انرژی، بیش از این بحرانی و متشنج نشود. تورم و گرانی بسیاری از محصولات تجاری به دلیل افزایش بهای انرژی، موجب کاهش تقاضا در بازارهای جهانی، به خصوص در بازار کشورهای توسعه یافته گردیده و ادامه روند رو‌به‌رشد تورم جهانی، موجب ناامیدی کارشناسان از رشد قابل توجه اقتصاد جهانی در سال‌های آتی شده است.
در حالی که پیش‌بینی مؤسسه‌های بین‌المللی بررسی کننده اقتصاد و تجارت جهانی همچون IMF، حاکی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال‌های آتی است، بحران بازار جهانی سوخت و انرژی همچنان ادامه دارد و هر روز قیمت سوخت و در نتیجه قیمت محصولات و کالاهای تجاری بالاتر می‌رود. این روند سریع افزایش تورم، موجب ایجاد چالش‌های مالی جدّی در اقتصاد جهانی، به خصوص در کشورهای در حال توسعه شده است. اما در کشورهای توسعه یافته، فشار بالای تورم به طور یکنواخت، با کاهش تقاضا و افزایش تدریجی و نامحسوس قیمت‌ها کنترل می‌شود و گاهی دولت‌ها با ایجاد ثبات در قیمت‌ها و انتقال بار مالی به کشورهای در حال توسعه و کشورهای مصرف‌کننده محصولاتشان، قدری از شدت تأثیر منفی تورم می‌کاهند.
پیش‌بینی می‌شود، موج تورم در سال آتی فراتر از ظرفیت چنین راهکارهایی باشد و ممکن است کشورهای توسعه یافته نیز، دیگر نتوانند فشار تورم را به طور مصنوعی مهار کنند.
در کشورهای در حال توسعه، تبعات منفی تورم خیلی سریع‌تر و عمیق‌تر خود را نشان می‌دهد. بسیاری از این کشورها، مصرف‌کنندگان بزرگ محصولات کشورهای توسعه یافته هستند و بدون واردات از کشورهای توسعه یافته، نمی‌توانند نیازهای اساسی بخش صنعت، نظامی و بسیاری دیگر از نیازهای خود را تأمین کنند. ‌افزایش بهای سوخت و انرژی، افزایش هزینه‌های ثابت تولید و افزایش حقوق کارکنان، نوعی تورم موضعی را در بخش تولید ایجاد می‌کند.
کشورهای توسعه یافته برای نجات از تبعات ویرانگر این تورم، به جای افزایش یکنواخت قیمت محصولات و افزایش درآمدهای داخلی، تنها درآمدهای خارجی را افزایش می‌دهند و بار مازاد تورم را بر دوش کشورهای در حال توسعه می‌اندازند. به این ترتیب، محصولات صادراتی به کشورهای در حال توسعه به طور غیرمنطقی و ناهمگون، افزایش قیمت یافته و موجب بروز مشکلات بیشتر در این کشورها می‌شود. بنابراین، چالش اقتصادی، خیلی زودتر و جدّی‌تر، گریبان کشورهای در حال توسعه را خواهد گرفت و رشد اقتصادی این کشورها با کاهش ناگهانی روبه‌رو خواهد شد. قیمت‌های بالای سوخت و محصولات غذایی، موجب نگرانی کشورهای در حال توسعه شده است و این نگرانی‌ها در کشورهای مصرف‌کننده سوخت، عمق بیشتری دارد.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، کاهش تقاضا و مصرف، ظرفیت بسیار بالایی در جذب تبعات منفی تورم دارد و از این طریق، می‌توان تورم حاکم را به نسبت قابل توجهی مهار کرد. این راهکار در کشورهای توسعه یافته، ظرفیت مهار اثرات منفی تورم را به همراه دارد. حال پرسش این است: افزایش تورم تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا ظرفیت جذب‌کننده کاهش تقاضا و مصرف همچنان قادر به کنترل و مهار تورم خواهد بود؟ ‌ ‌
گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی IMF، بیان می‌کند: بسیاری از کشورهای در حال توسعه، با تجدیدنظر در برنامه‌های مالی و اعتباری خود، سعی در مهار مصنوعی و مجازی تورم جهانی دارند که کاهش رشد اقتصادی، یکی از این راهکارها است. اعمال قانون‌های مالی و اعتباری شدیدتر و افزایش درآمدهای مالیاتی از دیگر روش‌های کنترل تورم است که در کشورهای در حال توسعه به کار می‌رود. در حالی که ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های کلان کشور و بازنگری در نظام مدیریتی، از راهکارهای اصولی مهار تورم است که هرگز مورد توجه و علاقه این دولت‌ها نمی‌باشد.
در این مقطع در کشورهای توسعه یافته، اعمال قانون‌های مالی و اعتباری و افزایش درآمدهای مالیاتی، چندان مورد توجه نبوده و افزایش درآمدهای فردی مورد توجه قرار دارد و با وجود کاهش تدریجی رشد اقتصادی، کسی علاقه‌مند به اعمال فشار به مصرف‌کنندگان داخلی و مهار تورم از طریق افزایش درآمدهای داخلی نمی‌باشد‌‌چراکه قدرت خرید به طور منظم روبه‌کاهش است و همین موضوع، کاهش تدریجی تقاضا و مصرف را به همراه دارد. از آنجایی که این کاهش، در کشورهای توسعه یافته ظرفیت بالایی در جذب اثر تورم دارد، پیش‌بینی می‌شود کاهش رشد اقتصادی در این کشورها به کُندی صورت پذیرد.


منبع : ماهنامه اقتصاد ایران

مطالب مرتبط

نقش یهودیان در بحران مالی دنیا

نقش یهودیان در بحران مالی دنیا
در یک نظرسنجی که اخیرا به وسیله «مجمع ضد افترا» ADL انجام شده نتایج بدست آمده اشاره به این دارد که رفتارهای یهودی‌ستیزی در ۷ کشور اروپایی به دلیل اثرات بحران مالی و حمله نظامی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها افزایش یافته است.
ADL، که یک موسسه آمریکایی ـ یهودی است، از ۳۵۰۰ نفر واجد شرایط در ۷ کشور اروپایی و از هر کشور ۵۰۰ نفر و در فاصله زمانی ۱ دسامبر ۲۰۰۸ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۰۹ این نظرسنجی را انجام داده است. این کشورها عبارتند از اتریش، فرانسه، انگلیس، مجارستان، لهستان، اسپانیا و آلمان.
بر این اساس، بیش از ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعتقاد دارند که یهودی‌ها قدرت بیش از حدی را در تجارت جهانی دارا هستند. همچنین ۳۱ درصد افراد بالغی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند یهودی‌ها را به دست داشتن در بحران مالی متهم می‌کنند. تقریبا بیش از نیمی از جواب‌دهندگان به این نظرسنجی، بر این باورند که یهودی‌های کشورشان، بیشتر از کشور خودشان به اسرائیل وفادارند.
این نظرسنجی تایید می‌کند که یهودی‌ستیزی هنوز در اذهان خیلی از اروپایی‌ها زنده است. «ابه فوکسمن» مدیر بین‌المللی مجمع ضد افترا می‌گوید: به دنبال ادامه‌دار بودن بحران مالی جهانی، اعتقاد شدید به تاثیر بیش از حد یهودیان در تجارت جهانی و مال در دنیا این موضوع آزار دهنده، نگران‌کننده و خطرناک شده است.
در اواخر سال گذشته میلادی مجمع گزارش داد که به علت بحران مالی در آمریکا، سمت‌ها و شغل‌های یهودی ستیزی افزایش قابل توجهی در مجامع ضد یهودی داشته است.
طعنه‌ها و سرزنش‌ها بر ضد یهودیان در میان عموم مردم بالا رفته است، با این اتهام که یهودیان دولت را کنترل کرده و بیش از هرکس دیگری در نظام مالی امریکا نفوذ دارند و این نفوذ و سیطره در جهت تحقق اهداف سیستم جهانی یهودی قدم برمی‌دارد.
به قول ADL بازداشت «برنارد مدوف» سرمایه‌گذار مشهور یهودی، که مبلغ ۵۰ میلیارد دلار را از سرمایه‌گذاران کلاه‌برداری کرده بود نیز سبب شد که این گلایه‌ها و انتقادات بالا بگیرد. در جامعه آمریکا گفته می‌شود که هیچ فرد یا شرکتی غیر از یهودی‌ها نمی‌توانست کلاهبرداری با این حجم انجام دهد.
ADL می‌گوید: «پست و سمت‌های مهم و عالی که در اختیار یهودیان است باعث گمانه‌زنی‌های بد در رابطه با دزدی و اختلاس این افراد نیز شده است».
گزارش مجمع می‌افزاید: «در خیلی از وبلاگ‌ها نیز این حرف‌ها و حدیث‌ها در رابطه با دست داشتن یهودی‌ها در این بحران بالا گرفته و در سایت‌ها و چت‌روم‌ها نیز اوضاع همین گونه است».
و در پایان «مجمع ضد افترا» به این موضوع پرداخته که یهودیان همواره قربانی اول در همه بحران‌ها هستند و انگشت‌های اتهام به سوی آنها نشانه می‌رود، ولی این بار کلاه‌برداری مدوف و این موضوع که پشت خیلی از کلاهبرداری‌ها و اختلاس‌ها، مشاوران یهودی قرار دارند، توفانی سهمگین علیه یهودیت ایجاد کرده است. (۱)
شاید اگر این نظر سنجی در کشورهای اسلامی انجام می‌شد، نتایج آن مورد توجه قرار نمی‌گرفت زیرا اعتقاد مسلمانان بر این است که پشت هر توطئه‌ای جهانی، سازمان‌های یهودی ‌صهیونیستی قرار گرفته‌اند. اما این نظر سنجی در کشورهایی انجام شده که دولت‌های آن حامیان اصلی رژیم صهیون بوده و یهودیان در پیکره حکومتی آنان نفوذ بسیاری دارند. اما چرا اقشار مختلف مردم مسیحی، این چنین علیه یهودیان برآشقته‌اند.؟ چرا اروپائی‌ها یهودیان را در بحران مالی اخیر مقصر می‌دانند و تمام بدبختی‌های خود را به پای آنان می‌نویسند.؟ آیا این انتقادات ناشی از هیجانات «یهود ستیزی» است یا بر حسب پیشینه رفتار یهود در اروپا و آمریکا شکل گرفته است.؟
برای دست یافتن به پاسخ مستند و مستدل، بررسی تحرکاتِ پیدا و پنهان شبکه درهم تنیده یهود در سده‌های اخیر گریزناپذیر است. زیرا بدون توجه به سابقه قبلی این پرونده اقتصادی، امکان صدور کیفرخواست برای آن مسیر نمی‌باشد. پس باز می‌گردیم به قرن پیشین و دوره‌ای که «ورنر سومبارت» و «ماکس وبر» تحقیقات و مطالعات خود را با هم آغاز نمودند تا تاثیر شگرفی در تفکر سیاسی اقتصادی آلمان گذارند. معمولاً هر کدام از این دو، اولین کسی بود که آخرین کارهای آن دیگری را می‌دید. این هم‌کاری و هم‌فکری تا هنگامی ادامه یافت که این دو به دلایل اجتماعیِ تکوین سرمایه‌داری مدرن علاقمند شدند. وبر می‌اندیشید که حضور «پیورتین‌ها» در این عرصه بسیار موثر بوده و به همین دلیل در سال‌های ۱۹۰۴ و ۱۹۰۵م کتاب «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» را در توضیح نظریه خودش نوشت ، اما سومبارت معتقد بود این نقش را یهودیان بیش از پیوریتن‌ها به عهده داشته‌اند. «یهودیان و حیات اقتصادی مدرن» پاسخ سومبارت به وبر بود و شرح نظریه او در این خصوص که در سال ۱۹۱۱م در آلمان به چاپ رسید.
سومبارت در این کتاب از یهودیان به عنوان اصلی‌ترین چهره‌ها، که در تاسیس و فعالیت‌ «بازار سهام» نقش مهمی داشتند. نام برده و می‌نویسد: یهودیان بودند که به بازار سهام و معاملات آن جنبه ویژه‌ای بخشیدند و در واقع بنیان‌گذاران بورس یازی در آینده شدند و عملاً بورس بازی را رواج دادند. سهم آنان در رشد بازار بورس، تخصصی بود که در دلالی و نیز در تمهیدِ پیش فروش داشتند.
او ادامه می‌دهد: در اواخر سده هیجدهم میلادی این حقیقتی مورد قبول همگان بود که یهودیان پیشه بورس بازی و سهام را ابداع کرده بودند. نیکلاس مایز وان هالی در نیمه دوم سده هفدهم می‌گوید که یهودیان از اصلی‌ترین چهره‌های دارای سهام بودند. کمی بعد آنها را به عنوان سرمایه‌گذاران بزرگ شرکت هند شرقی هلند می‌بینیم. این را دوپینتو شهادت می‌دهد و در مورد نقش یهودیان در شرکت هند غربی نیز نامه مدیران شرکت خطاب به فرماندار آمستردام را داریم که از او می‌خواهد تا به یهودیان در مستعمرات این شرکت اجازه اقامت بدهد. چون آنها سرمایه‌گذاری‌های گزاف و چشمگیری در سهام این شرکت انجام داده‌اند.
همچنین گزارش مستندی در دست داریم که به احتمال زیاد توسط سفیر فرانسه در لاهه، به عنوان گزارش به دولت خود در سال ۱۶۹۸ نوشته شده که او در آن به صراحت خاطر نشان می‌کند که یهودیانِ حرفه بازارِ سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش و توسعه می‌دهند. در برجسته‌ترین بخش این گزارش آمده است: در هلند یهودیان قدرت قابل توجهی دارند و بر اساس پیش‌بینی‌ها قیمت سهام این بازار آن چنان متغیر است که در طی روز چندبار بالا و پایین و این دست و آن دست می‌شود و این دست به دست شدن‌ها را نباید تجارت سالم نامید. بلکه بهتر است آن را شرط‌بندی یا قمار خواند و یهودیانی که بر این نوع معاملات تسلط دارند، انواع و اقسام دوز و کلک را بلد هستند که در برخورد با آدم‌های عادی، هرچقدر هم که زرنگ باشند، سوار می‌کنند... دلالان و کارگزاران یهودی بازار سهام، در نوع خود در دنیا نظیر ندارند و از همه باهوش‌ترند و هر کدام انواع سهام و بورس شرکت‌های مختلف را در مقیاسی عظیم و خیره کننده در اختیار دارند.
سومبارت سپس بازار سهام کشورهای مختلف را بررسی نموده و میزان نفوذ اقتصادی یهودیان را در آن عرصه به چالش کشیده است. وی در خصوص بازار سهام لندن می‌نویسد: «سولومون دورمیدو در سال ۱۶۵۷ درخواست کرد تا به عنوان عضو هیات‌مدیره بازار سهام که یهودیان به طور رسمی به آن راه نداشتند، پذیرفته شود. ظاهراً قانونی که این ممنوعیت را (برای یهودیان) برقرار کرده بود، فراموش شده بود. به هرحال، در اواخر سده هفدهم میلادی بازار سهام انگلیس که از سال ۱۶۹۸ به این سو به عنوان راسته سهام مشهور شده بود، سرشار از یهودیان بود. تعداد آن‌ها چنان زیاد شده بود که گوشه خاصی از ساختمان بازار سهام به عنوان گذر یهودیان نامیده می‌شد و یکی از نویسندگان آن دوره نوشته است که بازار سهام لندن مملو از یهودیان است.
از معروفترین دلالان یهودی آن عصر مداینای ثروتمند است که بانک دار شخصی ژنرال مارلبرو بود و سالانه شش‌هزار پوند به او مقرری می‌داد و در عوض، تازه‌ترین اخبار جنگ، اول از همه به دست او می‌رسید. اولین پدران و بنیان‌گذاران بازار سهام، با تمام دوز و کلک‌های بالا و پایین بردن قیمت‌ها، ارسال گزارش‌های جعلی از جبهه‌های جنگ، ایجاد انواع حقه‌های مالی در پشت‌پرده و نظایر آن آشنا بودند و از آنها به بهترین وجهی به نفع خود استفاده می‌کردند.(۲)
مناشه لوپز از دیگر هم‌کیشان مداینای بود که او نیز بعد از پخش خبر جعلی مرگ ملکه و اضطراب و آشوبی که مدت کوتاهی سراسر انگلیس را در بر گرفت، پول هنگفتی از راه خرید تمامی سهام حکومتی که قیمت آنها در اثر انتشار این شایعه به شدت افت کرده بود، به جیب زد.»
پاریس شهر دیگری است که سومبارت به آن توجه نموده و می‌نویسد: «اگر هم در این شهر دلالی سهام و خرید و فروش آن انجام می‌گرفت، این امر مدیون یهودی‌ها بود.» او از خیابان کنکامپوا نام می‌برد که تعداد زیادی از یهودیان در آن زندگی می‌کردند و مرکز معاملات بازار سهام بود. وی اشاره می‌کند، کنکامپوا که بعدها به بدنامی شهره شد و شیادان و کلاه‌برداران فراوانی در آن پیدا می‌شدند با فردی به نام جان لاو در ارتباط بودند، که به احتمال زیاد یهودی بوده است.
در مورد برلین در آلمان هم می‌توان گفت که بازار سهام این شهر از بدو تاسیس، یک نهاد یهودی بوده است. از چهار رئیس بازار سهام، دونفرشان یهودی بودند و از مجموع بیست و سه مدیر بازار سهام، ده‌ نفرشان یهودی بودند. البته این ده نفر آشکارا یهودی بودند و به آن اعتراف داشتند، متاسفانه غیر ممکن است که بتوان دریافت چندتن از ایشان اجداد یهودی داشتند یا خودشان در ابتدا یهودی بودند و سپس تغییر دین داده بودند.
جالب است که اروپائیان قرن ۱۷ نیز مشابه فرزندان خود در قرن ۲۱ می‌اندیشیدند. سرپرستی اموال و املاک براندنبورگ در سال ۱۶۷۲م از این شکایت می‌کند که «یهودیان لقمه‌های نان را از گلوی سایر ساکنان این منطقه بیرون کشیده‌اند.»
در سال‌های ۱۷۱۲ و ۱۷۱۷ ساکنان شهر قدیمی ماگبورگ از پذیرش یهودیان در میان خود سرباز زدند و علت آن را چنین عنوان می‌کردند: «به این خاطر که رفاه شهر و موفقیت و کامیابی بازرگانان آن، به این نکته وابستگی دارد که نباید اجازه داد هیچ فرد یهودی در این‌جا وارد عرصه کسب و کار و تجارت شود.» ساواری نیز در کتاب خود می‌نویسد: یهودیان به این شهره‌اند که بازرگانان موفقی هستند، اما اگر قرار بود که آدم‌های حقه‌باز و ریاکاری نباشند، دستیابی به این شهرت بسیار دشوار بود.» (۳)
سومبارت در صفحه ۲۵۴ کتاب خود، علت این نوع رفتارهای اقتصادی یهودیان را در نوع جهان بینیِ اعتقادی آنان که برگرفته از ایدئولوژی توراتی و تلمود است، دانسته و می‌نویسد: «مسیحیِ مومنی که به اخذ ربا عادت کرده، در بستر مرگ می‌کوشد تا این بهره‌های گناه‌آلود را از خود دور کند تا بتواند به آرامش روحی دست یابد. اما یهودیِ مومن چه حالی دارد؟ او در بستر مرگ، به صندوقچه‌های مملو از این بهره‌ها می‌نگرد که از مسیحیان یا مسلمانانِ نیازمند اخذ کرده است و از مشاهده آنها دلشاد و دلگرم می‌شود. چون هر سکه‌ای که به دست آورده، مطابق فرامین و احکامی است که به او گفته شده و در واقع قدمی است که او در راه خدای خود برداشته است.»
به نظر می‌رسد اکنون برای خوانندگان، نتایج نظرسنجی ADL در اروپا ملموس باشد و قابل درک است که چرا اروپائیان در بحران اقتصادی اخیر، انگشت اتهام را به طرف یهود نشانه گرفته‌اند. چرا یهودیان را علت سقوط ارزش سهام خود در بازارهای بورس اروپا و آمریکا می‌دانند. چرا هنوز هم مانند سال ۱۶۹۸ م معتقدند که یهودیانِ حرفه‌ی، بازار سهام را کاملاً در دست گرفته و طبق خواسته‌های خود، آن را گسترش می‌دهند.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.