چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

زندگی و آثار گریگور یقیکیان


زندگی و آثار گریگور یقیکیان
نویسنده : طالبی - فرامرز
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۰/۰۴/۳۱
رده دیویی : ۸۹۱.۹۹۲۶
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۳۲۰
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۲۲۰۰
شابک : ۹۶۴-۹۲۹۲۵-۳-۵

کتاب با شرحی از زندگی 'گریگور یقیکیان 'آغاز می‌شود .گفتنی است, گریگور بعد از کشتار ارامنه به دست دولت عثمانی از این سرزمین گریخت .به روسیه رفت و سپس به ایران آمد .زندگی وی با مبارزان و روشنفکران دوره مشروطیت, در رشت, گره خورد . همان جا معلم مدرسه شد و شاهد جنبش جنگل و اشغال گیلان در زمان ارتش سرخ بود . گریگور یقیکیان سپس دست به قلم برد و نمایش‌نامه نوشت, روزنامه منتشر کرد و چند داستان و ترجمه نیز از خود بر جای گذاشت .در بخش اصلی کتاب, چهار نمایش‌نامه از وی به چاپ رسیده که عبارت‌اند از' :جنگ مشرق و مغرب یا داریوش سوم (کدمانس)', 'انوشیروان عادل و مزدک', 'حق باکیست 'و 'میدان دهشت .'شایسته ذکر آن که نمایش‌نامه نخست با بازنویسی 'میرزا مهدی دبیر', و دو نمایش‌نامه 'انوشیروان عادل و مزدک 'و 'میدان دهشت 'با بازنویسی 'جهانگیر سرتیپ‌پور 'به چاپ رسیده است . برای نمونه, نمایش‌نامه جنگ مشرق و مغرب یا داریوش سوم 'کدمانس 'نمایش تراژدی است در پنج پرده و ده تابلو که 'همای '(دختر داریوش سوم) در مرکز وقایع آن قرار گرفته است .او با دو چشم بینای خود, شاهد رویدادهای تلخی است که بر اثر بی‌لیاقتی پدر و اطرافیانش بر سر ایران می‌گذرد و ...
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.
وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.