شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

میرزا زین‌العابدین شریفی قزوینی


میرزا زین‌العابدین شریفی قزوینی
جنسیت: مرد
تخلص: ملک الخطاطین
تولد و وفات: ( ... ) 
محل تولد: ایران - تهران - تهران
شهرت علمی و فرهنگی: خطاط
از شاگردان زبردست میرزا محمدرضا کلهر و یکی از کاتبان عالیقدر و مشهور قرن اخیر بوده است.
شریفی مردی دیندار و در لباس زهد و تقوی زندگی می‌کرد و چون پای بند به لباس خود بوده و به هیچ روی نمی‌خواست آن را تغییر دهد در سال ۱۳۲۰ شمسی بر اثر سخت‌گیری‌هائی که در تهران در این زمینه می‌شد به خراسان مهاجرت و در آنجا خطاطی را حرفه خود ساخت و زندگی خود را از حق الکتابه مختصر که عایدش می‌شد می‌گذراند. در این عصر که مردم نهایت احتیاج به‌وجود چنین استاد هنرمندی داشتند چشم از جهان بست و به خواب ابدی فرو رفت و در اینجا باید اذعان نمود که مادر زمانه دیگر هنرمندی چون او نپرورانیده و چشم گردون نخواهد دید.
در قلم خفی و قدرت کتابت شریفی به پایه‌ای بود که میرزا حسین خان عمادالکتاب به استادی او اعتقادی کامل داشت مرگ آن مرد هنرمند برای جامعه هنر ایرانی واقعه‌ای بس ناگوار بود زیرا فقدان او به صنعت خط فارسی لطماتی به بار آورد. به هرحال آثار خطی او از طرفی روح ملیت و هنر را شادابی بخشیده بدین شرح است.
۱. دیوان حیکم نظامی ۲. سفرنامه عراق عجم ناصرالدین شاه ۳. مثنوی پیر و جوان نصیری ۴. حدیث کسا منظوم ۵. کتاب قطوف الربیع فی الصنوف البدیع ۶. پارسی تألیف ادیب الممالک فراهانی ۷. کتاب الدراالنجفیه ۸. دیوان سعدی ۹. گفتار فرهنگستان پارسی تألیف ادیب الممالک فراهانی ۱۰. روزنامه تربیت ۱۱. قانون الریاضه فی سبیل‌الهدایه ۱۲. دیوان حکیم سوری ۱۳. بستان السیاحه ۱۴. ابدع البدایع شمس العلما ۱۵. مثنوی گنج زر ۱۶. تاریخ منطقی ۱۷. نامه احمدی ۱۸. دیوان حافظ ۱۹. احسن الاخلاق ۲۰. رساله قانون اساسی کشور ۲۱. ترکی در حال احتضار ۲۲. دیوان صفی علیشاه ۲۳. دیوان کامل وحشی ۲۴. دیوان محیط قمی ۲۵. کتاب جغرافی ۲۶. روزنامه شرافت.
باری شریفی از منشیان دربار ناصرالدین شاه بود که هنگام مسافرت شاه به اصفهان به سال ۱۲۶۵ جزء ملتزمین رکاب او نیز به اصفهان رفته و ظاهراً در دوره مظفرالدین شاه در زمره مستوفیان و کاتبان درباری در وزارت انطباعات به خدمت دولتی اشتغال داشته است.

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

محمدعلی اصفهانی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )۱۲۵۵ قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: خطاط
مشهور به عصار اصفهانی. از آثار وی: قرآن نیم ربعی مذهّب مزین ، مسخ کتابت خفی و رقاع خوش ، با رقم: "العبد‌الخاطی محمدعلی الاصفهانی الشهیر‌ بعصار...سنهٔ ۱۱۹۱"؛ قرآن نیم‌ ربعی جلد روغنی عالی ، دو صفحهٔ اول مذهّب مرصع ، کتابت خفی‌خوش ، با رقم:"کتبه محمدعلی الشهیر بعصار‌الاصفهانی سنهٔ ۱۲۲۵".

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.