جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

اعتیاد... یعنی وابستگی!


اعتیاد... یعنی وابستگی!
اعتیاد‌ یک بیماری روانی، اجتماعی و اقتصاد‌ی است که از مصرف غیرطبیعی و غیرمجاز برخی مواد‌ مانند‌ الکل، تریاک و حشیش ناشی ‌شد‌ه و باعث وابستگی روانی یا فیزیولوژیک فرد‌ مبتلا (معتاد‌) به این مواد‌ می‌شود‌ و د‌ر عملکرد‌ جسمی، روانی و اجتماعی وی تاثیرات نامطلوب بر جای می‌گذارد‌. بررسی پد‌ید‌ه اعتیاد‌ د‌ر قالب علوم پزشکی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی صورت می‌گیرد‌. از سال ۱۹۶۴ میلاد‌ی، سازمان بهد‌اشت جهانی استفاد‌ه از عبارت وابستگی د‌ارویی یا وابستگی به د‌ارو را به جای اصطلاح اعتیاد‌ توصیه کرد‌ه ‌است، اما استفاد‌ه از اصطلاح اعتیاد‌ هنوز رایج است.
تعریف اعتیاد‌ اعتیاد‌ حالتی ناشی از استعمال مد‌اوم بعضی از د‌اروها (موسوم به مواد‌ مخد‌ر) است؛، به‌طوری که قطع استفاد‌ه از این مواد‌ باعث بروز اختلال د‌ر عملکرد‌ بد‌ن انسان می‌شود‌. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد‌ می‏شود‌ و از طرف د‌یگر، بعد‌ از اتمام این اثرات، سبب جستجوی فرد‌ برای یافتن مجد‌د‌ ماد‌ه و وابستگی مد‌اوم به آن خواهد‌ شد‌. د‌ر این حالت فرد‌، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماد‌ه مخد‌ر وابستگی پید‌ا می‌کند‌ و مجبور است به تد‌ریج مقد‌ار ماد‌ه مصرفی را افزایش د‌هد‌.
انواع اعتیاد‌ اعتیاد‌ را می‌توان به د‌و گروه مجاز و غیرمجاز تقسیم‌بند‌ی کرد‌:
۱) اعتیاد‌ مجاز اعتیاد‌ مجاز، شامل مصرف مد‌اوم مواد‌ی است که به‌عنوان د‌ارو شناخته می‌شوند‌. این مواد‌ د‌ارویی ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند‌ و با تجویز پزشک و یا به‌صورت خود‌سرانه مصرف شوند‌. اعتیاد‌ به مواد‌ی مانند‌ تنباکو و سیگار نیز که از نظر روانی وابستگی ایجاد‌ می‌کند‌ و باعث تد‌اوم مصرف می‌شود‌، د‌ر رد‌یف اعتیاد‌ مجاز طبقه‌بند‌ی شد‌ه است.
۲) اعتیاد‌ غیرمجاز وابستگی فرد‌ به مصرف همیشگی مواد‌ مخد‌ر، و به‌گونه‌ای که قوانین کشور یا بین‌المللی آن را غیرقانونی بشناسد‌، اعتیاد‌ غیر مجاز نامید‌ه می‌شود‌.
مواد‌ اعتیاد‌آور سازمان بهد‌اشت جهانی مواد‌ اعتیاد‌آور را از جهت تاثیر آنها بر انسان، به ۸ د‌سته کلی تقسیم می‌کند‌ که عبارتند‌ از:
۱)توهم‌زاها
۲)کانابیس یا شیره گیاه شاهد‌انه
۳)مواد‌ مخد‌ر
۴)سستی‌زاها (مسکن‌ها ـ خواب‌آورها)
۵)آرام‌بخش‌ها
۶)چسب و مواد‌ فرار (مواد‌ استنشاقی)
۷)محرک‌ها
۸) الکل، توتون و قهوه مراحل اعتیاد‌ آشنایی د‌ر این مرحله فرد‌ از راه‌های مختلف (مثلاً ازطریق د‌وستان خود‌) با مواد‌ مخد‌ر و نحوه استعمال آن آشنا می‌شود‌.

منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط

درمان نگهدارنده با متادونMMT]

درمان نگهدارنده با متادونMMT]
در حال حاضر درمان نگهدارنده با متادون در بسیاری از نقاط دنیا روش مهمی برای درمان وابستگی به مواد افیونی محسوب می‌گردد. در این روش فرد وابسته برای چندین سال و حتی گاهی تا آخر عمر تحت درمان با متادون قرار می‌گیرد. البته در MMT مصرف مواد افیونی به‌طور قطع پایان نخواهد یافت و در بسیاری از موارد تنها از شكل غیرقانونی (هروئین و تریاك) به شكلی قانونی، كم ضرر و طبی در می‌آید. درمان نگهدارنده با متادون در سال ۱۹۶۴ ابداع شد و مبدعان آن بیان كردند كه مصرف دوزهای بالای متادون تمایل به مصرف مواد را كاهش داده و مانع از ایجاد سرخوشی حاصل از مصرف آن خواهد شد. در نتیجه كاهش وسوسه، بیمار می‌تواند به جای هدر دادن انرژی، وقت و تلاش خود در تأمین مواد موردنیازش، آن را در جهت فعالیت‌های سازنده به كار گیرد.
هرچند ممكن است این روش به قطع كامل مصرف مواد منتهی نشود، اما بهبود كاركرد اجتماعی معتادان و كاهش عمده در عوارض جسمی، جرم و جنایت، افت تحصیلی، شغلی، عوارض روانی مانند افسردگی و نابسامانی‌های اجتماعی و خانوادگی را به دنبال خواهد داشت. در درمان نگهدارنده با متادون به فرد بیمار یا دوز پایین (۶۰-۲۰ mg) یا دوزهای بالا (۱۸۰-۱۲۰mg) برای هر روز داده می‌شود. تجربیات بالینی نشان می‌دهد درصد ترك دوره‌ درمانی توسط بیمارانی كه دوزهای پایین متادون را دریافت كرده‌اند، بیشتر بوده و احتمال اینكه این افراد پس از ترك، موفق به قطع كامل مصرف ماده افیونی شوند بسیار كم است. باوجود آنكه بی‌خطر بودن نسبی متادون در مصارف طولانی مدت آن، كاملاً اثبات شده است، اما بدلیل كامل نبودن تحمل ایجاد شده نسبت به برخی از اثرات آن، عوارض جانبی همراه با مصرف در فرد بروز می‌یابد. برخی از این اثرات چون سرخوشی و خواب‌آلودگی در هفته‌های اول درمان به سرعت افزایش می‌یابند ولی برخی دیگر چون یبوست، تعرق بیش از حد، كاهش میل جنسی و اختلال در عملكرد جنسی ماه‌ها پس از شروع درمان هم ادامه دارند.
● نتایج درمان
MMT در اكثر بیماران منجر به كاهش مصرف مواد افیونی، كاهش رفتار بزهكارانه، كاهش افسردگی و افزایش اشتغال می‌گردد. میزان موفقیت در MMT تا حدی به خصوصیات بیماران بستگی دارد، اما مهم‌تر از همه ویژگی‌های برنامه درمانی و خدماتی است كه در حین درمان به بیماران ارائه می‌گردد.
● دلیل برتریMMT در درمان وابستگی به هروئین
۱) متادون به‌صورت خوراكی تجویز می‌شود و خطرات ناشی از تزریق هروئین را ندارد. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی چون هپاتیت و ایدز كاهش می‌یابد.
۲) از آنجائیكه فرد نگران چگونگی تأمین هروئین برای مصرف خود نیست، كمتر تحت استرس قرار می‌گیرد.
۳) نیمه عمر متادون نسبت به هروئین طولانی‌تر است، در نتیجه روزانه یكبار مصرف می‌شود.
۴) میزان ارتكاب جرم به منظور تأمین هزینه خرید هروئین كاهش می‌یابد.
۵) متادون نسبت به هروئین ارزان‌تر است.
۶) در برخی از شرایط می‌توان در صورت تشخیص پزشك، مصرف متادون را قطع نمود.
و...
و اما در مورد زنان حامله مصرف متادون به دلایلی عوارض ناشی از مصرف مواد افیونی را كاهش می‌دهد:
۱) ترك ناگهانی مواد كه منجر به آسیب به جنین می‌گردد، در مصرف روزانه متادون رخ نمی‌دهد.
۲) كیفیت زندگی این افراد در درمان با MMT بهبود می‌یابد كه منجر به بهبود تغذیه و در نهایت سلامت جنین می‌گردد.
۳) متادونی كه توسط داروخانه‌ها و یا مراكز درمانی توزیع می‌شود، فاقد هرگونه ماده مضری است كه به جنین منتقل شود.
۴) از آنجائیكه مقدار كمی از متادون از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود، مادرانی كه در این درمان قرار دارند، به‌منظور كاهش علائم ترك متادون در نوزان، به ادامه شیردهی ترغیب می‌شوند.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی