پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

اتحاد و هماهنگی در پیستونز/زندگی دوباره برای مک دایس


این بازیكن كه سابقه حضور در دیدار دوستانه و سالانه ستاره های شرق و غرب لیگ (موسوم به «ال استارز») را دارد و در المپیك نیز شركت كرده است، می خواست در پایان فصل پیش بازنشسته شود، زیرا از ترمیم و معالجه پایان ناپذیر زانوی مصدومش به ستوه آمده و از كوشش برای احیای خود با پیراهن تیم های نیویورك نیكز و فی نیكس سانز طرفی نبسته بود.
مك دایس اینك می گوید: «می خواستم به كلی كار را رها كنم و بروم. دائماً به خود می گفتم كه دیگر طاقتش را ندارم. به این نتیجه رسیده بودم كه به پایان دوران حضورم در این لیگ رسیده ام. آن قدر افسرده بودم كه حتی به جلسات تمرین هم نمی رفتم و در روزهای انجام مسابقات حتی حال نداشتم از خانه خارج شوم. مدیر برنامه هایم (اندی میلر) را صدا كردم و گفتم مرا از قید قراردادهایم خلاص كند و اجازه بدهد كه پی كارم بروم.»
اما حالا میلر شادمان است كه به حرف های مك دایس ترتیب اثر نداده است. «پس از انجام گرفتن سه فقره عمل جراحی بر روی زانوی مك دایس، احساس می كردم كه چه حال و هوایی دارد. اما امكان نداشت تن به كاری بدهم كه او می خواست و حتی اگر به زور از من تقاضا می كرد كه ترتیب بازنشستگی او را بدهم، گوش نمی كردم. دلم نمی خواست حتی یك فصل از دوران حضور او در صحنه بسكتبال كاسته شود و من نیز در آن دست داشته باشم.»
• به آرامی
با این حال در دو ماه آخر فصل پیش بود كه مك دایس به آرامی احساس بهتری یافت و آن زمانی بود كه بازی های كامل تری را با پیراهن فی نیكس سانز ارائه داد و همان موقع احساس كرد كه برخلاف آن چه می پندارد، آینده ای در «NBA» دارد و قصه برای او هنوز پایان نیافته است.
جو دومارز مدیر اجرایی دیترویت پیستونز قهرمان فصل گذشته NBA و مدعی جدی فصل جاری می گوید وقتی حرف های مك دایس را در اواخر فصل پیش در زمینه بازنشستگی اش شنید چندان آنها را جدی نگرفت و به این باور هم نرسید كه او از ته دل حرف می زند.
در نهایت مك دایس رضایت داد كه در ازای ۲۳ میلیون دلار برای مدت ۴ سال در پیستونز بازی كند. او در این راه پیشنهادات بسیار بهتر سایر تیم ها را رد كرد و جانشین مهمت اوكور در تركیب دیترویت شد؛ «اوكور»ی كه قراردادی ۶ ساله به بهای ۵۰ میلیون دلار با یوتاجز بست. با این اوصاف مك دایس ۳۰ ساله یك خرید عالی و بسیار كم بها و حتی «مفت» برای دیترویت جلوه كرده است. او در ۷۷ بازی تیمش در مرحله نخست لیگ (رگولار سیزون) به طور متوسط در هر مسابقه ۶/۹ امتیاز و ۳/۶ ریباند را به ثبت رسانده است و این موفقیت در حالی نصیب او شد كه وی در سه فصل قبلی حداكثر در ۵۲ بازی شركت كرده بود. مك دایس همچنین توانست جای خالی اوكور و كورلیس ویلیامسون را (كه به فیلادلفیا سونی سیكسرز كوچ كرد) در تركیب دیترویت به بهترین وجه پر كند. اینك نیز كه نبردهای دیترویت با فیلادلفیا در مرحله پلی آف جریان دارد مك دایس ولو به عنوان ذخیره اول نقشی عمده را در دیترویت ایفا می كند.
• اگر او نبود...
به حرف های دومارز رجعت می كنیم: «مك دایس امسال نقشی بسیار مهم در تیم ما داشته است و نمی دانم اگر او نبود، ما چه می كردیم و الان در چه شرایطی قرار داشتیم. او آدمی بزرگ و بازیكنی توانا است و فكر می كنم به یك عضو ثابت و ارزشمند از خانواده پیستونز بدل شده است.»
مك دایس اینك در حومه دیترویت به تنهایی زندگی می كند، اما بازی در تركیب پیستونز را برخلاف تصورات قبلی اش بسیار شیرین و مهم یافته است. «من تا به حال در تیمی نبوده ام كه این گونه مثل پیستونز وحدت داشته باشد. ما هماهنگی و اتحاد كامل داریم. این جور چیزها را در سایر باشگاه ها نمی بینید. فكر می كنم این یك زندگی دوباره برای من باشد.»
انگار مك دایس اینك به نظریه ای رسیده است كه مدیر برنامه های او یك سال پیش به آن رسیده بود.
منبع : باشگاه اندیشه