دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

نگاهی به Leadtek PX۸۸۰۰GTS ۵۱۲MB


نگاهی به Leadtek PX۸۸۰۰GTS ۵۱۲MB
در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی دو شرکت رقیب در عرصه پردازنده‌های گرافیکی اقدام به ارائه نسل جدیدی از پردازنده‌های گرافیکی خود کردند. در این میان شرکتNvidia با آنکه نام G۹۲ را برای پردازنده‌‌های گرافیکی جدید خود برگزیده بود اما از آنجایی که طراحی این پردازنده مبتنی بر نسل گذشته پردازنده‌های گرافیکی سری ۸ بود کارتهای مبتنی بر این پردازنده را با نام Geforce ۸۸۰۰ GT/GTS عرضه کرد.
● نسخه اصلی Geforce ۸۸۰۰GTS
در نسخه اصلی پردازنده گرافیکی Geforce ۸۸۰۰ GTSفرکانس هسته ۶۰۰ مگاهرتز بود، ما در نسخه جدید این فرکانس به ۶۵۰ مگاهرتز افزایش یافته است. علاوه بر این فرکانس پردازنده‌های جریانی نیز با ۱۲۰ مگاهرتز افزایش به ۱۶۲۰ مگاهرتز رسیده است. به طور کلی Nvidia به سبب بهره بردن از فناوری ساخت پیشرفته در معماری G۹۲ توانسته اصلاحات خوبی را در بر روی پیکربندی آن انجام دادهد به طوری که تعداد ترانزیستورهای این پردازنده های گرافیکی جدید به عدد ۷۵۴میلیون رسیده است. این مساله باعث شده است که این محصول جدید در آزمون های مختلف و نسبت به مدل Geforce۸۸۰۰ GTX به نتایج بهتری دست پیدا کند. هسته اصلی G۹۲ همانند نسخه G۸۰ از ۸ بلوک یا ۸ واحد SIMD تشکیل شده که هرکدام شامل ۱۶ پردازنده سایه زن و ۴ واحد بافت‌گذاری (TMU) سنتی هستند. به همین دلیل در مجموع این پردازنده به ۱۲۸ واحد سایه زن و ۳۲ واحد بافت‌گذاری مجهز است که نسبت به مدل GT با ۱۱۲واحد سایه زن و ۲۸ واحد بافت‌گذاری دارای عملکرد بهتری خواهد بود. با اینکه G۹۲ در هر دو مدل GT و GTS توانایی پردازش ۱۶ پیکسل (به سبب داشتن ۱۶ پردازنده ROPs) را به صورت موازی در هر سیکل کلاک روی خطوط لوله خود دارد اما مدل GTS به سبب بهره بردن از فرکانس کاری بالاتر کارایی بهتری را از خود نشان می‌دهد. در نهایت این کارت ها به ۸ چیپ حافظه GDDR۳ با حجم ۶۴ مگابایت مجهز است که هر یک دارای پهنای باندی ۳۲ بیتی بوده در و فرکانس ۱۹۴۰ مگاهرتز عمل می کنند به همین دلیل حجم کلی حافظه کارت به ۵۱۲ مگابایت با پهنای باند ۲۵۶ بیت رسیده است. با توجه به این مشخصات پردازنده و حافظه گرافیکی می توانند میان خود به نرخ انتقال داده تا ۶۲ گیگابایت بر ثانیه دست پیدا کنند. استفاده از گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی برای این کارت به سبب استفاده از حافظه‌های نسل سوم کاملا منطقی به نظر می‌رسد زیرا افزایش پهنای باندکانال های حافظه با وجود آنکه هزینه تولید کارت را تا حد زیادی افزایش می دهد، افزایش کارایی کمی را با خود به دنبال خواهد داشت. در نهایت این کارت از نسل دوم گذرگاه PCI-Express که دارای پهنای باند ۸ گیگابایت بر ثانیه است نیز پشتیبانی می کند.
● کارت Leadtek WinFast PX۸۸۰۰ GTS ۵۱۲MB
شرکت Leadtek که یکی از شرکای اصلی Nvidia به شما می رود اینبار نیز یکی از اولین شرکت هایی بود که کارت های گرافیکی خود را با استفاده از پردازنده جدید Geforce ۸۸۰۰ GTS ۵۱۲MB به بازار عرضه کرد. PCB طراحی تولید شده توسط Leadtek برای G۹۲ به گونه‌ای است که بتواند کارایی بالاتری را نسبت به مدل اصلی ارائه کند و همچنین برای اورکلاک نیز مناسب باشد. از آنجایی که یکی از مشکلات اصلی در بحث افزایش فرکانس پردازنده‌های گرافیکی محدودیت تامین توان مصرفی توسط PCB است در این کارت از ۴فاز (بخش) مدار توان برای تامین توان مورد نیاز پردازنده و کنترلر حافظه استفاده شده. این مدارها علاوه بر استفاده از برق اصلی کارت از یک کانکتور ۶ پین استاندارد PCI-Epress ۱.۰ که حداکثر توان ۷۵W را برای آن تامین می‌کند نیز، بهره می‌برند. در این کارت از ۸ چیپ حافظه GDDR۳ کمپانی Qimonda با ولتاژ ۲ ولت و فرکانس ۱۰۰۰ مگاهرتز (فرکانس موثر۲۰۰۰ مگاهرتز) استفاده شده است. البته چیپ های حافظه به کار رفته روی کارت با فرکانس ۹۷۰ مگاهرتز (۱۹۴۰ مگاهرتز) کار می‌کنند اما می‌توان آن را حتی بیش از فرکانس ۲۰۰۰ مگاهرتز هم اورکلاک نمود. در مورد خروجی‌های تصویر و پشتیبانی سیستمهای رمزگشایی تصویر این کارت نیز باید گفت که این کارت نه تنها شامل یک هسته پردازشگر صدا برای داشتن خروجی صدای دیجیتال با درگاه HDMI است، بلکه از یک پردازشگر UVD تمام عیار نیز بهره می‌برد. این پردازشگر دیجیتال توانایی رمزگشایی ویدیوهای با وضوح بالا (HD) را با فرمتهای H.۲۶۴ و VC-۱ و با همان تنظیمات دیکدینگ و پردازشی نسخه استاندارد دارد. همچنین این کارت از خروجی HDMI نسخه ۱.۳ (البته با یک مبدل DVI-I to HDMI) پشتیبانی می‌کند. خروجی صدای پشتیبانی شده ۵.۱ کاناله ۱۶ بیت/ ۴۸ کیلوهرتز و بدون پشتیبانی از صدای دالبی و استاندارد True HD/DTS HD است.
در مدل های قبلی کارت های گرافیک این شرکت از کانکتور ۹ پین برای خروجی آنالوگ تصویر استفاده می‌شد اما Leadtek در PX۸۸۰۰ GTS از یک کانکتور Mini-DIN (که بین دو خروجی DVI قرار گرفته است) با ۷ پین برای خروجی آنالوگ S-Video و YPbPr استفاده کرده است. در پایان باید گفت که این کارت توانایی پشتیبانی از حداکثر وضوح تصویر ۱۶۰۰× ۲۵۶۰پیکسل را دارد. همچنین برای بهره بردن از فناوری Nvidia SLI نیز یک اسلات MIO بر روی کارت تعبیه شده که باعث افزایش کارایی و کاهش محدودیت پهنای باند PCI-Express هنگام استفاده از چندین کارت گرافیک و در پیکره بندی SLI خواهد شد.
در مورد سیستم خنک کننده نیز باید گفت که Leaktek به سبب توان مصرفی بالای این کارت که به ۱۴۰ وات می رسد، یک خنک کننده دو اسلاتی را به همراه یک فن با حداکثر دور ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ دور در دقیقه را برای کارت اختصاص داده است تا ضمن خنک‌تر شدن کارت قابلیت های آن نیز کاهش نیابد.
منبع : آواژنگ