سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

مراقب دندان های خود باشید


مراقب دندان های خود باشید
۲ بار در روز مسواک بزنید. زمان این مسواک زدن باید لااقل ۴ تا ۵ دقیقه طول بکشد.برای سفیدتر شدن دندان هایتان می توانید گاهی اوقات از خمیردندان های سفیدکننده استفاده کنید اما به یاد داشته باشید این خمیردندان ها حاوی مواد ساینده است و استفاده مرتب از آن ها برای دندان ها مضر است.سیگار نکشید. این بهترین راه است اما اگر نمی توانید سیگار کشیدن را کنار بگذارید، سالی ۴ بار برای مراقبت و تمیز کردن دندان ها به دندان پزشکی بروید.غذاهای رنگی، دندان ها را رنگی می کند. قهوه، چای، نوشابه های رنگی، سس سویا، سرکه های قرمز و قهوه ای، توت فرنگی، شاه توت، تمشک، آب میوه های رنگی و سس گوجه فرنگی همگی سبب تیرگی دندان ها می شود. جالب است بدانید چای یکی از قوی ترین رنگ دهنده هاست پس زیاد چای ننوشید و پس از مصرف چای مسواک بزنید یا دهانتان را با آب بشویید. نوشیدن مایعات رنگی با نی باعث می شود که دندان ها کمتر تیره شود.به جای قهوه، چای و آب میوه های رنگی، بهتر است از شیر و آب میوه های با رنگ روشن و طبیعی استفاده کنید.
از خوردن مواد بسیار داغ یا بسیار سرد پرهیز کنید. زیرا این مواد با ایجاد تغییرات ناگهانی دمایی روی دندان ها در آن ها ترک های بسیار ریزی ایجاد می کند و همین ترک ها محل های مناسبی برای گیرافتادن رنگدانه هاست و کم کم دندان های شما را تیره می کند.
خوردن مواد اسیدی را کنار بگذارید. موادی مانند نوشابه های گازدار یا خوراکی های بسیار ترش، روی دندان های شما اثر سوء دارد.
منبع : روزنامه خراسان