سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

حراج پایان نامه،دفاع مخفیانه!


حراج پایان نامه،دفاع مخفیانه!
خرید و فروش پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا پدیده ای خطرناک است که آموزش عالی و آینده و پیشرفت همه جانبه به ویژه علمی و اقتصادی کشور را تهدید می کند.
یکی از عوامل این «پیشه علمی!» می گوید: بستگی به این دارد که شما چه نوع پایان نامه ای را بخواهید; از فصلی ۳۵۰ هزار تومان داریم تا چهارصد هزار تومان. می پرسم: قیمت شما بالاست؟ با لحن حق به جانب می گوید: پایان نامه دکترا، فصلی ششصد تا هفتصد هزار تومان. ثانیا برای این ترم وقت نداریم، از شهریور به بعد می توانیم در خدمت شما باشیم!
چشم امید هر جامعه خواهان ترقی و توسعه اقتصادی، به دانشگاهیان خود است تا با تولید روزافزون علم، بنگاه های اقتصادی و صنعتی را از فناوری های کارا بهره مند کنند تا در یک فرایند اقتصادی، ارزش افزوده کالاها و محصولات بنگاه ها، توسعه و پیشرفت و به دنبال آن، رفاه اجتماعی را برای مردمان خویش به ارمغان آورند.اما گویا، حکایت دیگری در راه است.
اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، می بینید که شرکت ها و گروه هایی در سایت یا وبلاگ هایی، تجارت مقاله و پایان نامه را پایه گذاری کرده اند.دکتر نیاسری، یکی از مدیران پژوهشی دانشگاه تهران در این باره می گوید: وقتی که بحث مدرک گرایی در جامعه ای باب می شود و افراد با هر توانایی که دارند و بعضا بدون آن که در کنکورها و مسابقات ورودی مقاطع تحصیلی گوناگون را پشت سر گذارند، مسلما چنین پدیده هایی در جوامع دانشگاهی نیز بروز می کند.
وی سپس با اشاره به این که تحصیل سخت ترین کار ممکن است، گفت: دانشجو باید تمام وقت باشد. تمایل دانشجویان به اشتغال و انجام فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در کنار تحصیل، موجب شده است بیشتر دانشجویان از انجام کارهای مطالعاتی زمان بر، خودداری کنند و بعضا اساتیدی را که روش سخت گیرانه ای دارند نپسندند.
دکتر رضایی، مدیرکل پژوهشی دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ نیز مدرک گرایی را یکی از پارامترهای اصلی و کارساز در تجارت پایان نامه می داند. او همچنین بر این باور است که ضعف ساختارهای نظارتی در وزارت علوم، تخصصی نبودن عناوین پایان نامه ها از دیگر علل این فرایند است.وی در ادامه می افزاید: گسترش و ادامه فعالیت این بازارها در بلندمدت، سبب می شود ثروتمندان کم کم قشر غالب تحصیل کرده به ظاهر را تشکیل دهند و این، خود یک بی عدالتی است.
وی سپس با انتقاد از بورس های دولتی برای مدیران گفت: بیشترین کسانی که اقدام به تهیه مقاله و پایان نامه از این شرکت ها می کنند، مدیران دولتی هستند که به علت مشغله فراوان، وقت کافی برای تحقیق و پژوهش ندارند.
دکتر نیاسری می گوید: مشکلات مالی و معیشتی برخی اساتید، باعث شده است تا با حضور در برخی دانشگاه ها و جلسات، در افت سطح علمی فارغ التحصیلان سهیم باشند.وی ادامه می دهد: از بنده تقاضا شد تا در جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه ها شرکت کنم، اماپس از ورود به جلسه دیدم که تنها داوران و اساتید راهنما و دانشجو در جلسه حاضرند. وقتی دلیل حضور نیافتن دیگر دانشجویان و اساتید را جویا شدم، یکی از اساتید گفت: ما جلسات دفاع را مخفیانه تشکیل می دهیم و من نیز همانجا عذرخواهی نموده و جلسه را ترک کردم.با تعدادی از این شرکت هایی که اقدام به خرید و فروش پایان نامه می کنند تماس گرفتیم. آنها می گفتند، به علت نزدیکی پایان ترم دانشگاه، چندین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا را در نوبت انجام دارند.
اما وقتی با اصرار از آنان خواست تا کار را انجام دهند، قیمت پروپوزال دویست تا سیصد و هر فصل کارشناسی ارشد ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و هر فصل مقطع دکتری ۵۵۰ تا ۶۵۰ هزار تومان بود.مطمئنا ادامه این روند، چیزی جز افت سطح علمی فارغ التحصیلان و اساتید آینده کشور را به همراه نخواهد داشت.
ناگفته پیداست، برخورد حذفی و مقطعی صرفا حقوقی بدون کار کارشناسی و تحلیل های واقع گرا، مسلما اوضاع را وخیم تر کرده، این روند را مخفی تر و حتی زیرزمینی خواهد کرد و از سوی دیگر، توسعه یا ادامه این روند چشم اندازهای روشن را به سرابی وهم انگیز بدل خواهد کرد.
منبع : روزنامه ابتکار