دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

تاثیر داروی تمیفولو در درمان آنفلوآنزا


تاثیر داروی تمیفولو در درمان آنفلوآنزا
کارشناسان ژاپنی اعلا م کردند: داروی تمیفولو از داروهای مفید برای درمان بیماری خطرناک آنفلوآنزاست.
کارشناسان وزارت بهداشت،رفاه و کار ژاپن پس از بروز برخی حرکات غیر طبیعی بیماران نوجوان مصرف کننده داروی تمیفولو اقدام به تحقیقات روی وضع جسمی بیش از ۹ هزار و ۷۰۰ بیمار زیر ۱۷ سال مبتلا به بیماری آنفلوآنزا پیرامون پیامدهای مصرف این دارو کردند و به این نتیجه رسیدند که این دارو برای درمان بیماری آنفلوانزا مفید است.
کارشناسان این وزارتخانه گزارش دادند، در بررسی های خود نتوانستند میان مصرف داروی تمیفولو و انجام حرکات غیرطبیعی از سوی بیمار رابطه ای پیدا کنند.
وزارت بهداشت ژاپن پارسال نیز مصرف این دارو برای بیماران بین ۱۰ تا ۲۰ سال را متوقف کرده بود.
چشم باز از خوابتان مراقبت کنید
خواب آلوده ای را دیده اید که هر روز صبح به جای اینکه سرحال و با انرژی باشند، دائما خمیازه می کشند و ویروس کسالت را در همه جا پراکنده می کنند وقتی هم که از آنها سوال می کنید، می گویند دیشب اصلا نتوانستم بخوابم. گاهی هم از خرخر کردن همسرشان گله می کنند و می گویند: دیشب یک ساعت هم نخوابیدم، می خواستم بالش را روی دهانش بگذارم! بیخوابی، کم خوابی و یا اختلالاتی نظیر خرخر کردن، از مشکلات رایجی هستند که شاید در هر خانواده ای بشود یک نمونه آن را پیدا کرد. اختلالاتی که اگر درمان شوند، نه تنها از مشکلات فردی که به آنها مبتلاست کاسته می شود، بلکه بسیاری از معضلات اجتماعی که در نتیجه این اختلالات عارض می شود نیز برطرف خواهند شد.
گفتگوی ما با دکتر محمد بیات، متخصص جراحی دهان و فک و صورت و عضو هیات علمی دانشگاه تهران را در این باره بخوانید.
● از تعریف خواب طبیعی شروع کنیم
همانطور که می دانید یک سوم عمر ما در حالت خواب طی می شود و در صورتی که خواب خوبی نداشته باشیم، فعالیت های زمان بیداریمان نیز دچار اختلال خواهد شد. در حقیقت، در گذشته های خیلی دور، خواب یک پدیده راز آلود بود که اطلاعات زیادی در مورد آن نداشتیم، اما از ۵۰ سال پیش، تقریبا تحقیقات دقیق تری شروع شد که منجر به شناخت شرایط طبیعی خواب و اختلالات موجود در این زمینه شد.
البته تقسیم بندی های متفاوتی هم در این زمینه وجود دارد که در مدلی از آن، خواب دارای دو فاز اصلی فعال و غیرفعال است و بر اساس میزان حرکات چشم در حین خواب اندازه گیری می شود. تقریبا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از شروع خواب، فاز فعال شروع شده و حدود ۲۰دقیقه طول می کشد که در واقع خواب اصلی همان فاز فعال است.
درست مثل اینکه یک سیستمی روشن می شود، کنترل شده و دوباره خاموش می شود و به شکل کلی نوعی بازتوانی در این زمینه اتفاق می افتد. در این شرایط و برای اینکه ما از یک خواب طبیعی بهره مند شویم تقریبا باید ۴ فاز فعال را طی کنیم و به همین دلیل است که نیاز به ۶ تا۸ ساعت خواب در طول شبانه روز داریم. البته اگر بخواهیم خواب طبیعی را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دهیم، خوابی آرام، بدون بیداری و بدون عوارضی مثل خرخر یا وقفه تنفسی را خواب طبیعی می گویند.
و به چه مواردی اختلالات خواب می گویند جالب است بدانید که شایع ترین اختلال خواب، بی خوابی است که در واقع اختلال نیست بلکه همان عدم خواب است و به دلایل متفاوتی نظیر استرس های روحی - روانی، شرایط بد خواب و یا بیماریها می تواند به وجود آید.
در این میان چیزی که حائز اهمیت است اختلالات حین خواب است که شایع ترین آنها سندرم قطع تنفس حین خواب است که منجر به نوعی کمبود اکسیژن مزمن می شود. این اختلال می تواند در نتیجه علل مختلفی که شایع ترین آنها انسداد در مسیر تنفس است به وجود آید که این انسداد هم می تواند از ابتدای مسیر تنفس یعنی بینی شروع شده و تا پایین ترین قسمت ریه که دیافراگم است ادامه یابد. مسایلی مثل انحراف بینی، پولیپ، بزرگی شاخک های بینی، لوزه سوم و بزرگی لوزه ها در رابطه با قسمت بینی وجود دارد.
در رابطه با قسمت دهان و فک و صورت هم مهم ترین آنها اختلالات اسکلتی مثل رشد ناقص ناحیه صورت است، مثل رشد ناقص ناحیه میانی صورت(عقب بودن)، کوچک بودن و عقب بودن فک پایین، کوچکی و عقب بودن چانه، بزرگی زبان، بلند بودن کام لب و زبان کوچک، چربی زیاد دور گردن و همین طور تا ناحیه شکم و شرایط خوابیدن (طاق باز) همه می تواند منجر به انسداد یا تنگ شدن راههای تنفسی شود.
این اختلالات در سنین خاصی به وجود می آید؟
از نظر سنی باید بگویم که در واقع در تمام سنین به وجود می آید، اما معمولا بعد از ۴۰ سالگی تشخیص داده می شود، در مردها شایع تر از زن هاست و در خانم ها هم قبل از سنین یائسگی شیوع کمتری دارد ولی بعد از آن بیشتر می شود.
● علایم این اختلالات چیست؟
از مهمترین علایم آن، خرخر کردن حین خواب است که معمولا به این شکل که چند دقیقه بعد از خوابیدن به علت تنگی مسیر عبور هوا در حلق و لرزش زبان کوچک، صدایی به وجود می آید، عارض می شود.
وضعیت خطرناک تر زمانی پیش می آید که خرخر کردن ادامه پیدا کند و منجر به قطع تنفس شود که اگر۱۰ ثانیه بیشتر طول بکشد و تعداد آن هم زیاد باشد، حتما نیاز به درمان دارد. این مشکل، عوارضی نظیر خستگی صبحگاهی، کوفتگی، خواب آلودگی، افسردگی، اختلالات شخصیت مثل عصبانیت، ناتوانی جنسی و مشکلات شغلی و اجتماعی به دنبال دارد و در زمینه مشکلات قلبی- عروقی و ریه نیز ممکن است منجر به سکته های قلبی و برخی از بیماری های ریوی شود که در بسیاری از موارد، بیمار با شکایت از این عوارض مراجعه می کند بی آنکه بداند مشکل او اساسا یکی از انواع اختلالات خواب است.
● در این صورت، چگونه باید این اختلال را تشخیص داد؟
برای پی بردن به نوع مشکل باید به متخصص آن مراجعه کرد چرا که بسته به دلایل ایجاد اختلال، بیماری در زمینه های متفاوت مورد بررسی قرار می گیرد. مثلا اگر فردی دچار مشکلی در راههای تنفسی بینی باشد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند، اما ناهنجاری های فک و صورت و کام و زبان کوچک و زبان، معمولا نیاز به مراجعه به جراح فک و صورت دارد و برای مسائل قلبی، ریوی و عصبی هم باید به متخصصین مربوطه همان رشته مراجعه کنند. جالب است بدانید یکی از تخصص هایی که به بررسی اختلالات خواب می پردازد، گوارش است، چرا که ثابت شده بسیاری از مشکلات گوارشی مثل ریفلاکس معده، می تواند دلیلی برای ایجاد اختلال خواب باشد.
منبع : روزنامه جوان