چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

قعر اقیانوس - The Abyss


قعر اقیانوس - The Abyss
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : گیل آن هرد
کارگردان : جیمز کامرون
فیلمنامه‌نویس : جیمز کامرون
فیلمبردار : میکائیل سالومون
آهنگساز(موسیقی متن) : آلن سیلوستری
هنرپیشگان : اد هریس، مری الیزابت مَسترآنتونیو، مایکل بین، لیو برمستر، تاد گراف، جان بدفورد لوید، کیمبرلی اسکات و جرج رابرت کِلِک.
نوع فیلم : رنگی، ۱۴۰ دقیقه.


در پی برخورد زیر دریائی هسته‌ائی مونتانا با شی ناشناخته در قر اقیانوس، گروهی از متخصصان اعماق آب و هفری کف دریا از جمله «لینزی‌بریگمن» (مستر آنتونیو) و شوهرش، «باد» (هریس) که مدتی است رابطه‌شان به سردی گرائیده، به تحقیق و کاوش درباره این پدیده می‌پردازند. «لینزی» فکر می‌کند یک نیروی هوشمند غیر زمینی در قر دریا حضور دارد. وقتی «باد» به رغم آگاهی بر ناکافی بودن ذخیره اکسیژن مایع پائین می‌رود، موجود بیگانه‌ائی او را با خود به مکان می‌برد. تا بتواند دوباره نفس بکشد. انسان‌ها در هراس از قدرت بهت‌آور بیگانه‌های ساکن اعماق‌اند که مقر عظیم و شناور بیگانه‌ها به سطح آب می‌آید و «باد» از آن خارج می‌شود تا به لینزی بپیوندد...
* قراقیانوس را نوعی برخورد نزدیک از نو سوم (استیون‌اسهیلبرگ، 1977) زیر آبی خوانده‌اند فیلمی در ادامه موج تصاویر رمزآمیز و نجات بخش از نیروهای فرازمینی. در عین حال این مضمون با دلالت‌های فلسفی / سیاسی توأم شده که در نخسه «تدوین ویژه» صدوهفتادویک دقیقه‌ائی فیلم خود را بهتر نشان می‌دهد قراقیانوس چنانچه که از کامرون علاقه‌مند به مضمون ازدواج و باورهای مذهبی انتظار می‌رود، ضمناً داستانی از بازیابی پیوندهای زناشوئی به لطف تجربه‌های مشترک دشوار (و رهیافته‌های روحی و معنوی) نیز هست. فیلم در القای حس و حال پرتنش کار زیر دریا بی‌نظیر است، حرفه‌ائی‌گری هاکس‌ی شخصیت‌ها دیدنی از کار درآمده موجود آبی شاخک‌گونه فیلم شگفتی بزرگی در تکنولوژی جلوه‌های ویژه است و صحنه‌های پرهیجان حادثه‌ائی (مثل غرق شدن سکوی حفاری) کامرون را در اوج بداعت و مهارت در کار با عوامل ساخت فیلم نشان می‌دهد.