سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

خطرناک است، با احتیاط میل شود


خطرناک است، با احتیاط میل شود
وایاگرا را می‌توان به جرات سرشناس‌ترین داروی درمان ناتوانی‌های جنسی در بین مردم دانست اما اطلاعات ناقص در مورد آن موجب مصرف غلط این دارو و افزایش عوارض جانبی آن شده است؛ چرا كه باورهای نادرست زیادی در مورد این دارو كه در بیش از ۲۳ میلیون نفر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ، وجود دارد.
برخی از داروها در ابتدای تولید خود به منظورهای دیگری ساخته شده بودند ولی پس از آزمایش‌ها، عوارض جانبی را ایجاد كردند. سیلدنافیل كه بیشتر با نام تجاری خود یعنی وایاگرا شناخته می‌شود برای اولین بار توسط شركت دارویی فایزر ساخته و برای درمان آنژین صدری(بیماری قلبی) مورد استفاده قرار گرفت. در طی آزمایش‌های این دارو دیده شد در اثر مصرف‌، افزایش نعوظ رخ می‌دهد. از آن به بعد، از ۲۷ مارس ۱۹۹۸ این دارو به عنوان اولین داروی درمان ناتوانی‌های جنسی در آمریكا استفاده شد.
● وایاگرا چه كار می‌كند
در اغلب مردها گاه گاهی‌ ‌اشكالات در نعوظ تجربه می‌شود ولی اگر مكررا اتفاق افتد، احتیاج به درمان دارد. دیابت، بالا بودن فشار‌ ‌خون، مشكلات قلبی، عدم تعادل هورمونی و مسائل پروستات عوارض بعضی از داروها‌ ‌مخصوصا داروهای ضد فشار خون و روانگردان‌، اضطراب، افسردگی و عدم اعتماد به نفس از جمله عواملی‌ ‌هستند كه احتمال اختلالات نعوظ را افزایش می‌دهد .
وایاگرا با شل كردن عضلات آلت تناسلی مردانه باعث نفوذ مقدار بیشتری خون به آن شده و در نتیجه‌ ‌میزان نعوذ را افزایش‌ ‌می‌دهد ‌‌و‌اغلب برای درمان اختلال نعوذ در مردان مورد‌ ‌استفاده قرار می‌گیرد اما موارد مصرف دیگری نیز دارد ، كه با نظر پزشك تعیین می‌شود‌.
البته بررسی پژوهشگران ایتالیایی نشان می‌دهد در مردانی كه از این دارو استفاده می‌كنند، میزان هورمون جنسی تستوسترون هم افزایش می یابد. این قرص به راحتی و به سرعت از دستگاه گوارش جذب می‌شود. وایاگرا توسط آنزیم‌های كبدی متابولیزه می شود و كبد و كلیه در دفع آن نقش دارند. سیلدنافیل یا وایاگرا به‌صورت قرص‌هایی با پوشش آبی رنگ ۲۵ ، ۵۰ ، و ۱۰۰ میلی گرمی در دسترس مصرف كنندگان قرار دارد‌.
● حتی یك قرص‌
معمولا سیلدنافیل را به صورت یك قرص در زمان مورد نیاز مصرف می‌كنند‌،‌‌این‌زمان می‌تواند از‌ ‌نیم تا ۴ ساعت (و معمولا یك ساعت) قبل از تصمیم به مقاربت مصرف ‌شود. همزمانی غذاهای چرب همراه این دارو‌‌‌‌باعث تاخیر در شروع تاثیر آن می شود‌.
در مورد اغلب‌ ‌بیماران درمان با قرص ۵۰ میلی‌گرمی آغاز می‌شود. البته توجه داشته باشید حتی در صورت استفاده از وایاگرا باز هم جهت ایجاد نعوظ احتیاج به تحریكات فیزیكی و ذهنی و تمایل بیمار به ایجاد نعوظ‌ ‌وجود دارد‌ .
● آن روی سكه
وایاگرا‌ داروی‌ نسبتا پر‌عارضه‌ای است. طبیعتا همه‌ این عوارض اهمیت یكسانی ندارند و بر اساس نوعشان حتی می‌توانند با‌ ‌خطر‌ ‌مرگ‌ ‌همراه شوند. ‌برخی از عوارض جانبی شایع‌ ‌وایاگرا شامل سردرد ،قرمزی و احساس گرما در صورت و قسمت فوقانی بدن، ناراحتی‌ ‌معده، ترس از نور، احساس نبض، آبریزش بینی، احتقان بینی، عطسه‌های مكرر‌ ‌،تغییرات بینائی،آبی رنگ به نظر رسیدن‌ ‌اجسام و اسهال است.
از جمله واكنش های حساسیتی نسبت به این دارو می‌توان به احساس بسته شدن حنجره، تورم لب‌ها، زبان و صورت، همچنین پیدایش كهیر، درد قفسه‌ ‌سینه و ضربان نامنظم قلب ، گزگز و سنگینی سینه ، بازو یا گردن و فك تحتانی ، تورم‌ ‌پاها ، كوتاهی نفس و احساس منگی طولانی مدت یا شدید اشاره كرد.
نعوظ بیش از حد‌ دردناك و‌ ‌طولانی مدت ( بیش از ۴ ساعت ) هم از دیگر عوارض این دارو است.
سكته قلبی ناشی از مصرف سیلدنافیل به ندرت در بیماران فاقد سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و بدون مصرف همزمان با داروهای مستعد كننده مشكلات قلبی- عروقی گزارش شده است.
افت فشار خون، آسیب عضلات قلب و ایجاد لخته در عروق نیز با مصرف سیلدنافیل گزارش شده است.
● تداخلات دارویی
برخی از داروها باعث تغییر اثربخشی و عوارض این‌ ‌دارو می‌شوند، برای مثال داروهای قلبی حاوی نیترات ، سایر داروهای مورد استفاده‌ ‌برای اختلال نعوظ ، برخی داروهای ضد ایدز، سایمتیدین، فنوباربیتال، كارباماز پین، ریفا‌مپین با‌سیلدنافیل تداخل اثر دارند و‌ ‌مصرف همزمان آنها‌ ‌باید بسیار با احتیاط صورت گیرد.
نیتروگلیسیرین یا داروهای نیتراتی مانند ایزوسورباید، مونو نیترات‌ایزوسورباید، دی‌نیترات، ‌قرص‌ها یا اسپری زیر‌ ‌زبانی نیتروگلیسیرین‌ ‌نوارها و برچسب ترابوستی نیترو گلیسیرین، نیز منع مصرف همزمان با این دارو را دارند .
● وایاگرا كور می‌كند؟
به‌تازگی محققان سازمان غذا ودارو در امریكا تحقیقات گسترده ای را برای بررسی تاثیر داروی وایاگرا بر ایجاد نوعی كوری شروع كرده اند .این فرم از كوری اصطلاحا NAION نام دارد و اغلب در مردان مبتلا‌ به مرض قند یا مبتلایان به بیماری های قلبی كه به اختلال در نعوظ‌منجر می‌شوند ، پدید می آید.
طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریكا ۵۰ مورد از این بیماری در مصرف كنندگان وایاگرا گزارش شده است. امادر مورد اینكه آیا واقعا NAION را نیز باید از عوارض این دارو دانست یا نه، باید گفت هنوز راه نسبتا زیادی برای تائید یا رد این مسئله در پیش است .
● دارو سرگرمی نیست
بسیاری از كارشناسان آگهی‌های تلویزیونی شركت‌های دارویی تولیدكننده داروهای ضد ناتوانی جنسی مانند وایاگرا در جهان را علت اصلی روی آوردن جوانان به مصرف این داروها می‌دانند. هرچند این دارو بدون نسخه پزشك نباید استفاده شود اما در تلویزیون‌های خارجی و بسیاری از سایت‌های اینترنتی تبلیغ شده و فروش اینترنتی هم دارد به طوری كه در فاصله بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ نزدیك به ۱میلیارد دلار فروش داشته است.
وایاگرا در اصل برای مردان سالمندای كه دچار مشكلات جنسی هستند، تولید شده بود. اما آمارهای اخیر حاكی از آن است كه از هنگام ورود این دارو به بازار در سال۱۹۹۸ تعداد موارد تجویز آنها برای افراد زیر ۴۵ سال، ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.
حتی بسیاری از مردان جوان كه دچار هیچ مشكلی هم نیستند، اذعان می كنند كه به مصرف تفریحی این دارو روی آورده‌اند. اما آیا مصرف چنین داروهایی به خصوص در درازمدت خطری برای سلامتی مردان جوان ندارد؟
در حال حاضر اجماع نظری در این مورد وجود ندارد. امروزه این دارو كه اسامی عامیانه‌ای هم پیدا كرده‌، مثل <آقای آبی(Mr. Blue) > ، سكستازی (Sextasyبه تركیب وایاگرا و اكستازی می‌گویند) و ویتامینV، از سوی بسیاری از افراد به صورت تفریحی مصرف می‌شود و این در حالی‌است كه این داروها اصولاً برای مصارف تفریحی طراحی نشده اند.
● ۸ توصیه مهم درباره وایاگرا
۱) استفاده از این دارو در‌ ‌افراد مسن‌‌‌، خصوصا كسانی‌كه از داروهای خاصی‌ ‌مثل‌ ‌نیترات‌ها‌ ‌( كه در داروهای بیماران قلبی استفاده می‌شود) استفاده می كنند، باید با نظر مستقیم پزشك مربوطه و تجویز او صورت گیرد ، در غیر این‌صورت‌ ‌می‌تواند مخاطره آمیز باشد.
۲) در صورتی‌كه‌ ‌نعوظ‌ ‌بیشتر از ۴ ساعت به طول انجامد، بدلیل احتمال آسیب به آلت تناسلی، مراجعه پزشك‌ضروری است.
۳) مصرف سیلدنافیل در بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده یا زخم معده و دوازده بایستی با احتیاط صورت گیرد.
۴) در‌ ‌صورتی‌كه‌ ‌در خلال نزدیكی علائمی مثل منگی ، گیجی ، تهوع ، یا دردهای‌ ‌قلبی ( درد سینه، احساس سفتی و فشار در سینه، كرختی ، گزگز و درد در قفسه سینه یا شانه و فك تحتانی ) درمصرف كننده پدید آمد،‌ ‌از ادامه فعالیت جنسی‌ باید ‌خودداری كرد و سریعا به پزشك مراجعه‌كرد.
۵) مصرف بیشتر از یك قرص سیلدنافیل در روز توصیه نمی‌شود.
۶) در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده، بیمار را باید سریعا ًبه بیمارستان منتقل كرد.
۷) دارو را باید دور از نور و رطوبت در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد، درون جعبه در بسته نگهداری كرد.
۸) با توجه به احتمال بروز عوارض قلبی شدید ناشی از مصرف این دارو توصیه می‌شود كه فقط تحت نسخه پزشك مصرف شود. مهم‌ترین نوصیه این است‌: هیچگاه از سر تفنن یا كنجكاوی این دارو را مصرف نكنید.
دكترعلی اخوان بهبهانی
منبع : روزنامه سلامت