پنجشنبه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۱ / 8 December, 2022
مجله ویستا

استفاده از اظهارنامه S.A.D


  پشتيبانى کليه روش‌هاى ترخيص و رژيم‌هاى گمرکى
با توجه به گستردگى سيستم مى‌توان تشريفات ترخيص کالا و کليه روش‌ها و رژيم‌هاى گمرکى اعم از واردات، صادرات، ترانزيت و غيره را پشتيبانى نمود. اين سيستم از دقت فوق‌العاده‌اى برخوردار بوده و احتمال اشتباهات را بسيار کاهش مى‌دهد.
  کنترل ترانزيت کالا در مبداء و مقصد
با استفاده از سيستم آسيکودا اطلاعات کالاى ترانزيتى در گمرک مبداء جمع‌آورى و از طريق خطوط مخابراتى به گمرک مقصد جهت بازرسى و کنترل ارسال مى‌گردد به اين ترتيب در کوتاه‌ترين زمان ممکن امور ترانزيت کالا انجام شده، پروانه‌ها تسويه مى‌شوند که در نهايت صرفه‌جوئى در زمان هزينه‌ها را به دنبال خواهد داشت.
  استفاده از اظهارنامه S.A.D
S.A.D که مخفف عبارت (Single Administrative Document) و به معنى سند واحد ادارى مى‌باشد يک فرم اظهارنامه گمرکى است که مى‌تواند تمامى رويه‌هاى اظهار کالا را با ذکر کُد مخصوص به آن رويه بپذيرد. اين موضوع باعث مى‌شود که به جاى استفاده از اظهارنامه‌هاى متفاوت گمرکى تنها از يک فرم واحد که با کُدهاى مخصوص جدا مى‌شود استفاده نمود.
  چاپ اظهارنامه و کليه گزارش‌ها
در اين سيستم کليه امور به استثناء اقداماتى که بايد توسط اشخاص انجام پذيرد و نياز به تصميم‌گيرى دارد مانند ارزيابي، تعيين تعرفه و غيره به وسيله رايانه انجام مى‌شود. اطلاعات اظهارنامه، کليه گزارش‌ها، قبض رسيد و دفتر ژورنال، به وسيله چاپگر، چاپ و نيز اختصاص شماره ارزيابى توسط رايانه مى‌شود.
  استفاده از کُدهاى بين‌المللى
در روابط بين‌الملل و تجارت جهاني، علائم اختصارى و کُدهائى موجود است که براى تمامى کشورهاى جهان شناخته شده و يکسان مى‌باشد. مانند HS، کُد کشورها، کُد ارزها، غيره که در اين سيستم تمامى اين کُدها تعريف شده و به راحتى قابل دسترسى مى‌باشد.
  استفاده از کُدهاى محلى
به غير از کُدهاى بين‌المللي، کُدهاى ديگرى نيز وجود دارند که در سطح يک کشور شناخته شده و کاربرد محلى دارند مانند: کُدبانک‌ها، کُد گمرکات، کُد کارت بازرگانى و غيره که تمامى اين‌ها نيز براى سيستم قابل تعريف بوده و باعث شناسائى اشخاص و سازمان‌ها مى‌شود.
  امکان کُدگذارى و به روز نگهداشتن آنها
وجود مجوزهاى گوناگون با توجه به تعداد، اهميت و مدت زمان اعتبار آنها موجب بروز مشکلاتى براى گمرک مى‌باشد که با استفاده از اين سيستم پس از کُدينگ مجوزها از طريق شماره تعرفه، کد مجوزهاى مربوط به آن تعرفه در اظهارنامه چاپ و صاحب کالا يا حق‌العمل کار ملزم به ارائه آن مجوز يا مجوزها مى‌باشد. علاوه بر اين تغييرات احتمالى مجوزها را مى‌توان به راحتى به روز درآورده و همواره آخرين اطلاعات را در اختيار داشت.
  امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکى از طريق سيستم الکترونيکى بانکى
با استفاده از قابليت‌هاى سيستم آسيکودا، پس از محاسبه حقوق و عوارض گمرکى اظهارنامه، در صورت وجود ارتباط الکترونيکى با بانک، وجوه محاسبه شده به‌طور خودکار از حساب بانکى کالا کسر و به حساب گمرک واريز مى‌شود. به اين ترتيب مراجعه صاحب کالا به بانک و نقل و انتقال وجوه مربوطه از جريان تشريفات ترخيص کالا حذف مى‌گردد.
  امکان اظهار کالا از راه دور
وجود يک رايانه و يک خط ارتباطى اين امکان را به وجود مى‌آورد که حق‌العمل‌کار بتواند ار دفتر کار خود در کوتاه‌ترين زمان ممکن کالاى خود را به گمرک اظهار و سپس جهت ترخيص آن اقدام نمايد که اين کار نيز از مراجعه بى‌مورد حق‌العمل‌کاران به اداره گمرک جلوگيرى مى‌‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت خبرآنلاینسایت رکناروزنامه ابتکارخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه آرمان ملیسایت تابناکخبرگزاری ایلناسایت ورزش سه