یکشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ / 9 August, 2020
عطسه
بسیاری با یک عطسه به بیمارستان می‌آیند، کرونا می‌گیرند و می‌روند
۳ روز قبل
بسیاری با یک عطسه به بیمارستان می‌آیند، کرونا می‌گیرند و می‌روند
رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان بقیه‌الله(عج) گفت: با وجود کرونا، چهار دسته از بیماران هستند که اگر دچار مشکل شدند باید بی‌درنگ به بیمارستان مراجعه کنند.
ماسک، کارآمدترین سلاح برای محافظت از خود و دیگران در برابر کرونا
۳ روز قبل / ویروس کرونا / ماسک / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
ماسک، کارآمدترین سلاح برای محافظت از خود و دیگران در برابر کرونا
تهران - ایرنا - مدیرکل بهداشت معاونت بهداد ناجا گفت: براساس آخرین یافته‌های به دست آمده، ویروس نوپدید کرونا از راه صحبت، عطسه و سرفه کردن به افراد انتقال پیدا میکند و در شرایطی که پزشکان هیچ درمان قطعی برای این بیماری ندارند، ماسک کارآمدترین سلاح برای محافظت از خود و دیگران در برابر این ویروس مهلک به شمار می رود.
۵ روز قبل
زندگی با ماسک- همدان
‎‎استفاده از ماسک یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع بیماری کووید -۱۹ را محدود کند. شواهد نشان می‌دهد استفاده از ماسک صورت از افراد در برابر انتقال ویروس از دست به دهان، بینی و چشم محافظت می کند. همچنین کسانی که از ماسک استفاده می‌کنند، در برابر اثرگذاری ریز قطرات ناشی از عطسه یا سرفه افراد بیمار در امان هستند.در این گزارش تصاویری از ماسک زدن مردم شهر همدان را مشاهده می کنید./عکاس :امیر مهدی موسوی
نتایج یک بررسی جدید: چطور ویروس کرونا در داخل اتاق انتشار پیدا می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
نتایج یک بررسی جدید: چطور ویروس کرونا در داخل اتاق انتشار پیدا می‌کند
یک بررسی جدید نشان می‌دهد چگونه ویروس کرونا سوار بر قطرک‌های تنفسی آزاد شده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن درون اتاق به گردش در می‌آید.
شخصیت شناسی از نوع عطسه کردن افراد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / شخصیت شناسی / نوع عطسه / عطسه کردن / پارسی خبر / سبک زندگی
شخصیت شناسی از نوع عطسه کردن افراد
در گزارش زیر به انواع مختلف عطسه کردن می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم هر یک چه معنایی دارند.
آیا گرم کردن غذا در مایکروویو کرونا را از بین می‌برد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / سلامت / اخبار سلامتی / بیماری / ویروس کرونا / بیماری کرونا / مایکروویو / مایکروفر / سرفه / تنگی نفس / عطسه
آیا گرم کردن غذا در مایکروویو کرونا را از بین می‌برد؟
ویروس از راه مواد غذایی منتقل نمی شود اما می تواند در جریان آماده سازی، آلوده شود. با این حساب آیا گرم کردن غذا در ماکروویو آن را ضد عفونی می کند؟
واکنش جالب عوامل عصرجدید به عطسه رویا نونهالی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
واکنش جالب عوامل عصرجدید به عطسه رویا نونهالی
ما برای شما، در تابناک جوان هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار و مطالب جذاب پیرامون موضوعات کسب و کار، رسانه، فرهنگ و هنر، خانواده، نشاط و سرگرمی، جامعه و ... را تولید و/یا ارائه می کنیم. «تابناک جوان» برای انتشار مطالب ارسالی شما نیز آمادگی دارد! روی تیترها کلیک کنید تا گزارش کامل گزیده‌ خبرهای «تابناک جوان» را بخوانید.
تهران منشأ آلودگی کرونا / از ابتدای اسفند تاکنون، روزانه به طور متوسط ۱۰۲ مرگ داشتیم / ۷۲ میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق هشدار کرونا / بستری سنین پایین نسبت به ۴ ماه قبل ۲ برابر شده‌ / ۱۰ دقیقه صحبت به اندازه یک عطسه ویروس پخش می‌کند / بنابر شواهد جدید، ویروس ۸ دقیقه در هوا می‌ماند
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
تهران منشأ آلودگی کرونا / از ابتدای اسفند تاکنون، روزانه به طور متوسط ۱۰۲ مرگ داشتیم / ۷۲ میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق هشدار کرونا / بستری سنین پایین نسبت به ۴ ماه قبل ۲ برابر شده‌ / ۱۰ دقیقه صحبت …
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت استان تهران، گفت: متأسفانه شهر تهران مجددا قرمز شد. نگرانی و پیش‌بینی وزیر بهداشت درست از آب درآمد و تهران هم به شهرهای قرمز پیوست. اکنون تهران منشاء آلودگی برای شهرهای دیگر است زیرا مقصد مسافرتی است و جمعیت روز با شب تهران حدود ۸۰۰ هزار نفر الی یک میلیون نفر تفاوت دارد که این جمعیت به استان‌ها یا شهرهای مجاور می‌روند که می‌تواند شیوع گسترده‌ای را ایجاد کند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
تفاوت داشتن و نداشتن ماسک هنگام عطسه (فیلم)
این تصویر نشان می دهد افراد بدون ماسک چقدر ممکن است در خطر ابتلا به کرونا باشند.
ببینید | ویدیوی اسلو موشن از عطسه و ذرات خروجی دهان
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ویروس کرونا / ماسک / دیدنی‌های روز
ببینید | ویدیوی اسلو موشن از عطسه و ذرات خروجی دهان
این تصویر نشان می دهد افراد بدون ماسک چقدر ممکن است در خطر ابتلا به کرونا باشند. منبع: خبرفوری/مهم
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
بگو چطور عطسه می‌کنی تا شخصیتت رو بگم
عطسه کردن انواع مختلفی دارد و هر کسی به روش خاص خود عطسه می‌کند. مدل عطسه هر فرد می‌تواند ویژگی‌های شخصیت او را نشان دهد.
باید و نباید‌های استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و طبی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / ماسک پارچه ای / ماسک طبی / سبک زندگی / پارسی خبر / ماسک / سبک زندگی / پارسی خبر
باید و نباید‌های استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و طبی
ماسک‌های صورت بخش مهمی از حفظ ایمنی در زمان شیوع جهانی کووید-۱۹ هستند. ماسک صورت جلوی قطرات تنفسی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهند در زمان حرف زدن، نفس کشیدن، سرفه یا عطسه کردن در هوا پخش شوند. این مسئله بسیار مهم است چرا که افراد بیماری ویروس کرونای جدید را چندین روز پیش از بروز بیماری به دیگران منتقل می‌کنند. ماسک از دیگران مراقبت می‌کند برای محافظت از خود و پیشگیری از انتشار بیماری حداقل فاصله یک متر را از دیگران رعایت کنید، دستان خود را به درستی و به دفعات زیاد بشویید و به ماسک و صورت خود دست نزنید. به یاد داشته باشید ماسک به تنهایی نمی‌تواند از بیماری پیشگیری کند. حتی زمانیکه ماسک دارید، حداقل فاصله یک متری را از دیگران رعایت کنید و دست‌های خودرا به درستی و به دفعات زیاد بشویید. هنگام استفاده …
10 واقعیت درباره گازهای شیمیایی طی جنگ جهانی اول(+تصاویر)
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
10 واقعیت درباره گازهای شیمیایی طی جنگ جهانی اول(+تصاویر)
گازهای مورد استفاده در جنگ جهانی اول به یکی از این چهار دسته تعلق داشتند: محرک های تنفسی، اشک آورها، عطسه آورها و همینطور عوامل تاول زا.
نکاتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در ادارات
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ویروس کرونا / ماسک / فاصله گذاری اجتماعی / سبک زندگی / پارسی خبر
نکاتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در ادارات
همان طور که ما در مقابل مراقبت از خود و خانواده مان مسئولیم، مسئولیت محافظت از سلامت مشتریان و ارباب رجوع هم بر عهده ماست. رعایت موارد زیر میزان استرس شما را در محیط کار را کاهش می‌دهد و مراجعین آرامش بیشتری پیدا می‌کنند. همچنین با رعایت این موارد چالش‌های احتمالی بین شما و مراجعانتان نیز کمتر می‌شود. اطلاع رسانی و آموزش: نصب تابلوی بزرگی که به مراجعان تذکر دهد در صورت داشتن علائم سرماخوردگی مراجعه خود را به تاخیر بیاندازند. به همه مراجعین یادآوری کنید که فاصله فیزیکی بیش از یک متر را از سایر مراجعان و کارکنان رعایت کنند و در صورت عطسه یا سرفه با دستمال یا گودی آرنج خود مانع انتشار ویروس شوند.  نصب پوستر‌ها اعلامیه‌هایی در نقاط مرتبط اداره برای یادآوری شستشوی صحیح دست ها، رعایت فاصله و سایرنکات …
اگر آشپز یک کرونایی باشد، چه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
اگر آشپز یک کرونایی باشد، چه می‌شود؟
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت معتقدند: انتقال ویروس کرونا از طریق غذایی که فرد مبتلا تهیه کرده، بعید به نظر می‌رسد. مگر آن‌که فرد روی آن عطسه یا سرفه کرده باشد. می‌توان با گرم کردن مجدد و یا انتقال غذا به ظرف جدید از مصرف آن اطمینان بیشتری پیدا کرد.
ویروسی که تاکسی‌های اینترنتی را می‌بلعد
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
ویروسی که تاکسی‌های اینترنتی را می‌بلعد
شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بازار سفرهای اشتراکی درون‌شهری را به شدت تحت تاثیر قرار داد. با این حال اما کارشناسان معتقدند شرکت‌های تاکسی اینترنتی و اشتراکی که بتوانند از این بحران جان سالم به در ببرند، در روند بهبود بازار می‌توانند رشد نسبی داشته باشند. تا پیش از شیوع ویروس کرونا، «خاویر واسمن» عادت داشت برای گشت‌وگذار در مادرید، صبح زود از خواب بیدار شود، گوشی موبایلش را بردارد و در اپلیکیشن‌های به اشتراک‌‌گذاری سفرهای درون‌شهری و تاکسی‌های اینترنتی بگردد تا بتواند خودش را به سر کار برساند. حالا اما او می‌گوید: «حالا دیگر نمی‌خواهم سوار خودرویی شوم که نمی‌دانم کسی که در آن بوده از ماسک استفاده کرده، عطسه یا سرفه کرده یا مبتلا بوده است یا خیر؟»
۵ دقیقه صحبت کردن به اندازه یک عطسه کرونا را منتقل می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
۵ دقیقه صحبت کردن به اندازه یک عطسه کرونا را منتقل می‌کند
ایرج حریرچی گفت: سه الی پنج دقیقه صحبت کردن معمولی به اندازه یک عطسه، ویروس را در محیط پخش می کند، از این رو باید تغییر رفتار دهیم تا به نقطه مناسب برسیم.
(ویدئو) اثر جدید بنکسی با ماسک و ژل
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / بنکسی / نقاشی دیواری / ماسک / مترو / لندن / ویروس کرونا / کروناویروس
(ویدئو) اثر جدید بنکسی با ماسک و ژل
 در اثر جدید بنکسی نقاش مشهور بریتانیایی یکی از این موش‌ها در حال عطسه کردن و دیگری در حال پاشیدن ژل ضدعفونی کننده است.
کودکان
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران
کودکان "کرونایی" را شناسایی کنید
کودکان یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال با بیان اینکه علائم کرونا در کودکان شامل تب، سرفه، عطسه و... است، گفت: در تعدادی از کودکان بویژه با شروع فصل گرما، کرونا با علائمی شبیه مسمومیت خود را نشان می‌دهد.
عطسه فرد مبتلا به کرونا در مترو ۱۰ نفر را آلوده می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران
عطسه فرد مبتلا به کرونا در مترو ۱۰ نفر را آلوده می‌کند
حق دوست گفت: یک نفر آلوده در مترو اگر عطسه کند می‌تواند۱۰ نفر را به کرونا مبتلا کند و رفتار اجتماعی مردم آمار مبتلایان را متغیر می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
مجموع جان باختگان کرونا در کشور از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «مجموع جان باختگان کرونا در کشور از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت.» سیما سادات لاری در ارایه گزارش روزانه از وضعیت ابتلا، فوت و بهبودی کووید 19 در کشور گفت: «تا روز ۲۳ تیر ۱۳۹۹، دو هزار و ۳۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۸۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت پیش از 23 تیر ماه، ۲۰۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳ هزار و ۳۲ نفر رسید.تاکنون ۲۲۲ هزار و ۵۳۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۳۷۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.» به گفته …
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
هنگام خرید با رعایت این ۷ مورد به کرونا مبتلا نشویم
متاسفانه با اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا، ما دیگر خود را در خانه قرنطینه نمی‌کنیم و چون معلوم نیست تا کی این بیماری مهلک ادامه دارد بهتر است به روال گذشته به زندگی خود ادامه دهیم ولی با توجه به پروتکل‌های بهداشتی.پروتکل‌های بهداشتی یعنی همان‌هایی که از تلویزیون و خبرهای مکتوب می‌بینیم و می‌خوانیم مانند ماسک، دستکش، فاصله‌ی اجتماعی و غیره. دوری از ازدحام جمعیتقبل از اینکه از خانه برای خرید بیرون بروید بهتر است سایت‌های خرید آنلاین را چک کنید. چه بهتر که اجناس مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کنید. می‌توانید به فروشگاه مورد نظر زنگ بزنید و ساعات خلوت را جویا شوید یا سعی کنید تا در ساعات پیک جمعیت آنجا نباشید. از رفتن به فروشگاه‌هایی که دستگاه تهویه ندارند خودداری کنید و حتی برای کوتاه مدت …
اولویت جهان؛ سلامت و بهداشت
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
اولویت جهان؛ سلامت و بهداشت
زهرا رستگارمقدم ـ روزنامه‌نگار  وقتی از نظافت و بهداشت فردی صحبت می‌کنیم، دقیقا منظورمان چیست؟ شاید منظور، مجموعه‌ای از عادات‌ است که روزانه برای حفظ سلامت خود انجام می‌دهیم؛ مسواک کردن دندان‎ها، حمام کردن، شستن دست‎ها قبل از خوردن غذا، داشتن حوله شخصی، استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه. حداقل‌هایی برای زنده ماندن و سالم زندگی کردن. رفتارهایی که نه‌تنها  به سلامت فرد که به سلامت دیگران نیز کمک می‌کند. اما اگر قرار باشد ویژگی‌های مثبتی درباره ویروس کرونا که این روزها جان بسیاری از مردم را به …
آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مسعود مردانی / ویروس کرونا / مواد غذایی
آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود
متخصص بیماری های عفونی، با عنوان این مطلب که مواد غذایی راه عمده‌ای برای انتقال ویروس کرونا نیست، گفت: راه عمده انتقال بیماری، دست‌های آلوده، عطسه و سرفه، صحبت کردن و نزدن ماسک است.
راه‌های انتقال کرونا که شاید ندانید/کرونا روی مو زنده می‌ماند
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / اخبار سلامت / ویروس کرونا در ایران
راه‌های انتقال کرونا که شاید ندانید/کرونا روی مو زنده می‌ماند
کرونا ویروس عجیب و غریبی است و هر روز نکته‌های تازه‌ای درباره اش کشف می‌شود. از علایم بیماری تا راه‌های انتقال. اگر روز‌های اول گفته می‌شد فقط عطسه و سرفه باعث انتقال این بیماری می‌شود حالا راه‌های تازه‌ای هم اضافه شده است. راه‌هایی مثل بلند حرف زدن، کولر‌ها و حتی بعضی زخم‌ها‎. ‎
دلایل سردرد‌های بالقوه/ چه زمانی سردرد خطرناک است؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / سردرد / فشار خون / ضربه مغزی / تومور مغزی / سبک زندگی / پارسی خبر
دلایل سردرد‌های بالقوه/ چه زمانی سردرد خطرناک است؟
 سردرد‌های شدید ممکن است نشانه‌ای از شرایطی باشد که زندگی فرد را تهدید می‌کند. با تشخیص زودهنگام، پزشک می‌تواند به دلیل زمینه‌ای بروز سردرد برای کاهش احتمال مواجهه با عوارض رسیدگی کند. بنابر مقاله‌ای که در نشریه PLOS ONE منتشر شد، حدود ۰.۵ درصد تا ۴.۵ درصد مراجعه کنندگان به بخش اورژانس بیمارستان، این کار را به واسطه سردردی که با تروما مرتبط نیست، انجام می‌دهند. در ادامه نگاهی به دلایل و علائم مختلف سردرد‌های بالقوه خطرناک داریم. علائم هشدار دهنده موارد زیر علائمی هستند که به جدی بودن سردرد و این که فرد باید درمان پزشکی فوری دریافت کند، اشاره دارند: - سردرد بسیار شدیدی که طی چند ثانیه تا چند دقیقه غیر قابل تحمل می‌شود - سردرد شدیدی که با تغییر وضعیت فرد آغاز یا شدت آن تغییر می‌کند - سردردی که …
سهرابیان در واکنش به شایعه تعلیق بادبانی ایران: هر کسی عطسه کرد، کرونا دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / قایقرانی
سهرابیان در واکنش به شایعه تعلیق بادبانی ایران: هر کسی عطسه کرد، کرونا دارد؟
رئیس فدراسیون قایقرانی می‌گوید که خطر تعلیق، قایق بادبانی ایران را تهدید نمی‌کند و نامه‌ای هم در این باره به فدراسیون ارسال نشده است.
جوانان ماسک نمی‌زنند!
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
جوانان ماسک نمی‌زنند!
متأسفانه جوانان و کودکان کمتر از ماسک استفاده می‌کنند. ثابت شده است که اگر ۲نفر کنار یکدیگر باشند و ماسک نزنند و یکی از آنها مبتلا به کووید-۱۹باشد، با یک سرفه یا عطسه میلیون‌ها ویروس در هوا پخش می‌شود و فرد مقابل نیز به‌احتمال ۹۵ درصد مبتلا می‌شود. این در حالی است که اگر ماسک بزنند، احتمال ابتلای طرف مقابل به ۱.۵ درصد کاهش می‌یابد.
ماسک‌ فیلتردار خطرناک است؛ استفاده نکنید
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
ماسک‌ فیلتردار خطرناک است؛ استفاده نکنید
استفاده از ماسک های فیلتردار علاوه بر اینکه مانع انتقال ویروس کرونا به محیط و دیگران نخواهد شد بلکه به هنگام سرفه یا عطسه شخص بیمار یا ناقل بیماری استفاده کننده از ماسک، هجمه‌ای از ویروس کرونا را به دیگران منتقل خواهد کرد.
نکات ضروری برای استفاده صحیح از ماسک
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / کرونا / کرونا در ایران / کویید-19 / ماسک کرونا
نکات ضروری برای استفاده صحیح از ماسک
آهنی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: افراد مبتلا به کرونا ممکن است با وجود نداشتن علائم، ناقل این بیماری باشند؛ لذا استفاده از ماسک و یا گرفتن دستمال جلوی دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه نقش مهمی در محافظت از خود در برابر بیماری دارد.
انتشار ۱۴ برابری ذرات کوچک از ماسک‌هایی با جنس روسری
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
انتشار ۱۴ برابری ذرات کوچک از ماسک‌هایی با جنس روسری
ماسک‌های صورت از جنس دستمال سر و روسری 14 برابر بیشتر از ماسک پنبه‌ای، قطرات کوچک ناشی از سرفه و عطسه را در هوا منتشر می‌کنند.
ماجرای کرونا هنوز تمام نشده / یک متخصص حتی با هم آواز خواندن هم می تواند باعث انتشار ویروس شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ماجرای کرونا هنوز تمام نشده / یک متخصص حتی با هم آواز خواندن هم می تواند باعث انتشار ویروس شود
یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه این ویروس اساساً از طریق سرفه، عطسه یا صحبت در فاصله نزدیک از شخص مبتلا به شخص دیگر سرایت می کند، ادامه داد: ویروس در میان افرادی که با هم زندگی می‌کنند به راحتی منتقل می‌شود. صحبت کردن از فاصله نزدیک، دست دادن، بغل کردن، بطور مشترک غذا خوردن و حتی با هم آوازخواندن نیز می تواند باعث انتشار ویروس شود.
احتمال انتقال کرونا در آسانسور
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
احتمال انتقال کرونا در آسانسور
علی ملائکه ـ  روزنامه‌نگار و پزشک ویروس کرونا در فضاهای دربسته با تهویه کم که در آن افراد برای مدت‌های طولانی در فاصله نزدیک به هم قرار می‌گیرند، راحت‌تر منتقل می‌شود. آسانسور همه این ویژگی‌ها را دارد. این امر به‌خصوص درباره آسانسورهای برج‌های اداری که شمار زیادی از افراد برای مدتی طولانی در کنار هم قرار می‌گیرند، صادق است. ویروس کرونا عمدتاً از طریق قطرک‌های تنفسی‌ـ ذرات بزرگ‌تر از ۵ میکرومتر‌ـ منتقل می‌شود که فرد دچار عفونت، هنگام سرفه و عطسه کردن، آواز خواندن و حرف زدن در محیط پراکنده می‌کند؛ …
سه روش درمان قرمزی چشم
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / درمان قرمزی چشم / قرمزی چشم / بیماری چشم / سبک زندگی / پارسی خبر
سه روش درمان قرمزی چشم
 قرمزی چشم که با نام التهاب ملتحمه نیز از آن یاد می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که غشای محافظ چشم (با نام ملتحمه) دچار عفونت یا تورم می‌شود. در ادامه این مطلب سه روش درمان قرمزی چشم را برایتان خواهیم گفت که در خانه می‌توانید انجام دهید، اما در وهله نخست بهتر است با انواع قرمزی چشم آشنا شوید:قرمزی چشم غالبا بنابر سه دلیل رخ می‌دهد: قرمزی چشم باکتریال: باکتری‌هایی نظیر استافیلوکوک یا استرپتوکوک معمولا این نوع از قرمزی چشم را به وجود می‌آورند که باعث ایجاد چرک یا ماده‌ای چسبناک در چشم‌ها شده و در نهایت پلک‌ها و موژه‌ها را به هم می‌چسباند. این نوع از عفونت چشمی معمولا از طریق دارو‌های آنتی بیوتیک درمان می‌شود. قرمزی چشم ویروسی: این نوع همانطور که از نامش مشخص است از طریق ویروس‌های مرتبط با سرماخوردگی …
علت دیدن جرقه‌های نورانی در میدان دید چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
علت دیدن جرقه‌های نورانی در میدان دید چیست؟
علی ملائکه _  روزنامه‌نگار و پزشک دیدن چیزهایی که وجود ندارد، چه به‌صورت جرقه نورانی باشد، چه لکه‌های تیره، ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما هنگامی که افراد روی چشم‌های بسته‌شان فشار می‌آورند، دچار حمله میگرن می‌شوند یا حتی عطسه می‌کنند و انواعی از جرقه و اشباح نورانی را می‌بینند. همه این تجربه‌های دیداری ناشی از تحریک پشت چشم یا درواقع عصب بینایی است، که تجربه نور را به مغز منتقل می‌کند. شاید شما هم در دوران کودکی این را تجربه کرده باشید که فشار آوردن روی پلک‌های بسته‌شده‌تان باعث ایجاد الگوهای …
آفتاب تابستان در نیم ساعت ۹۰ درصد کروناویروس‌ها را می‌کشد!
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / کرونا ویروس
آفتاب تابستان در نیم ساعت ۹۰ درصد کروناویروس‌ها را می‌کشد!
۹۰ درصد از عفونت کروناویروس که بر اثر عطسه یا سرفه افراد آلوده روی سطوح نشسته است، می‌تواند توسط یک نور قدرتمند ماوراء بنفش که در آفتاب تابستان موجود است، نابود شود.
چگونه سینما و تئاتر برویم، اما کرونا نگیریم؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / ویروس کرونا / پیشگیری از کرونا
چگونه سینما و تئاتر برویم، اما کرونا نگیریم؟
شناسایی راه‌های انتقال عامل ایجادکننده بیماری کووید-۱۹ نقش مهمی در کنترل آن دارد. البته راه‌های انتقال ویروس کرونا هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما به عنوان یک اصل کلی، ویروس‌های تنفسی به طور عمده از طریق ریز قطرات یا از طریق سرفه یا عطسه و یا لمس اشیاء آلوده منتقل می‌شوند.
ارتباط حرف زدن با انتقال ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
ارتباط حرف زدن با انتقال ویروس کرونا
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: اگر هر تنفس معمولی بتواند ۲۰ واحد ویروس منتشر کند، حرف زدن ۲۰۰ واحد و سرفه و عطسه به همین میزان ویروس منتشر می‌کنند. بنابراین بیماری که به قرنطینه خانگی می‌رود، نباید زیاد صحبت کند.
پرسپولیس با اختلاف ۱۵ امتیاز قهرمان می‌شود/ حیدری: با یک عطسه دنبال تعطیلی لیگ هستند
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / پرسپولیس تهران / سپهر حیدری
پرسپولیس با اختلاف ۱۵ امتیاز قهرمان می‌شود/ حیدری: با یک عطسه دنبال تعطیلی لیگ هستند
مربی تیم فوتبال امید پرسپولیس گفت: باشگاه‌هایی که نمی‌خواهند چهارمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس را ببینند، دنبال اعتراض به ادامه برگزاری رقابت‌های فصل هستند.
تصاویر: ماسک بزنید
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
تصاویر: ماسک بزنید
ویروس کرونا در حدود چهارماه است که مهمان ناخوانده کشورمان شده. در ماه اسفند و فروردین بسیاری از مردم با در خانه ماندن سعی در حفاظت از خود و خانواده خود در مقابل این ویروس داشتند. با آغاز کسب و کارها، انتظار می‌رود مردم همچون گذشته موارد بهداشتی را رعایت کنند. استفاده از ماسک یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس کرونا است. قطرات تنفسی و تماس، دو راه از مهمترین راه‌های انتقال ویروس است. قطرات تنفسی زمانی ایجاد می‌شود که فرد آلوده سرفه یا عطسه کند. هر شخصی که در تماس نزدیک (در فاصله یک متری) با فردی قرار بگیرد که علائم تنفسی مانند سرفه و عطسه را دارد، در خطر قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی عفونی بالقوه است. استفاده از ماسک یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع برخی بیماری‌های …
پاسخ به برخی شایعات درباره ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / ویروس کرونا / آسم / سبک زندگی / نیش پشه / پارسی خبر
پاسخ به برخی شایعات درباره ویروس کرونا
با شیوع گسترده ویروس‌ کرونا در سراسر جهان، راهکارهای مختلفی برای خلاصی از این بیماری در میان مردم رواج یافته است. فراوانی این شایعات، که غالبا بدون پایه علمی هستند، چنان است که سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفته است تا به بررسی شماری از آن‌ها بپردازد. هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند سردی هوا ویروس‌ کرونا را می‌کشد. دمای طبیعی بدن انسان ۳۶.۵ تا ۳۷ درجه است، فارغ از اینکه دمای هوای بیرون چقدر باشد، در نتیجه ویروس می‌تواند دوام بیاورد. ویروس کرونا با حمام آب گرم از بین نمی‌رود اگر تصور کرده‌اید که حمام آب گرم در پیشگیری از‌ کرونا موثر است باید بدانید که این نظر پایه‌ای علمی ندارد. دمای طبیعی داخل بدن شما بین ۳۶.۵ تا ۳۷ درجه باقی می‌ماند مستقل از اینکه دمای داخل حمام چقدر باشد. دوش گرفتن با آب بسیار …
اَنگ کرونایی خطرناک‌تر از کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / انگ اجتماعی / کروناویروس / بیماری کرونا / استانی-اجتماعی
اَنگ کرونایی خطرناک‌تر از کرونا
این روزها شرایط طوری شده که در محیط اداره، جامعه و حتی در خانواده یک عطسه یا سرفه‌ کافی است که انگ "کرونایی بودن" را بگیرید و حتی از جمع دوستان و همکاران هم طرد شوید.
وزارت بهداشت: در محیط‌­های بسته با میزان تهویه پایین هوا، خطر ابتلا به کرونا حتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر است / سنگ توالت هم می‌تواند ناقل ویروس شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وزارت بهداشت: در محیط‌­های بسته با میزان تهویه پایین هوا، خطر ابتلا به کرونا حتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر است / سنگ توالت هم می‌تواند ناقل ویروس شود
معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده از تهویه مناسب در اماکن تجمعی، گفت: انتقال هوابرد ویروس در شرایط خاصی مانند صحبت کردن با افراد زیاد در مسافت کوتاه و در یک فضای بسته بدون تهویه نظیر وسایل حمل ونقل عمومی، خطر ابتلا به عفونت ویروس را حتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر می‌کند.
افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط‌های بسته / لزوم استفاده از "ماسک" در اماکن عمومی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / طرح فاصله‌گذاری اجتماعی / فاصله گذاری فیزیکی / ماسک / مترو / حمل و نقل عمومی
افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط‌های بسته / لزوم استفاده از "ماسک" در اماکن عمومی
معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده از تهویه مناسب در اماکن تجمعی، گفت: انتقال هوابرد ویروس در شرایط خاصی مانند صحبت کردن با افراد زیاد در مسافت کوتاه و در یک فضای بسته بدون تهویه نظیر وسایل حمل ونقل عمومی، خطر ابتلا به عفونت ویروس را حتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر می‌کند.
آخرین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره استفاده از ماسک
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / ویروس کرونا / سازمان جهانی بهداشت
آخرین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره استفاده از ماسک
مطابق دستورالعمل‌های منتشر شده سازمان جهانی بهداشت درباره نحوه استفاده صحیح از ماسک برای محافظت از کرونا ویروس جدید، افراد سالم و یا بیمار خصوصا زمانی که دارای علائم سرفه‌های خشک، عطسه و تب می‌شوند نیاز به استفاده از ماسک مناسب دارند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
ماسک برای همه
 شبنم سید مجیدی_روزنامه نگار در تلاش برای کاهش شیوع ویروس کرونای جدید، تعداد پرشماری از کشورها پوشیدن ماسک در فضاهای عمومی را اجباری و به شهروندان اعلام کرده‌اند که اگر بدون ماسک دیده شوند، با جریمه روبه‌رو خواهند شد. در مورد اینکه آیا ماسک‌صورت می‌تواند مانع از انتقال ویروس کرونا از شخصی به شخص دیگر شود، نظرهای متناقضی وجود داشته است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه کرده است افراد سالم نیازی به پوشیدن ماسک ندارند اما افرادی که احساس ناخوش‌احوالی همراه با سرفه و عطسه دارند و همچنین افرادی که از …
نشانه‌های عفونت ریه
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / عفونت ریه / اخبار سلامت
نشانه‌های عفونت ریه
عفونت ریه می‌تواند در اثر ویروس، باکتری و حتی گاهی قارچ ایجاد شود. یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های ریه ذات الریه نامیده می‌شود. ذات الریه، که بر کیسه‌های هوای کوچکتر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، بیشتر در اثر باکتری‌های مسری ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در اثر ویروس نیز ایجاد شود. فرد پس از عطسه یا سرفه فرد آلوده و تنفس باکتری‌ها یا ویروس‌های او به این عفونت آلوده می‌شود. با نشانه‌های عفونت ریه، علل ابتلا، راه‌های پیشگیری و نحوه درمان این بیماری آشنا شوید.
مسافران مترو در اندونزی برای مقابله با کرونا ملزم به سکوت شدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
مسافران مترو در اندونزی برای مقابله با کرونا ملزم به سکوت شدند
شرکت بهره‌برداری از سامانه حمل و نقل عمومی شهر جاکارتا اعلام کرد: همانطور که مشخص شده است کووید-۱۹ از طریق قطرات کوچک بزاقی افراد مبتلا هنگام عطسه ، سرفه یا حتی حرف زدن قابل انتقال است و از این رو مسافران باید سکوت اختیار کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
ایمن ماندن در تابستان کرونایی
افراد در قرنطینه کم‌کم خسته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به جریان زندگی روزمره بازگشته‌اند. اما تابستان در راه است و همه ما از تفریحاتی که در دل تابستان جا خوش کرده‌اند، خبر داریم. تفریحاتی مانند استخر رفتن و خوش‌گذرانی در کنار دوستان! چه باید کرد؟چندین ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد. بیمارستان‌هایی که کم‌کم پر از مراجعان مبتلا به کرونا شد و سیستم‌های بیمارستانی که شبانه‌روز درگیر شدند. سوالات زیادی برای همه ما وجود داشت. ویروس چگونه گسترش پیدا می‌کند؟ چه چیزی موجب بیمار شدن افراد می‌شود؟هنوز هم پاسخ به این سوالات در جریان است اما سرنخ‌های زیادی در این رابطه به وجود آمده است. افراد در قرنطینه کم‌کم خسته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به جریان زندگی روزمره بازگشته‌اند. اما تابستان در راه است و همه ما …
فیلم | لحظه عطسه حریرچی در برنامه زنده | واکنش خنده‌دار مجری تلویزیون
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فیلم | لحظه عطسه حریرچی در برنامه زنده | واکنش خنده‌دار مجری تلویزیون
ایرج حریرچی در یک برنامه زنده تلویزیونی عطسه کرد. واکنش مجری و معاون وزیر بهداشت را در این ویدئو ببینید.
حریرچی: ۸۵ درصد مبتلایان به کرونا بدون هیچ اقدامی بهبود می‌یابند
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / ایرج حریرچی / کرونا / مبتلایان به کرونا
حریرچی: ۸۵ درصد مبتلایان به کرونا بدون هیچ اقدامی بهبود می‌یابند
به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به اینکه برخی ابتلای خود به کرونا را پنهان می‌کنند، تاکید کرد: بیماری کرونا انگ یا تابو نیست. در برخی استان‌ها زمانی که کارشناسان بهداشت ما برای مراقبت به درب منازل مراجعه می‌کنند، افراد عنوان می‌کنند که "چرا آمده‌اید و آبروی ما را در همسایه‌ها می‌برید". این درحالیست که فرد مبتلا به کووید۱۹ کسی است که در یک اجتماع حرکت داشته و با سرفه یا عطسه و یا دست دادن به فرد مبتلا، خودش نیز مبتلا شده است. این انگ نیست و افراد مختلف که مبتلا می شوند قریب به اتفاق سلامت خود را به دست می‌آورند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / ایرج حریرچی
(ویدیو) عطسه شدید حریرچی روی آنتن زنده شبکه خبر
ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر عطسه کرد و باعث تعجب مجری برنامه شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / گوشی تلفن / ویروس کرونا
عمر طولانی ویروس کرونا روی صفحه گوشی همراه
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سرعت شیوع ویروس کرونا بسیار بالاست، خوشبختانه بهترین راه جلوگیری از شیوع این ویروس انجام دادن اقدامات ساده بهداشتی است که عبارتند از رعایت بهداشت عمومی، شستن دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه، هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان را پوشاندن و همچنین خودداری کردن از تماس با افراد مشکوک و مبتلا به کووید ۱۹.
پایان محدودیت‌ها و احتمال موج دوم کرونا / برای کاهش خطر ابتلا چکار کنیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / کرونا در جهان / کروناویروس / کووید-19
پایان محدودیت‌ها و احتمال موج دوم کرونا / برای کاهش خطر ابتلا چکار کنیم؟
فردی که در اتوبوس عطسه می‌کند چقدر می‌تواند خطرناک باشد؟ آیا می‌شود به رستوران رفت؟ یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد؟
کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در برابر کرونا چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در برابر کرونا چقدر است؟
بر اساس یافته‌های متخصصان، پارچه به طور کامل مانع از نفوذ ویریون‌های جدا شده از ویروس نمی‌شود اما بخش اصلی ویروس از طریق قطراتی که هنگام صحبت، غذا خوردن، سرفه و عطسه یا ذرات آئروسل ایجاد می‌شوند، منتقل می‌گردد. هرچند ماسک‌های پارچه‌ای نمی‌توانند تمام محرک‌های ویروس را مسدود کنند اما به هرحال بخشی از آنها را مسدود می‌کنند به ویژه اگر صحبت از شیوع ویروس توسط یک فرد آلوده باشد.
تشخیص کرونا با گوشی با یک حسگر جدید
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
تشخیص کرونا با گوشی با یک حسگر جدید
​محقق ایرانی-آمریکایی می‌گوید امکان تشخیص ابتلا به بیماری کووید ۱۹ با عطسه یا سرفه روی گوشی به زودی میسر می‌شود.
سرما خوردگی چشم چه علائمی دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / سرما خوردگی چشم / سرماخوردگی / پارسی خبر / سبک زندگی
سرما خوردگی چشم چه علائمی دارد؟
همه ما سرماخوردگی را در آبریزش بینی و سرفه و عطسه می دانیم، اما گاهی بدون مشاهده این علائم چشم ها هم سرما می خورند که نیاز به مراقبت ویژه دارند، در این مطلب به طور کامل به بررسی سرماخوردگی چشم ها می پردازیم
اینفوگرافیک | چند درصد کودکان مبتلا به کرونا زیر ۱۰ سال بوده‌اند؟ | علائم ابتلا به کرونا در کودکان را بشناسید
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
اینفوگرافیک | چند درصد کودکان مبتلا به کرونا زیر ۱۰ سال بوده‌اند؟ | علائم ابتلا به کرونا در کودکان را بشناسید
محققان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که تب، سرفه، گلودرد، گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش بینی شایع‌ترین علائم ابتلا به کووید-۱۹ در کودکان است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
استخوان در دست جذامی
«چگونه توصیف کنم سر منزلی را که ابتدای آن سختی و مشقت است و پایان آن فنا و نیستی؛ در حلال آن حساب است و در حرامش عقاب؛ ثروتمندش فریب می‌خورد و فقیر و گدایش محزون می‌گردد. چه بسیار کسانی که به دنبالش بدوند و به آن نرسند و چه ‏بسیار کسانی که رهایش سازند و به آنها روی آورد. هر کس با چشم بصیرت و عبرت به ‏آن بنگرد به او بصیرت و بینایی بخشد؟ و آن کس که چشمش به دنبال آن باشد و فریفته آن گردد از دیدن حقایق نابینایش کند!» نگاه امام علی(ع) به دنیا در بیان و عمل، نگاهی دوگانه است؛ از یک سو جملات و عبارات متعددی در مذمت و نکوهش دنیا و وابستگی به آن از حضرت نقل شده و از سوی دیگر بیاناتی نیز در ارزش و اهمیت دنیا دارد و با کسانی که دنیا را نکوهش می‌کنند سرزنش می‌کند. …
افزایش احتمال انتشار و انتقال ویروس کرونا با کولر گازی | راهکارهای مقابله با آن
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
افزایش احتمال انتشار و انتقال ویروس کرونا با کولر گازی | راهکارهای مقابله با آن
احتمال انتقال بیماری از طریق خود کولر گازی تقریبا صفر است، ولی کولر گازی به دلیل افزایش سرعت جریان هوا در محیط بسته می‌تواند احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا را که با عطسه و سرفه در فضا پخش می‌شود، افزایش دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •