جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
مالیات بر مسکن
۵ روز قبل
جزئیات طرح جهش و رونق تولید مسکن از زبان یک عضو کمیسیون عمران
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایجاد صندوق ملی مسکن و زمین و تامین منابع مالی آن یکی از مولفه‌های کلیدی طرح جهش و رونق تولید مسکن بوده که می‌تواند منابع مالی لازم برای ساخت مسکن محرومان و اقشار متوسط جامعه را تامین کند.به گزارش ایسنا، مجتبی یوسفی با اشاره به بررسی طرح دوفوریتی جهش و رونق تولید مسکن در کمیسیون عمران بیان کرد: یکی از موضوعات مهمی که حائز اهمیت است این است که اگر حوزه مسکن از حالت رکود خارج شود می‌تواند به عنوان بخش پیشران اقتصاد عمل کرده و اشتغالزایی به دنبال داشته باشد به عبارت دیگر حداقل ۲۰۰ شغل در زیرشاخه‌های مرتبط با حوزه مسکن می‌تواند رونق بگیرد. با توجه به عدم برنامه‌ریزی صحیح در حوزه مسکن اکنون شاهد التهام بازار مسکن و رشد حداقل دو الی سه برابری قیمت …
دولت و مجلس؛ مقصران آشفتگی بازار مسکن
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / سید احسان خاندوزی / مالیات بر مسکن
دولت و مجلس؛ مقصران آشفتگی بازار مسکن
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلالان در آب گل‌آلود اطلاعات اقتصادی کشور بلایی بر سر مردم می‌آورند که هم اکنون شاهد آن هستیم.
شلیک خطا در بازار مسکن
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / مالیات بر مسکن / کره جنوبی / مسکن
شلیک خطا در بازار مسکن
در مطالعه‌ای که بر روی بازار مسکن کره‌جنوبی صورت گرفته توصیه‌های هشدارآمیز کارشناسان اقتصادی دیده می‌شود که خطاب به دولت «راه جلوگیری از زیان بیشتر خانه‌اولی‌ها را سیاست‌گذاری درست از مسیر افزایش قدرت خرید و همزمان افزایش عرضه» عنوان می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
انتظارات واقعی مردم از مجلس مرتضی محمودی
کارشناس مسائل سیاسی- با گذشت حدود صد روز از عمر مجلس یازدهم، همچنان انتظارات مردم پابرجاست و تاکنون عملکرد محسوس و قابل قبولی از منتخبین دیده نشده است. تداوم مشکلات اقتصادی از قبیل گرانی نرخ ارز و مسکولات و همچنین تلاطمات در مسکن و بازار خودرو، مردم عزیزمان را نسبت به آینده کشور نگران ساخته است. این انتظار از مجلس یازدهم وجود دارد که با توجه به حضور چهره‫های با تجربه و مدیر در این مجلس، رویکرد‫های عملیاتی‫تر در جهت کاهش آلام اقتصادی مردم اتخاذ کنند. البته این گزاره هم مطرح است که در یک بازه زمانی صد روزه امکان ایجاد تحول بزرگ در حوزه اقتصادی نیست اما حداقل انتظار از مجلس، تقویت مکانیسم های نظارتی در حوزه قیمت هاست. امروز قیمت‫ها در بازار به حال خود رها شده است. این انتظار از منتخبین مردم می‫رود …
نصف خانه‌های خالی کشور در تهران است
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / خانه خالی / مسکن در تهران / مالیات بر مسکن
نصف خانه‌های خالی کشور در تهران است
زارع بیان اینکه دریافت مالیات از خانه‌های خالی هرچه زودتر باید اجرایی شود، افزود: قوانین مالیاتی دو نوع است، یکی مالیات با هدف تامین بودجه کشور، و دیگری مالیات‌هایی که جدا از درآمد زایی قابلیت کارکردی و تنظیمی دارد.
راهکارهای توسعه بخش مسکن؛ از نظام اجاره‌داری تا اجرای سیاست‌های مالیاتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / شارلی انویه تکیه / اجاره مسکن / بازار مسکن / کمیسیون عمران مجلس
راهکارهای توسعه بخش مسکن؛ از نظام اجاره‌داری تا اجرای سیاست‌های مالیاتی
انویه تکیه، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: نظام اجاره داری حرفه ای، نوسازی بافت فرسوده، کاهش تعرفه پروانه های ساختمانی، متناسب کردن الگوی ساخت و تقاضای مسکن، ارائه تسهیلات حمایتی، ورود خانه های خالی به چرخه مصرف، مالیات بر مسکن خالی، مالیات بر عایدی سرمایه املاک و مدیریت توسعه شهری از راهکارهای توسعه بخش مسکن است.
مالیات دیگری برای مسکن در راه است
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / مالیات بر مسکن
مالیات دیگری برای مسکن در راه است
مالیات بر عایدی سرمایه با هدف جلوگیری از معاملات سوداگرانه در بازار مسکن در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت؛ این دومین گام برای ساماندهی بازار مسکن پس از اقدامات مقدماتی برای دریافت مالیات از خانه های خالی است.
فئودال‌های مدرن، مخالف مالیات خانه‌های خالی
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / مسکن / مالیات بر مسکن
فئودال‌های مدرن، مخالف مالیات خانه‌های خالی
یک کارشناس با بیان اینکه بسیاری افراد با تصاحب زمین های موات و ارزشمند شدن زمین و خانه های خود از طریق زیرساخت های شهری به ثروت هنگفت رسیدند، گفت: این مالکان که در واقع فئودال های مدرن و صاحبان مجتمع‌های مسکونی هستند با مالیات خانه‌های خالی مخالفت می‌کنند.
سیاست‌های جدید چه تاثیری بر بازار مسکن دارند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / بازار مسکن / بحران مسکن / سیاست های بازار مسکن / مالیات بر مسکن
سیاست‌های جدید چه تاثیری بر بازار مسکن دارند؟
شفقنا- بازار مسکن حالا با شرایطی تازه روبروست، دریافت مالیات از خانه‌های خالی و تعیین سقف برای افزایش اجاره‌بها؛ این دو عامل دست به دست هم داده است تا بازار مسکن در روزهای شیوع کرونا تابستان متفاوتی را پشت...
احتمال فرار از مالیات خانه‌های خالی در نبود بستر دیجیتال
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مالیات بر مسکن / سازمان امور مالیاتی / وزارت راه و شهرسازی / محمد اسلامی
احتمال فرار از مالیات خانه‌های خالی در نبود بستر دیجیتال
با وجود آن که قرار است در تابستان جاری اولین برگه های مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی ارسال شود، ضعف دستگاه های دولتی در ارائه اطلاعات برخط می تواند زمینه را برای فرار مالکان از پرداخت مالیات فراهم کند.
عذرخواهی وزیر کره ای از گرانی 50 درصدی مسکن طی 3 سال
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
عذرخواهی وزیر کره ای از گرانی 50 درصدی مسکن طی 3 سال
وزیر دارایی کره جنوبی طی بیانیه‌ای به خاطر ناتوانی خود در متعادل نگه داشتن بازار مسکن عذرخواهی کرد و گفت مالیات بر مسکن برای فروشندگان خانه و مالکان بیش از یک خانه مسکونی افزایش می یابد.
نماینده مجلس: طرح مالیات بر مسکن خالی در مجلس یازدهم تصویب شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / مجلس شورای اسلامی / پارسیان / لامرد / نفت / انتخابات ریاست جمهوری / مهر
نماینده مجلس: طرح مالیات بر مسکن خالی در مجلس یازدهم تصویب شود
تهران- ایرنا- نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گرانی مسکن و ملک گفت: طرح مالیات بر مسکن خالی و همچنین مالیات در عایدی سرمایه در این مجلس باید تصویب شود.
نماینده مجلس: مسکن و خودرو با وضع مالیات به کالای مصرفی تبدیل می‌ شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / کالاهای مصرفی / مالیات بر خودرو / مالیات بر مسکن / مسکن و خودرو
نماینده مجلس: مسکن و خودرو با وضع مالیات به کالای مصرفی تبدیل می‌ شود
شفقنا- نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: برای جلوگیری از ورود نقدینگی به سمت احتکار خودرو یا مسکن می‌توان مالیات‌هایی را بر خودروهای اضافی و مسکن‌های خالی وضع کرد. خانه ملت نوشت: جعفر قادری با تاکید براینکه نمی‌توان مشکلات حوزه...
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / قانون مالیات بر عوایدی / مالیات بر مسکن
دریافت مالیات از دلالان بازار مسکن جدی‌تر شد
رونمایی از سامانه املاک و اسکان، تحقق قانون مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک را وارد فاز جدی‌تری کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / املاک / مالیات / مالیات بر مسکن
نرخ مالیات بر عایدی املاک تعیین شد
وزارت اقتصاد در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ مالیات بر عایدی املاک را تعیین کرد
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
احتمال آزاد شدن واردات خودرو
شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به نوسانات و افزایش قیمت خودرو، دو موضوع آزاد شدن واردات خودرو و اعمال مالیات بر خودرو ها همانند اعمال مالیات بر مسکن در دستور کار نهادهای ذیربط قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
هزینه - فرصت اجرای طرح
طرح مالیات بر مسکن خالی مدت‌هاست از سوی بسیاری از کارشناسان و دلسوزان مطرح می‌شود. اشکال گوناگون این طرح در اقتصاد ایران مطرح بوده و در دهه 50 به اجرا گذاشته شده است. برای نمونه در سال 1352 در قالب قانون تعدیل و تثبیت اجاره بها قرار بوده از واحدهای مسکونی خالی و بلااستفاده وجوهی تحت عنوان عوارض تخلیه وصول شود. اما به‌دلیل اعتراضات فراوان نتوانست اجرای موفقیت‌آمیزی داشته باشد. پس از انقلاب نیز در سال 1366 در باب دوم قانون مالیات‌های مستقیم مجددا برای خانه‌های خالی اتخاذ تصمیم شد. به موجب این قانون، مستغلات قابل اجاره در شهرهای بالای 100 هزار نفر، پس از یک دوره 6 ماهه اگر بی‌استفاده و خالی بماند، مشمول مالیات است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
رابطه قیمت مسکن با سقف عرشه فولادی و رابیتس چگونه است؟
قیمت مسکن تحت تاثیر عوامل مختلف قرار دارد که از مهمترین آنها می‌توان به مالیات بر مسکن، نرخ بیکاری، قیمت مقاطع ساختمانی، نرخ اجاره‌ها، درآمد سرانه و اعتبارات اعطایی بانک مسکن به بخش مسکن اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / بازار مسکن / آینده مسکن / قیمت خانه / نرخ اجاره بها / خرید و فروش مسکن / خانه های خالی / مالیات بر مسکن / مالیات بر خانه های خالی / افشین پروین پور / کاهش قیمت مسکن
در بازار مسکن چه خبر است؛ خانه ارزان می‌شود یا نه؟
پروین پور کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه حضور دولت در بازار مسکن و دخالت در آن باید به وسیله بسته مالیاتی انجام شود، گفت: «سه نوع پایه مالیاتی جدید، شامل مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های دوم و بیشتر باید وضع شود، تا از آن طریق مسکن از کالایی سرمایه‌ای به کالایی مصرفی تغییر وضعیت دهد.»
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / بازار مسکن / مالیات بر مسکن
چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟
طراحان قانون مالیات برعایدی سرمایه در نظر دارند به منظور جلوگیری از اختلال در تولید و عرضه مسکن، سرمایه‌گذاران را از دایره مالیاتی خارج کنند اما سوداگران مشمول این طرح می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / سازمان امور مالیاتی / طرح « کاداستر » / مالیات بر مسکن
مقصر اجرا نشدن مالیات بر مسکن، سازمان ثبت اسناد است
عدم اخذ مالیات در حوزه‌ املاک و مسکن مساله‌ای است که رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی علت آن را نبود اطلاعات کافی در این حوزه به دلیل عدم اجرای طرح کاداستر (کددار کردن املاک) ارزیابی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
"مسکن" مشمول کدام مالیات خواهد شد؟
لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در حالی هنوز در انتظار تأیید وزیر اقتصاد است که معاون اقتصادی این وزارتخانه از بررسی بخش مسکن در این لایحه صحبت کرده است. مسأله‌ای که نشان می‌دهد احتمالاً لایحه جدید با لایحه پیشین مالیات بر مسکن همپوشانی‌هایی دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
خانه‌های خالی تهران با مالیات بر عایدی مسکن وارد بازار می‌شود؟/ ماجرای سلطان مسکن چه بود؟
چندی پیش مرکز پژوهش های مجلس، طرح مالیات بر مسکن توسط دولت را برای ساماندهی بازار مسکن به دولت پیشنهاد کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۸
وزیر راه: وزارتخانه از مالیات بر مسکن با هدف حذف معاملات سوداگرانه از بازار مسکن حمایت می کند
شفقنا- وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه متبوعش با طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داده و سازمان امور مالیاتی هم در حال بررسی این قانون است. برخی کارشناسان نیز که معتقدند باید معاملات سوداگرانه از بازار مسکن حذف شود با این طرح موافقند اما بعضی دیگر آن را برای شرایط رکودی، مناسب نمی‌دانند. به گزارش ایسنا، محمد اسلامی وزیر […]
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
اسلامی اعلام کرد؛ تخریب ۱۵۱ هزار واحد مسکونی در سیل اخیر/ مالیات بر مسکن‌های خالی دردی دوا نمی‌کند/ عملیات روانی در اقتصاد ما بسیار تاثیرگذار است
وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ۱۵۱ هزار منزل در کشور بر اثر سیل آسیب دیده که ۵۱ هزار واحد نیازمند تعمیر و ۹۱ هزار منزل نیازمند بازسازی است، گفت: ساخت و ساز بدون جواز قطعا تخلف است و قوه قضاییه نباید اجازه دهد تخلف روشن را به جریمه ماده ۱۰۰ رفع کند. شوراهای شهر و دهیاری‌ها در صلاحیت صدور مجوز ساخت و سازها نیست.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •