جمعه, ۱۵ فروردین, ۱۳۹۹ / 3 April, 2020
ونیز
پایان باز سال ۹۸ برای هنرهای تجسمی ایران
پایان باز سال ۹۸ برای هنرهای تجسمی ایران
۹۸، سال عجیبی بود؛ سالی که با سیل آغاز شد، آبستن اتفاقات مهم و اغلب…
۲ روز قبل / دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر / ویروس کرونا / بینال ونیز / موزه هنرهای معاصر تهران /
آب زلال و شفاف در کانال های ونیز به لطف قرنطینه کرونایی
آب زلال و شفاف در کانال های ونیز به لطف قرنطینه کرونایی
۴ روز قبل /
با این گزارش به ونیز اسکاندیناوی سفر کنید
با این گزارش به ونیز اسکاندیناوی سفر کنید
قدمت شهر قدیمی استکهلم به سال های ۱۲۰۰ میلادی باز می گردد. این بخش از پایتخت سوئد به خودی خود یک موزه دیدنی است که بسیاری از گردشگران در اولین توقفشان در شهر استکهلم از آن ‏دیدن می کنند. اینجا بهترین جایی است که فرهنگ و تمدن این شهر را در آن می توان دید. بسیاری از جاذبه های دیدنی شهر در ‏اینجا جمع شده اند؛ از جمله کلیسای استکهلم ، موزه نوبل و کاخ سلطنتی. ‏ ‏‏‏
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / گردشگری استکهلم / سوئد /
تصاویر: قزاق محله در استان گلستان
تصاویر: قزاق محله در استان گلستان
قزاق محله های استان گلستان که امروزه قزاقهای ایرانی را درخود جای داده اند،به خوبی قابل شناسایی ازجهت بافت ونیز نوع نژادانسانی است. مردمانی باچشمان کشیده وتنگ وقامتهای بلند که زنان با مشخصه های پوشاک خود به خوبی گویای این واقعیت اند که اینجا قزاقهای ایرانی با فرهنگ ،زبان و قواعد خاص خود ساکن اند.این محلات اینک در دل شهرهای گرگان ،گنبد وبندرترکمن واقع شده بودند ومردمان آن از هر ریشه ای دراین مکان ها زندگی آرامی را تجربه میکردند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ /
به دلیل قرنطینه کرونا ویروس آب کانال های ونیز تمیز شد
به دلیل قرنطینه کرونا ویروس آب کانال های ونیز تمیز شد
به دلیل قرنطینه ایتالیا در ارتباط با بیماری همه گیر جهانی کرونا ویروس، آب در کانال های ونیز بسیار پاکیزه تر شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ /
تراژدی برای تعالی
اومبرتو گالیمبرتی، ترجمه دکتر پریسا نظری| اومبرتو گالیمبرتی نویسنده، جامعه شناس و روانکاو صاحب‌نام ایتالیایی است. وی همچنین خبرنگار روزنامه لا رپوبلیکا واستاد دانشگاه کافوسکاری شهر ونیز است. در سال ۱۹۴۲ در شهر مونتزا در ایتالیا به دنیا آمد. بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته فلسفه از دانشگاه کاتولیکا درمیلان به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه بازل سوییس تحت نظر کارل یاسپرز _ روانشناس و فیلسوف آلمانی _ پرداخت. گالیمبرتی بعدها آثار متعددی از یاسپرز را به ایتالیایی ترجمه کرد و سهم بسزایی در معرفی او در ایتالیا داشت. در سال ۱۹۷۶به کشورش باز‌گشت و در دبیرستانی در زادگاهش به تدریس تاریخ و فلسفه پرداخت. در سال ۱۹۷۹ دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه کا فوسکاری شهر ونیز از او به عنوان استاد …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
(ویدئو) خیابان‌های خالی ونیز پس از اعلام قرنطینه در کل ایتالیا
(ویدئو) خیابان‌های خالی ونیز پس از اعلام قرنطینه در کل ایتالیا
نخست وزیر ایتالیا بامداد روز سه شنبه با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا حوزه محدودیت کنترل این ویروس کشنده را به کل ایتالیا گسترش داد. با افزایش افراد مبتلا شده به ویروس کرونا به بیش از ۹ هزار نفر در ایتالیا، جوزپه کونته تصمیم به قرنطینه کردن کل کشور ۶۰ میلیون نفری را گرفت. در این ویدئو خیابان‌های خالی ونیز که همیشه مملو از جمعیت و گردشگران است را تماشا کنید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / ونیز / قرنطینه / ویروس کرونا / ایتالیا /
تعطیلی گردشگری برای سد کردن راه ویروس
[شهروند] ویروس سرکش رونق همه مراکز فرهنگی و شهرهای گردشگرپذیر را گرفته است. فرقی نمی‌کند، چه شهر ونیز ایتالیا، چه موزه لوور پاریس. با آلوده‌شدن همه استان‌های ایران به ویروس جدید کرونا، در روزهای منتهی به نوروز بسیاری از استان‌ها، مراکز گردشگری و اماکن تاریخی غیرفعال شدند و تعطیلی‌شان را تا نوروز تمدید کردند تا راه شیوع بیماری را سدکنند. تورهای مسافرتی لغو و موزه‌ها و اماکن گردشگری ایلام و همدان و جشن‌های نوروزی در بسیاری نقاط تعطیل شدند. در روزهای قرنطینه و تعطیلی مدارس، شهرهای مختلف اعلام‌کردند پذیرای مسافران نوروزی نخواهند بود؛ از اصفهان، گیلان و مازندران گرفته تا آذربایجان‌شرقی، کردستان و ... . در چند روز گذشته مراکزی که در نوروز و تعطیلات عادی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ /
قرنطینه
قرنطینه
افزایش سرعت گسترش ویروس کرونا در ایتالیا، دولت این کشور را واداشت تا حدود 16میلیون نفر از جمعیت این کشور را قرنطینه کند و در بخش‌های وسیعی از شمال و مرکز، مقررات منع آمد و رفت اعمال کند. بعد از چین (جایی که شیوع ویروس کرونا از آن شروع شد) این بزرگ‌ترین قرنطینه در دنیا به شمار می‌رود. براساس قانونی که جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا امضا کرده است، تمام افرادی که در منطقه لمباردی و 14استان دیگر در مرکز و شمال کشور زندگی می‌کنند باید برای مسافرت، از دولت مجوز بگیرند. میلان، پایتخت مالی ایتالیا و ونیز …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ /
بحران کرونا در ایتالیا؛ شهرهای میلان و ونیز قرنطینه شدند
بحران کرونا در ایتالیا؛ شهرهای میلان و ونیز قرنطینه شدند
همچنین میلان، پایتخت مالی ایتالیا و ونیز، به عنوان یک مقصد گردشگری مهم این کشور با صدور حکم نخست وزیر این کشور به محدوده اعمال قرنطینه افزوده شدند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / کروناویروس /
ایتالیا تمام استان‌های حوزه‌ی "لُمباردی" و شهر ونیز را قرنطینه می‌کند
ایتالیا تمام استان‌های حوزه‌ی "لُمباردی" و شهر ونیز را قرنطینه می‌کند
در پی شیوع سریع ویروس کرونا، دولت ایتالیا قصد دارد تا کل حوزه‌ی "لُمباردی" به علاوه شهر ونیز و مناطق دیگر را قرنطینه کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / ایتالیا / کروناویروس / قرنطینه /
ویروس کرونا «دوسالانه معماری ونیز» را به تعویق انداخت
ویروس کرونا «دوسالانه معماری ونیز» را به تعویق انداخت
دوسالانه معماری ونیز که بخشی از «دوسالانه ونیز» محسوب می‌شود، به دلیل نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / معماری / بی ینال ونیز / خبرگزاری مهر /
شاید وقتی دیگر
در چند روز گذشته گسترش و شیوع ویروس کرونا در جهان، نه‌تنها عرصه اقتصادی و اجتماعی را در جهان مورد تهدید و تحدید قرار داده است بلکه رویدادهای مهم فرهنگی و هنری نیز از ورود این میهمان ناخوانده و نامیمون مصون نمانده‌اند. در سال ۲۰۲۰ کرونا را می‌توان کاتالیزور ورود به عصر پسادیجیتال در حوزه الگوی مصرف فرهنگی دانست. با تعطیلی گسترده زنجیره‌ای رویدادها و آیین‌های هنری در جهان و کاهش مصرف فرهنگی در این حوزه‌ها، اما الگوی مصرف هنری در حوزه دیجیتال افزایش پیدا کرده است، کمپانی چون نتفلیکس از این فرصت به وجود آمده برای تولید و عرضه آثار نمایشی فعالیت گسترده‌ای را سامان داده است. همین الگوی مصرف در سامانه‌های «وی‌اودی» قابل بررسی است. در پی فراگیر …
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ /
تاریخ‌نگار
  ‏ سیصدوچهل‌ودو سال پیش در چنین روزی، برابر چهارم مارس 1678 میلادی، آنتونیو ویوالدی، یکی از مشهورترین آهنگسازان دوران ‏باروک در شهر ونیز به دنیا آمد. مجموعه «چهار فصل» که در سال 1723 ساخته شد، مشهورترین و شناخته‌ شده‌ترین اثر ‏آنتونیو ویوالدی است. به عقیده اهل فن، ویوالدی در «چهار فصل» آواز پرندگان، پارس سگ‌ها، نهرهای روان، وزوز ‏حشره‌ها و چشم‌اندازهای یخ‌زده را به تصویر کشیده ‌است.‏
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ /
آنچه طاعون چند قرن پیش می تواند درباره کرونا به ما بیاموزد
آنچه طاعون چند قرن پیش می تواند درباره کرونا به ما بیاموزد
کلمه قرنطینه از کلمه ای ونیزی ریشه گرفته که به معنای "40 روز" است . این 40 روز در واقع همان مدت زمان قرنطینه ای است که در زمان طاعون به کشتی های تجاری تحمیل می شد. مقامات شهری در دوره رنسانس(که با حمله های مکرر طاعون مواجه بودند) رویکرد آماری ما را برای پیگیری شیوع بیماری توسعه دادند. در دهه 1450 مقامات شهر میلان و در دهه 1530 مقامات شهر ونیز ، شروع به ثبت همه مرگ و میرها به شکل روزانه کردند تا بر شیوع بیماری نظارت کامل داشته باشند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ /
آخرین میخ بر تابوت | کرونا آمد و ونیز شهر ارواح شد
آخرین میخ بر تابوت | کرونا آمد و ونیز شهر ارواح شد
شهر ونیز که تازه داشت از بار سنگین سیل‌های ویرانگر پاییزی کمر راست می‌کرد، این بار به تور ویروس کرونا خورد و به شهر ارواح تبدیل شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ /
کرونا «ونیز» را به شهر ارواح بدل کرد
کرونا «ونیز» را به شهر ارواح بدل کرد
به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، در سه ماه اخیر، گردشگری «ونیز» با شرایط سختی مواجه بوده است. در ابتدا سیل‌های متعدد گریبان «ونیز» را گرفت و حالا شیوع ویروس «کرونا» برای گردشگری این شهر دردسرساز شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / شیوع کرونا در ایتالیا / ونیز /
کشف قدیمی‌ترین خنجر
کشف قدیمی‌ترین خنجر
باستان‌شناس‌ها در منطقه آناتولی (شرق ترکیه) خنجری یافتند که متعلق به 5هزار سال پیش است. به گزارش دیلی‌میل، این خنجر که تنها وسیله سالم از این نوع سلاح‌هاست در موزه ونیز ایتالیا نگهداری خواهد شد. خنجر یادشده از آنجا که متعلق به مراسم تشریفاتی آن زمان بوده از آلیاژی سخت تهیه شده و بنابراین طی 5هزار سال اخیر به شکل شگفتی سالم مانده است.  
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ /
وقتی کرونا گریبان تام کروز را هم  می گیرد
وقتی کرونا گریبان تام کروز را هم می گیرد
شیوع ویروس کرونا در ایتالیا گریبان فیلمبرداری «ماموریت غیرممکن» در شهر ونیز را متوقف و تام کروز را در هتلی گرانقیمت زندانی کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
مکانیزم جشنواره برلین از «سیاست» به «لابی‌» تغییر کرده است؟!
مکانیزم جشنواره برلین از «سیاست» به «لابی‌» تغییر کرده است؟!
این فیلم هیچ نقطه برجسته‌ای ندارد اما اینچنین مورد توجه جشنواره برلین واقع شده است؛ اتفاقی که می‌تواند این شائبه را تقویت کند، «لابی» حتی از شعارهای سیاسی در انتخاب فیلم برای جشنواره برلین پراهمیت‌تر شده است. این داوری در دوره‌های آینده جشنواره برلین و انتخاب‌های این رویداد که سهم اندکی نسبت به گذشته بر جریان فیلمسازی دنیا نسبت به کن و ونیز یافته، به شکل دقیق‌تر قابل ارزیابی خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ /
کرونا، کارناوال گردشگری ونیز را لغو کرد
کرونا، کارناوال گردشگری ونیز را لغو کرد
تهران- ایرنا- جشن " کارناوال ونیز " که همه ساله با حضور گردشگران سراسر جهان برگزار می شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده‌است.  
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ /
پرواز فرشته ونیز از بلندای برج ساعت
پرواز فرشته ونیز از بلندای برج ساعت
کارناوال ونیز از ۱۹ بهمن الی ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ در شهر ونیز کشور ایتالیا برگزار می گردد. کارناوال ونیز فستیوالی جهانی است که با ماسک های زیبا و بی نظیرش به شهرت جهانی دست یافته است. این کارناوال که در ابتدا فستیوالی برای پیش از شروع دوره روزه داری بود، به معنای "خداحافظی با گوشت" است و در سراسر ایتالیا و مخصوصا در ونیز جشن گرفته می شود. شاید ونیز در حال فرو رفتن در آب باشد، اما کارناوال ونیز حداقل صورت ظاهری خود را ارتقا می دهد. نکته جالب این است که فستیوال ونیز پر از نوستالژی، بعد از دو دهه مسکوت ماندن، مجددا از سر گرفته شده است.هر سال و همزمان با آغاز جشنواره ونیز، یک زن اهل این شهر تاریخی ایتالیا به کمک کابل از ارتفاع ۱۰۰ متری برج ساعت ونیز به پرواز در می‌آید و عنوان «فرشته» سال پیش رو را از آن …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد
مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد
دولت باتمدید ۳ماهه مهلت ترخیص خودروهای سواری دارای قبض اماکن گمرکی،مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه ونیز خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار و پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی موافقت کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ /
انقلاب چاپ؛ وقتی کتاب‌ها نقش فیس‌بوک را داشتند
انقلاب چاپ؛ وقتی کتاب‌ها نقش فیس‌بوک را داشتند
تشبیه صنعت چاپ ونیز به صنعت فناوریِ سیلیکون ولی را اریک وایت مطرح نکرد. این مقایسه از الیزابت آیزنشتاین، مورخ چاپ، است که در سال ۲۰۰۵ در بخش آخر کتابش، انقلاب صنعت چاپ در اروپای مدرن نخستین، دست به این مقایسه زد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ /
آن پله‌های مسخ‌کننده
فیلم «جوکر» به کارگردانی تاد فلیپس و نقش‌آفرینی واکین فینیکس و رابرت دنیرو از زمان اکرانش در جشنواره فیلم ونیز محور بحث‌های گوناگون بوده است. در این فیلم در واقع، با مسخی کافکایی مواجهیم. دکوپاژهای حرفه‌ای، دوربین متحرک و پرسه‌زن و کنش‌های غافلگیرانه «جوکر» نشان از حضور کارگردانی هوشمند و جسور پشت دوربین می‌دهد. این فیلم قدمی رو به جلو در کارنامه هنری‌ تاد فیلیپس محسوب می‌شود. آرتور فلک (جوکر) به همراه مادرش در یکی از محله‌های فرودست شهر گاتهام زندگی می‌کند. او به عنوان دلقکی ساده‌لوح در شهر ظاهر می‌شود و آرزو دارد که مردم را بخنداند ولی تمام انسان‌های اطرافش با او چون یک موجود بی‌عرضه و نادان رفتار …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
نوید محمدزاده دوباره روی صحنه رفت
نوید محمدزاده دوباره روی صحنه رفت
محمدزاده پس از دریافت جایزه گفت: نزدیک 30 جایزه سینمایی دارم اما فرزند تئاتر هستم. بعد از حدود 17 سال کار، اولین جایزه ام را از جشنواره تئاتر فجر دریافت می کنم، فکر می کنم مهم ترین جایزه ای که گرفتم نیز همین جایزه است، حتی برایم از جایزه ونیز مهم تر است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ /
نوید محمدزاده، مهم‌ترین جایزه بازیگری عمر خود را گرفت
نوید محمدزاده در هنگام دریافت جایزه بازیگری خود در اختتامیه سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر، در سخنانی تاکید کرد که پسر تئاتر ایران است و این جایزه برایش از همه جوایز سینمایی‌اش از جمله جشنواره فیلم ونیز مهم‌تر است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / جشنواره تئاتر فجر / نوید محمدزاده /
واکین فینیکس؛ بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۲۰ کیست؟
واکین فینیکس؛ بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۲۰ کیست؟
فیلم جوکر ساخته‌ی تاد فیلیپس با حضور واکین فینیکس (که نامش خواکین هم خوانده می‌شود) برنده اسکار بهترین بازیگر مرد ۲۰۲۰ شد. فیلم برنده‌ی شیر طلای جشنواره‌ی ونیز هم شده بود و برای اولین بار است که یک فیلم ابرقهرمانی در رقابت سنگین اسکار جایزه می‌برد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / جوکر / اسکار 2020 /
در برابر حاشیه‌های سینما
اولین حضور شما در جشنواره فیلم فجر و در مقام بازیگر است. چقدر این جشنواره برای شما که بازیگر تئاتر هستید، حائز اهمیت است؟  البته پیش از حضور در این فیلم، در فیلم‌های کوتاه و ویدئویی هم بازی کرده‌ام؛ فیلم‌های کوتاهی که در جشنواره‌های خارجی هم خوش درخشیده‌اند. با فیلم «رد پا» در جشنواره فیلم ونیز حضور داشتم. به هرحال فیلم «لباس شخصی» فیلم خاصی است که نشان داده در این سال‌ها، مخاطبان سینما با فیلم‌هایی که تم سیاسی دارند، هم ارتباط برقرار کرده‌اند. این فیلم در بخش سودای سیمرغ نیست اما امیدوارم اهالی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ /
۲۲ بهمن اهداف انبیا و اولیا را در تاریخ بشریت تحقق بخشید/ اگر انقلاب نبود، امروز  آمریکا و صهیونیسم بر کل جهان  سلطه داشتند
۲۲ بهمن اهداف انبیا و اولیا را در تاریخ بشریت تحقق بخشید/ اگر انقلاب نبود، امروز آمریکا و صهیونیسم بر کل جهان سلطه داشتند
ایلنا: خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: اگر انقلاب نبود در حال حاضر آمریکا و صهیونیسم بر کل جهان سلطه داشت و همین کشور به اسم ایران، فرهنگ، تاریخ و اقتصادش…
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / نماز جمعه / آمریکا / ۲۲ بهمن / صهیونیزم /
ببینید | کشف بمب عمل‌نکرده از زمان جنگ جهانی دوم در «ونیز»
ببینید | کشف بمب عمل‌نکرده از زمان جنگ جهانی دوم در «ونیز»
به دلیل کشف این بمب ۳۵۰۰ نفر مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند، حرکت قطارها، قایق‌ها و اتوبوس‌ها تعلیق شد و فرودگاه شهر به مدت ۴ ساعت تعطیل شد. ایتالیایی‌ها این بمب را سرانجام در اعماق دریا منفجر کردند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / جنگ جهانی دوم / شهر ونیز / انفجار بمب - بمبگذاری /
از کوزه همان برون تراود که در اوست
سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر با تمام کاستی‌ها و وجوه منفی احتمالی همچنان مهم‌ترین رویداد سینمایی سال است و معادلات سینمای ایران را از صدر تا ذیل تحت تاثیر قرار می‌دهد. در 4 دهه‌ای که این جشنواره بدون وقفه و تزلزل به حیاتش ادامه داده، بارها از اشکال‌های ساختاری این جشنواره گفته شده و طرح‌هایی به میان آمده که جشنوارهای استاندارد و شفاف برگزار شود ولی جشنواره فجر تا مغز استخوان جشنواره فجر است و اگر تمام شناسه‌های وجودی‌اش را هم تغییر دهند باز هم کن و برلین و ونیز نمی‌شود، که سهل است، در حد فستیوال‌های سینمایی تاجیکستان و بوسنی هم «بهروز» نمی‌شود. جشنواره فیلم فجر دقیقا همین چیزی است که امسال می‌بینیم و هر سال دیده‌ایم. …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
ونیز روسیه اینجاست | تصاویر رویایی آن را ببینید
ونیز روسیه اینجاست | تصاویر رویایی آن را ببینید
سن‌پترزبورگ که به ونیز روسیه مشهور است در سال ۱۷۰۳ توسط پتر کبیر ساخته شده و در بین مردم روس با لقب پنجره‌ای به اروپا مشهور است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ /
زیبایی فوق العاده ونیز روسیه
زیبایی فوق العاده ونیز روسیه
زیبایی منحصر به فرد و فوق العاده سنت پترزبورگ که به ونیز روسیه مشهور است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
مکان‌های عجیب اما زیبا
اروپا به خاطر تاریخ پرمایه و نشان‌های برجسته فرهنگی‌اش پرآوازه شده است. هر جای این قاره را که بنگرید، باقی‌مانده یک قلعه قدیمی و آوار بناهای یک سده پیش را رو به رویتان خواهید یافت. به گزارش خبرآنلاین، البته تاریخ اروپا همیشه گل‌وبلبل نبوده است. شمار فراوانی از مکان‌های برجسته اروپا به ما یادآوری می‌کنند که آن روی دیگر سکه تاریخ سیاه است. پشت دیوارهای سنگی بیشتر قصرهای پرزرق‌وبرق اروپا انسان‌های بی‌رحم، اقدامات ناگفتنی و داستان‌های ترسناک بی‌شماری روی داده‌اند. ولی سازه‌های تاسف‌برانگیزی که در ادامه از آن‌ها سخن خواهیم گفت پلیدی‌های تاریخی درونی‌شان را به ما گوشزد می‌کنند.> قلعه جن زده: قلعه زویکوف (جمهوری چک)قلعه زویکوف اینجاست تا به ما ثابت کند که قلعه‌های جن زده واقعیت دارند! این قلعه که …
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ /
بهترین مقاصد اروپایی در زمستان
بهترین مقاصد اروپایی در زمستان
افرادی که مایلند طبیعت زیبای برفی یا بازارهای رویایی کریسمس در اروپا را از نزدیک ببینند یا می‌خواهند از سرمای هوا به مناطق گرم و ساحلی پناه ببرند، شهرهای دیدنی اروپا مقصدی ایده‌آل برای سفر در زمستان هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / بازارهای کریسمس / بازارهای کریسمس در آلمان / بهترین مقاصد اروپایی در زمستان / بوداپست در مجارستان / ونیز در ایتالیا /
شب جان روبرتو اسکارچیا
شب «جان روبرتو اسکارچیا» به همت مجله «بخارا» برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر جووانی کوراتولا، هایده مشایخ، دکتر لیلا کرمی، فرید قاسملو و علی دهباشی درباره زندگی و خدمات این ایران‌شناس بزرگ ایتالیایی سخنرانی می‌کنند و پیام تصویری دکتر سیمون کریستو فورتی پخش می‌شود. این ایران‌شناس ایتالیایی در سال‌های 1956 و 1957 استاد زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه تهران بود. در سال 1968 موسسه ایران‌شناسی در ونیز را تاسیس کرد و هفده سال وقت خود را در این موسسه گذراند. پروفسور اسکارچیا بیش از 170 مقاله و کتاب نوشته است که چند جلد از آنها به فارسی ترجمه شده است: «اماکن هنری ایران»، «هنر صفوی، زند و قاجار» و «هنر و معماری …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ /
معرفی رئیس هیات داوارن جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۲۰
معرفی رئیس هیات داوارن جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۲۰
رئیس هیات داوران هفتادو هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز معرفی شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ /
«کیت بلانچت» هشتمین سینماگر زن در راس داوران ونیز
«کیت بلانچت» هشتمین سینماگر زن در راس داوران ونیز
«کیت بلانچت» هشتمین سینماگر زنی است که در طول تاریخ برگزاری قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان در راس هیات داوران این رویداد قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / جشنواره ونیز 2020 / کیت بلانچت /
بازیگر برنده اسکار رئیس داوران جشنواره ونیز شد
بازیگر برنده اسکار رئیس داوران جشنواره ونیز شد
سازمان‌دهندگان جشنواره فیلم ونیز برای دومین سال پیاپی یک سینماگر زن را به ریاست هیات داوران بخش مسابقه رسمی برگزیدند و این بار قرعه به نام کیت بلانشت افتاد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ /
نامزدهای اسکار معرفی شدند؛ «جوکر» در صدر
نامزدهای اسکار معرفی شدند؛ «جوکر» در صدر
«جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس در ۱۱ رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شد. برنده شیر طلایی جشنواره ونیز نامزد جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر مرد است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / جوایز اسکار / اسکار ۲۰۲۰ / سینمای جهان /
آیا جوکر همان پرویز است؟
آیا جوکر همان پرویز است؟
محمدرضا نصیری ـ روزنامه‌نگار درباره فیلم «جوکر» چیزهای زیادی خوانده‌ایم؛ از موضع عجولانه فیلمساز ایرانی که ندیده از جشنواره ونیز انتقاد کرده بود که چرا به فیلمی ابرقهرمانانه جایزه داده‌اند تا انتقادات تند سیاسی که چرا چنین فیلمی با موضوع تحریک مردم به اغتشاش در دسترس مردم قرار گرفته است. بعدا دیدیم که جوکر نه فیلم ابرقهرمانی بود که لیاقت خرس طلایی را نداشته باشد و نه صرفا با هدف تحریک معترضان به اغتشاش ساخته شده بود. اما چیزهایی درباره این فیلم وجود دارد که حل‌نشده باقی مانده است. چرا مردم باید …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
ورونا از نمای نزدیک
ورونا از نمای نزدیک
«ورونا / Verona» شهری است در شمال ایتالیا، ناحیه ونتو Veneto کنار رود «آدیگه / Adige» که موقعیت سوق‌الجیشی آن بین ونیز و میلان و همچنین گذرگاه «برنر / Brenner» که ارتباط دهنده اروپای مرکزی با ایتالیاست، آن را به مرکز مهم تجاری و راه آهن تبدیل کرده‌است. این شهر با تاریخچه چند هزار ساله همواره محل منازعات قدرت‌ها بوده و از ادوار مختلف‌ بناهای تاریخی فوق‌العاده در آن بر جای مانده است. قصر سلطنتی «سن زنو ماجوره / San Zeno Maggiore» متعلق به سده‌های 12 و 13 میلادی مقبره خانواده «اسکالیجر / Scaliger» متعلق به قرن 14، کلیسای سبک گوتیک «سنت آناستازیا / Sant'Anastasia» متعلق به سده 15، «بویلاکوا / Bevilacqua»، «کانوسا / Canossa»، «پمپی / Pompeii» و «قلعه قدیمی / Castel Vecchio» از جمله این بناها است. …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ /
ساخت دستگاهی که در ۲ ثانیه مواد مخدر و منفجره را شناسایی می‌کند
ساخت دستگاهی که در ۲ ثانیه مواد مخدر و منفجره را شناسایی می‌کند
محققان پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران موفق به ساخت دستگاهی برای شناسایی و تشخیص مواد مخدر و منفجره شدند که به گفته آنها در مدت یک تا دو ثانیه قادر به شناسایی مواد است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / دستگاه آشکار ساز مواد / پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان / پژوهشگاه فضایی ایران / یونیزه /
هت‌تریک سینمای ایران در جشنواره روتردام هلند
فهرست فیلم‌های چهل‏و‏نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رتردام در کشور هلند با حضور سه فیلم از سینماگران ایرانی اعلام شد. به گزارش ایسنا، در این دوره از جشنواره فیلم متری شیش و نیم به کارگردانی سعید روستایی در بخش صداها (Voices) و دو فیلم فیلم‌فارسی ساخته احسان خوش‌بخت و زنان به روایت مردان از سعید نوری در بخش دیپ فوکس (Deep Focus) به نمایش گذاشته می‌شوند.متری شیش و نیم اولین نمایش بین‌المللی خود را در بخش افق‌های هفتاد‏و‏ششمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد و در ادامه با حضور در چندین جشنواره بین‌المللی جوایزی از جمله بهترین کارگردانی و بازیگری جشنواره توکیو ژاپن را از آن خود کرد.فهرست کامل فیلم‌های چهل‌ونهمین جشنواره فیلم روتردام هلند روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) اعلام می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ /
کتاب داستان «خمره» به زبان ایتالیایی ترجمه شد
کتاب داستان «خمره» به زبان ایتالیایی ترجمه شد
کتاب داستان «خمره» نوشته هوشنگ مرادی‌کرمانی به زبان ایتالیایی ترجمه و توسط انتشارات دانشگاه کافوسکاری ونیز منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / هوشنگ مرادی کرمانی / رایزنی فرهنگی / ایتالیا / ادبیات ایران /
دیگر از شیر بینال ونیز نمی‌ترسیم!
دیگر از شیر بینال ونیز نمی‌ترسیم!
مدیر دفتر هنرهای تجسمی بعد از حضور ایران در بینال ونیز ۲۰۱۹ باور دارد…
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / بینال ونیز / پاویون ایران در بینال ونیز / هادی مظفری / دفتر هنرهای تجسمی / هنرهای تجسمی /
تصاویر / سطح آب در ونیز بالا آمد!
تصاویر / سطح آب در ونیز بالا آمد!
بالا آمدن سطح آب در شهر ونیز، شمار زیادی از گردشگران خارجی را از این شهر فراری داده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ /
فیلم | سیل جدید و دوباره یک میلیارد یورو خسارت در ونیز
فیلم | سیل جدید و دوباره یک میلیارد یورو خسارت در ونیز
بالا آمدن دوباره سطح آب در شهر ونیز ایتالیا که اوج آن در ماه نوامبر بود، خسارت سنگینی را به زیرساخت‌ها وارد کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ایتالیا / سیل / شهر ونیز /
سیل در ونیز گردشگران را فراری داد
سیل در ونیز گردشگران را فراری داد
طوفان و جاری شدن سیل در چند روز گذشته در ۱۱ استان ایتالیا، خسارت‌های زیادی به این کشور وارد کرده و بالا آمدن سطح آب در ونیز، شمار زیادی از گردشگران خارجی را از این شهر فراری داده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ /
سیل در ونیزِ ایتالیا
سیل در ونیزِ ایتالیا
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ایتالیا / روم / ونیز / سیل در ونیز ایتالیا /
جشنواره‌ها و جوایز سینمایی ۲۰۱۹ در یک نگاه
جشنواره‌ها و جوایز سینمایی ۲۰۱۹ در یک نگاه
برگزاری جشنواره‌های معتبر سینمایی چون کن، ونیز و برلین و اعطای جوایز سینمایی اسکار و گلدن و ... از جمله مهمترین رویدادهای بودند که سینمای جهان در سال ۲۰۱۹ به خود دید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / جشنواره‌ها و جوایز سینمایی ۲۰۱۹ / سینما در سال 2019 /
هنوز زن‌ها در کابل سنگسار می‌شوند/ نگاه به حقوق زنان در افغانستان همچنان سیاسی است/ فیلمساز عراقی می‌گفت آمریکا به ایران حمله نمی‌کند چون شما سینما دارید
هنوز زن‌ها در کابل سنگسار می‌شوند/ نگاه به حقوق زنان در افغانستان همچنان سیاسی است/ فیلمساز عراقی می‌گفت آمریکا به ایران حمله نمی‌کند چون شما سینما دارید
ایلنا: سازندگان فیلم "حوا، مریم، عایشه" معتقدند که در هر جای دنیا هرقدر زنان نسبت به خود شناخت بیشتری داشته باشند برای گرفتن حقوق خود بیشتر مبارزه می‌کند و اگر امروز…
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / افغانستان / جشنواره فیلم ونیز / زنان / مراسم اسکار / هنر و تجربه / حقوق زنان در ایران / حقوق زنان / کتایون شهابی / جنگِ ایران و عراق / گفتگو با سازندگان فیلم حوا،مریم،عایشه /
صنعت گردشگری ونیز در محاصره سیلاب
صنعت گردشگری ونیز در محاصره سیلاب
تهران - ایرنا - ونیز یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر به آن سفر می‌کنند اما سیلاب‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب، صنعت گردشگری این شهر تاریخی را کم رونق کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ونیز / گردشگری / ایتالیا / سیلاب /
نگاهی به برجسته‌ترین خبرهای میراث سال ۲۰۱۹
نگاهی به برجسته‌ترین خبرهای میراث سال ۲۰۱۹
مجله تخصصی فرهنگی هنری «آرت نیوز پیپر» با نزدیک شدن به سال نو میلادی فهرستی از مهم‌ترین خبرهای حوزه میراث در سال ۲۰۱۹ تهیه کرده است که از آتش‌سوزی کلیسای نوتردام گرفته تا زیر آب رفتن مناطق دیدنی و تاریخی ونیز را در برمی‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / آتش سوزی کلیسای نوتردام / سیل ونیز / آثار باستانی /
کاهش ۴۰ درصدی آمار رزرو هتل‌های «ونیز»
کاهش ۴۰ درصدی آمار رزرو هتل‌های «ونیز»
پس از آنکه سیل‌ بخش اعظمی از «ونیز»‌ را زیر آب برد، آمار رزرو هتل‌های این شهر با کاهش ۴۰ درصدی مواجه شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / ونیز / گردشگری / سیل /
عوامل اجرایی پاویون ایران در بینال ونیز تقدیر شدند
عوامل اجرایی پاویون ایران در بینال ونیز تقدیر شدند
مراسم قدردانی و تجلیل از هنرمندان و تیم اجرایی پاویون ایران در پنجاه و هشتمین دوره بینال ونیز در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / بی ینال ونیز / موسسه توسعه هنرهای معاصر / سید مجتبی حسینی / هادی مظفری / رضا لواسانی /
مردانی با دوربین فیلمبرداری
مردانی با دوربین فیلمبرداری
از قطره تا دریا همایون امامی، مستندساز گفته است: «مستندسازی در ایران با فیلم‌های ابراهیم گلستان آغاز می‌شود که در قیاس با سایر مستندسازانی که دهه ۴۰ را به خود اختصاص داده‌اند، حد و اندازه‌هایی دست‌نیافتنی دارد.» محمد تهامی‌نژاد نیز گفته است:   «گلستان از طریق مستندسازی نه‌تنها برای سینمای هنری ایران اعتبار آورد، بلکه اولین جوایز بین‌المللی را نیز خودِ او یا سازمان فیلم گلستان برای فیلم مستند ایران کسب کردند.»؛ مستندهایی مانند «از قطره تا دریا»، «چشم‌اندازها»، «موج و مرجان و خارا» و… که در تاریخ سینمای مستند ایران جایگاه تثبیت‌شده‌ای دارند. در زمینه سینمای داستانی نیز گلستان چنین جایگاهی دارد و او را پدر معنوی موج نوی سینمای ایران می‌دانند. اینها همه یعنی ابراهیم گلستان شاید شناخته‌شده‌ترین مستندسازی …
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ /
«سوگُلی» بهترین فیلم جوایز اروپا شد
«سوگُلی» ساخته «یورگس لانتیموس» برنده هشت جایزه از جوایز اروپا در سال ۲۰۱۹ از جمله بهترین فیلم و کارگردانی شد. به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، مراسم سی و دومین دوره جوایز فیلم اروپا در شهر برلین برگزار شد و فیلم «سوگُلی» با کسب هشت جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی برنده بزرگ این جوایز نام گرفت.این فیلم به کارگردانی «یورگس لانتیموس» که در اسکار ۲۰۱۹ نیز در ۱۰ شاخه نامزد کسب جایزه بود و در نهایت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن (اولویا کُلمن) را به خود اختصاص داده بود، در جوایز فیلم اروپا ۲۰۱۹ نیز در شاخه بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم کمدی و همچنین شاخه‌های فنی فیلمبرداری، تدوین، طراحی لباس و چهره‌پردازی برگزیده شد.فیلم «درد و شکوه» ساخته «پدرو آلمادوار» که در کنار «یک افسر و یک جاسوس» …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ /
منتقدان مشهور سینمای جهان درباره فیلم جوکر چه می‌گویند؟
منتقدان مشهور سینمای جهان درباره فیلم جوکر چه می‌گویند؟
جوکر پیش از آن که پرفروش‌ترین فیلم رده سنی بزرگسال سینما لقب بگیرد، نام خودش را در میان صفحه‌های تاریخ هنر هفتم ثبت کرده بود. وقتی نخستین بار در جشنواره فیلم ونیز اکران شد، بیشتر منتقدان سینما این فیلم را ستایش کردند.
۱۳۹۸-۰۹-۱۶ /
نظر متفاوت منتقدان درباره «جوکر»/ از فیلمی جسورانه و زیبا تا ظالمانه‌ترین سقوط سال
نظر متفاوت منتقدان درباره «جوکر»/ از فیلمی جسورانه و زیبا تا ظالمانه‌ترین سقوط سال
ایرنا نوشت: جوکر پیش از آن که پرفروش‌ترین فیلم رده سنی بزرگسال سینما لقب بگیرد، نام خودش را در میان صفحه‌های تاریخ هنر هفتم ثبت کرده بود. وقتی نخستین بار در جشنواره فیلم ونیز اکران شد، بیشتر منتقدان سینما این فیلم را ستایش کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / نقد فیلم / سینمای جهان / فیلم سینمایی جوکر /
همه‌پرسی استقلال ونیز بار دیگر ناکام ماند
همه‌پرسی استقلال ونیز بار دیگر ناکام ماند
ایلنا: ساکنان ونیز در جریان یک همه‌پرسی، به استقلال این منطقه رای منفی دادند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ /
نظرسنجی برای استقلال در ونیز
نظرسنجی برای استقلال در ونیز
شهروندان ونیز بناست در نظرسنجی خودمختاری شرکت کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ /
ساکنان ونیز  در همه‌پرسی خودمختاری شرکت می‌کنند
ساکنان ونیز در همه‌پرسی خودمختاری شرکت می‌کنند
مردم ونیز که از مسائلی همچون بالا آمدن پیاپی سطح آب و فساد اداری به ستوه آمده‌اند برای پنجمین بار طی چهل سال اخیر قصد دارند همه‌پرسی خودمختاری برگزار کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ /
پنجمین رفراندوم و تلاش ونیزی‌ها برای جدایی
پنجمین رفراندوم و تلاش ونیزی‌ها برای جدایی
به دنبال سال‌ها مناقشات جدی بر سر مسائل گردشگری و دیگر امور داخلی میان ونیز و منطقه مستره، مردم این دو منطقه امروز(یکشنبه) برای بار پنجم به پای صندوق‌های رای رفتند تا مساله جدایی از یکدیگر را حل و فصل کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ونیز /
(تصاویر) شادی کودکانه در ونیز محروم خوزستان
مدرسه کوچک «دبستان میثاق» امسال هم پذیرای کودکان روستای «صراخیه» شادگان است . روستایی که به «ونیز محروم» شهرت دارد. این روستا در تالاب بین المللی شادگان در جنوب خوزستان قرار دارد. کار و زندگی روی آب، هم گردشگران را به وجد می آورد و هم کودکان صراخیه را. مدرسه تک کلاسه تالابی، که چند ماه پیش، بحران سیل را از سرگذراند، همه چیزش با مدارس لاکچری شهر، زمین تا آسمان فاصله دارد؛ حتی خنده های کودکانه‌اش.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / روستای صراخیه شادگان / ونیز خوزستان / کودکان محروم / تصاویر /
شورشی/ جوکر نشان می‌‌دهد تحقیر چگونه باعث عصیان می‌‌شود
شورشی/ جوکر نشان می‌‌دهد تحقیر چگونه باعث عصیان می‌‌شود
جوکر جایزه‏‌ی شیر طلایی را در ماه سپتامبر از جشنواره‌‏ی فیلم ونیز گرفت و در سراسر دنیا اکران موفقی داشت. یک قصه‌‏ی کمیک بوکی با ترفندهای تازه. البته که تاد فیلیپس کارگردان، فیلم را در انتها تا اندازه‌‏ای وفادار به فلاش‌‏بک‌‏های «بتمن» ۱۹۸۹ ساخته‏‌ی تیم برتون ساخته است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / جوکر / Joker / تاد فیلیپس / دلقک قاتل / شیامالان / واکین فینیکس / مارتین اسکورسیزی / جری لوئیس / رابرت دنیرو / استودیو برادران وارنر /
مجموعه تصاویر | ایستگاه پایانی بینال ونیز ۵۸
مجموعه تصاویر | ایستگاه پایانی بینال ونیز ۵۸
پنجاه‌ و هشتمین دوسالانه هنر ونیز که با حضور نمایندگان ۹۰ کشور از سراسر دنیا از یازدهم می (۲۱ اردیبهشت ماه) در کشور ایتالیا فعالیت خود را آغاز کرده بود، دوشنبه ـ سوم آذر ماه ـ به کار خود پایان داد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
هزاران معترض در ونیز خواستار استعفای شهردار شدند
هزاران معترض در ونیز خواستار استعفای شهردار شدند
هزاران شهروند ونیزی در اعتراض به زیر آب رفتن مکرر این شهر، خواستار استعفای شهردار شدند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ /
بینال ونیز ۲۰۱۹ تمام شد
پنجاه‌ و هشتمین دوسالانه هنر ونیز که با حضور نمایندگان ۹۰ کشور از سراسر دنیا از یازدهم مه (۲۱ اردیبهشت ماه) در کشور ایتالیا فعالیت خود را آغاز کرده بود، سوم آذر ماه به کار خود پایان داد.به گزارش ایسنا،‌ در پنجاه‌ و هشتمین بینال ونیز که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای هنرهای تجسمی جهان شناخته می‌شود،‌ چهار کشور غنا، ماداگاسکار، مالزی و پاکستان برای نخستین‌ بار حضور داشتند. در این بین رضا لواسانی با اثر هنری «‌زندگی»، سمیرا علیخانزاده با اثر هنری «شب صلب خاطره» و علی میرعظیمی با اثر «‌شاهد آواز» به عنوان نمایندگان ایران در غرفه «از بودن و سرودن» حضور داشتند که در مرکز توجه نشریه‌های هنری مختلف سراسر جهان قرار گرفتند. نمایندگان دیگر کشورها نیز با نمایش آثار هنری موضوعات «تغییرات اقلیمی» و «بحران …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ /
بینال ونیز در ایستگاه پایانی / مروری بر حضور ایران
بینال ونیز در ایستگاه پایانی / مروری بر حضور ایران
پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز که از بیست‌ویکم اریبهشت ماه سال جاری آغاز شد، سوم آذرماه به پایان ماراتن بیش از 6 ماهه می‌رسد. ایران نیز در این دوسالانه جهانی، با سه هنرمند و با پیام‌ صلح و ستایش زندگی شرکت داشت.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / پنچاه و هشتمین بینال ونیز / ایران در بینال ونیز 2019 /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •