سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
ویل دورانت
«یادداشت‌های شیطان» پرطرفدار شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / بازار کتاب / معرفی کتاب / کتاب
«یادداشت‌های شیطان» پرطرفدار شد
مهر نوشت: نگاهی به فهرست پرفروش‌ترین آثار مؤسسه انتشارات علمی و فرهنگی در تیر ماه سال جاری نشان از پرفروش بودن رمان ناتمام لیانید اندری‌یف و کتاب فلسفی ویل دورانت دارد.
ویل دورانت؛ نویسنده ‌ای برای همیشه
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / ناپلئون بناپارت / فلسفه / جشنواره دهخدا
ویل دورانت؛ نویسنده ‌ای برای همیشه
تهران- ایرنا- انتشارات علمی فرهنگی با اعلام فهرست کتاب‌های پرفروش ماه جاری خود از پیشتازی آثار ویل دورانت نویسنده‌ای که سالیان سال است آثارش در فهرست پرفروش‌های جهان قرار دارد خبر داد.
اقبال بازار کتاب به یادداشت‌های شیطان/ویل دورانت همچنان پرطرفدار
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / عباس زریاب خویی / ویل دورانت / کتاب و کتابخوانی
اقبال بازار کتاب به یادداشت‌های شیطان/ویل دورانت همچنان پرطرفدار
نگاهی به فهرست پرفروش‌ترین آثار مؤسسه انتشارات علمی و فرهنگی در تیر ماه سال جاری نشان از پرفروش بودن رمان ناتمام لیانید اندری‌یف و کتاب فلسفی ویل دورانت دارد.
مردی تمام‌عیار
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / توماس مان
مردی تمام‌عیار
«بیشتر از یک دهه با نوشته‌هایش و نیز با گرو گذاشتن اعتبار ادبی‌اش با هیتلر جنگید. آندره ژید وقار و ثبات شخصیتش را می‌ستود و ویل دورانت می‌گفت که او «مردی تمام‌عیار بود.»
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
شیری که همه ‌چیز را نابود کرد
فصل پنجم از کتاب همچنان خواندنی و جذاب تاریخ فلسفه ویل دورانت با ترجمه خوب و روان استاد روانشاد عباس زریاب‌خویی به ولتر اختصاص دارد، متفکری که به قول ویکتور هوگو، نویسنده مشهور فرانسوی، نامش «مشخص و مبین تمام قرن هیجدهم است». امروزه احتمالا کمتر اهل فلسفه‌ای است که در دانشگاه رساله و پایان‌نامه‌ای راجع به ایده‌ها و اندیشه‌های ولتر بنویسد، دانشجویان و اساتید معمولا یا سراغ متفکران کلاسیکی چون افلاطون، ارسطو، کانت، هگل، هایدگر و ویتگنشتاین می‌روند یا به موضوعات جدیدی مثل هوش مصنوعی و علوم شناختی بحث زبان و اندیشه و معرفت‌شناسی و... می‌پردازند. گویی کمتر کسی این «فیلوزوف» فرانسوی را به عنوان فیلسوف قابل اعتنا با اندیشه‌های …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
روزی، روزگاری، دیروز
بیست و چند سال قبل هنوز اینترنت نیامده بود؛ یعنی آمده بود اما فقط در کتابخانه دانشگاه‌های بزرگ در دسترس بود؛ جایی که برای ایجاد email باید می‌رفتی و «ثبت‌نام» می‌کردی؛ جایی که برای پیدا کردن جواب هر سوال ساده‌ای باید به آنجا می‌ر‌فتی؛ جایی که توی زندگی ما جوان‌های آن دوره خیلی اهمیت و اعتبار داشت و همزمان هم گوگل، هم ویکی پدیا و هم اینترنت ما بود. آن موقع علاوه بر اینترنت، خیلی چیزهای دیگر هم نبود؛ یکی‌اش انواع و اقسام کتاب‌های آموزش فلسفه به زبان ساده از قول «بِسی گاوه» و سایر حیوانات. همه ‌چیز جدی بود و به مدد بخت و اقبال شاید، هیچ‌ چیز شوخی و جلفی وجود نداشت. آن موقع اگر می‌خواستی بفهمی شوپنهاور چی می‌گوید، …
چاپ جدید «تاریخ تمدن» در راه است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / «تاریخ تمدن» ویل دورانت
چاپ جدید «تاریخ تمدن» در راه است
دوره ۱۳جلدی «تاریخ تمدن» برای هفدهمین‌بار تجدید چاپ می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / کتاب وب / کتاب درباره معنی زندگی / ویل دورانت
"درباره معنی زندگی" شاهکار ویل دورانت
اندیشمند و مورخ بزرگ آمریکایی کتابی را تدوین کرده است که حاصل اندیشه بیش از ۱۰۰ نفر در خصوص سوالات مطرح شده از افراد معروف و صاحب نام دوران خود می‌باشند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
جنگ رُزها
در میان مناسبت‌های تاریخی آغاز ماه فوریه نبرد صلیب مورتیمر دیده می‌شود که سال 1461 نزدیک مرز ولز درگرفت. خود این نبرد بخشی از یک جنگ بزرگ‌تر بود؛ جنگی خونین و طولانی که از رقابت و نزاع خاندان سلطنتی لنکستر و خاندان مدعی قدرت یورک شروع شد. آن را جنگ رُزها نامیدند زیرا رز سرخ نشان خاندان لنکستر بود و رز سفید علامت خانوادگی یورک‌ها شناخته می‌شد. خاندان‌های دیگر این کشور هم هرکدام به دلیل و انگیزه‌ای به یکی از دو طرف نبرد پیوستند. جنگ رزها سی‌ویک سال، از 1455 تا 1485 طول کشید. سه دهه اردوکشی و درگیری و خونریزی که کشور انگلیس را به انحطاط و ویرانی و جامعه آن را به فقر و فرسودگی کشاند. غارت شهرها و سوزاندن روستاها، کشتارهای گسترده غیرنظامیان و اعدام اسیران جبهه …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •