پنجشنبه, ۱۶ مرداد, ۱۳۹۹ / 6 August, 2020
ایران و عربستان
کار نیمه تمام نواز شریف؛
۸ ساعت قبل / رابطه ایران و پاکستان / رابطه ایران و عربستان / عمران خان / نخست وزیر پاکستان / میانجگری پاکستان
کار نیمه تمام نواز شریف؛ "عمران خان" ایران و عربستان را آشتی ‌می‌دهد؟
ملازهی با اشاره به اینکه روابط ایران و عربستان تبدیل به کلافی پیچیده شده است، یادآور شد: باز کردن این کلاف بسیار سخت خواهد بود، زیرا که اختلافات در طی این سال‌ها بعد از حادثه‌ای که برای سفارت عربستان پیش آمد، بیشتر شد، همان‌طور که عرض کردم سطح تنش از مسائل سیاسی به بعد ایدئولوژیک کشیده شده است که مذاکره بین دو طرف نیز در این رابطه کارساز نیست، زیرا این مسئله زمانی به کار می‌آید که تنش سیاسی باشد، اما این اختلاف به سطح بالاتری کشیده شده و به نوعی رنگ و بوی مذهبی گرفته، بنابراین باید، قدری ذو طرف از مواضع قبلی خود عدول کنند، تا بشود با میانجگری کشوری مانند پاکستان روابط را دوباره احیا کرد.
رایزنی‌های پشت پرده بین ایران و عربستان | کدام کشورها میانجی می‌شوند؟
۱۳ ساعت قبل
رایزنی‌های پشت پرده بین ایران و عربستان | کدام کشورها میانجی می‌شوند؟
۵سال بعد از آغاز تنش فراگیر بین عربستان و ایران طرفین به‌رغم لفاظی علیه یکدیگر کانال‌های مذاکره برای کاهش تنش را فعال کرده‌اند. در این راستا واسطه‌های بین‌المللی که همیشه برای میانجیگری بین تهران و ریاض پیشقدم بودند، فعالیت‌های خود را بیشتر کرده‌اند.
۱۸ ساعت قبل
جهش هسته‌ای ریاض
گروه دیپلماسی| «عربستان سعودی با کمک چین در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود است.» این جمله خلاصه افشاگری است که وال استریت ژورنال شامگاه سه‌شنبه و همزمان با انتشار زنجیره‌ای از اخبار درباره انفجارهای مهیب در بیروت، پایتخت لبنان منتشر کرد. گزارشی که احتمالا در اخبار منتشر شده درباره حادثه در بیروت فعلا توجه چندانی به آن نشده اما جزییات آن قابل توجه است. درست در روزهایی که امارات متحده عربی از راه‌اندازی نخستین رآکتور هسته‌ای در کشوری عربی خبر می‌دهد و البته ایالات متحده امریکا به دنبال به صفر رساندن فعالیت‌های هسته‌ای مشروع ایران است، یک رسانه امریکایی از محل تولید کیک زرد در عربستان سعودی که متحد منطقه‌ای واشنگتن به حساب می‌آید، پرده‌برداری …
۲۱ ساعت قبل
وزیر دفاع آمریکا: شریکانمان در منطقه را برای مهار ایران تقویت خواهیم کرد
وزیر دفاع آمریکا گفت: «ایران از زمان وقوع انقلاب در سال ۱۹۷۹ بازیگری بد در آن منطقه بوده است. ما شریکانمان در منطقه -خواه اسرائیل باشد یا عربستان سعودی- را تقویت کرده و اطمینان حاصل خواهیم کرد که قادر به مهار رفتارهای بد ایران هستیم.»
۳۴ ساعت قبل
پومپئو: همه تحریم‌ها علیه ایران را اجرا خواهیم کرد
وزیر خارجه آمریکا ضمن آنکه همکاری ایران و چین را تهدیدی برای اسرائیل، عربستان و امارات توصیف کرد، تأکید کرد که واشنگتن تمامی تلاش خود را برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران به کار خواهد گرفت.
ویدئو / از میانجیگری میان ایران و عربستان تا برنامه هسته‌ای کره شمالی
۳۶ ساعت قبل / برنامه هسته ای کره شمالی / کرونا در جهان / ترامپ / پاکستان / ایران / عربستان / بسته اخبار بین‌المللی
ویدئو / از میانجیگری میان ایران و عربستان تا برنامه هسته‌ای کره شمالی
در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از بیم و امیدها در ماجرای میانجیگری پاکستان میان ایران و عربستان، آغاز تحقیقات دربارۀ دارایی‌های دونالد ترامپ، تداوم برنامه هسته‌ای کره شمالی برای ساخت بمب هسته‌ای و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
۴۵ ساعت قبل
چالش‫های بایدن درباره روابط تهران و واشنگتن
وبسایت آمریکن کانسروتیو در تحلیلی به قلم یک کارشناس پارلمان اروپا چالش‫های پیش روی جو بایدن برای پیاده سازی برنامه پیشنهادی حزب دموکرات برای تغییر سیاست‌های داخلی و بین‌المللی آمریکا می‫پردازد.به گزارش خبرآنلاین، الدار مامدوف، مشاور سیاسی سوسیال دموکرات‫ها در کمیته امور خارجی پارلمان اروپا در تحلیلی در وبسایت آمریکن کانسروتیو نوشت:پیش‌نویس برنامه حزب دموکرات برای تغییر سیاست‌های داخلی و خارجی منتشر شده که جوبایدن را برای ورود به کاخ سفید وارد رقابت می کند. آنها با این پیش نویس که بخشی از آن به سیاست خارجی مربوط می شود امیدوار هستند به آرزوی دست نیافتنی توقف جنگ‫های بی‫پایان خاتمه دهند؛ موضوعی که توسط نامزدهای مطرح دموکرات از جمله تولسی گابارد و برنی سندرز در جریان مناظره‫های انتخاباتی مطرح شد.پیش‌نویس …
۴۵ ساعت قبل
در ابوظبی چه خبر است؟
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: این روزها، روزهایی است که دموکرات‌ها کم کم باور کرده‌اند می‌شود ترامپ را از ادامه ی حضور در کاخ سفید محروم کرد، در روزهایی که کرونا همچنان مهم‌ترین بحث تمامی کشورهای جهان است، روزهایی که عمران خان می‌گوید میانجی گری‌های او بین ایران و عربستان در حال نتیجه بخشیدن است، در روزهایی که عربستان در حال تغییر دیدگاه به مسئله ی یمن است، در روزهایی که توافق احتمالی ایران و چین برای 25 سال حساسیت‌های بی‌شماری را برانگیخته است، در روزهایی که کره ی شمالی با رونمایی مجدد از «رئیس» عزم، جزم کرده است که آزمایش‌های هسته‌ای خود را دنبال کند ناگهان دیدار ویدئو کنفرانسی محمد جواد ظریف و همتای اماراتی اش؛ عبدالله بن زاید روی خروجی خبرگزاری‌ها جا خوش می‌کند.الجزیره از این دیدار مهم با عبارت«مقتدرانه …
چرا نخست وزیر عراق را به آمریکا و عربستان راه ندادند؟
۲ روز قبل
چرا نخست وزیر عراق را به آمریکا و عربستان راه ندادند؟
علیرغم اینکه آقای عدنان الکاظمی نخست وزیر عراق جزو افراد نزدیک به آمریکا و عربستان سعودی به حساب می آید و بنا بود که وی به این دو کشور در کنار ایران سفر کند اما تا به حال فقط توانسته در سفرهای خارجی خود به ایران سفر کند.
روابط ایران و امارات در یک سال آینده/ نزدیکی ابوظبی به تهران، کرونا یا تهدیدهای ترکیه؟
۲ روز قبل
روابط ایران و امارات در یک سال آینده/ نزدیکی ابوظبی به تهران، کرونا یا تهدیدهای ترکیه؟
تماس ویدئو کنفرانسی وزرای خارجه ایران و امارات متحده عربی از چرخش آشکار ابوظبی به سمت تهران حکایت دارد. چرخشی از سوی متحدانش یعنی عربستان و آمریکا به سوی رقیب دیرینه‌اش یعنی ایران. چرخشی که احتمالا ترکیه مسبب اصلی آن بوده است و ابوظبی دریافته است که در سیاست خارجی جدید‌اش یارای مقابله با ۲ قدرت منطقه‌ای (ایران و ترکیه) در آن واحد را ندارد.
چرا مصر برخلاف دو هم پیمان خود عربستان و امارات، با ایران دشمنی نمی‌کند؟
۲ روز قبل / عربستان سعودی / مصر
چرا مصر برخلاف دو هم پیمان خود عربستان و امارات، با ایران دشمنی نمی‌کند؟
نیازی نیست اخبار مربوط به رسیدن افسران و سربازان مصری به سوریه برای حمایت از نظام اسد را تکرار کنیم، تا بدانیم مصر از زمان کودتای سال ۲۰۱۳، در صف نظام اسد ایستاده و به این ترتیب عملا با ایرانی که مهمترین حامی نظام اسد محسوب می‌شود، تلاقی پیدا کرده است.
چرا ایران و عربستان به توافق نمی‌رسند؟
۲ روز قبل / ایران و عربستان / عربستان سعودی
چرا ایران و عربستان به توافق نمی‌رسند؟
فریدون مجلسی گفت‌: عربستان و امارات به دلیل اینکه خود را پایبند به عهدنامه ملک‌عبدالله می‌دانند، مدافع موجودیت اسرائیل هستند. این در حالی است که این نظریه برای جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست و به همین خاطر عملاً شانس همکاری اقتصادی با بخش مهم خاورمیانه را از دست داده‌ایم.
دستمالچیان: امارات در یک سال اخیر راه خود را از عربستان جدا کرده است
۲ روز قبل / دونالد ترامپ / ابوظبی / ایالات متحده آمریکا / محمد جواد ظریف / امارات‌ متحده ‌عربی / خلیج فارس / ریاض / ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / ترکیه
دستمالچیان: امارات در یک سال اخیر راه خود را از عربستان جدا کرده است
تهران- ایرنا- سفیر اسبق ایران در اردن و لبنان با بیان اینکه امارات در یک سال اخیر راه خود را از عربستان جدا کرده است، ‌گفت: امارات می‌داند ترامپ برای همیشه رئیس‌جمهور آمریکا نخواهد بود و آمریکا همسایه امارات نیست اما ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای همسایه همیشگی آنها است.
۲ روز قبل
بدترین سناریو برای منطقه بروز درگیری بین ایران و عربستان سعودی است
نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با الجزیره گفت: «بدترین سناریو برای منطقه بروز درگیری مستقیم مسلحانه میان ایران و عربستان است.»به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی ادعا کرد که اسلام آباد تمامی تلاش خود را برای ممانعت از بروز درگیری مستقیم میان ایران و عربستان به کار گرفته و موفق نیز شده است. او به شبکه الجزیره گفت که میانجیگری پاکستان میان تهران و ریاض همچنان ادامه دارد و این واسطه‌گری پیشرفت آهسته‌ای دارد. عمران خان در ادامه تاکید کرد: بدترین سناریو برای منطقه بروز درگیری مستقیم مسلحانه میان ایران و عربستان است. او در خصوص ترکیه نیز گفت که اسلام‫آباد خواهان توسعه همکاری‌های اقتصادی با ترکیه و بهبود روابط دو جانبه است. عمران خان همچنین در …
۲ روز قبل
وزیران خارجه ایران و امارات
از نگاه الجزیرهشبکه الجزیره با مورد توجه قرار دادن محورهای گفت‌وگوی اخیر وزرای امور خارجه ایران و امارات متحده عربی، این گفت‌وگو را کم سابقه تلقی کرد.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه الجزیره، وزرای امور خارجه ایران و امارات متحده عربی گفت‌وگویی کم سابقه درباره موضوعات متعدد دوجانبه و در سطح منطقه از جمله شیوع ویروس کرونای جدید داشته‌اند. در یک کنفرانس ویدیویی که روز یکشنبه میان وزرای خارجه این دو کشور برگزار شد و با تبریک عید قربان نیز همراه بود، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی به همتای ایرانی اش گفت که تقویت همکاری دوجانبه در مقابله با کووید-۱۹ اهمیت دارد.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی توئیتری درباره این گفت‫و‫گو نوشت که گفت‫و‫گوی ویدئویی مهم، صریح …
۲ روز قبل
عـــدد خــبــــر
80٪ افزایش درآمد پتروشیمی [ایرنا]مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به بهره‌برداری از 17 طرح جدید گفت: «‌با بهره‌برداری از این طرح‌ها، درآمد این صنعت در‌ سال ۹۹ تا ۸۰‌درصد افزایش خواهد داشت.»بهزاد محمدی با تأکید بر اینکه امسال برای صنعت پتروشیمی‌ سالی طلایی است، ادامه داد: «۵‌درصد سبد تولید پتروشیمی ایران مربوط به پروپیلن است و این عدد در عربستان ۱۷ درصد،‌ آمریکا ۱۸‌درصد و در دنیا ۱۶‌درصد است.  این سهم در ‌سال ۱۴۰۴ در سبد پتروشیمی ایران به‌۱۰‌درصد می‌رسد.»
اظهارات عمران خان درباره میانجی‌گیری بین ایران و عربستان
۲ روز قبل / ایران و عربستان / عمران خان / پاکستان
اظهارات عمران خان درباره میانجی‌گیری بین ایران و عربستان
نخست‌وزیر پاکستان در اظهاراتی اعلام کرد که میانجیگری اسلام‌آباد میان تهران و ریاض باعث حصول پیشرفت‌هایی خواهد شد.
عمران خان: در حال رسیدن به پیشرفت‌هایی در وساطت میان ایران و عربستان هستیم
۲ روز قبل / عمران خان / رابطه ایران و عربستان
عمران خان: در حال رسیدن به پیشرفت‌هایی در وساطت میان ایران و عربستان هستیم
نخست وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با الجزیره که نسخه کامل آن روز چهارشنبه منتشر می‌شود در خصوص میانجیگری میان ایران و عربستان گفت: میانجیگری ما میان ایران و عربستان پایان نیافته است و به آرامی در حال رسیدن به پیشرفت‌هایی هستیم. وی افزود: ما تمام تلاش‌مان را برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی میان ایران و عربستان انجام داده‌ایم و تلاش‌هایمان با موفقیت همراه بوده است.
عمران ‌خان: ما میان ایران و عربستان میانجیگری می کنیم
۲ روز قبل
عمران ‌خان: ما میان ایران و عربستان میانجیگری می کنیم
نخست‌وزیر پاکستان روز دوشنبه در ارتباط با روابط ایران و عربستان اظهار کرد:‌ میانجیگری پاکستان میان تهران و ریاض متوقف نشده و در این مسیر هرچند به صورت آرام ولی پیشرفت دیده می شود.
نخست‌وزیر پاکستان: تلاش ما برای جلوگیری از درگیری نظامی ایران و عربستان موفقیت‌آمیز بود
۳ روز قبل / بحران یمن / تنش ایران و عربستان / عمران خان / مسلمانان هند / میانجی گری پاکستان
نخست‌وزیر پاکستان: تلاش ما برای جلوگیری از درگیری نظامی ایران و عربستان موفقیت‌آمیز بود
شفقنا- نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که کشورش همه تلاش خود را برای جلوگیری از درگیری نظامی میان ایران و عربستان به کار گرفته و در این راه نیز موفق بوده است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «عمران خان»، نخست...
نتیجه شکایت خاتمی از سردار نقدی / واقعیت ماجرای برافراشته شدن پرچم چین در سیرجان / تمجید خاص ولایتی از اردوغان / مطهری جواب ‌بیغش را داد / نماینده اصولگرا: در انتخاب بذرپاش عجله کردیم
۳ روز قبل
نتیجه شکایت خاتمی از سردار نقدی / واقعیت ماجرای برافراشته شدن پرچم چین در سیرجان / تمجید خاص ولایتی از اردوغان / مطهری جواب ‌بیغش را داد / نماینده اصولگرا: در انتخاب بذرپاش عجله کردیم
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: بدترین سناریو بروز درگیری بین ایران و عربستان است / هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان مقابل احمدی‌نژاد خیلی نجابت به خرج دادند و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پومپئو: ورود چین به ایران یعنی به خطر افتادن اسرائیل
۳ روز قبل / مایک پمپئو / وزیر خارجه آمریکا / توافق ایران و چین
پومپئو: ورود چین به ایران یعنی به خطر افتادن اسرائیل
پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنانی گفت: فکر می‌کنم کشور‌های خاورمیانه هم باید این را ببینند که ورود چین به ایران می‌تواند به بی‌ثباتی منطقه منجر شود. این می‌تواند اسرائیل را به مخاطره بیندازد. می‌تواند عربستان سعودی و امارات را هم به مخاطره بیندازد.
آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان | افزایش ابتلا در عربستان | استان‌های قرمز ایران چه شدند؟
۳ روز قبل
آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان | افزایش ابتلا در عربستان | استان‌های قرمز ایران چه شدند؟
تعداد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در سراسر جهان به بیش از ۱۸ میلیون و ۱۵۵هزار نفر رسید و شمار مرگ‌های ناشی از این بیماری همه‌گیر بیش از ۶۹۰ هزار نفر ثبت شد.
مسائل ایران عربستان با میانجی‌گری حل نمی‌شود/ تهران و ریاض باید در سطوح عالی مذاکره کنند/ ایران و همسایگانش ناگزیر به ارتباط هستند
۳ روز قبل / افغانستان / ایران و عربستان / روسیه / سودان / قاسم محبعلی / بهبود روابط ایران و عربستان / همسایگان ایران / ارتباط با همسایگان / مدیرکل پیشین دفتر مطالعات خاورمیانه وزارت امور خارجه
مسائل ایران عربستان با میانجی‌گری حل نمی‌شود/ تهران و ریاض باید در سطوح عالی مذاکره کنند/ ایران و همسایگانش ناگزیر به ارتباط هستند
ایلنا: مدیرکل پیشین دفتر مطالعات خاورمیانه وزارت امور خارجه ضمن ترسیم شرایط و ارتباطات ایران با همسایگانش به تحلیل‌ چگونگی بهبود شرایط ایران و عربستان و آثار آن بر…
۳ روز قبل
خبر سیاسی
گزارش گاردین از تقلای «ناامیدکننده» برایان هوک علیه ایران  روزنامه انگلیسی تلاش برایان هوک را علیه ایران، برای نشست آتی شورای امنیت، تقلای بیهوده خواند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب‌سایت روزنامه گاردین در گزارشی از سفر برایان هوک به اروپا، این سفر را بیهوده خواند و نوشت که روسیه و چین این تلاش را وتو خواهند کرد، ضمن اینکه کشورهای اروپایی پاسخ مطلوبی به نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نداده‌اند و او پس از دیدار با رهبران اروپا، ادعای نخ‌نمای خود را علیه ایران بار دیگر تکرار کرد.ایالات متحده تلاش می‌کند اعضای اروپایی را به گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران در سازمان ملل تشویق کند. با این حال، اعضای اروپایی نگرانند که تصویب چنین تحریمی به خروج ایران …
نوستالژی: ایران 2 عربستان 2 ؛ یک بازی عجیب و جالب توجه
۳ روز قبل / تیم ملی ایران / جام جهانی / تیم ملی عربستان‌ / نوستالژی / جام جهانی 2002
نوستالژی: ایران 2 عربستان 2 ؛ یک بازی عجیب و جالب توجه
ایلنا: در دور برگشت مرحله مقدماتی جام جهانی 2002 عربستان به مصاف تیم ملی ایران رفت.
اردوی حریف تیم ملی فوتسال ایران از سه‌شنبه آغاز می‌شود
۴ روز قبل / تیم ملی فوتسال ایران / عربستان سعودی / فوتسال جام ملت‌های آسیا / جام ملت های فوتسال آسیا 2020 / فوتسال
اردوی حریف تیم ملی فوتسال ایران از سه‌شنبه آغاز می‌شود
اردوی تیم ملی فوتسال عربستان در راه آماده‌سازی جام ملت‌های فوتسال آسیا از روز سه شنبه آغاز می‌شود.
۴ روز قبل
اشراف اطلاعاتی علیه‌تروریسم
 حدود 12 سال پیش با منفجر کردن حسینیه‌ای در شیراز که مردم عادی در آن مشغول عزاداری بودند، موجبات کشته و زخمی شدن بیش از 200 نفر را فراهم آورد و بدون آنکه ابایی داشته باشد، مسوولیت این اقدام را برعهده گرفت. این اما پایان اقدامات جنایتکارانه این گروه نبود. گروه تندر عملا تلاش می‌کرد در اقدامات خود بیشترین آسیب ممکن را به مردم برساند؛ چنان‌که آنان برنامه انفجار سد سیوند در شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس را تهیه کرده بودند و اگر نبود اشراف اطلاعاتی و اقدامات به موقع نیروهای وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان، خدا می‌داند چه تعداد انسان بی‌گناه در روستاهای اطراف جان و مال‌شان را از دست می‌دادند. این گروه در دورانی برنامه انفجار در مراکز عمومی و زیارتگاهی …
اندر باب عقیم بودن تحریم و تحریف انقلاب
۴ روز قبل / تحریم و تحریف انقلاب / محمدکاظم انبارلویی
اندر باب عقیم بودن تحریم و تحریف انقلاب
اگر کفار قریش در تحریم اقتصادی مسلمانان در ابتدای ظهور اسلام و اعلام پیامبری محمد رسول خدا، آن‌ها را در شعب ابی‌طالب گرفتار کردند، به اهداف خود می‌رسیدند، عمال جاهلیت مدرن که امروز درغرب علیه انقلاب و اسلام گرد هم آمده‌اند و توطئه می‌کنند هم به نتیجه خواهند رسید.پیامبر اسلام از آن تحریم و تهدید یک فرصت برای غنی‌سازی جریان مقاومت ساخت که بعدها نه‌تنها شبه‌جزیره عربستان بلکه بخش عظیمی از پنج قاره روی زمین را تسخیر کرد.ملت ایران در کوره تحریم‌ها آبدیده شده‌اند و امواج توطئه‌های آمریکا بر صخره ملت ایران طی 40 سال گذشته فرود می‌آید،‌ اما جز شکست و رسوایی چیزی برای آن‌ها به ارمغان نیاورده است.آمریکایی‌ها نمی‌توانند توانایی‌های …
پای عربستان، امارات و اسرائیل به توافق ایران و چین باز شد!/ لابی گسترده برای تضعیف روابط پکن-تهران
۵ روز قبل
پای عربستان، امارات و اسرائیل به توافق ایران و چین باز شد!/ لابی گسترده برای تضعیف روابط پکن-تهران
چین تلاش می کند با تمامی قدرت ها و بازیگران خاورمیانه روابط متعادلی داشته باشد. رویکردی که به نفوذ بیش از پیش چین در خاورمیانه منتهی خواهد شد. ایران در شراکت با چین ایران تنها بازیگر خاورمیانه نیست. عربستان و امارات هم دارای توافق مشارکت راهبردی با چین بوده و پارامترهای این توافق‌ها درکمیته‌های مشترک متشکل از مقامات رسمی در حال مذاکره است. چراکه چین به‌رغم سودمندی مشارکت با ایران می‌خواهد رویکرد متوازن خود در خلیج [فارس] را ادامه دهد.
جروزالم پست| رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به‌دنبال تضعیف روابط ایران و چین
۵ روز قبل / چین / ایران / توافق / جروزالم پست
جروزالم پست| رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به‌دنبال تضعیف روابط ایران و چین
یک روزنامه چاپ فلسطین اشغالی در یادداشتی به بررسی نظرات کارشناسان درخصوص تقویت روابط ایران و چین بر مناسبات غرب آسیا پرداخت.
آمریکا تمایلی به حل اختلافات قطر و همسایگانش ندارد / واشنگتن نمی‌خواهد در روابط فعلی ایران با عمان، امارات و قطر تغییری ایجاد شود
۵ روز قبل
آمریکا تمایلی به حل اختلافات قطر و همسایگانش ندارد / واشنگتن نمی‌خواهد در روابط فعلی ایران با عمان، امارات و قطر تغییری ایجاد شود
مفید المصطفی تحلیلگر عرب تاکید کرد: گمان نمی‌کنم واشنگتن تمایلی به پایان یافتن بحران خلیج فارس داشته باشد، تا به این شکل شورای همکاری‌های خلیج فارس به جبهه واحدی در مقابله با تهران تبدیل شوند. برای مثال، پادشاهی عمان روابط دیپلماتیک ممتاز و خوبی با ایران دارد و ایالات متحده نمی‌خواهد در این روند و همچنین، در حجم مبادلات تجاری بین امارات و ایران، تغییری ایجاد شود. روابط بین قطر و ایران نیز از دو بُعد دیپلماتیک و اقتصادی، مانند رابطه اش با عمان و امارات است و ممکن نیست این دولت‌ها در کنار عربستان به دنبال تشکیل جبهه واحدی علیه ایران باشند.
امارات دیر وارد گفت وگو با ایران شد
۵ روز قبل / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / امارات متحده عربی / ایران و امارات / عمان / محمد بن زاید / دبی
امارات دیر وارد گفت وگو با ایران شد
یکی از افراد رسانه ای معروف امریکایی که جهان عرب را خیلی خوب می شناسد و در آنجا کار کرده است و همچنان به آن اهمیت می دهد، گفت: «آخرش گفت وگو را با ایران از طریق مقاماتی که دارد آغاز کرد.» در اینجا گفتم: «دیر وارد گفت وگو با ایران شد، ایران او را راس جنگ می داند نه عربستان، در حالی که در گذشته برعکس بود، ایران عربستان را در راس جنگ می دانست.»
دستور وزیر جنگ اسرائیل برای بمباران لبنان/ اعلام تحریم 22 فلز از سوی آمریکا علیه ایران/درگیری شدید گروه‌های نیابتی امارات و عربستان در جنوب یمن/تصویب دو طرح علیه حشدالشعبی در مجلس نمایندگان آمریکا
۵ روز قبل
دستور وزیر جنگ اسرائیل برای بمباران لبنان/ اعلام تحریم 22 فلز از سوی آمریکا علیه ایران/درگیری شدید گروه‌های نیابتی امارات و عربستان در جنوب یمن/تصویب دو طرح علیه حشدالشعبی در مجلس نمایندگان آمریکا
درگیری شدید گروه‌های نیابتی امارات و عربستان در جنوب یمن، دستور وزیر جنگ اسرائیل برای بمباران لبنان، تصویب دو طرح علیه حشدالشعبی در مجلس نمایندگان آمریکا و پیام وزیرخارجه فرانسه برای حزب‌الله از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام تحریم 22 فلز از سوی آمریکا علیه ایران نیز اشاره کرد.
۵ روز قبل
تعداد سهمیه‫های ایران در لیگ قهرمانان آسیا بدون تغییر ماند
سهمیه باشگاه‌های فوتبال ایران برای حضور در فصل ۲۰۲۱ مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، تغییری نکرد. به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه الرایه قطر، سهمیه فوتبال ایران همانند فصل گذشته در لیگ قهرمانان آسیا ۲+۲ تیم است.به گزارش این روزنامه قطری، کنفدراسیون فوتبال آسیا سهمیه کشورهای این قاره را مشخص کرده که در آن کشورهای قطر و عربستان با داشتن سه تیم در مرحله گروهی دارای بیشترین سهمیه هستند.این سهمیه‌بندی بر اساس نتایج باشگاه‌ها و جایگاه‌ تیم‌های ملی در رنکینگ جهانی صورت گرفته است. با این حساب سهمیه ایران برای فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا نسبت به فصل گذشته تغییری نکرده و ایران می‌تواند ۲+۲ تیم را برای حضور در این مسابقات به AFC معرفی کند. سهمیه ایران به این صورت است که دو تیم مستقیم راهی مرحله گروهی خواهند …
تصاویر | حج سال ۱۳۷۰ اولین اعزام حجاج، پس از کشتار حجاج ایرانی در سال ۱۳۶۶
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / حج تمتع / عربستان
تصاویر | حج سال ۱۳۷۰ اولین اعزام حجاج، پس از کشتار حجاج ایرانی در سال ۱۳۶۶
حضور وزیر امور خارجه ایران در سال ۱۳۷۰ به درخواست دولت عربستان سعودی در اولین اعزام حجاج، پس از کشتار حجاج ایرانی در سال ۱۳۶۶.
ماجرای تحریم تسلیحاتی ایران از کجا شروع شد؟ | روسیه: آماده فروش سلاح به ایران هستیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
ماجرای تحریم تسلیحاتی ایران از کجا شروع شد؟ | روسیه: آماده فروش سلاح به ایران هستیم
انرژی هسته‌ای، مذاکره، توافق، تعلیق، غنی‌سازی، قطعنامه، تحریم و دوباره مذاکره، توافق، تعلیق، قطعنامه و این بار رفع تحریم. پایان تحریم تسلیحاتی ایران یکی از دستاوردهای «برجام» است؛ برجامی که غربی‌ها نتوانستند به آن پایبند بمانند و دستاوردی که حالا بازیچه‌ی آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.
همه چیز درباره‌ی تحریم تسلیحاتی ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / تحریم ایران / تحریم های آمریکا علیه ایران
همه چیز درباره‌ی تحریم تسلیحاتی ایران
انرژی هسته‌ای، مذاکره، توافق، تعلیق، غنی‌سازی، قطعنامه، تحریم و دوباره مذاکره، توافق، تعلیق، قطعنامه و این بار رفع تحریم. پایان تحریم تسلیحاتی ایران یکی از دستاوردهای «برجام» است؛ برجامی که غربی‌ها نتوانستند به آن پایبند بمانند و دستاوردی که حالا بازیچه‌ی آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
تور ناموفق
سیاوش فلاح پور_خبرنگار 2هفته از هیاهوی رسانه‌ها درباره سفرهای خارجی مصطفی الکاظمی می‌گذرد؛ سفرهایی که قرار بود شامل عربستان سعودی، ایران و آمریکا شود. در این مدت کوتاه، صدها گزارش، تحلیل، مصاحبه و حتی مناظره درباره میانجیگری احتمالی نخست‌وزیر عراق برای کاهش تنش‌های کنونی در سطح منطقه برگزار شد. آنچه در واقعیت رخ داد اما همه را غافلگیر کرد، لغو سفرهای الکاظمی به ریاض و واشنگتن بود! به این ترتیب نخستین دور از سفرهای خارجی نخست‌وزیر عراق، تاکنون به شکل باورنکردنی محدود به ایران بوده است. تعلیق …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ایران و انگلیس / حمید بعیدی نژاد
واکنش بعیدی‌نژاد به درخواست یک مقام انگلیسی برای تحریم ایران
به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن روز چهارشنبه در توییتی نوشت: میزان نفرتی که تام تاگندهت در قبال ایران نشان داده از تصور نیز خارج است‌. او هیچگاه از حمله به ایران دست نمی‌کشد و سوءبرداشت عمیقی نسبت به سیاست‌های منطقه‌ای ایران دارد. این مسئله احتمالا از عضویتش در ارتش درون افغانستان و عراق نشئت می‌گیرد.وی در توییت دیگری افزود: همکاری نزدیک وی با گروه‌های ضدایرانی در کنگره آمریکا و دوستی‌اش با لابی‌های مخالف نظیر علی‌نژاد و گروهک‌ منافقین توهماتش در خصوص واقعیت‌های ایران را تشدید کرده است. موضع افراطی او از حمایت دولت و مجلس انگلیس برخوردار نشده است.به گزارش ایسنا، تام تاگندهت، رئیس کمیته روابط خارجه پارلمان انگلیس روز …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
بازگشت اعتراض به خیابان های شهرهای عراق
یک بار دیگر ناآرامی‫ها در بغداد، بابل و شهرهای بزرگ عراق شروع شده است و مردم به دلیل مشکلات روزمره زندگی و نداشتن برخی مایحتاج اولیه زندگی مثل اب و برقی دست به اعتراض زده و به خیابان‫ها آمدند.یک معترض هنگام فیلمبرداری از اعتراضات و شرح وضعیت تظاهرات در بغداد مورد هدف قرار گرفته و کشته می‫شود. این تصویر دلخراشی است که در رسانه‫های اجتماعی مدام در حال دست به دست شدن است.عراقی ها به خیابان‫ها برگشتند. یک شنبه و دوشنبه شب مردم بغداد با فراخوانی در میدان التحریر شهر جمع شدند تا علیه قطع شدن‫های پی‫در‫پی برق اعتراض کنند. عراقی‫ها می‫گویند اعتراضات صلح آمیز بوده و آنها برای نیازهای اولیه انسانی، یعنی آب تمیز، برق و دولتی کارآمد به خیابان‫ها آمدند اما بعد باز هم کار به خشونت کشید. در شب اول اعتراضات، …
درخواست قانونگذار ارشد انگلیس برای تحریم مقام‌های ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
درخواست قانونگذار ارشد انگلیس برای تحریم مقام‌های ایران
رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس در نامه‌ای به یک مقام این کشور خواستار اعمال تحریم علیه مقام‌های ایران شده است. «تام تاگندهات»، رئیس این کمیته در نامه‌ای به مشاور وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه از اینکه نامی از هیچ مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست جدید تحریمی انگلیس علیه ۴۹ فرد و سازمان روسیه، عربستان سعودی، میانمار و کره شمالی وجود نداشته انتقاد کرده است.
توصیه اردشیر زاهدی به عربستان در سال ۵۷ + فیلم
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
توصیه اردشیر زاهدی به عربستان در سال ۵۷ + فیلم
اردشیر زاهدی وزیر خارجه رژیم پهلوی و آخرین سفیر ایران در آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی در سال ۵۷ به عربستان سعودی توصیه کرد که به آمریکا اعتماد نکنند.
«عیار 15»|پیش‌بینی افزایش 100 درصدی صادرات ایران به عربستان و بحرین/ صادرات 100 میلیارد دلاری محقق می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / سازمان توسعه تجارت / صادرات غیر نفتی
«عیار 15»|پیش‌بینی افزایش 100 درصدی صادرات ایران به عربستان و بحرین/ صادرات 100 میلیارد دلاری محقق می‌شود؟
بر اساس پیش‌بینی سازمان توسعه تجارت، طی سال جاری صادرات کالاهای پتروشیمی و میعانات گازی بیشترین سهم را در صادرات غیر نفتی ایران به 15 کشور همسایه در اختیار خواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
حرکات ایذایی تل‌آویو
خرابکاری و تهاجمی عمل کردن در سیاست خارجی اسراییل پدیده‌ای غریب نیست. ایدئولوژی صهیونیسم اسراییل را تنها مامن امن یهودیان در جهان می‌داند که پس از هزاران سال آوارگی یهودیان در گتوهای بنا شده است و برای حفظ آن توسل به هر اقدامی ولو غیرقانونی و خشن مجاز و مباح است. البته این تفسیر رسمی از مبانی هویتی دولت یهود مورد قبول همه یهودیان نیست اما همچنان هویت رسمی حاکم در اسراییل است؛ هویتی که در آمیزش با ناسیونالیسم اسراییلی حالتی تهاجمی به خود گرفته است. دقیق‌ترین توصیف از رابطه هویت و سیاست خارجی در اسراییل را می‌توان در این تز بن گوریون یافت که اسراییل نباید اجازه دهد هیچ دولتی جز خودش در منطقه هسته‌ای شود. زیرا وسعت سرزمینی اندک و آسیب‌پذیری اسراییل باعث می‌شود …
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
در شرایط تحریم عراق راه تنفس ایران است
نخست‌وزیر پیشین عراق با بیان این که کشورش برای ایران کشوری بسیار مهم است گفت: عراق تلاش دارد از روابط خوبش با آمریکا، ایران و عربستان بهره ببرد.به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) گفت: عراق باید در روابط بین‌المللی خود تعادل ایجاد کند و از نزاع و درگیری دوری کند زیرا تنش نه به سود عراق و نه به سود منطقه است.وی تاکید کرد: سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران و دیگر کشورهای مجاور و منطقه، فرصتی برای توضیح استقلال عراق در تصمیم‌گیری و تحقق منافع عراق و منافع مشترک از طریق صلح و امنیت و دوری از درگیری‌ها است.نخست وزیر پیشین عراق گفت: عراق تلاش دارد در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نقش ایفا کند و متناسب با حجم و قدرت و منافع خود، از روابط …
نامه محمود احمدی نژاد به ولیعهد عربستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
نامه محمود احمدی نژاد به ولیعهد عربستان
رئیس جمهور سابق ایران در نامه ای خطاب به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پیشنهاد تشکیل هیاتی از شخصیت های آزادی خواه، عدالت طلب و موجه جهانی برای خاتمه دادن درگیری های نظامی میان دو کشور عربستان و یمن تلاش کند.
قهرمانپور: وقوع جنگ شکست ترامپ در انتخابات را جدی‌تر می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / ترامپ / جنگ ایران و آمریکا
قهرمانپور: وقوع جنگ شکست ترامپ در انتخابات را جدی‌تر می‌کند
یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: شاید همه هم و غم اسرائیل و عربستان ایجاد جنگ میان آمریکا و ایران باشد، ولی ترامپ می‌داند که اگر وارد جنگ شود، نمی‌تواند شرایط را عوض کند و احتمال شکست او در انتخابات جدی‌تر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تنزل ایران در جایگاه تولید گاز از سوم به چهارم
بر اساس آنچه مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرده، ایران در 20سال آینده مقام سومین تولیدکننده گاز را به چین واگذار می‌کند و خود در مقام چهارمین تولیدکننده گاز جهان قرار می‌گیرد. درحال حاضر کشورمان با تولید 231میلیارد مترمکعب (آمار سال 2018) مقام سوم دنیا را دارد اما در سال 2040 خواهد توانست سقف تولید خود را به 302 میلیارد مترمکعب برساند که در همین فاصله چین تولید خود را از تولید سالانه 160میلیارد مترمکعب به 306 میلیارد مترمکعب خواهد رساند و گوی سبقت را از ایران خواهد ربود. آنچه در بازبینی این اعداد اهمیت دارد، تفاوت میزان رشدی است که ایران و چین در بازه زمانی بین 2018 تا 2040 به دست می‌آورند. در بازه زمانی معین و ثابت چین از عدد تولید 160 به 306 می‌رسد و ایران از 231 به 302 …
سلیمی نمین: سازمان منافقین را عربستان و رژیم صهیونیستی اداره می‌کنند/ رجوی در مرصاد سازمان را از نیروهای قوی پالایش کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / مجاهدین خلق / سلیمی نمین / تاریخ ایران / ایران
سلیمی نمین: سازمان منافقین را عربستان و رژیم صهیونیستی اداره می‌کنند/ رجوی در مرصاد سازمان را از نیروهای قوی پالایش کرد
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: مسعود رجوی در عملیات مرصاد سازمان را از وجود نیروهای قوی پالایش کرد . نمی‌شد افرادی که از لحاظ سیاسی موقعیت‌شان از مسعود رجوی بالاتر باشد توسط مسعود رجوی کشته شوند و تبعات نداشته باشد.
وضعیت حقوقی شهدای مسجدالحرام پس از ۵ سال
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایران و عربستان / سازمان حج و زیارت / شهدای مسجدالحرام / شهدای منا
وضعیت حقوقی شهدای مسجدالحرام پس از ۵ سال
فارس نوشت: حج تمتع ۹۴ یکی از سخت‌ترین مناسک حج تمتع برای مسلمانان جهان به ویژه ایرانیان بود، چرا که در ابتدا سقوط جرثقیل در مسجدالحرام جمعه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) موجب شهادت جمعی از زائران خانه خدا شد که در این بین ۱۱ نفر از شهدا ایرانی بودند.
جزئیات درخواست ضد ایرانی عربستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
جزئیات درخواست ضد ایرانی عربستان
سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در اظهاراتی زیاده‌خواهانه خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد.
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۴ مرداد ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶: آقایان موحدی کرمانی، عسکراولادی و باهنر خواهان حذف [چپ‌ها] و جایگزینی در کابینه در جهت تقویت خط راست بودند/ گروه نمایندگان چپ مجلس از تصمیمات من اظهار حمایت کردند؛ به امید اینکه افرادشان کمتر حذف شوند، روی معین و عبدالله نوری تاکید داشتند
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۴ مرداد ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶: آقایان موحدی کرمانی، عسکراولادی و باهنر خواهان حذف [چپ‌ها] و جایگزینی در کابینه در جهت تقویت خط راست بودند/ گروه نمایندگان چپ مجلس از تصمیمات من اظهار حمایت …
خاطرات آیت الله هاشمی: عصر [آقای شیخ حمد بن‏جاسم بن‏جابرآل‏ثانی]، وزیر امورخارجه قطر آمد و گزارش کیفیت عزل امیر سابق را داد. گفت به خاطر بهانه‌گیری‌های او، اداره کشور مشکل شده بود. خود او به آمریکا رفته و آنها را قانع کرده و سپس امیر را عزل کرده‌اند و از آمریکا خواسته‌اند که به عربستان اخطار کند که دخالت نکنند. ملک فهد، [پادشاه عربستان سعودی]، از این اقدام گله کرده است. قول داد که همکاری با ایران را توسعه بدهد و خواستار میانجیگری بین ما و امارات شد.
عضو پارلمان عراق: سفر الکاظمی به ایران بر عمق روابط میان دو کشور تاکید کرد / عراق تنها کشور در منطقه است که می‌تواند فتیله کشمکش میان ایران و آمریکا یا ایران و عربستان را پایین بکشد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
عضو پارلمان عراق: سفر الکاظمی به ایران بر عمق روابط میان دو کشور تاکید کرد / عراق تنها کشور در منطقه است که می‌تواند فتیله کشمکش میان ایران و آمریکا یا ایران و عربستان را پایین بکشد
عضو پارلمان عراق سفر نخست وزیر کشورش به ایران را نشانه عمق روابط میان دو کشور خواند و گفت که دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها مصمم هستند. الفتلاوی گفت: «سفر الکاظمی به ایران همچنین به طور ضمنی نشان داد که عراق تنها کشور در منطقه است که می‌تواند فتیله کشمکش میان ایران و آمریکا یا ایران و عربستان را پایین بکشد».
میانجیگری مصطفی کاظمی: تکمیل تلاش‌های عمران خان و عادل عبدالمهدی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / مصطفی الکاظمی / سفر مصطفی الکاظمی به ایران / ایران و عراق / ایران و امریکا / ایران و عربستان سعودی
میانجیگری مصطفی کاظمی: تکمیل تلاش‌های عمران خان و عادل عبدالمهدی
میثم غفارنژاد در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: الکاظمی درصدد است تا بتواند از نفوذ و قدرت دو کشور در روند بازسازی و منافع اقتصادی – سیاسی عراق بهره بگیرد و امنیت ملی عراق را تثبیت کند. کاری که بعد از پاک سازی داعش نه دولت حیدر العبادی توانست آن را اجرائی کند و نه دولت عبدالمهدی. لذا، استراتژی الکاظمی نیز کسب حمایت عملیاتی و تثبیت گفتمان خود در سپهر سیاسی عراق است.
درخواست عربستان از ۵ عضو شورای امنیت علیه ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
درخواست عربستان از ۵ عضو شورای امنیت علیه ایران
سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در اظهاراتی زیاده‌حواهانه خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد.
درخواست زیاده‌خواهانه عربستان درباره ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ایران و عربستان / تحریم تسلیحاتی ایران / سفارت عربستان در آمریکا
درخواست زیاده‌خواهانه عربستان درباره ایران
به گزارش ایسنا، سفارت عربستان سعودی در آمریکا با انتشار ویدیویی در حساب کاربری توییترش نوشت: تاریخ ممنوعیت سازمان ملل برای فروش تسلیحات به ایران به زودی به پایان می رسد. جامعه بین المللی باید برای امنیت منطقه و جهان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند!
کار دشوار الکاظمی برای برقراری توازن میان عربستان و ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / الکاظمی / نخست وزیر عراق
کار دشوار الکاظمی برای برقراری توازن میان عربستان و ایران
الکاظمی فرصت غیر قابل تکراری دارد تا به نوعی در رابطه با عراق و ایران توازن ایجاد کند. این دو همسایه عراق در شرایطی قرار دارند که اگر الکاظمی بتواند به خوبی از آن استفاده کند، فرصت مناسبی برای مانور در ان، برای تحقق منافع عراق، به دست می‌آورد.
مسئولان عراق می‌دانند که ایجاد یک معادله صحیح می‌تواند آنها را به اهدافشان برساند/ عراق می‌تواند عربستان را به مذاکره با ایران ترغیب کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / تروریسم / صباح زنگنه / داعش در عراق / ایران عراق / ایران عربستان / سفر الکاظمی به ایران
مسئولان عراق می‌دانند که ایجاد یک معادله صحیح می‌تواند آنها را به اهدافشان برساند/ عراق می‌تواند عربستان را به مذاکره با ایران ترغیب کند
ایلنا: تحلیل‌گر مسائل جهان عرب ضمن تحلیل موضوعات پیرامون سفر نخست وزیر عراق به ایران، به ابعاد مختلف روابط سه کشور ایران، عربستان و عراق پرداخت.
ظریف در گفتگو با اسپوتنیک:
آمریکا در جایگاهی نیست که درباره برجام حرف بزند / ایران آماده همکاری با عربستان است
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
ظریف در گفتگو با اسپوتنیک: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره برجام حرف بزند / ایران آماده همکاری با عربستان است
وزیر خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، با انتقاد از سیاست خارجی آمریکا، دولت این کشور را یک دولت یاغی و قانون‌شکن عنوان کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
روزهای سرنوشت‫ساز برای سعودی‌ها
خبر بیماری و بستری شدن ملک سلمان پادشاه عربستان که از چند روز گذشته به گوش می‌رسد، بار دیگر نگاه تحلیلگران را به آینده سیاسی این کشور جلب کرده است. هرچند ملک سلمان از سال 2015 قدرت را در عربستان به دست گرفته و با ولیعهدی محمد بن سلمان عملاً آنطور که گفته می‌شود، اداره امور کشور به دست این شاهزاده جوان صورت می‌گیرد؛ اما مرگ احتمالی ملک سلمان به علت بیماری و کهولت سن، می‌تواند برگ جدیدی را در مناسبات خاندان سعودی رقم بزند. در طول مدت پادشاهی ملک سلمان چند رویداد مهم و بی‫سابقه در تاریخ خانواده سعودی به وقوع پیوست. نخستین اقدام این بود که برخلاف سنت خانواده سعودی که پسران ملک عبدالعزیز باید به پادشاهی برسند، پس از تغییر چند باره ولیعهد و کنار رفتن مهم‫ترین کاندیداهای جانشینی پادشاه، ملک سلمان پسر …
ظریف: ٢٦ سال است با لاوروف رفیق هستیم | ما آماده‌ایم با عربستان همکاری کنیم | حاکمان عربستان می‌خواهند آمریکا را وارد جنگ کنند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
ظریف: ٢٦ سال است با لاوروف رفیق هستیم | ما آماده‌ایم با عربستان همکاری کنیم | حاکمان عربستان می‌خواهند آمریکا را وارد جنگ کنند
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک در خصوص انتظارات ایران از روسیه در رابطه با پیشنویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که آمریکا آن را به روسیه فرستاد، چگونگی مقابله با "باند غیرقانونی" به رهبری "قلدری" چون کاخ سفید به گفتگو نشست.
ظریف: آماده‌ایم با عربستان سعودی همکاری کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
ظریف: آماده‌ایم با عربستان سعودی همکاری کنیم
وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک رسانه روسی گفته آمریکا به یک دولت یاغی و قانون‌شکن تبدیل شده است.
ظریف: آمریکا به دولت یاغی تبدیل شده/عربستان بیدار شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
ظریف: آمریکا به دولت یاغی تبدیل شده/عربستان بیدار شود
«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک رسانه روسیه‌ای گفت که آمریکا به یک دولت یاغی و قانون‌شکن تبدیل شده است. وی اضافه کرد: «با وجود این به نظر می‌رسد که مسئولان عربستان سعودی هدفشان بیشتر راه‌اندازی جنگ با همراهی آمریکا و منتفع شدن از آن هستند. با وجود این، در ماه‌های گذشته آمریکا نشان داده آماده نیست در جهت منافع عربستان سعودی وارد جنگ شود.»
شرط عربستان برای پذیرفتن نخست‌وزیر عراق  | دیدار با ظریف سفر الکاظمی به ریاض را لغو کرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
شرط عربستان برای پذیرفتن نخست‌وزیر عراق | دیدار با ظریف سفر الکاظمی به ریاض را لغو کرد؟
کاظم الصیادی نماینده پارلمان عراق می‌گوید: سعودی‌ها برای الکاظمی شرط گذاشته بودند که هیچ فرستاده ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را تا پیش از سفر به عربستان نپذیرد.
گزارش| عربستان و هزینه‌های میلیارد دلاری برای عملیات روانی علیه ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
گزارش| عربستان و هزینه‌های میلیارد دلاری برای عملیات روانی علیه ایران
با روی کار آمدن محمد بن سلمان، , ولیعهد عربستان، فعالیت‌های رسانه‌ای در این کشور گسترده‌تر از قبل شده و رژیم آل‌سعود به خصوص مبالغ سنگینی را برای پیشبرد جنگ روانی-رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران و تفکر مقاومت هزینه می‌کند.
پیغامی که برخی انتظار داشتند فیما بین ایران و عربستان رد و بدل نشده
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
پیغامی که برخی انتظار داشتند فیما بین ایران و عربستان رد و بدل نشده
علیرغم اینکه بسیاری امیدوار بودند آقای مصطفی الکاظمی از روابط خوب خود با عربستان سعودی برای میانجی گری با ایران استفاده کند، اما حد اقل تا به حال به نظر نمی آید پیغامی چه مثبت چه منفی میان طرفین رد و بدل شده باشد.
ظریف: پیام روحانی را به پوتین رساندم/ ایران همواره برای روابط با عربستان آماده بوده است/ همکاری ۲۵ ساله ایران و چین کاملا شفاف است
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / ایران و روسیه / پیام روحانی / پیام روحانی به پوتین / روحانی / ظریف
ظریف: پیام روحانی را به پوتین رساندم/ ایران همواره برای روابط با عربستان آماده بوده است/ همکاری ۲۵ ساله ایران و چین کاملا شفاف است
شفقنا- ظریف در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در خصوص برخی شبهات مطرح شده در باره این قرارداد، تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که این دولت و نه هیچ دولت دیگری درایران یک وجب ازخاک ایران را نه...
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •