جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
علی نجفی‌توانا
«نظارت سازمانی» علاوه بر قوه قضائیه در نهادهای دیگر هم انجام شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / هفته قوه قضاییه / علی نجفی‌توانا / مبارزه با فساد / نظارت
«نظارت سازمانی» علاوه بر قوه قضائیه در نهادهای دیگر هم انجام شود
یک حقوقدان با بیان اینکه نظارت سازمانی نظارتی کارآمد و تنها در قوه قضائیه نباید اعمال شود، گفت: این نوع نظارت به ویژه در رابطه با شهرداری، سازمان ثبت، جنگلبانی و مراتع، نفت و جاهایی که فساد در آنجا به نوعی ثمرات مالی دارد، موثر باشد.
نجفی توانا: حفظ محیط زیست نیازمند اراده ملی است
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / علی نجفی‌توانا / آتش‌سوزی در جنگل‌ها
نجفی توانا: حفظ محیط زیست نیازمند اراده ملی است
یک حقوقدان گفت: حفظ محیط زیست مانند جنگل‌ها، مراتع و منابع ملی نیاز به اراده ملی دارد.
نجفی توانا: باید ریشه فرار دختران زیر ۱۶ سال بررسی شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / علی نجفی‌توانا / رومینا اشرفی
نجفی توانا: باید ریشه فرار دختران زیر ۱۶ سال بررسی شود
یک وکیل دادگستری با اشاره به ماجرای قتل رومینا اشرفی که توسط پدرش در خواب با داس سربریده شد، گفت: باید ریشه فرار دختران زیر ۱۶ سال که در این حادثه هم رخ داده است بررسی شود تا با اطلاعات حاصله مسئولین بتوانند آن را مدیریت کنند.
ارزیابی یک حقوقدان در رابطه با موضوع ابطال مدرک تحصیلی منتخب تفرش
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / علی نجفی‌توانا / سینا کمالخانی / شورای نگهبان / منتخب تفرش
ارزیابی یک حقوقدان در رابطه با موضوع ابطال مدرک تحصیلی منتخب تفرش
یک حقوقدان گفت: حال که بحث داشتن مدرک کارشناسی ارشد به عنوان یکی از لوازم کاندیدا شدن در انتخابات مطرح شده است، بهترین کار این است که ما نسبت به رفع خلأ قانونی در قانون انتخابات عمل کنیم و استعلام از وزارت علوم را هم به عنوان یکی از این مراکز اطلاع گیری و مراجع دسترسی صحت اخذ مدرک داشته باشیم.
کرونا فرصت خوبی برای  حکام دنیا و مدیران جامعه است
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / علی نجفی‌توانا / جهان پساکرونا
کرونا فرصت خوبی برای حکام دنیا و مدیران جامعه است
یک حقوقدان گفت: موضوع کرونا، فرصت خوبی برای  حکام دنیا و مدیران جامعه است  تا با حفظ ارزش‌های دینی و سیاسی، باب  مذاکره و مفاهمه با دنیا را شروع کنند و قطع نظر از اختلاف سیاسی برای پیدا کردن راه حل جهانی اقدام کنند.
اعدام برای محتکران مواد بهداشتی مجازاتی مناسب است/ رعایت بهداشت وظیفه اجتماعی است
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / در خانه بمانیم / کروناویروس / علی نجفی‌توانا
اعدام برای محتکران مواد بهداشتی مجازاتی مناسب است/ رعایت بهداشت وظیفه اجتماعی است
رییس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به ضرورت حضور شهروندان در خانه‌هایشان با توجه به لزوم پیشگیری از ویروس کرونا گفت: در شرایط حساس کنونی مردم جامعه نه تنها وظیفه دارند، بلکه باید رعایت مسایل بهداشتی را به عنوان یک وظیفه اجتماعی تلقی کنند چون امروز جان همه ملت در خطر است.
تشکیل مراجع تخصصی موجب رسیدگی با شناخت بیشتر قضات است
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / علی نجفی‌توانا
تشکیل مراجع تخصصی موجب رسیدگی با شناخت بیشتر قضات است
یک حقوقدان گفت: تشکیل مراجع تخصصی موجب رسیدگی با شناخت بیشتر قضات است.
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / مجازات های جایگزین حبس / میراث فرهنگی / علی نجفی‌توانا
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
یک جرم‌شناس و استاد دانشگاه نسبت به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس بویژه در مورد مرتکبان جرایم سازمان‌یافته علیه میراث فرهنگی و آثار تاریخی هشدار داد.
تکلیف حاکمیت در خصوص حقوق بنیادین ملت باید مشخص شود
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / علی نجفی‌توانا / قانون اساسی
تکلیف حاکمیت در خصوص حقوق بنیادین ملت باید مشخص شود
یک حقوقدان با بیان اینکه دولت و سایر نهادها به نوعی مجری تکالیفی هستند که نهایتا به تامین حقوق ملت ختم می‌گردد، گفت: جایگاه ماهوی برتر حقوق و آزادی‌های بنیادین مقرر در قانون اساسی باید شناسایی شود و باید دید تکلیف حاکمیت در خصوص شناخت این حقوق چگونه است و چه تضمینی برای تامین این حقوق وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / قوه قضاییه / سیدابراهیم رئیسی / حبس - زندان
دستور رئیسی برای زندانی نکردن متهمان،موضوع جدیدی نیست/فقط یک توصیه است برای اجرای قوانین موجود
اعتماد در یادداشتی به قلم علی نجفی‌توانا وکیل دادگستری نوشت:بحث مربوط به قرار بازداشت و قرارهای منجر به بازداشت که به علت ناتوانی اشخاص از تودیع وثیقه یا معرفی کفیل یا در کوتاه‌مدت به‌دلیل عدم انجام تشریفات مربوط به وثیقه انجام می‌شود، از یک منظر همچنین موضوع تبعات و اثرات منفی این بازداشت‌ها که نتایج جانبی سنگینی بر روح و روان اشخاص و خانواده‌ها خواهد داشت از طرف دیگر، می‌توانند از چند جهت مورد بررسی قرار گیرند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / علی نجفی‌توانا / اعتراض قانونی
نمی‌توان با جلوگیری از تشکیل اجتماعات، اصل مطالبات را از بین برد
رئیس سابق کانون وکلای مرکز با اشاره به اعتراضات اخیر گفت: قطعا مدیران جامعه می‌دانند نمی‌توان با جلوگیری از این نوع تشکیل اجتماعات اصل مطالبات را از بین برد و اساس مطالبات مانند آتش زیر خاکستر باقی خواهد ماند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / تهدید حسن روحانی / علی نجفی‌توانا
تهدید و تخریب رئیس‌جمهوری قابل تعقیب است
یکی از ویژگی‌های جامعه مردمسالار وجود آزادی بیان، امکان نقد کردن دیگران، پذیرش نقد، ظرفیت نقدپذیری با لحاظ ارزش‌ها و نزاکت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / علی نجفی‌توانا / کانون وکلای دادگستری مرکز
خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟
رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از تضعیف استقلال این نهاد، گفت: آمار بگیرید ببینید خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / علی نجفی‌توانا / محمدعلی نجفی / دیوان عالی کشور
نظر یک جرم‌شناس درباره نقض حکم نجفی
حکم صادره از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران مبنی بر محکومیت محمدعلی نجفی به قصاص نفس در پرونده قتل میترا استاد از سوی دیوان‌ عالی کشور نقض شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / میدان حسن آباد / آتش سوزی / ساختمان پلاسکو / بازار تهران / جرم / جرائم غیرعمد / علی نجفی‌توانا / خلا قانونی
بی‌توجهی به ایمنی بناهای تاریخی شخصی جرم است؟
شب ۲۶ تیرماه بنای گنبدی تاریخی میدان حسن آباد در مقابل چشمان بهت‌زده مردم و مسئولان سوخت و فرو ریخت؛ بنای قاجاری‌ای که به‌رغم قدمت و ارزش تاریخی، انبار کالا شده بود. بنای تاریخی میدان حسن آباد به چشم‌برهم زدنی سوخت مثل اولین آسمان‌خراش پایتخت - ساختمان پلاسکو - که از بی‌توجهی و خلاءهای قانونی ایمنی فرو ریخت و داغ بزرگی بر دل‌ گذاشت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
 اصلاحات ضروری در قوه قضاییه؛ از نقش ریا در گزینش قضات تا دخالت قوه در امور بی‌ربط
شفقنا- نشست «دور جدید تحولات قضایی؛ انتظارات و تحولات» روز گذشته– دوشنبه- با حضور دکتر علی نجفی‌توانا رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز، دکتر محمدحسین ساکت مستشار سابق دیوان عالی کشور و دکتر باقر انصاری استاد حقوق بشر دانشگاه بهشتی با همکاری گروه حقوق انجمن اندیشه و قلم، خانه اندیشمندان علوم انسانی و تشکل وکلای مدافع حقوق شهروندی برگزار شد. […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / خرید و فروش اسلحه / خشونت مسلحانه / علی نجفی‌توانا
نجفی توانا: حمل اسلحه غیرمجاز و خرید و فروش آن جرم است
رییس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: حمل اسلحه غیرمجاز و خرید و فروش آن جرم است و به عنوان یک بزه قابل مجازات در قوانین ما از قدیم الایام بوده و برای آن عنوان جزایی و مجازات تعیین شده است؛ البته این رویکرد در کشورها متفاوت است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / بهمن کشاورز / علی نجفی‌توانا
نجفی توانا: کشاورز یک نفر نبود، یک مکتب بود
رییس پیشین کانون وکلای مرکز با بیان اینکه "کشاورز یک نفر نبود یک مکتب بود"، گفت: ایشان را به عنوان پهلوان صنف وکالت می‌دانم چون کلام، بیان و شیوه‌اش بسیار اثرگذار بود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / پاسخ به دعوت رییس قوه قضاییه در بررسی دلایل وقوع نزاع‌ها / علی نجفی‌توانا
نجفی‌توانا: مردم ملتهبِ زیر خط فقر قطعاً مردم متعادلی نیستند
رییس پیشین کانون وکلای مرکز در رابطه با علت وقوع نزاع‌ها و دعاوی منجر به تشکیل پرونده‌های کثیر قضائی، گفت: پیشنهاد من به رئیس قوه قضاییه این است که یک گروه بعد از مطالعه میدانی و آسیب شناسی نتایج مطالعات را در قالب یک لایحه به قوه مقننه ارسال کنند و در عین حال به دولت گفته شود که در اجرای اصول ۱۹ تا ۴۲ قانون اساسی نیاز اقتصادی مردم برآورده شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •