دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
فتحعلی شاه قاجار
درون کاخ‌مرمر چه خبر است؟ +عکس
درون کاخ‌مرمر چه خبر است؟ +عکس
کاخ مرمر که امروز برای اولین‌بار به‌روی خبرنگاران باز شد، تلفیقی از هنر ایرانی به کار رفته در یک ساختمان همراه با نمایش آثار هنری گنجینه موزه‌های بنیاد مستضعفان است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / مجمع تشخیص مصلحت / کاخ مرمر / پرویز فتاح / بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی / فتحعلی شاه قاجار / بنیاد مستضعفان / ایران /
سه منظر از مظفر
سه منظر از مظفر
پنجمین پادشاه سلسله قاجار فرزند شکوه‌السلطنه نوه‌ فتحعلی شاه، در اواخر ذیحجه 1278 /1241 خورشیدی به‌عنوان چهارمین ولیعهد پدرش انتخاب شد. او در دوران ولیعهدی با تاج‌الملوک ملقب به ام‌الخاقان دختر بزرگ میرزا تقی‌خان امیرکبیر ازدواج کرد که محمدعلی شاه قاجار حاصل آن ازدواج بود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ /
اگر قصد مهاجرت تحصیلی و اپلای دارید، این مقاله برای شماست!
اگر قصد مهاجرت تحصیلی و اپلای دارید، این مقاله برای شماست!
شاید فکر کنید حکایت مهاجرت تحصیلی در ایران به دوران بعد از انقلاب خلاصه شود، اما این قصه طولانی تر از این حرف هاست. جالب است بدانید اولین مهاجرت تحصیلی در ایران حدود 200 سال به دستور جناب فتحعلی شاه قاجار انجام می شود. دو ایرانی با لباده و کلاه فرنگی بدون اینکه اصلا زبان خارجی بدانند راهی دیار فرنگستان شدند تا در حوزه هنر و نجوم آموزش ببینند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ /
پاییز در میدان مشق
پاییز در میدان مشق
ایرنا - تهران - میدان مشق محوطه ای تاریخی است مربوط به دوره قاجار که در محدوده بین خیابان های امام خمینی (ره) و سی تیر واقع شده‌است. میدان مشق در آغاز منطقه‌ای نظامی بوده که برای کاربرد تمرین رزمی قشون در زمان فتحعلی شاه ساخته شده بود.در گزارش یکی از سیاحان خارجی به نام «جکسون» این میدان چهارگوش با درازا و پهنای نزدیک به ۴۰۰ متر یکی از بزرگترین میدان‌های نظامی تهران معرفی شده‌است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / تهران / پاییز /
ماجرای زن شاعر و مادر ناصرالدین‌شاه
ماجرای زن شاعر و مادر ناصرالدین‌شاه
ایرنا نوشت: گوهر بانوی قاجار شاعره‌ای از نوادگان فتحعلی شاه قاجار است که با خواندن قصیده‌ای در مدح حضرت زینب ، مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه قاجار را متحول کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / کتاب / بسطام / رونمایی کتاب / شاعر /
(تصاویر) مراسم مذهبی در قدیمی‌ترین کلیسای تهران
مراسم مذهبی در کلیسای تادئوس و بارتوقیموس مقدس با حضور جمعی از ارامنه برگزار گردید. کلیسای تادئوس و بارتوقیموس مقدس، اولین کلیسایی‌است که در شهر تهران بنا شده است. بنای آن در سال ۱۸۰۸ میلادی (ق ۱۲۲۳) به دست ده خانواده ارمنی، که به دستور فتحعلی شاه قاجار از جلفای اصفهان برای شیشه بری قصر‌های سلطنتی (کاخ گلستان فعلی) به تهران آمده بودند، انجام گرفته است. در حال حاضر ماهی یک بار در اولین جمعه هر ماه میلادی و سالی یک بار در روز مخصوص این کلیسا، در آن مراسم مذهبی انجام می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / قدیمی ترین کلیسای تهران / کلیسای تادئوس / تصاویر /
قبر فتحعلی شاه کجاست و سنگ قبرش را چه کردند؟
اول آبان 1213 برابر ۱۹ جمادی‌الثانی ۱۲۵۰ و ۲۳ اکتبر بود که خبر مرگ دومین شاه از دودمان قاجار اعلام شد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ /
بازدید رایگان جانبازان و معلولان از موزه‌های کشور
همزمان با روز ملی پارالمپیک، بازدید از موزه‌های کشور چهارشنبه ۲۴ مهرماه برای جانبازان و معلولان رایگان است. به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، براساس درخواست کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران و موافقت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدید از موزه‌های تحت پوشش این وزارتخانه و از جمله مجموعه نیاوران برای جانبازان و معلولان به همراه یک نفر از اعضای خانواده به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است. عملیات احداث این کاخ به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷آغاز شد و با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچک‌تری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. این بنا با مساحتی در …
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ /
عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه سادات اخوی
عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه سادات اخوی
حسینیه سادات اخوی با قدمت حدود ۲۰۰ سال یکی از اولین و قدیمی‌ترین تکایای تهران است.این حسینیه توسط حاج‌ سید ابراهیم تقوی معروف به «اخوی» در زمان فتحعلی شاه قاجار در محله عودلاجان تهران احداث شد که به مرور زمان به تکیه «سادات اخوی» معروف شده است. اولین روز مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین (ع) در تکیه سادات اخوی تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ /
ناگفته‌هایی درباره خیابان «لاله‌زار»
ناگفته‌هایی درباره خیابان «لاله‌زار»
می‌گویند لاله زار زمانی باغ و محل تفریح شاهان قاجار مثل فتحعلی شاه و محمد میرزا (فرزند عباس میرزا) بوده است. روز سیزدهم نوروز را در همین باغ جشن می‌گرفتند و عروس ناصرالدین میرزا را از همین باغ با جشن و شادی بدرقه کرده‌اند. حالا این خیابان تبدیل به بورس لوازم برقی، الکتریکی و لوستر شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸ / بورس لوازم الکتریکی / خیابان لاله‌زار / لاله‌زار / محور خیابان لاله‌زار /
استعمارزدایی از روسیه تا آمریکا
استعمارزدایی از روسیه تا آمریکا
کاپیتولاسیون یا همان لایحه قضاوت کنسولی، اگرچه در اذهان عمومی مربوط به دوران پهلوی دوم دانسته می شود، اما اگر قدری عقب تر برویم، درخواهیم یافت که در دوران صدارت شاه عباس صفوی و بعدها در حکومت شاهان زندیه و قاجار نیز وجود داشته است و گفته می شود برای نخستین بار به شکل نوین و سازمان یافته با قرارداد ترکمانچای در زمان فتحعلی خان قاجار بر مردم ایران تحمیل شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ /
اقامتگاه فتحعلی شاه در نوروز باز می‌شود
عملیات مرمت کاخ سلیمانیه، اقامتگاه تابستانی فتحعلی شاه قاجار به پایان رسیده و نوروز 98 درهای این مجموعه تاریخی به روی گردشگران باز می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •