یکشنبه, ۴ اسفند, ۱۳۹۸ / 23 February, 2020
قانونگذاری
رییسی: رای قوی می‌تواند مجلس قوی را شکل دهد و آینده کشور را تضمین کند
شفقنا / ۳ روز قبل / ...
رییسی: رای قوی می‌تواند مجلس قوی را شکل دهد و آینده کشور را تضمین کند
شفقنا- رییس قوه قضاییه از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کرد و گفت: مجلس قوی آینده کشور را از لحاظ قانونگذاری و نظارت بر دستگاه های اجرایی تضمین می کند. میزان نوشت: حجت الاسلام والمسلمین رییسی رییس قوه قوه...
حضور مردم در انتخابات، هم حق و هم تکلیف است/ مجلس قوی، رای قوی می‌خواهد
مهر / ۳ روز قبل / اجتماعی
حضور مردم در انتخابات، هم حق و هم تکلیف است/ مجلس قوی، رای قوی می‌خواهد
رییس قوه قضاییه از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کرد و گفت: مجلس قوی آینده کشور را از لحاظ قانونگذاری و نظارت بر دستگاه های اجرایی تضمین می کند.
  آیت الله رئیسی  قوه قضاییه  انتخابات 98
قانونگذاری برای بهبود وضعیت معیشت و تقویت نظارت ۲ الویت مهم مجلس یازدهم
الف / ۳ روز قبل / سیاسی
قانونگذاری برای بهبود وضعیت معیشت و تقویت نظارت ۲ الویت مهم مجلس یازدهم
رضا حاجی پور داوطلب انتخابات مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار الف با بیان اینکه مردم ایران حماسه ساز هستند، گفت: مردم بار دیگر در انتخابات دوم اسفند حضور شگفتی ساز خود را به رخ جهانیان بویژه کشورهای متخاصم می کشند. از سوی دیگر حضور قدرتمند و مشارکت بالای مردم در این دوره از انتخابات نوید شکل گیری مجلسی توانمند را می دهد که از نتایج آن تغییرات محاسبات دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای ایران خواهد بود.
  انتخابات  قانونگذاری و نظارت  مجلس یازدهم
قانون‌گذاری بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری داشته است
ایسنا / ۴ روز قبل / ...
قانون‌گذاری بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری داشته است
عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی تبریز با تاکید بر اینکه قانون گذاری بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری داشته است، گفت: قانونگذاری موثرتر از آموزش بوده است.
  استانی-اجتماعی  اورژانس  آتش سوزی  چهارشنبه سوری
نادران: ناتوانی مجلس دهم عامل تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی قوا بود
مشرق / ۴ روز قبل / سیاسی
نادران: ناتوانی مجلس دهم عامل تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی قوا بود
عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب گفت: اینکه نهادهای موازی مجلس در حوزه قانونگذاری تشکیل می‌شود و به حوزه قانونگذاری تعرض می‌کنند به این دلیل است که مجلس در ایفای وظایف خود ناتوان است.
  الیاس نادران  اقتصاد مقاومتی  قوه قضاییه  اتحادیه اروپا  شورای هماهنگی اقتصادی  انتخابات98  انتخابات مجلس  مجلس دهم
روح الامینی: اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی است/ مجلس آینده باید به بعد اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشد
الف / ۴ روز قبل / سیاسی
روح الامینی: اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی است/ مجلس آینده باید به بعد اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشد
عبدالحسین روح الامینی داوطلب یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد  اولویت خود در مسیر قانونگذاری و نظارت در صورت ورود به مجلس چیست، گفت: در بحث قانون‌گذاری مجلس شورای اسلامی باید از پرداختن به مسایل حاشیه‌ای، فرعی و خرد به مسایل اصلی مردم و جامعه بپردازد تا تاثیر بیشتری بر حیات اقتصادی و اجتماعی کشور داشته باشد، اما در مورد انسجام در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی و صنعتی با کمبود قوانین جامع روبرو هستیم که این مشکل باید برطرف شود، در واقع قوانین باید کم ولی تاثیرگذار و به صورت جامع باشد.
  روح الامینی  یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی
حذف اخذ مالیات مضاعف میان ایران و هند در آستانه تصویب
ارانیکو / ۴ روز قبل / اقتصادی
حذف اخذ مالیات مضاعف میان ایران و هند در آستانه تصویب
رئیس سازمان مالیاتی و سفیر هند بر ضرورت انعقاد موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور و تصویب هر چه سریع‌تر این موافقتنامه توسط مراجع قانونگذاری تاکید کردند.
ناکارآمدی نظام قانونگذاری
روزنامه آفتاب یزد / ۴ روز قبل / اقتصادی
ناکارآمدی نظام قانونگذاری
صرفنظر از ساختار محتوایی و حتی شکلی مقررات به تصویب رسیده در ایران ، یکی از جنبه‌های ناکارآمدی نظام قانونگذاری خصوصا در حوزه اقتصاد ، فرایند بسیار طولانی و گیج کننده است.
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
یکایک آرای مردم، حق‌الناس است و تضییع آن، مستوجب عقوبت اخروی
آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در پیام مهمی، منشور نظارت بر انتخابات را برای ناظران شورای نگهبان در سراسر کشور صادر کرد. به گزارش ایسنا، در بخشی از این پیام با تاکید بر اهمیت امر قانونگذاری در کشور آمده است: «از همین‌رو شایسته و ضروری است افرادی وارد مجلس شورای اسلامی شوند که با الگو قرار دادن اسطوره تابناک نمایندگی مجلس، شهید آیت‌الله مدرس و با روحیه‌ای انقلابی و در خط امام (ره) و رهبری و در مبارزه با دشمن، عوامل و نفوذی‌های آن و مظاهر فساد از جمله درآمدهای نامشروع، ثروت‌های کثیف، بده‌بستان‌های نادرست با منابع قدرت و ثروت، اشرافی‌گری و تجملات، سر از پا نشناخته و در مشکلات، کمبودها و معضلات به‌ویژه در حوزه اقتصادی، همدرد و غمخوار …
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
برای فهم خود، دلیر باش
گروهی از مفسران باور دارند که شاهکار کانت نقد اول اوست که در آن روشن کرد که عقل تا کجا مجاز است، ماهیت خود را به پرسش بکشد. در کتاب «نقد عقل محض» کانت نشان داده که عقل اگر نقادانه عمل کند تا کجا می‌تواند سرک بکشد و باری عقل محض که خود به نقادی خویش می‌پردازد چگونه ساز‌وکاری دارد. گروهی دیگر نظام کانتی را نظام اخلاقی و سیاسی می‌دانند که با اهداف مشخص اخلاقی و سیاسی نقد عقل محض را به عنوان ستون‌های بنای فلسفه اخلاقی و سیاسی‌اش بنا کرده است. اما در تفسیر سوم گروهی از مفسران معتقدند پروژه کانت پروژه یکپارچه‌ای است تحت نام روشنگری اینکه انسان چگونه به شکل نظری و عملی می‌تواند از نابالغی به در آید و عقل خویش را قانونگذار در همه امور خویش سازد. در …
کمیسیون تفریحات فرهنگی
روزنامه فرهیختگان / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
کمیسیون تفریحات فرهنگی
کمیسیون فرهنگی مجلس علاوه‌بر نظارت بر دستگاه‌های فرهنگی، باید به مسائل مختلف در حوزه فرهنگ هم بپردازد و در زمینه قانونگذاری قوانین مرتبط با فرهنگ، کارهای مختلفی را انجام دهد.
۱۰ دوره با نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی
ایرنا / ۵ روز قبل / سیاسی
۱۰ دوره با نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی
ساری-ایرنا- درحالی مجلس شورای اسلامی با خاتمه دهمین دوره‌اش گام به چله دوم می‌گذارد که از بدو تشکیل این نهاد قانونگذاری درکشور تاکنون حدود ۱۵۰مازنی با نگاههای مختلف سیاسی، کرسی سبز مجلس شورای اسلامی را تجربه کردند.
  مازندران  ستاد انتخابات کشور
مجلس هفتم؛ پشت دولت یا در مشت دولت؟
دیدارنیوز / ۵ روز قبل / اجتماعی
مجلس هفتم؛ پشت دولت یا در مشت دولت؟
هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در میانه اعتراض‌ها به رد صلاحیت‌ها و استعفای گروهی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم برگزار شد. در شهر تهران، اگرچه سیاستمدارانی از قبیل مهدی کروبی در انتخابات شرکت کردند، ولی درست پیش از برگزاری از دور رقابت‌ها کنار کشیدند. حزب کارگزاران سازندگی و مجمع روحانیون مبارز به حضور در انتخابات علی‌رغم شرایط دشوار اعتقاد داشتند. بحث اصلی میان اصلاح‌طلبان، پایداری یا خروج از حاکمیت بود. در مقابل جامعه روحانیت مبارز و گروه‌های همسو بر فعالیت انتخاباتی خود افزودند و از تشکل انتخاباتی نوظهور 'ائتلاف آبادگران ایران اسلامی' حمایت کردند. غلامعلی حدادعادل با حدود نیمی از آرایی که محمدرضا خاتمی، نفر اول انتخابات تهران در دور قبل به دست آورده بود، این بار به عنوان نفر اول …
یک کرسی و هزار سودا
ایرنا / ۵ روز قبل / سیاسی
یک کرسی و هزار سودا
سنندج - ایرنا - قانونگذاری و نظارت ۲ وظیفه مهم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن طبق قانون است اما داوطلبان حضور در بهارستان در حاشیه این وظایف هزار سودای مدیریتی و سیاسی در سر دارند تا بتوانند از طریق رای مردم خود را به کرسی نمایندگی حوزه انتخابیه برسانند.
تماشا کنید: مجمع در راس امور؟! / دو مانع اصلی تصویب لوایح FATF چه کسانی هستند؟
انتخاب / ۵ روز قبل / فیلم
تماشا کنید: مجمع در راس امور؟! / دو مانع اصلی تصویب لوایح FATF چه کسانی هستند؟
در آستانه انتخابات مجلس یازدهم، برخی نسبت به کارآمدی نهاد پارلمان بیش از هر زمان دیگری دچار تردید شده اند. یکی از دلایل این موضوع، قانونگذاری نهادهای دیگری مانند مجمع تشخیص است.
آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید
الف / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سیاسی
آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید
به گزارش الف، مجلس شورای اسلامی، جایگاه قانونگذاری و نظارت بر اجرای درست وموثر قوانین به ویژه هزینه از بیت المال است، اما متاسفانه خیانت عده‌ای فاسد با سکوت بزرگان، خانه ملت را از جایگاه والای خود تنزل داده و به انواع رانتخواریها، منفعت‌طلبی‌ها و لابیگری‌های فاسد، آلوده کرده است.
  انتخابات مجلس شورای اسلامی  دیده بان شفافیت و عدالت  مبارزه با فساد  نمایندگی مجلس
پیروز واقعی انتخابات چه کسانی هستند؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سیاسی
پیروز واقعی انتخابات چه کسانی هستند؟
ارومیه- ایرنا- «ملت» ایران در صورت مشارکت گسترده و پرشور در انتخابات ۲ اسفند، پیروز واقعی میدان هستند زیرا از یک سو نتیجه حضورشان در عرصه‌های قانونگذاری و قدرت چانه‌زنی نظام به خود آنان برمی‌گردد و از سوی دیگر نیز تحریم انتخابات، مشکلی از مشکلات معیشتی را حل نمی‌کند.
  مجلس شورای اسلامی  جنگ  آذربایجان غربی  انتخابات مجلس شورای اسلامی  گام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
زنان می‌توانند نتایج انتخابات‌ را تغییر دهند
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت و لزوم مشارکت زنان در انتخابات اظهار کرد: در تمام انتخابات‌ها اگر زنان تصمیم بگیرند که شور انتخاباتی ایجاد کند، آنها قادر خواهند بود تا افرادی را که افکار و تصمیماتشان برای جامعه مفیدتر است انتخاب کنند.به گزارش ایسنا، حسن روحانی پیش از ظهر شنبه در نشست زنان ایرانی که با حضور جمعی از زنان برگزیده و فعالان حوزه‌های مختلف در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد با تبریک به مناسبت فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت روز زن با اشاره در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هیچگاه در تاریخ ایران زنان به اندازه ۴۱ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد در سیاست حضور نداشتند. امروز آنها می‌توانند در انتخابات‌ها سرنوشت را تغییر دهند.روحانی با تاکید بر اینکه …
روحانی: دست رئیس‌جمهور را برای انتخاب وزیر زن باز بگذارید | در مقام قانونگذاری و اجرا ثابت کنیم جنس دوم نداریم
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / سیاسی
روحانی: دست رئیس‌جمهور را برای انتخاب وزیر زن باز بگذارید | در مقام قانونگذاری و اجرا ثابت کنیم جنس دوم نداریم
رئیس‌جمهور گفت: به شما قول می‌دهم دولت از آغاز تا امروز و تا پایان دولت بی‌تردید آن شعاری که از روز اول در دولت من مطرح کردم همچنان تا روز آخر پیگیری خواهم کرد.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / ...
نظارت‌ناپذیری ملت قانونگذار
قانونگذار اساسی برای تحکیم بنیان‌های مردمی نظام جمهوری اسلامی و بازسازی بعضی مناسبات آن در آینده، راهکار خردمندانه دموکراسی مستقیم را طراحی و تصویب کرده است. گاه ملت به جهاتی خود مستقیما وارد عرصه مشارکت و تصمیم‌گیری می‌شود. در این صورت، برگزاری پرسمان همگانی در مسائل مهم کشور می‌تواند شکاف‌های حکومت و مردم را پر کرده و مسیر آینده حکمرانی را روشن و استوار کند‌. از این ‌رو، مراجعه به منشأ حکمرانی برای حل معضلات و تعیین سیاست‌های کلان حکمرانی ضرورتی عقلایی است و کوتاهی در این زمینه نشانه دوری حکومت از ملت و سرچشمه حاکمیت است. شورای نگهبان در نظر تفسیری شماره 4104‚30‚81 مورخ 25/12/1381 راه دیگری رفته و پرسش از همگان ملت را مستلزم کسب اجازه از خود …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / ...
زمان مطلوبیت قانون
4 ماه از ابلاغ قانونی که مدت‌ها برای تصویب آن تلاش شده بود سپری شده است ولی از اجرای آن خبری نیست. بحث بر سر قانون اعطای تابعیت به فرزندانی از مادران ایرانی است. فارغ از اینکه اجرا نشدن قانونی که برای تدوین و تصویب آن چه مراحلی با چه دشواری‌هایی‌ طی شده چه آثار و تبعاتی دارد، می‌توان گفت اثر قانون وقتی نمود دارد که به آن عمل شود؛ بنابراین اگر شیرینی داشته باشد یا اگر آن همه تلاش بخواهد نتیجه‌ای داشته باشد زمانی است که با عمل به آن قانون مشمولانش خیرش را می‌بینند و حاصل آن تلاش‌ها به ثمر می‌رسد. این موضوع از چند منظر قابل تامل و ارزیابی و همین‌طور واکاوی است. نخست آنکه ما در کشوری زندگی می‌کنیم که با تورم قانون مواجه است و عمل به قوانین گاهی به …
درگیری در بیروت ده ها زخمی برجا گذاشت
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / بین‌المللی
درگیری در بیروت ده ها زخمی برجا گذاشت
بیروت – ایرنا – همزمان با تشکیل جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس ملی لبنان برای بررسی بیانیه رسمی و برنامه دولت جدید، درگیری میان نظامیان و معترضان پیرامون ساختمان این نهاد قانونگذاری در مرکز بیروت، ۴۰ زخمی برجای گذاشت.
  نخست وزیر لبنان  جبران باسیل  نبیه بری  دولت لبنان  اعتراض‌های مردمی در لبنان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ...
شورای نگهبان به ‌جای نظارت قضاوت می‌کند
یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس معتقد است برخی خواب‌هایی برای دوره بعدی مجلس دیده‌اند. علی اکبری، نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی که از قضا روز گذشته در یادداشتی که برای انتشار در اختیار «اعتماد» قرار داد، بر لزوم استفاده از حداقل روزنه‌های اثرگذاری و سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه تاکید کرده و گفته بود: «هنر اصلاح‌طلبان پیروزی در شرایط دشوار است»، همزمان در گفت‌وگوی مطبوعاتی دیگری، از تلاش طیفی خاص در فضای سیاسی کشور جهت تصاحب مجلس آن‌ هم بدون اتکا به آرای مردمی ابراز نگرانی کرده است. علی اکبری که اظهارات خود را با تاکید بر لزوم حضور جناح‌های مختلف سیاسی در انتخابات آغاز کرده به ایلنا گفته است: «سعی کنیم …
قانونگذاران قانون گریز
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / سیاسی
قانونگذاران قانون گریز
خرم آباد - ایرنا - به طور کلی قانونگذاری و نظارت ۲ وظیفه اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می باشد که قانونگذاری در حد مقرر و محدوده قانون اساسی از اهمیت بیشتری برخوردار است اما این روزها در بداخلاقی های  تبلیغاتی داوطلبان انتخابات و طرفداران آنها، قانون گریزی برای ورود به مجلس قانونگذاری به وفور و وضوح دیده می شود.
  انتخابات مجلس شورای اسلامی  تبلیغات انتخاباتی  لرستان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
ردصلاحیت‌های انتخاباتی و غائله هواپیمای اوکراینی
سخنگوی دستگاه قضا نوزدهمین نشست خبری‌اش را با اشاره به نزدیک شدن به سالگرد 22 بهمن و همچنین انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز کرد. غلامحسین اسماعیلی در این نشست که روز گذشته و در دادگستری کل استان تهران برگزار شد، از ایران به عنوان «کشور انتخابات» یاد کرد و گفت که در هیچ نظام و کشوری به اندازه جمهوری اسلامی، انتخابات برگزار نشده است. او به داوطلبان مجلس و هواداران آنها توصیه کرد که حتما قانون و مقررات قانونی را در فرآیند تبلیغات انتخابات مورد توجه قرار دهند. به ‌گفته سخنگوی قوه قضاییه، کسانی که بناست در سنگر قانونگذاری خدمت کنند، خود باید بهترین نماد عمل به قانون باشند و حتما در فرآیند تبلیغات، رقابت جوانمردانه را مورد توجه قرار دهند. اسماعیلی توصیه کرد که افراد …
قبلا با درآمد نفت چاله‌ها پر می‌کردیم/ با بی‌عرضه‌ها نمی‌توان کشور را اداره کرد/ عدالت از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند نقش مهمی در برابری داشته باشد
اعتماد آنلاین / ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ / سیاسی
قبلا با درآمد نفت چاله‌ها پر می‌کردیم/ با بی‌عرضه‌ها نمی‌توان کشور را اداره کرد/ عدالت از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند نقش مهمی در برابری داشته باشد
نائب رئیس اول مجلس با اشاره به اینکه اگر برای قانونگذاری و اداره کشور مشاوره داده شود راهی برای برون رفت از مشکلات وجود دارد، گفت: عدالت از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند نقش مهمی در برابری داشته باشد.
سخنگوی قوه قضائیه: تکذیب خبر آزادی قائم مقام قالیباف / حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا / حکم جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی قطعی شد
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / سیاسی
سخنگوی قوه قضائیه: تکذیب خبر آزادی قائم مقام قالیباف / حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا / حکم جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی قطعی شد
سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند.
تکذیب خبر آزادی عیسی شریفی/ داوطلبان مجلس از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / سیاسی
تکذیب خبر آزادی عیسی شریفی/ داوطلبان مجلس از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند
سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند.
  قوه قضائیه  عیسی شریفی
تکذیب خبر آزادی عیسی شریفی/ عناوین اتهامی «پروانه سلحشوری» هنوز اثبات نشده است/ شناسایی دو جاسوس سیا در قالب بنیاد خیریه
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / سیاسی
تکذیب خبر آزادی عیسی شریفی/ عناوین اتهامی «پروانه سلحشوری» هنوز اثبات نشده است/ شناسایی دو جاسوس سیا در قالب بنیاد خیریه
سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / ...
بهره برداری و کلنگ زنی  ۵۹۰ طرح عمرانی  و اقتصادی در دهه فجر
مرضیه کولانی : استاندار همدان در نخستین روز از دهه فجر در جمع خبرنگاران از بهره برداری و کلنگ زنی  ۵۹۰ طرح با اعتبار ۹۴۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی هزارو ۱۷۵ نفر خبر داد.سید سعید شاهرخی گفت:  امروز مسوولیتی بزرگ  به واسطه  رای مردم به ما واگذار شده و باید در  جهت خدمات شایسته به مردم گام برداریم و در عرصه انتخابات امروز باید شرایط را برای انتخاب شونده  و انتخاب کننده فراهم کنیم.وی افزود: ظرفیت  بزرگی در قانون اساسی وجود دارد که ناشی از بخش جمهوریت نظام است و آن  جایی در قانون اساسی است که سرنوشت مردم را به خودشان واگذار کرده است.وی تصریح کرد: امروز  استقرار جمهوری اسلامی انتخاب معتمدین  و نخبگان را به خود مردم  واگذار کرده تا سبک و روش اداره کشور و قانونگذاری توسط نخبگان و منتخبین مردم رقم زده …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / ...
هنر اعتمادزایی و مشارکت با مردم
حسن نیک‌پی- ‌کارشناس مسائل فرهنگی بسیاری بر این نظرند که قانون یک دستور لازم‌الاتباع است که توسط دستگاه قانونگذاری تصویب و ابلاغ می‌شود و همه مکلف هستند از آن تبعیت کنند. بدون‌شک سهم مجریان و متصدیان کشور در رعایت قانون سهم بالایی است. مهم‌ترین هدف قوانین، ایجاد فضای امنیت و آرامش برای شهروندان است تا در روزهایی که نیاز به انگیزه، اعتماد و اطمینان برای مشارکت بیشتر است، از اندوخته‌های اعتمادزا بهره‌مند شد. مجموعه‌ای از قوانین و مقررات برای دسترسی بیشتر به اطلاعات و افزایش میزان پاسخگویی مقامات …
عضو خبرگان رهبری: فقه تقدیری فاقد کارآمدی است
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / ...
عضو خبرگان رهبری: فقه تقدیری فاقد کارآمدی است
ریس مرکز تحقیقات اسلایم مجلس بیان کرد: قانونگذاری کشور بر "نگاه به شدت متمرکز بر سلامت" حرکت کند.
قانونگذاری کشور بر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / فرهنگی و هنری
قانونگذاری کشور بر "نگاه به شدت متمرکز بر سلامت" حرکت کند
ریس مرکز تحقیقات اسلایم مجلس بیان کرد: قانونگذاری کشور بر "نگاه به شدت متمرکز بر سلامت" حرکت کند.
  استانی-فرهنگی و هنری
حواشی پر رنگ‌تر از متن رد صلاحیت ۹۰ نماینده  فعلی مجلس
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / سیاسی
حواشی پر رنگ‌تر از متن رد صلاحیت ۹۰ نماینده فعلی مجلس
ردصلاحیت‌ یک سوم نمایندگان فعلی مجلس،این سوال را ایجاد کرده است که آیا حضور و مشارکت این تعداد نماینده در امور قانونگذاری و نظارت پارلمان در مدت باقیمانده از مجلس دهم قانونی است و مشروعیت دارد؟
  انتخابات مجلس یازدهم  شورای نگهبان
بیش از ۵۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / علمی و آموزشی
بیش از ۵۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها
تهران- ایرنا- معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه در تمام دنیا دولت‌ها ازسه مسیر عرضه منابع مالی، قانونگذاری و تحریک تقاضا وارد حوزه استارت‌آپ‌ها می‌شوند، گفت: سرمایه‌گذاری و مشارکت به عنوان یکی از مسیرهای جدید کمک به استارتاپ ها است که در این زمینه تاکنون ۵۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از سوی این صندوق سرمایه‌گذاری شده است.
  صندوق نوآوری و شکوفایی  استارتاپ  سرمایه گذاری
چه قوانینی درباره اختیارات مجلس درباره «تحقیق و تفحص» وجود دارد؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / سیاسی
چه قوانینی درباره اختیارات مجلس درباره «تحقیق و تفحص» وجود دارد؟
بیشتر مردم مجلس را به عنوان نهاد قانونگذاری می‌شناسند، اما رکن اصلی قوه‌مقننه در کشور وظیفه دیگری هم بر عهده دارد و آن نظارت است. اهمیت وظایف نظارتی مجلس کمتر از وظیفه قانونگذاری در آن نیست. برای اعمال وظیفه نظارت، مجلس شورای اسلامی ابزارهایی مثل تحقیق و تفحص، سوال، استیضاح و… را برعهده دارد.
فلسطین|تاکید بر لزوم الگوبرداری فلسطینیان از حزب‌الله/ درخواست مجلس قانونگذاری برای مقابله قاطع با معامله قرن
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / بین‌المللی
فلسطین|تاکید بر لزوم الگوبرداری فلسطینیان از حزب‌الله/ درخواست مجلس قانونگذاری برای مقابله قاطع با معامله قرن
نمایندگان مجلس قانونگذاری فلسطین با محکوم کردن طرح موسوم به معامله قرن و رد آن خواستار یکپارچه شدن صفوف و تلاش‌های ملی برای شکست این توطئه شدند.
نظام قانونگذاری کشور یک ملغمه است | تشخیص قانون برای مجریان آن سخت است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اجتماعی
نظام قانونگذاری کشور یک ملغمه است | تشخیص قانون برای مجریان آن سخت است
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با اشاره به وجود ۱۱ هزار عنوان قانون در کشور گفت که شناخت این قوانین برای مجریان آن سخت است چون نمی‌دانیم کدام قانون متروک یا منتفی است و یا با قوانین دیگر تداخل دارد که در نهایت همه اینها از نظام قانونگذاری ما ملغمه‌ای درست کرده است.
جنیدی: نظام قانونگذاری کشور یک ملقمه است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / سیاسی
جنیدی: نظام قانونگذاری کشور یک ملقمه است
تهران - ایرنا - معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: شناخت قوانین و نسبت آنها با یکدیگر به یک معضل تبدیل شده بطوری که نمی‌دانیم کدام قانون متروک، منتفی یا تداخل با قوانین دیگر دارد که در نهایت همه اینها از نظام قانونگذاری ما ملقمه‌ای درست کرده است.
  لعیا جنیدی  قانون اساسی  حسن روحانی
موانع اخذ مالیات از واحدهای لوکس 
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اقتصادی
موانع اخذ مالیات از واحدهای لوکس 
لزوم ورود و دخالت افراد متخصص و دلسوز در مهم‌ترین نهاد قانون‌گذاری هر کشور یعنی مجلس قانونگذاری آن بر هیچ فرد وطن پرستی پوشیده نیست.
  قانون  کسری بودجه  مالیات  مشکلات  یارانه
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ...
تخلیه زندان‌ها از محکومان مالی
زمانی که قانون وجود دارد و نص صریح قوانین مصوبه مجلس شورای اسلامی در دست است، صحیح نیست که بخشنامه و دستورالعمل از طریق مراجع قضایی ما صادر شده و قوانین نادیده گرفته شوند اما در دستورالعمل «نظارت بر زندانیان دارای محکومیت مالی» که ریاست قوه قضاییه صادر کرده‌اند، خوشبختانه بدعت قانونگذاری وجود ندارد. در واقع این دستورالعمل به‌ منظور کاهش تعداد زندانیان و خلوت کردن زندان‌ها و آزادی محکومان مالی صادر شده است. حال آنکه محکومان مالی اکثرا به دلیل بحران‌های حاکم بر اقتصاد کشور در زندان هستند و در پی صدور این دستورالعمل، برخی مشکلاتشان حل شده و زندان‌ها از آنها خالی می‌شوند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / ...
درهای بسته به‌روی CFT
الهام برخورداراف‌ای‌تی‌اف و لوایح مربوط به آن به یکی از جنجال‌برانگیزترین موضوعات کشور تبدیل شده است به نوعی که پیوستن ایران به این کارگروه بین‌المللی دستاویز جریان‌ها و جناح‌های سیاسی علیه همدیگر شده است. سال‌هاست ایران درگیر این موضوع است و همچنان برای پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و تصویب لوایح چهارگانه آن است. رایزنی‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان ادامه دارد و با اینکه روز گذشته مهلت قانونی یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی پیوستن ایران به CFT به پایان رسید، تا کنون نتیجه‌ای از گفت‌وگوها حاصل نشده است. همچنین در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۸، فرصت یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه پالرمو نیز به پایان رسید و متعاقباً نظر شورای نگهبان مبنی بر رد لایحه پالرمو به دلیل …
مجلس مقتدر، دولتی کارآمد می‌آورد/ نمایندگان با دولت تعارف نکنند
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / سیاسی
مجلس مقتدر، دولتی کارآمد می‌آورد/ نمایندگان با دولت تعارف نکنند
عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت:نمایندگان مجلس یازدهم نباید بر خلاف نمایندگان دوره قبل در قانونگذاری و نظارت با دولت تعارف داشته باشند.
  مجلس شورای اسلامی  قوه قضائیه  شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
رأی نمایندگان ردصلاحیت شده در چندماه باقیمانده شرعی و قانونی است؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / سیاسی
رأی نمایندگان ردصلاحیت شده در چندماه باقیمانده شرعی و قانونی است؟
ایسنا نوشت:یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای بنده نیز این سوال وجود دارد که وضعیت نمایندگان رد صلاحیت شده کنونی برای مشارکت در امر قانونگذاری چگونه است اما توجیهی که می‌توانم داشته باشم محفوظ ماندن حق رای هر نماینده در دوره ۴ ساله‌ای است که در آن تایید صلاحیت شده است.
  مجلس دهم  شورای نگهبان  انتخابات مجلس یازدهم
محمد سلوکی مجری برنامه انتخاباتی شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / فرهنگی و هنری
محمد سلوکی مجری برنامه انتخاباتی شد
تسنیم نوشت: برنامه گفت‌وگو محور شبکه ۲ «میدان بهارستان» نام دارد که کارشناسان نقطه نظرات و تجربیات خود را درباره راهکارهایی که مجلس می‌تواند با استفاده از آنها در قانونگذاری و نظارت عملکردی ویژه داشته باشد، ارائه می‌دهند.
  تلویزیون  انتخابات مجلس  مجری رادیو و تلویزیون
«محروم کردن مجلس از شخصیتی مثل مطهری به نفع دشمنان است»
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ...
«محروم کردن مجلس از شخصیتی مثل مطهری به نفع دشمنان است»
«علی یونسی»، مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و گفت: محروم کردن مجلس شورای اسلامی از شخصیت های مثل علی مطهری که فرزند شهید و خود یکی از شخصیت های برجسته اسلامی و ملی است،‌ به نفع دشمنان ملت و به زیان نهاد قانونگذاری کشور است و رد صلاحیت ایشان چه توجیهی دارد؟! یا رد صلاحیت نماینده ای آزاده مانند محمود صادقی که خود فرزند شهید و یکی از نمایندگان لایق و شایسته و شجاع مجلس هست، با چه توجیهی انجام می شود؟!
ردصلاحیت برخی اعضای کمیسیون اصل 90 و فراکسیون مبارزه با مفاسد/ چشمان ناظران روشن!
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / سیاسی
ردصلاحیت برخی اعضای کمیسیون اصل 90 و فراکسیون مبارزه با مفاسد/ چشمان ناظران روشن!
بررسی رد صلاحیت‌های نمایندگان مجلس نشان می‌‌دهد برخی نمایندگان کمیسیون اصل 90 که باید چشم بینای قوه مقننه برای بررسی موضوعات اقتصادی باشند و همچنین فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری، رد صلاحیت شده‌اند؛ موضوعی که کارکرد ساختارهای ضدفساد نهاد قانونگذاری را با ابهاماتی مواجه می‌کند.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ...
یک اشتباه استراتژیک
اینکه دقیقا اسراییل چگونه برای آخرین تنشی که درست کرده بود بهای آن را خواهد پرداخت معلوم نبود، شاید حتی برای خود یاسین. قواعد قدیمی خشن و خونریز بودند، اما حداقل آنها شباهت‌هایی از یک تاکتیک مرزی داشتند. کشتن ابوشنب – کسی که در بخش سیاسی حماس درگیر بود و توسط راهبران سازمان مصون بود عمیقا حماس را تکان داد. یاسین نیاز به این داشت تا پاسخی را که سریع باشد، شکل دهد. یاسین مدت کوتاهی بعد از ترور به تمامی رهبری سیاسی و نظامی دستور داد تا در 6 سپتامبر در خانه دکتر مروان ابوراس، چهره مذهبی شاخص در غزه و عضو شورای قانونگذاری فلسطین، جمع شوند. این یک خطر غیرعادی بود که تمامی افراد ارشد خود را در یک نقطه و در یک زمان که می‌توانست یک هدف بزرگی را درست کند کنار هم قرار دهد. اگر این راز بر …
پرسش‌هایی از نامزدهای نمایندگی مجلس درباره برنامه‌های صلح‌محور
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / سیاسی
پرسش‌هایی از نامزدهای نمایندگی مجلس درباره برنامه‌های صلح‌محور
تهران- ایرنا- یکی از پرسش‌های مهم پیش روی نامزدهای نمایندگی مجلس این است که چه رویکرد و عملکردی در قبال موضوع صلح در مناسبات خارجی ایران داشته و دارند؟ برخی هم می‌پرسند آیا می‌توان به راه‌اندازی «فراکسیون صلح» در نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی امید داشت؟
  مجلس شورای اسلامی  مطالعات صلح  سیاست خارجی جمهوری اسلامی  صلح
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
ملاک در اعاده به خدمت ایثارگران 2
خاستگاه قوانین آزمایشی، اصل85 قانون اساسی است. در این اصل آمده است: مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل72 به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسید و دوره آزمایشی چهارساله آن در صحن مجلس با تایید نمایندگان مواجه شد. …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
قصه بی‌سرانجام 2 کنوانسیون
نخستین ‌بار سال 86 بود که بحث لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی در ایران مطرح و الحاق جمهوری اسلامی به این گروه و خروج از لیست سیاه FATF مطرح شد. آن روزها دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان دولت مطلوب و محبوب اصولگرایان در ایران راس کار بود و سعید جلیلی که امروز یکی از اصلی‌ترین مخالفان لوایح FATF محسوب می‌شود، در قامت دبیر شورای عالی امنیت ملی فعالیت می‌کرد. آن روزها هرگز گزاره‌هایی همچون مغایرت این لوایح با منافع ملی یا تسلیم نظامیان ایران به امریکا درصورت تصویب این لوایح مطرح نبود ولی با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پیگیری خروج ایران از لیست سیاه این گروه، فشارها یکی پس از دیگری آغاز شد تا جایی که به‌رغم تصویب لوایح الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی …
دهه چهارم؛ دهه سوءاستفاده‌های اقتصادی!/ چرا نمایندگانی که فساد مالی دارند، محاکمه نمی‌شوند؟  +فیلم
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
دهه چهارم؛ دهه سوءاستفاده‌های اقتصادی!/ چرا نمایندگانی که فساد مالی دارند، محاکمه نمی‌شوند؟ +فیلم
سخنگوی شورای نگهبان گفته ۹۰ نماینده کنونی مجلس رد صلاحیت شده‌اند و عمده دلیل رد صلاحیت‌ها، فساد مالی و دخالت در مسائل اقتصادی بوده که به آن‌ها ارتباطی نداشته است. این یعنی یک سوم نمایندگان کنونی مجلس صلاحیت حضور در پارلمان را ندارند. سوال مهم اینکه چرا پرونده‌های این نمایندگان تا کنون در دادگاه رسیدگی نشده و آن‌ها همچنان مشغول قانونگذاری هستند؟
  فیلم روز  رد صلاحیت  رد صلاحیت ها  رد صلاحیت اصلاح طلبان
حمایت اکثریت سنای آمریکا از قطعنامه«کاهش اختیارات جنگی ترامپ»
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بین‌المللی
حمایت اکثریت سنای آمریکا از قطعنامه«کاهش اختیارات جنگی ترامپ»
رهبر دموکراتها در مجلس سنای آمریکا باور دارد که اکثریت اعضای این نهاد قانونگذاری با قطعنامه کاهش اختیارات جنگی رئیس جمهور این کشور موافقت خواهند کرد.
  ایالات متحده آمریکا  مجلس سنای آمریکا  چاک شومر
ردپای پررنگ‌ترزنان؛  نگاهی به سهم زنان در بودجه چند کشور
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
ردپای پررنگ‌ترزنان؛ نگاهی به سهم زنان در بودجه چند کشور
«دولت‌ها باید درهمه زمینه‌ها، به‌ویژه زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تمام اقدام‌های لازم ازجمله قانونگذاری را اعمال کنند تا از توسعه و پیشرفت کامل زنان اطمینان حاصل شود.»
دموکرات ها در تلاش برای محدود کردن قدرت اعلان جنگ ترامپ علیه ایران
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
دموکرات ها در تلاش برای محدود کردن قدرت اعلان جنگ ترامپ علیه ایران
قانونگذاران دموکرات برای جلب حمایت لازم برای تصویب لایحه ای که به محدود کردن قدرت اعلان جنگ رئیس جمهوری دونالد ترامپ می انجامد، با زمان مبارزه می کنند؛ انسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، اعلام کرده این هفته بندهای قانونی استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را به سنا می فرستد و انتظار می رود پس از شروع محاکمه، همه موارد قانونگذاری برای چند هفته به تعویق بیفتند.
  تنش ها بین واشنگتن و تهران  قانون قدرت های جنگی در آمریکا  توانایی ترامپ در اعلان جنگ  نگرانی دموکرات ها از سیاست های ترامپ  ترور سردار سلیمانی
هنوز الگوی توسعه‌ای برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی نداریم
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اجتماعی
هنوز الگوی توسعه‌ای برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی نداریم
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش گفت: با وجود ١١٠ سال سابقه قانونگذاری در آموزش‌ و پرورش هنوز الگوی توسعه‌ای برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی نداریم.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
هشدار صریح گروه‌های مقاومت به آمریکا
نماینده پارلمان عراق، مصوبه اخیر این نهاد قانونگذاری برای اخراج نظامیان بیگانه را الزام‌آور دانست و گفت: ما گام‌های دیگری را در صورت مخالفت آمریکا با اجرای آن برخواهیم داشت.
ضرر سینما افت تولید
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سینما و تلویزیون
ضرر سینما افت تولید
نگار حسینخانی- روزنامه‌نگار  سیدضیاء هاشمی ازجمله تهیه‌کنندگان قدیمی و باسابقه سینماست که برای رسیدن به قانون معافیت مالیاتی تلاش کرده و با آن موافق است. او می‌گوید که نمی‌توان تعداد بسیار کم هنرمندانی را که دستمزدهای بالا دریافت می‌کنند معیار حذف معافیت مالیاتی قرار داد و طبق رویه آنها برای کل هنرمندان و... قانونگذاری کرد. تهیه‌کننده فیلم‌های«اعتراض» و «شوکران» چنین قوانینی را قابل دور زدن دانسته و معتقد است حذف معافیت مالیاتی باعث افت شدید تولیدات سینمایی خواهد شد. از او درباره نگاهش به حذف …
عراق|تاکید بر الزام‌آور بودن مصوبه پارلمان برای اخراج نظامیان بیگانه/ هشدار صریح گروه‌های مقاومت به آمریکا
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / بین‌المللی
عراق|تاکید بر الزام‌آور بودن مصوبه پارلمان برای اخراج نظامیان بیگانه/ هشدار صریح گروه‌های مقاومت به آمریکا
نماینده پارلمان عراق، مصوبه اخیر این نهاد قانونگذاری برای اخراج نظامیان بیگانه را الزام‌آور دانست و گفت ما گامهای دیگری را در صورت مخالفت آمریکا با اجرای آن برخواهیم داشت.
تاکید شورای سران قوا بر قانونگذاری درباره مولدسازی دارایی دولت/پیشنهاد دولت در تلفیق بررسی می‌شود
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / سیاسی
تاکید شورای سران قوا بر قانونگذاری درباره مولدسازی دارایی دولت/پیشنهاد دولت در تلفیق بررسی می‌شود
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اعلام تاکید شورای سران قوا بر قانونگذاری درباره مولدسازی دارایی های دولت، گفت: پیشنهاد دولت در تلفیق بررسی می شود.
رأی تاریخی پارلمان عراق: خروج فوری نظامیان امریکا
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / سیاسی
رأی تاریخی پارلمان عراق: خروج فوری نظامیان امریکا
دیروز 72 ساعت پس‌ از آنکه «دونالد ترامپ» با تصور کاهش نفوذ ایران در منطقه و عراق، انگشت خود را روی نام «قاسم سلیمانی»، سردار ایرانی گذارد و فرمان ترور او را صادر کرد، پارلمان عراق با وجود تمام تلاش‎های وزیر خارجه امریکا برای بی‌نتیجه گذاردن نشست ویژه این نهاد قانونگذاری به خواست مردم خود عمل کرد و رأی به خروج نیروهای امریکایی از کشور خود داد.
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
فرایند فروش اوراق بدهی زیر ذره‌بین
دولت در لایحه بودجه سال آینده، قصد دارد برای تأمین بخشی از منابع بودجه عمومی دست‌به انتشار اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه بزند و با قانونگذاری در حوزه نهادهای مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را مکلف کند که نیمی از منابع خود را به خرید این اوراق اختصاص دهند. به گزارش همشهری، جمع مبلغ اوراق مالی اسلامی مورد نظر دولت برای انتشار در بازار سرمایه به 80هزار میلیارد تومان می‌رسد که با درنظر گرفتن منابع 171هزار میلیارد تومانی تحت اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حاضر در بازار …
همه باید تابع تصمیمات VAR باشند
خبر ورزشی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزشی
همه باید تابع تصمیمات VAR باشند
یکی از مقامات نهاد قانونگذاری در فوتبال که پیش از این در مورد استفاده از کمک داور ویدئویی ابراز نارضایتی کرده بود اکنون تغییر موضع داده است.
  لوکاس برود  اتحادیه بین‌المللی فوتبال  IFAB  کمک داور ویدیویی  VAR  ویژه
ضعف مجلس، عامل ورود نهاد‌های دیگر به قانونگذاری است
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ...
ضعف مجلس، عامل ورود نهاد‌های دیگر به قانونگذاری است
«ناکارآمدی»؛ واژه‌ای که به کار رفتن مکرر آن در پیشوند هر یک از نهاد‌های مدنی و حاکمیتی آسیب‌شناسی جدی و دقیق چرایی و چگونگی پدید آمدن آن تکرار را ضروری می‌سازد و حالا ناکارآمدی در پیشوند بسیاری از نهاد‌ها از جمله مجلس به حد تواتر رسیده است. این ناکارآمد دانستن نه فقط از سوی ناظران بیرونی که حتی از سوی نمایندگان مجلس بویژه پس از تصمیم شورای عالی اقتصادی سران سه قوه مطرح شد.
تغییر موضع دبیرکل IFAB درباره استفاده از VAR
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزشی
تغییر موضع دبیرکل IFAB درباره استفاده از VAR
یکی از مقامات نهاد قانونگذاری در فوتبال که پیش از این در مورد استفاده از کمک داور ویدئویی ابراز نارضایتی کرده بود اکنون تغییر موضع داده است.
هنر ضدتحریم‌ها-18| نقش مهم کارشناسی اکتشاف منابع طبیعی در مقابله با تحریم‌ها
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اقتصادی
هنر ضدتحریم‌ها-18| نقش مهم کارشناسی اکتشاف منابع طبیعی در مقابله با تحریم‌ها
در مجموعه قوانین مقررات ناهماهنگ موجود و مربوط به منابع طبیعی دو مشکل ناآشنایی قانونگذاران با منابع طبیعی و ناآگاهی اهالی منابع طبیعی با اصول قانونگذاری آشکار است.
2019، سالی دشوار برای ایران
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
2019، سالی دشوار برای ایران
در سال 2019، وضعیت اقتصادی ایران نسبت به سالهای گذشته به طرز چشمگیری بدتر شد. و دلیل این امر نه تنها تحریم های سرسخت آمریکا بلکه سیستم مدیریت اقتصادی ایران است که از نیازهای زمان عقب مانده و نیز عنصر قانونگذاری آن، انضباط مالی پایین و فساد بوده است.
باید از ظرفیت زنان در عرصه‌های مختلف بدون در نظر گرفتن سهمیه استفاده شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
باید از ظرفیت زنان در عرصه‌های مختلف بدون در نظر گرفتن سهمیه استفاده شود
یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: زنان باید در حوزه نظارت و قانونگذاری مجلس حضور‌ پررنگ و حتی در حوزه‌های مختلف سیاسی، امنیتی و فرهنگی حضور داشته باشند.
  شهاب‌الدین صدر
نارضایتی IFAB‌ از موشکافی بیش از اندازه VAR در تشخیص آفساید/ قوانین جدید در راه است
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ورزشی
نارضایتی IFAB‌ از موشکافی بیش از اندازه VAR در تشخیص آفساید/ قوانین جدید در راه است
نهاد قانونگذاری در فوتبال جهان برای برطرف کردن جنجال‌های ناشی از استفاده موشکافانه از کمک داور ویدئویی دست به کار شده است.
تلاش دولت‌ها برای کنترل شبکه‌های اجتماعی
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
تلاش دولت‌ها برای کنترل شبکه‌های اجتماعی
با رسوایی های روزافزون شرکتهای بزرگ فناوری در حوزه شبکه های اجتماعی، دولت ها در سراسر جهان قصد دارند با ابزارهای مختلف و قانونگذاری آنها را وادار به حفظ امنیت و رعایت قوانین آن کشورها کنند.
سردار کمالی: پسرم معاف شد، بعد قانون را عوض کردیم! +فیلم
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
سردار کمالی: پسرم معاف شد، بعد قانون را عوض کردیم! +فیلم
احسان مازندرانی با انتشار فیلمی در توئیتر نوشت فیلم قدیمی است، اما روایت جالبی از چگونگی قانونگذاری و تغییر برخی قوانین دارد. سردار کمالی معاون منابع انسانی نیروی انتظامی می‌گوید: پسرم از سربازی معاف شد و پس از آن متوجه شدم قانونی که با آن معاف شده بیخود است و قانون را لغو کردیم. البته او توضیح می‌دهد که معافیت پسرش لغو نشده است!
  معافیت سربازی  احسان مازندرانی  فیلم روز
بودجه، سند پیش بینی است
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / اقتصادی
بودجه، سند پیش بینی است
سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس از تک نرخی شدن قیمت بنزین و پیشنهاد بنزین 1500 تومانی در بودجه 99 سخن گفته که در عوض بسته‌های حمایتی تنها به دهک‌های بسیار پایین تعلق بگیرد. در اینباره نخست باید بپذیریم که مجلس در عموم مسائل کشور می‌تواند قانونگذاری کند؛ از جمله در این بحث تک‌نرخی شدن بنزین. مضاف بر اینکه قبلا هم دو یا چند نرخ داشتیم و بعد تک نرخی شد پس اینگونه نیست که تا آخر، بحث دونرخی باقی خواهد ماند.
قانون هوای پاک قانون خوبی است اما مجریان خوبی ندارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
قانون هوای پاک قانون خوبی است اما مجریان خوبی ندارد
یک وکیل دادگستری گفت: برای حل معضلاتی مانند آلودگی هوا، نمی توانیم به صرف قانونگذاری بسنده کنیم بلکه باید ضمن فراهم کردن زمینه و مقدمات لازم اجرای قانون، نهادهای قوی نظارتی و غیر قابل نفوذ را برای اجرای قانون تعیین کنیم.
  هوای پاک  مسئولان هوای پاک  سیدمهدی حجتی
بازگشت به قانون برای کاهش تخریب اقتصادی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
بازگشت به قانون برای کاهش تخریب اقتصادی
حسن سبحانی، ‌اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران است که در سابقه او، حضور 12 ساله در نظام قانونگذاری کشور نیز دیده می‌شود. او در دوران نمایندگی مجلس نیز به عنوان چهره‌ای شناخته شده در عرصه قانون‌گرایی اقتصادی شناخته می‌شد و البته خود می‌گوید که به هیچ‌یک از جناح‌های مختلف، تعلق خاطر نداشته است.
دادستان قزوین: بازنشر اخبار از کانال‌های بی‌هویت و فاقد شناسنامه قابل تعقیب قضایی است
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
دادستان قزوین: بازنشر اخبار از کانال‌های بی‌هویت و فاقد شناسنامه قابل تعقیب قضایی است
شفقنا- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: بسیاری از مشکلات کشور با قانونگذاری نمایندگان مجلس قابل حل شدن است و این موضوع باید در افکار عمومی نهادینه شود تا با نگاه و شناختی صحیح، مردم افرادی را به عنوان نماینده انتخاب کنند که در تراز گام دوم انقلاب باشند. ایلنا نوشت: محمد قاسمی در دومین نشست کارگروه رصد فضای مجازی […]
  اخبار بی هویت  بازنشر اخبار  تعقیب قضایی  کانال‌های بی‌هویت
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
جنگ تجاری آمریکا و فرانسه
طاهر جمشیدزاده*- پس از ماه‏ها تقابل تجاری پکن و واشنگتن که ادامه‏دار بوده و روابط دو کشور را در سایه ابهام و مسیر سینوسی قرار داده است، اکنون ایالات متحده آمریکا در چرخشی تازه این جنگ تجاری را با یکی از طرف‏های اصلی تجاری‏اش یعنی فرانسه در سطح بین‏الملل در پیش گرفته است و در واقع جنگ تجاری آمریکا و اروپا به‏ویژه فرانسه وارد فاز جدید و سیکل تازه‏ای شده است. تهدید آمریکا برای اعمال و وضع تعرفه صددرصدی بر روی کالاهای فرانسوی این سوال را در افکار عمومی دنیا برجسته کرده است که چه پیش آمده که به یکباره دونالد ترامپ چنین تصمیمی را در دستورکار کاخ سفید قرار داده است؟ البته ترامپ نشان داده است که طبق رویکرد ها و سیاست‏های انتخاباتی که از پیش در ایام تبلیغات انتخاباتی در کمپین خویش قول و وعده‏اش را داده …
چین: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی ما به جایی نمی‌رسد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / بین‌المللی
چین: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی ما به جایی نمی‌رسد
کمیته امور خارجی مجلس قانونگذاری چین از مفاد ضدچینی لایحه بودجه نظامی آمریکا از جمله حمایت نظامی از تایوان، به شدت انتقاد کرده است.
نماینده مجلس:حضور جوانان در بحث قانونگذاری مجلس را کارآمدتر می‌کند
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سیاسی
نماینده مجلس:حضور جوانان در بحث قانونگذاری مجلس را کارآمدتر می‌کند
نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت:قطعاً نیروی جوان در مجلس بهتر کار می‌کند، چرا که جوانان جسور تر و به علم روز آشناترهستند بنابراین ایده پردازی جوانان برای حل معظلات نیز قوی‌تر است.
تصمیم دیوان کیفری بین المللی درباره اسرائیل پیروزی عدالت بود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / بین‌المللی
تصمیم دیوان کیفری بین المللی درباره اسرائیل پیروزی عدالت بود
معاون اول رئیس مجلس قانونگذاری فلسطین از تصمیم دیوان کیفری بین المللی درباره اسرائیل استقبال کرد و آن را پیروزی عدالت خواند.
  دیوان کیفری بین المللی  فلسطین  اسرائیل  احمد بحر
انگلیس برای مقابله با «تهدیدات» چین و روسیه قانون تصویب می‌کند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / بین‌المللی
انگلیس برای مقابله با «تهدیدات» چین و روسیه قانون تصویب می‌کند
فارس نوشت:دولت انگلیس در بیانیه‌ای مقابله با «تهدیدات» چین و روسیه را به عنوان یکی از برنامه‌های قانونگذاری خود اعلام کرده است.
  انگلیس  روسیه  چین
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / بین‌المللی
ملکه، پارلمان بریتانیا را با اعلام برنامه دولت جدید، افتتاح کرد
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، امروز دوره سالانه قانونگذاری را با حضور در مجلس اعیان و اعلام برنامه دولت افتتاح کرد.
برگزاری انتخابات فلسطین در هاله ای از ابهام
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بین‌المللی
برگزاری انتخابات فلسطین در هاله ای از ابهام
تهران- ایرنا- در حالی که هنوز زمان برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاستی فلسطین از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام نشده و برگزاری آن در هاله ای از ابهام قرار دارد، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین صهیونیست ها را به سنگ اندازی در روند برگزاری این انتخابات متهم کرد. همزمان جنبش حماس نیز تشکیلات خودگردان را متهم به اهمال در برگزاری انتخابات کرده است.
  محمود عباس  تشکیلات خودگردان فلسطین  حماس  قدس  رژیم صهیونیستی
بحرینی: سلب اختیار رئیس جمهور در حوزه عزل و نصب رئیس بانک مرکزی در اختیار ما نبود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سیاسی
بحرینی: سلب اختیار رئیس جمهور در حوزه عزل و نصب رئیس بانک مرکزی در اختیار ما نبود
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که با توجه به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام عزل و نصب رئیس کل بانک مرکزی باید در اختیار رئیس جمهور باشد تاکید کرد: نمایندگان براساس اسناد بالادستی قانونگذاری می‌کند.
  شورای پول و اعتبار  شورای نگهبان  مجمع تشخیص مصلحت نظام  بانک مرکزی  نظام پولی و بانکی