سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
قفقاز شمالی
ژئوپولیتیک قفقاز جنوبی‌، بیم و امیدها
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / روسیه / جمهوری آذربایجان / نخجوان / جبهه‌النصره / پ.ک.ک / قره‌باغ / قفقاز شمالی / جمهوری ارمنستان / شوشا / خانکندی
ژئوپولیتیک قفقاز جنوبی‌، بیم و امیدها
ایلنا: ایران باید با رویکردهای ایجابی نقش لازم و شایسته خود را در قفقاز جنوبی ایفا کند و از روسیه که بازیگر اصلی این منطقه است، بخواهد تهران را که با دو کشور…
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / تروریست ها در اروپا / توهین به پیامبر در فرانسه / حمله تروریستی در فرانسه
روسیه؛ درباره خطر اتباع قفقاز شمالی بارها به فرانسوی ها هشدار داده ایم
به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «اولگ سیرومولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه، با اشاره به تحولات اخیر فرانسه، گفت: ما بارها به مقامات فرانسوی درباره خطراتی که اتباع قفقاز شمالی می توانند برای این کشور ایجاد کنند هشدار داده بودیم اما پاریس به هشدارهای مسکو توجهی نکرد. 
روسیه بارها در مورد خطر تروریسم به فرانسه هشدار داده بود
۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روسیه بارها در مورد خطر تروریسم به فرانسه هشدار داده بود
اولگ سیرومولوتوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد مسکو بارها به پاریس در مورد خطرات ناشی از تروریست های قفقاز شمالی هشدار داده بود.
مسکو بارها به پاریس درباره تهدید از جانب تروریست‌های قفقاز شمالی هشدار داده بود
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / تروریسم / روسیه / فرانسه
مسکو بارها به پاریس درباره تهدید از جانب تروریست‌های قفقاز شمالی هشدار داده بود
ایلنا: معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو بارها به پاریس درباره تهدید از جانب تروریست‌های قفقاز شمالی هشدار داده بود.
اقتصاد ضعیف مانع از سیاست خارجی فعالانه ترکیه نمی شود
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / قفقاز شمالی / حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان / ناگورنو ـ قره باغ / مناقشات قره باغ-ناگورنو / مناقشات ارمنستان و جمهوری آذربایجان
اقتصاد ضعیف مانع از سیاست خارجی فعالانه ترکیه نمی شود
از زمان آغاز دور جدید خصومت ها در ناگورنو-قره باغ، اظهارات آنکارا با باقی جامعه بین المللی تفاوت قابل توجهی داشته است: سازمان ملل، اتحادیه اروپا و حتی روسیه و ایران خواستار آتش‌ بس شدند، اما ترکیه حمایت بی قید و شرط خود از جمهوری آذربایجان را مطرح کرد و گفت بدون یک راه حل دوام آوردنی آتش بس بی معناست. این موضع گیری ترکیه نشان دهنده یک تغییر گسترده تر در سیاست خارجی این کشور مبتنی بر اعتماد از دست رفته به دیپلماسی بین المللی، تمایل بیشتر به مشارکت مستقیم در درگیری های منطقه ای با هدف دستیابی به ارتباط و نفوذ و تمایل به سرمایه گذاری روی محبوبیت داخلی ناشی از این اقدامات است.
دو راهی ایران در ناگورنو-قره باغ
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / ناگورنو ـ قره باغ / مناقشات قره باغ-ناگورنو / مناقشات ارمنستان و جمهوری آذربایجان / مرزهای شمالی ایران / نقش ترکیه در دور زدن تحریم ها / قفقاز شمالی
دو راهی ایران در ناگورنو-قره باغ
شیرین هانتر، از اعضای مرکز تفاهم مسلمانان و مسیحیان دانشگاه جورج تاون، می گوید: «درسی که می توان از جدیدترین خشونت ها در قفقاز گرفت این است که نمی توان هیچ مناقشه ای را حل نشده رها کرد. هیچ درگیری برای همیشه منجمد باقی نمی ماند.»
حملات تروریستی در چچن هفت کشته برجای گذاشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / روسیه / قفقاز
حملات تروریستی در چچن هفت کشته برجای گذاشت
مسکو - ایرنا - در جریان درگیری مسلحانه در گروزنی پایتخت جمهوری چچن در منطقه قفقاز شمالی روسیه سه مامور امنیتی و چهار تروریست کشته و یک نفر دیگر مجروح شدند.
تحریک بنیادگرایی در قفقاز شمالی
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تحریک بنیادگرایی در قفقاز شمالی
ادامه حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان و تبعات آن برای منطقه؛
ناقوس جنگ در قفقاز
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
ناقوس جنگ در قفقاز
روز یکشنبه 6 شهریورماه طی درگیری نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان 16 نظامی کشته و چندین غیرنظامی هم زخمی شدند. گفته شده این سنگین‌ترین درگیری نظامی میان دو کشور از سال 2016 به این سو بوده است و این امر موجب نگرانی‌هایی در مورد ثبات منطقه قفقاز شمالی شده که دالانی برای خطوط لوله‌ای است که نفت و گاز را به بازارهای جهانی منتقل می‌سازد.
شایگو در باکو: روسیه علاقه‌ای به تشدید تنش‌ها در منطقه قفقاز شمالی ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / اخبار "روسیه" / ارمنستان / اخبار "جمهوری آذربایجان"
شایگو در باکو: روسیه علاقه‌ای به تشدید تنش‌ها در منطقه قفقاز شمالی ندارد
وزیر دفاع روسیه به همتای آذربایجانی خود اطمینان داد که هیچیک از اقدامات این کشور در قفقاز شمالی، علیه کشور ثالثی نبوده و برخی فعالیت‌ها در‌ پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان، ارتباطی به اوضاع منطقه ندارد.
روسیه توطئه داعش در قفقاز شمالی را خنثی کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / روسیه
روسیه توطئه داعش در قفقاز شمالی را خنثی کرد
سرویس امنیت فدرال روسیه یک حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده در قفقاز شمالی را خنثی کرد.
تاثیرات کرونا بر اقتصاد جمهوری‌های قفقاز شمالی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
تاثیرات کرونا بر اقتصاد جمهوری‌های قفقاز شمالی
اوضاع درمانی و اقتصادی جمهوری‌های منطقه قفقاز شمالی پس از گسترش ویروس کرونا در وضعیت مناسبی قرار ندارد و این جمهوری‌ها با مشکلات متعددی روبرو هستند.
میخائیل گورباچف، خائن یا خادم
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
میخائیل گورباچف، خائن یا خادم
[شهروند]با گذشت نزدیک به سه دهه از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری میخائیل گورباچف، آخرین دبیرکل حزب کمونیست و رهبر این کشور را نفوذی سی‌آی‌ای می‌پندارند. جاسوسی که مأموریت خود یعنی منقرض‌کردن میراث ولادیمیر لنین و ژوزف استالین را به نحواحسن انجام داد تا ایالات متحده آمریکا تنهایی به یکه‌تاز جهان تبدیل شود. میخائیل گورباچف که سیاستمداران غربی‌ هم‌دوره‌اش ترجیح می‌دهند به لسانی خودمانی «گربی» خطابش کنند، 89‌سال پیش در چنین روزی، برابر دوم مارس 1931 میلادی در روستایی حوالی استاوروپول (واقع در قفقاز شمالی) به دنیا آمد. او در آستانه ورود به دهمین دهه از زندگی خود در مسکو روزگار می‌گذراند و هر از گاهی با مصاحبه‌ای یا اظهارنظری …
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / دمیتری مدودف / دوما / روسیه / ولادیمر پوتین / حزب روسیه واحد / قفقاز شمالی
استعفای مدودف، شروع سناریوی ۲۰۲۴ پوتین بود/ آمریکا در حال هزینه‌تراشی برای مسکو در عرصه نظامی است
ایلنا: کارشناس ارشد مسائل روسیه گفت: پوتین به دنبال تغییر نظام ریاستی به پارلمانی است تا پس از اتمام دوره‌اش به عنوان…
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
نصب سردیس فردوسی در یکی از دانشگاه‌های روسیه
سردیس فردوسی در مراسمی در دانشگاه دولتی اوستیای شمالی در منطقه قفقاز شمالی نصب شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
کشف اسکلت 2هزار ساله یک زن+تصاویر
بقایای 2 هزار ساله یک زن به همراه میزان قابل توجهی از جواهرات در قفقاز شمالی کشف شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
نخست وزیر سابق داغستان به شش سال زندان محکوم شد
«عبدالصمد حمیداف» نخست وزیر سابق جمهوری داغستان در منطقه قفقاز شمالی روسیه که به اتهام فساد مالی و حیف و میل بودجه دولت در بازداشت قرار داشت به شش سال زندان محکوم شد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳
روسیه ۳۰۰ پلیس نظامی به سوریه اعزام کرد
وزارت دفاع روسیه از اعزام۳۰۰ پلیس نظامی این کشور به سوریه برای گشت زنی در مناطق مرزی سوریه و ترکیه خبر داد. این نظامیان از جمهوری چچن در منطقه قفقاز شمالی روسیه عازم سوریه شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ولادیمیر پوتین / روسیه / عربستان / سلمان بن عبدالعزیز / محمد بن سلمان / پادشاه عربستان / ولیعهد عربستان / رئیس جمهور
(تصاویر) حاشیه‌هایی از سفر پوتین به عربستان
رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن پرچالش ترین منطقه در قفقاز شمالی روسیه و ولید بن طلال شاهزاده میلیاردر سعودی در جریان دیدار پوتین با ملک سلمان حضور داشتند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / روسیه / تروریسم / داعش
دو تروریست در روسیه کشته شدند
مسکو – ایرنا – ماموران امنیتی روسیه دو تروریست مسلح را در منطقه قفقاز شمالی این کشور در جریان تیراندازی از پا درآوردند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / نفت و گاز
روسیه خواهان همکاری با ایران در حوزه نفت و گاز شد
پس از پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه، رابطه ایران و روسیه در بخش‌های مختلف به ویژه انرژی مستحکم‌تر شد؛ به‌تازگی نیز خبرهایی از افزایش همکاری بخش‌های خصوصی ایران و روسیه در صنایع نفت و گاز به گوش می‌رسد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸
گزارش | رشد جمعیت در چچن؛ دلایل و پیامدها
نرخ تولد در چچن و سایر جمهوری‌های قفقاز شمالی بسیار بالاتر از میانگین سایر مناطق روسیه است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
بزرگترین مسجد اروپا در چچن گشایش یافت
مسکو – ایرنا – بزرگترین مسجد روسیه که گفته می شود با گنجایش بیش از ۳۰ هزار نفر بزرگترین مسجد اروپا هم هست در منطقه شالی جمهوری چچن در قفقاز شمالی گشایش یافت.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / مرتضی رضوانفر / کتیبه‌های قفقاز شمالی و جنوبی / فرهنگستان هنر / نمایشگاه «میراث هنری ایران و قفقاز؛ با تأکید بر کتیبه‌ها و تزیینات معماری»
میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر
«‌کتیبه‌های باقی‌مانده از قفقاز شمالی و جنوبی که بیشتر متعلق به بناهای مذهبی و از دوره‌های قاجار و صفوی هستند، بسیاری از مفاهیم در قالب شعر فارسی و متون اخلاقی ارائه‌شده یا اطلاعاتی درباره ساخت و تعمیر بنا را نشان می‌دهند، که قرار است در فرهنگستان هنر به نمایش درآیند.»
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
پرکاربردترین زبان ایرانی باقی مانده در اروپا
زبان آسی که یکی از زبان‌های کهن ایرانی است، امروزه در جمهوری های اوستیای شمالی-آلانیا (قفقاز شمالی-روسیه)، اوستیای جنوبی، اینگوشتیا، کاباردینو بالکاریا و برخی نواحی شرقی گرجستان رایج است. این زبان دو گویش «ایرونی» و «دیگوری / دیغوری» دارد که گویش ایرونی گستردگی بیشتری داشته و گویش ادبی به شمار می رود. مردم اوستیا سرزمین خود را ایرستون می‌نامند و زبان آسی تنها بازمانده از زبان های سرمتی، سکایی و آلانی است که همچنان بیش از 500 هزارنفر گویشوَر دارد. ساکنان جمهوری های اوستیای شمالی و جنوبی از سال 2003 روز 15 مه را به عنوان روز زبان آسی (اوستیایی) جشن می گیرند. در این روز در سال 1899 نخستین مجموعه از اشعار کاستا ختاگوروف، شاعر ملی مردم اوستیا منتشر شد؛ مجموعه ای که آغازی بود بر ادبیات آسی در روسیه. …
۱۳۹۸/۰۴/۲۲
نماینده دومای روسیه: داعش و القاعده نتیجه سیاست خارجی آمریکاست/عربستان عامل تروریسم
به عقیده نماینده دومای روسیه داعشی‌ها نتیجه سیاست خارجی آمریکا هستند و بی شک عربستان عامل رواج تروریسم و وهابیسم در قفقاز شمالی است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
گزارش تسنیم|اختلافات ارضی میان چچن و داغستان؛ میراث شوروی، عدم مدیریت یا تقابل قومی؟
اختلافات ارضی نه تنها میان داغستان و چچن بلکه در کل منطقه قفقاز شمالی بویژه در برخی از جمهوری‌های چندملیتی امری مرسوم و شایع است و هر از چندگاه باعث تنش و درگیری در این منطقه می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۳۰ / ایران و روسیه / بابک دین‌پرست / وزارت کشور
امضای تفاهم‌نامه سومین نشست همکاری‌های استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه
تفاهم نامه سومین نشست همکاری‌های استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه از سوی دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و رئیس ایرانی کارگروه همکاری‌های استانی و منطقه‌ای دو کشور و خاتسیف معاون وزیر فدراسیون روسیه در امور قفقاز شمالی و رئیس روسی کارگروه، در حضور اردکانیان وزیر نیرو ایران و نواک وزیر انرژی روسیه به امضا رسید.
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
در اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون های مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه
8 سند همکاری اقتصادی و تجاری میان ایران و روسیه امضا شداصفهان – راعی : در مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در اصفهان، 8 سند همکاری اقتصادی و تجاری میان ایران و روسیه امضا شد. وزیر نیرو در این مراسم ضمن قدردانی از همکاری وزارتخانه های دو کشور، بخش های خصوصی و اتاق های بازرگانی که طی دو روز گذشته نتیجه مذاکرات و فعالیت های چندماهه گذشته را در قالب تفاهم نامه ها و قراردادهای مهمی در ارتباطات با توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه نهایی کردند، گفت: امروز عملا نتایج دو اجلاس مهم را گزارش می کنیم، دومین همایش تجاری، فرهنگی بین ناحیه قفقاز شمالی کشور روسیه و تعدادی از استان های کشور ایران و نیز اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی …
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
اجلاس مشترک اقتصادی و تجاری ایران و روسیه
دومین اجلاس تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی و پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور دبیران کمیسیون، مقام‌ها و فعالان بخش خصوصی و دولتی دو کشور ایران و روسیه در تهران آغاز و سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ در اصفهان به کار خود پایان داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی تشریح شد
مدیرکل اروپا و آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت، تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه را در بخش انرژی تشریح کرد. حسین اسماعیلی شهمیرزادی با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بخش‌های مختلف انرژی گام‌های بزرگی برای همکاری برداشتند، افزود: همکاری در حوزه اکتشاف، استخراج، تولید و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی در این تفاهم‌نامه مورد تاکید قرار گرفت.وی همکاری در زمینه یکسان‌سازی استانداردهای تجهیزات صنعت نفت ایران و روسیه را یکی از بندهای تفاهم‌نامه با روس‌ها عنوان کرد و افزود: با اجرایی شدن این بند که برای نخستین بار به تفاهم‌نامه افزوده شده است، طرف‌ها می‌توانند از تجهیزات صنعت نفت و گاز یکدیگر استفاده کنند.اسماعیلی با بیان اینکه همکاری دوجانبه در دریای خزر از دیگر موارد مورد توافق با روس‌ها …
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
مذاکره گردشگری بین ایران و قفقاز شمالی
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «ظرفیت‌های لازم برای افزایش همکاری‌ها در حوزه گردشگری، مرمت آثار تاریخی و صنایع‌دستی بین ایران و قفقاز شمالی وجود دارد.» علی‌اصغر مونسان در دیدار با سرگئی چباتاریف، وزیر امور قفقاز شمالی در کابینه روسیه گفت: «ما تجربیات خوبی در حوزه مرمت و باستان‌شناسی داریم و آمادگی داریم این تجربیات را به اشتراک بگذاریم.» او ادامه داد: «برگزاری موزه‌های مشترک نیز از دیگر مواردی است که ایران و قفقاز شمالی می‌توانند در دستور کار قرار دهند.» وی همچنین به وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی و زیرساخت‌های گردشگری در کشور اشاره کرد و افزود: «باتوجه به حسن همجواری ایران و قفقاز شمالی، افزایش همکاری‌ها در حوزه گردشگری فرهنگی و طبیعت‌گردی می‌تواند در دستور …
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
نمایشگاه «کتیبه‌های ایرانی در قفقاز شمالی» افتتاح شد
تهران - ایرنا - نمایشگاه «کتیبه های ایرانی در قفقاز شمالی» توسط رضا اردکانیان، وزیر نیرو و سرگئی ویکتوروویچ چبوتاریف، وزیر امور قفقاز شمالی، در کابینۀ روسیه افتتاح شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / رضا اردکانیان / وزارت نیرو / قفقاز / روابط تجاری
توسعه تجارت ایران و قفقاز شمالی را باید به بخش خصوصی بسپاریم
وزیر نیرو گفت: باید میدان توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و قفقاز شمالی را در اختیار بخش خصوصی دو کشور قرار داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / روسیه
همکاری ناحیه قفقاز شمالی روسیه با ایران گسترده تر می شود
تهران_ ایرنا_ وزیر ناحیه قفقاز شمالی فدراسیون روسیه گفت: همکاری‌های اقتصادی قفقاز شمالی با ایران گسترش خواهد یافت.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
امضای 10 سند همکاری مشترک میان ایران و قفقاز شمالی/ حمایت 61 استان روسیه از توسعه همکاری‌ها با ایران
وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی با اشاره به برگزاری دومین همایش تجاری ایران و قفقاز شمالی، گفت: از روز گذشته تاکنون بیش از 10 سند همکاری مشترک به امضا رسیده است که با توجه به نتایج اولین همایش استانی امیدواریم در آینده نزدیک شاهد به ثمر رسیدن توافقات میان دو طرف باشیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / نشست همکاری‌های ایران و قفقاز شمالی / وزیر نیرو
برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده
وزیر نیرو با اعلام خبر برگزاری جلسه بانکی بین ایران و روسیه در ماه آینده، از در نظر گرفتن 20 هزار هکتار از مراتع روسیه برای پرورش دام ایران خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
حمایت 61 استان روسیه از توسعه همکاری‌ها با ایران/ 10 سند همکاری امضا شد
وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی گفت: از روز گذشته تاکنون بیش از 10 سند همکاری مشترک به امضا رسیده است و با توجه به نتایج اولین همایش استانی امیدواریم در آینده نزدیک شاهد به ثمر رسیدن توافقات میان دو طرف باشیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / کشورهای حوزه دریای خزر / روسیه / گردشگری
گسترش روابط ایران و روسیه با توسعه گردشگری دریایی
تهران_ ایرنا_ وزیر ناحیه قفقاز شمالی فدراسیون روسیه گفت: توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر موجب توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
قول و قرارهای جدید ایران و روسیه
فصل جدید همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه کلید خورد. همزمان با برگزاری دو رویداد اقتصادی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی، متولیان و سیاست‌گذاران روس و ایرانی فاز جدیدی از تعاملات و روابط دوسویه اقتصادی را آغاز...
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
همکاری اقتصادی استان‌های شمالی ایران با جنوب روسیه/ ظرفیت‌ها روی میز بررسی
سومین کارگروه همکاری‌های استانی دوجانبه با حضور وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و وزیر ناحیه قفقاز شمالی روسیه در تهران آغاز به کار کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / ایران / روسیه / دیدار / رضا اردکانیان
اردکانیان: قفقاز شمالی دروازه توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه است
تهران_ ایرنا_ رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه گفت: قفقاز شمالی دروازه توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
همه اسناد اقتصادی مورد نیاز در روابط ایران و روسیه امضا شده است
سفیر کشورمان در روسیه در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه و همچنین دومین همایش چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه که امروز در تهران آغاز شد، گفت: هیچ سند مهم اقتصادی که در سطح دولتی مورد نیاز دو کشور باشد، امضا‏نشده باقی نمانده است که از جمله آن اسناد همکاری‌های گمرکی است.به گزارش ایلنا، مهدی سنایی با بیان این‌که قفقاز شمالی طی سده‌های متمادی نقش مهمی در ارتباطات بین ایران و روسیه داشته است، افزود: این منطقه از نظر فرهنگی و تاریخی شباهت زیادی با ایران دارد و همبستگی و پیوستگی بین ایران و قفقاز شمالی وجود داشته است. سفیر ایران در روسیه با بیان این‌که روابط ایران و روسیه طی سال‌های اخیر از تحرک فراوانی در ابعاد …
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
استقبال روس‌ها از نمایشگاه صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر
پنجمین همایش و نمایشگاه صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر که قرار است با ابتکار ایران از ۲۹ تا ۳۱ خرداد در بندر آستراخان روسیه برگزار شود، با استقبال خوب روس‌ها مواجه شده و تاکنون شرکت‌هایی از هشت استان جنوب‏غربی این کشور برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند.به گزارش ایرنا، همایش و نمایشگاه صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر با محوریت صنعت ساختمان، تجهیزات صنعت نفت و گاز، سازه‌های مهندسی، پروژه‌های فنی و مهندسی و توسعه شهری، ساخت و سازها و صدور خدمات فنی و مهندسی مربوطه، صنایع الکترونیک، خدمات فنی و مهندسی در زمینه‌های راه‌سازی، پل‌سازی و آسفالت، انتقال لوله‌های نفت و گاز، خودروسازی، لجستیک، حمل و نقل بین‌المللی، تجهیزات پزشکی، سلامت و دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها، صنایع و تجهیزات …
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / قفقاز شمالی فدراسیون روسیه / کنفرانس ایران و قفقاز شمالی
روابط ایران و قفقاز در تامین امنیت منطقه اهمیتی استراتژیک دارد
معاون وزیر قفقاز شمالی فدراسیون روسیه تاکید کرد: روابط ایران و قفقاز برای تامین امنیت منطقه از اهمیت استراتژیک برخوردار است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / روسیه / کریدور شمال_جنوب / قفقاز
انتقال ارزان کالا و مسافر با بهره برداری از کریدور ریلی شمال-جنوب
وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی روسیه گفت: در نتیجه شکل گیری و بهره برداری از کریدور ریلی شمال - جنوب انتقال کالا و مسافر ارزان تر انجام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / اقتصاد / کشاورزی / انرژی
خواهان واردات محصولات کشاورزن از ایران هستیم
وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی روسیه گفت: همانطور که تمایل به صادرات محصولات کشاورزی و دام خود به ایران را داریم خواهان واردات اقلام کشاورزی مورد نیاز و میوه جات از ایران هستیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶
آمادگی قفقاز برای صادرات گوشت قرمز و غلات به ایران/ تلاش برای ایجاد کریدور انرژی منطقه
وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی گفت: در زمینه‌ی توسعه مناسبات کشاورزی می‌توانیم دو محصول گوشت قرمز و غلات را به ایران صادر و کالاهای مورد نیاز خود در زمینه محصولات کشاورزی و میوه‌جات را از ایران وارد کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶
دیدار سران ایران، روسیه و آذربایجان اواخر تابستان در سوچی
وزیر روسیه در امور قفقاز شمالی ضمن اعلام اینکه روسای جمهوری روسیه، ایران و آذربایجان در اواخر تابستان امسال در سوچی دیدار می‌کنند، از آمادگی مسکو برای مشارکت با تهران در زمینه طرح مشترک گردشگری دریایی در دریای خزر خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / ایران / روسیه / وزیر نیرو
وزیر نیرو: ارتباط بخش‌خصوصی ایران و روسیه تسهیل می شود
نشست خبری مشترک با وزیر قفقاز شمالی
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / ایران / حمل و نقل / قفقاز / گردشگری / علوم انسانی
اراده سیاسی ایران و روسیه بر گسترش همکاری‌ها/ آماده صادرات گوشت قرمز و غلات به ایران هستیم
ایلنا: وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی اظهار داشت: ما علاقه‌مند به توسعه صنعت حمل و نقل در کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب هستیم. علاوه بر آن ایجاد کریدور در زمینه انرژی…
۱۳۹۸/۰۳/۲۶
گسترش روابط با ایران جزو مهم‌ترین مسائل سیاست خارجی روسیه است
وزیر فدراسیون روسیه در امور قفقاز شمالی گفت: گسترش روابط با ایران یکی از اولویت‌های کلیدی ما بوده و جزو مهم‌ترین مسائل سیاست خارجی روسیه است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / روابط ایران روسیه
برگزاری همایش بزرگ همکاری ایران و قفقاز شمالی در تهران و اصفهان
سفیر ایران در روسیه از برگزاری همایش بزرگ همکاری ایران و قفقاز شمالی و اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران و اصفهان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
سنایی اعلام کرد: حضور هیأت تجاری 200 نفره روسیه در ایران
سفیر ایران در مسکو روابط ایران و روسیه را در شرایط فشارها هم‌چنان پویا و پرتحرک خواند و از برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همایش همکاری ایران و قفقاز شمالی در هفته جاری با حضور هیأت تجاری 200 نفره روس خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
تجار ایرانی و روس جلسات مشترک می‌گذارند
بر اساس توافق وزیران انرژی ایران و روسیه، مقرر شد در حاشیه دومین همایش تجاری ایران و قفقاز شمالی، جلسات مشترکی بین تجار دو طرف برگزار شود تا به تفاهم‌های لازم برای اجرای پروژه‌های آتی دست یابند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۵
روسیه: آمریکا سعی دارد بر نتیجه انتخابات اوکراین تاثیر بگذارد
معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از سیاست غیرسازنده آمریکا در منطقه قفقاز شمالی، هشدار داد که ادعای اخیر مقام ناتو درباره تنگه کرچ صرفاً به‌خاطر تاثیرگذاری بر افکار مردم اوکراین در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
احتمال ایجاد یک بندر جدید روسیه در داغستان
به پیشنهاد وزارت فدرال روسیه در امور قفقاز شمالی، در ماخاچ قلعه یک بندر دیگر برای حمل و نقل کالاهای جابجا شده توسط راه آهن ایجاد می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
درگیری های مسلحانه در قفقاز روسیه همچنان ادامه دارد
مسکو - ایرنا - کمیته ملی ضدتروریستی روسیه از کشتن سه فرد مسلح در تازه ترین درگیری مسلحانه در منطقه قفقاز شمالی خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •