جمعه, ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹ / 7 August, 2020
هادی اعلمی فریمان
آمریکا این بار در برابر ایران کوتاه نمی آید
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / هادی اعلمی فریمان / ایران / ونزوئلا / آمریکا
آمریکا این بار در برابر ایران کوتاه نمی آید
هادی اعلمی فریمان در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی بر این باور است: به نظر می‌رسد که حکم قاضی فدرال آمریکایی برای توقیف این چهار نفتکش‌ ایرانی عازم ونزوئلا گام اول برای تقابل جدی تر با ایران در این رابطه است. حال نکته مهم اینجا است هنگامی که در گام اول مسئله از طریق حقوق و قوانین پی گرفته می شود یعنی اینکه کاخ سفید به دنبال مشروعیت بخشی به اقدامات بعدی خود برای توقیف و یا احتمالاً حمله نظامی محدود به این نفتکش هاست، فارغ از این که حق با آنها باشد یا نباشد. اینجا منطق امریکایی حکم می کند که به هر طریق ممکن باید جلوی روند اعزام کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا گرفته شود.
نفوذ ایران در کارائیب و پیشنهاد مذاکره ترامپ
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / هادی اعلمی فریمان / ایران و ونزوئلا / ایران و آمریکا
نفوذ ایران در کارائیب و پیشنهاد مذاکره ترامپ
همزمان با اعلام سفر نیکلاس مادورو به تهران ایالات متحده آمریکا به رهبری ترامپ پیشنهاد گفتگو را به همتای ونزوئلایی خود داده است.
واشنگتن اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا را تا کجا تاب می آورد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / هادی اعلمی فریمان
واشنگتن اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا را تا کجا تاب می آورد؟
هادی اعلمی فریمان در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی ضمن اذعان بر این نکته که اعزام ۵ نفتکش ایرانی برای انتقال محموله های سوختی به ونزوئلا نمی‌تواند تحول چندان جدی در بهبود وضعیت این کشور و دولت مادورو داشته باشد، بر این باور است که اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند رویکرد تقابلی ایدئولوژیک کنونی خود با ایالات متحده آمریکا را در کوتاه مدت و یا در میان مدت تعدیل کند قطعاً نفوذ ایران و حضور ایران در آمریکای لاتین با این میزان از حساسیت‌های پررنگ آمریکا مواجه نخواهد شد.
امکان منازعه محدود ایران و آمریکا وجود دارد؛ نه در کارائیب،در آب‌های خلیج‌فارس
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / ونزوئلا / ایران و ونزوئلا / ایالات متحده آمریکا / تحریم اقتصادی / ایران و آمریکا / هادی اعلمی فریمان
امکان منازعه محدود ایران و آمریکا وجود دارد؛ نه در کارائیب،در آب‌های خلیج‌فارس
یک پژوهشگر آمریکای لاتین معتقد است که آمریکایی ها واکنش هایی علیه حرکت اخیر ایران را با توسل به اقدامات فرا قانونی انجام دهند.
سیاست خارجی ایالات‌متحده در آمریکای لاتین؛دولت دونالد ترامپ
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / هادی اعلمی فریمان / آمریکای لاتین / دونالد ترامپ / سیاست خارجی / ایالات متحده آمریکا
سیاست خارجی ایالات‌متحده در آمریکای لاتین؛دولت دونالد ترامپ
هدف مقاله جاری پژوهش در عملکرد سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ در ایالات‌متحده به‌ عنوان نماینده جمهوری‌خواهان در آمریکای لاتین است.
حیاط خلوت امپریالیسم
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / هادی اعلمی فریمان / آمریکای لاتین / دیپلماسی
حیاط خلوت امپریالیسم
برای مطالعه و ارزیابی سیاست خارجی ونزوئلا به ناچار باید مطالعه ای تطبیقی بین دولت های اوباما،ترامپ با چاوز،مادورو انجام شود.چون پیوند مستقیمی بین آن ها و چاوز و مادورو وجود دارد و از دیدگاهی دیگر هردو فرد متاخر نماینده ی سنت سوسیالیستی رایج کشور هستند.
کاراکاس، اولویت ترامپ نیست
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / هادی اعلمی فریمان / ونزوئلا / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ / جان بولتون / خوان گوایدو / مادورو / آمریکای لاتین
کاراکاس، اولویت ترامپ نیست
نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ترتیبات امنیتی شدیدی را علیه مخالفان خود اعمال کرد.
توسعه  در برزیل
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / برزیل / هادی اعلمی فریمان
توسعه در برزیل
برزیل به کشوری همگانی مشهور است که سابقه ی همگرایی ادغام فرهنگی بالا دارد.تساهل مذهبی بسیار بالاست.به عنوان مهم ترین بستر توسعه هیچگاه گرفتار جنگ های استقلال طلبانه و خشونت مشابه سایر کشورهای مستعمره اسپانیا نبوده است.پرتغالی ها ساختاری ایجاد کردند که مورد پذیرش بوده است.حتی مدل های سیاسی پرتغال موثر بر ساختار کشور بوده است.
کار خوب در شیلی
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / هادی اعلمی فریمان / آمریکای لاتین / بولیوی / شیلی
کار خوب در شیلی
مردم کشورهای مختلف آمریکای لاتین در 2019 کماکان پیگیر مطالبات عدالت جویانه و اقتصادی خود بودند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / هادی اعلمی فریمان / کنوانسیون پالرمو / اف ای تی اف FATF
بلاتکلیفی به مصلحت کشور نیست
قطع ارتباط مبادلات جهانی پیامد عدم تصویب لوایح FATF است، منافع ملی ناشی از پذیرش FATF بیشتر از ضرر های ناشی از نپذیرفتن آن خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / هادی اعلمی فریمان / بولیوی / ایوو مورالس / شیلی / ایالات متحده امریکا / آمریکای لاتین / ونزوئلا / دکترین مونرو / عراق / لبنان
سقوط دولت مورالس به واسطه ناکارآمدی و فساد بود، نه کودتا
هادی اعلمی فریمان در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی بر این نکته تاکید دارد: شرایط جدیدی، نه در آمریکای لاتین، بلکه در کل جهان ...
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / هادی اعلمی فریمان / ایالات متحده آمریکا
همه چیز درباره میلیشیا
جنبش ملیشیا یا گروه های مسلح غیرقانونی یامیهن پرستان سابقه ی تاریخی به قدمت تشکیل ایالات متحده به عنوان دولت –کشور دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / هادی اعلمی فریمان / ایالات متحده آمریکا / خودرو
نقش دولت‌های ایالات متحده آمریکا در سیاستگذاری خودرو
در این مقاله پژوهشی، تلاش شده تا از منظر اقتصاد سیاسی، روندهای مربوط به صنعت خودروسازی ایالات متحده از آغاز شکل گیری این صنعت در کشور مورد بررسی قرار گیرد؛ یعنی از جایی که سیاستگذاری دولتی به عرصه اقتصاد صنعت خودرو ورود پیدا کرد که مربوط به دهه 1920و1930 می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / عراق / اغتشاش - ناآرامی / امنیت عراق / پارلمان عراق / هادی اعلمی فریمان
دلیل شورش ها در عراق چه بود؟
برابر تئوری های انقلاب؛ اعتراضات مردمی از بحران ناکارآمدی،بحران عدالت،ناکامی های ملی گرایانه ویا ناتوانی درتامین رفاه مردم،وجود فساد،محرومیت های سیاسی واقتصادی وبیکاری منجر به فقر ناشی می شود.اما آنچه امروز در عراق، شاهد آن هستیم را می توان در مثلثی از بحران عدالت،فقدان ملی گرایی و محرومیت اقتصادی به علاوه رقابت قدرت ها بر سر منابع تفسیرکرد
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / هادی اعلمی فریمان / جامعه‌شناسی / روابط بین الملل
چرا جامعه‌شناسی سیاسی معاصر کیت نش مهم است؟
ویراست دوم کتاب بسیار موفق و پرفروش «جامعه شناسی سیاسی معاصر»، اثر کیت نش با ترجمه دوست خوب وخوش فکرم دکترمحمد تقی دلفروز توسط انتشارات کویر به بازار نشر عرضه شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / هادی اعلمی فریمان / ونزوئلا / ایالات متحده آمریکا / مادورو / دونالد ترامپ
صحبت نرم، تحریم نرم
ایالات‌متحده آمریکا در حال حاضر تلاش دارد با نظام یکپارچه تحریم‌ها به نحوی ساختار اقتصادی ونزوئلا را فلج کند و موجب شود که مردم اقدام به شورش و براندازی کنند و گروه مخالف جای مادورو را بگیرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / ترامپ / هادی اعلمی فریمان / قربانی / جولیان آسانژ / رافائل کورئا
آسانژ قربانی شد
هادی اعلمی فریمان، کارشناس آمریکای لاتین
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •