چهارشنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۹ / 20 January, 2021
پادکست ایسنا
پادکست / از تنش در آمریکا تا تنش‌های منطقه‌ای
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ / هواپیمای اوکراینی / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / واکسن کرونا / آلودگی هوا / مازوت
پادکست / از تنش در آمریکا تا تنش‌های منطقه‌ای
در دوازدهمین قسمت از پادکست رادیو ایسنا، مطابق معمول، در ابتدای پادکست کمی درمورد کرونا صحبت می‌کنیم، بعد هم تحولات دو روز اخیر اخیر آمریکا را که به اشغال چندساعته ساختمان کنگره این کشور منجر شده بود، مرور خواهیم کرد و بعد هم چند خبر دیگر از جمله تنش‌های اخیر منطقه‌ای و تداوم آلودگی هوای کلانشهرهای ایران را مرور کوتاهی می‌کنیم.
پادکست / از اوج خاموشی تا خاموشی در اوج
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / واکسن کرونا / بهمن در ارتفاعات تهران
پادکست / از اوج خاموشی تا خاموشی در اوج
با یازدهمین پادکست رادیو ایسنا، در نخستین ساعات سال ۲۰۲۱ میلادی در خدمت شما هستیم. سال ۲۰۲۰ را در حالی به پایان رسانده‌ایم که در کنار غم از دست دادن هزاران نفر در هر روز بخاطر کرونا در جهان، ما ایرانی‌ها در روزهای اخیر داغدار چند کوهنورد هم شده‌ایم و برای ما در خبرگزاری ایسنا این غم بخاطر از دست دادن یکی از همکاران سابق، دوچندان بود. در این پادکست، بعد از مروری بر وضعیت کرونا و واکسن کرونا در ایران، کمی هم راجع به این حادثه دلخراش، خاموشی معابر شهری در شب‌های سرد زمستان و تشدید آلودگی هوا در کلانشهرها صحبت می‌کنیم.
پادکست / از انتظار واکسن کرونا تا تغییر قانون انتخابات
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / واکسن کرونا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / آلودگی هوا
پادکست / از انتظار واکسن کرونا تا تغییر قانون انتخابات
در دهمین قسمت از پادکست رادیوایسنا و در حالی که نخستین هفته زمستان امسال را با امید ساخت واکسن و پایین آمدن آمار کرونا و همزمان، بیم شیوع گونه جدید ویروس و نرسیدن واکسن به دست ما، سرد و نیمه‌ابری شروع کرده‌ایم، درباره هشتگ «واکسن بخرید»، تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس و آلودگی هوای تهران کمی گپ و گفت می‌کنیم.
پادکست / از آغاز واکسیناسیون کرونا تا مرگ نهنگ‌ها در کیش
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / واکسن کرونا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / واکسن آنفلوانزا / مرگ نهنگ‌ها
پادکست / از آغاز واکسیناسیون کرونا تا مرگ نهنگ‌ها در کیش
در هشتمین قسمت از پادکست رادیو ایسنا، مطابق معمول، در ابتدا درباره کرونا و آمارها و تازه‌ترین وضعیت شیوع این ویروس در ایران صحبت می‌کنیم و پس از آن، کمی هم درباره چند موضوع دیگر گپ و گفت خواهیم کرد؛ موضوعاتی مثل وضعیت این روزهای واکسیناسیون کووید-19 در برخی کشورها یا برنامه دولت برای تخفیف‌ها و مشوق‌ها در قبوض آب و برق و گاز خانگی.
پادکست / از ترور در دماوند تا وقف پرحاشیه در آقمشهد
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / جنگل‌های آقمشهد / شهید محسن فخری زاده
پادکست / از ترور در دماوند تا وقف پرحاشیه در آقمشهد
هفتمین قسمت از سری پادکست‌های رادیوایسنا را در شرایطی می‌شنوید که در هفته اخیر، یعنی از عصر جمعه هفته قبل، بسیاری از خبرها تحت تأثیر و تحت‌الشعاع ترور یک چهرۀ حالا شناخته‌شدۀ ایرانی قرار گرفت؛ شهید محسن فخری‌زاده. در پادکست این هفته، در کنار مرور اخبار مربوط به این ترور پرحاشیه، خبرهای مربوط به کرونا و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
پادکست / از فقدان جلیلوند و پورحسینی تا جاودانگی مارادونا
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / کرونا در جهان / دیگو آرماندو مارادونا / چنگیز جلیلوند / پرویز پورحسینی
پادکست / از فقدان جلیلوند و پورحسینی تا جاودانگی مارادونا
در ششمین قسمت پادکست «رادیو ایسنا»، مطابق معمول، بعد از کمی گپ و گفت درباره وضعیت کرونا در ایران، به مرور چند خبر دیگر می‌پردازیم؛ خبرهایی که این بار شاید بار کرونایی بیشتری نسبت به دفعات قبل داشته باشد و البته یادی هم از درگذشتگان این روزها کرده‌ایم. همچون گذشته در خلال خبرها و برای کمی تنوع، چند قطعه موسیقی خواهید شنید.
پادکست / از روز خونین کابل تا روزهای سرنوشت‌ساز آمریکا
۱۳۹۹/۰۸/۱۶ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / رادیو ایسنا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / کرونا در ایران / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
پادکست / از روز خونین کابل تا روزهای سرنوشت‌ساز آمریکا
سومین قسمت از سری‌پادکست‌های «رادیو ایسنا» را در زمانی اجرا و منتشر می‌کنیم که می‌توان گفت بزرگترین اتفاق سیاسی حال حاضر جهان در این هفته رخ داده است؛ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ انتخاباتی که امسال در بسیاری از کشورها از جمله ایران، مهمتر از قبل جلوه کرد و بسیاری از مخاطبان خبرهای آن رو پیگیری کرده‌اند. هنوز برای اعلام رسمی رئیس‌جمهور آمریکا زود است و باید منتظر نتایج قطعی چند ایالت باقیمانده ماند؛ با این حال، کمی در این پادکست درباره آن سخن خواهیم گفت و به رسم پادکست‌های قبلی، قبل از هر خبری، کمی درباره کرونا صحبت می‌کنیم و سپس سراغ انتخابات آمریکا و چند خبر دیگر می‌رویم.
پادکست / پس‌قلعه؛ روایت علم‌کش لوتی هیأت
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / پس‌قلعه / روستای پس‌قلعه / عزاداری محرم در شرایط کرونایی / محرم 99
پادکست / پس‌قلعه؛ روایت علم‌کش لوتی هیأت
در ادامه سلسله‌پادکست‌های آدم‌ها و مشاغل کمتر دیده‌شده و در حاشیه، این‌بار از روستایی در حوالی تهران سخن می‌گوییم که مراسم عزاداری ویژه‌ای دارد؛ اما شاید آنقدرها درباره آن و خود روستا صحبت نشده است و شاید همین مساله، دلیل انتخاب آن برای این قسمت پادکست ایسنا است. البته این مراسم امسال دستخوش تعلیقی مصلحت‌اندیشانه به دلیل شیوع کرونا شد؛ موضوعی که اهالی و متولیان هیأت با آن کنار آمده‌اند. در این پادکست، چند دقیقه پای صحبت یکی از علم‌کش‌های قدیمی روستا نشسته‌ایم و رسوم و سنت‌های هیأت عزاداری روستا را از زبان او می‌شنویم. این، سومین اپیزود از سری پادکست‌های آدم‌ها و مشاغل در حاشیه در ایسنا است.
پادکست / صدای محرم؛ شام غریبان
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / پادکست محرم / پادکست صدای محرم
پادکست / صدای محرم؛ شام غریبان
در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را شنیدید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. این پادکست، واپسین اپیزود محرمی امسال ایسنا است که به مناسبت شام غریبان منتشر می‌شود.
پادکست / موتوری؛ جانی در کفِ دست
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / ایسنا پادکست / پادکست ایسنا / پادکست / موتورسیکلت / موتورسواری / پیک موتوری
پادکست / موتوری؛ جانی در کفِ دست
در ادامه پادکست‌های ایسنا با موضوع آدم‌ها و مشاغل در حاشیه، این‌بار به موتورسواری در پایتخت نگاهی می‌اندازیم و چند روایت از کسانی را می‌شنویم که جانشان را کف دستشان گرفته‌اند تا نانی فراهم کنند. در کلانشهر تهران، موتورها بخشی از ناوگان حمل‌ونقل را بر عهده گرفته‌اند و قصه‌ای پرغصه دارند؛ از خطرات این کار تا ضعف و شدت قوانین، از بی‌اعصاب بودن برخی از موتوری‌ها تا برخورد بد یا بی‌تفاوت برخی مسافران، از ویراژهای برخی راکبان موتورسیکلت تا مناسب نبودن معابر تهران برای ساماندهی موتورها، بخشی از مسائل مربوط به این قشر را شکل می‌دهد. اگر درمورد این آدم‌ها و شغلشان دغدغه‌ای دارید؛ این پادکست را بشنوید.
صوت / صندلی داغ ایسنا؛ گپی با حسین بهروزی‌نیا
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / پادکست ایسنا / پادکست صندلی داغ / حسین بهروزی‌نیا / پویش #مشاهنر / داریوش کاردان / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / در خانه بمانیم
صوت / صندلی داغ ایسنا؛ گپی با حسین بهروزی‌نیا
در ادامه سری‌گفت‌وگوهای تلفنی داریوش کاردان با اهالی فرهنگ و هنر، این‌بار او با حسین بهروزی‌نیا - نوازنده - چند دقیقه‌ای گفت‌وگو کرده تا این هنرمند، درباره حال و هوای این روزهای خود و تجربه خانه‌نشینی بخاطر دوری از کرونا صحبت کند. در این قسمت از سری‌پادکست‌های صندلی داغ ایسنا، گزیده این گپ‌وگفت را می‌شنویم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / خودشیفتگی / خود شیفتگی افراد / بیماری های روانی / نارسیسم / پادکست / پادکست ایسنا
صوت / روزی که همه خودشیفته خواهیم شد!
بیماری‌های روانی انسان مدرن کم نیستند. بیماری‌هایی که مناسبات زندگی را تا اندازه زیادی برای آنها پیچیده کرده و بسیاری از ارزش‌ها مبهم و گنگ شده‌اند. در این میان اما خودشیفتگی یکی از بیماری‌هایی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر بیش از پیش انسان مدرن را در خطر ابتلا قرار داده است. در این نوبت از پادکست ایسنا نگاهی داشته‌ایم به گسترش خودشیفتگی و همچنین مقاله‌ای با این موضوع را باهم می‌شنویم.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / شهر ری / پایتخت / جدایی شهرری از تهران
صوت / داستان جدایی ری از تهران
مدتی است که طرح قدیمی جدا شدن ری و تهران در مجلس شورای اسلامی بالا گرفته است. سابقه این طرح به اوایل دهه ۶۰ می‌رسد و در اواخر دهه ۸۰ به شکل جدی‌تر پیگیری شده است. حالا این طرح در مجلس و شورای شهر تهران مخالفان و موافقانی دارد که اختلافات آنها منجر شده است تا وضعیت این طرح همچنان در ابهام باقی بماند. در این نوبت از پادکست ایسنا شما را دعوت می‌کنیم به شنیدن ماجرای جدایی شهرری از پایتخت و اما و اگرهای آن.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / نوموفوبیا / گوشی هوشمند / تلفن همراه / بیماری وابستگی به موبایل / فوبیا / پادکست ایسنا
صوت / از موبایلتان دور شوید؛ نوموفوبیا در کمین است!
در سال‌های گذشته رشد و گسترش تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند، استفاده انسان از این ابزار را بیشتر کرده است. همین امر موجبات یک وابستگی غیرطبیعی را فراهم کرده و منجر به شکل‌گیری یک بیماری جدید به نام «نوموفوبیا» شده است. به گفته روانشناسان، ترس در دسترس نبودن تلفن‌های همراه تبعاتی را به همراه دارد و افراد مبتلا به این بیماری باید چاره‌ای برای بهبود خود بیاندیشند. در این پادکست با این بیماری، نشانه‌ها و برخی راه‌های درمان آن آشنا خواهید شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / مافیای خودرو / وزارت صنعت، معدن و تجارت / ایران‌خودرو / سایپا
صوت / پرونده مافیای خودرو روی میز قاضی
مدت کوتاهی از دستگیری متهمان پرونده فساد در صنعت خودرو می‌گذرد و کم‌کم اخبار بیشتری از این حوزه به گوش می‌رسد. ماجرایی که در یکسال اخیر به اوج خود رسید و حالا به نظر می‌رسد قوه قضاییه تصمیم گرفته‌است رویکرد تازه‌ای در قبال فساد در این صنعت در پیش گیرد. در این شماره از پادکست ایسنا، با هم به گزارشی درباره پیشینه این ماجرا و جزئیات آن گوش می‌کنیم.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / بوریس جانسون / نخست وزیر انگلیس
صوت / «یکی به نعل، یکی به میخ»؛ سیاست جانسون در قبال ایران؟
اوایل مرداد امسال «بوریس جانسون» بعد از استعفای «ترزا می» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا انتخاب شد. او در شرایطی مسئولیت این کرسی را برعهده گرفت که چند چالش عمده پیش روی این کشور وجود دارد؛ برگزیت، رابطه با آمریکا و البته ایران. در این شماره از پادکست ایسنا، چند تحلیل درباره رابطه ایران و بریتانیا بعد از نخست‌وزیری جانسون را می‌شنویم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / التهاب بازار خودرو / بازار خودرو / پادکست / پادکست ایسنا / خودرو / قیمت خودرو
صوت / بازار خودرو با این تلاطم به کدام سو می‌رود؟
افزایش قیمت خودرو در ماه‌های گذشته، که عوامل متعددی در آن دخیل بودند، خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرده است؛ اما حالا، رشد قیمت‌ها متوقف شده و حتی سیر نزولی پیدا کرده است. فعالان این بازار می‌گویند همه مشتریان خودرو، به امید کاهش قیمت دست از خرید کشیده‌اند. در این شماره از پادکست ایسنا، دلایل نوسانات شدید در این بازار را بررسی کرده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۳/۱۸
صوت / ماجرای هجوم ملخ‌ها به ایران چیست؟
آفت ملخ صحرایی از ابتدای بهمن سال ۹۷ هشت استان کشور را درگیر کرده است و مبارزه با آن همچنان ادامه دارد. این هفته در پادکست ایسنا، پرونده این آفت غیربومی را باز کردیم تا پاسخ سوالاتمان را بگیریم؛ از دلایل هجوم تا امکان استفاده از آنها به عنوان خوراک طیور. با هم صفر تا صد این ماجرا را می‌شنویم.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳ / ایران و آمریکا / پادکست / پادکست ایسنا
صوت / آخرین تحولاتِ «ایران - آمریکا» در آستانه یک سفر مهم
جنگ لفظی مقامات ایران و آمریکا در چند هفته اخیر بخصوص بعد از برخی میانجیگری‌ها، یا لااقل ابراز تمایل به میانجیگری، وارد فاز تازه‌ای شده که هرچند به منزلۀ کاهش تنش‌های دو کشور تلقی نمی‌شود اما ادبیات دو طرف را کمی متفاوت کرده است. برخی تحلیلگران مصاحبه چند وقت قبلِ محمدجواد ظریف با فاکس‌نیوز را تأثیرگذار می‌دانند. بعد از اینکه اظهارات ترامپ و اطرافیانش بیشتر به سمت ادبیات جنگ‌طلبانه سوق پیدا کرده بود، حالا عقب‌نشینی محسوسی نشان می‌دهند و حتی اخیراً گفته‌اند آمریکا حاضر است بدون پیش‌شرط با ایران مذاکره کند. در کنار همه این اخبار، یک مسأله مهمتر به نظر می‌رسد؛ سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران.
۱۳۹۸/۰۳/۱۱ / اجاره مسکن / ایسنا پادکست / پادکست / پادکست ایسنا / قیمت اجاره مسکن و مغازه / نرخ تورم / وزارت راه و شهرسازی
صوت / افزایش اجاره مسکن از چه فرمولی تبعیت می‌کند؟
در این شماره از پادکست ایسنا، درباره موضوعی صحبت می‌کنیم که دغدغه بخش زیادی از مردم محسوب می‌شود؛ وضعیت کرایه منازل مسکونی. افزایش اجاره‌ها از چه قانونی تبعیت می‌کند؟ مالکان چقدر می‌توانند کرایه را افزایش دهند و نکته مهمتر اینکه، چرا قیمت‌ها مطابق با نرخ تورم بالا نمی‌رود؟ یکی از خبرهایی که به‌تازگی منتشر شده، وعده دولت برای تأمین خانه‌های ارزان برای مستأجران است. وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرده حدود ۶۰ درصد قیمت خانه در ایران مربوط به زمین است و دولت می‌خواهد با زمین رایگان، خانه‌هایی ارزان را به صورت اجاره‌ای در اختیار مستأجران قرار دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •