دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
کامبیز نوروزی
جریمه متخلفان کرونایی ممکن است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / کامبیز نوروزی / حقوقدان / مجازات / کرونا در ایران
جریمه متخلفان کرونایی ممکن است؟
یک حقوق دادن در یادداشتی می‌نویسد: طبق قانون اساسی و مسلمات حقوق جزا، تعریف جرم و تعیین مجازات فقط به موجب قانون ممکن است. دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا، باید روش‌های پیشگیرانه را اعمال کند. به این معنا که با بستن یا کاهش دادن مراکز یا کانون‌های تجمعی، احتمال تماس‌های مردم با یکدیگر و انتقال ویروس را کاهش دهد. در تدوین و اجرای شیوه‌نامه‌های مقابله با کرونا دقت‌های کارشناسی، قاطعیت و پرهیز از بازی سیاست شرط لازم است.
انتشار شماره جدید مجله روزنامه نگاری جدید
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / حمید ضیایی پرور / روزنامه نگاری / صادق زیبا کلام / کامبیز نوروزی / انقلاب اسلامی ایران / انقلاب مشروطه / ویروس کرونا
انتشار شماره جدید مجله روزنامه نگاری جدید
شماره تازه فصلنامه روزنامه نگاری جدید (نشریه تخصصی حوزه رسانه و روزنامه‌نگاری) منتشر شد.
دوگانه سیاست و کرونا در محرم 99
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / کامبیز نوروزی / کرونا / سیاست
دوگانه سیاست و کرونا در محرم 99
آقای وزیر بهداشت به‌عنوان مقام مسئول موظف است در این مورد نظر خود را صریح اعلام کند البته گفتن اینکه مردم عزادار ماسک بزنند و نذری پخش نکنند و فاصه‌ها را رعایت کنند، کفایت نمی‌کند، چون عملا در اجتماعات بزرگ، این قبیل امور، به فرض رعایت، اثر چندانی در جلوگیری از انتشار ویروس ندارد.
نمایندگان مجلس مجوز اخلاقی برای توهین ندارند
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / کامبیز نوروزی / انتخابات مجلس شورای اسلامی / محمد جواد ظریف
نمایندگان مجلس مجوز اخلاقی برای توهین ندارند
تهران - ایرنا - حقوقدان و فعال رسانه‌ای گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجازه اظهارنظر در همه امور کشور دارند اما این اجازه مجوز اخلاقی برای توهین به شمار نمی‌رود.
چرا تا کنون قانون جرم سیاسی اجرا نمی‌شده است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / قانون جرم‌سیاسی / کامبیز نوروزی
چرا تا کنون قانون جرم سیاسی اجرا نمی‌شده است؟
یک حقوقدان با بیان اینکه «چرا تاکنون قانون جرم سیاسی اجرا نمی‌شده است؟» گفت: محاکم و متهمانی بوده‌اند که در تمام این ۴ سال (از زمان تصویب قانون) ممکن بوده است شرایطشان منطبق با این قانون بوده است اما قضات به اجرای آن توجهی نکرده‌اند.
توضیح مدیر ارشاد درباره اطلاعیه جدید: برگزاری کنسرت مجازی مجوز می‌خواهد، نه هر برنامه زنده
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / کامبیز نوروزی / نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
توضیح مدیر ارشاد درباره اطلاعیه جدید: برگزاری کنسرت مجازی مجوز می‌خواهد، نه هر برنامه زنده
تهران-ایرناپلاس- در حالی که به گفته یک حقوقدان امکان محدودیت انتشار محتوای صوتی و تصویری از طریق فضای مجازی نیست، یک مقام مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: این که یک ناشر و نویسنده برنامه‌ای زنده در فضای مجازی برگزار ‌کنند و نظر خود را بگویند، نیازمند مجوز نیست؛ اما اگر فردی بخواهد کنسرت برگزار کند، باید مجوز وزارت ارشاد داشته باشد.
ترور سردار سلیمانی، مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / دفاع مقدس / تروریسم / کامبیز نوروزی / سردار سلیمانی / شهادت سردار سلیمانی
ترور سردار سلیمانی، مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل
تهران - ایرنا - یک حقوقدان با بیان اینکه روابط بین‌الملل اکنون بیش از همیشه عاری از حقوق و اخلاق شده و صرفا بر مدار قدرت بی‌مهار حرکت می‌کند، گفت: اقدام آمریکا در ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی در خاک عراق شاهد این مدعا و مصداق بارز نقض حاکمیت این کشور و حقوق بین الملل است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / سیاست / شهر قدس / لیلا واثقی / فرماندار شهر قدس / اعتراضات آبان
پس‌لرزه‌های سخنان جنجالی خانم فرماندار
در این بین کامبیز نوروزی حقوقدان و روزنامه نگار نیز به سخنان لیلا واثقی واکنش نشان داده است. نوروزی اظهارات فرماندار شهر قدس را "صادقانه"، اما دارای "تبختر" و "خوی خشونت" توصیف کرده است. این حقوقدان در یادداشتی نوشته که " این اولین موردی است که بطور مشخص معلوم می‌شود دستور تیر توسط چه کسی صادر شده است."
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / کامبیز نوروزی / سهمیه بندی بنزین
به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید!
«تجربه نشان داده اگر اطلاع‌رسانی صادقانه و دقیق و شفافی انجام شود، جامعه سازگارتر و آرام‌تر خواهد بود و اثرگذاری شبه‌رسانه‌های شبکه مجازی و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور کاهش خواهد یافت.»
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اعتراضات آبان / کامبیز نوروزی
اعتراضات آبان؛ فیل و اتاق تاریک
اینک، با پایان یافتن ماجراها، مسئولیت اصلی اطلاع‌رسانی برعهده دولت است. دولت حسن روحانی، از سال ۹۲ تاکنون بیشترین شعار‌ها را درباره گردش اطلاعات و شفافیت داده، اما کمترین اقدام عملی را در این زمینه به کار بسته است. اینک نیز در بر همان پاشنه پنهان‌کاری می‌چرخد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / کامبیز نوروزی / حقوق زنان / خشونت خانگی / توسعه یافتگی / حقوق شهروندی / خشونت علیه زنان / حقوق بشر
رشد زنان در ایران، رشدی گلخانه‌ای نیست
تهران-ایرنا- «کامبیز نوروزی» حقوقدان، در گفت‌وگو با ایرنا بیان داشت: رشد زنان در ایران امروز همانند دوره پهلوی رشدی گلخانه‌ای نیست که با بخشنامه تولید شده باشد، بلکه ناشی از روند طبیعی تجربه توسعه و تغییر و تحولاتی است که در حال وقوع است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / کامبیز نوروزی / اغتشاشات / اعتراض مدنی
تفاوت اعتراض مدنی و اغتشاش
اعتراضات مردم در شهرهای مختلف کشور به تصمیم سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و شکل رفتارهای اعتراضی بار دیگر این سؤال را مطرح کرده است که در چارچوب نظام سیاسی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران، مردم چگونه می‌توانند اعتراضات و مطالبات خود را بیان کنند؟ قانون اساسی و قوانین عادی چه ظرفیت‌هایی را برای بیان اعتراضات پیش‌بینی کرده‌اند؟ چگونه می‌توان برای احقاق حقوق خود بدون اینکه به همسویی با دشمن و ضدانقلاب متهم شد، راهپیمایی اعتراضی برگزار کرد؟
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / خانه پدری / کامبیز نوروزی
عیار حقوق در توقیف «خانه پدری»
به باور یک حقوقدان اطلاعیه دادستانی در توضیح دلایل توقیف فیلم «خانه پدری» ساخته «کیانوش عیاری» را می‌توان از چند جنبه بررسی و نقد حقوقی کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱
نخستین شماره کتاب داروگ رونمایی می‌شود
همدلی-شماره‌ نخست کتاب داروگ به کوشش ابوالفضل پاشا و آفاق شوهانی منتشر شد و قرار است روز پنج‌شنبه دوم آبان 1398 ساعت 16:30 تا 19 به نشانی میدان فردوسی خیابان سپهبد قرنی کوچه‌ محمدی پلاک 14 واحد 5، رونمایی شود. این مراسم با حضور شماری از شاعران و مترجمانی که آثارشان در این کتاب آمده است، برگزار خواهد شد. امین ابراهیمی، سامان بختیاری، فرزین پارسی کیا؛ کامبیز جعفر نژاد، فاطمه‌ جعفری، رزا جمالی، اباسط حاتمی، ایلیا دیانوش، محمد زیار، محمد علی ‌نوری، تارا کسرایی، علی‌ رضا مطلبی و محمد رضایار از جمله مهمانان این مراسم خواهند بود. نخستین شماره‌ کتابِ داروگ در سه بخش شعر ایران، نقد و نظر و شعر جهان تدوین شده است.1. در بخشِ شعرِ ایران:شعرهایی از سعید آرمات/ شمس آقاجانی/ بهروز آقاکندی/ امین ابراهیمی/ پگاه …
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / علی اکبر قاضی زاده / حسن نمکدوست تهرانی / کامبیز نوروزی / روزنامه نگار / اخلاق روزنامه نگاری / رسانه / سواد رسانه ای / شبکه اجتماعی مجازی / آسیب شناسی رسانه
حریم خصوصی ، رسانه‌ها و فضای مجازی
تهران-ایرنا- کارشناسان در بخش دوم میزگرد ایرنا، به این موضوع اشاره می‌کنند که روزنامه نگاران نباید اسیر جذبه فضای مجازی شوند و حریم خصوصی را زیرپا بگذارند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / وزارت دادگستری / مجلس شورای اسلامی / لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت / حقوق زنان / حقوقی و قضایی / قانون اساسی / قوه قضاییه / کامبیز نوروزی / خشونت علیه زنان
نارسائی های یک لایحه
تهران-ایرنا-کلی گویی، تفصیل قانون و استفاده از کلماتی چون صیانت، کرامت، شأن و ... نه تنها به معنای کمال قانون نیستند بلکه به دلیل اطاله کلام و تفسیرپذیری های متعدد، اجرای قوانین را در یک پیچ و خم غیرمنطقی می اندازند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / حریم خصوصی / سن ازدواج / قانون
فیلم | انتشار تصاویر عروسی دختر خردسال نقض صریح حریم خصوصی است
احمد بخارایی و کامبیز نوروزی در کافه خبر خبرآنلاین درباره انتشار تصاویر عروسی دختر خردسال گفتند.
۱۳۹۸-۰۶-۲۱ / رئیسی / قوه قضاییه / کامبیز نوروزی
محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه
علنی‌بودن محاکمات از مهم‌ترین معیارهای دادرسی منصفانه است؛ یعنی افراد و به‌ویژه خبرنگاران باید بتوانند در دادگاه حاضر شوند و تمام مراحل دادگاه را از نزدیک ببینند و افکار عمومی را از آن آگاه کنند. غیرعلنی‌بودن دادگاه از موارد مهم نقض رسیدگی منصفانه است و بستر بسیار مناسبی می‌شود برای نادیده‌گرفتن حقوق متهم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ / شورای فرهنگ عمومی / فرهنگ عمومی / شورای نگهبان / قانون اساسی / کامبیز نوروزی
قوانین نانوشته؛ بلای جان زنان
تهران-ایرنا-یک حقوقدان عقیده دارد؛ آنچه مانع از دستیابی زنان به قدرت در عرصه سیاسی کشور شده، نه قانون اساسی و مقررات نوشته شده که قوانین نانوشته و تبعیض های مردسالارانه در فرهنگ عمومی است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
ادعای تاج به محرومیت خبرنگاران فوتبال غیرقانونی است
ایلنا: کامبیز نوروزی (حقوقدان) معتقد است که ادعای تاج برای محروم کردن خبرنگاران ورزشی غیرقانونی است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / جایزه آکادمی سینماسینما / محمد حمزه ای / مجید توکلی / کاوه مظاهری / نیما جاویدی / معین کریم الدینی / همایون امامی / هوشنگ گلمکانی / مرتضی فرشباف / مهدی قربانپور
اعضای آکادمی «سینماسینما» معرفی شدند
اسامی اعضای اکادمی «سینماسینما» در دومین دوره این جایزه اعلام شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / کامبیز نوروزی / خانه تئاتر / کاوه رضوانی راد / خانه موسیقی / جواد طوسی / خانه سینما / حمیدرضا نوربخش / موسیقی ایرانی / قطب الدین صادقی / تئاتر ایران
اسامی «سارقان هنری» را هم منتشر کنید/ نه اهل قانون هستیم نه اخلاق
نشست حقوقی «سرقت هنری و بررسی حقوقی مالکیت فکری آثار هنری» با حضور جمعی از حقوقدانان و هنرمندان در سالن اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / نشست سرقت هنری / کپی رایت / حقوق مالکیت فکری در آثار هنری / مالکیت معنوی
مردم ما نمی‌دانند دانلود آهنگ نوعی سرقت است
نشست «سرقت هنری» با محوریت موضوع بررسی حقوق مالکیت فکری در آثار هنری با سخنرانی کاوه رضوانی‌راد وکیل دادگستری، قطب‌الدین صادقی کارگردان تئاتر، جواد طوسی منتقد سینما و قاضی بازنشسته دادگستری محمدحسین کیانی و کامبیز نوروزی حقوقدان عصر یکشنبه، ۱۶ تیر در خانه موسیقی ایران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹ / علیرضا شیرمحمدی / زندان فشافویه / کامبیز نوروزی
پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه
در زندان، زندانبان علاوه بر اینکه مسئول امنیت زندان است، مسئولیت امنیت زندانی نیز هست. وجود امکانات درمانی (مانند بهداری) در زندان به همین دلیل است. ازآنجا‌که درخواست شیرمحمدعلی حتما بی‌دلیل نبوده است، آیا به تقاضای زندانی مرحوم مبنی‌بر عدم امنیت جانی رسیدگی شده بود؟ نتیجه آن چه بوده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / علیرضا شیرمحمدعلی / کامبیز نوروزی
قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان و چند پرسش
«آقای ابراهیم رئیسی در یک پیام اینستاگرامی خواستار ارتباط دوسویه میان مردم و نخبگان با قوه قضائیه شده و با تأکید بر اینکه «صفحات متعلق به این‌جانب در رسانه‌های اجتماعی، یکی از مسیرهای دریافت نظرات مردم و نخبگان خواهد بود»، خواسته‌اند مردم نظرات خود را رأسا از این مسیر منتقل کنند.»
۱۳۹۸/۰۳/۰۹
هشدار کامبیز نوروزی به کاربران فضای مجازی و رسانه ها/ قضاوت شتابزده شما، بر پرونده نجفی اثر منفی دارد
کامبیزنوروزی حقوقدان، پرداختن صدا و سیما به جزییات خبر مربوط به اتهام قتل محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران را اقدامی درست می داند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / بهمن کشاورز / کامبیز نوروزی
بهمن کشاورز دانش حقوقی خود را به عرصه عمومی وارد کرد
کامبیز نوروزی گفت: بهمن کشاورز به لحاظ اخلاق فردی بسیار اخلاقی و اهل مدارا بود اما وجه تمایز اصلی او با خیلی‌های دیگر این بود که دانش حقوق خود را با زبان حقوقی به عرصه عمومی وارد کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴ / میراث / حقوقدان / بهمن کشاورز / وکالت / کامبیز نوروزی
میراث بهمن کشاورز به روایت کامبیز نوروزی
 کامبیز نوروزی، حقوقدان: از نظر من ویژگی مهم بهمن کشاورز مسئولیت اجتماعی او بود و پس از او این مسئله به راحتی قابل جبران نیست.تعداد عالمان حقوق و کسانی که به حرفه‌ی وکالت مسلطند، کم نیست، اما مسئله فضیلت فرد است. آنچه فضیلت است، شأن و مسئولیت اجتماعی فرد است. همان چیزی که ممیز کسانی مانند کشاورز و دیگران است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
کامبیز نوروزی: مبارزه با فساد فرآیندی سیاسی است نه حقوقی
تهران-ایرنا- کامبیز نوروزی حقوقدان می گوید: مبارزه با فساد سیستماتیک حقوقی نیست قانون یک پدیده سیاسی است و شما زمانی می توانید به توفیقات برسید که بتوانید اراده سیاسی ایجاد کنید؛ این یک فرآیند سیاسی است نه حقوقی.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •