چهارشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۸ / 22 January, 2020
کاهش تولید نفت
پیش‌بینی وزیر دارایی عربستان از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰
انتخاب / ۲ ساعت قبل / ...
پیش‌بینی وزیر دارایی عربستان از قیمت نفت در سال ۲۰۲۰
وزیر دارایی عربستان در خصوص آینده بازار نفت گفت: با توجه به تقاضای زیاد، کاهش تولید نفت و کم شدن تنش‌های تجاری، قیمت نفت در سالجاری میلادی بهبود پیدا می‌کند.
کاهش تولید اوپک در ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد
ارانیکو / ۱۸ ساعت قبل / اقتصادی
کاهش تولید اوپک در ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد
یک مؤسسه مشاوره پیش‌بینی کرد که به احتمال زیاد کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در کل سال ۲۰۲۰ میلادی تداوم خواهد داشت.
پیمان نفتی اوپک تا پایان سال ادامه دارد
انتخاب / ۲۲ ساعت قبل / ...
پیمان نفتی اوپک تا پایان سال ادامه دارد
سوشانت گوپتا، مدیر تیم بازار نفت و پالایش شرکت "وود مک کنزی" در آسیا به شبکه سی ان بی سی گفت: موضوعی که ما در آمارهایمان مشاهده کردیم این است که بازار حتی برای کل امسال هنوز آماده نیست بازگشت کامل تولید نفت اوپک را جذب کند. ما انتظار داریم اوپک برای کل سال ۲۰۲۰ به کاهش تولید خود ادامه دهد.
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
سرانه مصرف گاز ایرانی‌ها 3 برابر اتحادیه اروپا
گروه اقتصادی|براساس آمارهای ارایه شده مصرف گاز در بخش خانگی دو روز پیش به حدود 600 میلیون متر مکعب رسید که در تاریخ کشور بی‌سابقه است. افزایش مصرف گاز در این بخش سبب ایجاد محدودیت‌هایی برای گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده شده است. هر چند دولت در نظر دارد برای جلوگیری از افت فشار یا قطع جریان گاز در بخش خانگی اولویت به مصرف بخش خانگی داده شود. افزایش مصرف گاز که در یک سال اخیر با 13 درصد رشد از 520 میلیون مترمکعب در روز به حدود 600 میلیون مترمکعب در روز رسیده، پتانسیل‌های صادرات گاز در شرایط تحریم را به‌ شدت کاهش داده است. طبق آمارهای وزارت نفت طی سال‌های 1355 تا 1395 مصرف نهایی گاز طبیعی از دو هزار و 742 مترمکعب به 461 میلیون مترمکعب رسیده است. این در حالی است …
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
گزیده اخبار
برنامه‌های جدید همتی برای بازار ارزی و پولی کشور [ایلنا] رئیس‌ کل بانک مرکزی برنامه‌های تقویت اقتصادی بانک مرکزی را اعلام کرد و گفت: «با توجه به اینکه بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است، نقش بانک مرکزی جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار است.» عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی نوشت: «تلاش‌های بی‌وقفه بانک مرکزی به‌ همراه سایر بخش‌های کشور، نظام ارزی کشور را در شرایط بسیار سخت اقتصادی به سامان رسانده است. بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار است.» رئیس کل بانک مرکزی گفت: «این …
کاهش هزینه تولید نفت با افزودنی نانو
مهر / ۲ روز قبل / فناوری
کاهش هزینه تولید نفت با افزودنی نانو
محققان یک شرکت ایرانی موفق شدند با استفاده از افزودنی نانویی، هزینه تولید نفت را کاهش دهند.
  نفت  شرکت دانش بنیان  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
بر سر رونق نفت و گاز آمریکا چه آمد؟
تابناک / ۲ روز قبل / ...
بر سر رونق نفت و گاز آمریکا چه آمد؟
رشد تولید نفت و گاز آمریکا آهسته شده زیرا قیمت‌های پایین‌تر شرکت‌های صنعت شیل را مجبور کرده است نرخ حفاری و تکمیل چاه‌ها را کاهش دهند و روند مذکور در سال میلادی جاری تشدید می‌شود.
موسسه ملی نفت لیبی
ایسنا / ۳ روز قبل / بین‌المللی
موسسه ملی نفت لیبی "وضعیت بسیار بحرانی" اعلام کرد
موسسه ملی نفت لیبی اعلام کرد، توقف صادرات نفت از بنادر شرق لیبی به معنای این خواهد بود که تولید نفت این کشور از یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز به ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.
  صادرات نفت لیبی  درگیری در لیبی  کنفرانس برلین
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
توقف صادرات نفت از بنادر لیبی
یک منبع آگاه در شرکت دولتی نفت لیبی گفت، صادرات نفت از بنادر شرقی و مرکزی این کشور از دیروز متوقف شده است که موجب کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات روزانه این کشور عضو اوپک خواهد شد.به نقل از رویترز، این منبع آگاه گفت، تعطیلی این بنادر به استثنای بندر زوئیتینا به‌دستور شاخه ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر انجام می‌گیرد.بنادر شرقی لیبی تحت کنترل نیروهای ژنرال حفتر قرار دارند که در پی تصرف طرابلس است. این اقدام درحالی صورت می‌گیرد که آلمان و سازمان ملل در تلاشند در نشست برلین که فردا برگزار خواهد شد ژنرال حفتر و حامیان خارجی‌اش را به توقف تلاش‌های 9 ماه اخیر برای تصرف طرابلس مجاب کنند.احمد میسماری، سخنگوی ارتش ملی لیبی به خبرنگاران گفته، «مردم لیبی» بنادر نفتی را تعطیل کرده‌اند. قبل از تعطیلی …
کاهش 700 هزار بشکه‌ای صادرات نفت لیبی
فارس / ۳ روز قبل / اقتصادی
کاهش 700 هزار بشکه‌ای صادرات نفت لیبی
صادرات نفت از بنادر شرقی و مرکزی لیبی از امروز متوقف می‌شود که به خسارت کاهش تولید روزانه 700 هزار بشکه‌ای نفت برای این کشور منجر خواهد شد.
روزنامه همشهری / ۴ روز قبل / ...
ادعای کاهش صادرات نفت به 300هزار بشکه
آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود مدعی شده که صادرات نفت ایران به روزی 300هزار بشکه کاهش یافته است. این در حالی است که از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم علیه کشورمان، وزارت نفت آمار تولید و صادرات نفت ایران را منتشر نمی‌کند. به گزارش همشهری، آژانس بین‌المللی انرژی که بیشتر منافع مصرف‌کنندگان انرژی را منعکس می‌کند در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: صادرات نفت ایران به روزی 300هزار بشکه رسیده که دلیل اصلی آن تحریم‌های آمریکا بوده است. ایران تا قبل از تحریم‌های آمریکا میزان صادرات …
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
رویکرد اوپک جلوی کاهش قیمت نفت در نیمه دوم 2020 را می‌گیرد
گروه انرژی | تصمیم اعضای اوپک و غیراوپک برای کاهش ظرفیت تولید روزانه خود، برآوردهای مختلفی را نسبت
  انرژی  اوپک  دلار  قیمت نفت  لیبی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
پالایشگاه‌های نفت آمریکا بدون مشتری ماندند
فروش پالایشگاه‌های نفت در آمریکا با مانع روبه‌رو شده است و حدود 5 درصد از ظرفیت پالایشی آمریکا، در معرض فروش قرار گرفته است.به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، از شرق تا غرب آمریکا، پالایشگاه‌ها برای فروش عرضه شده‌اند؛ اما خریداری ندارند. با انتشار اخباری درباره آمادگی شرکت انگلیسی-هلندی شل برای فروش یک پالایشگاه‌ در ایالت واشنگتن آمریکا، اکنون شمار پالایشگاه‌های عرضه‌شده برای فروش در این کشور به هفت پالایشگاه رسیده که 5 درصد از ظرفیت پالایش نفت این کشور را به خود اختصاص داده‌ است. تولید انرژی آمریکا اکنون به رقمی بی‌سابقه رسیده است؛ اما این نگرانی‌ وجود دارد پالایشگاه‌هایی که نتوانند خریداری پیدا کنند ممکن است با کمبود سرمایه‌گذاری و عملیات نگهداری روبه‌رو شوند و سبب حوادثی در آینده شود. این …
خسارت حداکثر ۱۵۰ میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی/ بازگشت خریداران سهام در ایستگاه سعادت آباد/ چشم‌انداز یورو در ماه‌های آینده/ تولید کدام پراید متوقف شد؟/ آمریکا حساب‌های بانکی عراق را مسدود می‌کند؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
خسارت حداکثر ۱۵۰ میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی/ بازگشت خریداران سهام در ایستگاه سعادت آباد/ چشم‌انداز یورو در ماه‌های آینده/ تولید کدام پراید متوقف شد؟/ آمریکا حساب‌های بانکی عراق را مسدود می‌کند؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بازار سرمایه از تنش‌ها عبور کرد، افزایش بیش از ۲ دلاری نفت اوپک در پنج شنبه گذشته، افزایش ۱۴ دلاری قیمت نفت‌خام سنگین ایران، کاهش نوسان قیمت دلار و یورو، قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان رسید، وکالتی خودرو نخرید و کاهش صادرات کره جنوبی به ایران را در بر دارد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
اوپک و متحدانش متعهد به ایجاد ثبات در بازار نفت هستند
وزیر انرژی امارات گفت، تمام اعضای گروه اوپک پلاس متعهد به ایجاد ثبات در بازار نفت هستند.به گزارش رویترز، وزیر انرژی امارات گفت، تمام اعضای گروه اوپک پلاس متعهد به ایجاد ثبات در بازار نفت هستند. سهیل المزروعی در یک نشست انرژی در ابوظبی گفت: «تمام کشورهای اوپک پلاس... متعهد به عدم افزایش قیمت ها... و ایجاد توازن و اطمینان از این مساله هستند که عرضه نفت به مقدار کافی در بازار جهانی وجود دارد.» اوپک و متحدانش اعلام کرده‌اند که از ابتدای سال 2020 میلادی مجموعا 7/ 1 میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود خواهند کاست. وی افزود، روسیه به‌طور کامل متعهد به توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید است. وی ابراز امیدواری کرد که همکاری اوپک با روسیه در آینده نیز ادامه پیدا کند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
چین نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید
چین در آستانه امضای توافق تجاری محدود با آمریکا، اعلام کرد که بخش تولید و اکتشاف نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید.وزارت منابع چین اعلام کرد شرکت‌های دارای حداقل ۳۰۰ ملیون یوآن (۴۳ میلیون دلار) دارایی می‌توانند برای این منظور مجوز درخواست کنند. پیش از این تنها شرکت‌های دولتی واجد دریافت مجوز بودند. این تغییر رویکرد نشان‌دهنده تلاش چین برای توسعه تولید داخلی نفت و گاز و کاهش هزینه واردات انرژی است.
آتش در بازار نفت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اقتصادی
آتش در بازار نفت
روز جمعه با انتشار خبر حمله آمریکا به خودروی حامل سردار سلیمانی، بازارهای مالی و مواد خام دچار شوک شدند. شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا به میزانی قابل ملاحظه کاهش یافتند و قیمت نفت با ۴ درصد افزایش به محدوده ۶۹ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میزان در ۳ ماه و نیم اخیر بود یعنی زمانی که تاسیسات نفتی عربستان هدف موشک قرار گرفت و تولید نفت این کشور 50 درصد کاهش پیدا کرد.
بهبود پایبندی عراق به توافق نفتی اوپک
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
بهبود پایبندی عراق به توافق نفتی اوپک
نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در دسامبر با پایبندی بیشتر نیجریه و عراق به پیمان محدودیت عرضه این گروه، کاهش پیدا کرد.
  تولید نفت اوپک  تولید نفت عراق
تولید نفت اوپک کاهش یافت
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
تولید نفت اوپک کاهش یافت
به طور متوسط 14 کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه گذشته میلادی 29.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند که این رقم 50 هزار بشکه کمتر از ماه نوامبر است.
عقب‌نشینی قیمت نفت با وجود کاهش تولید اوپک
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
عقب‌نشینی قیمت نفت با وجود کاهش تولید اوپک
تهران- ایرنا- قیمت نفت که بعد از ترور سردارسپهبد قاسم سلیمانی در بامداد روز جمعه روند صعودی گرفته بود، امروز با باز شدن بازارهای مالی با کاهش همراه شد و بیش از یک درصد از ارزش خود را از دست داد.
  قیمت نفت  اوپک  امریکا  ایران  ایالات متحده آمریکا  قاسم سلیمانی
بازار نفت منتظر تأثیرات اجرای توافق جدید اوپک‌ پلاس
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
بازار نفت منتظر تأثیرات اجرای توافق جدید اوپک‌ پلاس
با آغاز سال نو میلادی، توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای تعمیق در کاهش تولید نفت به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت‌ها وارد مرحله اجرایی خود شد.
  اوپک  رشد  قیمت نفت  کاهش تولید نفت  نفت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
واگذاری اداره میادین نفتی ونزوئلا به شرکت‌های خارجی
شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا که هدف تحریم‌های آمریکا قرار دارد، به‌دلیل نبود نقدینگی و کارکنان لازم، اداره برخی از پروژه‌های نفتی مشترک را به شرکای خارجی خود واگذار کرده است. وزیر نفت سابق ونزوئلا، یک نماینده مخالف دولت و منابع صنعتی اظهار کردند که تولید نفت‌خام توسط شرکت PDVSA و جوینت ونچرهای این شرکت به حدود یک سوم اوج ۲۰ سال اخیرش کاهش پیدا کرده است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
تولید اتوبوس و کامیون نصف شد
آمار ۸ ماهه امسال نشان می‌دهد، تولید کامیون و اتوبوس کاهش بیش از ۵۰ درصدی دارد.بررسی آمار میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در 8 ماهه امسال نشان از آن دارد که رشد تولید انواع خودروهای سواری منفی 2/ 33 درصد، اتوبوس، مینی‌بوس و ون منفی 5/ 55 درصد و کامیون، کامیونت و کشنده منفی 3/ 65 درصد شده است. احمد نعمت‌بخش در همین ارتباط با اشاره به اینکه در گذشته که شهرداری‌ها از شرکت‌های خودروساز اتوبوس شهری خریداری می‌کردند 5/ 82 درصد هزینه اتوبوس توسط دولت پرداخت می‌شد، می‌گوید: شهرداری 5/ 17 درصد هزینه اتوبوس‌ها را خود متقبل می‌شد اما چند سالی است که دولت بودجه‌ای برای کمک به شهرداری‌ها جهت خرید اتوبوس شهری اختصاص نداده و همین امر عاملی شده تا شهرداری هم بودجه کافی برای خرید اتوبوس نداشته باشد.دبیر انجمن …
اوپک به استقبال دور جدید کاهش تولید رفت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اقتصادی
اوپک به استقبال دور جدید کاهش تولید رفت
تولید نفت اوپک در دسامبر با اقدام تولیدکنندگان منطقه خلیج فارس در اجرای دور جدید محدودیت عرضه، کاهش پیدا کرد.
  تولید نفت اوپک  توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک
روسیه رکورد استخراج نفت دوران شوروی را شکست
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / بین‌المللی
روسیه رکورد استخراج نفت دوران شوروی را شکست
مجتمع سوخت و انرژی روسیه اعلام کرد تولید نفت در سال 2019 رکورد بالاترین میزان استخراج در دوران شوروی (سابق) را شکست، ولی با توجه به بار مالیاتی سنگین صنعت نفت روسیه، ممکن است در سال‌های آینده با کاهش مواجه شود.
صنعت خودرو گوی سبقت را از صنعت نفت در کاهش آلایندگی ربود
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
صنعت خودرو گوی سبقت را از صنعت نفت در کاهش آلایندگی ربود
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: با وجود تیغ تند آلایندگی هوا به سمت خودروسازان، اما صنعت خودرو با تولید موتورهای یورو ۵ گوی سبقت را از صنعت نفت در ارتقای کیفی مقابله با آلایندگی ربود.
اقتصاد عربستان کوچک شد/ کاهش ۰.۴۶ درصدی در ۳ ماهه سوم سال ۲۰۱۹ میلادی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
اقتصاد عربستان کوچک شد/ کاهش ۰.۴۶ درصدی در ۳ ماهه سوم سال ۲۰۱۹ میلادی
آمار جدید دولتی عربستان نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور، ۰.۴۶ درصد در ۳ ماهه سوم سال ۲۰۱۹ کوچک شده که علت آن، کاهش قیمت و تولید نفت بوده است.
  عربستان سعودی  رشد اقتصادی عربستان  تولید نفت
ادامه تأثیر تحریم ایران و ونزوئلا بر بازار نفت/ نحوه اطلاع از میزان سود سهام عدالت/ رکورد حذف مشاغل خودرویی در ۲۰۱۹/ واردات یک میلیون دلاری عروسک به کشور/ ماجرای کم‌شدن سهمیه بنزین چیست؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
ادامه تأثیر تحریم ایران و ونزوئلا بر بازار نفت/ نحوه اطلاع از میزان سود سهام عدالت/ رکورد حذف مشاغل خودرویی در ۲۰۱۹/ واردات یک میلیون دلاری عروسک به کشور/ ماجرای کم‌شدن سهمیه بنزین چیست؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش تولید نفت کوره پاک توسط پالایشگران بین المللی، چرا نقدینگی به سمت بازار سرمایه رفت؟، خودروسازی‌ها تا پایان سال واگذار می‌شوند، کاهش تولید نفت، اقتصاد عربستان را کوچک‌تر کرد و افزایش ۲۳ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را در بر دارد.
بازار نفت سال 2019 را چگونه سپری کرد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
بازار نفت سال 2019 را چگونه سپری کرد
نفت در سالی که گذشت فراز و فرودهای متعددی را پشت سر گذاشت؛ از تنش‌های تجاری میان امریکا و چین تا حملات موشکی به تاسیسات نفتی عربستان و تصمیم اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید روزانه خود.
  اوپک  چین  دلار  عربستان  نفت
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
کارنامه نفت در سال ۲۰۱۹
بهای طلای سیاه روز گذشته و در آخرین روز معاملاتی دهه‌ای که گذشت وارد فاز نزولی شد و سال ۲۰۱۹ را در حالی به پایان برد که با وجود فراز و فرودهای فراوان، موفق به ثبت بزرگ‌ترین رشد سالانه در سه سال گذشته (از ۲۰۱۶ به این سو) شد. بر اساس گزارش‌های موجود، بهای شاخص نفت خام برنت در سال میلادی که گذشت رشدی ۲۴ درصدی داشت.این شاخص در معاملات روز گذشته نیز تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸:۰۰) ۷۰ سنت افت قیمت داشت و به ۶۵ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت خام آمریکا نیز با رشد سالانه ۳۶ درصدی ۲۰۱۹ را به پایان برد و وارد سال ۲۰۲۰ شد. این نفت شاخص بازار نیز روز گذشته با افتی ۸۰ سنتی روی ۶۰ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه قرار گرفت. ثبت بیشترین رشد سالانه نفت خام در سه سال گذشته درحالی رقم خورد که بازار این کالای …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
چهارشنبه سبزپوش
کیمیا نجفیشاخص کل در بازار بورس روز (چهارشنبه) هفت هزار و ۸۷ واحد افزایش داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۳۸۴ هزار و ۹۹ واحد رسید و اینگونه شد که چهارشنبه روز طلایی بورس تهران نامیده شد. آن‏طور که برخی از کارشناسان به اشاره دارند چند روزی می‌شود که نقدینگی قدرتمندی وارد بورس شده و همین امر موجب شده قیمت سهام‌ها با افزایش روبه‌رو شود.بازار بورس در آخرین روز معاملات هفته جاری سبزپوش ماند و شاخص این بازار با ۷۰۸۷ واحد رشد رقم بی‏سابقه ۳۸۴ هزار و ۹۹ واحد را به ثبت رساند. معامله‌گران دیروز ۶۵۱ هزار معامله انجام دادند که ارزش آن ۳۲ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز سه‏شنبه کاهش داشت. از سوی دیگر دیروز نیز همانند روز سه‏شنبه سهام شرکت‌های بزرگ رشد داشت و فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، …
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / اقتصادی
اقتصاد عربستان کوچکتر شد
اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۴۶ درصد کوچکتر شد که دلیل آن کاهش تولید نفت این کشور بوده است.
عوامل اثرگذار بر بازار نفت در دهه 2020/تولید نفت شیل کاهش خواهد یافت
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
عوامل اثرگذار بر بازار نفت در دهه 2020/تولید نفت شیل کاهش خواهد یافت
تا ساعاتی دیگر سال 2019 و دهه 2010 میلادی با تمام فراز و نشیب‌های خود به پایان می‌رسند و در کنار عوامل پایدار اثرگذار بر بازار جهانی نفت، کاهش تولید نفت شیل آمریکا و توسعه فنآوری‌های مرتبط با انرژی‌های تجدید پذیر از جمله فاکتورهایی هستند که طی دهه آتی تأثیر بیشتری بر بازار خواهند گذاشت.
قیمت نفت با خوش‌بینی وارد سال 2020 می‌شود
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
قیمت نفت با خوش‌بینی وارد سال 2020 می‌شود
با توجه به توافق مرحله اول قرارداد تجاری چین و آمریکا و کاهش بیشتر تولید ائتلاف اوپک+،قیمت نفت برای چهارمین هفته پیاپی افزایش یافته است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
گلایه مالکان کشتی از وزارت نفت
دبیر کل اتحادیه مالکان کشتی با گلایه از عدم همکاری وزارت نفت برای تولید سوخت نیم‌درصد سولفور گفت: اگر سوخت کم‌سولفور کشتیرانی‌ها تامین نشود، به‌دلیل سهل‌انگاری وزارت نفت، قیمت تمام‌شده کالاهای اساسی 5/ 1 برابر می‌شود. یحیی ضیایی اظهار کرد: براساس مصوبه آیمو در سال 2005 و مطابق زمینه 6 کنوانسیون مارپل باید سوخت 5/ 3 درصد مصرفی کشتی‌ها به نیم‌درصد سولفور کاهش یابد.
آیا به عقیده روسیه، ائتلاف اوپک در 2020 ضعیف می‌شود؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
آیا به عقیده روسیه، ائتلاف اوپک در 2020 ضعیف می‌شود؟
وزیر انرژی روسیه گفت:« کاهش تولید نفت نمی تواند همیشگی باشد. ما باید به تدریج در مورد خروج از آن تصمیم گیری کنیم».
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
در شرایط کنونی بودجه‌ای بهتر نمی‌توان بست، در شرایط تعامل با جهان می‌توان از بودجه بهتر حرف زد
ضرورت حذف کامل معافیت‌های مالیاتی یک اقتصاددان معتقد است: از هر شخصی که درآمد دارد باید مالیات اخذ شود. معتقد هستم اگر فرار مالیاتی حذف شود، کل بودجه کشور تامین شود. در پایان نیز باور دارم باید مذاکره با خارج، در دستورکار قرار بگیرد. تجربه نشان داده برای گذار از وضعیت بحران در کشور نیازمند مذاکره بوده و هستیم.به گزارش انتخاب، مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص ارزیابی خود از بودجه ارائه‏شده از سوی دولت به مجلس برای سال 99 گفت: بودجه عبارت است از محاسبه دخل و خرج دولت. در قسمت درآمدی بودجه دو منبع مهم مالیات و نفت قرار دارند. در سال 1399 درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافته و 153 هزار میلیارد تومان سال 98 به 48 هزار میلیارد تومان قرار است کاهش پیدا کند. در واقع، وابستگی …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
دردسر جدید گوگرد برای صنعت پالایش ایران
تا چند روز دیگر و با آغاز سال جدید میلادی، ‌استفاده از سوخت با گوگرد بالا توسط کشتی‌ها ممنوع می‌شود و این درحالی است که اغلب پالایشگاه‌های ایران به دلیل طراحی براساس نفت سنگین و گوگردزدایی از بنزین و گازوئیل تولیدی،‌ نفت کوره را با سولفور بالایی تولید می‌کنند و این موضوع می‌تواند دردسری جدید برای صنعت پالایش کشور باشد. استانداردهای سازمان بین‌المللی دریانوردی از سال ۲۰۲۰ یعنی تا چند روز دیگر تغییر می‌کند؛ بر این اساس سوخت کشتی‌ها دیگر نمی‌تواند درصد بالای گوگرد داشته باشد و باید از ۵/ ۳ درصد فعلی به زیر نیم درصد کاهش پیدا کند.
ایجاد تحولات فاحش در ۲ جبهه
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ / اقتصادی
ایجاد تحولات فاحش در ۲ جبهه
وقتی آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال جاری سری جدیدی از تحریم‌ها را آغاز کرد صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافت و حتی به کمتر از 300 هزار بشکه در روز رسید. تحریم‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تمام حوزه‌های اقتصادی اثر می‌گذاشت و مسائلی همچون کاهش ارزش پول ملی، افزایش بی‌رویه نقدینگی و عدم‌هدایت آن به سمت تولید که نشان از نبود یک اراده باثبات که نگاه آن به سمت توسعه اقتصادی باشد داشت، کشور را روز به روز تضعیف کرد.
نفس‌های آخر توافق کاهش تولید در سال 2020
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
نفس‌های آخر توافق کاهش تولید در سال 2020
سال 2019 میلادی، برای بازار نفت‌ پر از رویداد و حوادث غیرمترقبه بود. در این سال علاوه بر افزایش تنش تجاری میان امریکا و چین که به بدبینی درخصوص آینده اقتصادی جهان منجر شد، حمله به تاسیسات آرامکو توسط پهپادهای یمنی و از بین رفتن 5.6 میلیون بشکه نفت از بازارهای جهانی‌ نیز نتوانست تاثیر بلندمدت و بیشتری را بر قیمت نفت داشته باشد، به‌گونه‌ای که بازار همچنان مازاد عرضه داشت و قیمت نفت نیز انتظار تولیدکنندگان بزرگ اوپک را برآورده نمی‌کرد.
نفت به پیشواز 2020 می‌رود؛ برنت 68 دلاری
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
نفت به پیشواز 2020 می‌رود؛ برنت 68 دلاری
2019 یکی از سال‌های سرسخت در برابر افزایش قیمت نفت بود. به طوری که حتی کاهش‌های پی‌در‌پی عرضه نفت اوپک و اوپک پلاس و همین‌طور کاهش تولید غیرارادی دو تولیدکننده یعنی ایران و ونزوئلا در نتیجه تحریم‌های امریکا نتوانست منجر به جهش قیمت‌ها شود، چراکه رشد اقتصادی جهان چشم‌انداز روشنی نداشت و تقاضا برای انرژی بویژه نفت خام تحت تأثیر جنگ تجاری امریکا و چین با موانع متعدد و کاهش مواجه شده بود.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
توافق کاهش تولید نفت اعضای اوپک پلاس احتمالا در سال 2020 خاتمه می یابد
وزیر انرژی روسیه گفت: سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در سال 2020 به کاهش تولید خود پایان خواهند داد.
ادامه روند صعودی قیمت نفت در بازار جهانی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
ادامه روند صعودی قیمت نفت در بازار جهانی
قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه که بسیاری از بازارها حال و هوای تعطیلات سال نو را داشتند، تحت تاثیر بهبود دورنمای روابط تجاری آمریکا و چین و توافق کاهش تولید اوپک پلاس، افزایش یافت.
مدیرعامل موفق ایرانول پس از ۶ سال خداحافظی کرد
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
مدیرعامل موفق ایرانول پس از ۶ سال خداحافظی کرد
مهندس عیسی اسحاقی مدیرعامل موفق و محبوب کارگران و کارکنان شرکت نفت ایرانول که از سال ۹۲ تاکنون عضو هیات مدیره و مدیر عامل ایرانول بود با شکستن رکوردهای تولید ، فروش ، صادرات ، صادرات روغن موتور ، کاهش خام فروشی ، سهم بازار و سود و توجه به رفاه و معیشت کارگران پس از شش سال از ایرانول خداحافظی کرد.
قیمت نفت خام ۱ درصد جهش کرد/ برنت از مرز ۶۷ دلار گذشت
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
قیمت نفت خام ۱ درصد جهش کرد/ برنت از مرز ۶۷ دلار گذشت
قیمت نفت خام امروز، چهارشنبه، پس از این که روسیه اعلام کرد همکاری با اوپک در مورد کاهش تولید نفت ادامه خواهد داشت و با انتظار خبرهای خوب از مذاکرات تجاری چین و آمریکا، جهش کرد.  
  قیمت نفت  افزایش قیمت نفت  نفت خام
عراق در مسیر تعهد به کاهش تولید نفت قرار گرفت
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۱۰-۰۴ / اقتصادی
عراق در مسیر تعهد به کاهش تولید نفت قرار گرفت
به نظر می‌رسد فشار عربستان سعودی روی هم‌پیمانانش در اوپک برای پایبندی بالاتر به توافق کاهش تولید نفت در خصوص عراق سرانجام جواب داد و این کشور تولیدش را کاهش داده است.
پیش‌بینی نفت در فصل اول 2020
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
پیش‌بینی نفت در فصل اول 2020
تازه‌ترین پیش‌بینی‌ بانک‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد آن‌ها انتظار دارند رشد قیمت نفت تحت تاثیر عوامل مختلف در سال 2020 به طور محدود ادامه داشته باشد. کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در نشست رسمی اوایل این ماه تصمیم گرفتند به منظور کنترل مازاد عرضه نفت‌خام در بازار، توافق خود برای کاهش تولید 2/ 1 میلیون بشکه‌ای را در سه ماه نخست سال 2020 به 6/ 1 میلیون بشکه در روز افزایش دهند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
کویت از توافق با عربستان بر سر تقسیم میدان‌های نفتی خبر داد
خبرگزاری رسمی کویت (کونا) اعلام کرد که ریاض و کویت برای تقسیم منطقه بی‌طرف توافقی که شامل میادین نفتی می‌شود به توافق رسیده‌اند. دیروز وزیر نفت کویت نسبت به حل اختلاف با عربستان بر سر منطقه بی‌طرف ابراز امیدواری کرده و گفته بود تا پایان سال جاری میلادی اختلافات برطرف می‌شود. منطقه بی‌طرف شامل میدان‌های نفتی الخفجی و وفره می‌شود که برداشت مواد نفت از این میادین در پی یک اختلاف ۵ ساله متوقف شده بود. توقف برداشت نفت توسط دو کشور تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین را کاهش داد. این میزان معادل با نیم درصد تولید جهانی است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
نفت‌خاورمیانه ارزان شد
با اجرایی شدن قوانین جدید سوخت کشتیرانی از اول ژانویه، پالایشگاه‌ها به درجاتی از نفت روی آورده‌اند که می‌تواند سوخت دریایی سولفور پایین تولید کند و به همین دلیل قیمت نفت امارات به‌عنوان نفت‌شاخص خاورمیانه رو‌به کاهش گذاشته است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
عراق تسلیم فشارهای ریاض شد
به‌نظر می‌رسد فشار عربستان سعودی روی هم‌پیمانانش در اوپک برای پایبندی بالاتر به توافق کاهش تولید نفت درخصوص عراق سرانجام جواب داد و این کشور تولیدش را کاهش داده است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
کاهش تولید نفت عراق برای تبعیت از توافق اوپک و متحدانش
عراق به کاهش تولید نفت‌ خود ادامه می‌دهد تا بیش از پیش از توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش تبعیت کند. به گزارش نشریه انگلیسی‌زبان ایراک اویل ریپورت، براساس اطلاعاتی که از میادین نفتی عراق به دست آمده است، دولت فدرال این کشور و دولت منطقه‌ای کردستان روی هم ۷۱/ ۴ میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر و ۶۹/ ۴ میلیون بشکه در روز در نوامبر، نفت تولید کرده‌اند. ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق در وین اظهار کرده بود که عراق و سایر کشورها از کاهش بیشتر تولید نفت طبق توافق اوپک حمایت خواهند کرد. عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است که به خاطر شرایط پیچیده سیاسی و وابستگی بالا به درآمدهای نفتی برای بازسازی پس از سال‌ها جنگ، همواره بیشتر از سهمیه‌اش طبق توافق اوپک تولید کرده است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
بهره برداری از فولاد API تختال های نفت و گاز ترش در فولاد مبارکه اصفهان
اصفهان –راعی : با حضور وزیر صمت، پروژه تولید تختال جهت لوله های انتقال نفت و گاز در محیط ترش، برای اولین بار در کشور، در فولاد مبارکه اصفهان به بهره برداری رسید.وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه تولید زنجیره فولاد بعد از انقلاب بیش از صد برابر شده، گفت: این زنجیره در برخی موارد متوازن نبوده است، درحالی که ضمن تاکید بر کمیت تولید، بر متوازن سازی زنجیره فولاد هم تاکید داریم.رضا رحمانی در مراسم بهره برداری از پروژه تولید تختال جهت لوله های انتقال نفت و گاز در محیط ترش در فولاد مبارکه برای اولین بار در کشور با اشاره به برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید، اظهار کرد: نهضت ساخت داخل یکی از برنامه های جدی ماست که باید محقق شود. در این زمینه ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت داخل تعیین …
درخواست عربستان از امارات برای فشار به روسیه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بین‌المللی
درخواست عربستان از امارات برای فشار به روسیه
تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد : عربستان در پیش از نشست اخیر اوپک از امارات خواسته بود تا روسیه را برای امضای توافق در جهت کاهش بیشتر تولید نفت تحت فشار بگذارد.
واسطه‌گری اماراتی‌ها در مذاکرات محرمانه سعودی‌ها و روس‌ها
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
واسطه‌گری اماراتی‌ها در مذاکرات محرمانه سعودی‌ها و روس‌ها
عربستان سعودی پیش از دیدار رسمی ماه جاری اوپک از امارات متحده عربی برای متقاعد کردن روسیه به منظور موافقت با کاهش بیشتر تولید نفت کمک گرفت.
پیش بینی بانک آمریکایی از نفت 64.5 دلاری در سال 2020
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
پیش بینی بانک آمریکایی از نفت 64.5 دلاری در سال 2020
شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی پی مورگان پیش بینی کرد با تشدید کاهش تولید اوپک و متحدانش و رشد قوی‌تر اقتصادی در بازارهای نوظهور، عرضه و تقاضا در 2020 متعادل خواهد بود و میانگین قیمت نفت 64.5 دلار در هر بشکه خواهد بود.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
نفس چاه‌های نفت پیر روسیه به شماره افتاده است
بیشتر نفت روسیه از میادین نفتی غرب سیبری می‌آید که دهه‌هاست مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند. بنابراین کاهش تولید تهدیدی بزرگ برای ثبات تولید نفت این کشور است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
نباید اجازه دهیم ملت احساس کند آینده‌ای وجود ندارد
معاون اول رئیس‏جمهوری با بیان اینکه به خاطر گوش‌های نامحرم نمی‏گویم چه میزان صادرات نفت داریم!، اعلام کرد: میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته است.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دو شنبه) در مراسم تجلیل از محسن خلیلی‏عراقی در محل اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه خلیلی همه عمر تلاش کرد تا ایران سربلند شود‏، اظهار کرد: خلیلی در فراز و فرود صنعت ایران، دغدغه توسعه ایران داشتند. روزهای سختی بر صنعت ایران گذشته است و عده‏ای مثل خلیلی اجازه ندادند که صنعت ایران خاموش شود. نقش این افراد در تاریخ ماندگار است. آنها ثروت ملی آفریدند و در عین حال، مسئولیت اجتماعی و اخلاقی خود را به خوبی ایفا کردند.وی ادامه داد: همیشه یکی از دغدغه‏های من توسعه ایران است و موانع توسعه را می‏شناسم. یکی از مهم‏ترین …
اولویت در تولید نفت کشور، برداشت از میادین مشترک است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
اولویت در تولید نفت کشور، برداشت از میادین مشترک است
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان با اشاره به مشکلات در بحث فروش نفت گفت: ما برای پالایشگاه های داخلی نیاز به نفت داریم و اگر به هر دلیل ایران نفت خود را به فروش نرساند، تولید را از میدان داخلی کاهش خواهیم داد و از میادین مشترک برداشت انجام می دهیم.
  نمایشگاه نفت خوزستان  استانی-اقتصادی  اخبار اقتصادی - خوزستان
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / اقتصادی
ذخایر نفت جهان سال آینده 700 هزار بشکه افزایش می یابد
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: ذخایر نفت در جهان علی رغم کاهش تولید اوپک و هم پیمانانش و کند شدن رشد تولید نفت آمریکا، به شدت افزایش خواهد یافت که این گزارش در تضاد با بررسی اوپک است.
مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ اجتناب ناپذیر است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / اقتصادی
مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ اجتناب ناپذیر است
آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی اعلام کرد با وجود کاهش تولید اوپک پلاس، بازار نفت همچنان با مازاد عرضه در سال ۲۰۲۰ مواجه است.
  آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)  مازاد عرضه نفت  توافق کاهش تولید اوپک پلاس
امروز قیمت نفت تحت تأثیر تصمیم کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافت
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
امروز قیمت نفت تحت تأثیر تصمیم کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافت
امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت اوپک با 59 سنت افزایش از 64 دلار عبور کرد که این افزایش تحت تأثیر تصمیم اخیر اوپک برای کاهش تولید نفت بوده است.
کاهش میزان نفت خام ورود به پالایشگاههای آمریکا/میزان تولید بنزین کاهش یافت
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
کاهش میزان نفت خام ورود به پالایشگاههای آمریکا/میزان تولید بنزین کاهش یافت
اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که در هفته منتهی به ۶ دسامبر، میزان نفت خام ورودی به پالایشگاه‌های آمریکا کاهش یافته است. 
  ایالات متحده آمریکا  نفت خام  پالایشگاه نفت
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
لوک‌اویل از میزان کاهش تولید روسیه مطلع نشده است
معاون شرکت لوک‌اویل گفت به این شرکت در مورد میزان کاهش تولید نفت روسیه که بر شرکت‌های شخصی تاثیر خواهد گذاشت، توضیح داده نشده است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
سلامت جامعه با برقی و گازی کردن خودروها
یک استاد دانشگاه می‌گوید دو وزارتخانه نفت و نیرو در تامین سلامت جامعه و رفع مشکلات زیست محیطی به واسطه استفاده از سوخت‌های پاک‌تر و تولید وسایل نقلیه الکتریکی نقش مهمی داشته‌اند. علی محمد رنجبر، استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: 17 تا 18 درصد منابع گاز طبیعی جهان در اختیار ایران قرار دارد. یکی از رویکردها برای جذب سرمایه‌گذاری در گاز، مصرف داخلی این منبع انرژی ارزان به جای سوخت‌های مایع و گران قیمت است؛ از جمله استفاده از سوخت CNG در خودروهای شخصی و عمومی. وی ادامه داد: افزایش سالانه یک میلیون دستگاه خودروی گازسوز در کشور، علاوه بر اینکه بر اقتصاد جایگاه‌های سوخت CNG تاثیر مثبتی خواهد داشت، احداث این جایگاه‌ها را نیز توجیه‌پذیرتر کرده و انگیزه مضاعفی در این خصوص برای بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد. …
آیا بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است؟
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
آیا بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است؟
در حال حاضر، حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت، به یکی از دغدغه‌های اصلی کشور‌های نفتی تبدیل شده که در توافق اخیر اوپک پلاس و کاهش داوطلبانه تولید نفت عربستان تجلی یافت. این در حالی است که حدود هفت ماه پیش، زمانی که آمریکا تمام معافیت‌های صادرات نفت ایران را لغو کرد، بسیاری از احتمال پرواز قیمت‌های نفت هشدار می‌دادند. اما ظریف کمتر از یک سال، بازار‌های نفتی نه تنها با کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران و ونزوئلا کنار آمده‌اند، بلکه هم اکنون از پایین بودن قیمت‌ها هم رنج می‌برند.