چهارشنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۹ / 20 January, 2021
توربین گازی
عرض‌اندام «توربین ملی» در برابر رقبای جهانی
۱۳۹۹/۱۰/۰۵
عرض‌اندام «توربین ملی» در برابر رقبای جهانی
کشورهای معدودی در دنیا توانایی ساخت توربین گازی، این تجهیز راهبردی و دارای فناوری پیشرفته، را دارند. فناوری ساخت توربین عمدتا در اختیار شرکت‌های مطرح آمریکایی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی و روس است و ایران در سال‌های اخیر به لطف تلاش‌های فناوران و مهندسان با انگیزه خود به باشگاه صاحبان فناوری ساخت این تجهیز پیوسته است.
10 قلم کالای اساسی نفت-6| کمترین انتظار از وزارت نفت سفارش‌گذاری و خرید تضمینی توربین گازی بود که انجام نشد
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / نفت / خاورمیانه / توربین / گاز / حسن هلالی مدیرعامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه
10 قلم کالای اساسی نفت-6| کمترین انتظار از وزارت نفت سفارش‌گذاری و خرید تضمینی توربین گازی بود که انجام نشد
مدیرعامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه گفت: شرکت توربین ماشین خاورمیانه توربین زیر کلاس 5 مگاوات به نام تیدا را بومی‌سازی کرده است. در واقع ما قبل از طرح 10 قلم کالای اساسی نفت به توانمندی ساخت داخل توربین‌ها رسیده بودیم.
قلب نیروگاه‌ها با توربینهای ایرانی می تپد/ همپای توربین سازهای خارجی هستیم
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / توربین گازی / شرکت دانش بنیان / صنعت برق / تولید دانش بنیان / اقتصاد دانش بنیان / صادرات دانش بنیان / اسماعیل قادری فر / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / صنعت توربین سازی
قلب نیروگاه‌ها با توربینهای ایرانی می تپد/ همپای توربین سازهای خارجی هستیم
توان کشور در زمینه طراحی و ساخت توربین به عنوان قلب تپنده نیروگاه‌ها اکنون به حدی رسیده که علاوه بر صرفه جویی ارزی و تولید مدل‌های پیشرفته می توان به صادرات آن نیز بیش از گذشته تمرکز کرد.
توان توربین‌های گازی احیا می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / شرکت دانش بنیان / شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران / شرکت تولید نیروی برق حرارتی
توان توربین‌های گازی احیا می‌شود
تهران- ایرنا - مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه، خنک سازی هوای ورودی به واحدهای توربین گازی از راه‌کاری‌های کارآمد و کم هزینه برای بازیابی توان از دست رفته این واحدها در فصول گرم سال است، از ارائه این خدمت به صنایع مختلف از سوی این شرکت فناور خبر داد.
موفقیت محققان در ارائه خدمات خنک‌کاری توان توربین‌های گازی
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / توربین گازی / شرکت‌های دانش‌بنیان
موفقیت محققان در ارائه خدمات خنک‌کاری توان توربین‌های گازی
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به ارائه خدمات خنک‌کاری هوای ورودی به واحدهای توربین گازی برای بازیابی توان از دست رفته این واحدها در ایام و فصول گرم سال شده‌اند.
تحویل بیش از ۳۰۰ واحد توربین گازی و بخار نیروگاهی به بازار
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / توربین گازی / بازار / دانش بنیان
تحویل بیش از ۳۰۰ واحد توربین گازی و بخار نیروگاهی به بازار
با تلاش یکی از شرکتهای دانش‌بنیان توربین‌های گازی بومی‌سازی شده و در اختیار صنایع نیروگاهی نفت و گاز قرار گرفت، ضمن آنکه دانش فنی طراحی و ساخت قطعات توربین و فناوری ساخت ماشین‌آلات پیشرفته تولید در اختیار این شرکت قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
بهره‌برداری از ‌واحد اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون
به منظور تامین برق میادین و تاسیسات نفتی غرب کارون و NGL3200، طرح احداث نیروگاه غرب کارون در سال 1392 برنامه‌ریزی شده که نهایتا قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون به روش B.O.O در قالب قرارداد تبدیل انرژی و خرید تضمینی برق به مدت 20 سال، بین شرکت مهندسی و توسعه نفت به‌عنوان سرمایه‌پذیر و شرکت گروه مپنا مبادله شده است. محمدرضا سهرابی، مدیرعامل شرکت تولید برق غرب کارون با اعلام مطالب فوق به «دنیای اقتصاد» گفت: ظرفیت نامی نیروگاه غرب کارون 520 مگاوات بوده که شامل یک بلوک سیکل ترکیبی متشکل از دو توربین گازی از نوع MAP2A ساخت گروه مپنا و یک توربین بخار با تمامی تجهیزات جانبی و نیز پست با سطح ولتاژی 230 کیلوولت است که در حال حاضر با تکمیل عملیات نصب و راه‌اندازی و تست‌های فاز اول پروژه، بخش …
ساخت قطعات توربین با دانش ایرانی
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / شرکت انتقال گاز / توربین گازی / پیمان خضرایی
ساخت قطعات توربین با دانش ایرانی
منطقه ۵ عملیات انتقال گاز به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت راهبردی شبکه عظیم انتقال گاز و مالکیت ۴ هزار و ۴۷۲ کیلومتر خطوط سراسری و تجهیزات مربوط، مسئولیت انتقال حدود ۷۵ درصد از گاز تولیدی کشور به مبادی مصرف را به عهده دارد.
بومی‌سازی قطعات کلیدی توربین‌های گازی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب / توربین گازی / تولید نفت / صادرات نفت
بومی‌سازی قطعات کلیدی توربین‌های گازی
یک مقام مسئول گفت: بخش دیگر از قطعات کلیدی و حساس توربین‌­های گازی توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در راستای حمایت از ساخت داخل و همکاری شرکت­‌های دانش‌بنیان داخلی بومی‌سازی شد.
۲۱ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / وزارت نفت / دولت تدبیر و امید / شرکت تولید نیروی برق حرارتی / وزارت نیرو
۲۱ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه امکان ارتقای بهره‌وری ۱۷۸ توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، گفت:‌ ۲۱ مگاوات به ظرفیت هر یک از واحدهای گازی کشور افزوده می‌شود.
امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، گفت:‌ با ارتقای ظرفیت واحدهای گازی 162 مگاواتی به 183 مگاوات، 21 مگاوات به ظرفیت هر یک از واحدهای گازی کشور افزوده می‌شود.
راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال 39 درصد افزایش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / برق / دولت / سرمایه / وزارت نفت / وزارت نیرو
راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال 39 درصد افزایش می‌یابد
ایلنا: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، گفت:‌ راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال 39…
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / فناوری نانو / تولید / شرکت دانش بنیان
استفاده از نانو سرامیک ایرانی در نیروگاه‌های برق
یک شرکت دانش بنیان ساخت سرامیک محفظه احتراق توربین گازی حاوی نانوذرات را توسعه داده که این فناوری در حال حاضر در نیروگاه‌های برق یزد و بندرعباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / نانو سرامیک / توربین گازی / شرکت فناور
بهره‌مندی دو نیروگاه برق کشور از نانو سرامیک‌های محفظه توربین گازی
تاکنون سرامیک محفظه احتراق توربین گازی از خارج کشور وارد می‌شد ولی اخیرا محققان یکی از شرکت‌های فناوری با استفاده از نانوذرات، موفق به تولید این نوع سرامیک‌ها شده و این محصول در صنعت نیروگاهی دو استان مورد استفاده قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / شرکت دانش بنیان / توربین گازی
تولید پوشش برای توربین های صنعتی توسط محققان کشور
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد پوشش‌های پایه آلومینایدی در حفاظت از پره‌های توربین گاز هوایی، صنعتی و نیروگاهی را با ۵۰ درصد قیمت محصول مشابه خارجی بومی سازی کند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / تولید برق / قیمت برق / توربین گازی / رضا اردکانیان / میعانات گازی
میعانات گازی، سوخت جدید توربین ها/۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق
وزیر نیرو ضمن اعلام به مدار آمدن ۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق، گفت: یکی از برنامه های این وزارتخانه در سال ۹۹ استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین گازی نیروگاه ها است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / محسن امیری / ایران / قم / توربین گازی
ساخت پره توربین‌های گازی برای نخستین بار در کشور با مشارکت بنیاد
مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان از ساخت پره توربین‌های گازی میتسوبیشی نیروگاه قم برای نخستین بار در کشور خبرداد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / فناوری نانو / ستاد ویژه توسعه فناوری نانو / وزارت نفت
افزایش عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری در داخل کشور
تهران- ایرنا- یک شرکت فعال در زمینه تولید قطعات توربین گازی موفق شده است با استفاده از پوشش‌های چند لایه نانومتری، عمر کمپرسور توربین رولزرویس را افزایش دهد؛ با این کار هزینه تعمیر و نگهداری این کمپرسورها کاهش قابل توجهی می‌یابد.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فناوری نانو / شرکت دانش بنیان / صنعت خودروسازی / توربین گازی
تولید پره های نانویی توربین با مقاومت بالا در برابر دما و خوردگی
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید پره های نانویی توربین با مقاومت بالا شده اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / کنفرانس بین المللی / دانشگاه علم و صنعت / توربین گازی
نهمین کنفرانس بین‌المللی آکوستیک و ارتعاشات برگزار می شود
نهمین کنفرانس بین ‌المللی آکوستیک و ارتعاشات ایران، روزهای ۳ و ۴ دیماه ۱۳۹۸ در محل دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / تولید برق / برق / نیروگاه برق / صنعت برق / پژوهشگاه نیرو / شرکت تولید نیروی برق حرارتی / وزارت نیرو / توربین گازی / سیدمحسن مرجان مهر
صرفه جویی ۴۸۰ میلیون یورویی با اصلاح توربین های گازی
معاون فناوری پژوهشگاه نیرو گفت: با افزایش راندمان توربین‌ها، ۲هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه و ۴۸۰ میلیون یورو صرفه جویی انجام شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / نوآوری / انگلیس / اختراع و مخترعان
نامه رسانی با استفاده از جت سوییت!
یک مخترع انگلیسی با استفاده از جت سوییتی مجهز به ۵ توربین گازی نامه ای را از خاک انگلیس به جزیره ای در جنوب غربی این کشور و در فاصله ۱.۳ کیلومتری آن برد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / سعید توکلی / انتقال گاز / صادرات گاز / شرکت زیمنس / توربین گازی
دستیابی ایران به دانش تعمیرات خاص توربین‌های زیمنس
مدیرعامل شرکت انتقال گاز گفت:با اجرای پروژه‌های تعمیرات پیشگیرانه و اساسی توربین‌های گاز، متخصصان ایرانی شرکت انتقال گاز به دانش تعمیرات خاص بخش ارتعاشی توربین‌های گازی زیمنس دست یافتند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / توربین گازی
دکان ۳۵۰ هزار یورویی آلمان در شبکه‌ گاز تعطیل شد
مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به اجرای همه پروژه‌های تعمیرات پیشگیرانه و اساسی توربین‌های گاز با استفاده از توان پیمانکاران داخلی، دست‌یابی به دانش تعمیرات خاص در بخش ارتعاشی روتور توربین‌های گازی زیمنس را از دیگر دستاوردهای متخصصان داخلی برشمرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
توربین گازی ام.جی.تی 40 در کشور تولید شد
تهران-ایرنا- مدیرعامل شرکت مپنا گفت: توربین گازی ام.جی.تی 40 توسط متخصصان داخلی تولید و آماده ورود به صنعت نیروگاهی شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
دستاورد جدید صنعت نیروگاهی کشور/ توربین گازی تمام ایرانی 42 مگاواتی رونمایی شد
پس از 7 سال تحقیق و توسعه، نخستین توربین گازی ساخت داخل در رده 40 مگاواتی رونمایی شده و به صورت موفق در پروژه نیروگاه 42 مگاواتی گازی در حومه شهر زاهدان به مدار بهره برداری وارد شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
تولید پره متحرک توربین گازی درکشور بومی‌سازی شد
تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان برای نخستین بار موفق به تدوین دانش فنی وساخت پره متحرک ردیف اول توربین گازی 25 مگاواتی جنرال الکتریک شد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
جریمه شدن یک شرکت هلندی به دلیل ارسال قطعات توربین به ایران
یک شرکت هلندی به دلیل صادرات قطعات توربین گازی به ایران توسط دادگاهی در هلند، پانصد هزار یورو جریمه شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •