دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
حیات در مریخ
کاوشگر چینی چهار ماه دیگر به مریخ می رسد
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
کاوشگر چینی چهار ماه دیگر به مریخ می رسد
کاوشگر چینی پیش به سوی مریخ با هدف یافتن نشانه های احتمالی حیات در مریخ و همچنین کمک به دانشمندان است که بفهمند آیا ممکن است در آینده شرایط این سیاره تغییر کند تا برای زندگی انسان مناسب شود.
کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / کاوشگر مارس اکسپرس / مریخ / حیات در مریخ
کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ
کاوشگر "مارس اکسپرس" (Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) تالاب‌های زیرسطحی بیشتری از آب مایع را در مریخ پیدا کرده است.
ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟
هفته گذشته خبری درباره تأیید وجود گاز فسفین در سیارۀ زهره منتشر شد که شگفتی دانشمندان را در پی داشت. این گاز در کرۀ زمین با فعالیت‌های میکروبی تولید می‌شود که نشان از احتمال وجود حیات فرازمینی در سیارۀ زهره دارد. در سال‌های اخیر، کشف وجود حیات در نقاطی از کرۀ زمین که شرایط محیطی نامناسبی داشتند، امید برای یافت حیات در سایر سیارات را نیز افزایش داده است. مأموریت‌هایی مثل ارسال مریخ نورد استقامت (Perseverance) به سیارۀ سرخ، آوردن نمونه‌های خاک و سنگ این سیاره به کرۀ زمین را تا یک دهۀ آینده عملی خواهد کرد و پاسخی به احتمال وجود حیات در مریخ خواهد داد.
جست‌وجوی حیات در مریخ دشوارتر از آن است که تصور می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
جست‌وجوی حیات در مریخ دشوارتر از آن است که تصور می‌کنیم
در کمتر از یک دهه‌ی آینده، نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از خاک مریخ به زمین بازخواهند گشت؛ اما پیداکردن شواهد حیات در این سیاره به این راحتی نیست.
ویدئو/ آمریکا، چین و امارات به دنبال حیات در مریخ
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
ویدئو/ آمریکا، چین و امارات به دنبال حیات در مریخ
به فاصله زمانی چند هفته، چند فضاپیما از نقاط مختلف دنیا به سوی یکی از رازآلودترین سیاره‌های منظومۀ شمسی، یعنی مریخ پرتاب می‌شود.
هوش مصنوعی به جستجوی حیات در مریخ می‌پردازد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / مریخ / ناسا
هوش مصنوعی به جستجوی حیات در مریخ می‌پردازد
تهران- ایرنا- محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به سیستم‌های هوش مصنوعی آموزش می‌دهند که در جریان ماموریت «اگزومارس» در سال ۲۰۲۰ جستجوی حیات در نمونه‌های مریخ را برعهده بگیرند.
ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / بسته اخبار علم و فناوری / مریخ / پنتاگون / حیات در مریخ
ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره تأیید وجود اشیاء ناشناس شبیه به بشقاب پرنده‌ها، کشف سیاره‌ای که فلز در آن بخار می‌شود، بررسی قابلیت حیات در مریخ، زهره و قمر اروپا، امکان بازسازی بافت قلب پس از حملۀ قلبی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
مقوای پرنده حیات در مریخ را رصد می کند
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / تحقیقات علمی / ناسا / فناوری فضایی / مریخ
مقوای پرنده حیات در مریخ را رصد می کند
محققان نانو مقوایی پرنده طراحی کرده اند که می توان با کمک آن نشانه های حیات را در مریخ رصد کرد.
دلایل ایجاد حفره در مریخ
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
دلایل ایجاد حفره در مریخ
پس از مطرح شدن نظریه‌هایی درباره منشأ حیات در مریخ به‌دلیل وجود حفره در این سیاره، دانشمندان دلایل ایجاد این حفره بزرگ را توضیح دادند. به گزارش سازمان ناسا که عکس این حفره را به‌عنوان جزئی از مجموعه عکس‌های ستاره‌شناسی منتشر کرد، ممکن است این حفره دریچه‌ای به یک غار زیر سطح مریخ باشد، امری که هنوز به شکل اسرارآمیزی نامعلوم باقی مانده است. این حفره که تقریبا ۳۵ متر وسعت دارد سال ۲۰۱۱ میلادی، به‌طور ناگهانی کشف شد. عکس به وسیله ابزار HiRISE گرفته شد.  این ابزار از روی مدارگرد شناسایی مریخ، ثبت شد. …
(تصاویر) عجیب‌ترین تصاویر از سطح مریخ؛ از ترامپ تا موجودات فضایی!
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / مریخ / مریخ نورد کنجکاوی / ناسا / حیات در مریخ / مدارگرد
(تصاویر) عجیب‌ترین تصاویر از سطح مریخ؛ از ترامپ تا موجودات فضایی!
سال هاست که دانشمندان در امید به یافتن حیات دیگر، مشغول به تحقیق درباره سیاره مریخ هستند و به همین دلیل کاوشگر‌های متعددی را به این سیاره سرخ ارسال کردند. این کاوشگر‌ها تا کنون تصاویر بیشماری از سطح مریخ ارسال کردند که در برخی موارد سبب ایجاد جنجال‌هایی در خصوص وجود حیات فرا زمینی شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / فعالیت فضایی / فضاپیما / نجوم
دهه‌ی ۲۰۲۰: آغاز عصری جدید در کاوش‌های سیاره‌ سرخ
در ده سال آینده، گام‌های بزرگی مثل ارسال فضاپیماهای سرنشین‌دار و مریخ‌نوردهای متعدد برای بررسی علائم حیات در مریخ برداشته خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از ساخت کشتی خودران تا کوچکترین حسگر زیستی دنیا
ماموریتی تازه برای یافتن حیات در مریخ در راه است و کوچکترین حسگر زیستی دنیا نیز ساخته شده است. ناوهای هوشمند و سخنگو در راهند و ارتباطی تازه میان چاقی و سرطان کشف شده است. در این بسته خبری، با هم تازه‌ترین رویدادهای علمی دنیا را مرور می‌کنیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
کمک فسیل‌های اشتباه به کشف حیات در مریخ!
در جستجو برای کشف حیات باستانی در مریخ، فسیل‌هایی که موقع رسیدن به مریخ به آنها خواهیم رسید همواره مورد توجه بوده‌اند، اما به تازگی مشخص شده است که برخی فسیل‌ها فقط فسیل‌های واکنش‌های شیمیایی هستند، نه فسیل یک موجود زنده که بتواند به دانشمندان کمک کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / مریخ / ناسا / منظومه شمسی
ناسا ادعای کارمند خود را درباره رصد حیات در مریخ رد کرد
یکی از کارمندان سابق ناسا طی مقاله ای ادعا کرد این سازمان ۴۰ سال قبل طی آزمایش هایی حیات در مریخ را رصد کرده است. اما اکنون سخنگوی ناسا این ادعا را به طور رسمی رد کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / استرالیا / اکتشافات فضایی / مریخ / حیات در سیاره ها
آزمایش علمی در استرالیا برای یافتن حیات در مریخ
محققان سازمان های فضایی آمریکا، اروپا و روسیه با همکاری هم در حال آزمایش های علمی در نقطه ای دورافتاده در استرالیا هستند تا تجربه کافی برای تکرار این آزمایش ها در مریخ به دست آورند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱ / حیات در مریخ / گرم کردن مریخ / مریخ
آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می کنند
الون ماسک معتقد است با استفاده از آینه های بزرگی که دور مریخ مدار می زنند، می توان نور خورشید را به سیاره منعکس و آب و هوای آن را گرم تر کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / بسته اخبار علم و فناوری / حیات در مریخ / درمان ایدز / درمان نابینایی
ویدئو / امیدهای تازه برای درمان ایدز و نابینایی
بعد از تجربیات مثبت و منفی زیاد دانشمندان برای کشف امکان حیات در مریخ، حالا آنها به دنبال راهی تازه هستند تا حیات در این سیاره را خود ایجاد کنند. از سوی دیگر، امیدهای تازه‌ای برای درمان بیماری ایدز زنده شده و احتمال بازگشت قدرت بینایی به افراد نابینا افزایش یافته است. جزئیاتی از این خبرها در کنار اخبار دیگری از حوزه علم و فناوری را در بسته علمی این هفته دنبال کنید.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
وضعیت کنونی حیات در مریخ چگونه است؟
براساس شواهد مریخ‌نوردها و مدارپیماهای مریخی، احتمال وجود حیات در مریخ کنونی وجود دارد. 
۱۳۹۸/۰۱/۱۳
شواهدی از وجود حیات در مریخ به دلیل کشف «متان» در این سیاره
برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است منبع متان یافت شده در مریخ با منبع آن در زمین متفاوت باشد و متان الزاما به معنی وجود حیات در سیاره سرخ نیست.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •