دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
خودروسازان داخلی
۲۹ ساعت قبل
بازار خودرو به تعادل نزدیک می‌شود
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اقدامات انجام شده در دو ماه گذشته بخصوص منطقی سازی قیمت کارخانه‌ای خودروها و افزایش عرضه و کنترل نرخ ارز، بازار خودرو به تعادل نزدیک می‌شود.به گزارش ایرنا، حسین مدرس خیابانی در خصوص آشفتگی این روزهای بازار خودرو و اقدامات وزارت صنعت برای بازگشت آرامش به بازار، افزود: شرایطی که در بازار خودرو با آن مواجه‌ایم با دو ماه پیش تر متفاوت است.به گفته این مقام مسئول، دو ماه پیش شورای رقابت هنوز اسناد و مدارک دریافتی از خودروسازان را به طور کامل بررسی نکرده و در قیمت تمام شده خودروها بازنگری نکرده بود، به همین دلیل فاصله زیادی بین قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها افتاد. به همین دلیل تقاضای غیر واقعی در بازار وجود داشت و عده‌ای از این فاصله قیمتی ایجاد شده کاسبی می‌کردند.مدرس‌خیابانی، …
افزایش فاصله قیمت مصوب و بازار خودروهای داخلی
۲۹ ساعت قبل
افزایش فاصله قیمت مصوب و بازار خودروهای داخلی
افزایش قیمت مصوب و عرضه قطره چکانی خودروهای پرتیراژ داخلی موجب دو برابر شدن فاصله قیمت کارخانه و بازار برخی از این نوع خودروها شده است. به گزارش همشهری، با گذشت چند هفته از فصل دوم افزایش قیمت مصوب خودروهای داخلی و آغاز مرحله تازه اجرای طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان با قیمت‌های جدید، شتاب افزایش قیمت انواع خودروهای داخلی در حاشیه بازارتندتر شده است. مسئولان در حالی هدف از اصلاح قیمت مصوب و فرایند عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی را تنظیم بازار با کاهش شکاف قیمت مصوب و حاشیه بازار خودروهای داخلی …
قیمت روز خودرو‌های داخلی در بازار / رشد ۱۱ میلیونی قیمت پژو ۴۰۵
۴ روز قبل / قیمت خودرو / بازار خودرو
قیمت روز خودرو‌های داخلی در بازار / رشد ۱۱ میلیونی قیمت پژو ۴۰۵
قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی است و این در حالی است که قرار بود خودروسازان با دریافت مجوز افزایش قیمت محصولاتشان و عرضه خودرو زمینه را برای کاهش قیمت‌ها در بازار فراهم کنند. اما عرضه پایین‌تر از تقاضا نتوانست عاملی برای کنترل قیمت‌ها در بازار باشد. با وجود همه وعده‌ها برای مدیریت بازار خودرو، قیمت‌ها در این بازار همچنان صعودی است به طوری که امروز پراید با قیمت ۸۱ میلیون تومان و پژو ۴۰۵ با قیمت ۱۴۲ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌شود.
۴ روز قبل
کروز،تولیدکننده 85 درصد از چراغ‌های موردنیاز خودروسازان
شرکت صنایع تولیدی کروز بزرگترین و پیشرفته ترین قطعه ساز کشور در سال های اخیر کلیه چراغ های تولیدی خود را با استفاده از نوین ترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی، تولید و بومی سازی کرده است و در تامین گستره ی عظیمی از چراغ خودروهای داخلی ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو و گروه بهمن نقش بسزایی دارد. کروز سالانه بیش از 3/5 میلیون چراغ برای خودروسازان و خدمات پس از فروش تولید می کند که با توجه به بومی سازی این محصول، منجر به کاهش چشم گیر خروج ارز از کشور شده است.
شوک نرخ مصوب به بازار خودرو
۵ روز قبل
شوک نرخ مصوب به بازار خودرو
علی ابراهیمی_دبیرگروه بازار با تصویب و ابلاغ کمیته قیمت‌گذاری و ستاد تنظیم بازار خودرو، انتظار خودرو‌سازان برای افزایش رسمی نرخ مصوب محصولات‌شان زودتر از موعد سه ماهه تعیین شده شورای رقابت(شهریور‌ماه امسال) محقق و قیمت انواع خودروهای پرتیراژ داخلی گرانی رسمی 20تا 35درصدی را شاهد بوده است. با این روند دور تازه عرضه خودروی داخلی با پیش‌شرط‌های اعلام شده و به‌صورت قرعه‌کشی در دستور کار مسئولان ستاد تنظیم بازار و خودروسازان قرار گرفته است. اما میزان قابل‌توجه افزایش رسمی قیمت مصوب این خودروها نه‌تنها …
قیمت ها در بازار خودرو قد کشید/ کدام خودروها کمیاب شد؟
۵ روز قبل
قیمت ها در بازار خودرو قد کشید/ کدام خودروها کمیاب شد؟
قیمت محصولات پرتیراژ خودروسازان داخلی و همچنین محصولاتی که به نوعی کف قیمتی بازار خودرو را تشکیل می‌دهند در قیاس با هفته گذشته افزایش نسبی یافته‌اند.
عرضه خودرو به بورس کالا چقدر محتمل است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بازار خودرو / بورس کالا / خودروهای داخلی / قیمت خودرو
عرضه خودرو به بورس کالا چقدر محتمل است؟
در شرایطی که دولت همچنان زیر بار لغو قیمت‌گذاری دستوری خودروهای داخلی نمی‌رود، مدتی است پیشنهاد عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شده است. مدافعان این طرح معتقدند با عرضه خودرو در بورس کالا، فروش خودروسازان شفاف‌تر و کشف قیمت نیز انجام خواهد شد.  نوشته عرضه خودرو به بورس کالا چقدر محتمل است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
معمای ورود «خودرو» به بورس
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
معمای ورود «خودرو» به بورس
در شرایطی که دولت همچنان زیر بار لغو قیمت‌گذاری دستوری خودروهای داخلی نمی‌رود، مدتی است پیشنهاد عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شده است. مدافعان این طرح معتقدند با عرضه خودرو در بورس کالا، فروش خودروسازان شفاف‌تر و کشف قیمت نیز انجام خواهد شد. پیشنهاد عرضه خودرو در بورس کالا اما این پرسش مهم را ایجاد کرده که آیا این روش می‌تواند در مقایسه روش فعلی (قیمت‌گذاری دستوری توسط شورای رقابت) نتایج بهتری را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در پی داشته باشد. در حال حاضر شورای رقابت با در نظر گرفتن معیارهایی مانند بهره‌وری و کیفیت و همچنین بررسی اسناد و مدارک مربوط به هزینه تولید خودروسازان، نسبت به تعیین قیمت آنها اقدام می‌کند. بنابراین روش فعلی قیمت‌گذاری با وجود همه انتقادها و ایرادهای وارد به آن، از منظر …
دور دوم فروش فوق‌العاده خودرو با قیمت‌های جدید | دو شرط جدید کمیته خودرو
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
دور دوم فروش فوق‌العاده خودرو با قیمت‌های جدید | دو شرط جدید کمیته خودرو
با اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی از سوی شورای رقابت، دور دوم فروش فوق‌العاده خودروسازان کلید خورد. دور دوم فروش فوق‌العاده اما در حالی از اواخر هفته گذشته آغاز شد که دو شرط جدید کمیته خودرو نیز در آن اعمال شده است.
فرمان گرانی رسمی خودرو
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
فرمان گرانی رسمی خودرو
علی ابراهیمی_دبیر گروه بازار قیمت حاشیه بازار انواع خودروهای تولید و مونتاژ داخلی که طی چند‌ماه اخیر متاثر از کاهش شدید عرضه ناشی از انتظار خودروسازان برای اصلاح قیمت‌ها، افزایش نرخ ارز و دپوی خودروهای ناقص در خطوط شرکت‌های خودروسازی سیر صعودی به‌خود گرفته بود، با اعلام قیمت‌‌های مصوب تیر‌ماه این محصولات، توسط شرکت‌های خودروسازی، شتاب بیشتری به‌خود گرفت. شورای رقابت و مسئولان ستاد تنظیم بازار در حالی از مجوز خودروسازان برای درخواست افزایش قیمت(اصلاح نرخ) محصولاتشان به فاصله زمانی هر سه‌ماه یک‌بار …
تب گرانی در بازار خودرو بالا گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
تب گرانی در بازار خودرو بالا گرفت
سیرصعودی نرخ ارز و افزایش رسمی قیمت مصوب برخی خودروهای داخلی توسط شرکت‌های خودروسازی موجب بالاگرفتن تب گرانی در بازار خودروهای پرتیراژ و وارداتی شده است. به گزارش همشهری، سیرصعودی قیمت انواع خودروهای داخلی حتی با اجرای مرحله دوم قرعه‌کشی فروش خودرو توسط خودروسازان با نرخ‌های مصوب جدید ادامه دارد؛ در واقع رشد 15تا بیش از 20میلیون تومانی نرخ مصوب برخی خودروهای پرتقاضای داخلی موجب افزایش فاصله قیمت مصوب و حاشیه بازار برخی از این خودورها به بیش از 60تا 70میلیون تومان شده است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران …
رویکرد وزارت صمت تعمیق و توسعه ساخت داخل صنعت خودرو است/ خودروسازان به دنبال کاهش وابستگی واردات قطعه هستند
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / ایران / خودرو / خودروسازان / صنعت / واردات
رویکرد وزارت صمت تعمیق و توسعه ساخت داخل صنعت خودرو است/ خودروسازان به دنبال کاهش وابستگی واردات قطعه هستند
داخلی سازی در صنعت خودرو می تواند مزیت های زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد که مهم ترین آن جلوگیری از خروج ارز است. دولت تمام توان خود را گذاشته است تا صنایع کشور را به سمت داخلی سازی سوق دهد و میزان خروج ارز از کشور را به حداقل برساند.
۱۶ راهکار افزایش داخلی سازی در صنعت خودرو
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / صنعت خودروسازی / خودروسازان / سایپا / قیمت خودرو
۱۶ راهکار افزایش داخلی سازی در صنعت خودرو
سومین شماره نشریه الکترونیکی مرکز ارتباطات و امور بین الملل گروه خودروسازی سایپا با عنوان تکیه خودروسازان بر توان داخلی منتشر شد.
تامین زنجیره تولید خودرو در دوران شیوع کرونا و تحریم
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / کرونا / نرخ ارز / تحریم / صنعت قطعه سازی / خودرو سازی ایران / بازار خودرو | پیش فروش خودرو
تامین زنجیره تولید خودرو در دوران شیوع کرونا و تحریم
تهران- ایرنا- آمارهای خودروسازان حاکی از رشد تولید در سه ماهه امسال است، این آمارها پیش از هر چیز نشان‌دهنده خودکفایی و موفقیت قطعه‌سازان داخلی در تامین زنجیره صنعت خودروسازی در دوران شیوع کرونا و تحریم است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
برنامه‌داخلی‌سازی قطعات برای امسال
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال توسعه داخلی‌سازی به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو در قالب انعقاد قرارداد داخلی‌سازی با برگزاری میزهای ساخت داخل بین قطعه‌سازان و خودروسازان پیش‌بینی شده است. مهدی صادقی‌نیارکی افزود: پارسال در قالب برگزاری سه میز ساخت داخل ۲۷۷ میلیون یورو قرارداد بین خودروسازان و قطعه‌سازان داخلی امضا شد. وی ادامه داد: در این میان، معاونت امور صنایع وزارتخانه مسوولیت به‌هم رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌های مجموعه‌ها را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) واگذار کرده است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در راستای افزایش داخلی‌سازی‌ها و بی‌نیاز شدن از قطعات وارداتی حدود دو هفته پیش نخستین میز ساخت داخل در سال‌جاری با کاهش ارزبری ۶۶ میلیون …
خودروسازان مشکلات و نیازمندی‌های خود را  به کمیسیون صنایع مجلس بگویند/ در سال جهش تولید مجلس از داخلی سازی حمایت می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
خودروسازان مشکلات و نیازمندی‌های خود را به کمیسیون صنایع مجلس بگویند/ در سال جهش تولید مجلس از داخلی سازی حمایت می‌کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خودروسازان می توانند در راستای خودکفایی، مشکلات و نیازمندی های خود را به کمیسیون صنایع و معادن اطلاع دهند.
در سال جهش تولید مجلس از داخلی سازی حمایت می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / خودروسازی / اخبار سایپا
در سال جهش تولید مجلس از داخلی سازی حمایت می‌کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خودروسازان می‌توانند در راستای خودکفایی، مشکلات و نیازمندی‌های خود را به کمیسیون صنایع و معادن اطلاع دهند.
ضرورت افزایش سطح همکاری خودروسازان با قطعه سازان
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / اخبار سایپا / خودروسازی
ضرورت افزایش سطح همکاری خودروسازان با قطعه سازان
رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: برای آنکه میزان داخلی سازی در صنعت خودرو نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کند خودروسازان و قطعه سازان باید در کنار یکدیگر کار کنند، فعالیت روبروی هم نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
افزایش سطح همکاری خودروسازان با قطعه سازان ضرورت دارد/ ارتقاء ماشین‌آلات برای صنعت قطعه‌سازی الزام است
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / ایران / خودروسازان / قطعه سازان / خانه صنعت و معدن / صنعت قطعه سازی
افزایش سطح همکاری خودروسازان با قطعه سازان ضرورت دارد/ ارتقاء ماشین‌آلات برای صنعت قطعه‌سازی الزام است
رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: برای آنکه میزان داخلی سازی در صنعت خودرو نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کند خودروسازان و قطعه سازان باید در کنار یکدیگر کار کنند، فعالیت روبروی هم نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
قیمت خودرو‌های داخلی۹۹/۰۴/۳۰
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / قیمت خودرو / خودرو
قیمت خودرو‌های داخلی۹۹/۰۴/۳۰
قیمت خودرو‌های داخلی امروز دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹ را در جدول زیر مشاهده کنید. لازم به ذکر است به قیمت ابلاغ شده توسط شورای رقابت به خودروسازان داخلی، هزینه‌های بیمه شخص ثالث، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض، هزینه‌های شماره گذاری و ... نیز اضافه خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
«ابتکار» اثر متقابل بالا رفتن قیمت خودرو در کارخانه و بازار را بررسی می‌کند
پاسکاری گرانی میان خودروساز و دلالکیمیا نجفیبررسی روند بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت انواع خودروهای داخلی علی‌رغم نبود مشری و صفر بودن معاملات همواره افزایشی است. حالا بازار خودرو نیز در کنار بازارهای موازی در التهاب به سر می‌برد و باید منتظر ماند و دید سرنوشت این بازار بی‌مشتری چه خواهد بود.این روزها رشد شدید قیمت خودرو نشان می‌دهد که سیاست‌های دستوری و حتی تغییر روش‌های فروش نتوانسته بازار خودرو را آرام کند. کارشناسان دلایل متفاوتی را برای التهابات اخیر در بازار خودرو مطرح می‌کنند. افزایش نرخ دلار از جمله دلایلی است که تحلیلگران به آن اشاره دارند، به گفته آنها نرخ ارز این‌ روزها سکان بازار خودرو را در دست گرفته است. چراکه قطعه-سازان و خودروسازان اعلام کرده‌اند با توجه به تغییرات نرخ ارز قیمت …
دود تعلل شورای رقابت در چشم خودروساز و مشتری/ چرا قیمت‌های جدید به خودروسازان ابلاغ نمی‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / خودروسازان / دلالان / شورای رقابت / اعلام قیمت خودرو
دود تعلل شورای رقابت در چشم خودروساز و مشتری/ چرا قیمت‌های جدید به خودروسازان ابلاغ نمی‌شود؟
در حالی که قرار بود شورای رقابت، هر ۳ ماه یک بار قیمت‌های جدید خودرو را به خودروسازان داخلی اعلام کند، اکنون اما شاهد تعلل در ابلاغیه قیمت‌های جدید هستیم، تعللی که دود آن به چشم خودروسازان و مشتریان می‌رود و سودش در جیب دلالان. رویداد‌۲۴ در این گزارش به بررسی نابسامانی‌های ناشی از عدم ابلاغ قیمت‌های جدید خودرو پرداخته است.
جدال قدکشیده فرانسوی با سدان‌های نوبر ایرانی
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
جدال قدکشیده فرانسوی با سدان‌های نوبر ایرانی
علی ابراهیمی_دبیر گروه بازار تنوع کم‌ محصولات عرضه‌شده در سبد فروش خودروسازان داخلی و توقف تولید و عرضه خودروهای مونتاژی تولید مشترک موجب بازگشت دوباره این شرکت‌ها به تولید و عرضه محصولاتی بر مبنای پلتفرم خودروهای ملی شد. تولید نسل پیشرفته‌تر دنا توربوشارژ با استفاده از گیربکس اتوماتیک در 3مدل پایه، فول و نیمه‌فول ازجمله تازه‌ترین اقدامات ایران‌خودرو برای توسعه تولید و تنوع سبد محصولات است اما انواع دنای دنده‌ای، توربوشارژ و اتوماتیک با رقبایی فرانسویی مانند انواع تندر 90، ساندروی دنده‌ای، اتوماتیک …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
رشد قیمت خودرو از کانال قطعات
با اعلام خودروسازان مبنی‌بر تعدیل قیمت قطعات، افزایش قیمت خودروهای داخلی نیز در هفته‌های آتی به نوعی قطعی شد و شورای رقابت به احتمال فراوان مجوزی جدید در این مورد برای ایران خودرو و سایپا صادر خواهد کرد. قطعه‌سازان مدت‌هاست با اعلام اینکه مبنای قراردادهایشان با خودروسازان با ارز 9 تا 11 هزار تومانی بوده، خواستار افزایش قیمت قطعات تولیدی هستند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
ناتوانی خودروسازان از عرضه مناسب
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، باتوجه به اینکه حدود نیمی از بهای تمام شده یک خودروی داخلی متاثر از نوسان نرخ ارز نیست، لذا با افزایش نرخ ارز در مدت اخیر و همچنین برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا طی سال‌های اخیر، رشد قیمت خودرو چندان عجیب به‌نظر نمی‌رسد. در تحلیل شرایط بازار خودرو که به‌رغم نبود مشتری و افت معاملات، قیمت‌ها روند افزایشی دارد، حسن کریمی سنجری با اشاره به اینکه طی سه ماه اخیر نرخ ارز بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: بررسی بازار و مقایسه قیمت خودرو در همین مدت اخیر نشان می‌دهد که قیمت خودرو نیز حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.
تمهیدات شهرداری تهران برای ورود ۲۵۰ اتوبوس و مینی بوس به ناوگان حمل و نقل
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
تمهیدات شهرداری تهران برای ورود ۲۵۰ اتوبوس و مینی بوس به ناوگان حمل و نقل
شهردار تهران از ورود ۲۵۰ اتوبوس و مینی‌بوس با مشارکت خودروسازان داخلی به ناوگان عمومی شهر تهران خبر داد.
دانشگاه‌ها و نخبگان کشور از همکاری با خودروسازان استقبال می‌کنند/ نخبگان آماده همکاری و ساخت قطعات استراتژیک خودرو هستند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / خلاقیت / خودرو / خودروسازان / صنعت / نخبگان
دانشگاه‌ها و نخبگان کشور از همکاری با خودروسازان استقبال می‌کنند/ نخبگان آماده همکاری و ساخت قطعات استراتژیک خودرو هستند
رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه‌ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: دانشگاه‌ها و نخبگان با هدف توسعه صنعت خودرو و داخلی سازی قطعات، علاقه مند به همکاری با شرکت‌های خودروسازی هستند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
عدم توازن عرضه و تقاضا، دلالان را به سمت بالا بردن قیمت‌ها سوق می‌دهد
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، مراسم قرعه‌کشی برای فروش خودروها نشان داد که میزان عرضه خودروسازان کشور پاسخگوی تقاضاها نخواهد بود؛ لذا فروشندگان خودرو در بازار آزاد را ترغیب به بالا بردن قیمت‌ها کرده است.به گزارش ایسنا، بهرام شهریاری در رابطه با افزایش قیمت خودرو در بازار علی‫رغم کاهش شدید تقاضا و رکود در این بازار، اظهار کرد: افزایش قیمت ارز سبب شده که تمامی کالاها با افزایش قیمت مواجه شوند؛ قیمت خودرو نیز از این موضوع مستثنی نبوده و دچار افزایش قیمت کاذب شده است. علاوه براین دیگر عامل افزایش قیمت خودرو، بحث قرعه‌کشی‌هایی بود که خودروسازان انجام داده که گویای عطش بازار برای خرید و ناتوانی در پاسخگویی به تمامی نیازها بود. با وجود عدم توازن عرضه و تقاضا، طبیعی بود که دارندگان خودروها بخواهند …
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
ارز به خودروسازان رسید
در پی مصوبات کمیته خودرو و به منظور رفع نیاز ارزی خودروسازان، ارز لازم برای ترخیص قطعات از گمرک تامین شد. این ارز از محل صادرات صنایع معدنی در اختیار خودروسازان قرار گرفته است. به‌دنبال مصوبات کمیته خودرو و تصمیم وزارت صنعت برای تامین نیاز ارزی خودروسازان، ارز مورد نیاز صنعت خودرو از محل منابع صنایع معدنی اختصاص یافت و ترخیص قطعات موجود در گمرک از جمله کاتالیست که تولید داخلی نداشته‌اند، برای تکمیل خودروهای ناقص صورت گرفت. بر این اساس و با تکمیل خودروهای ناقص، قرار است تحویل محصولات فروش فوق‌العاده تا پایان تیرماه به اتمام برسد. طبق گزارش شرکت‌های خودروساز به وزارت صنعت، قطعات لازم برای تکمیل 45 هزار دستگاه خودروی ناقص از گمرک ترخیص شده و تکمیل آنها در حال انجام است. طبق اعلام مسوولان وزارت صنعت، …
چرا خودروسازان ایرانی به سمت ساخت شاسی بلندهای ملی نمی‌روند؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
چرا خودروسازان ایرانی به سمت ساخت شاسی بلندهای ملی نمی‌روند؟
در سال های گذشته شاهد بودیم که خودروسازان ایرانی سعی داشتند تا محصولات ملی و مستقل خود را به مشتریان معرفی کنند. اما در این مدت هیچگاه خبری از رونمایی یک کراس اوور و شاسی بلند ملی نبوده و همیشه نشان های داخلی به دنبال معرفی سدان ها و هاچبک های ملی هستند. اما آیا در پس این اتفاق و رویکرد خودروسازان، دلایل منطقی وجود دارد؟ در این گزارش به سراغ بررسی عدم تمایل خودروسازان داخلی به ساخت شاسی بلندهای ملی می پردازیم.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
عملکرد کروز در داخلی‌سازی از مهندسی معکوس به طراحی قطعات ارتقاء پیدا کرده است
شرکت صنایع تولیدی کروز در اوج شرایط سخت تحریمی و افزوده شدن مشکلات پیرامون ویروس منحوس کرونا ضمن اشتغالزایی 1000 نیروی متخصص، پروژه‌های متعددی را با محوریت ساخت داخل و خودکفایی در کلاس کیفی و استانداردهای روز دنیا به انجام رساند که در این زمینه فعالیت خود را با مهندسی معکوس آغاز کرد و در گذر زمان با ارتقاء تحقیق و توسعه در این مجموعه، توانست 3000 قطعه را همگام با دانش و تکنولوژی روز دنیا طراحی و بومی‌سازی کند.مجتبی نظری، مدیر ارتباطات شرکت صنایع تولیدی کروز با اشاره به اجرای 32 پروژه داخلی‌سازی مجموعه‌های قطعات در این شرکت گفت: در سه ماه نخست سال جهش تولید، علی‌رغم همه مشکلات ایجاد شده از ناحیه ویروس منحوس کرونا و کمبود نقدینگی، هر آنچه در توان شرکت کروز بوده، به کار گرفته شده است تا در تحویل …
موج دوم افزایش قیمت رسمی خودرو
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
موج دوم افزایش قیمت رسمی خودرو
علی ابراهیمی_دبیرگروه بازار با فروکش کردن تب طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش خودروهایپرتقاضای داخلی، سیر صعودی نرخ این خودروها در حاشیه بازار در حالی ادامه دارد که شرکت‌های خودروسازی قیمت‌های رسمی اعلام شده برای خودروهای ساخت داخل را ناکارآمد تلقی و بر افزایش میزان زیان انباشته 2 خودروساز بزرگ کشور با تداوم اعمال قیمت‌های مصوب کنونی تأکید می‌کنند. گرچه خودروسازان خود را تابع مصوبات ستاد تنظیم بازار می‌دانند اما نرخ‌های کنونی اعلام شده برای خودروهای داخلی را غیرواقعی دانسته و انتظارات خود برای …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بازار خودرو در آستانه شوک قیمتی جدید
گروه اقتصادی: با گذشت یک ماه از مصوبات ستاد تنظیم بازار و افزایش قیمت خودرو در کارخانه که با هدف کاهش التهاب بازار خودرو صورت گرفت و بعد از دو مرحله قرعه‌کشی، حالا فروش‌های ویژه خودرو نیز متوقف شده و با اجرا نشدن مصوبه سوم یعنی قیمت‌گذاری برای بازار خودرو ۱۰درصد بالا‌تر از قیمت کارخانه دوباره قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفته‌اند. در طول روزهای اخیر افزایش قیمت ارز عاملی شد تا رکود خرید و فروش در بسیاری از بازارها ازجمله خودرو به وجود آید. البته بازار خودرو به‌واسطه قیمت‌های غیرمنطقی چند ماهی است با بی‌رغبتی خریداران روبه‌رو است اما در دو هفته اخیر روند صعودی قیمت ارز باعث شد تا دیگر مشتری تمایلی به خرید خودرو در بازار نداشته باشد. مشاهدات بازار …
خودروی برقی استارتاپ استرالیایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
خودروی برقی استارتاپ استرالیایی
ساخت خودروهای الکتریکی در مدل‌های مختلف در دستور کار بسیاری از خودروسازان جدید و قدیم دنیا قرار گرفته است. در استرالیا هم یک استارتاپ دست‌به‌کار شده و می‌خواهد خودروهای برقی تولید کند تا نیاز مردم این کشور در این خصوص را برآورده کند. توسعه صنایع خودرو در استرالیا استارتاپ استرالیایی H2X در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری روی خودروهای داخلی با پیل سوختی است. نخستین وسیله نقلیه شرکت تازه‌تاسیس در نیوساوت ولز یک شاسی‌بلند با پیل سوختی هیدروژنی به نام «اسنوویی» (Snowy) است که در سال2022 به بازار …
آخرین وضعیت بازار خودرو / تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار ۲۰ میلیون تومان / دولت دست خودروسازان را برای سود باز گذاشته؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
آخرین وضعیت بازار خودرو / تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار ۲۰ میلیون تومان / دولت دست خودروسازان را برای سود باز گذاشته؟
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: قیمت خودرو‌های داخلی در بازار ترمز برید و پرچم گرانی، دست «پراید» است. آنطور که آمار‌ها روایت می‌کند، بر اساس گزارش‌های میدانی، اواسط فروردین ماه سال جاری، قیمت‌ها در گروه ایران خودرو، ۱۳ تا ۲۸ میلیون و در گروه سایپا، ۱۳ میلیون تومان افزایش را تجربه کرد؛ این صعود در مقایسه با زمستان سال ۹۸ ثبت شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
نامه دادستان کشور به سازمان محیط زیست درباره خودروهای یورو۴
عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اقدامات این سازمان برای کاهش آلودگی هوا در کشور گفت: متاسفانه در مواردی محیط زیست قربانی سیاست‌های کلان می‌شود و ما بین بد و بدتر گیر کرده‎ایم. کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی هوا در کشور دو مساله کیفیت سوخت و خودروهای داخلی برای ما مهم است، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت سوخت کشور نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و تقریبا بیش از ۷۵ درصد بنزین کشور مطابق با استانداردهای یورو۴ و ۱۵ درصد آن بر اساس استاندارد یورو ۵ تولید می‌شود. در سال‌های گذشته حتی نمی‌توان گفت که استاندارد سوخت، یورو۳ بود چراکه متوسط آلایندگی گوگرد در بنزین بیشتر از ۱۲۰PPM و متوسط آن در گازوییل بیشتر از ۹۰۰PPM گزارش …
27روز تا خداحافظی با پراید
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
27روز تا خداحافظی با پراید
براساس الزامات سازمان استاندارد، خودروسازان داخلی مکلف به رعایت استانداردهای اجباری در محصولات خود هستند و باید تولید محصولات قدیمی را متوقف کنند. خودروی پرحاشیه و البته پرتیراژ پراید یکی از این محصولات است که قادر به پاس کردن استاندارد تولید نیست و قرار است پرونده آن پس از تولید 20هزار دستگاه دیگر، در آخرین روز از‌ماه جاری بسته شود. تولیدکننده این محصول می‌گوید جایگزینی برای پراید ندارد.
سه هزار اتوبوس مورد نیاز تهران از خودروسازان داخلی تامین می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
سه هزار اتوبوس مورد نیاز تهران از خودروسازان داخلی تامین می‌شود
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سفارش اتوبوس و مینی‌بوس از سوی شهرداری تهران را زمینه‌ساز رونق تولید و به‌کارگیری حداکثری ظرفیت‌های موجود در شرکت‌های خودروساز داخلی دانست.
در باب صنعتی سرگردان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / خودرو / خودروسازان / بازار خودرو / صنعت / مجید سلیمی‌ بروجنی
در باب صنعتی سرگردان
صنعت خودرو یکی از مهم ترین صنایع است. تجربه چند دهه گذشته نشان داده در سال هایی که اقتصاد ایران درگیر تحریم های خارجی نبوده و خودروسازان از حداکثر ظرفیت تولیدشان بهره برده اند، چیزی بین ۳ تا ۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور از طریق این صنعت به دست آمده است.
تولید قطعه های خودرو در کردستان
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
تولید قطعه های خودرو در کردستان
ایرنا - سنندج - واحدهای تولیدی قطعه های خودرو در کردستان با آغاز سال جهش تولید و حمایت خودروسازان داخلی برای خرید قطعات تولیدی آنها این روزها بیشتر از گذشته رونق گرفته اند.
ثبت‌نام خودرو بر مبنای قرعه‌کشی نسبت به دیگر روش‌ها بهتر است/ باید با خودروسازان بزرگ جهان همکاری کنیم/ خودروساز داخلی مسئول افزایش قیمت‌ها نیست/ نهادهای نظارتی مسئولیتشان را به خوبی انجام دهند
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
ثبت‌نام خودرو بر مبنای قرعه‌کشی نسبت به دیگر روش‌ها بهتر است/ باید با خودروسازان بزرگ جهان همکاری کنیم/ خودروساز داخلی مسئول افزایش قیمت‌ها نیست/ نهادهای نظارتی مسئولیتشان را به خوبی انجام دهند
ایلنا: یک نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: هنگامی که ارزش پول ملی ما پایین باشد خودرویی که وارد می‌کنیم برایمان بسیار گران تمام می‌شود. بنابراین خودروساز داخلی مسئول…
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
پاتک به حواله‌فروشان خودرو
علی ابراهیمی _دبیر گروه بازار بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، مرحله نخست ثبت‌نام و قرعه‌کشی برخی خودروهای داخلی در چارچوب طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان به مناسبت عید سعید فطر به پایان رسید اما تنها با گذشت چند روز از این شیوه فروش خودرو که هدف آن مقابله با دلال‌بازی، حذف واسطه‌ها و عرضه خودرو به مشتریان واقعی اعلام شده بود، بازار خرید‌و‌فروش حواله‌های ثبت‌نام این خودروها با وجود نداشتن امکان صلح، در رهن بودن سند خودرو به‌مدت یک‌سال و هشدارهای پیگیری و برخورد قانونی با مشتریان متخلف به ازای دریافت …
محققان دانشگاه امیرکبیر پارچه‌ کیسه هوای خودرو تولید کردند
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / دانشگاه صنعتی امیرکبیر / محققان ایرانی / محمد کریمی / خودرو
محققان دانشگاه امیرکبیر پارچه‌ کیسه هوای خودرو تولید کردند
تهران- ایرنا- محققان یک شرکت دانش بنیان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پارچه کیسه هوای خودرو را داخلی‌سازی کنند تا علاوه بر کارآفرینی و اشتغال‌زایی، از خروج ارز از کشور جلوگیری و نیاز خودروسازان داخلی را رفع کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
خرج بیهوده برای خانه کلنگی خودروسازان
کیمیا نجفیدر سال‌های اخیر صنعت خودروسازی با چالش‌های بی‫شماری روبه‌رو شده است و هنگامی که علت مشکلات را جویا می‌شویم بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که بخش قابل توجهی از مشکلات صنعت خودروی کشور به سیاستگذاری‌ها باز می‌گردد. آنها اصلاح ساختار را تنها راه نجات این صنعت می‌دانند. این در حالی است که برخی از فعالان در این صنعت تامین منابع مالی را دغدغه اصلی خودروسازان دانسته و معتقدند با حمایت‌های مالی می‌توان مشکلات در این بخش را تا حدودی سامان داد. راه‌حلی که مخالفان خود را دارد و به گفته انها این راهکار نه تنها فایده‫ای ندارد بلکه راه نابودی صنعت را هموارتر می‌کند.بیش از پنج دهه از عمر صنعت خودروسازی در کشور می‫گذرد و در این مدت صنعت با موانع بسیاری دست و پنجه نرم کرده است. در این سال‌ها …
افزایش ۱۲۰۰ اتوبوس و مینی بوس داخلی به حمل و نقل عمومی تهران تا پایان سال جاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / پیروز حناچی
افزایش ۱۲۰۰ اتوبوس و مینی بوس داخلی به حمل و نقل عمومی تهران تا پایان سال جاری
ایلنا: پیرو جلسه شهردار تهران و مدیران ایران‌خودرو که با هدف تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت انجام شد، خودروسازان اعلام آمادگی کردند تا پایان سال جاری ۸۰۰ اتوبوس…
چرا استانداردهای 85 گانه خودرو در شرایط فعلی به نفع مردم نخواهد بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
چرا استانداردهای 85 گانه خودرو در شرایط فعلی به نفع مردم نخواهد بود؟
امیرحسن کاکایی اظهار داشت: خودروسازان برنامه های خوبی را از سال گذشته آغاز کرده اند و در سال جاری نیز این روند خود را ادامه می دهند. مثلاً در حال تلاش هستند تا ایربگ را داخلی سازی کنند. بنابراین حداقل یک سال باید به آن ها مهلت داده شود تا حداقل های فناوری را روی استانداردهای قبلی پیاده سازی کنند، بعد پیش بینی می کنم که سال بعد یا دو سال بعد اگر شرایط کنونی پا برجا باشد (تحریم ها باقی باشد) استانداردهای بالاتر و یورو 5 هم به شکل انبوهی اجرایی خواهد شد و هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.
تماشا کنید: صد حیف! / ماجرای خرید ولوو با ۱.۸ میلیارد دلار و کمک ۱ میلیاردلاری به خودروسازان ایران!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تماشا کنید: صد حیف! / ماجرای خرید ولوو با ۱.۸ میلیارد دلار و کمک ۱ میلیاردلاری به خودروسازان ایران!
در چندروز گذشته، خبری به نقل از شهیدزاده -رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی- منتشر شد که وی اعلام کرده بود " یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی به صنعت خودروسازی اختصاص یافته تا بتواند تولید داخلی را رونق و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان قطعات را در داخل کشور تولید کند."
چتر قیمت‌گذاری خودرو بازتر شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
چتر قیمت‌گذاری خودرو بازتر شد
شورای رقابت علناً از ورود به قیمت‌گذاری محصولات رقابتی خودروسازان خبر داده و گویا قرار است برای سایر محصولات خودروسازان که تاکنون مشمول قیمت‌گذاری نبوده نیز قیمت مصوب تعیین کند و این خودروها نیز با سازوکار قرعه‌کشی به متقاضیان فروخته شود. به گزارش همشهری، 3 هفته از اعلام نظر نهایی شورای رقابت درباره میزان افزایش قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی می‌گذرد و خودروسازان مکلف شده‌اند در 5دوره فروش فوق‌العاده در سال 99، این خودروها را با قیمت مصوب و با قرعه‌کشی به مصرف‌کنندگان واقعی بفروشند. براساس مصوبه …
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
کروز با تحویل به روز قطعات به ثبات قیمت بازار کمک کرد
بازار خودرو در هفته‌‌های گذشته روزهای پرتلاطمی را سپری و قیمت خودروهای داخلی پس از عید نوروز جهش چند ‌درصدی را تجربه کرد. شرکت صنایع تولیدی کروز با تحویل به موقع قطعات خودرو به عنوان عضوی مهم در صنعت خودرو سعی در کنترل بازار، فراهم ساختن فروش منظم و تکمیل و تحویل به روز خودروها برای خودروسازان را فراهم کرده است. این اقدامات باعث شد که آرامش به بازار خودرو تا حدود بسیار زیادی بازگردد، میزان چشمگیری از نوسان قیمت فروکش کند و همچنین با تزریق به موقع قطعات و تکمیل خودروهای کف کارخانه، خودروسازان متعهد شده‌اند که از هفته جاری خودروهای بیشتری را به بازار عرضه کنند.شرکت کروز که سهم 30 درصدی در تامین قطعات مورد نیاز صنعت خودرو برای شرکت هایی مانند ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن را دارد، با شروع موج تحریم‌های …
نجفی:  دلالان و واسطه‌ها، منتفع واقعی خودروسازی در ایران هستند
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
نجفی: دلالان و واسطه‌ها، منتفع واقعی خودروسازی در ایران هستند
رئیس هیات تحقیق و تفحص از ناکارآمدی خودروسازان داخلی می‌گوید که در صورت حذف واسطه‌ها و دلالان از میان تولیدکننده و مصرف‌کننده خودرو، سالانه مبالغ کلان چندهزارمیلیاردی ناشی از فاصله قیمتی بین کارخانه و مصرف‌کنندگان نهایی صرفه‌جویی خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ثبت‌نام خودرو؛ مشتریان سردرگم و خودروسازان ناراضی
آغاز پیش‌ثبت‌نام حدود 25هزار محصول سایپا و ایران‌خودرو بر مبنای قیمت‌ها و شیوه فروش مبهم، موجب سردرگمی مشتریان و نارضایتی خودروسازان و تشدید رکود بازار شد. به‌گزارش همشهری، با اعلام نرخ مصوب برخی انواع خودروهای داخلی توسط ستاد تنظیم بازار از ساعت24 سوم خرداد‌ماه جاری به‌مدت 10روز، پیش‌ثبت‌نام برای خرید 4محصول ایران‌خودرو و 7محصول سایپا در حالی آغاز شد که علاوه بر مشکلات ناشی از درنظر‌گرفتن پیش‌شرط‌های سختگیرانه برای ثبت‌نام متقاضیان و دریافت کد کاربری و رمز عبور، ضرورت ثبت‌نام در سامانه «امتا» (احراز …
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / پیش فروش خودرو / قیمت خودرو
قیمت‌های جدید خودروهای فروش فوق العاده اعلام شد+جدول
به گزارش ایسنا، بعد از ظهر امروز(شنبه) جلسه تصمیم‌گیری برای قیمت‌گذاری نهایی خودروها برگزار و بالاخره پس از گذشت دو هفته از اصلاح قیمت‌های کارخانه‌ای و تعیین فرمول ۱۰ درصد بالاتر از قیمت کف کارخانه برای عرضه خودرو در بازار آزاد، قیمت‌های جدید خودروهای داخلی اعلام شد. این قیمت‌ها مبنای  آغاز فروش فوق‌العاده محصولات خودروسازان در عید فطر خواهد بود. 
نجفی: تحقیق و تفحص از خودروسازان نوری به تاریکخانه صنعت خودرو تاباند
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
نجفی: تحقیق و تفحص از خودروسازان نوری به تاریکخانه صنعت خودرو تاباند
رییس هیات تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی با بیان این‌که «این تحقیق و تفحص نوری به تاریکخانه این صنعت تاباند»، با اشاره به راهبردهای پیش‌بینی شده در این گزارش گفت: اگر این سیاست‌ها به درستی اجرا شود در میان مدت بخش مهمی از انحرافات بنیان برافکن، خسارت‌ها و عقب‌ماندگی‌های صنعت خودرو جبران می‌شود.
خودروسازان در طراحی خودروها تجدیدِ نظر کنند
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / قیمت خودرو / استانی-سیاسی / دلالان خودرو
خودروسازان در طراحی خودروها تجدیدِ نظر کنند
یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان باید تغییرات اساسی در کیفیت و مدل خودروها دهند، بسیاری از خودروها سال‌ها است که تولید می‌شوند و هیچ تغییری در مدل و کیفیت آنان داده نمی‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
ابهام در لیست قیمتی شورای رقابت
روز گذشته خبرگزاری فارس اقدام به انتشار لیست قیمت جدید خودروهای داخلی کرد. براساس این خبر، قیمت‌های مدنظر شورای رقابت اعلام شده است. این در شرایطی است که رئیس شورای رقابت اخیرا اعلام کرده این شورا تنها دستورالعمل قیمت خودرو را تهیه می‌کند و اعلام قیمت بر عهده ستاد تنظیم بازار است.در این مورد، یک منبع آگاه در خودروسازی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حال حاضر دستورالعمل تعیین قیمت در اختیار خودروسازان قرار دارد و آنها باید بر اساس آن اقدام به تعیین قیمت محصولات خود کنند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا لیست قیمتی منتشر شده، در اختیار خودروسازان قرار گرفته است، از وجود آن ابراز بی‌اطلاعی کرد. نکته‌ای که در لیست اعلامی ابهام برانگیز است، به کمتر بودن قیمت جدید خودروها نسبت به نرخ فعلی آنها است. از همین …
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
400‌هزار تعهد عمل‌نشده وجود دارد
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان بر ادامه به عدم  تعهدات‌شان است، گفت: «۴۰۰‌هزار تعهد عمل‌نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.» بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به شکایات واصل‌شده از خودروسازان داخلی به کمیسیون اصل 90 گفت: «شکواییه‌ها به صورت گروهی است و هر کدام از خودروسازان ‌چندین ‌هزار شاکی دارند و تنها در ‌سال گذشته 11‌هزار شکایت در این زمینه به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده بود که این موضوع نشان می‌دهد آمار نارضایتی مردم بسیار بالاست.» سخنگوی کمیسیون اصل 90 بیان کرد: «در فروش‌هایی که خودروسازان تحت عنوان فروش فوری …
گزارش تفحص از علل ناکارآمدی خودروسازان در مجلس
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
گزارش تفحص از علل ناکارآمدی خودروسازان در مجلس
گزارش تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودرو ساز داخلی در جلسه علنی امروز مجلس قرائت و پیشنهاد شد شعبه‌ای خاص برای رسیدگی قضایی به تخلفات و مفاسد حوزه صنعت خودرو تخصیص یابد.
قرائت گزارش تفحص از خودروسازان | افزایش روند استخدام‌­ خودروسازان در نزدیکی انتخابات | ۱۲ درصد بهای تمام‌ شده خودروها مربوط به دستمزد است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
قرائت گزارش تفحص از خودروسازان | افزایش روند استخدام‌­ خودروسازان در نزدیکی انتخابات | ۱۲ درصد بهای تمام‌ شده خودروها مربوط به دستمزد است
گزارش تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودرو ساز داخلی در جلسه علنی امروز مجلس قرائت و پیشنهاد شد شعبه‌ای خاص برای رسیدگی قضایی به تخلفات و مفاسد حوزه صنعت خودرو تخصیص یابد.
رییس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازان از به تعویق انداختن این گزارش انتقاد کرد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ایران خودرو / کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی / علی لاریجانی / خودرو / محمدرضا نجفی / سایپا
رییس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازان از به تعویق انداختن این گزارش انتقاد کرد
تهران-ایرنا- رییس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروساز از به تاخیر انداختن قرائت گزارش کمیسیون و صنایع و معادن درباره علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی در جلسه علنی امروز مجلس انتقاد کرد.
نگهداری خودروی صفر ممنوع
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
نگهداری خودروی صفر ممنوع
با اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، نگهداری خودروهای صفر کیلومتر در پارکینگ، حکم احتکار را دارد و شهروندان می‌توانند موارد مشکوک را گزارش کنند. این در حالی است که اولا خودرو جزو کالاهای اساسی به شمار نمی‌رود و اموال شخصی محسوب می‌شود، بنابراین توجیهی ندارد دولت برای خرید و فروش آن به جای مالکانش تصمیم بگیرد. از طرفی، گزارش‌ها نشان می‌دهند بسیاری از خودروهای صفر کیلومتر داخلی میهمان پارکینگ‌ها و انبارهای نمایندگی‌های خودروسازان و البته واسطه‌گران شده‌اند که بعید به‌نظر می‌رسد شناسایی آنها برای دولت کار ناممکنی باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
عرضه سبدی، احتکار و تعلل در فروش
سال 97 جاده پرپیچ و خم تحریم‌ها، تولید را در شرکت‌های خودروساز نزولی کرد. به‌دنبال کاهش تیراژ که با عدم‌تامین قطعات داخلی و خارجی توجیه پیدا می‌کرد خودروسازی کشورمان با ضرر تولید و زیان انباشته بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد. از سوی دیگر بازار نیز به دلیل ورود سرمایه‌های سرگردان پناهگاهی برای دلالان و واسطه‌گران شد به‌طوری‌که در این بازار التهاب‌زده، محصولات خودروسازان توسط واسطه‌گران با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسید.بدین ترتیب در شرایطی که خودروسازان قادر به پاسخگویی تقاضای بازار نبودند و بازار نیز محلی برای جولان دلالان شده بود گزارشاتی از تخلف خودروسازان در عرضه و همچنین مدیریت بازار به گوش می‌رسید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
برنامه‌های سرپرست جدید وزارت صنعت برای بازار خودرو
قیمت خودرو‌ها که از ابتدای هفته جاری و در پی ورود مستقیم رییس‌جمهوری و رییس قوه قضاییه در مسیر کاهشی قرار گرفته بود پس از تحولات صورت گرفته که بخشی از آن اعلام قیمت‌های جدید خودرو‌ها از سوی شورای رقابت و تعیین سود حداکثر ۱۰ درصدی در معاملات بازاری، هفته را با روند ریزشی قیمت‌ها به پایان برد. البته هنوز قیمت جدید خودروهای داخلی رسما به شرکت‌های خودروساز ابلاغ نشده تا بازار با نرخ‌های با ثبات اقدام به معاملات خرید و فروش کند؛ اما تحرکات بازار خودرو نشان می‌دهد دلالانی که برای سودهای میلیونی ناشی از فاصله قیمتی خودروی صفر کیلومتر در بازار با کارخانه، خودرو احتکار کرده بودند، حالا مجبور به فروش خودرو با قیمت پایین‌تر هستند. به اعتقاد فعالان بازار طی روزهای …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
وضعیت بازار خودرو تا عید فطر بهبود خواهد یافت
سرپرست وزارت صمت گفت: تا قبل از رسیدن به عید فطر حتما بازار بهتری در بخش خودرو خواهیم داشت و اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود اثرگذار خواهد بود و روش فروش فوق‌العاده را در ایام عید فطر عملی می‌کنیم.به گزارش ایسنا، حسین مدرس خیابانی گفت: جهش تولید در حوزه صمت و مرتبطان با آن، تولیدات صادرات و صیانت از منابع ارزی و صیانت از دارایی مردم از مواردی است که باید در وزارت صمت مورد توجه بیشتر قرار گیرد.وی با بیان اینکه قطعاً در حوزه وزارت صمت جدیت داریم تا از واردات بی‌مورد جلوگیری کنیم، اظهار کرد: مدیریت بازار خودرو نیز یکی دیگر از وجوه برنامه‌ها و شعارهای وزارت صمت خواهد بود تا وضعیت فعلی را به سرعت پشت سر بگذاریم.سرپرست وزارت صمت با اشاره به اقداماتش برای بهبود وضعیت بازار خودرو گفت: ما باید تامین …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
بهمن موتور مقام اول خدمات فروش سال 98 شد
بهمن موتور موفق به کسب جایگاه نخست و رتبه برتر خدمات فروش شرکت های خودروساز در سال 98 شد. مقایسه امتیاز نتایج کسب شده مربوط به ارزیابی خدمات فروش شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو در سال 98 نشان می‌دهد که بهمن موتور در بین شرکت‌های خودروساز، مقام اول را به دست آورده است. این شرکت با یک پله صعود در رتبه و جایگاه نسبت به سال 97، به جایگاه نخست و رتبه برتر خدمات فروش در حوزه خودروهای سبک دست یافت. این گزارش حاصل مصاحبه با 242 هزار مشتری بر اساس نتایج عملکرد، کیفیت، سرعت و هزینه خدماتی مانند وضعیت نمایندگی‌ها، سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی، رعایت ضوابط مربوط به روش‌های فروش، فرآیند پاسخگویی و رسیدگی به شکایت مشتریان و... است.از طرف دیگر بهمن موتور در رویه‌های اجرایی تعریف شده در سیستم مدیریتی شرکت‌ها هم رتبه …
سهام دولتی خودروسازان سد راه واردات خودرو
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
سهام دولتی خودروسازان سد راه واردات خودرو
علی ابراهیمی _ خبرنگار این روزها نوسان نرخ دلار، طولانی شدن روند تعیین نرخ و سونامی افزایش قیمت خودروهای داخلی در کنار تداوم ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجـی کارکرده را داغ کرده است. به‌نظر می‌رسد مصوبات اخیر دولت برای ترخیص خودروهای انبار شده در گمرک یا تسهیل واردات خودروهای هیبریدی و برقی نیز قادر به آرام‌سازی‌ بازار خودروهای وارداتی نبوده است. با مهدی دادفر، سخنگوی انجمن وارد‌کنندگان خودرو گفت‌وگو کرده‌ایم. با توجه به تنگنای ارزی، امکان تداوم واردات خودرو تا چه حد است؟ انجمن …
تولید مجدد پراید،سفسطه تجاری و مغلطه صنعت خودرو است
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / پراید / خودروسازان
تولید مجدد پراید،سفسطه تجاری و مغلطه صنعت خودرو است
اطلاعات نوشت:برنامه توقف تولید دو محصول پر تیراژ خودروسازان داخلی که قادر به تأمین استانداردهای ایمنی مصرف کننده نیستند، پس از ۴ سال کشمکش میان دستگاه های مسئول، بالاخره از چند ماه قبل به اجرا گذاشته شده است و صنایع خودروسازی داخلی از سال ها قبل موظف شده اند تا با توقف تولید این دو محصول، به سمت ارتقای شاخص ایمنی در سایر محصولات خود حرکت کنند.
فروش فوری خودروسازان در سال ۹۹ آغاز می‌شود/ کاهش حباب بازار خودرو
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / بازار خودرو / قیمت خودرو
فروش فوری خودروسازان در سال ۹۹ آغاز می‌شود/ کاهش حباب بازار خودرو
شنیده‌ها حاکی از صدور مجوز فروش فوری محصولات خودروسازان داخلی برای افزایش عرضه و کاهش قیمت در بازار در روز‌های آینده دارد. بر همین اساس به گفته کارشناسان بازار خودرو با اجرای برنامه‌های فروش فوری و افزایش عرضه، حباب قیمت‌های کاذب در بازار از بین خواهد رفت.
کسب استاندارد یورو5 خودروها با قطعات کروز
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
کسب استاندارد یورو5 خودروها با قطعات کروز
از ابتدای سال 1399 خودروسازان ملزم به رعایت استاندارد آلایندگی یورو 5 در محصولات خود بودند، این در حالیست که هنوز موفق به ارتقای خودروهای داخلی به این استاندارد نشده و درخواست تعویق آن را دارند. سازمان حفاظت محیط زیست نیز کماکان بر اجرای استاندارد آلایندگی یورو 5 تاکید دارد و کروز با تولید قطعات با کیفیت امکان کسب این استاندارد را برای خودروسازان فراهم کرده است.
چرا برخی خودروهای داخلی شماره‌گذاری نمی‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
چرا برخی خودروهای داخلی شماره‌گذاری نمی‌شوند؟
رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا گفت: طبق قانون برای شماره‌گذاری خودرو باید تأییدیه محیط زیست توسط خودروسازان اخذ و به پلیس ارائه شود؛ در غیر این صورت، خودرو پلاک نمی‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تاثیر احتمالی ویروس کرونا روی طراحی خودروها!
ویروس کرونا باعث تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی و تاخیر در معرفی محصولات جدید زیادی شده، اما این ویروس منحوس تاثیرات بلندمدت دیگری هم خواهد داشت.تعدادی از طراحان خودرویی در مصاحبه با بلومبرگ گفته‌اند که این همه‌گیری گسترده می‌تواند روی طراحی خودروها نیز تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد.گوردون واگنر، مدیر طراحی مرسدس بنز، می‌گوید: همه‌گیری کرونا درک ما از چگونگی تجربه‌ ایمنی و اشرافیت در آینده را تغییر خواهد داد.مدیر طراحی رولزرویس نیز نظرات مشابهی داشته و می‌گوید: آینده بیش از همیشه درباره‌ آزادی سفرهای ایمن خواهد بود و خودروهای آینده هم به کابین و بخش داخلی بیش از هر زمان دیگری اهمیت خواهند داد.پس احتمالاً خودروسازان روی طراحی محیط داخلی ایمن‌تر و سلامت‌تری تمرکز خواهند کرد. اگرچه برخی از خودروسازان …
درخواست نشست ویژه برای تعیین قیمت خودرو
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
درخواست نشست ویژه برای تعیین قیمت خودرو
علی ابراهیمی ـ خبر‌نگار نود‌و‌یکمین نشست ستاد تنظیم بازار کشور امروز در حالی برگزار می‌شود که در جلسه دوشنبه هفته گذشته موضوع تعیین و ابلاغ قیمت جدید خودروهای پر تقاضای داخلی مطرح نشد. به گزارش همشهری، تعلل در تعیین قیمت جدید خودرو، موجب افزایش قیمت‌ها در حاشیه بازار خودرو شده است. بی‌میلی خودروسازان به تحویل خودروهای ثبت‌نامی با نرخ‌های مصوب قبلی هم به افزایش تنش قیمت در بازار خودرو دامن زده است. با وجود این خودروسازان از یک سو به تعیین سرنوشت قیمت خودرو در نشست امروز ستاد تنظیم بازار امید دارند …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •