دوشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۹ / 18 January, 2021
فضانوردان
موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد
۳ روز قبل / جف بزوس / فناوری فضایی / فضانوردان / صنعت موشک سازی
موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد
بلواوریجین موشک ارتقا یافته نیوشپارد را همراه یک کپسول به ارتفاع ۱۰۶ هزار متری زمین پرتاب کرد. در این کپسول با ۶ صندلی یک مانکن قرار داشت.
ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می‌شود
۴ روز قبل / ربات / اکتشافات فضایی / ایستگاه بین المللی فضایی / ناسا
ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می‌شود
تهران-ایرنا- فضانوردان ناسا در ایستگاه بین‌المللی فضایی سرگرم آماده کردن ربات‌های جدید پرنده‌ای به نام «زنبورهای فضایی» (Astrobee) هستند تا با استفاده از آنها بتوانند آزمایش های علمی را در این ایستگاه در حال چرخش ارتقا دهند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بررسی بافت قلب در فضا
فضانوردانی که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور دارند آزمایشات مختلفی را در آنجا انجام می‌دهند. اخیرا ایستگاه فضایی بین المللی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از یک فضانورد در حال انجام آزمایش جدیدی منتشر کرده است.به گزارش ایسنا، ایستگاه فضایی بین‌المللی اخیرا تصویر جدیدی از کیت روبینز، فضانورد ناسا و مهندس پرواز ماموریت اکسپدیشن ۶۴ منتشر کرده است.در تصویر جدید که منتشر شده، کیت روبینز در حال انجام آزمایش جذاب دیگری است. در این تصویر کیت روبینز فضانورد ناسا نمونه‌های مهندسی شده بافت قلب را به منظور نگهداری و تجزیه و تحلیل در آینده در فریزر علمی قرار می‌دهد.این فریزر علمی که در ماژول آزمایشگاه فضایی کیبو قرار دارد با نامفریزر آزمایشگاهی منفی ۸۰ درجه برای ایستگاه فضایی بین‌المللی …
انجام ۳ ماموریت برای ساخت ایستگاه فضایی چین
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / فناوری فضایی / چین / فضانوردان
انجام ۳ ماموریت برای ساخت ایستگاه فضایی چین
چین تصمیم دارد یک ایستگاه فضایی در مدار زمین بسازد و در همین راستا ۳ ماموریت به فضا انجام خواهد داد.
فضانوردان تربچه فضایی می خورند!
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / فناوری فضایی / فضانوردان / ایستگاه فضایی بین المللی / کشاورزی
فضانوردان تربچه فضایی می خورند!
به خدمه ایستگاه فضایی بین المللی اجازه داده شده تا مقداری از تربچه های کاشته شده در گرانش صفر را مصرف کنند و بقیه آن را برای تحقیقات بیشتر به زمین بفرستند.
۱۳۹۹/۱۰/۱۲
۱۶بار تحویل سال نو میلادی در یک روز!
سرگئی سورچکوف، فضانورد روسی ساکن ایستگاه بین‌المللی فضایی در توییتی اعلام کرد فضانوردان ساکن این ایستگاه امسال ۱۶بار تحویل سال نو میلادی را جشن می‌گیرند.
بررسی گیاهان و رآکتورهای زیستی در ایستگاه فضایی بین‌المللی
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / ایستگاه فضایی بین المللی / آزمایش
بررسی گیاهان و رآکتورهای زیستی در ایستگاه فضایی بین‌المللی
فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایشات مختلفی را انجام می‌دهند. اخیرا نیز "مایکل هاپکینز" (Michael Hopkins) مهندس پرواز ماموریت "اکسپدیشن-۶۴" گیاهان تربچه را برای آزمایش "Plant Habitat-۰۲" بررسی می‌کند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۹
سال پرماجرای فضایی
زهرا خلجی- خبر‌نگار    سال 2020برای همه دنیا سال سختی بود، اما کشفیات جدید در منظومه شمسی و تصاویر خیره‌کننده از کیهان، نقطه درخشانی را در کارنامه فضایی سال 2020رقم زد. در این سال برای نخستین بار یک شرکت خصوصی توانست در اقدامی بی‌سابقه با موشکی قابل استفاده مجدد فضانوردان را با موفقیت به فضا ببرد و راه را برای استارتاپ‌ها در این حوزه هم هموارتر کند. به گزارش سی ان ان، در شرایطی که بیماری همه‌گیر کووید-19جهان را با بحران روبه‌رو کرده بود، فضانوردان با خیال راحت به فضا رفتند و حتی چندین پرتاب …
فضانوردان از ایستگاه فضایی پیام
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / ایستگاه فضایی بین‌المللی
فضانوردان از ایستگاه فضایی پیام "تعطیلات مبارک" فرستادند
"مرکز فضایی جانسون" ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در توییتر تصویری از سه فضانورد ناسا مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی منتشر کرده است.
عکس | برگزاری کریسمس در ISS
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / فضانورد / کریسمس / دیدنی‌های روز / مسیحیت
عکس | برگزاری کریسمس در ISS
فضانوردان گروه اکتشاف ۶۴ مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی کریسمس را جشن گرفتند. منبع: توییت پرس
چالش اصلی فضانوردان در سیاره سرخ
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / مریخ
چالش اصلی فضانوردان در سیاره سرخ
به گزارش تسنیم؛ اگر بخواهیم به چالش‌های قرار گرفتن انسان در مریخ فکر کنیم، احتمالاً به مسائلی بزرگی از جمله طراحی موشک برای حمل فضانوردان از منظومه شمسی، ساختن زیستگاهی برای ایمن نگه‌داشتن آنها و اطمینان از داشتن آب برای آشامیدن و غذا برای خوردن است که اینها قطعاً چالش‌های مهمی است اما جدی‌ترین مشکل برای اکتشاف انسان در مریخ، ممکن است چیزهای کوچکتر و ریزتری باشد.
۱۳۹۹/۱۰/۰۱
انتخاب کردیم که دچار بی‌وزنی بشیم
امیر حسین ذاکری ‪-‬ اخیرا حس می‌کنم کار از دست مدارم خارج شده احساس بی‌وزنی می‌کنم یا از جو زمین بیرون رفتم و در فضا معلق شده ام. این حس زمانی تشدید شد که شنیدم مدیر شبکه سه هم در مورد کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور مجری مشهور "نود" گفته: کار داشت از مدارش خارج می‌شد.و اما چند نکته:*اگر کسی از تریبونی حرفی بزند بس محیرالعقول که خیلی با واقعیات فاصله دارد حداقل به طنز در مورد وی نمی‌گویند: طرف از مدار خارج شده یا کار دارد از مدارش خارج می‌شود؟*آیا مسئولانی هستند که کار از مدارشان خارج شده؟ خصوصا مسئولین نظارت بر بازار و قیمت ها؟ یعنی در کنترل قیمت‌ها وادادند همانطور که برخی‌ها در مقابل بیگانگان واداده قلمداد می‌شوند برخی مدیران هم در مقابل کنترل قیمت‌ها واداده قلمداد نمی‌شوند؟*باید بالای سر چنین …
۱۳۹۹/۰۹/۲۹
100ثانیه خبر/ تشکیل لایه یخ با ضخامت غیرعادی در دریای خزر
رومان ویلفند، مدیر علمی مرکز هواشناسی روسیه اعلام کرد، یخ بستن آب در دریای آزوف زودتر از زمان معمول آغاز شده و ضخامت یخ در شمال دریای خزر 30درصد بیشتر از حد معمول است. به‌گزارش اسپوتنیک، ویلفند با بیان این مطلب گفت: «باتوجه به اینکه سرمای محسوسی در جنوب قسمت اروپایی روسیه مشاهده می‌شود، یخ بستن آب در خلیج تاگانروگ در دریای آزوف آغاز شده است. همچنین آب در شمال دریای خزر شروع به یخ زدن کرده است.»   سیستم تصفیه آب فضایی روی زمین فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی از فناوری فیلتراسیون برای …
کاربرد فناوری فیلتراسیون فوق العاده پیشرفته در فضا
۱۳۹۹/۰۹/۲۸
کاربرد فناوری فیلتراسیون فوق العاده پیشرفته در فضا
فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی از این فناوری برای بازیافت و تصفیه عرق جهت تهیه آب آشامیدنی استفاده می کنند
فیلتر ادرار فضانوردان به زودی می تواند آب آشامیدنی را روی زمین فراهم کند!
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / آب آشامیدنی / فیلتر ادرار
فیلتر ادرار فضانوردان به زودی می تواند آب آشامیدنی را روی زمین فراهم کند!
محققان با ذکر این نکته که مشکلات مدرن نیاز به راه حل های مدرن دارند، اعلام کردند که فیلتری که ادرار فضانوردان را در ایستگاه فضایی به منظور تهیه آب آشامیدنی تصفیه می کند، به زودی می تواند آب آشامیدنی را روی زمین نیز فراهم کند.
مسافران کپسول اسپیس ایکس برای اعزام ۲۰۲۱ مشخص شدند
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / فناوری فضایی / ایستگاه فضایی بین المللی / ناسا / اتحادیه اروپا / فضانوردان / شرکت اسپیس ایکس
مسافران کپسول اسپیس ایکس برای اعزام ۲۰۲۱ مشخص شدند
قرار است در ۲۰۲۱ میلادی چهار فضانورد همراه کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس به فضا سفر کنند که نام سه تن از آنان اعلام شده است.
برزیل به پروژه ارسال فضانورد به ماه پیوست
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / برزیل / سفر به ماه / فضانوردان / ناسا
برزیل به پروژه ارسال فضانورد به ماه پیوست
مدیر ناسا با وزیر علوم، فناوری و نوآوری برزیل تفاهم نامه ای در خصوص همکاری با پروژه آرتمیس امضا کرد.
تصاویر| قاچاق مشروبات الکلی به فضا توسط فضانوردان روس
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / مشروبات الکلی / فضانوردان / روسیه
تصاویر| قاچاق مشروبات الکلی به فضا توسط فضانوردان روس
گفته شده که فصانوردان ناسا نیز در "کنیاک پارتی" فضانوردان روس شرکت کرده بودند. عکسی از این مهمانی مربوط به سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر شده است.
زنان برگزیده برای سفر به ‌ماه
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
زنان برگزیده برای سفر به ‌ماه
زهرا خلجی- خبر‌نگار پروژه بازگشت به‌ماه ناسا با نام «آرتمیس» قرار است یک فرق اساسی با سفرهای گذشته به ‌ماه داشته باشد. در این سفر، حتما یک فضانورد زن نیز تیم آرتمیس را همراهی خواهد کرد. به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، ناسا از مدت‌ها پیش کاندیداهای مختلفی از فضانوردان واجد شرایط را گرد هم آورده است تا از میان آنها افراد نهایی را انتخاب کند. در تازه‌ترین گزینش، گروهی متنوع از فضانوردان شامل 9مرد و 9زن انتخاب شده‌اند که در میان آنها نام «یاسمین مقبلی» دختر ایرانی‌الاصل که در زمینه هوافضا تحصیل کرده است به …
نام یک بانوی ایرانی‌تبار در بین فضانوردان منتخب ناسا
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / ایستگاه فضایی بین‌المللی / هوا فضا / تکنولوژی (فناوری) / ماهواره
نام یک بانوی ایرانی‌تبار در بین فضانوردان منتخب ناسا
پروژه سفر به فضا هر سال به تحقق نزدیک‌تر می‌شود؛ آخرین خبر اینکه ناسا اسامی ۹ بانوی منتخب برای سفر به فضا را منتشر کرد. این پروژه که با هدف ماه و مریخ در حال گذراندن مراحل مقدماتی خود است و تا سال ۲۰۲۴ عملیاتی خواهد شد.
نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در فهرست بازگشت به کره ماه+عکس
۱۳۹۹/۰۹/۲۲
نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در فهرست بازگشت به کره ماه+عکس
ناسا فهرستی ۱۸ نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام مأموریت‌های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به "آرتمیس" را اعلام کرد که ترکیبی از فضانوردان پیشکسوت و تازه وارد است و نام "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می‌شود.
پرتاب موفقیت‌آمیز کپسول دراگون ۲
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / ماموریت / صنعت هوا و فضا / فناوری فضایی / اسپیس ایکس
پرتاب موفقیت‌آمیز کپسول دراگون ۲
اسپیس ایکس مأموریت جدید بازتأمین محموله را برای ناسا پرتاب کرد و نسخه‌ای ارتقایافته از فضاپیمای باربری خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۲ تاکنون، در حال بازتأمین محموله برای ایستگاه فضایی است و در تمام ۲۰ مأموریت پیشین خود، از نسخه‌ی اول کپسول باربری دراگون استفاده کرد. این شرکت به‌منظور حمل‌ونقل انسان به ایستگاه فضایی کپسول دراگون جدیدی به‌نام کرو دراگون یا دراگون ۲ ساخته است. نسخه‌ی مسافربری این فضاپیما خرداد امسال با ارسال داگ هرلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا به ISS، آغاز به ‌کار کرد. با عملیاتی‌شدن این نسخه‌ی جدید، اسپیس ایکس تصمیم گرفت استفاده از دراگون قدیمی خود را متوقف کند و نسخه‌ی ارتقایافته‌ی دراگون را برای حمل بار و مسافر به‌کار گیرد.
ماه؛ ایستگاه سفر به منظومه‌های دیگر
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / ماه / ایستگه فضایی / ناسا / منظومه / استخراج / منابع
ماه؛ ایستگاه سفر به منظومه‌های دیگر
ناسا برای ایجاد ارتباط با فضانوردان و دریافت اطلاعات از ماه در زمان واقعی، به توان و فناوری‌های ارتباطی بهتری نیاز دارد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
بانوی ایرانی نامزد اعزام اولین مسافر زن به کره ماه
یک زن ایرانی که خلبان هواپیمای شکاری کبرا است، جدیدترین عضو فضانوردان ناسا شده و ممکن است یکی از گزینه ها برای اعزام اولین مسافر زن به کره ماه شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پس از دو سال آموزش شدید، سرگرد دریایی یاسمین مقبلی که اصالتی ایرانی دارد، روز جمعه به یکی از جدیدترین فضاموردان ناسا تبدیل شد. وی در آلمان از پدر و مادر ایرانی متولد شد، اما در حالی که تنها ۸ ماه داشت به بالدوین، نیویورک نقل مکان کرد. مقبلی پس از فارغ‌التحصیلی از مهندسی هوافضا از انستیتوی فناوری ماساچوست در سال ۲۰۰۴ به عضویت نیروی دریایی در آمد. او کار خود را به عنوان خلبان H-1 Cobra آغاز کرد، شغلی که در هنگام اعزام به افغانستان در سال ۲۰۰۹ و بعدا در ۳۱ ماموریت اعزامی تفنگداران دریایی به کار گرفت، سپس بعدا به یکی از …
بررسی نحوه سازگاری سیستم عصبی فضانوردان در شرایط ریزگرانش
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / ریزگرانش / فضانورد / سیستم عصبی
بررسی نحوه سازگاری سیستم عصبی فضانوردان در شرایط ریزگرانش
در شرایط "ریزگرانش"(microgravity)، بدن انسان نشانه‌های حسی خود برای تشخیص جهات بالا و پایین را از دست می‌دهد و برای حرکت و دستکاری اشیا نیاز به تعدیل/تنظیم(adjustment) دارد. نشانه‌های بالا- پایین (Up-down cues) نشانه‌های حسی انسان هستند که به انسان در نشان دادن جهت بالا یا پایین کمک می‌کنند.
آخرین  آزمایش چتر نجات بویینگ انجام شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / بوئینگ / فناوری فضایی / فضانوردان
آخرین آزمایش چتر نجات بویینگ انجام شد
کپسول استارلاینر بویینگ به طور موفقیت آمیز آخرین آزمایش فرود با سیستم چتر نجات را انجام داد.
یک قدم مانده تا رسیدن پای
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / تکنولوژی (فناوری)
یک قدم مانده تا رسیدن پای "بلو اوریجین" به ماه
آزمایشات موتور و پیشرانه‌های فرودگر قمری شرکت فضایی خصوصی "بلو اوریجین"(Blue Origin) متعلق به "جف بزوس" ثروتمندترین فرد دنیا برای ارسال فضانوردان به کره ماه به خوبی در حال انجام است و این شرکت راه زیادی برای رسیدن به ماه ندارد.
کپسول اسپیس ایکس در ایستگاه بین‌المللی فضایی پهلو گرفت
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / فضاپیما / اکتشافات فضایی / ایستگاه بین المللی فضایی / اسپیس ایکس
کپسول اسپیس ایکس در ایستگاه بین‌المللی فضایی پهلو گرفت
تهران- ایرنا- اولین کپسول به روز شده «دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس بدون نیاز به کمک فضانوردان در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت. این اولین بار است که دو کپسول دراگون هم زمان در ایستگاه بین المللی فضایی حضور دارند.
ارسال مواد مورد نیاز فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی+فیلم
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
ارسال مواد مورد نیاز فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی+فیلم
تازه‌ترین مأموریت ارسال تجهیزات(resupply mission) به ایستگاه فضایی بین‌المللی شب گذشته (۶ دسامبر) ساعت ۱۱:۱۷ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹:۴۷ به وقت تهران) انجام شد.
جف بزوس نخستین زن فضانورد را به ماه می فرستد
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / فناوری فضایی / جف بزوس / فضانوردان / سفر به ماه
جف بزوس نخستین زن فضانورد را به ماه می فرستد
جف بزوس با انتشار پستی در اینستاگرام ادعا کرد نخستین زن فضانورد را به ماه می برد.
اسباب‌کشی بشر به مریخ!
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / سیاره / مریخ / انسان / آب / سوخت / اکسیژن
اسباب‌کشی بشر به مریخ!
فضانوردان برای زندگی بر روی مریخ و بازگشت به زمین، به عنوان نمونه به ملزوماتی شامل آب و سوخت نیاز دارند و این پژوهش می‌تواند برای دستیابی به چنین هدفی بسیار مفید و قابل استفاده باشد.
«تربچه فضایی» برداشت شد +عکس
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / فناوری فضایی / ایستگاه فضایی بین المللی / فضانوردان / سبزیجات / فناوری
«تربچه فضایی» برداشت شد +عکس
فضانوردان برای نخستین بار در فضا تربچه پرورش داده اند.
کاشت تربچه در فضا
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / ایستگاه فضایی بین المللی / گیاه
کاشت تربچه در فضا
ایستگاه فضایی بین المللی اخیرا تصویر یکی از فضانوردان ماموریت "اکسپدیشن ۶۴"(Expedition ۶۴) را در صفحه کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرده است.
تبدیل آب نمک مریخ به اکسیژن و سوخت با یک فناوری نوین
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / مریخ / آب نمک / اکسیژن
تبدیل آب نمک مریخ به اکسیژن و سوخت با یک فناوری نوین
فناوری جدید به فضانوردان اجازه می‌دهد هنگام فرود در سیاره سرخ در سال ۲۰۳۳، آب نمک مریخ را به اکسیژن و سوخت تبدیل کنند.
کشف بزرگ دانشمند ایرانی ناسا درباره علت اختلال جسمی فضانوردان
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / علمی / علم و تکنولوژی / اخبار هوا و فضا
کشف بزرگ دانشمند ایرانی ناسا درباره علت اختلال جسمی فضانوردان
دانشمند برجسته ایرانی ناسا که در زمینه علت مشکلات جسمانی فضانوردان در فضا تحقیق می‌کند از "میتوکندری" به عنوان عامل اصلی اختلال جسمانی فضانوردان نام برد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۰
داستانک
قضیه نوشتن در فضا هنگامی که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به مدار زمین را آغاز کرد با مشکل کوچکی روبه رو شد. دانشمندان سازمان هوانوردی ایالات متحده دریافتند که خودکارهای معمولی در فضای بدون جاذبه کار نمی‌کنند. در واقع جوهر خودکار در خلأ به سمت پایین جریان نمی‌یافت و بر روی سطح کاغذ جاری نمی‌شد. ناسا برای حل این مشکل شرکت مشاورین اندرسون را به کار گرفت و تحقیقات در این زمینه بیش از یک سال طول کشید. ابتدا کاغذی طراحی شد تا بتواند جاذبه و گرانیگاه لازم را برای تماس با جوهر داشته باشد. سپس تحقیقات تکمیلی برای به دست آوردن ترکیب تازه‌ای از جوهر و مواد تشکیل دهنده آن آغاز شد. 12 میلیون دلار صرف این پروژه شد و در ‌‌نهایت دانشمندان ناسا خودکاری طراحی کردند که در محیط بدون …
تاثیر سفرهای فضایی بر سلامت فضانوردان
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / فضا - توریسم - سفر
تاثیر سفرهای فضایی بر سلامت فضانوردان
یافته‌های جدید نشان می‌دهد فشار اکسایشی مزمن در طول سفر فضایی بر طول تلومرها تاثیر دارد.
فرایند سوار کردن موشک عظیم ناسا آغاز شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / فناوری فضایی / ناسا / سفر به ماه
فرایند سوار کردن موشک عظیم ناسا آغاز شد
فرایند سوار کردن بخش های مختلف موشک SLS ناسا آغاز شده است. این موشک قرار است فضانوردان را به ماه ببرد.
محقق ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / بیماری / علم / اختلالات خواب / جو / ایستگاه فضایی
محقق ایرانی عامل بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد
نتایج بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد، حضور طولانی مدت در فضا منجر به بروز بیماری‌هایی می‌شود که حالا دلیل آنها توسط یک محقق ایرانی کشف شده است.
لباس شستن در فضا ممکن می شود!
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / فناوری فضایی / ناسا / فضانوردان
لباس شستن در فضا ممکن می شود!
ناسا توافقنامه ای امضا کرده که به موجب آن به زودی فضانوردان می توانند لباس هایشان را در فضا بشویند.
بازگشت به
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / کره ماه / فضا / فضانوردان / سفر / 2024
بازگشت به "ماه" تا ۲۰۲۴ ناممکن است
ما می‌خواهیم یک ایستگاه فضایی در مدار ماه داشته باشیم که بتوان از آن برای مدت زمان طولانی استفاده کرد و از آن جا به طور مستمر به سطح ماه فضانورد فرستاد.
نشتی ایستگاه فضایی بین المللی وصله شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / فناوری فضایی / ایستگاه فضایی بین المللی / فضانوردان
نشتی ایستگاه فضایی بین المللی وصله شد
خدمه ایستگاه فضایی نشتی ردیابی شده در ماژول روسی را ردیابی و وصله کردند.
سفینه فالکون ۹ با موفقیت به زمین بازگشت + فیلم
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
سفینه فالکون ۹ با موفقیت به زمین بازگشت + فیلم
شرکت اسپیس ایکس توانست با موفقیت کامل پس از فرستادن تیم فضانوردان به ایستگاه فضایی، سفینه فالکون را به زمین بازگرداند.
فضانورد سیاه پوستی که قرار است ۶ ماه در فضا بماند
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
فضانورد سیاه پوستی که قرار است ۶ ماه در فضا بماند
از میان ۴ فضانوردی که عصر روز دوشنبه وارد ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) شدند، "ویکتور گلاور" فضانورد ناسا اولین فرد سیاه پوستی است که قرار است به همراه دیگر فضانوردان طی شش ماه آینده در آنجا بماند.
تصاویر/ پرتاب
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / پرتاب / فضا / فالکون 9 / مسافر / ایستگاه فضایی / اسپیس اکس
تصاویر/ پرتاب "فالکون-۹" با ۴ مسافر به فضا
این نخستین ماموریت رسمی کپسول «کرو دراگون» به حساب می‌آید و همچنین پس از ۱۰ سال، نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی از خاک آمریکا است.
پخش زنده پیاده‌روی فضایی فضانوردان ناسا
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / آمریکا / روسیه / ناسا / پخش زنده
پخش زنده پیاده‌روی فضایی فضانوردان ناسا
قرار است سازمان هوانوردی آمریکا پیاده‌روی 2 فضانورد روسی در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی را به طور زنده پوشش دهد.
نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا انجام شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / اسپیس‌ ایکس - فضا
نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا انجام شد
کپسول کرو دراگون متعلق به شرکت اسپیس ایکس ۴ فضانورد را به فضا برد.
تاکسی فضایی با چهارسرنشین به فضا رفت
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / تاکسی / فضا / اسپیس ایکس / فضاپیما
تاکسی فضایی با چهارسرنشین به فضا رفت
در این سفر قرار است دست کم چهاربار فضانوردان به بیرون از ایستگاه بروند. در یکی از این راه‌پیمایی‌های فضایی قرار است وسیله‌ای مخابراتی به فضاپیما وصل کنند که ساخت بریتانیاست و کمک می‌کند اینترنت پرسرعت در دسترس فضانوردان قرار بگیرد.
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «مردان واقعی»
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / موسیقی فیلم / بیل کانتی / موسیقی فیلم مردان واقعی
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «مردان واقعی»
«مردان واقعی» فیلمی ماجراجویانه و تاریخی است که توسط «فیلیپ کافمن»، کارگردان هم‌اکنون ۸۴ ساله آمریکایی، ساخته شد. این فیلم که در هشت رشته نامزد اسکار شد و چهار اسکار دریافت کرد، به داستان تلاش فضانوردان ناسا برای حضور در مدار زمین می‌پردازد. موسیقی متن این فیلم را «بیل کانتی» آهنگساز شناخته‌شده و کهنه‌کار ۷۸ ساله اهل ایالات متحده آمریکا ساخته است. اثر مشهور کانتی، تم اصلی و شناخته‌شده‌ترین قطعۀ موسیقی در سری‌فیلم‌های «راکی» است که نخستین آنها در سال ۱۹۷۶ ساخته شد. کانتی که بخاطر موسیقی متن راکی تحسین شد اما جایزه مهمی دریافت نکرد، هفت سال بعد بخاطر «مردان واقعی» اسکار را به خانه برد.
ماموریت مریخ با ۲ سال تاخیر انجام می شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / فناوری فضایی / نوآوری / مریخ / ناسا / اروپا
ماموریت مریخ با ۲ سال تاخیر انجام می شود
یک تحقیق جدید نشان می دهد برنامه ناسا و سازمان فضایی اروپا برای ارسال فضانوردان به مریخ نیازمند حداقل ۳.۸ میلیارد دلار بودجه است و با دو سال تاخیر انجام خواهد شد.
شمارش معکوس برای پرتاب جایگزین سایوز
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
شمارش معکوس برای پرتاب جایگزین سایوز
ساسان شادمان منفرد- خبر‌نگار پس از هفته‌ها تأخیر، 4فضانورد در حال آماده شدن برای شرکت در نخستین ماموریت کاملا عملیاتی فضاپیمای اسپیس کرو دراگن (SpaceX Crew Dragon) هستند؛ یک پروژه ترکیبی بین ناسا و اسپیس‌ایکس ایلان ماسک که فضانوردان برای یک ماموریت 6ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل می‌شوند. علت این تأخیر، آزمایش کامل و مجدد سیستم‌های سخت‌افزاری عنوان شده است. اما بامداد شنبه به وقت تهران گام دیگری در فضانوردی آینده برداشته می‌شود و موشک فالکون9استارتاپ اسپیس‌ایکس، 4فضانورد را با کپسول سرنشین‌دار …
۴ فضانورد برای سفر به فضا با کپسول اسپیس ایکس آماده می شوند
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / شرکت اسپیس ایکس / فضانوردان / فناوری فضایی / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
۴ فضانورد برای سفر به فضا با کپسول اسپیس ایکس آماده می شوند
شنبه آینده ۴ فضانورد همراه کپسول اسپیس ایکس از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی سفر می کنند. این فضانوردان اکنون وارد مقر فضایی کندی شده اند.
علم با طعم کلم بروکلى!
۱۳۹۹/۰۸/۱۵
علم با طعم کلم بروکلى!
  نفیسه مجیدی‌زاده: فکر می‌کنم همه‌ی علوم در گوشی من پنهان شده است؛ با یک جست‌وجو در مرورگرهای گوناگون می‌توانم بفهمم در چه ماهی از سال، مریخ به ماه نزدیک می‌شود یا فضانوردان در لباس خود چه امکاناتی دارند. می‌دانم مصرف کلم و کلم‌بروکلی برای گروه خونی O ضرر دارد. می‌دانم کدام کشورها از انرژی هسته‌ای در خدمات پزشکی و درمانی استفاده می‌کنند. رازهای زندگی بوعلی‌سینا را می‌دانم و سخنان بسیاری از بزرگان علم و ادب را خوانده‌ام! از هرعلمی که بخواهم چیزی بدانم، در اینترنت جست‌وجو و پیدا می‌کنم و دلیلی …
سفرنامه تصویری موجود فرازمینی به کره زمین منتشر شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / انتشارات آفرینگان / ترجمه / فضانوردان / انتشارات ققنوس
سفرنامه تصویری موجود فرازمینی به کره زمین منتشر شد
کتاب «همه قریبه‌ن وختی خُدت هم قریبه‌ای» نوشته جامنی سان با ترجمه نوشین سلیمانی توسط انتشارات آفرینگان منتشر و راهی بازار نشر شد.
فاتحان‌ماه در تهران
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
فاتحان‌ماه در تهران
   احسان بهرام‌غفاری    ساعت ده‌ونیم صبح روز سوم آبان‌ماه سال1348، نیل آرمسترانگ، ادوین آلدرین و مایکل کالینز، سه فضانوردی که برای نخستین بار به ‌ماه قدم گذاشته‌بودند، به محل برگزاری مصاحبه رادیو تلویزیون و مطبوعات رفتند تا برای مردم ایران از سفرشان به فضا بگویند. آرمسترانگ در این مصاحبه اعلام کرد که وجد و اشتیاق مردم ایران برای دیدن‌شان، آنها را شگفت‌زده کرده است و از اینکه به ایران آمده‌اند، بسیار خشنود هستند. پس از مصاحبه، نزدیک به ساعت یک بعدازظهر، فضانوردان وارد خیابان‌های تهران شدند که با …
قرارداد آژانس فضایی اروپا با ناسا نهایی شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / ماهنامه پاسدار اسلام / ماهنامه پاسدار اسلام / اروپا / ناسا / توافق / فضانورد / قمر / قمر زمین
قرارداد آژانس فضایی اروپا با ناسا نهایی شد
آژانس فضایی اروپا اعلام کرد، توافق کرده است در ازای فرصتی برای فرستادن فضانوردان اروپایی به مدار ماه، چندین ماژول برای محل استقرار برنامه ریزی شده ناسا در اطراف ماه فراهم کند.
فضانورد ناسا در حال کار روی تجهیزات تحقیقاتی در فضا
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
فضانورد ناسا در حال کار روی تجهیزات تحقیقاتی در فضا
ایستگاه فضایی بین المللی اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از "کاتلین روبینز"(Kathleen Rubins) یکی از فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۴ منتشر کرد.
بازگشت فضانوردان از ماموریت
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / صنعت هوا و فضا / اکتشافات فضایی / فضاپیما / روسیه / صنعت هوا نوردی
بازگشت فضانوردان از ماموریت "اکسپدیشن۶۳" به زمین
فضانوردان ماموریت اکسپدیشین ۶۳ پس از ۶ ماه حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی ۲۱ اکتبر به زمین بازگشتند. "کریس کسیدی" فرمانده ماموریت اکسپدیشن ۶۳ از ناسا و "آناتولی ایوانیشین" و "ایوان وگنر" از سازمان فضایی فدرال روسیه فضانوردان این ماموریت بودند که چهارشنبه در ساعت ۱۶:۱۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳:۴۰ به وقت تهران) سوار بر فضاپیمای سایوز "MS-۱۶" به زمین بازگشتند.پس از فرود، فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۳ با هلی‌کوپترهای روسی به شهر قراغندی قزاقستان بازگشتند. در آنجا "کسیدی" برای پرواز به هوستون سوار هواپیمای ناسا شد، در حالی که "ایوانیشین" و "واگنر" سوار هواگرد مرکز آموزش کیهان‌نورد گاگارین شدند و به خانه‌هایشان در روسیه باز گشتند. "کسیدی" در طول مدت حضور خود در فضا تحقیقات و آزمایشات مهم بسیاری …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •