پنجشنبه, ۶ آذر, ۱۳۹۹ / 26 November, 2020
اکسی توسین
روش‌هایی طبیعی برای افزایش هورمون‌های شادی
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / افسردگی / هورمون شادی / رژیم غذایی / اضطراب / سبک زندگی / پارسی خبر
روش‌هایی طبیعی برای افزایش هورمون‌های شادی
 اگر احساس غم و افسردگی می‌کنید ممکن است هورمون هایتان مقصر باشند. این پیام رسان‌های شیمیایی روی تمامی ابعاد ذهن و بدن تأثیر می‌گذارند و اثر زیادی بر حال و احساس ما دارند. خوشبختانه روش‌های های ساده‌ای هست که به افزایش طبیعی سطح هورمون‌های شادی بخش مثل سروتونین، دوپامین، اندورفین و اکسی توسین کمک می‌کنند. در ادامه با این روش‌ها آشنا خواهیم شد.  از فواید پربیوتیک بهره ببرید نوشیدنی‌های پروبیوتیک یا ماست را در رژیم غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید. بیشتر از ۹۰ درصد سروتونین تولیدی بدن توسط باکتری‌های درون دستگاه گوارش ساخته می‌شود و اطلاعات بسیار زیادی میان دستگاه‌های گوارش و عصبی مرکزی بدن رد و بدل می‌شود. یک نمونه‌ی واضح این مسأله تأثیری است که اضطراب بر معده می‌گذارد. محققان آلمانی پی بردند زنانی …
هورمونی که در بهبود کرونا موثر است را بشناسید
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / ویروس کرونا / کووید ۱۹ / سلامت / هورمون / هورمون اکسی توسین
هورمونی که در بهبود کرونا موثر است را بشناسید
محققان دانشگاه تولدو اوهایو در مطالعه ای جدید دریافتند که ویژگی های ضدالتهابی و ایمن سازی هورمون اُکسی توسین می تواند در کنترل بیماری کووید۱۹ موثر باشد.
تجربه آرامش در روابط مبتنی بر اعتماد
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
تجربه آرامش در روابط مبتنی بر اعتماد
بنفشه حیرت‌نگاری / روان‌شناس بالینی و فیلم درمانگر   هفته گذشته در مورد معنای اعتماد و بیشتر در حیطه فلسفی آن سخن گفتم. در متن حاضر به معنای آن در روان‌شناسی می‌پردازیم.  شاید جالب باشد که بدانید تحقیقات نشان داده است که اعتماد نیز مانند بسیاری دیگر از احساسات و عواطف و هیجانات و در کل حالات ذهنی و روانی، تحت تأثیر فرمانده اصلی بدن یعنی سیستم هورمونی بدن قرار دارد. هورمون شناخته‌شده مؤثر در اعتماد «اکسی توسین» است که به‌طور طبیعی در پستانداران از «هیپوتالاموس» ترشح و در «هیپوفیزپسین» ذخیره می‌شود …
با ۱۲ مهارت زیر قلب شوهرتان را تسخیر کنید
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / همسر / روابط زناشویی / پارسی خبر / محبت / روابط عاطفی
با ۱۲ مهارت زیر قلب شوهرتان را تسخیر کنید
با خودتان صادق باشید و از هیچ تلاشی برای عاشقانه‌تر شدن زندگی تان کوتاهی نکنید. عاشق شدن زمانی اتفاق می‌افتد که ترشح هورمون عشق (اکسی توسین) در افراد زیاد می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / اکسی توسین / هورمون عشق / سیستم ایمنی / سلول / کرونا / کووید 19 / درمان
"هورمون عشق" کلید درمان کرونا است؟
قبلا ثابت شده بود که هورمون اکسی‌توسین که در مغز تولید می‌شود و در تولیدمثل و زایمان نقش دارد، التهاب بدن ناشی از طوفان سیتوکین را نیز کاهش می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
تاثیر «اکسی توسین» بر رفتار مادران پس از زایمان
محققان «دانشگاه کیوتو» و «دانشگاه آزابو» ژاپن در مطالعه اخیرشان توضیح داده‌اند که چگونه میزان هورمون اکسی توسین طبیعی مادر بر رفتار او تاثیر می‌گذارد.به گزارش ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، اکسی توسین یکی از مهمترین هورمون‌ها بین مادر و نوزاد است. محققان دانشگاه «کیوتو» و دانشگاه «آزابو» ژاپن در یک مطالعه جدید خبر دادند که میزان «اکسی توسین» با حساسیت مادران نسبت به چهره افراد بزرگسال خوشحال و عصبانی رتباط دارد.«اکسی توسین» بیشتر به دلیل نقشش در زایمان و فرزندپروری شناخته می‌شود. هورمون مذکور باعث انقباضات بدن حین زایمان و آمدن شیر در بدن مادران می‌شود.اکسی‌توسین هورمونی نوروهیپوفیزیال و اولیگوپپتیدی است که در پستانداران وجود دارد. اکسی‌توسین به صورت طبیعی در هیپوتالاموس تولید و در هیپوفیز …
هورمون عشق در افراد با تجربه طلاق والدین کمتر است
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / روانشناسی / هورمون اکسی توسین / طلاق / تحقیقات علمی
هورمون عشق در افراد با تجربه طلاق والدین کمتر است
طبق یک مطالعه که در نشریه روانشناسی منتشر شده، سطح هورمون اکسی‌توسین که به هورمون عشق معروف است در افرادی که در کودکی والدینشان از هم جدا شده‌اند، کمتر از سایرین است.
هورمون عشق باعث پرخاشگری می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / هورمون عشق / پارسی خبر / عشق
هورمون عشق باعث پرخاشگری می‌شود
هورمون اکسی توسین که گمان می‌رود تقویت کننده روابط عاطفی است می‌تواند موجب بروز تاثیر منفی رفتاری در فرد شده و او را به سوی بروز رفتار‌های تهاجمی سوق دهد.
هورمون «اوکسی توسین» از پوکی استخوان در زنان پیشگیری می کند
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / هورمون اکسی توسین / زنان / پوکی استخوان
هورمون «اوکسی توسین» از پوکی استخوان در زنان پیشگیری می کند
آزمایشات اخیر بر روی موش های ماده نشان می دهد که هورمون اوکسی توسین می تواند از کاهش تراکم و مقاومت استخوان ها بکاهد.
گزارش یک ارتباط جدید بین گیرنده «اکسی توسین» مغز و رفتار تکانشی
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / تحقیقات علمی / مغز انسان / هورمون اکسی توسین / رفتارهای پرخطر
گزارش یک ارتباط جدید بین گیرنده «اکسی توسین» مغز و رفتار تکانشی
عضو هیئت علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران نتایج تحقیقاتی درباره ارتباط جدید بین گیرنده «اکسی توسین» و رفتار تکانشی را ارائه کرد.
داشتن رابطه جنسی چه فوایدی برای سلامت بدن انسان دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / رابطه جنسی / فواید رابطه جنسی / پارسی خبر / روابط زناشویی
داشتن رابطه جنسی چه فوایدی برای سلامت بدن انسان دارد؟
 حال اینکه داشتن این رابطه سبب در سلامتی بدن شما نیز نقشی اساسی را ایفا می‌کند داشتن روابط جنسی به طور منظم می‌تواند شما را به شریک زندگی تان نزدیک‌تر کرده و روابط مستحکم تری را به شما ارزانی بدارد.فواید رابطه جنسی منظم برای زوجینداشتن رابطه جنسی مناسب و منظم همیشه برای زوجین با فوایدی همراه بوده است که حتی با وجود عدم آگاهی زوجین از این موضوع، احساس خوب پس از آن برای آنان قابل لمس است. اما در این مطلب قصد داریم تا به صورت علمی فواید آن را بررسی کنیم.کاهش استرسمطالعات نشان می‌دهد که افرادی که حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی داشته باشند بهتر می‌توانند استرس خود را مدیریت کنند. به علاوه اگر این روابط بیشتر از دو بار در هفته انجام شود شرایط بهتری را تجربه خواهید کرد.دلیل این امر این است که اندروفین …
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / افسردگی / هورمون اکسی توسین / زایمان
تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان
مطالعه جدید نشان می دهد هورمون عشق موسوم به «اُکسی توسین» در درمان بسیاری از اختلالات روانی از جمله افسردگی پس از زایمان سودمند است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •