پنجشنبه, ۸ اسفند, ۱۳۹۸ / 27 February, 2020
بیماری های روانی
بزرگ نمایی درباره کرونا آمادگی روانی برای ابتلا به آن را بالا می برد
ایسنا / ۴۲ ساعت قبل / ...
بزرگ نمایی درباره کرونا آمادگی روانی برای ابتلا به آن را بالا می برد
یک روان شناس اجتماعی با بیان اینکه وقتی درخصوص یک بیماری بزرگ نمایی می شود، آمادگی روانی برای ابتلا به آن نیز بالا می رود، گفت: مهمترین آثار روانی انتشار اخبار مربوط به ویروس کرونا این است که با حجم زیادی از اختلال های اضطرابی از جمله وسواس مواجه می شویم.
  استانی-اجتماعی  کروناویروس  سلامت روانی
شایعات بی اساس در مورد کرونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند
ایسنا / ۲ روز قبل / علمی و آموزشی
شایعات بی اساس در مورد کرونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب که پیام های متعدد، شایعات بی اساس و اطلاعات متناقض در مورد کورونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند و حتی می تواند مانع از رسیدن اطلاعات درست و محتوای علمی به مردم شود گفت: به منظور کاهش نگرانی های بی مورد در مورد این بیماری و به موازات اقداماتی که برای ارائه خدمات بهداشتی، تشخیصی و درمانی انجام شده است برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.
  کروناویروس  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  سلامت روانی
چرا زنان در برابر سرطان شکننده‌تر هستند؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
چرا زنان در برابر سرطان شکننده‌تر هستند؟
تهران - ایرنا - یک فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان تاکید کرد: زنان به لحاظ وضعیت فیزیولوژی و روحی روانی خاص خود و روحیه مادری، در مواجهه با یک بیماری خطیری مانند سرطان، شکننده‌تر از مردان مبتلا به سرطان هستند و به تبع نیاز به حمایت های بیشتر خانودگی، اجتماعی، اقتصادی و روانی دارند.
  انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی  بیمارستان شریعتی تهران  پرسش از خبر  سرطان  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
در دهه های مختلف زندگی خود مستعد چه اختلالات روانی هستیم؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / وبگردی
در دهه های مختلف زندگی خود مستعد چه اختلالات روانی هستیم؟
 بسیاری از افراد معتقدند که بیماری یا اختلالات روانی هرگز به سراغاشان نمی آید. اما جالب است بدانید که اغلب انسان ها در دوره های مختلف زندگی خود مستعد برخی مشکلات هستند.
طریق نوع‌دوستی
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بهداشت و سلامت
طریق نوع‌دوستی
[شهروند ‏ ‏]  پیامش را روی صفحه بسیاری از فعالان فضای مجازی می‌توان دید: «عزیزانی که ام‌اس یا سرطان‌های زنان دارند، رایگان ویزیت می‌کنم و خدمات تشخیصی را با 50درصد تخفیف انجام می‌دهم.» «منظر سلیمانی»، متخصص زنان، زایمان و نازایی است که چند ماهی است تصمیم گرفته کمی از درد و رنج این بیماران کم کند. او از 22‌سال پیش در تخصص خودش فعالیت می‌کند، چهار‌سال دوره طرحش را در یکی از مناطق محروم استان لرستان گذرانده است و  حالا هم در کنار مطبش، در درمانگاه خیریه‌ای فعالیت می‌کند. او مدتی است که زنان مبتلا به ام‌اس و سرطان‌های مخصوص زنان را به صورت رایگان در مطبش ویزیت می‌کند و می‌گوید که این اقدام برای کاهش فشار های مالی و روانی بیماری زمینه‌ای افراد است. سلیمانی در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید که هزینه‌های …
شیوع آسیب‌های روانی در نزدیکان فرد اوتیسم
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / بهداشت و سلامت
شیوع آسیب‌های روانی در نزدیکان فرد اوتیسم
تمام اعضای خانواده فرد اوتیسم باید حداقل هر 6 ماه یکبار چکاپ سلامت روان شوند و سطح اختلالات روانی آنها ارزیابی شود زیرا غیر از تبعات جسمی که جسم مادر یا پدر را به عنوان مراقب اصلی تحلیل می کند، بیماری های روان نیز آنها را تهدید می کند.
آلودگی هوا افسردگی را تشدید می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / بهداشت و سلامت
آلودگی هوا افسردگی را تشدید می‌کند
تهران- ایرنا- یک روانپزشک و روان درمانگر گفت: افسردگی فصلی یکی از انواع اختلالات خلقی است که به صورت دوره‌ای در فصول سرد سال بیشتر در بین افراد دارای زمینه بیماری های روانی و عصبی،‌ مشاهده و در زمان وارونگی هوا که آلودگی به همراه دارد،‌ تشدید می شود.
  اختلالات اضطرابی  سلامت روان  آلودگی هوا  بهداشت و سلامت  نفسِ تنگ شهرها
افزایش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های روانی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / بهداشت و سلامت
افزایش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های روانی
محققان در پژوهشی مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های روانی را در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶بررسی کرده‌اند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد طی این دوره میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های روانی افزایش یافته و این افزایش در مردان بیش از زنان بوده است.
  مرگ و میر  بیماری های روانی
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اقتصادی
رئیس مرکز ملی فرش: فرش دستباف در درمان بیماری های روحی و روانی تاثیر دارد / مهلت بازگشت ارز صادراتی فرش به 12 ماه افزایش یافت
ارائه آخرین یافته های علمی در زمینه تاثیر فرش دستباف بر سلامت جسم و روان با همکاری این دانشگاه در دستور کار است و به همین دلیل ما قصد تجاری سازی این امر را در موضوع فرش دستباف داریم. فرش می تواند دستباف تاثیر بسزایی در درمان بیماری های روانی و روحی داشته باشد.
صوت / روزی که همه خودشیفته خواهیم شد!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / بهداشت و سلامت
صوت / روزی که همه خودشیفته خواهیم شد!
بیماری‌های روانی انسان مدرن کم نیستند. بیماری‌هایی که مناسبات زندگی را تا اندازه زیادی برای آنها پیچیده کرده و بسیاری از ارزش‌ها مبهم و گنگ شده‌اند. در این میان اما خودشیفتگی یکی از بیماری‌هایی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر بیش از پیش انسان مدرن را در خطر ابتلا قرار داده است. در این نوبت از پادکست ایسنا نگاهی داشته‌ایم به گسترش خودشیفتگی و همچنین مقاله‌ای با این موضوع را باهم می‌شنویم.
  خودشیفتگی  خود شیفتگی افراد  بیماری های روانی  نارسیسم  پادکست  پادکست ایسنا
بیماری‌های متابولیک بار سنگینی بر نظام سلامت تحمیل می‌کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / اجتماعی
بیماری‌های متابولیک بار سنگینی بر نظام سلامت تحمیل می‌کنند
تهران- ایرنا- رئیس انجمن غدد کودکان ایران گفت: تشخیص دیرهنگام بیماری های متابولیک و نادر ارثی افراد مبتلا را دچار عوارض عصبی و روانی می کند و بار سنگینی بر دوش دولت ها و نظام سلامت کشور می گذارد.
  بهداشت و درمان  بیماری  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بیماری های روانی بعد از تصادفات بیشترین بار بیماری را در ایران دارند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / بهداشت و سلامت
بیماری های روانی بعد از تصادفات بیشترین بار بیماری را در ایران دارند
تهران- ایرنا- مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: ۱۴ درصد بار بیماری ها در ایران ناشی از اختلالات روانی است و این بیماری ها بعد از تصادفات بیشترین عامل مرگ و ناتوانی در کشور هستند.
  بیماری روانی  سلامت روان  سازمان اورژانس کشور
ورزش چطور بیماری های مزمن را کنترل می کند؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / بهداشت و سلامت
ورزش چطور بیماری های مزمن را کنترل می کند؟
انجام فعالیت های بدنی برای کنترل علائم بیماری های مزمن تنها همراه با اثرات مثبت جسمی نیست بلکه اثرات مثبت روانی به همراه دارد.
اختلال دو قطبی
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / بهداشت و سلامت
اختلال دو قطبی
اختلال دوقطبی یک بیماری روانی شدید است که در طی آن دوره های افسردگی عمیق با دوره های بیش فعال ، هیجان زده یا شیدایی متناوب می شوند و از آن به عنوان افسردگی منیک نیز یاد می شود.
دانش آموزان و تهدید چاقی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / بهداشت و سلامت
دانش آموزان و تهدید چاقی
تهران- ایرنا- چاقی دانش آموزان به دلیل اینکه تاثیرات جسمی و روانی همچون بیماری های قلبی- عروقی، افزایش چربی خون، بیماری های کبدی، بیماری های تنفسی و کاهش اعتماد به نفس می گذارد، نیازمند برنامه ریزی اصولی و آگاهی بخشی در سطح جامعه است.
  چاقی دانش آموزان  اضافه وزن دانش آموزان  چاقی  سبک زندگی
اختلال خوردن؛ افراط و تفریط در چاقی و لاغری
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / بهداشت و سلامت
اختلال خوردن؛ افراط و تفریط در چاقی و لاغری
تهران- ایرنا- در حالی که پرخوری برای افراد دچار سوءهاضمه و بیماری های جسمی دیگر بارها نکوهیده شده است، ولی هستند اشخاصی که دچار بی اشتهای عصبی بوده و با تحمل فشار روانی نسبت به کاهش وزن و اجتناب از چاقی، اصرار دارند.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۵ / ...
استرس مزمن منجر به آسیب مغزی می‌شود
شفقنا- استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیک سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپ بالغ (NSCs) می‌شود. انتظار می‌رود این یافته راهگشای استراتژی های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، استرس مزمن ارتباط تنگاتنگی با بسیاری از بیماری های ذهنی و روانی مانند افسردگی و اسکیزوفرنی دارد که به […]
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / ...
افراد مبتلا به اختلال شخصیتی ضد اجتماعی، مرزی، وابسته و نمایشی چگونه رفتار می کنند؟
عبارت «بیماری روانی» به گستره ای از بیماری ها اطلاق می شود که اختلالات رفتاری و مربوط به روان و ذهن افراد را در بر می گیرند. بیماری های روانی الگوهایی از نشانه های رفتاری و روانشناختی هستند که بخش های مختلفی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می...
علت تیراندازی های آمریکا از نگاه دونالد ترامپ
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / بین‌المللی
علت تیراندازی های آمریکا از نگاه دونالد ترامپ
رئیس جمهور آمریکا، بیماری روانی را دلیل حوادث تیراندازی اخیر در این کشور دانشت.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / ...
سلامت کارکنان، ضامن حفظ و توسعه سرمایه انسانی است
مدیر عامل و مدیران شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون، در نشستی با رئیس و مسئولان بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز/ماهشهر به بررسی فرصتها ، چالش ها و مسائل مرتبط با حوزه بهداشت و درمان کارکنان پرداختند.مدیر عامل این شرکت با تاکید بر اینکه اولویت دهی و رسیدگی به سلامت روانی و جسمی کارکنان این شرکت در کلیه سطوح، ضامن حفظ و توسعه سرمایه های انسانی سازمان و صیانت از تولید و تداوم آن است، گفت: خوشبختانه برنامه ها، رویه ها، خدمات، کادر و تجهیزات پزشکی موجود در مناطق نفتخیز جنوب و آن بخشی که در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به ویژه واحدهای عملیاتی وجود دارد، روزآمد و کامل ارزیابی می شود که بر اساس مشاهدات موجود، تاثیر بسزایی را در کاهش ریسک آسیب انسانی داشته است.حمید کاویان پس از معرفی شرکت به ارائه …
بحرانِ  افسردگی / طبق آخرین آمار منتشرشده یک چهارم ایرانی‏ها اختلال روانی دارند  و 60 درصد زنان دچار افسردگی هستند
سازندگی / ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / اجتماعی
بحرانِ افسردگی / طبق آخرین آمار منتشرشده یک چهارم ایرانی‏ها اختلال روانی دارند و 60 درصد زنان دچار افسردگی هستند
اختلالات روانی این روزها به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده، معضلی که آخرین آمار وزارت بهداشت هم آن را تایید می‏کند. ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در این‌باره گفت: ۲۳.۴ درصد از بالغان در ایران دچار یک اختلال روانپزشکی بوده‏اند. ۲۷.۶ درصد این افراد را زنان و ۱۹.۴درصد را مردان تشکیل می‏دهند؛ از هر ۴ نفر بالای ۱۵سال یک نفر دچار اختلال روانپزشکی است
  افسردگی  بیماری روانی  بیماری های روانی  اختلال روانی  اختلال روان
وزارت بهداشت از زنان سرپرست خانوار حمایت می کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / اجتماعی
وزارت بهداشت از زنان سرپرست خانوار حمایت می کند
تهران- ایرنا- مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و خانواده گفت: وظیفه وزارت بهداشت در برنامه اقدام و عمل در مورد زنان سرپرست خانوار که توسط دولت ابلاغ شده، در زمینه کنترل، پیشگیری و درمان بیماری های واگیر و غیرواگیر این قشر از جامعه و همچنین حمایت های روانی خانواده های آنها است.
  زنان  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بیماران روانی شناسایی و به روانپزشک معرفی می شوند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / اجتماعی
بیماران روانی شناسایی و به روانپزشک معرفی می شوند
تهران – ایرنا - معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افرادی که به مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های بهداشتی دولتی مراجعه می کنند، مورد غربالگری بیماری های روانی قرار می گیرند و در صورت لزوم به روانپزشک معرفی می شوند.
اختلال رفتاری فوبیا، هیپنوتیزم و درمان مجازی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ / اجتماعی
اختلال رفتاری فوبیا، هیپنوتیزم و درمان مجازی
تهران- ایرنا- فوبیا یا هراس از هیچ، یک بیماری روانی به شدت توهم آمیز است. در واقع هراس از چیزی که نه تنها بی مورد و بی اساس است، بلکه تاثیر منفی بر فعالیت های روزمره فرد مبتلا می گذارد.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / ...
اختلالات روانی تعدد شخصیت، مسخ واقعیت، اختلال سلوک و جنون با انسان چه می کنند؟
عبارت «بیماری روانی» به گستره ای از بیماری ها اطلاق می شود که اختلالات رفتاری و مربوط به روان و ذهن افراد را در بر می گیرند. بیماری های روانی الگوهایی از نشانه های رفتاری و روانشناختی هستند که بخش های مختلفی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می...
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / وبگردی
آیا می‌دانید اضطراب چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟
عبارت «بیماری روانی» به گستره ای از بیماری ها اطلاق می شود که اختلالات رفتاری و مربوط به روان و ذهن افراد را در بر می گیرند. بیماری های روانی الگوهایی از نشانه های رفتاری و روانشناختی هستند که بخش های مختلفی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می...
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ / سیاسی
درباره سالک، بیماری شایع پوستی فصل گرما بیشتر بدانید
سالک از شایع ترین بیماری های پوستی شایع در فصل گرماست که بین انسان و حیوان مشترک است و آب و هوای گرم در افزایش این بیماری بسیار مؤثر است. بر اساس آمارهای موجود، سالیانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و ضایعات بد شکل و عوارض عوامل اجتماعی، روحی و روانی از پیامدهای ناگوارناشی از این بیماری است.
رابطه چاقی و کوچک شدن مغز
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ / بهداشت و سلامت
رابطه چاقی و کوچک شدن مغز
از این مساله آگاه هستیم که افراد مبتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون بافت و توده مغز خود را از دست می دهند که آنها را در ارائه عملکردهای جسمانی و روانی با مشکل مواجه می سازد. حفظ وزن سالم می تواند خطر ابتلا به این بیماری ها و کوچک شدن مغز را کاهش دهد.
افزایش افسردگی افسارگسیخته
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ / اجتماعی
افزایش افسردگی افسارگسیخته
افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی ـ روانی است که در بسیاری از مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان مشاهده می شود. اگر به میان این دوگروه سنی برویم درجاتی از افسردگی بین برخی از آنها به خوبی مشهود است که به صورت ضعیف تا حاد و شدید بروز می کند.
با عجیب ترین جنون دهه 1860 آشنا شوید / هراس از خط آهن در طول یک دهه
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / وبگردی
با عجیب ترین جنون دهه 1860 آشنا شوید / هراس از خط آهن در طول یک دهه
سال ها پیش از سراسری شدن خطوط راه اهن بسیاری از مردم معتقد بودند که حرکت کردن با سرعتی بالاتر از 30 مایل در ساعت منجر به بروز بیماری های روانی می شود.
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ / علمی و آموزشی
کشف ژن های مرتبط با بیماری روانی
پزشکیایرنا نوشت: محققان موفق به کشف 70 ژن جدید شده اند که با ابتلا به اختلالات روانی مانند شیزوفرنی، دو قطبی، افسردگی و کم‌ توجهی -بیش ‌فعالی ارتباط دارند.
روش درمان بیماری های روانی در رم باستان / از ماهی مرکب تا مارماهی در خدمت روانپزشکان
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / وبگردی
روش درمان بیماری های روانی در رم باستان / از ماهی مرکب تا مارماهی در خدمت روانپزشکان
این روزها علم روانشناسی و دانش روانپزشکی پیشرفتی خیره کننده دارد و روز به روز روشهای درمانی جدیدی برای بیماری های روانی معرفی می شود. جالب است بدانید که روش های درمانی مشکلات روانی در سال های گذشته با امروز تفاوت هایی آشکار داشته است.
افزایش بیماریهای روانی میان صهیونیست ها  با جنگ افروزی های نتانیاهو
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ / بین‌المللی
افزایش بیماریهای روانی میان صهیونیست ها با جنگ افروزی های نتانیاهو
تهران -ایرنا- یک شبکه تلویزیون رژیم صهیونیستی اذعان کرد که به خاطر درگیری های اخیر و افزایش شدید بیماری های روحی و روانی در بین صهیونیست ها آنان با استفاده از گفت و گوهای ویدئویی مداوا می شوند.
اقتصادنیوز / ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ / اقتصادی
وزیر بهداشت: بیماری های روانی از مخاطرات جدی جهان است
اقتصادنیوز : وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون بیمارهای روانی به ویژه افسردگی یکی از مخاطرات جدی جهان است که متاسفانه در کشورمان شیوع بیشتری دارد.
تهدیدهای سیل پابرجاست/ نگرانی از شیوع بیماری های عفونی و روانی
مهر / ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ / بهداشت و سلامت
تهدیدهای سیل پابرجاست/ نگرانی از شیوع بیماری های عفونی و روانی
وقوع سیل علاوه بر خسارت های مالی، مشکلات و آسیب های روحی و روانی به دنبال دارد که عدم توجه به آنها، به مراتب وخیم تر از هزینه های اقتصادی سیلاب خواهد بود.
ضرورت توجه به بیماری های روحی روانی پس از سیل
مهر / ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ / بهداشت و سلامت
ضرورت توجه به بیماری های روحی روانی پس از سیل
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با اشاره به حادثه سیل در برخی استان ها، خواستار توجه به مشکلات روحی روانی آسیب دیدگان این حادثه شد.
مکمل های غذایی بر کاهش علائم شیزوفرنی تاثیر دارند
انتخاب / ۱۳۹۷/۱۲/۰۹ / بهداشت و سلامت
مکمل های غذایی بر کاهش علائم شیزوفرنی تاثیر دارند
بررسی مطالعات بالینی نشان می دهد برخی مکمل های غذایی در کنار درمان استاندارد می تواند به کاهش علائم بیماری روانی نظیر شیزوفرنی در افراد جوان کمک کند.