دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
تخریب محیط زیست
برخورد جدی با تخریب کنندگان محیط زیست گیلان در تعطیلات نوروزی
برخورد جدی با تخریب کنندگان محیط زیست گیلان در تعطیلات نوروزی
مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت: با هرگونه تخریب و تصرفات غیر مجاز عرصه های محیط زیست گیلان به شدت برخورد می شود.
۳ روز قبل / استانی-اقتصادی /
محیط زیست ایران در سال 98
محیط زیست ایران در سال 98
محیط‌زیست ایران در سال 1398 روزهای تلخ و شیرینی را تجربه کرد، سالی که با سیل‌های پراکنده شروع شد، با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به میانه رسید و با مرگ تلخ پرندگان در تالاب میانکاله به پایان رسید.
۵ روز قبل / سازمان حفاظت محیط زیست / سیل / نابودی پرندگان / تخریب محیط زیست / جنگل های هیرکانی /
کمبود آب شیرین و سالم؛ مهمترین چالش بشر در دهه های آینده
کمبود آب شیرین و سالم؛ مهمترین چالش بشر در دهه های آینده
سرپرست اداره پیش بینی هواشناسی گیلان، با بیان اینکه روند فزاینده جمعیت کره زمین، کمبود آب و منابع آب شیرین و سالم را به یکی از مهمترین چالش های بشر در دهه های آینده تبدیل خواهد کرد، متذکر شد: تخریب محیط زیست و بهره برداری های نامناسب و غیراصولی از منابع آب های زیرزمینی می تواند شتاب این چالش را تندتر کند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / استانی-اجتماعی / هواشناسی / تغییرات اقلیمی /
نوروز کرونایی؛ فرصتی برای تامل در رازهای اسطوره-آیین نوروز
نوروز کرونایی؛ فرصتی برای تامل در رازهای اسطوره-آیین نوروز
تهران- ایرنا- شاید تجریه نوروز کرونایی امسال ما و محرومیت از برگزاری آیین‌های مرسوم، سبب شود تا در این نوروز بی‌نوروز، فرصتی را به تامل در رمز و راز این اسطوره-آیین بزرگ اختصاص دهیم.
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / ویروس کرونا / تخریب محیط زیست /
حفاظت از محیط زیست برای تداوم حیات زمین!
حفاظت از محیط زیست برای تداوم حیات زمین!
بشر امروز به خوبی متوجه شده که بدون محیط‌زیست سالم، امکان زندگی مناسب در این جهان را نخواهد داشت؛ با این حال امروزه مشکلات محیط‌زیستی رو به رشد بوده و فعالان محیط‌زیست ایده‌های بدیعی برای حفظ اکوسیستم ارائه می‌کنند. با اینکه تلاش‌های شماری در جهت حفظ زمین از فاجعه زیست‌محیطی صورت گرفته است، اما تهدید اکوسیستم از جهات مختلف همچنان ادامه داشته و ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن آن شود. در ایران موضوع محیط‌زیست از مسائلی است که متأسفانه در آخر مسائل زندگی روزمره قرار دارد و بسیار کم به آن پرداخته می‌شود. از سوی دیگر تا به امروز شاهد کم کاری‎های فراوان دولتمردان در این ماجرا بوده‌ایم. اما نباید فراموش کنیم نگهداری از محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب زمین و طبیعت وظیفه همه ما است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ /
دفع غیر اصولی فاضلاب امیدیه
دفع غیر اصولی فاضلاب امیدیه
ایرنا- اهواز- فاضلاب شهر امیدیه در استان خوزستان ۲۴ سال است که به زمینی در جنوب غربی این شهر منتقل می شود و اکنون به دریاچه ۷۰۰ هکتاری با فضولات انسانی، بیمارستانی و صنعتی تبدیل شده است. میزان آلودگی انگلی آب‌های این منطقه بیش از یک میلیون مولکول در میلیمتر رسیده است. در تابستان نیز ۱۶ درصد بادهای ورودی به شهر امیدیه از روی این منطقه عبور کرده و سبب بروز بیماری‌های ویروسی و انگلی بسیاری می شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / مدیریت پسماند / آب و فاضلاب / امیدیه / تخریب محیط زیست /
عرضه کیسه پلاستیکی در فروشگاه‌های نیویورک ممنوع شد
عرضه کیسه پلاستیکی در فروشگاه‌های نیویورک ممنوع شد
نیویورک- ایرنا- فرمانداری نیویورک در بخشنامه‌ای عرضه کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف را در فروشگاه‌های سراسر این ایالت ممنوع کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / نیویورک / تخریب محیط زیست /
آیا حیوانات عجیب و غریب در شیوع کرونا مقصرند؟ / تخریب محیط زیست توسط انسانها بزرگ ترین دلیل شیوع بیماری های خطرناک است
آیا حیوانات عجیب و غریب در شیوع کرونا مقصرند؟ / تخریب محیط زیست توسط انسانها بزرگ ترین دلیل شیوع بیماری های خطرناک است
دانشمندان خفاش ها و پنگولین ها را به عنوان منبع بالقوه ویروس کرونا معرفی کرده اند ، اما به نظر می رسد مقصر واقعی در جای دیگر است و باید به حمله انسان به محیط زیست فکر کنیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
زنان، پرورنده زیست بانان آینده
زنان، پرورنده زیست بانان آینده
تهران-ایرنا- نقش زنان و مادران در حفظ محیط زیست بر هیچ فردی پوشیده نیست اما اصلی ترین و مهمترین نقش زنان، پرورش نسلی نو و تربیت فرزندانی است که زیست‌بانان آینده باشند، نقشی که با انتقال فرهنگ زیست محیطی به اکران عمومی خواهد رسید.
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / مدیریت پسماند / آموزش / محمد درویش / تخریب محیط زیست /
مجلس یازدهم نسبت به تصویب قوانین زیست محیطی اهتمام داشته باشد
مجلس یازدهم نسبت به تصویب قوانین زیست محیطی اهتمام داشته باشد
ساوه- ایرنا - مدیرعامل سازمان مردم نهاد حافظان طبیعت ساوه و زرندیه معتقد است که تصویب قوانین مرتبط با صیانت از محیط زیست باید از اولویت های مجلس یازدهم و نماینده این شهرستان ها در خانه ملت باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ساوه / زرندیه / انتخابات مجلس شورای اسلامی / تخریب محیط زیست / انتخابات مجلس در استان مرکزی /
تخریب ۱۵۰ کوره زغال‌گیری در تهران
تخریب ۱۵۰ کوره زغال‌گیری در تهران
تهران- ایرنا- معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: کوره‌های زغال‌گیری یکی از منابع آلاینده تهران است که امسال موفق به تخریب ۱۵۰ کوره در حوزه شهرستان ری شدیم.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / کارگروه کاهش آلودگی هوا /
اشتباهی که تصحیح آن کمی سخت شده است
اشتباهی که تصحیح آن کمی سخت شده است
رییس اداره محیط زیست لنگرود گفت: کاهش آفت برنج با  آتش زدن کاه و کلش باور غلطی است که برخی از کشاورزان با انجام آن مرتکب اشتباهاتی از جمله تخریب محیط زیست و آلودگی هوا می شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / استانی-اجتماعی / آتش زدن کاه و کلش /
شکایت از دولتمردان مجارستان به دلیل تخریب محیط زیست
شکایت از دولتمردان مجارستان به دلیل تخریب محیط زیست
تهران – ایرنا – یک گروه مدافع محیط زیست (WWF)، مقامات کشور مجارستان را متهم کردند که درختان جنگلی تحت محافظت اتحادیه اروپا را به‌طورغیرقانونی قطع کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / جنگل / اتحادیه اروپا / مجارستان /
فعالیت معدن در ارتفاعات جنوبی توچال و احتمال وقوع سیلاب در بارندگی‌ها
فعالیت معدن در ارتفاعات جنوبی توچال و احتمال وقوع سیلاب در بارندگی‌ها
رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تأکید کرد: معدن سنگ سبز واقع در کوی فراز منطقه ۲ شهر تهران مجددا فعال شده و بیم آن می‌رود که فعالیت این معدن موجب تخریب بیش از پیش کوهستان و ایجاد خطر سیلاب در ایام بارندگی خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سیلاب / شورای شهر تهران /
۵۰ حلقه چاه زغال غیرمجاز در نجف‌آباد تخریب شد
۵۰ حلقه چاه زغال غیرمجاز در نجف‌آباد تخریب شد
اصفهان- ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست نجف‌آباد گفت: حدود ۵۰ حلقه چاه غیرمجاز زغال در ۴۵ روز گذشته در این شهرستان، شناسایی و تخریب شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / نجف آباد / اصفهان / واحدهای آلاینده /
عملیات ساخت نخستین گیگافکتوری تسلا در اروپا متوقف شد   
عملیات ساخت نخستین گیگافکتوری تسلا در اروپا متوقف شد   
تهران- ایرنا- در رسیدگی به شکایت فعالان زیست محیطی محلی، دادگاهی در آلمان به توقف موقت پروژه آماده سازی نخستین کارخانه تسلا در اروپا حکم داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / شرکت تسلا / آلمان / تخریب محیط زیست /
از شعار اشتغال‌زدایی(!) تا استخدام بادیگارد!
آفتاب یزد- گروه شبکه: کمتر از 5 روز مانده به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی. از همین رو کاندیداهای انتخاباتی از چند روز پیش کار تبلیغاتی خود را آغاز کرده‌اند. تبلیغاتی که بعضا عجیب هستند و برای جذب مخاطب آنها را به راه انداخته‌اند. فارغ از سخنرانی‌ها و دادن وعده‌های بی سرانجام، بعضی‌ها ترجیح داده‌اند که هزینه کنند تا دیده شوند، یعنی هتل‌های آنچنانی شهرشان را با بهترین امکانات برای میزبانی مردم اختصاص داده‌اند. بعضی‌ها هم از آن ور بوم افتاده‌اند. به زعم این عده، هرچه مراسم تبلیغاتی ساده‌تر برگزار شود، به خاطر این ساده زیستی! نظر بیشتری از مردم را به خود جلب خواهند کرد. مثلا یکی از کاندیداها، ستاد تبلیغاتی‌اش را روی 18چرخ برگزار کرده است.در میان این نامزدهای انتخاباتی، یک نفر از روش نامتعارفی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
کارنامه یک پروژه
سال‌ها در ایران پروژه‌ای تحت عنوان «پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی» با مشارکت سازمان ملل به اجرا درآمد. این پروژه کارکردهایی داشته است اما در مقابل این یک پروژه‌ها صدها یا شاید هزاران پروژه عمرانی هم در کشور به اجرا درآمده است که با هدف اشتغال، توسعه، دسترسی یا نظایر آن زیستگاه‌های حیات‌وحش را محدود و محدودتر کرده و چه بسا موجب تخریب محیط زیست هم شده است. در چنین شرایطی نمی‌توان گفت چرا هنوز وضعیت یوزپلنگ ایرانی از موقعیت اضطرار یا موقعیت در معرض انقراض بودن خارج نشده است. روزنامه اعتماد از مدتی قبل مجموعه مطالبی را آماده انتشار کرد. بخشی از آن صرفا دیدگاه افراد متخصصی بود که معتقد بودند می‌توان با الگوبرداری از تجربه آفریقایی‌ها تولید مثل در …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
چند وقتی است که جزیره هرمز با تهدید تجاوز سایت‌های پرورش میگو به مناطق بکرش روبه‌‌رو است
خطر در کمین جزیره هفتاد رنگ گروه جامعه: این روزها ساخت‌وساز در سواحل استان هرمزگان به بهانه توسعه سایت‌های پرورش ماهی و میگو در حال گسترش است. برخی ساخت‌وسازها در حریم اماکن تاریخی یا طبیعی، سبب نگرانی فعالان حوزه‌های گردشگری و محیط زیست شده و ساکنان استان هرمزگان و به ویژه جزیره هرمز را نیز نگران کرده است. یکی از این سایت‌های پرورش میگو به تازگی کار خود را در نزدیکی ساحل چهار درخت جزیره هرمز و کوه‌های رنگی‌اش آغاز کرده، در حالی که بخشدار جزیره هرمز از توقف کار این سایت به دلیل نداشتن مجوز از سوی این سازمان دولتی و آغاز مجدد کار آن علیرغم عدم ارائه مجوز خبر داده است. با این حال مدیرکل دفتر استعدادیابی و بهره‫برداری منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها گفته است که این سایت یکی از پروژه‌های شرکت شهرک‌های …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
انزلی، غرق در آلودگی
انزلی، غرق در آلودگی
بیماری آلودگی و خشک شدن تالاب‌های کشور مدت‌هاست به جان انزلی هم افتاده است تالاب انزلی که از پرآب‌ترین تالاب‌های ایران بوده و حالا در حال خشک شدن است این تصویر روند خشک شدن این تالاب از سال 1373 را نشان می‌دهد
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / مدیریت پسماند / تالاب انزلی / تخریب محیط زیست /
ناگفته‌هایی از محیط زیست جانوری ایران؛ از گونه‌های منقرض شده تا شکار غیرمجاز
ناگفته‌هایی از محیط زیست جانوری ایران؛ از گونه‌های منقرض شده تا شکار غیرمجاز
ایران، کشوری با تنوع اقلیمی و زیست جانوری بسیار گسترده است. در سالهای اخیر، تخریب زیستگاه های جانوران به همراه شکار و صید بی رویه، جمعیت و تنوع زیستی جانوران در کشور را به شدت تهدید می کرد، ولی با تلاش سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، زیستگاه های حفاظت شده و مناطق قرق زیادی در کشور به وجود آمد که باعث شده حیات گونه های جانوری ایران، تضمین شود. در کافه خبری که برگزار شد، ۴ نفر از مدیران ارشد سازمان محیط زیست کشور درباره محیط زیست جانواری ایران با ما به گفتگو پرداختند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / محیط زیست / سازمان محیط زیست / دوستداران محیط زیست / حیوان / حفاظت از حیوانات / حیوانات وحشی / انقراض حیوانات و گیاهان / شکار / شکار پرنده /
ویدئو / تخریب جزیره هرمز به بهانه پرورش ماهی و میگو
این روزها ساخت‌وساز در سواحل استان هرمزگان به بهانه توسعه سایت‌های پرورش ماهی و میگو در حال گسترش است. برخی ساخت‌وسازها در حریم اماکن تاریخی یا طبیعی، سبب نگرانی فعالان حوزه‌های گردشگری و محیط زیست شده و ساکنان استان هرمزگان و بویژه جزیره هرمز را نیز نگران کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ /
فعالان محیط‌ زیست مقر غول نفتی انگلیس را مسدود کردند
فعالان محیط‌ زیست مقر غول نفتی انگلیس را مسدود کردند
لندن – ایرنا– ده‌ها تن از طرفداران محیط زیست و معترضان به تغییرات آب و هوایی روز چهارشنبه همزمان با اولین روز از آغاز به کار رئیس جدید شرکت نفت انگلیس موسوم به بریتیش پترولیوم، مقابل مقر این شرکت در لندن تجمع و تردد به داخل آن را مسدود کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / نفت / تخریب محیط زیست / انگلستان /
۳ میلیون هکتار تالاب در کشور وجود دارد
۳ میلیون هکتار تالاب در کشور وجود دارد
بروجرد - ایرنا - معاون سازمان محیط زیست کشور گفت: در کشور سه میلیون هکتار تالاب وجود دارد که اگر به درستی حفاظت شوند نقش موثری در مدیریت صحیح آب دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / بروجرد / سازمان حفاظت محیط زیست / لرستان / تخریب محیط زیست / دهه فجر / جدال تالاب ها برای زنده ماندن /
تجمع اعتراضی دوستداران محیط زیست نسبت به تخریب غار نمکدان
تجمع اعتراضی دوستداران محیط زیست نسبت به تخریب غار نمکدان
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / ژئوپارک قشم / دادگستری هرمزگان / غار / قشم /
حفاظت فیزیکی مرده است
لایحه حمایت از محیط‌بانان با وجود محاسنی که دارد، در نهایت نمی‌تواند این قشر را از آسیب‌های احتمالی شکار غیرمجاز دور کند. کاهش توان اقتصادی و ورود شکارچیانی که راه درآمدشان از شکار حیات وحش و تخریب طبیعت تامین می‌شود باعث شده آنها برای تامین رزق و روزی‌شان با در نظر گرفتن هر تبعاتی‌، باز هم به کارشان ادامه دهند. نمونه این موضوع را در زاگرس مشاهده می‌کنیم. در سال‌های اخیر و به ویژه با گران‌شدن بنزین در کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری از نزدیک دیده‌ام چطور برخی درختان جنگل را بریده و آن را با ماشین سواری و... به زغال‌گیری‌های مجاز می‌دهند. علاوه بر ‌آن ما در برخی مناطق با عدم جدیت محیط‌بانان مواجهیم که همین موضوع …
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ /
آموزش محیط زیست باید در دانشگاه‌ها اجباری شود
آموزش محیط زیست باید در دانشگاه‌ها اجباری شود
ایرنا نوشت: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آنچه که امروز تحت عنوان تخریب محیط زیست به آن رسیده ایم، بیشتر به دلیل نبود آموزش محیط زیست بوده است؛ از این رو آموزش محیط زیست باید در دانشگاه ها اجباری شود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / سازمان محیط زیست / دانشگاه /
زلزله سهمگین در شرق ترکیه
مقام‌های ترکیه می‌گویند زلزله 8/ 6 ریشتری جمعه چهارم بهمن در استان اِلازیغ در شرق این کشور دست کم ۱۸ کشته و بیش از ۵۰۰ مجروح برجای گذاشته است. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفته است، نیروهای امدادی از استان‌های همجوار به منطقه زلزله اعزام شده‌اند و هم اکنون در حال کمک هستند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه نیز اظهار کرد٬ دست‌کم ۳۰ نفر در استان الازیغ زیر آوار گرفتارند و تلاش برای نجات آنها ادامه دارد. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه هم می‌گوید: ۱۳ نفر در استان الازیغ کشته شدند. دو تن از این افراد بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده‌اند. همچنین پنج نفر نیز در استان مالاتیا جان خود را از دست داده‌اند. وی اضافه کرده است: ۵۵۰ نفر زخمی شده‌اند که حال ۱۱ تن از آنها وخیم گزارش شده است. وزیر محیط زیست …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
سیستان و بلوچستان را فراموش نکنیم
سیستان و بلوچستان را فراموش نکنیم
سیل سیستان و بلوچستان هنوز ابعاد کمتر دیده‌ شده‌ای دارد، سیلی که به گفته مسئولان محلی تخریب بالاتری در مقایسه با سیل گلستان داشته و نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان خسارت در پی داشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / سیستان و بلوچستان / سیل / خسارت مالی / تخریب محیط زیست /
شیلات هرمزگان با تخریب محیط زیست به شدت مخالف است
شیلات هرمزگان با تخریب محیط زیست به شدت مخالف است
بندرعباس - رئیس اداره توسعه میگوی اداره کل شیلات هرمزگان گفت: شیلات هرمزگان با تخریب محیط زیست و یا خسارت به اراضی به شدت مخالف است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / شیلات هرمزگان / پرورش میگو / ژئوپارک قشم /
تغییر اقلیم و دیگر هیچ
تغییر اقلیم و دیگر هیچ
مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی ۵ خطر بزرگ جهانی در سال ۲۰۲۰ را مطرح کرده‌است. شاید امسال همه انتظار داشتند مسائلی مثل جنگ به عنوان تهدیدهای بزرگ جهانی شناخته شوند، اما این نخستین بار در ۱۵ سال گذشته است که تمامی خطرات جهانی به محیط‌زیست مربوط می‌شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / تغییرات اقلیمی / مجمع جهانی اقتصاد / سیل / تخریب محیط زیست / سونامی / آتشفشان / سال نو میلادی /
حال زیست‌بوم زاگرس خوب نیست
حال زیست‌بوم زاگرس خوب نیست
تهران- ایرنا- معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زیست‌بوم حساس و با ارزش زاگرس به دلیل بهره‌برداری ناپایدار، طرح‌های توسعه‌ای ناموزون، تخریب و تغییر کاربری اراضی دچار زوال شده و در معرض بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها از جمله خشکیدگی و زوال جنگل‌های بلوط قرار گرفته که باید اقدامات و هماهنگی‌های فوری برای اصلاح این روند صورت گیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / سازمان حفاظت محیط زیست / زاگرس /
تخریب کوره‌های غیرمجاز با حکم قضایی
تخریب کوره‌های غیرمجاز با حکم قضایی
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد از تخریب کوره‌های غیرمجاز تولید زغال در این شهرستان با حکم قضایی خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ /
استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب/تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاک
استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب/تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاک
به گفته دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری‌های توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در میان کشورهای خاورمیانه، ایران تقریبا کمتر از 10 درصد از آب‌های شور را برای تصفیه استفاده می‌کند که دلیل آن وجود دو رشته کوه البرز و زاگرس است که موجب شده ایران نسبت به سایر کشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد؛ ضمن آنکه استقرار صنعت در مناطق بدون آب از جمله معضلات کشور است و این امر موجب شده که از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مرکزی منتقل کنیم تا آب را به صنعتی که قبلا بدون توجه به "آمایش بدون آب" ایجاد شده بود، برسانیم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / انتقال آب / ستاد توسعه فناوری‌های آب و خشکسالی / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / فرسایش خاک /
محیط‌ زیست بین‌الملل در سالی که گذشت؛دهه احیای زیست بوم‌ها
محیط‌ زیست بین‌الملل در سالی که گذشت؛دهه احیای زیست بوم‌ها
تهران - ایرنا - سال ۲۰۱۹ در عرصه بین‌الملل، سال پرفراز و نشیبی برای محیط زیست و تغییرات اقلیم بود و اصلی‌ترین شاخص‌های وضعیت محیط زیست در سالی که گذشت شامل تغییر اقلیم، آلودگی هوا و تخریب تنوع زیستی معرفی شده است و بر اساس مصوبات چهارمین مجمع محیط زیست ملل متحد، دهه آینده میلادی (۲۰۳۰-۲۰۲۰) «دهه احیای زیست‌بوم‌ها» معرفی شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سازمان حفاظت محیط زیست /
(ویدئو) تخریب آپارتمان غیرمجاز در چند ثانیه
مقامات هند در جنوب این کشور اقدام به تخریب آپارتمان هایی که قوانین محیط زیست را زیرپا گذاشته اند کردند. نمونه ای از این آپارتمان های تخریب شده یک آپارتمان 19 طبقه در ایالت کرالا بود که با استفاده از مواد منفجره ظرف چند ثانیه با خاک یکسان شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / تخریب خانه / هند / محیط زیست /
توقف بعد از تخریب ساحل خلیج فارس! فرمانداری بندر لنگه دستور توقف ساخت سایت پرورش لارو میگو در ساحل مقام را داد
توقف بعد از تخریب ساحل خلیج فارس! فرمانداری بندر لنگه دستور توقف ساخت سایت پرورش لارو میگو در ساحل مقام را داد
14 دستگاه اجرایی در حالی رأی به تخریب بندر مقام برای ساخت سایت پرورش «لارو» میگو دادند که نه شورای روستای مقام از این ماجرا خبر داشت نه دهیاری آن. فعالان محیط زیست و اهالی روستا هم زمانی متوجه تخریب زیستگاه «لاک پشت‌های پوزه عقابی» شدند که تیغ لودر به‌جان یکی از زیباترین سواحل کشور افتاده و بخش قابل توجهی را تخریب کرده بود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
ماجرای تخریب ساحل بندر مُقام چه بود؟
ماجرای تخریب ساحل بندر مُقام چه بود؟
فارس نوشت: مدیرکل دفتر حفاظت زیست بوم‌های دریایی و ساحلی سازمان محیط زیست با تکذیب اخبار تخریب ساحل بندر مقام، اظهارداشت: این ساحل محل زادآوری لاکپشت پوزه عقابی نیست.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / محیط زیست / استان هرمزگان / گردشگری /
اولویت استفاده از ساحل مُکسّر بندر مُقام گردشگری است
اولویت استفاده از ساحل مُکسّر بندر مُقام گردشگری است
بندرعباس-ایرنا- صدور مجوز پرورش لارو میگو در ساحل مُکسر بندر مقام در بخش شیبکوه شهرستان بندرلنگه با اعتراض فعالان محیط زیستی هرمزگان روبرو شده و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز تایید کرد که اولویت کاربری محل یاد شده، گردشگری است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / محیط زیست / گردشگری / هرمزگان / میراث فرهنگی / تخریب محیط زیست / فضای مجازی / بندرلنگه / فرمانداری بندر لنگه /
تخریب زیستگاه لاک‌پشت‌ها برای پرورش میگو
تخریب زیستگاه لاک‌پشت‌ها برای پرورش میگو
   [مهتاب جودکی]  تا قبل از اینکه پنجه‌های لودر در ساحل «اُمُکَسِر» فرو برود، کمتر کسی اسم این ساحل را می‌آورد. فعالان گردشگری مسحور این نقطه از بندر مُقام، برای محافظت از آن مخفی‌اش کرده بودند. قرار بود گردشگران دوستدار طبیعت آرام بیایند و بدون اینکه ردی از خودشان به جای بگذارند، بروند اما دیروز که لودری شروع به صاف‌کردن ساحل کرد، همه‌شان برای جلوگیری از تخریب در این ساحل تجمع کردند و در شبکه‌های مجازی درباره‌اش نوشتند تا زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی را نجات دهند. آنها تصاویری از زیبایی‌های ساحل مکسر یا اُمُکَسِر منتشر کردند و نوشتند که «سه هکتار از زمین‌های بندر مقام در هرمزگان به شرکت پرورش میگو واگذار شده و باید جلوی آنها را گرفت.» در فیلم منتشرشده، لودری دیده می‌شد که ساحل را صاف و کوهی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ /
مقابله و برخورد با ۲۷۳ مورد تخریب محیط زیست در اردبیل
مقابله و برخورد با ۲۷۳ مورد تخریب محیط زیست در اردبیل
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت:‌ در سه ماهه سوم سال‌جاری ۷۳ قبضه اسلحه از متخلفان شکار و صید کشف و با ۲۷۳ مورد تخریب و آلودگی محیط زیست در سطح استان اردبیل مقابله و برخورد شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / استانی-اجتماعی / تخریب محیط زیست /
ضرورت حفاظت زیستگاه‌های حیات وحش از تخریب
ضرورت حفاظت زیستگاه‌های حیات وحش از تخریب
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: اولویت سازمان حفاظت محیط زیست،حفاظت کیفی از مناطق تحت مدیریت است و در قدم اول باید تلاش کرد زیستگاه‌های حیات وحش را از هر گونه تخریب و تعرض حفاظت کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ذخیره گاه زیست کره / یوزپلنگ ایرانی / حیات وحش / سازمان محیط زیست ایران /
سدسازی برای ذخیره آبی که وجود ندارد
سدسازی برای ذخیره آبی که وجود ندارد
اگر ظرفیت سدسازی کشور به پایان رسیده چه دلیلی دارد که ۵ برابر بودجه سازمان محیط زیست را فقط برای مطالعه و یا اجرای سدسازی در نظر بگیریم؟ چرا به سمت این نمی‌رویم که ضریب هرزآب در حوضه‌های بالادست را کاهش دهیم؟ چرا این اعتبار را برای بازگرداندن تاب‌آوری پوشش‌های گیاهی هزینه نمی‌کنیم و اجازه می‌دهیم جنگل‌ها و مراتع تخریب شوند؟
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سدسازی / ذخیره آب /
تخریب ۱۱ تله غیرمجاز زنده گیری کبک در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی
تخریب ۱۱ تله غیرمجاز زنده گیری کبک در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران از تخریب ۱۱ تله غیرمجاز زنده گیری کبک در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و کشف و ضبط ۹ سلاح شکاری در گشت و پایش مأموران یگان حفاظت این اداره خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / یگان حفاظت محیط زیست شهر تهران / اداره کل محیط زیست استان تهران / اداره محیط زیست شهر تهران / مسعود زندی / حیات وحش /
تاثیر مخرب تحریم‌ها بر محیط زیست ایران
تاثیر مخرب تحریم‌ها بر محیط زیست ایران
اسفندیار خدایی در یادداشتی می نویسد: تحریم اقتصادی نوعی جنگ تمام عیار است که همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد. این تحریم ها ...
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / محیط زیست / حفاظت محیط زیست / تخریب محیط زیست / تحریم ایران / جنگ اقتصادی / ایران و امریکا /
شب یلدا حواست به زمین باشد
شب یلدا حواست به زمین باشد
قم ـ ایرنا ـ شب یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است و شایسته است بر اساس فرهنگ و آموزه‌های ایرانی و اسلامی، در این مناسبت‌ها توجه و مراقبت بیشتری نسبت به پیرامون خود و آنچه موجب تخریب طبیعت و محیط زیست می‌شود، داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / محیط زیست / مدیریت مصرف انرژی / شب یلدا / زباله های پلاستیکی /
کلانتری: در آینده نزدیک مشکلات بیشتری درباره آب خواهیم داشت
کلانتری: در آینده نزدیک مشکلات بیشتری درباره آب خواهیم داشت
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سیاست‌های تخریب منابع آبی ما چندین برابر ۴۰ سال پیش است و در آینده‌ای نزدیک مشکلات بیشتری درباره مسائل آب خواهیم داشت.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / عیسی کلانتری / رییس سازمان محیط زیست / بحران آب /
سیاست های تخریبی منابع آبی ما چندین برابر ۴۰ سال پیش است
سیاست های تخریبی منابع آبی ما چندین برابر ۴۰ سال پیش است
اهواز- رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: کاهش آب تجدیدپذیر در کشور، نشان دهنده آن است که سیاست های تخریب منابع آبی، چندین برابر ۴۰ سال پیش شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / عیسی کلانتری / محیط زیست خوزستان / ریزگردها /
پیگیری قضایی کشاورزان عامل تخریب اراضی منطقه حفاظت شده
پیگیری قضایی کشاورزان عامل تخریب اراضی منطقه حفاظت شده "میشداغ"
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از پیگیری قضایی کشاورزان محلی عامل تخریب بخشی از اراضی منطقه حفاظت شده میشداغ خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / محیط زیست / منطقه حفاظت شده میشداغ / آهوان میشداغ /
برگزاری دومین جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش
دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش با معرفی و تقدیر از منتخبین ۱۱ استان کشور برگزار شد. مراسم اختتامیه دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش در تهران برگزار شد و از میان بیش از ۹۱ اثر ارسالی به دبیرخانه جایزه، هیات داوری در نهایت ۲۱ انجمن و فرد را منتخب دریافت جایزه معرفی نمود. حضور منتخبینی از یازده استان فارس، لرستان، تهران، سیستان، کهگیلویه ، خوزستان، بوشهر، کردستان، مازندران، گلستان و هرمزگان در دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش از افزایش سطح کمی و کیفی آن حکایت دارد.محمد رادمنش در این مراسم با اشاره به موضوع تخریب محیط زیست بیان داشت: محیط زیست هنوز برای بیشتر مردم یک بحث حاشیه ای است که به گمانشان از شکم سیری است، برای عده ای نیز یک بحث روشنفکری است. وی افزود: این افراد در …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ /
تله‌ای برای بستر حیات
در شرایطی که به نظر می‌رسد متولیان صیانت از عرصه‌های طبیعی و محیط زیست به دلایل مختلفی توان لازم را در انجام  وظایف حاکمیتی خود ندارند، دلسوزان بی‌ابزار اما پراحساس این حوزه بار سنگینی از گرانی را بر شانه‌های خود حس می‌کنند. اکنون خبرها از نهایی‌شدن مطالعه طرح مخرب «مرکز گردشگری و احداث تله‌کابین» در پارک جنگلی «کبودوال» در علی‌آباد کتول استان گلستان حکایت دارد. از سال ١٣٩٢ قرار شد که طرحی در این پارک اجرا شود که متأسفانه همان زمان شورای عالی جنگل‌ با کلیت آن طرح موافقت کرده بود. طی همان سال‌ها نیز مطالعات نصب تله‌کابین در منطقه آغاز شد و سازمان جنگل‌ها، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز مجوز این اقدام را صادر کردند. در حال حاضر طرح نصب تله‌کابین در جنگل‌های ثبت جهانی‌شده هیرکانی …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ /
آلاینده‌های صنعتی و کشاورزی از مهم‌ترین منابع تخریب خاک در کاشمر
آلاینده‌های صنعتی و کشاورزی از مهم‌ترین منابع تخریب خاک در کاشمر
عضو شورای پژوهش و فناوری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: یکی از مهم‌ترین منابع تخریب خاک طی سال‌های اخیر در کاشمر آلاینده‌های شهری، صنعتی و کشاورزی هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / استانی-شهرستانها / آلاینده‌‌های صنعتی / تخریب خاک /
کشف میزان تخریب محیط زیست با قورباغه یاب خورشیدی
کشف میزان تخریب محیط زیست با قورباغه یاب خورشیدی
جمعیت قورباغه ها در هر منطقه شاخصی برای پی بردن به میزان سلامت اکولوژیک آن است و حالا برای بررسی این موضوع یک دستگاه قورباغه یاب خورشیدی ابداع شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / قورباغه مکران / سلول خورشیدی / حفاظت از محیط زیست /
پیامدهای بی‌توجهی به "خسارات پنهان" در تخریب محیط زیست
پیامدهای بی‌توجهی به "خسارات پنهان" در تخریب محیط زیست
دبیر کارگروه محیط زیست ستاد توسعه فناوری‌­های آب، خشکسالی، فرسایش…
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ستاد آب و خشکسالی / خسارات پنهان / محیط زیست / سیل /
منابع طبیعی به سمت ناپایداری پیش می‌رود
منابع طبیعی به سمت ناپایداری پیش می‌رود
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: متاسفانه با توجه به افزایش جمعیت، تخریب محیط زیست و تخریب هایی که در منابع طبیعی تجدیدپذیر ایجاد شده، منابع طبیعی به سمت ناپایداری پیش می‌رود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / استانی-اجتماعی / سازمان منابع طبیعی / جنگل /
بازنگری قانون تعیین حد بستر و حریم دریای خزر الزامی است
بازنگری قانون تعیین حد بستر و حریم دریای خزر الزامی است
تهران- ایرنا- رییس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم معتقد است با توجه به افزایش جمعیت و ساخت‌وساز در حریم دریای خزر و اهمیت حفاظت از آن، باید قوانین و مصوبات مربوط به تعیین حد و بستر دریای خزر به تناسب ماهیت فیزیکی نوسانات سطح تراز آب دریای خزر و مدیریت جامع مناطق ساحلی بازنگری شود تا شاهد تخریب و تصرف کمتر سواحل این حوضه آبی باشیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / محیط زیست / دریای خزر /
«اکوتوریسم» در ایران یک پدیده نوظهور است
رئیس پژوهشکده زیست فناوری خلیج فارس معتقد است اکوتوریسم در ایران یک پدیده نوظهور است و تخریب های صنعتی از یک سو و طبیعت گردی لجام گسیخته و بدون نظارت از سوی دیگر، دو بال در تخریب محیط زیست بکر است...
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ /
پروژه احیای اراضی جنگلی ریگان به مرحله اجرا درآمد
پروژه احیای اراضی جنگلی ریگان به مرحله اجرا درآمد
کرمان - ایرنا - کارشناس پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سایت شهرستان ریگان گفت: این پروژه با مدیریت اصلی دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مشارکت اجرایی این سازمان و تسهیلات جهانی محیط زیست (جف)، سازمان خوارو بار کشاورزی و سازمان ملل متحد( FAO) در شرق استان کرمان اجرایی شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / جنگل / کرمان / منابع طبیعی /
انسان می تواند برای حفظ محیط زیست از تکنولوژی استفاده کند
انسان می تواند برای حفظ محیط زیست از تکنولوژی استفاده کند
تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری با بیان اینکه تکنولوژی می تواند به کمک انسان بیاید، گفت: برای حفظ محیط زیست می توان از تکنولوژی استفاده کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / تخریب محیط زیست /
تخریب «باغستان سنتی قزوین» را متوقف کنید
تخریب «باغستان سنتی قزوین» را متوقف کنید
تشکل‌های محیط زیستی و میراث فرهنگی قزوین طی انتشار بیانیه‌ای از مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، سازمان حفاظت از محیط زیست و مسئولان استانی قزوین خواستند تا تخریب مهم‌ترین میراث شهر تاریخی قزوین، باغستان سنتی قزوین را متوقف کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ /
نشست شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی خوزستان
نشست منطقه ای شورای هماهنگی و نظارت تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان در رامهرمز با حضور انجمن های محیط زیستی این شهرستان برگزار گردید. در ابتدای نشست رضا محمدیان مدیر بنیاد پاکبانان محیط زیست رامهرمز ضمن خیرمقدم به حاضرین اظهار داشت: امروزه مهمترین رسالت انجمن ها فرهنگ سازی در میان اقشار مختلف جامعه بویژه کودکان است و همزمان با پیشرفت تکنولوژی ترویج فرهنگ محیط زیست نیز بایستی در جامعه صورت پذیرد تا این فرهنگ به نسل های بعدی نیز انتقال یابد.حکیمه بارانی مدیر انجمن دوستداران طبیعت رامهرمز نیز ضمن قدردانی از شورای هماهنگی و نظارت تشکل های محیط زیستی خوزستان بابت حضور در شهرستان اظهار داشت: اولویت اصلی تشکل ما آموزش در مدارس بوده که در قالب طرح محیط یار حدود ۳۶ مدرسه را پوشش دادیم و طی سالهای …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ /
پیشگیری از تخریب محیط زیست، شرط اصلی انتقال آب خزر به فلات مرکزی
پیشگیری از تخریب محیط زیست، شرط اصلی انتقال آب خزر به فلات مرکزی
مدیرکل ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیشگیری و جلوگیری از تخریب محیط زیست، شرط اصلی در انتقال آب خزر به فلات مرکزی است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / انتقال آب خزر به فلات مرکزی / سازمان محیط زیست ایران / وزارت نیرو /
جوانان آلمانی از تخریب محیط زیست بیشتر از حمله تروریستی می ترسند
جوانان آلمانی از تخریب محیط زیست بیشتر از حمله تروریستی می ترسند
تهران- ایرنا- ۷۰ درصد جوانان و نوجوانان آلمانی تخریب و از بین بردن محیط زیست را بیش از حملات تروریستی وحشت آور می دانند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / محیط زیست / حمله نژادپرستانه / آلمان /
ویدئو / چالش بر سر انتقال آب خزر به کویر
ویدئو / چالش بر سر انتقال آب خزر به کویر
یک روز بعد از مخالفت رسمی اداره کل منابع طبیعی مازندران با طرح انتقال آب خزر به کویر، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح موافقت کرد. در نامۀ کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران آمده است: «درصورت اجرای این طرح، بیش از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کند و تخریب زیادی برای جنگل و حیات وحش به دنبال دارد. در ادامه نمایندگان شهرهای شمالی در صحن علنی مجلس، مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده‌اند. با این حال موافقت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح، راه انجام انتقال آب از خزر به سمنان را نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / طرح انتقال آب به سمنان / طرح انتقال آب خزر به کویر /
نماینده مجلس: در سایه بی توجهی مسوولان منابع طبیعی کشور غارت می شود
شفقنا- عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در کنار جنگل‌ها بسیاری از منابع طبیعی کشور قربانی افکار اقتصادی و غیر کارشناسی بشر شده اند. به گزارش شفقنا، شمس الله شریعت نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت در خصوص تخریب جنگل‌ها و جنگل خواری، گفت: شمال […]
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ /
تخریب‌کنندگان محیط‌زیست مفسد فی‌الارض هستند
تخریب‌کنندگان محیط‌زیست مفسد فی‌الارض هستند
یک استاد حوزه و دانشگاه تخریب کنندگان محیط زیست را مفسد فی الارض دانست و گفت: انسان‌ها باید در صلح، آرامش و عشق زندگی و در فضای ایمن فعالیت کنند
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ /
بهره‌برداری‌ جزیره‌ای از رودخانه‌ها، تعادل اکوسیستم آبزیان را از بین می‌برد
بهره‌برداری‌ جزیره‌ای از رودخانه‌ها، تعادل اکوسیستم آبزیان را از بین می‌برد
تهران - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: متولی اصلی حفاظت از رودخانه‌ها طبق قانون سازمان حفاظت محیط زیست است، اما عوامل زیادی دست به دست هم داده که دستگاه‌های مختلف فعال در حوزه رودخانه، بدون هماهنگی با این سازمان از آن بهره‌برداری کنند؛ این امر موجب تخریب این زیستگاه های با ارزش شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / وزارت جهاد کشاورزی / سازمان شیلات ایران /
پلیس هلند ۱۳۰ فعال محیط زیست را در آمستردام بازداشت کرد
پلیس هلند ۱۳۰ فعال محیط زیست را در آمستردام بازداشت کرد
تهران- ایرنا- به دنبال گسترش اعتراضات فعالان محیط زیست در کشورهای اروپایی، پلیس هلند روز شنبه ۱۳۰ فعال که پل اصلی در آمستردام را مسدود کرده بودند را بازداشت کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / هلند / فرانسه / تخریب محیط زیست / آمستردام /
جهانگیری: احیای تالاب‌ها ضروری است / تخریب تالاب ها پیامدهای مخربی بر زندگی مردم دارد
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند، گفت: احیاء و مدیریت تالاب‌ها برای حفاظت از محیط زیست ضروری است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ /
جهانگیری: سازمان محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند
جهانگیری: سازمان محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند
معاون اول رئیس جمهور گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ /
جهانگیری: احیاء و مدیریت تالاب‌ها برای حفاظت از محیط زیست ضروری است
جهانگیری: احیاء و مدیریت تالاب‌ها برای حفاظت از محیط زیست ضروری است
تهران - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند، گفت: احیاء و مدیریت تالاب‌ها برای حفاظت از محیط زیست ضروری است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / وزارت جهاد کشاورزی / سازمان حفاظت محیط زیست / تالاب / اسحاق جهانگیری / وزارت نیرو /
پرورش ماهی تیلاپیا در کرمان ممنوع شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از ممنوعیت تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در این استان به علت خطر اکوسیستمی و تاثیر منفی بر منابع آبی، خبر داد.  «مرجان شاکری» در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به وجود مزرعه‌های غیرقانونی پرورش ماهی تیلاپیا در برخی نقاط استان کرمان افزود: این ماهی بومی ایران نیست و پرورش و تکثیر آن به دلیل احتمال تخریب اکوسیستم از نظر محیط زیست ممنوع است.  وی با بیان این‌که چهار استان کشور مجوز پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا را دریافت کرده‌اند، گفت: کرمان به دلیل اکوسیستم و وجود رودخانه‌های …
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ /
طغیان آلودگی‌های نفتی در خلیج‌فارس
طغیان آلودگی‌های نفتی در خلیج‌فارس
راه یافتن نفت و فرآورده های آن به محیط زیست می‌تواند مشکلات غیرقابل جبران بسیاری به بار بیاورد. مشکلاتی چون آلودگی هوای منطقه و همچنین باقی ماندن قسمت‌های سنگین‌تر ترکیبات نفتی برای مدت‌ طولانی در محیط زیست و آلوده ساختن خاک و منابع آبی مثل دریاها و اقیانوس‌ها و همین‌طور سواحل آن‌ها. همچنین قرار دادن سکوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دورافتاده باعث تخریب محیط زیست و تغییر بافت زیستی منطقه می شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / استانی-اجتماعی / خلیج‌فارس / فلات قاره / میدان ابوذر / شورای عالی محیط زیست / سازمان جهانی دریانوردی / جزیره «خارگ» / آلودگی / تنگه هرمز /
زیستگاه های حیات وحش از هر گونه تخریب و تعرض محافظت شوند
زیستگاه های حیات وحش از هر گونه تخریب و تعرض محافظت شوند
کرج - ایرنا - معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت که اولویت این سازمان، حفاظت کیفی از مناطق تحت مدیریت است و در قدم اول باید زیستگاه های حیات وحش را از هر گونه تخریب و تعرض محفاظت کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / اجتماعی / محیط زیست / حیات وحش / استان البرز /
نباید به بهانه راهسازی محیط زیست را تخریب کنیم
نباید به بهانه راهسازی محیط زیست را تخریب کنیم
معاون وزارت راه و شهرسازی گفت: حوزه راه و شهرسازی حوزه ساخت و ساز است و نباید به بهانه احداث راه، اتوبان، آزاد راه، بزرگراه، تونل محیط زیست خود را تخریب کنیم.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-اقتصادی /
«آبخیزداریِ سازه‌ای»، عامل تخریب محیط زیست و منابع آب
«آبخیزداریِ سازه‌ای»، عامل تخریب محیط زیست و منابع آب
در منابعی که به موضوع آبخیزداری مربوط است، هدف از این کار به طور معمول «کنترل عملیات کشاورزی، دامپروری، ساختمان‌سازی، راه‌سازی، قطع درختان،... و توجه به وضعیت حوضه‌ی آبخیز برپایه‌ی ویژگی‌های زمین‌شناختی، خاک‌شناسی، پوشش گیاهی، اقلیم‌شناسی، هیدرولوژی،... و دادن رهنمود برای مدیریت صحیح عوامل طبیعی و زیستی به منظور جلوگیری از فرسایش خاک حوضه‌ی آبخیز» ذکر شده است. در این منابع، یکی از شرط‌های اصلی آبخیزداری، حفظ واحد هیدرولوژیکی‌ای است که آبخیز خوانده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / محیط زیست / دوستداران محیط زیست / عباس محمدی /
تخریب لانه خفاش‌ها پیگرد قانونی دارد
تخریب لانه خفاش‌ها پیگرد قانونی دارد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: تخریب لانه خفاش‌ها پیگرد قانونی دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / استانی-شهرستانها / زنجان / خفاش / طارم /
۳ میلیارد پرنده در آمریکای شمالی از بین رفته‌اند
۳ میلیارد پرنده در آمریکای شمالی از بین رفته‌اند
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد از سال ۱۹۷۰ تا به امروز حدود ۳ میلیارد پرنده گوناگون در آمریکای شمالی به علت تخریب محیط زیست و گرمایش زمین، از بین رفته‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / آمریکای شمالی / نابودی پرندگان / تخریب محیط زیست /
آمریکای شمالی ۳ میلیارد پرنده را از بین برد
آمریکای شمالی ۳ میلیارد پرنده را از بین برد
نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد از سال ۱۹۷۰ تا به امروز نزدیک به 3 میلیارد پرنده گوناگون در آمریکای شمالی به علت تخریب محیط زیست و گرمایش زمین از بین رفته اند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ /
تخریب لایه ازن و اثرات زیست محیطی
تخریب لایه ازن و اثرات زیست محیطی
تهران- ایرنا- برنامه چهل و چهارمین زنگ آموزش کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست با اختصاص به موضوع تخریب لایه ازن و اثرات زیست محیطی آن، روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه از ساعت ۸.۳۰ در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / زنگ آموزش /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •