شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
خلازیر
شیطان‌بازار وداع برای همیشه!؟
۳ روز قبل
شیطان‌بازار وداع برای همیشه!؟
زهرا بلندی نخستین باری نیست که از تعطیلی و جمع شدن جمعه بازار خلازیل(خلازیر) سخن به میان می‌آید. بازار فروش اجناس دست دوم و ضایعات که سال‌هاست به معضلی فرامنطقه‌ای تبدیل شده است و جمع شدن آن شکستن شاخ غولی است که به تنهایی از عهده مسئولان شهرداری منطقه ۱۹ برنمی آید. در نخستین روزهای سال جاری فعالیت این بازار به دلیل شیوع کرونا متوقف شد، اما این تعطیلی چند هفته بیشتر طول نکشید، نفسی چاق کرد و دوباره برقرار شد. انتشار خبر تعطیلی مجدد بازار خلازیل در رسانه‌های متعدد طی هفته‌های اخیر بهانه‌ای شد تا …
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
«شیطان بازار» تعطیل شد
محمد سرابی_خبرنگار «شیطان بازار» خلازیل (خلازیر) پس از چندین سال برای نخستین بار تعطیل شد. این بازار هفتگی در تمام تهران به‌عنوان محلی برای فروش اجناس دزدی شهرت داشت. روز جمعه همکاری شهرداری، نیروی انتظامی و پلیس راهور، سپاه منطقه و دیگر نهاد‌های مسئول شهری و امنیتی با یکدیگر باعث شد که این بازار بزرگ بسته شود. با مسدود کردن مسیر‌‌های ورود و استقرار نیرو‌ها در تمام روز جمعه، دستفروشان نتوانستند در این محل بساط گستری کنند و می‌توان امیدوار بود که در هفته‌های بعد هم این تعطیلی ادامه پیدا کند. اگرچه …
بساط جمعه بازار خلازیر جمع شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / شهرداری / تهران / منطقه ۱۹
بساط جمعه بازار خلازیر جمع شد
معاون شهرداری منطقه ۱۹ تهران از جمع‌آوری جمعه بازار خلازیر به دلیل شیوع گسترده کرونا خبر داد.
ساماندهی بازار دسته دوم‌فروشی خلازیر ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار  می‌خواهد/ بخشی از مشاغل باید از شهر خارج شوند
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / سید علی مفاخریان / خلازیر
ساماندهی بازار دسته دوم‌فروشی خلازیر ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد/ بخشی از مشاغل باید از شهر خارج شوند
ایلنا: مدیر عامل سازمان ساماندهی صنایع و مشاغل سیار شهرداری تهران با اشاره به هزینه ۳ هزار میلیاردی که برای ساماندهی بازار دسته دوم‌فروشی خلازیر نیاز است، گفت: برای…
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
پیش‌بینی کنترل روند افزایشی سرقت‌ها تا یک ماه آینده
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به افزایشِ ناچیز سرقت‌های خرد از پیش‌بینی کنترل روند افزایشی این سرقت‌ها تا یک ماه آینده خبر داد.سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایلنا درباره روند جرائم از ابتدای سال جاری تاکنون گفت: در حال حاضر در خصوص سرقت‌ها تقریبا به یک ثبات رسیده‌ایم و این در حالی است که در ابتدای سال جاری یک افزایش نسبی را شاهد بودیم، اما با تلاش همکاران ما در حال حاضر وضعیت به ثبات رسیده است. سرقت‌های مهم و در مجموع جرائم مهم از ابتدای سال تاکنون روند نزولی داشته است.رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه افزایش بسیار ناچیزی در سرقت‌‌های خرد گزارش شده است، تصریح کرد: در مواردی مانند سرقت‌های لوازم خودرو افزایش محدود 3 الی 4 درصدی داشته‌ایم که با اقدامات …
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
«ناز خاتون» ۴۰ هزار تومان صرف آبادانی نازی‌آباد کرد
 رضانیکنام  استاد «علی‌اصغر صباغ‌پور» نویسنده، استاد دانشگاه و جامعه شناس، اصالت تبریزی دارد. سال ۱۳۴۴ همراه با خانواده به تهران آمد و در خیابان نیکان محله نازی‌آباد ساکن شد. ۲ سال قبل‌تر برادرانش در شرکت راه‌آهن تهران مشغول به کار شده بودند و در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کردند. زمانی که خانواده صباغ‌پور ساکن محله نازی‌آباد شدند هنوز محله‌هایی مثل یاخچی‌آباد شکل نگرفته بود و تنها چند خانه در فلکه اول خانی‌آبادنو وجود داشت و بقیه‌اش مثل محدوده عبدل‌آباد و خلازیل (خلازیر) کاملاً بیابانی بود و تنها …
عامل اصلی توزیع موادمخدر در پاتوق خلازیر تهران دستگیر شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / عبدالوهاب حسنوند / پلیس مبارزه با مواد مخدر / دستگیری فروشنده مواد مخدر
عامل اصلی توزیع موادمخدر در پاتوق خلازیر تهران دستگیر شد
رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت، از دستگیری عامل اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر در پاتوق خلازیر تهران خبر داد.
دستگیری عاملان و گردانندگان اصلی پاتوق خلازیر تهران در عملیات شبانگاهی پلیس پایتخت
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
دستگیری عاملان و گردانندگان اصلی پاتوق خلازیر تهران در عملیات شبانگاهی پلیس پایتخت
ایلنا: رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت از دستگیری عامل اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر در پاتوق خلازیر تهران خبر داد و افزود: در این عملیات سرکرده باند توزیع به…
خلازیر؛ محله‌ دردهای فراموش‌شده/ شهرداری منطقه ۱۹ کجای ماجراست؟ +فیلم
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / آسیب‌ های اجتماعی / شهرداری
خلازیر؛ محله‌ دردهای فراموش‌شده/ شهرداری منطقه ۱۹ کجای ماجراست؟ +فیلم
گروه‌های حمایت از بی‌پناهان در محلات فقیرنشین مستقر شده‌اند. یکی از این مناطق، محله خلازیر در منطقه ۱۹ تهران است. یکی از فعالان اجتماعی می‌گوید سارقان تمام وسایل ما را دزدیدند، اما شهرداری کوچکترین توجهی به ما ندارد.
اجرای پروژه بازار خلازیل کلید خورد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / خلازیر / ساماندهی دستفروشان / دانشگاه شریف
اجرای پروژه بازار خلازیل کلید خورد
مطالعات اولیه پروژه بازار خلازیل توسط دانشگاه شریف از طریق تامین حداقل ۵۰ درصد هزینه ها توسط شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهیه و جهت اقدامات بعدی ارائه شود.
خُلازیر و طرح یک پرسش
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
خُلازیر و طرح یک پرسش
علی اعطا رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در یادداشتی با محوریت محدوده‌های بی‌دفاع شهری، به طرح این پرسش که «ذینفعان خلازیر چه کسانی هستند؟» پرداخت و نوشت:
وضعیت نامناسب اجتماعی در محدوده کوره‌های آجرپزی
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / علی اعطا / شورای شهر تهران / کوره های آجر پزی
وضعیت نامناسب اجتماعی در محدوده کوره‌های آجرپزی
رئیس کمیته معماری و طرحهای شهری شورای شهر تهران در بازدید از منطقه خلازیر (محدوده کوره های آجرپزی) بر وجود مشکلات ساخت بوستان ایرانیان و رفع این مشکلات از سوی شهرداری تهران تاکید کرد.
همدلی با خانواده های کودکان کار | توزیع بسته های غذایی و بهداشتی میان ساکنان کوره پزی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
همدلی با خانواده های کودکان کار | توزیع بسته های غذایی و بهداشتی میان ساکنان کوره پزی
بسته های غذایی و بهداشتی در قالب طرح همدلی به دستور شهردار منطقه 6 و توسط شهرداری ناحیه یک با مشارکت خیریه «مسعودی» در میان خانواده های ساکن اطراف کوره های آجرپزی خلازیر توزیع شد.
دستور حناچی برای رسیدگی به وضعیت بهداشتی منطقه کوره‌پزخانه‌های خلازیر
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
دستور حناچی برای رسیدگی به وضعیت بهداشتی منطقه کوره‌پزخانه‌های خلازیر
اقدامات تیم پزشکی و غربالگری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران به دستور پیروز حناچی در منطقه خلازیر و کوره‌های آجرپزی استمرار یافت.
ادامه کمک‌های بهداشتی و درمانی شهرداری تهران به ساکنان کوره های آجرپزی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / شهرداری تهران
ادامه کمک‌های بهداشتی و درمانی شهرداری تهران به ساکنان کوره های آجرپزی
اقدامات تیم پزشکی و غربالگری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در خلازیر برای ساکنان این منطقه محروم صورت گرفت.
همشهری TV | جان‌های سوخته در کوره‌های آجرپزی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
همشهری TV | جان‌های سوخته در کوره‌های آجرپزی
مستند گزارشی همشهری TV از زنان بی‌خانمان که زیر کوره‌های آجرپزی خلازیر و تونل‌های حواشی آن زندگی می‌کنند.
تعطیلی ۴۰ گاراژ غیرمجاز تفکیک پسماند در محدوده خلازیل
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / خلازیر / تفکیک زباله / شهرداری منطقه 19 تهران
تعطیلی ۴۰ گاراژ غیرمجاز تفکیک پسماند در محدوده خلازیل
گاراژهای غیرمجاز تفکیک پسماند در محدوده خلازیل واقع در محدوده منطقه ۱۹ به طور کامل تخلیه و تعطیل شدند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / خلازیر / تهران / دستفروش / زباله گردی
(تصاویر) سرزمین عجایب در تهران!
همه چیز برای فروش، نو یا کهنه سالم یا ناقص فرقی نمی‌ کند قانونی یا غیر قانونی خریدار که باشی، یا به قول کاسب های محلی طالب باشی پیدا میکنی. اولین برخورد با خلازیر مثل قدم گذاشتن تو سرزمین عجایبه اینجا جاییه که میانه یا حد وسط وجود ندارد. از طرفی تعداد زیادی کارگر روز مزد نگران و مضطرب نان روزانه شان، از طرف دیگر ماشین های زباله های بازیافتی که حاصل زباله گردی زباله های شهر تهران است سرازیر این منطقه می شوند برای تفکیک، این وسط فقط یک بازار می تواند شما را جذب خود کند ولی نه آن چیزی که انتظارش را دارید.
ارائه برنامه راهبردی برای حل معضلات محدوده خلازیل
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / خلازیر / شهرداری منطقه 19 تهران / مناسب سازی معابر
ارائه برنامه راهبردی برای حل معضلات محدوده خلازیل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری منطقه ۱۹ بر ارائه برنامه راهبردی برای حل معضلات خیابان خلازیل و کاهش زوال زیست شهری این خیابان تأکید کرد. 
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
شب‌های شلوغ شوش
[شهروند] از 19‌هزار معتاد متجاهر در تهران، 12‌هزار نفر از مراکز ماده 16 بیرون آمده‌اند. پنجشنبه شب و با منتشرشدن فیلم‌هایی از خیابان‌های جنوب تهران به‌ویژه شوش و هرندی که در آن تجمع گسترده معتادان دیده می‌شد، حالا اطلاعات تازه‌ای از رهاشدن معتادان در خیابان‌ها از راه می‌رسد. عبدالوهاب حسنوند، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر دیروز گفت تهران ۱۹‌هزار معتاد متجاهر دارد که اکنون 7هزار نفر در مراکز نگهداری می‌شوند، بقیه رها شده‌اند و عمده آنها در سطح شهر حضور دارند؛ در  مناطقی مانند فرحزاد، شوش، هرندی، دروازه‌غار، خلازیر و گردنه تنباکویی. او گفت با شیوع ویروس کرونا، مراکز بازپروری این تشخیص را دادند که به دلیل احتمال ابتلای افراد …
دستگیری سارقان موسسه خیریه در دو عملیات پلیسی
۱۳۹۹/۰۱/۱۴
دستگیری سارقان موسسه خیریه در دو عملیات پلیسی
خبرگزاری میزان- سرکلانتر پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری ۳ سارق اماکن در محله‌های جیحون و خلازیر خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
توجه به مشکلات محله خلازیر در بودجه ۹۹ شهرداری
عضو شورای شهر تهران از ضرورت توجه به مشکلات محله خلازیر در بودجه سال 99شهرداری تهران صحبت کرد. محمدجواد حق‌شناس، با اشاره به گسترش آسیب‌های اجتماعی در منطقه خلازیر و کمبود امکانات ابتدایی مانند آسفالت معابر در برخی از خیابان‌های این محله به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «گزارشی به شورای شهر تهران ارسال شده که نشان می‌دهد بخشی از مشکلات محله خلازیر مربوط به حوزه حریم شهر است، اما نظارت‌های شهرداری هم به‌منظور جلوگیری از افزایش آن در حال شکل‌گیری است.» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / خلازیر / تغییر پهنه / کوزه آجرپزی
از حدود چهل کوره آجرپزی، کمتر از پنج کوره تعیین تکلیف شدند/ خلازیر جنوبی بلاتکلیف است
عضو هیات رئیسه شورای شهرگفت: سالیانیست از اوقافی بودن زمین، مسائل و عواقب بسیاری به خلازیر و پارک ایرانیان، وارد شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اداره کل محیط زیست استان تهران / خلازیر / صنایع آلاینده / سعید محمودی
از دود ذغال گیری های جنوب تهران تا آلودگی منطقه خلازیر
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: باید با تمام توان، اقدامات عملیاتی و مدیریتی را به منظور بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامت شهروندان انجام دهیم.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
"خلازیر" جایی که شیطان را هم‌ می‌توان خرید! + تصاویر
کارشان‌چیست؟ خرید و فروش اجناس دست دوم و ضایعاتی، حالا هر چه باشد! شما هر چیزی که فکرش را نمی‌کنید کسی بخرد، اینجا برای خرید و فروش پیدا می‌کنید و جالب این است برخی اجناس را نصف قیمت بازار و یا دست‌فروشی‌های دیگر در این محله می‌یابید.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
انتقاد عضو شورای شهر تهران از روند نامطلوب ساماندهی محور خلازیر
عضو شورای شهر تهران گفت: علی‌رغم گذشت چند ماه از ارائه برنامه ساماندهی محور خلازیر جنوبی پیگیری‌ها نشان می‌دهد مسائل و مشکلات حاکم بر ناحیه 3 از منطقه 19 همانند گذشته به‌قوت خود باقی است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / خلازیر / شورای شهر تهران / کوره آجرپزی
عدم تعیین تکلیف وضعیت «خلازیر»
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در مورد وضعیت محله «خلازیر» و عدم تعیین تکلیف ساماندهی آن تذکر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
برخی نیازمندان تنها با خوردن نان زنده‌اند/ مجبور به توزیع کارت نان شدیم
ایلنا: خانواده‌های بسیاری در تهران مانند منطقه خلازیر وجود دارند که تنها وعده‌ غذایی آنها نان است و حتی هزینه خرید نان را هم ندارند. گروه جهادی الکفیل به هر خانواده‌ای با توجه به تعداد افراد، کارت نان در نظر گرفته است تا بتوانند برای خرید نان به نانوایی‌های طرف قرارداد مراجعه کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در شیطون بازارِ خلازیر تهران
خلازیر بزرگ‌ترین مرکزی است که لوازم دست دوم از هر گوشه شهر در آن جمع می‌شود و خرید فروش می‌شود. لوازم قدیمی و گا‌ها کمیاب، دندان مرده، سکه‌های دوران قاجار، اسباب منزل و هزار یک قلم جنس جور واجور که شاید در هیچ نقطه شهر پیدا نشود را می‌توان در...
۱۳۹۸/۰۱/۳۰
ایجاد «موزه آجر» در تهران/ تبدیل کوره‌های آجرپزی غیرفعال به پارک
میراث فرهنگی و گردشگریایسنا نوشت: عضو شورای شهر تهران در بازدید از کوره‌های آجرپزی خلازیر در پیشنهادی بر انجام مطالعاتی برای تبدیل یکی از کوره‌های آجرپزی غیرفعال به موزه آجر تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۳۰
کوره‌های آجرپزی غیرفعال تبدیل به پارک می‌شوند
عضو شورای شهر تهران در بازدید از کوره‌های آجرپزی خلازیر در پیشنهادی بر انجام مطالعاتی برای تبدیل یکی از کوره‌های آجرپزی غیرفعال به موزه آجر تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۷
هیچ برنامه‌ای برای جمع‌آوری "خلازیر" نداریم/ آغاز طرح ضربتی مقابله با حیوانات موذی پایتخت
مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع شهرداری تهران می‌گوید؛ هیچ برنامه‌ای برای جمع‌آوری بازار خلازیر (بازار اموال دست دوم و سرقتی) منطقه۱۹ ندارد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بازدید شهردار تهران از محلات محروم تهران (عکس)
همزمان با اجرایی شدن طرح عید مهربانی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و مشارکت خیرین در محلات محروم پایتخت و توزیع سبد کالا و پوشاک نوروزی، « پیروز حناچی» شهردار تهران، عصر امروز چهارشنبه با حضور در محله خلازیر با مردم دیدار گفتگو کرد .
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
موازی‌کاری در اجرای دستور العمل وزارت کشور و شورای شهر بر سر ساماندهی مشاغل مزاحم/ نتیجه ساماندهی خلازیر و تقی‌آباد چه شد؟
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: برای ساماندهی خلازیر و تقی‌آباد در حال بررسی شغل‌های متناسب با آن محلات و انجام مطالعات هستیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •