شنبه, ۱۷ خرداد, ۱۳۹۹ / 6 June, 2020
سرانه مطالعه
چند راه شگفت انگیز برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه
۲۷ ساعت قبل / سلامت / تمرکز / مطالعه / سرانه مطالعه / روش های مطالعه / عوامل حواس پرتی / انواع روش های درس خواندن
چند راه شگفت انگیز برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه
«عدم تمرکز حواس»، موضوعی است که بسیاری از جوانان از آن رنج می‌‏برند و دلایل مختلف و متعددی دارد.
نوبت به بازگشایی کتابخانه‌های عمومی رسید
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / کتاب / سرانه مطالعه / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نوبت به بازگشایی کتابخانه‌های عمومی رسید
با موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا و بر اساس بخشنامه‌ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه‌ها به صورت پلکانی و مرحله به مرحله بازگشایی می‌شوند.
آب‌بری‌ها چشم‌انتظار افتتاح کتابخانه زیتون
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / طارم / زنجان / کتابخانه‌ / پروژه نیمه تمام / استانی-شهرستانها
آب‌بری‌ها چشم‌انتظار افتتاح کتابخانه زیتون
رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی طارم گفت: پروژه کتابخانه زیتون یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام آب‌بر است که تکمیل آن می‌تواند نقش موثری در افزایش سرانه مطالعه داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
شبکه‌های اجتماعی هووی روزنامه‌ها نیستند
مردم ایران عموما مردم اهل مطالعه‌‌‌ای نیستند. سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و این هم درباره‌ روزنامه‌ صادق است و هم کتاب. اما روزنامه به دلایل مختلفی نسبت به کتاب طرفدار کمتری دارد؛ یکی از این دلایل توسعه فضای مجازی و دسترسی آسان مردم به شبکه‌های اجتماعی و اخبار و اطلاعات است. این امر طبیعتا باعث می‌شود افراد دیگر رغبتی به روزنامه و روزنامه‌خوانی نداشته باشند. از دیگر دلایل آن محتوای روزنامه‌ها است که به لحاظ جذابیت محتوایی نمی‌تواند رقابتی با فضای مجازی داشته باشد. وقتی روزنامه‌ها اطلاعات خود را از فضای مجازی می‌گیرند، مردم به خود می‌گویند چرا روزنامه بخریم و بخوانیم وقتی همین اطلاعات در فضای مجازی به راحتی قابل دسترس است. …
آیا زمان ایجاد امواج بزرگ انتشار و مطالعه کتاب‌های الکترونیکی در کشور فرا رسیده است؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / رسول جعفریان / کتاب الکترونیکی / سرانه مطالعه
آیا زمان ایجاد امواج بزرگ انتشار و مطالعه کتاب‌های الکترونیکی در کشور فرا رسیده است؟
این روزها، درخواست های اهل کتاب، برای دریافت فایل های الکترونیکی خیلی زیاد شده است.
دسترسی رایگان به بیش از ۱/۴ میلیون کتاب در پایگاه اینترنت‌آرشیو
۱۳۹۹/۰۱/۰۸
دسترسی رایگان به بیش از ۱/۴ میلیون کتاب در پایگاه اینترنت‌آرشیو
اینترنت آرشیو برای سرگرم ساختن مردم سراسر دنیا بیش از ۱/۴ میلیون کتاب را رایگان ارائه داده است تا میزان سرانه مطالعه در روزهای خودقرنطینگی افزایش یابد.
چرا اخبار و شایعات فضای مجازی برای مردم جذاب است؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / رسانه / رسانه دیجیتال / فضای مجازی / سرانه مطالعه
چرا اخبار و شایعات فضای مجازی برای مردم جذاب است؟
ایسنا نوشت: بهروز محمودی‌ بختیاری معتقد است التهاب‌های اجتماعی سال ۹۸ باعث شد انگیزه‌های مطالعاتی افراد از متون مکتوب به سمت اخبار و شایعه‌های فضاهای مجازی رانده شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
برنامه سازمان جنگل‌ها برای توزیع ۱۶ میلیون نهال
رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها با بین اینکه در هفته منابع طبیعی ۱۶ میلیون اصله نهال قابل توزیع داریم، گفت: نزدیک به ۹ میلیون از این نهال‌ها جنگلی و ۷ میلیون اصله آن فضای سبزی هستند.به گزارش ایسنا، فریبرز غیبی ادامه داد: ما در راستای تعهدات بین‌المللی و ملی خود باید جنگل‌کاری و توسعه جنگل را در کشور انجام دهیم و مقرر شده است که سازمان جنگل‌ها به عنوان متولی این کار سرانه جنگل را از ۰.۱۷ به ۰.۲۵ افزایش دهد.رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها افزود: سازمان جنگل‌ها باید ضریب حفاظتی جنگل‌ها را از ۴۰ به ۹۰ برساند و در این راستا برنامه توسعه جنگل‌ها را داریم و توزیع و کاشت نهال را انجام می‌دهیم. توزیع نهال از طیف …
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
ماسک مضراست
امیر حسین ذاکری ‪-‬ در این شرایط فعلی خدا نکند اعلام کنند مثلا فلان چیز برای کرونا خوب است.فوری قیمت آن چند برابر می‌شود.مثلا: *اگر بگویند دورازجان "زهرمار" برای کرونا خوب است قیمت زهرمار چند برابرمی شود حتی اگر بدانند زهرمار کشنده است!*اگرخبر رسد برای بهبودی از کرونا خس و خاشاک بیابان را به عنوان جوشانده بخورید. تمام خس و خاشاک بیابان به یکباره عین ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده نایاب می‌شود. باور کنید خس و خاشاک کیلوی 120 هزار تومان می‌شود چیزی که در بیابان به وفوریافت می‌شود. *اگر بگویند: روغن کرچک که خوردن‌اش تقریبا مثل نوشیدن جام شوکران است از بس که بد مزه و بدبوست و با خوردن‌اش مزاج و حال آدم به هم می‌ریزد برای کرونا مفید است همه بطری روغن کرچک به دست در حال نوشیدن‌اش می‌شوند انگار بطری آب …
از این ۳۰ کتاب، کدامشان را پیشنهاد می‌دهید؟ + عکس
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / مشرق نیوز / کتاب / مطالعه / سرانه مطالعه / عید نوروز / نشر اسم / انتشارات 27 بعثت / انتشارات به نشر / سوره مهر
از این ۳۰ کتاب، کدامشان را پیشنهاد می‌دهید؟ + عکس
امسال نیز همچون سالهای قبل بنا داریم ضمن برگزاری یک نظرخواهی از میان نویسندگان، شاعران، مترجمان، ویراستاران، ناشران و فعالان حوزه کتاب، به بهترین گزینه ها برای پیشنهاد مطالعه در تعطیلات عید برسیم.
چرا مردم دیگر کتاب نمی‌خوانند؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / کتاب / بازار کتاب / سرانه مطالعه
چرا مردم دیگر کتاب نمی‌خوانند؟
ایبنا نوشت: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تنها ۲۸٪ امریکایی‌ها ۱۱ کتاب یا بیشتر در سال کتاب می‌خوانند و ۲۸٪ با افتخار اعتراف می‌کنند که حتا یک کتاب هم نمی‌خوانند.
مهران مدیری: ما نابود شدیم، متوجه نیستیم
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / مهران مدیری / سروش صحت / سرانه مطالعه
مهران مدیری: ما نابود شدیم، متوجه نیستیم
مهران مدیری در برنامه «کتاب باز» با اجرای سروش صحت از تاثیر منفی پیشرفت تکنولوژی بر روابط و زندگی انسان انتقاد کرد.
کتابخوانی با پی‌نوشت صرفه‌جویی
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
کتابخوانی با پی‌نوشت صرفه‌جویی
مرکز «تبادل کتاب» با هدف ترغیب شهروندان به کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی چند سالی است که در خیابان شهید برادران مظفر راه اندازی شده و در سالهای اخیر با استقبال خوب شهروندان مواجه شده است.
آخرین وضعیت سرانه مطالعه در ایران از زبان وزیر ارشاد
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / وزیر ارشاد / سرانه مطالعه / ایران / بوشهر / انقلاب اسلامی / گچساران / سید عباس صالحی / ایرانیان / فرهنگ و ارشاد اسلامی / سیدعباس صالحی
آخرین وضعیت سرانه مطالعه در ایران از زبان وزیر ارشاد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استناد تازه‌ترین پژوهش انجام شده در این وزارتخانه، از مطالعه متوسط ۳.۷ ساعتی نیمی از ایرانیان خبر داد.
وزیر فرهنگ: نیمی از ایرانیان ۳.۷ ساعت در هفته مطالعه می‌کنند
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سرانه مطالعه / سیدعباس صالحی / کتاب
وزیر فرهنگ: نیمی از ایرانیان ۳.۷ ساعت در هفته مطالعه می‌کنند
مهر نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استناد تازه‌ترین پژوهش انجام شده در این وزارتخانه، از مطالعه متوسط ۳.۷ ساعتی نیمی از ایرانیان خبر داد.
فقط یک چهارم از زیربنای کتابخانه های خراسان شمالی در روستاها قرار دارد
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / کتابخانه‌ / سرانه مطالعه / کتاب / خراسان شمالی
فقط یک چهارم از زیربنای کتابخانه های خراسان شمالی در روستاها قرار دارد
استاندار خراسان شمالی گفت: بر اساس گزارش نهاد کتابخانه های عمومی استان یک چهارم زیربنای کتابخانه های استان در مناطق روستایی است و این در حالی است که نیمی از جمعیت استان روستانشین هستند.
ارقام و اعداد سرانه مطالعه مبنای علمی درستی ندارند
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / منصور کوهی رستمی / اداره کل کتابخانه های خوزستان / سرانه مطالعه / کتاب و کتابخوانی
ارقام و اعداد سرانه مطالعه مبنای علمی درستی ندارند
اهواز- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان گفت: بسیاری از ارقام و اعدادی که درباره سرانه مطالعه در کشور و استان داده می شود، مبنای علمی ندارند و درست نیستند.
بهترین و بروزترین سایت فروش اینترنتی کتاب در ایران
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / سایت پایتخت کتاب / فروش اینترنتی کتاب / خرید کتاب های درسی
بهترین و بروزترین سایت فروش اینترنتی کتاب در ایران
همان‌طور که می‌دانید در ایران سرانه مطالعه کتاب پایین است و به‌طورکلی امروز اغلب مردم اطلاعات موردنیاز خود را از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف دریافت می‌کنند.
خوزستان رتبه سی و یکم آموزشی/ نمایشگاه کتاب عامل ارتقای کتابخوانی
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / علی حسین حسین زاده / استانداری خوزستان / سرانه مطالعه / خوزستان / نمایشگاه کتاب خوزستان
خوزستان رتبه سی و یکم آموزشی/ نمایشگاه کتاب عامل ارتقای کتابخوانی
اهواز- معاون سیاسی استاندار خوزستان با اشاره به اینکه میزان مطالعه در کشور پایین است، گفت: در استانی که رتبه آموزشی آن ۳۱ است نمی‌توان انتظار افزایش سطح کتاب‌خوانی را داشت.
قمی ها رکوردار میزان مطالعه در کشور هستند
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سرانه مطالعه
قمی ها رکوردار میزان مطالعه در کشور هستند
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان قم گفت: استان قم با میانگین ١٥ دقیقه سرانه مطالعه در کشور اول است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
رسانه‌ها چگونه باید در مورد سوژه‌های تکرارشونده مطالبه‌گری کنند که گرفتار عادت نشوند؟
آفت نگاه اداری به روزنامه‌نگاریفاطمه امین‌الرعایاهفته گذشته روزهای جهنمی آلودگی هوا در پایتخت و برخی شهرهای بزرگ کشور بود. رسانه‌ها هم هر روز در این مورد گزارش نوشتند. سال گذشته هم منوال همین بود و سال قبل‌تر و قبل‌تر از آن... گاهی برخی موضوعات و مشکلات آن‏قدر به صورت پیوسته و مداوم تکرار می‌شوند که حتی خود خبرنگاران هم از چندباره نوشتن درباره‌اش خسته می‌شوند چه برسد به مخاطب که بخواهد این گزارش‌های تکراری را بنویسد، اما چاره‌ای نیست جز نوشتن و نوشتن تا شاید سرانجام مشکلی حل شود یا مسئولی درصدد پاسخگویی برآید. ولی چگونه نوشتن در خصوص چنین موضوعات تکرارشونده‌ای مهم‌ترین اصل است.آلودگی، سیل، کاغذ، گورخوابی، کم بودن سرانه مطالعه و.... اینها تنها نمونه‌هایی از سوژه‌های تکراری سال‌های اخیر هستند که …
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
تمام چیزی که باید در مورد کتاب و کتابخوانی بدانید!
از شاخص های مهم برای ارزیابی سواد هر کشور می توان به کتابخوانی و سرانه مطالعه در آن کشور اشاره کرد. در این مقاله میتوانید با فواید کتابخوانی و چگونگی پیدا کردن کتابی خوب آشنا شوید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
گوشت مصنوعی، بزودی در سفره‌های مردم !
آفتاب یزد- گروه گزارش:‌ وزارت بهداشت ایران می‌گوید: با توجه به توسعه روز افزون جمعیت، بر روی پروژه گوشت مصنوعی بررسی‌هایی در حال انجام است. بنا به اعلام ایسنا، این گوشت پروژه‌ای است که قرار است تولید آن به شرکت‌های دانش بنیان سپرده شود و البته هنوز این پدیده جدید در مرحله بررسی و مطالعه برای تولید است.بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف گوشت در ایران طی یک سال و نیم اخیر با افزایش قیمت روبرو بوده و به همین خاطر بیشتر خانواده‌ها سرانه مصرف شان به شدت افت پیدا کرده است.چندی قبل بود که خبرگزاری فارس طی خبری اعلام کرد که سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران به کمتر از 10 کیلو رسیده است که دلیل این امر کاهش تقاضا در بازار گوشت قرمز به واسطه کاهش توان خرید مردم بوده است. از سوی دیگر کمیابی منابع و افزایش جمعیت یکی …
نمایشگاه کتاب سمنان پلی به سوی «شهر دوستدار کودک»
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / سمنان / نمایشگاه کتاب / کتاب / کتابخوانی
نمایشگاه کتاب سمنان پلی به سوی «شهر دوستدار کودک»
سمنان- ایرنا- سمنان «شهر دوستدار کودک» روزهای اخیر در تلاش بود، تا از دریچه برگزاری نمایشگاه کتاب، به افزایش سرانه مطالعه قومسیان دست ‌یابد و فاصله خود را برای دستیابی به عنوان «شهر دوستدار کتاب» کم‌تر و کم‌تر کند.
کمتر از ۱۰ درصد کتابخانه‌های آموزشگاه‌های فارس استاندارد است
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / استانی-فرهنگی و هنری / کتاب / کتابخانه‌ / مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس
کمتر از ۱۰ درصد کتابخانه‌های آموزشگاه‌های فارس استاندارد است
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس با تاکید براینکه برای افزایش سرانه مطالعه باید فضای مطالعه را در کتابخانه‌ها توسعه داد، یادآور شد که تنها ۱۰ درصد کتابخانه‌های آموزشگاهی فارس مطابق استانداردهای آیفلا است.
عطش مطالعه کم نشده شیوه‌ کتابخوانی تغییر کرده/ سرانه هزار تومانی خرید کتاب در سمنان
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / استانی-فرهنگی و هنری / نمایشگاه کتاب / معاون سیاسی استاندار سمنان
عطش مطالعه کم نشده شیوه‌ کتابخوانی تغییر کرده/ سرانه هزار تومانی خرید کتاب در سمنان
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان معتقد است که عطش به یادگیری و کتاب کم نشده، بلکه شیوه‌های یادگیری و مطالعه تغییر کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
همشهری TV | تجربه شیرین همسایگی با کتاب
طرح کتابخانه همسایگی با مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران به‌منظور افزایش سرانه مطالعه در مجتمع‌های بالای 40 واحد اجرا می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / سرانه مطالعه / کتاب
ابتکار جالب در بانک‌های کشور رومانی
ایبنا نوشت: بانک تاریخی کشور رومانی با همکاری یک کتابفروشی زنجیره‌ای در این کشور به مشتریان خود کتاب هدیه می‌کند و آن‌ها را به این کار تشویق می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ادبیات کودکان / فرهنگ کتابخوانی
کتاب‌هایی که باعث رکود مطالعه‌اند
تهران- ایرنا- دغدغه‌مندان عرصه فرهنگ سال‌هاست داد رکود سرانه مطالعه سر می‌دهند و یکی از سنین پایه برای مطالعه نوجوانی است اما امروزه هجوم کتاب‌های کمک آموزشی کودکان و نوجوانان ما را با مطالعه کتب عمومی غریبه کرده‌است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / مشهد / کتابخانه‌ / کتاب / هفته کتاب / فرهنگ / مطالعه / سرانه مطالعه
کتاب عرصه تضارب آرا است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: کتاب بستری برای انتقال تجارب و میراث فرهنگی گذشته به نسل معاصر و عرصه تضارب آرا است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / سیدعباس صالحی / تئاتر شهر / سرانه مطالعه
ارتباط اکسیژن و فضاهای فرهنگی از نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است ارتقای فضاهای فرهنگی هنری مانند سرانه فضای سبز که یک ضرورت بوده و هست، مانند اکسیژن به شمار می‌آید و توجه به آن از ضروریات است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
روزگار ناخوش نویسندگی در خراسان رضوی
مشهد- ایرنا- شرایط نامناسب اقتصادی و کاهش سرانه مطالعه و حمایت‌هایی که اغلب در مسیر درست هدایت نمی‌شود، نویسندگانی را که به اصطلاح دود چراغ می‌خورند تا اثری خلق کنند و دریچه‌ای نو به روی انسان‌ها بگشایند با مشکلات بسیار مواجه کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
جلادهای بازار ترجمه
نیلوفر شریف زاده| انسان همیشه در پی تقابل فرهنگی و در تکاپو بوده است تا هم فرهنگ خود را به دیگر نقاط جهان بشناساند و هم سر از فرهنگ دیگر نقاط جهان درآورد. یکی از راه‌های تقابل فرهنگی، مطالعه آثار نویسندگان و ادبیات ملت‌هاست. در ایران نیز به علت کنجکاوی مردم از فرهنگ کشورهای مختلف، بازار ترجمه آثار ادبی خارجی بسیار داغ است.همین بازار داغ خواه ناخواه باعث به وجود آمدن جوی می‌شود که راه را برای سوءاستفاده برخی از ناشران سودجو باز می‌کند. چه بسا کتاب‌های ادبی بزرگ با نویسندگانی سرشناس که زیر تیغ قلم مترجمانی ناپخته سلاخی می‌شوند و نه تنها خواننده را از شناخت سبک و سیاق نویسنده گمراه می‌کنند بلکه باعث آشنایی غلط او با فرهنگ زادگاه نویسنده شده و در صورت گیرا نبودن متن حتی ممکن است مخاطب تازه کار را …
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
کاهش مصرف انرژی باید به کاهش فاصله طبقاتی بینجامد
براساس آماری که بلومبرگ ارایه کرده است در بین ١٠ کشوری که بالاترین میزان پرداخت یارانه‌های انرژی را دارند، ایران رتبه اول را دارد. در این فهرست به جز روسیه هیچ کشور اروپایی و توسعه‌یافته‌ای حضور ندارد. پس از ایران چهار کشور آسیاییِ چین، عربستان، اندونزی و هند، دو کشور آمریکایی ونزوئلا و مکزیک و دو کشور آفریقایی مصر  و الجزایر حضور دارند. ١٨درصد کل یارانه‌های پرداختی از سوی این ١٠ کشور در بخش انرژی از سوی ایران پرداخت می‌شود که رقمی قابل توجه است. ایران ٣٠درصد بیش از چین با ١,٤‌میلیارد نفر جمعیت یارانه پرداخت می‌کند؛ منظور از یارانه در این بحث نه ارقام پرداختی ماهانه بلکه کل یارانه‌های نقدی و پنهان است. حجم یارانه‌های پرداختی ایران در یک‌ سال حدود ٥٠‌میلیارد دلار و معادل ٦٠٠‌هزار‌میلیارد تومان …
۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / سعید بیابانکی / نویسنده / شاعر / بازار کتاب / سرانه مطالعه
وقتی کسی که در «خندوانه» جوک گفته، مرجع فرهنگی می‌شود،…
سعید بیابانکی معتقد است خالی شدن میدان از مراجع واقعی برای تبلیغ کتاب باعث شده است مراجع تقلبی مثل یک هنرپیشه یا کسی که در «خندوانه» چهارتا جوک گفته، مرجع اصلی شود و این خیلی خطرناک است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
وزیر ارشاد: سرانه مطالعه در کشور کماکان ۱۳ دقیقه است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس آخرین بررسی‌های انجام شده که هنوز گزارش نهایی آن منتشر نشده، سرانه مطالعه در کشور کماکان ۱۳ دقیقه است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
استقبال از کتاب‌های الکترونیک
بیست و چهارم آبان ماه، روز «کتاب و کتابخوانی» درحالی سپری شد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سرانه مطالعه عمومی 13 دقیقه در روز خبر داد. البته آن‌طور که صالحی گفته این عدد میان کتابخوان‌ها برابر با 32 دقیقه در روز است؛ او این آمار را بر اساس پیمایشی اعلام کرده که بتازگی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
اقتباس به آزادی عمل نیاز دارد‌
ضعف قصه گویی و روایتگری از جمله کاستی‌های امروز سینمای ایران است. مشکلی که یکی از دلایل آن میزان پایین سرانه مطالعه و کتابخوانی بین فیلمسازان است و رد پای آن را می‌توان در آمار پایین اقتباس‌های سینمایی در سال‌های اخیر مشاهده کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / هفته کتاب وکتاب خوانی / نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور / سرانه مطالعه
فاصله زیاد سرانه دسترسی به کتابخانه‎‎ها در کشور با استانداردها
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: باید آمار کتابخانه‌های کشور به پنج برابر عدد فعلی ارتقاء یابد تا سرانه دسترسی ما به سرانه استاندارد نزدیک شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / سید عباس صالحی / سرانه مطالعه / کتاب و کتابخوانی
سرانه مطالعه ۱۳ دقیقه در روز است/رمان در صدر آثار مورد مطالعه
سیدعباس صالحی تازه‌ترین آمار به دست آمده از سرانه مطالعه در کشور را بیان کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
وزیر ارشاد جدیدترین سرانه مطالعه ایرانیان را اعلام کرد: به طور میانگین هر ایرانی در طول هفته یک ساعت و 30 دقیقه مطالعه می‌کند
«عباس صالحی» در آیین اختتامیه نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی که در خانه فرهنگ صدوقی یزد برگزار شد، به جدیدترین آمار مطالعه ایرانیان اشاره و اظهار کرد: در آخرین پیمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات آماری از 15 هزار و 600 نفر ایرانیان در نقاط مختلف کشور جمع‌آوری و مشخص شد که به طور میانگین هر ایرانی در طول هفته یک ساعت و 30 دقیقه به مطالعه می پردازد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بجنورد / راز و جرگلان / هفته کتاب / خراسان شمالی / کتابخانه / کتابخوانی / طرح های ترویجی کتابخوانی
کتاب‌نخوانی، وصله‌ای ناجور بر دامان توسعه فرهنگی
بجنورد- ایرنا- «وقت ندارم، کتاب گران است، کتاب خوب پیدا نمی‌شود، شمارگان پایین است، حوصله ندارم» این ها و ده‌ها مورد دیگر، بهانه‌هایی است که سرانه مطالعه را در جامعه ما، آن هم با ارفاق، به ۳۰ دقیقه در روز رسانده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / سیدعباس صالحی / هفته کتاب / سرانه مطالعه / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
صالحی: گرفتار مخاطره دانش کاذب فست‌فودی شده‌ایم
ایسنا نوشت: سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی برای آغاز بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، درباره بحران کتاب‌نخوانی هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
دیوار برلین همچنان پابرجاست
با گذشت سه دهه از آن روز، گر چه دیوار برلین فرو ریخته است، اما هنوز دیواری حایل و نامرئی آلمان را به دو تکه تقسیم کرده است. گر چه این مرز در حال برچیده شدن است اما هنوز وجود دارد. هر دو کشور یعنی جمهوری دموکراتیک کمونیست آلمان (موسوم به آلمان شرقی) و جمهوری فدرال غربی آلمان (موسوم به آلمان غربی) کمتر از یک ‌سال پس از فرو ریختن دیوار برلین دوباره متحد شدند. به گفته «استفن مائو» جامعه‌شناس دانشگاه هومبولتِ برلین، بسیاری از اختلاف‌ها خصوصا اختلاف‌های اقتصادی بسیار کم شده‌ است. او به سی‌ان‌ان گفته است: «اما شما هنوز هم اختلاف‌های زیادی را در نگرش و روحیه مردم در شرق و غرب آلمان می‌بینید. حتی نگاه مردم به جمهوری دموکراتیک کمونیست آلمان سابق بین مردم شرق و غرب کاملا متفاوت است. نگاه آنها به نهادهای …
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / سرانه مطالعه
آموزش و پرورش در ارتقای فرهنگ مطالعه پیشقدم شود
استاندار اردبیل گفت: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگی که با جامعه وسیعی از دانش‌آموزان سروکار دارد باید در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه پیشگام باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / معرفی کتاب / ادبیات / سرانه مطالعه
کاری که برای داشتن جامعه‌ای سعادتمند باید به فرزندانمان بیاموزیم
ایرنا نوشت: برای بسیاری از ما سوال این است که چرا سرانه مطالعه در کشور پایین است، اما باید راه‌حلی برای آن در نظر گرفت، بهترین راه حل، ترویج خواندن است، این را به کودکان و نوجوانان بیاموزیم کتاب خواندن، کدام یک از مشکلات‌شان را حل خواهد کرد و چه کمکی به بهتر شدن زندگی‌شان می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷
کتابخوانی در ایران
به نظر میرسد آمار چندان دقیق و واحدی از سرانه ی مطالعه و حتی تعریفی دقیق و علمی از مفهوم سرانه ی مطالعه در ایران ارائه نشده است آمارها از دو دقیقه در سال تا ۱۲۰ دقیقه در روز را برای هر ایرانی حکایت میکنند!
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / استانی-فرهنگی و هنری
برای رسیدن به سرانه مطالعه ایده آل در جامعه همت دستگاه‌های فرهنگی لازم است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی سرانه مطالعه کشور را بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: برای رسیدن به سرانه مطالعه ایده آل در جامعه همت دستگاه‌های فرهنگی لازم است.
۱۳۹۸-۰۸-۰۴
تفکر «فست فودی»
این موضوع که در دنیای پر مشغله امروز سرانه مطالعه پایین آمده است شاید دیگر آنچنان هم عجیب به نظر نرسد. اینکه ترجیح ما بر این است که به جای خواندن یک رمان، فیلم آن را ببینیم یا به جای جست و جو در اوضاع و احوال وضعیت فرهنگی، سیاسی و یا اجتماعی جهان به خبر های کوتاه فضاهای مجازی اکتفا کنیم.
۱۳۹۸-۰۸-۰۴
نامهربانی با یارمهربان
چند روز پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب تبریز آماری ناامید کننده از سرانه مطالعه در کشور را اعلام کرد. آماری که حاکی از بی مهری با یار مهربان است و نشان می‌دهد کتاب در کشور ما با احتلاف فاحشی از اینترنت و تلویزیون جا مانده و در گوشه رینگ این دو تکنولوژی گرفتار شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / کتاب کودک / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / هفته کتاب / ادبیات کودک و نوجوان / مصطفی رحماندوست / موسسه خانه کتاب ایران / کتاب
هر اقدامی در جهت کتاب‌خوانی،‌مثبت و موثر است
تهران-ایرنا- یک شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، با تاکید براینکه سرانه مطالعه به شدت در کشور کاهش یافته و هر اقدام و برنامه‌ای که در جهت کتاب و کتاب‌خوانی رخ بدهد، اتفاقی مثبت و موثر است،گفت: اگر هفته‌ کتاب بتواند تمرکز بیشتر خود را بر کودکان و نوجوانان بگذارد، قطعاً می‌تواند در آینده‌ نه چندان دور قشری کتاب‌خوان و علاقه‌مند به کتاب تربیت کند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / استانی-فرهنگی و هنری / سرانه مطالعه / ترویج کتابخوانی
باید برای افزایش سرانه مطالعه در آذربایجان غربی برنامه ریزی کرد
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: باید برای افزایش سرانه مطالعه در استان برنامه ریزی کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / سید عباس صالحی / تبریز / نمایشگاه کتاب / فرهنگ و ارشاد اسلامی
هشدار وزیر فرهنگ در مورد سرانه پایین مطالعه در کشور
تبریز - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پایین بودن سرانه مطالعه در کشور نسبت به سرانه اینترنت و تلویزیون هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / استانی-فرهنگی و هنری / نمایشگاه کتاب تبریز / کتاب‌خوانی
سرانه فضاهای فرهنگی آذربایجان شرقی نصف سرانه کشوری است
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که بهترین‌های صنعت چاپ در استان حضور دارند اما بازار مطالعه کتاب و نشر سرد است، افزود: هنوز یک روزنامه سراسری در استان نداریم و سرانه فضاهای فرهنگی استان قریب به نصف سرانه کشوری است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / استانی-شهرستانها / شورای فرهنگ عمومی / سرانه مطالعه
لزوم ارتقای فرهنگ عمومی با استفاده از ظرفیت های مادی و معنوی فومن
سرپرست فرماندار فومن با اشاره به اینکه بررسی شاخص های فرهنگی بر حسب معیارهای علمی نشان می دهد مردم گیلان سرآمد فرهنگ و مذهب هستند، خاطرنشان کرد: از ظرفیت های مادی و معنوی شهرستان فومن برای ارتقای فرهنگ عمومی باید بهره برد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / نمایشگاه کتاب / سرانه مطالعه
برای قرار دادن کتاب در سبد کالای خانواده‌ها چکار کنیم؟
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان از تکمیل چهار پروژه کتابخانه‌ای استان تا پایان امسال خبر داد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه چهارمحال و بختیاری / کتاب / مطالعه
باید دسترسی مردم به کتاب را راحت کرد
معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرانه مطالعه کتاب در این استان چشم انداز روشنی ندارد که دلیل بر نخواندن کتاب نیست بلکه باید دسترسی مردم به کتاب را راحت کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / کتابخوانی
مظلومیت کتاب‌ در نبردی ناعادلانه با فضای مجازی
تهران- ایرنا- سرانه مطالعه که به گفته بسیاری از کارشناسان روانشناسی نقشی اساسی در آگاهی بخشی به حقوق انسانی و کاهش آسیب های فردی و اجتماعی ایفا می کند؛ با توسعه شبکه‌های اجتماعی در سال های اخیر با افت قابل‌توجهی روبه رو شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / کردستان / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / نمایشگاه کتاب / سنندج
پایین بودن سرانه مطالعه از تلاطم اقتصادی فاجعه‌ بارتر است
سنندج - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش آحاد جامعه و مسئولان بر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی گفت: پایین بودن سرانه مطالعه از تلاطم اقتصادی فاجعه بارتر است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / عکس / سرگرمی / سرانه مطالعه
عکس | در یک کافی‌شاپ کتاب بخوانید و چای رایگان بنوشید
در تصویر زیر اقدام زیبای یک کافی شاپ را می‌بینید که مهمانان را به ۱۵ دقیقه مطالعه کتاب همراه با چای رایگان دعوت کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / بازار کتاب / هتل / سرانه مطالعه
هزینه یک شب خوابیدن در کتابخانه‌
ایبنا نوشت: در کتابخانه هتلی گلادستون در کشور ولز بریتانیا می‌توان اتاقی را اجاره و خوابی آرام را در میان انبوهی از کتاب تجربه کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۸ / مازندران / جشنواره / کتاب / طرح های ترویجی کتابخوانی
گرانی و تنبلی مهم‌ترین علت عدم مطالعه در کشور
ساری - ایرنا - نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای از گرانی کتاب و تنبلی به عنوان مهم ترین علل عدم مطالعه در کشور یاد کرد و خواستار اتخاذ راهکارهای مناسب برای افزایش سرانه مطالعه شد.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱
تاثیر مثبت فضای مجازی بر سرانه مطالعه کشور/ افرایش رشد مطالعه به ۲۰ دقیقه
ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان اینکه فضای مجازی به نفع وضعیت مطالعه کشور عمل کرده است، گفت: اگر میزان مطالعه در این فضا را در کنار ۱۳ دقیقه مطالعه کتاب قرار دهیم، سرانه مطالعه کشور به ۲۰ دقیقه در روز افزایش پیدا می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
موج‌های مخرب کمبود مواد اولیه
صنعت بیسکویت و شکلات در ایران جزو صنایعی است که بخش‌خصوصی بیشترین سهم را در کیک اقتصاد آن داراست. این موضوع به یکی از پراهمیت‌ترین پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این صنعت تبدیل شده و زمینه‌ساز توسعه و رشد آن را فراهم آورده است. زمانی که سرانه مصرف بیسکویت در دنیا را مطالعه می‌کنید، به‌طور نمونه مشاهده می‌شود که در انگلیس به‌ ازای هر یک نفر مصرف سالانه 35کیلوگرم بیسکویت ثبت می‌شود. انگلیس نه‌تنها بیشترین سرانه مصرف بیسکویت را در کارنامه خود ثبت کرده، بلکه نوع مصرف بیسکویت در این کشور از سبد تنقلات به سبد میان‌ وعده انتقال داده شده است. بعد از انگلیسی‌ها، دومین کشوری که بیشترین مصرف بیسکویت را در دنیا ثبت کرده آلمان است. این درحالی است که میزان مصرف بیسکویت در ایران به ازای هر نفر در سال 21کیلوگرم تخمین …
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / کتابخانه ایرنا
جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان، بسترساز افزایش سرانه مطالعه
تبریز - ایرنا - برگزاری «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» با مشارکت سازمان‌های متولی از جمله اقدامات نیک در مسیر پرفراز و نشیب افزایش سرانه مطالعه در جامعه است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸
کتاب‌بازی به جای کتاب‌خوانی
همشهری آنلاین: «کتابخانه چند سالی است که جزو پرفروش‌ترین کالاهای چوبی در ایران شده که البته ناگفته پیداست با توجه به پایین‌ بودن سرانه مطالعه در کشور ما، خانواده‌ها فقط کتابخانه را به خاطر جنبه دکوری‌بودن آن تهیه می‌کنند.»
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
کتاب‌های تالیفی ۲۵ و ترجمه ۱۵ درصد یارانه می‌گیرند
مدیرعامل خانه کتاب در آستانه برگزاری طرح تابستانه کتاب با شعار «کتاب؛ همنشینِ دلنشین» گفت: طی ۱۰ دوره پیشین برگزاری طرح‌های فصلی کتاب ۸۷ میلیارد تومان فروش را تجربه کرده‌ایم که از این میزان ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان یارانه‌ای بوده که خانه کتاب به علاقه‌مندان حوزه کتاب و کتابخوانی اختصاص داده است.‌ به گزارش ایرنا، نیکنام حسینی‌پور درباره برگزاری طرح تابستانه کتاب گفت: تجربه ۱۰ دوره قبلی ثابت کرده است که برگزاری طرح‌های فصلی با هدف اختصاص یارانه به کتابفروشان و دوستداران یار مهربان به افزایش سرانه مطالعه در کشور و همراهی و تشویق هر‌چه بیشتر مردم به مفهوم مطالعه کمک شایانی کرده است. وی ادامه داد: نکته مهم دیگر در برگزاری طرح‌های فصلی کتاب در اولویت قرار گرفتن مفهوم کتاب و همراهی و ترویج فرهنگ …
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ / کاریکاتور / سرانه مطالعه / بازار کتاب
اینم بهترین چراگاه مغز!
احسان گنجی با انتشار کارتونی در صفحه طنز و کارتون «شهرونگ» به اهمیت توجه به کتاب و کتابخوانی و تقویت فرهنگ مطالعه در جامعه پرداخت.
۱۳۹۸/۰۳/۰۸
کتاب جزئی از دکوراسیون منزل شده است
متاسفانه سرانه مطالعه در کشور طی سال‌های گذشته به طرز قابل تأملی کاهش یافته است که این خود می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. همانگونه که می‌دانیم کتابخوانی یکی از معیارهای اصلی سواد در هر جامعه محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که می‌توان گفت هرگاه سرانه مطالعه در کشوری بالا...
۱۳۹۸/۰۳/۰۴ / رایزنی فرهنگی / فرانسه / بازار نشر / سرانه مطالعه
فرانسوی‌ها دیگر علاقه چندانی به مطالعه ادبیات ندارند
گزارش‌های فرهنگی از فرانسه نشان می‌دهد که علیرغم افزایش شمارگان کتاب‌ها اما میزان خوانندگان منابع ادبی در فرانسه کاهش زیادی داشته است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / کاغذ
مشکلات کاغذ از نگاه برخی مدیران مسئول و سردبیران روزنامه‌های استانی
وقتی داستان گرانی کاغذ پیش آمد جمع زیادی از اهالی رسانه و ناشران کتاب نگران شدند، چرا که احساس می‌شد این امر می‌تواند بر انتشار مداوم روزنامه‌ها و نشریات، یا حتی تعداد صفحات آنها تاثیر بگذارد و سرانه مطالعه از هم‌اکنون نیز پایین‌تر برود. البته خوشبختانه به مصداق ضرب المثل معروف "به مو رسید ولی پاره نشد" در آخرین روزهای پایان یافتن کاغذ در انبارها، با دستور معاون اول رییس‌جمهور برای سرعت بخشیدن در ترخیص کاغذ ار گمرک، به نظر می‌رسد جان تازه‌ای به مشاغلی که وابستگی مستقیم به کاغذ دارند دمیده شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
۱۵ دقیقه مطالعه در روز
شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی آمارهای جدیدی از مصرف فرهنگی خانوار ایرانی منتشر کرد. از نکات این آمار می‌توان به سرانه مطالعه غیر درسی ایرانی‌های بالای ۱۵ سال اشاره کرد که طبق آن با احتساب مطالعه قرآن و ادعیه سهم هر ایرانی از میزان مطالعه به‌طور متوسط ۱۵دقیقه در روز...
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
تازه‌ترین سرانه مطالعه و مصرف محصولات فرهنگی در ایران اعلام شد
شورای عالی انقلاب فرهنگی در تازه‌ترین گزارش خود درباره مصرف فرهنگی خانوارهای ایرانی، آمار جدیدی را از سرانه مطالعه، حضور در سینما، تماشای تئاتر و شنیدن موسیقی ارائه کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
سرانه فضای کتابخانه ای به ازای هر 100نفر 2.60مترمربع است
گچساران- ایرنا- مدیرکل کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرانه استاندارد جهانی فضای مطالعه هشت مترمربع به ازای هر 100 نفر است در حالی که این میزان 2 و 60 صدم مترمربع در این استان است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۵
از پشت پرده «برنده باش» چقدر می‌دانید؟
قرار بود در این برنامه سرانه مطالعه افزایش یابد اما در نهایت با اهدا جوایزی به شرکت‌کنندگان در مسابقه جیب مردم خالی می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •