دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
گونه های زیستی
شگفت انگیزترین لانه های مرغ
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
شگفت انگیزترین لانه های مرغ
جانداران اعم از انسان، حیوانات، حشرات، آبزیان، گیاهان با حقوق تعریف شده ای پا به این دنیا می گذارند.همانگونه که پروردگار مهربان از آفرینش ما، هدفی داشته است و رسالتی عظیم بر دوشمان گذاشته است.بی شک در آفرینش هر موجود زنده ای ، حکمتی عظیم نهفته است که ما قدرت درک آنرا نداریم.هر روز قلمرو زندگی این موجودات را چه در خشکی، چه در دریا، چه در کوه، چه در جنگل کوچک تر می کنیم و این در حالی است که طبق عادت های منفی آموخته ایم که حیوانات فاقد درک و شعور و احساس هستند. تمامی حیوانات، دارای حقوق مساوی برای زندگی کردن ، تحت عنوان تعادل زیستی هستند.این حقوق مساوی، گونه های مختلف و خاصی را تحت الشعاع قرار نمی دهد. در مجموعه پیش رو بخشی از احترام و ارزشی را که انسان برای گونه ای از حیوانات قائل شده است به نمایش …
(تصویر) کوچک‌ترین گوشتخوار جهان در خوزستان دیده شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / راسو / گونه های زیستی / محیط زیست / خوزستان
(تصویر) کوچک‌ترین گوشتخوار جهان در خوزستان دیده شد
نوعی از راسو که کوچکترین گونه از راسته گوشت‌خواران در دنیاست و گاهی به خاطر اندازه کوچکش با موش‌ها اشتباه گرفته می‌شود در خوزستان دیده شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد:دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان مدیریت شعب استان های اصفهان،قم،مرکزی و چهارمحال و بختیاری بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان دیدار و در خصوص توانمندی ها، قابلیت ها و توسعه همکاری فی مابین گفتگو کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، محمد رضا سبزواری مدیر منطقه ای بانک ایران زمین ضمن تبریک هفته محیط زیست به فعالین این عرصه به تشریح فعالیت های بانک ایران زمین از قبیل پویش های بلوط ایران زمین، سه شنبه های بدون خودرو و نه به پلاستیک و همچنین کمپین های زمین برای زندگی را داریم، آلرژی به مصرف انرژی ، جنگل تشنه ، میرآب و به خصوص حمایت از روز جنگلبان برای 3 سال متوالی نکاتی را بیان و گزارشی در خصوص …
تصاویر: آتش سوزی کوه خاییز
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تصاویر: آتش سوزی کوه خاییز
منطقه حفاظت شده خاییز بیش از ۴۱ ساعت است که دچار آتش سوزی شده است و همچنان طبیعت بکر،بلوط‌های کهنسال و گونه های زیستی منحصربفردش در آتش می سوزد.
بروز رفتارهای تهاجمی گاندوها با شروع فصل گرما در سیستان وبلوچستان
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / محیط زیست / سیستان و بلوچستان / گاندو / استانی-اجتماعی
بروز رفتارهای تهاجمی گاندوها با شروع فصل گرما در سیستان وبلوچستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با شروع فصل گرما، گاندوها فصل زاد و ولدشان هم شروع می شود و این عامل در کنار سایر عوامل ذکر شده موجب تغییر رفتار گونه و بروز رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی می شود، از این رو ضمن اعلام به دستگاه های مرتبط مانند فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، سمن های محیط زیستی و ... از طریق آموزش های چهره به چهره به جوامع محلی میزبان گاندو تحت عنوان برنامه آموزشی یک روز با محیط بان نیز اجرا و اعلام شده است.
ناگفته‌هایی از محیط زیست جانوری ایران؛ از گونه‌های منقرض شده تا شکار غیرمجاز
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / محیط زیست / سازمان محیط زیست / دوستداران محیط زیست / حیوان / حفاظت از حیوانات / حیوانات وحشی / انقراض حیوانات و گیاهان / شکار / شکار پرنده
ناگفته‌هایی از محیط زیست جانوری ایران؛ از گونه‌های منقرض شده تا شکار غیرمجاز
ایران، کشوری با تنوع اقلیمی و زیست جانوری بسیار گسترده است. در سالهای اخیر، تخریب زیستگاه های جانوران به همراه شکار و صید بی رویه، جمعیت و تنوع زیستی جانوران در کشور را به شدت تهدید می کرد، ولی با تلاش سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، زیستگاه های حفاظت شده و مناطق قرق زیادی در کشور به وجود آمد که باعث شده حیات گونه های جانوری ایران، تضمین شود. در کافه خبری که برگزار شد، ۴ نفر از مدیران ارشد سازمان محیط زیست کشور درباره محیط زیست جانواری ایران با ما به گفتگو پرداختند.
چشم در چشم آهو در حاشیه پارک ملی بمو شیراز
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / بارش برف / بارش باران / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / یگان حفاظت محیط زیست
چشم در چشم آهو در حاشیه پارک ملی بمو شیراز
شیراز - ایرنا- تداوم سرما و یخبندان در ارتفاعات پارک ملی بمو شیراز احتمال آنکه برخی از گونه‌های جانوری و حیات وحش این پارک را راهی مناطق روستایی و جاده‌های همجوار کند افزایش داده است ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس از رانندگان همجوار ، روستاییان و رهگذرانی که در این مسیر ، آهوان و دیگر گونه های زیستی را می بینند خواست تا با شماره ۱۵۴۰ وجود این گونه‌های حیات وحش را اطلاع دهند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
اسب کاسپین
ایرنا- مازندران- نوار زیستی حاشیه خزر خاستگاه گونه ای اصیل از اسب با عنوان کاسپین(گیل اسب،اسبچه خزری) است که 5 هزار سال قدمت دارد. به گواه باستان شناسان از پژوهش های سایت گوهر تپه مازندران و بر اساس اطلاعات علمی اسب کاسپین قدیمی ترین نژاد اسب در دنیا و پایه دیگر اسب ها از جمله اسب عرب و ترکمن است. زنده یاد لوئیز فیروز اسب کاسپین را از ایران به جهانیان شناساند. این دونده دیر پای ایرانی در معرض انقراض قرار گرفته و نیازمند اقدامات خاص جهت احیا و پرورش است.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
نشست شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی خوزستان
نشست منطقه ای شورای هماهنگی و نظارت تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان در رامهرمز با حضور انجمن های محیط زیستی این شهرستان برگزار گردید. در ابتدای نشست رضا محمدیان مدیر بنیاد پاکبانان محیط زیست رامهرمز ضمن خیرمقدم به حاضرین اظهار داشت: امروزه مهمترین رسالت انجمن ها فرهنگ سازی در میان اقشار مختلف جامعه بویژه کودکان است و همزمان با پیشرفت تکنولوژی ترویج فرهنگ محیط زیست نیز بایستی در جامعه صورت پذیرد تا این فرهنگ به نسل های بعدی نیز انتقال یابد.حکیمه بارانی مدیر انجمن دوستداران طبیعت رامهرمز نیز ضمن قدردانی از شورای هماهنگی و نظارت تشکل های محیط زیستی خوزستان بابت حضور در شهرستان اظهار داشت: اولویت اصلی تشکل ما آموزش در مدارس بوده که در قالب طرح محیط یار حدود ۳۶ مدرسه را پوشش دادیم و طی سالهای …
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / اجتماعی / محیط زیست / حیات وحش / استان البرز
زیستگاه های حیات وحش از هر گونه تخریب و تعرض محافظت شوند
کرج - ایرنا - معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت که اولویت این سازمان، حفاظت کیفی از مناطق تحت مدیریت است و در قدم اول باید زیستگاه های حیات وحش را از هر گونه تخریب و تعرض محفاظت کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / جالب و دیدنی / انگلیس / گل و گیاه
جمع آوری بذر گیاهان دریایی
چند موسسه محیط زیستی انگلیس پروژه ای را با هدف جمع آوری بذر گونه های مختلف گیاهی زیر دریا در آب های انگلیس و ولز آغاز کرده اند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / اقتصاد / تنوع زیستی / محیط زیست / البرز
البرز دارای تنوع بالای گیاهی و جانوری است
کرج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت که 31 درصد گونه های مهره داران و 11 درصد تنوع زیستی گیاهان دارای ارزش حفاظتی ایران در این استان وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
تضمین حیات انسانی با حفاظت از تنوع زیستی
تبریز- ایرنا- تنوع زیستی(Biodiversity) و حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی به عنوان نمود بیرونی آن، زمینه ساز صیانت از زیستگاه ها، امنیت زیستی و غذایی و در نهایت تضمین بقای حیات جوامع انسانی بوده و سازمان ملل متحد با درک اهمیت این مساله، اول خرداد ماه را «روز جهانی تنوع زیستی» نامگذاری کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / اقتصاد / تنوع زیستی / زند / کشاورزی
یک میلیون گونه زیستی جهان در معرض نابودی است
تهران- ایرنا- مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: گزارش های جهانی نشان دهنده آن است که در دهه های آینده حدود یک میلیون گونه زیستی از بین خواهند رفت.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
کشف ویروس های دریایی جدید!
گروهی دانشمندان بالغ بر دویست هزار گونه ویروس دریایی را از پنج محدوده اکولوژیکی مشخص در سراسر اقیانوس جمع آوری کردند. آنها معتقدند که علیرغم الگوی رفتاری اورگانیسم های بزرگ تر که براساس آن، تنوع گونه های جانوری در نزدیکی استوا بیشتر و در نزدیکی قطب ها کمتر است، شمار زیادی از ویروس های کشف شده اخیر در قطب شمال حضور داشتند و این یعنی قطب شمال محدوده ای بسیار مهم از نظر تنوع زیستی است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ایران و هزینه های استثنا بودن
صادق ملکی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: نگذاریم قامت بلند ایران خم شود. این کشور غنی از منابع و نیروی انسانی می تواند نه قدرت مطلق در خاورمیانه، اما می تواند از عناصر اصلی قدرت باشد. همان گونه که استثناها در حیات زیستی دوام نمی آورند، در محیط سیاسی و نظام بین الملل نیز استثناها سخت است که دوام آورند به اهداف خود برسند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۶
مدیر محیط زیست تهران:آلودگی، گونه های جانوری را تهدید می کند
تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به شعار جهانی روز زمین با عنوان حفاظت از گونه های زیستی تصریح کرد: آلودگی محیط زیست، زیست گونه های مختلف جانوری و گیاهی را تهدید می کند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴ / محیط زیست
در کنار توسعه و صنعت باید به مسائل محیط زیستی توجه کنیم
سیستم تصفیه پساب سه واحد صنعتی و تولیدی در استان تهران امروز و همزمان با گرامیداشت هفته زمین پاک با شعار "حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستیک" طی مراسمی با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افتتاح و به بهره برداری رسید.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ / جهاد دانشگاهي / ذخایر ژنتیکی / مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
شناسایی یک گونه جدید باکتریایی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
در راستای توسعه ذخایر میکروارگانیسم های بومی کشور، محققان بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای اولین بار موفق به جداسازی و شناسایی کامل یک گونه از جنس Planomicrobium شدند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
روز زمین چه روزی است؟ برای کمک به محیط زیست چه کاری می توان انجام داد؟
از جمله اهدافی که برای نام گذاری این روز بر شمرده شده است می توان به کمک به حل بحران تغییرات آب و هوایی، پایان بخشیدن به آلودگی پلاستیکی، حفاظت از گونه های در معرض انقراض و تشویق جنبش های محیط زیستی اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
اجرای برنامه‌های زمین پاک با شعار «زمین پاک حفظ گونه زیستی»
مراسم روز زمین پاک امروز با شعار زمین پاک و حفظ تنوع زیستی در سطح مناطق 22 گانه با اجرای برنامه های فرهنگی، آموزشی برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
گونه‌های زیستی پیش از شناسایی منقرض می‌شوند
طبیعتایرنا نوشت: سرعت گرفتن انقراض گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر که حتی هنوز شناسایی و ثبت نیز نشده اند، موجب نگرانی شدید فعالان محیط زیست شده و این موضوع را به شعار روز جهانی زمین پاک در سال ۲۰۱۹ تبدیل کرده است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
150 گونه جانوری ایران در معرض خطر انقراض
تهران- ایرنا- مسئول آزمایشگاه بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تعداد گونه جانوری کشور را 1200 گونه اعلام کرد و گفت: از این تعداد 150 گونه جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
طرح زیستی منابع طبیعی در گچساران اجرا شد
گچساران- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: عملیات زیستی شامل کپه کاری گونه های مرتعی در 600 هکتار از مراتع حوزه آبخیز این شهرستان امسال اجرا شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
موزه تنوع زیستی شهر محمدیه ترمیم و سمپاشی شد
قزوین - ایرنا - رییس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: عملیات سمپاشی و ترمیم موزه تنوع زیستی شهر محمدیه با هدف جلوگیری از آفت زدگی و خرابی گونه های موجود انجام شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •