سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
آب و هواشناسی
پیش‌بینی وضعیت هوا طی چند روز آینده
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / آب و هواشناسی / پیش بینی هوا / هواشناسی
پیش‌بینی وضعیت هوا طی چند روز آینده
کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: تا چند روز آینده بیشتر مناطق کشور جوی پایدار خواهند داشت. نوشته پیش‌بینی وضعیت هوا طی چند روز آینده اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
احتمال تولد زودرس در هوای گرم‌تر بیشتر است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
احتمال تولد زودرس در هوای گرم‌تر بیشتر است
پژوهشگران آب و هواشناسی دانشگاه حکیم سبزواری با انجام یک پژوهش حیوانی، تاثیر درجه حرارت محیط بر دوره‌های خاص بارداری و نتایج نامطلوب آن را بررسی کردند.
فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / سازمان هواشناسی / وزش باد / بارش باران
فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور
به گزارش کارشناس آب و هواشناسی شاهد رگبار باران، وزش باد و کاهش نسبی دما در نیمه شمالی کشور و ارتفاعات البرز هستم.آسمان تهران صاف تا کمی ابری و بعدازظهر وزش باد و در شب با احتمال وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.
پوشش ابر و بارش باران در برخی نقاط کشور
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / سازمان هواشناسی / افزایش دما / آب و هوا
پوشش ابر و بارش باران در برخی نقاط کشور
به گزارش کارشناس آب و هواشناسی امروز در نقاطی از شمال غرب و به تدریج ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده خواهیم داشت و شاهد پوشش ابر در بخش شرقی در حال حاضر هستیم، بارش ها همچنان ادامه دارد.
ویدئو/ سامانه بارشی همچنان در کشور ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
ویدئو/ سامانه بارشی همچنان در کشور ادامه دارد
به گزارش کارشناس آب و هواشناسی فعالیت سامانه بارشی امروز در بیشتر مناطق کشور (به جز هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان) ادامه دارد.
ایران همچنان درخشکسالی
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ایران همچنان درخشکسالی
الهام مصدقی‌راد- خبرنگار براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی از امروز بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور آغاز می‌شود و حدود 10روز قبل نیز بسیاری از استان‌ها شاهد بارندگی قابل توجه بودند. سیلاب در استان لرستان و ثبت رکورد بارش در برخی از ایستگاه‌های بارندگی در نقاط مختلف کشور ازجمله پیامدهای بارندگی هفته گذشته است. افزایش بارندگی در سال‌جاری، موضوع ورود به دوران ترسالی و پایان دوران خشکسالی را در ذهن بسیاری ایجاد کرده است. اما متخصصان اقلیم‌شناس و آب و هواشناسی معتقدند ایران، همچنان در دوران خشکسالی …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / استانی-اجتماعی
چه بر سر زمستان‌ آذربایجان آمده است؟
عضو هیئت علمی گروه آب و هواشناسی دانشگاه تبریز علل کاهش بارش برف و باران در آذربایجان شرقی را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / دریای خزر / سازمان محیط زیست ایران / بانک اطلاعاتی
تاکید محیط زیست بر ضرورت راه اندازی بانک اطلاعات دریای خزر
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از اینکه تبادل اطلاعات در حوزه آب و هواشناسی و پایش رودخانه‌های دریای خزر وجود ندارد، گفت: سازمان محیط زیست آمادگی دارد که برای راه‌اندازی بانک اطلاعات دریای خزر با سازمان هواشناسی و کشورهای حاشیه دریا همکاری کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
چرا هوا را گرم‌تر از دمای اعلام شده حس می‌کنیم؟
‌استاد آب و هواشناسی دانشگاه خوارزمی در خصوص تفاوت دمای محسوس با دمای ثبت شده گفت: در دمای ثبت شده استنادکارشناسان به دمای جعبه سفید رنگ در سایه در ایستگاه هواشناسی خارج از شهر است که این خارج از شهر بودن باعث دوربودن از جزیره حرارتی شهرها و آماری متفاوت از دمای محسوس مرکز شهر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / دریاچه ارومیه / منطقه آذربایجان‌شرقی / خشکسالی / افزایش دما
هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی نیست/ افزایش 4 درجه‌ای دمای تبریز در 60 سال
عضو هیات علمی گروه آب و هواشناسی دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه هاله حرارتی دریاچه ارومیه یک ایده فرضی و شخصی نیست، گفت: تصاویر ماهواره‌ای، آمار و ارقام بارش و استناد به بنیان‌ها و قوانین علمی نیز این پدیده را نشان داده و ثابت می کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۸ / آموزش نرم افزار سرفر
آموزش نرم افزار "سرفر" و کاربرد آن در هواشناسی
کارگاه آموزشی نرم افزارSurfer و کاربرد آن در هواشناسی از سوی انجمن علمی دانشجویی آب و هواشناسی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۴ / محیط زیست
کارگاه «نمایش و پردازش داده‌های جوی با استفاده از نرم افزار GrADS » برگزار شد
کارگاه آموزشی «نمایش و پردازش داده‌های جوی با استفاده از نرم افزار GrADS » توسط انجمن علمی دانشجویی آب و هواشناسی دانشگاه تربیت مدرس با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / واقعیت مجازی / نوآوری / گرمایش زمین
واقعیت افزوده آینده تغییرات آب و هوایی را نشان می دهد
کانال تلویزیونی آب و هواشناسی در آمریکا با استفاده از واقعیت افزوده عواقب تغییرات آب و هوایی را به بینندگان خود نشان داد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
پدر علم آب و هواشناسی: باید منتظر سیل‌های بیشتر و عمیق‌تر باشیم
پروفسور بهلول علیجانی، پدر علم آب و هواشناسی سینوپتیک گفت: نباید به شروع ترسالی امیدوار باشیم چون سیل‌های اخیر نتیجه فرآیند تغییر اقلیم است، ما باید منتظر سیل‌های بیشتر و عمیق‌تر باشیم و خود را برای وقوع آنها آماده کنیم.
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
«اینسایت» واکنش میان گرد و غبار و باد را در مریخ رصد کرد
لندر اینسایت با کمک حسگرهای آب و هواشناسی برای نخستین بار اطلاعات مربوط به واکنش میان گرد و غبار و باد های مریخ را ثبت کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
در جلسه بنیاد قم پژوهی مطرح شد: ممنوعیت ساخت و ساز در بستر رودخانه با توجه به بازه کوتاه بازگشت سیل/ توپوگرافی حوضه آبریز قمرود ضروری است
شفقنا- دانشیار گروه آب و هواشناسی دانشگاه خوارزمی با اشاره به یکی از راهکارهای جلوگیری از زیان های سیل در رودخانه قمرود گفت: اجرای طرح های آبخیزداری حوضه رودخانه قمرود باید از سر گرفته شود. به گزارش شفقنا، دکتر محمد سلیقه در سیصد و شصتمین جلسه بنیاد قم پژوهی که با حضوراعضای این بنیاد و کارشناسان با موضوع منابع آبی […]
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
اجرای طرح های آبخیزداری رودخانه قمرود قم از سر گرفته شود
قم- ایرنا- دانشیار گروه آب و هواشناسی دانشگاه خوارزمی با اشاره به یکی از راهکارهای جلوگیری از زیان های سیل دررودخانه قمرود قم گفت: اجرای طرح های آبخیزداری حوضه رودخانه قمرود باید از سر گرفته شود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ / پژوهش / دانشگاه حکیم سبزواری
پیامدهای تغییر اقلیم جهانی بر کشت درخت سیب در ایران
اعضای هیئت علمی و دانش‌آموختگان گروه آب و هواشناسی دانشکده جغرافیا و علوم محیطی دانشگاه حکیم سبزواری در پژوهشی مشترک که در نشریه Climatic Change از نشریات برتر حوزه اقلیم شناسی و تغییر اقلیم جهانی منتشر شده است، «پیامدهای تغییر اقلیم جهانی بر کشت درخت سیب در ایران» را بررسی کردند.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱ / باشگاه دانشجویان ایسنا
برگزاری کارگاه آموزشی طراحی UI و Prototype سایت و نرم افزار تلفن همراه
دوره چهار ساعته آموزش مقدماتی طراحی دموی سایت و اپلیکیشن با استفاده از Adobe XD از سوی انجمن علمی دانشجویی آب و هواشناسی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱ / باشگاه دانشجویان ایسنا
برگزاری کارگاه کاربرد مدل‌های میان مقیاس در مطالعات اتمسفری
کارگاه کاربرد مدل‌های میان مقیاس در مطالعات علوم اتمسفری با تاکید بر مدل WRF توسط انجمن علمی دانشجویی آب و هواشناسی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
ارتباط ساعتی آلاینده‌های هوا با مراجعان اورژانس در چین
در پژوهش مشترک فاطمه میوانه، دانشجوی دکترای آب و هواشناسی شهری دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگرانی از دانشگاه‌های ووهان، ژیجیانگ، علوم و تکنولوژی ووهان، بیمارستان مرکزی بائوان، ارتباط ساعتی آلاینده های هوا (ذرات معلق PM۲.۵, PM۱۰) با مراجعان اورژانس(EDV) در چین بررسی شد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۷
مقصر وقوع سیل، طبیعت نیست!
شفقنا- دکتر غلامرضا براتی، عضو هیأت‌ علمی گروه آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی در روزنامه اطلاعات نوشت، سیل بلایی طبیعی نیست، انسانی است. مخاطرات را می‌توان به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم کرد. زمین‌لرزه مخاطره‌ای عموماً طبیعی ولی سیل در عموم مناطق جهان به‌ویژه مناطقی که به شدت مورد دستکاری انسان قرار گرفته، مخاطره و بلایی انسانی است. […]
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
استراتژی سازمان آب و برق خوزستان تشریح شد
با حضور وزیر نیرو، مدیرعامل شرکت منابع آب ایران، مدیرعامل و معاونان سازمان آب و برق خوزستان در سالن مانیتورینگ ایستگاه‌های سنجش آب و هواشناسیی سازمان آب و برق، استراتژی‌های این سازمان تشریح شد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۸
میانگین بارش سال آبی 97-98 بوشهر325 میلیمتر گزارش شد
بوشهر-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: میانگین بارندگی 32 ایستگاه آب و هواشناسی تحت مدیریت این شرکت در سال آبی 98_97 به 325 میلیمتر رسید.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •