چهارشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۳۹۹ / 1 April, 2020
اثر کرونا بر اقتصاد
اروپا بسته جدیدی را برای تقویت اقتصاد در دوران پساکرونا تهیه می‌کند
رئیس کمیسیون اروپایی اعلام کرد، این کمیسیون بسته جدیدی را برای کمک به ترمیم خسارات اقتصادی وارد شده به اتحادیه اروپا بر اثر پاندمی ویروس کرونا پیشنهاد خواهد داد.
۳ روز قبل /
کرونا اقتصاد آمریکای لاتین را به سمت بی‌سابقه‌ترین رکود تاریخ می‌برد
موسسه گلدمن ساکس هشدار داده است که اقتصاد آمریکای لاتین بر اثر شیوع کرونا در معرض ویرانی قرار گرفته است.
۳ روز قبل /
افزایش تقاضا برای خرید طلا به دلیل نگرانی از کرونا
پس از اینکه نرخ طلا و نقره حدود دو هفته پیش همسو با بازارهای سهام سقوط کرد، بسیاری از سرمایه‌گذاران از قیمت‌های پایین‌تر برای پر کردن انبارهای فلزات ارزشمند خود سود بردند. وحشت ناشی از بیماری کووید ۱۹ به افزایش تقاضا کمک کرد و احتمال وقوع رکود باعث تشویق به خرید بیشتر شد.
۵ روز قبل / آثار اقتصادی کرونا / اثر کرونا بر اقتصاد / خرید طلا /
شرط کارگری دولت برای حمایت از کسب و کار آسیب‌دیده از کرونا
قرنطینه خانگی و اقتصاد کرونایی باعث بیکاری بخش زیادی از مشاغل و کارگران شد و انگار این بیکاری بعد از گذشت یک ماه برای دولت نگران کننده شد که برای پرداخت تسهیلات ارزان به کسب و کارها شرط اخراج نکردن کارگران را گذاشت.  
۵ روز قبل / آثار اقتصادی کرونا / اثر کرونا بر اقتصاد / کرونا و اقشار ضعیف /
روایت ربیعی از مصوبات ستاد مقابله با کرونا؛ از حمایت معیشتی تا تسهیلات برای تولیدکنندگان
سخنگوی دولت در حساب کاربری خود در توییتر به تشریح مصوبات جلسه اقتصادی ستاد مقابله با ویروس کرونا پرداخت.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / اثر کرونا بر اقتصاد / برنامه حمایتی دولت / ربیعی سخنگوی دولت /
صندوق بین‌المللی پول: ویروس کرونا باعث رکود اقتصاد جهان می شود
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد همه گیری ویروس کرونا باعث رکود جهانی در 2020 میشود که بدتر از رکود اقتصادی بحران سال‌های 2008 و 2009 است ولی تولید اقتصادی جهان در 2021 بهبود می یابد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / اثر کرونا بر اقتصاد / کرونا /
ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته است؟
ویروس کرونا چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته است؟
بیماری ناشی از ویروس کرونا مهمترین مسئله امروز بهداشت جهانی است که به طور مستقیم سلامت انسان‌ها را دچار مخاطره کرده و اولین و مهمترین اثر این بیماری بدون شک بر اقتصاد کشور احساس می‌شود به طوری‌که شرط اصلی برای کنترل شیوع کرونا، کاهش حداکثری تعاملات اجتماعی غیر ضروری در یک ماه آینده خواهد بود و لازمه این امر تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی بوده که البته هزینه‌های اقتصادی را به اقشار مختلف تحمیل خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / استانی-اقتصادی / کرونا در ایران / کروناویروس /
تأثیر کرونا بر اقتصاد ارمنستان کوتاه مدت خواهد بود
وزیر اقتصاد ارمنستان گفت که ویروس کرونا شاید تأثیر چشمگیری بر اقتصاد ما داشته باشد اما این اثر در کوتاه مدت خواهد بود و طولی نخواهد کشید.
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ /
اردوغان: شیوع کرونا اثر جدی بر اقتصاد ترکیه می‌گذارد
رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار درباره اثرات وخیمی که شیوع ویروس جدید کرونا می‌تواند روی اقتصاد این کشور بگذارد، خواستار رعایت اصول بهداشتی توسط مردم شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ /
بسته حمایت از صنایع کرونایی
بسته حمایت از صنایع کرونایی
جزئیات بسته حمایت از صنایع کرونایی از سوی «دنیای‌اقتصاد» منتشر شد. شیوع ویروس کرونا در کشور و اثر آن بر بخش تولید و تجارت، موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش و به‌منظور کاهش اثرات مخرب این ویروس بر اقتصاد کسب‌و‌کارها، بسته‌ای تدوین کند تا از این طریق بنگاه‌های تولیدی بتوانند ادامه حیات دهند. در بسته پیشنهادی این وزارتخانه، راهکارهای سیاستی از طرف «عرضه و تقاضا» مورد توجه قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ /
فریبرز رئیس‌دانا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
[شهروند] فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان برجسته ایرانی، پژوهشگر، نویسنده و عضو کانون ‌نویسندگان ایران، پس ‌از ‏دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با بیماری «کووید 19» در هفتادویک سالگی درگذشت.ناصر زرافشان، حقوقدان و از دوستان این عضو برجسته کانون نویسندگان ایران در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت:«متأسفانه ایشان صبح دوشنبه در بیمارستان تهران پارس درگذشتند.» به گفته زرافشان، او از بیستم اسفندماه بر اثر ابتلا به ‏ویروس کرونا در بیمارستان  بستری بود.‏فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران، تحصیلاتش را در سطح دکتری ‏رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود‎. او نویسنده بیش از ۱۵جلد کتاب درباره …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
اقتصاددان فرودستان درگذشت
فریبرز رئیس دانا نویسنده و اقتصاددان صبح امروز در بیمارستان به دلیل بیماری کرونا درگذشت.ناصر زرافشان با تایید این خبر اعلام کرد: متاسفانه ایشان صبح دیروز در بیمارستان تهران پارس درگذشتند.وی از شش روز پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان تهران‌پارس بستری بود و صبح روز (دوشنبه – ۲۶ اسفندماه) در این بیمارستان درگذشت.فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذارنده بود.وی نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» اشاره کرد. از رئیس دانا همچنین ترجمه‌هایی منتشر …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
مسئولان کرونا را جدی بگیرند
قائم مقام حزب اتحاد ملت گفت: هرچه عزم و جنبش ملی برای قطع زنجیره انتقال کروناویروس زودتر شکل بگیرد عبور از بحران کرونا در زمان کمتر و با خسارت‏های به مراتب کمتری همراه خواهد بود.به گزارش ایسنا، آذر منصوری اظهار کرد: ایران امروز در شرایطی با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‏کند که با شدید‏ترین و ظالمانه‏ترین تحریم‌های یک‌جانبه بعد از خروج آمریکا از برجام روبه‏رو شده است. در چنین شرایطی عدم دسترسی کادر بهداشت و درمان کشور به اقلام دارویی و بهداشتی به طور مستقیم بر سلامت و جان شهروندان ایرانی اثر می‌گذارد و از طرفی این بحران سایه خود را با وجود تحریم‌ها بر اقتصاد کشور نیز بیشتر کرده است.این فعال سیاسی گفت: در وهله اول باید مسئولان جدی بگیرند. من نمی‌دانم با چه منطقی تا چند شب پیش همچنان برنامه دورهمی …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
نویسنده و اقتصاددان ایرانی بر اثر کرونا درگذشت
نویسنده و اقتصاددان ایرانی بر اثر کرونا درگذشت
استاد اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در گذشت.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ /
سه جبهه حمله کرونا به اقتصاد
ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اثرات کلان اقتصادی ویروس کرونا ابعاد گسترده‌ای دارد. براساس پژوهشی که از سوی بخش‌خصوصی تهیه شده است، کرونا از سه جبهه عرضه، تقاضا و عدم اطمینان نسبت به آینده، به اقتصاد حمله می‌کند. در عین حال دسته‌بندی کل فعالیت‌های اقتصادی کشور نیز نشان می‌دهد این ویروس چینی بیشترین اثر منفی را به‌طور مستقیم بر فعالیت‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی و به لحاظ اقتصادی اثر مثبت بر صنایع تولید دارو داشته است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ /
پرداخت بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا
یک فعال حوزه کار پرداخت دو ماه بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا را خواستار شد و بر ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک و استقرار نظام یکپارچه الکترونیکی در کشور تاکید کرد.به گزارش ایسنا، علی اصلانی با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد و کسب وکارهای بسیاری از کشورها از جمله چین، گفت: ویروس کرونا نه تنها چین، بلکه ایران و بسیاری از کشورهای دنیا را غافلگیر کرده اما چین با کنترل شدید و قرنطینه، توانست بر این بیماری غلبه کند و جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد، تا آنجا که حتی در خانه را روی خانواده‌هایی که همکاری نمی‌کردند قفل زد و مردم به شکل آنلاین غذا سفارش داده، خدمات خود را دریافت کردند و از طریق دورکاری سر کار حاضر شدند. دولت چین یک-سری امکانات برای خانواده‌ها در مقابله با کرونا فراهم و یک …
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ /
پنج حوزه آسیب‌پذیر
پنج حوزه آسیب‌پذیر
هیچ وقت به ذهنم خطور نمی‌کرد که روزی بخواهم در مورد آثار یک ویروس بر حسابداری و گزارشگری مالی، حسابرسی و الزامات قانونی اشخاص در حوزه‌های قانون تجارت، قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قوانین و مقررات بورسی و مقررات جامعه حسابداران رسمی ایران بنویسم.واقعیت این است که کرونا فقط یک بحران در حوزه سلامت نیست؛ کرونا اقتصاد کشور را زمین‌گیر کرده است. شاید بتوان گفت که کشورمان در نیم قرن اخیر آبستن بحرانی چون کرونا نبوده و لذا تجربه‌ای هم برای مقابله با آن نداشته است. اثر بحران کرونا بر کسب‌و‌کار به مراتب شدیدتر از جنگ، بلایای طبیعی و آلودگی هواست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ /
برگشت فرابورس به مرز ۲۰۰ درصد
شاخص کل فرابورس ایران پس از 3 افت متوالی و اصلاح بیش از 5 درصدی، دیروز 23 واحد (معادل 34/ 0 درصد) رشد کرد تا بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به 7/ 199 درصد برسد. به این ترتیب پس از آنکه شاخص‌های اصلی سهام در سه روز متوالی تحت تاثیر عوامل متعددی مثل ریزش قابل توجه بهای نفت پس از عدم حصول توافق در نشست اوپک پلاس، اثر کرونا بر اقتصاد داخلی و جهانی و همچنین برخی نگرانی‌ها از مداخلات سازمان بورس (که البته از سوی وزارت اقتصاد منتفی شد) ریزش‌های کم‌سابقه‌ای را در چندماه اخیر تجربه کرد، دیروز تا حدودی شاهد بازگشت تعادل به معاملات سهام بودیم.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
رکود قریب‌الوقوع؟
رکود قریب‌الوقوع؟
شیوع ویروس کرونا، نگرانی‌های بزرگی در بین سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف به‌وجود آورده، زیرا اکنون آنها با یک واقعیت وحشت آور مواجه هستند: همه‌گیری، یعنی اتفاقی که در دوران مدرن بی‌سابقه بوده و می‌تواند اقتصاد جهان را به رکود بکشاند. تصمیم دولت ایتالیا برای قرنطینه کردن کل کشور از فعالیت‌های اقتصادی به شدت خواهد کاست و شیوع سریع ویروس کرونا در آمریکا در کنار افت شدید قیمت نفت سبب شده اقتصاددان‌ها پیش‌بینی‌های خود درباره اثر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهان را مورد تجدید نظر قرار دهند. از دید بسیاری از آنها کاهش تولید ناخالص داخلی جهان در سه ماه کنونی و سه ماه دوم امسال بسیار محتمل است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ /
دومین شوک منفی و توقع از سیاست‌گذاری پولی
برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که اقتصاد جهان حدود ۲.۷ تریلیون دلار بر اثر شیوع ویروس کرونا زیان خواهد دید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / اقتصاد / بنزین / جهان / دلار / ویروس /
به‌کارگیری تجربه چینی‌ها در ایتالیا
ایتالیا که اکنون با 377 قربانی، بیشترین آمار جان‌باختگان در اثر ابتلا به کرونا در اروپا را در اختیار دارد، تصمیم گرفته است 16 میلیون نفر از مردم خود را در شهرهای شمالی قرنطینه کند و تا می‌تواند با به‌کارگیری تجربه چینی‌ها، موج شیوع کرونا را مهار کند. این بیماری که اکنون برای ایتالیا به نوعی بحران امنیت ملی بدل شده است می‌تواند به سرعت تمامی اروپا را درنوردد و بحرانی جدی را برای منطقه یورو ایجاد کند.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، سرویس سرمایه‌گذاران موسسه اعتبارسنجی «مودیز» پیش‌بینی کرده است که مجموع کشورهای عضو در گروه 20 در سال 2020 با رشد تولید ناخالص داخلی1/ 2 درصدی مواجه می‌شوند. این میزان به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا و تاثیر آن بر کسب‌و‌کارها و زنجیره تامین کالا، …
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ /
صادرات طلا؛ صفر!
رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا در ایران بر نوسانات قیمت طلا گفت: آینده صنعت طلای کشور در ابهام قرار گرفته تا جایی که صادرات مصنوعات طلا به صفر رسیده است.به گزارش اقتصاد۲۴، در حالی که نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا ادامه دارد، خسارت‌های اقتصادی فراگیر شدن بیشتر این ویروس نه‌تنها برای چین، بلکه برای کشور‌های دیگر و در کل اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است؛ اگرچه در برخی از کشور‌ها این خسارت بیشتر و در بعضی دیگر کمتر است. امروز بازار داخلی ایران نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا است و به گفته قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران در روز‌های اخیر روند کاهشی فروش در تمام بخش‌های اصناف به خصوص مواد غذایی مشهود بوده است. وی پیش‌بینی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ /
اقتصاد گروگان کرونا
کیمیا نجفیویروس کرونا دست به گریبان ایران شده و هر یک از بازارهای اقتصادی را با چالش روبه‌رو کرده است. در این میان هم رسانه‌ها اثر شیوع این ویروس بر قسمت‌های مختلف اقتصاد را بررسی کرده‌اند. بدون شک شیوع کرونا و ترس ناشی از آن باعث فلج شدن بخش‌های مختلفی شده و تعداد بالایی از نیروی کار را با مشکل روبه‌رو کرده است.به گزارش ابتکار، پای کرونا به بازارهای اقتصادی باز شد و آنها را تحت تاثیر قرار داد، از بازار ارز گرفته تا بازار خودرو. این روزها کافی است سری به نمایشگاه‌های خودرو بزنیم، آنگاه خواهیم دید که معاملات تا چه اندازه کاهش پیدا کرده است. موضوعی که به اعتقاد کارشناسان بیش از هر چیز ناشی از شیوع ویروس کرونا است.حال دلیل هر چه باشد باعث شده است که این‌روزها بازار در حالت نیمه‌تعطیلی به سر ببرد …
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ /
مصون ماندن مَسکن از کرونا؟
کیمیا نجفیکرونا، تکراری‌ترین واژه‌ای که این‌روزها می‌شنویم. ترس از این ویروس واگیردار یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که دست‌به گریبان جامعه و به خصوص دولت شده است. این ویروس اقتصاد چین و پس از آن اقتصاد بسیاری از کشورها را با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو کرد، ایرلاین‌ها در سراسر دنیا و البته ایران از متضرر شدن خود می‌گویند، کارشناسان به تاثیر این ویروس بر روابط تجاری تاکید دارند و برخی‌ها هم به تاثیر آن بر بازارهای مالی اشاره می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی این نگرانی که ویروس واگیردار کرونا در پایان چه بر سر جامعه و اقتصاد می‌آورد با شدت بیشتری وجود دارد. در این میان نیز عده‌ای با استفاده از این جو روانی سعی در بر هم زدن آرامش برخی از بازارهای اقتصادی را دارند. از بازار خودرو گرفته تا بازار مسکن بازیچه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
هشدار رئیس صندوق بین‌المللی پول
رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد ویروس کرونا که منشأ اصلی آن چین است، حتی اگر به سرعت با آن مقابله شود هم، بر اقتصاد جهان اثر منفی بر جای خواهد گذاشت و شرط احتیاط این است که برای تبعات بزرگ‌تر آن آماده باشیم. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای که پس از نشست مقامات مالی 20 اقتصاد بزرگ جهان منتشر کرد، خواستار اقدامی هماهنگ برای مقابله با اثرات انسانی و اقتصادی این ویروس شد. جورجیوا در بیانیه‌ای گفت:‌ «بی‌تردید همه ما امیدواریم یک احیای سریع و همراه با پیروزی در این زمینه شکل گیرد اما با توجه به نااطمینانی، عاقلانه خواهد بود که برای سناریوهای بدتر آماده باشیم.» با توجه به آنکه منشأ ویروس جدید کرونا، …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
ویروس تحریم قبل از ویروس کرونا
میثم رادپور، کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: اثر ویروس کرونا بر اقتصاد ایران به دلیل بسته بودن آن کمتر از سایر کشور‌هایی است که تبادلات تجاری بالاتری دارند. در ایران به دلیل تحریم‌ها از حجم مبادلات تجاری رسمی کاسته شده است و اقتصادی که به طور سیستماتیک مبادلات رسمی آن محدود است کمتر آسیب خواهد دید.به گزارش اقتصاد ۲۴، «کرونا به ایران آمد»؛ این خبر بدی بود که البته هراس آن همواره طی یک ماه اخیر با مردم ایران همراه بود، اما این ویروس که البته وحشت آن از خود آن کشنده‌تر است توانست اقتصاد بسیاری از کشور‌های دنیا را تحت تاثیر خود قرارپی شیوع ویروس کرونا دو تا پنج درصد در پایان سه ماهه اول ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت.هنوز برآورد دقیق آثار اقتصادی این ویروس غیرممکن است، اما یک رسانه دولتی در چین کرده است که …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ /
زیر تیغ «کرونا»
کیمیا نجفینگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا این­­ روزها دست به گریبان جامعه شده است. در این شرایط نیز افراد هر لحظه به دنبال رصد کردن اخبار برای مطلع شدن از تعداد مبتلایان به این ویروس کشنده هستند. البته باید بدانیم که نگرانی­ها تنها به این مسائل ختم نمی­شود و صدماتی که در اثر شیوع این ویروس کشنده به جامعه و اقتصاد وارد می­شود مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.به گزارش «ابتکار»، کرونا داغ‌ترین خبر چند روز گذشته است. این ویروس به راحتی منتقل می‌شود. اما جدا از موضوعات سلامت و جان انسان، اثر این ویروس بر اقتصاد ایران مسئله­ای است که ذهن را به خود درگیر می­کند. خسارت­های اقتصادی ناشی از این ویروس کشنده نه تنها اقتصاد چین را درگیر خود کرده بلکه اقتصاد تمام کشورها را با چالشی جدی روبه­رو …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
پیش‌بینی زودهنگام زیباکلام از نتیجه انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری ‏/پیش‌بینی قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال ۹۹‏/دفاع یک اصلاح‌طلب قدیمی از شرکت در انتخابات
پیش‌بینی زودهنگام زیباکلام از نتیجه انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری ‏/پیش‌بینی قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال ۹۹‏/دفاع یک اصلاح‌طلب قدیمی از شرکت در انتخابات
دعوت چهره‌های کشوری و لشگری برای حضور در انتخابات، تایید مرگ دو نفر بر اثر کرونا در ایران، نقش دامادها، در ‏سیاست پدرزن!، به چه کسانی باید رأی داد؟، دیدار در مونیخ جنجال در واشنگتن، اقتصاد ایران گرفتار شوک‌های انباشته، ‏وضعیت مشوش بازار لوازم خانگی، مهلت دوساله مجلس به بانک مرکزی برای حذف صفر از پول ملی، خط پایان برای مالکان ‏خانه‌های خالی؟، قاچاق گازوئیل با ۴ لیتری!، بازی ۲ وجهی آمریکا با انتخابات افغانستان و اعتراض کاخ سفید به دیدار سناتور ‏امریکایی با ظریف از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
از طاعون تا کرونا
از طاعون تا کرونا
موج هراس از ویروسی موسوم به کرونا جهان را درنوردیده است تا جایی که لغو سفرها، قوانین سخت‌گیرانه کنترل و قرنطینه مسافران مشکوک به بیماری و حتی تبعات آن بر اقتصاد جهان تنها گوشه‌هایی از تصویر این هراس بین‌المللی را شکل داده است. از زمانی که در سال گذشته برای نخستین بار ویروس کرونا در ووهان چین، شهری با 11 میلیون نفر جمعیت، شناسایی و معرفی شد تاکنون بیش از ده‌ها هزار نفر از چهار قاره جهان به آن مبتلا شده‌اند. تا پایان ماه ژانویه، بیش از 200 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند. آمار جدید اما حکایت از آن دارد که تعداد جانباختگان ویروس جدید کرونا به 1770 نفر رسیده است و در سرزمین اصلی چین 70 هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
نفوذ کرونا در سلول‌های اقتصاد جهان
نفوذ کرونا در سلول‌های اقتصاد جهان
 با گذشت 80روز از شیوع ویروس کرونا در چین، نشانه‌هایی از کاهش سرعت گسترش آن به چشم می‌خورد، اما رفته رفته آثار منفی این بیماری بر اقتصاد جهانی نیز در حال نمایان شدن است. طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی دولت چین، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از مرز 72هزار نفر عبور کرده است و حدود هزار و 900نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. ادامه شیوع بیماری و ناتوانی در مهار آن، محدودیت‌های گسترده ای در رفت‌و‌‌آمدها در چین ایجاد کرده و آمار سفرهای خارجی را به‌شدت کاهش داده است. این شرایط …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ /
آیا نظام سیاسی چین می‌تواند بحران کرونا را مانند گذشته از بالا به پایین مهار کند؟
کرونا و آزمون سخت شی جین پینگگروه ایران و جهان - در اوج کشاکش جنگ تجاری میان آمریکا و چین و در حالی نظام سیاسی پکن همزمان درگیر دو چالش اعتراضات در هنگ کنگ و نیز موضوع مسلمانان در استان سین کیانگ است، شیوع ویروس کرونا در طول چند هفته گذشته بحرانی انسانی و اقتصادی برای چین به همراه داشته است.در حالی که طبق آخرین آمارهای ارائه شده هزار نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و گفته می‌شود که در حدود 100 میلیون نفر نیز در چین قرنطینه هستند، اقدامات پکن در قبال مهار این بیماری با تحلیل‌ها و نظرات مختلفی از سوی کارشناسان روبرو شده است. برخی از ناظران قبول مسئولیت نظام حاکم در برابر این بحران و نیز اقدامات برق آسا مانند ساختن دو بیمارستان هزار تخت خوابی در عرض ده روز را از جمله راهبردهای …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
زیان‌های کرونا به اقتصاد بزرگ چین قابل توجه نیست
زیان‌های کرونا به اقتصاد بزرگ چین قابل توجه نیست
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد تأثیرات شیوع ویروس کرونای جدید بر اقتصاد چین گفت: بدون شک چنین اتفاقی بر اقتصاد چین اثر خواهد گذاشت اما همه این ضررها در برابر مجموع اقتصاد چین خیلی بزرگ نیست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ /
کابوس «کرونا» در ایران !
زهرا داستانیاز انسان‌هایی با ماسک‌های سفید بر صورت‏شان در خیابان‌های تهران خبری نیست، گرچه اگر کسی عطسه‌ای کند نگاه‌ها به سمت او می‌چرخند. با این حال، در پس افکار مردم گویا ترس از ابتلا به «کرونا» موج می‌زند. این را می‌توان از میان کلمات گاه و بیگاهی که در هنگام گذر از کنار آدم‌ها در خیابان‌های تهران به گوش می‌خورد فهمید؛ از «کرونا» که حالا جای گرانی، بنزین و اعتراضات خیابانی را در بحث‌های اجتماعی گرفته است. شبکه‌های اجتماعی اما پیشتاز در گسترش این نگرانی‌ها در سطح عمومی هستند. گاه مطالبی مفید برای مقابله با شیوع این ویروس به اشتراک می‌گذارند و گاه با اشتراک عکسی از آمبولانسی با چند پرستار که لباس‌های مخصوص پوشیده‌اند، نگرانی‌ها را افزایش می‌دهند. در این میان، مقامات معتقدند که خبری از کروناویروس …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ /
۳ دلیلی که ویروس کرونا اقتصاد چین را مختل نمی‌کند
۳ دلیلی که ویروس کرونا اقتصاد چین را مختل نمی‌کند
تخمین زده می شود تاثیرات اقتصادی منفی ویروس جدید کرونا محدود باشد. اثر آن بر رشد اقتصاد چین در ۲۰۲۰ احتمالا بسیار کم است و تنها ۰.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی آن کم می کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •